BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoortinde by de Amerfoortsche Courant van ZATERDAG 31 MAART 1906, uitgave firma A. H. v\n CLEEFF. "KEN N18UBVING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen belanghebbenden ter kennis, dat bjj keD is ingekomen «^en adree, d. 31 Maart 1906, van J. OOSTERGETEL, houder de versoek om de ver guuniDg iu hei perceel vauduu neerH. REICHMANN ruiu do Lnngestraat, boek Obde Vischmarkt, no. 67, voort te setten voor den verkoop van sterkendrank in bet klein voor gebruik ter plaatse van verkoop, bedoeld in artikel l, 2e lid. letter a der Drankwet met ingang van 1 Mei 1906, dat binnen nvee wekeu na deze bekendmaking een ieder schriftelijke bezwaren tegeu bot verleeueu der vergunning kan inbrengen. Amersfoort, 31 Maart 1906. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROE3E. Vervolgen we het Raadsoverzicht. 4. Voorstel van B. en VV. betreffende bet Gymnastiek-onderwijs op de openbare Lagere scholen in verband met adressen van de heeren Snouck, Muller e. a. en Dumoulin e. a. (met adviezen). Don 24 October 1904 verzocht de heer Snouck heui tegegen billijke vergoeding in bruikleen af te stamt ten gy lunaatiek-lokual van een der Lagere scholen om daarin onderwijs te kunnen geven, waarom gevraagd is, onder mededeeling dat bij niet bij machte is, zelf een lokaal te doen bouwen en bij particulieren geen geschikt en puHsond lokaal kan vinden. Tiet adres van de heeren Muller, Rost e. a., van 28 November 1905, strekt om, evenals dit is geschied voor de Meisjesschool le soort, ook voor de Jongensschool le soort volledig Gymnas tiek-onderwijs in te voeren. Hot adres van de heeren Dumoulin, Wéry, Massa en A. van Daal, van 5 December 1905, hield iu het verzoek geen Gemeente- lokaal af te staan en daardoor minder gewenschte concur rentie te voorkomen, Het verzoek des heeren Snouck, dat al vroeger door don Raad werd behandel en toen geren- voyeerd, heeft een gansche massa adviezen, adressen, enz. ten gevolge gehad. B. en W. eindigden met 14 Maart 1906 voor te stellen 1. afwijzend te beschikken op het adres- Snouek 2. afwijzend te beschikken op het adres- Muller c. s. 8. vast te stellen drie concept-verordeningen van 4 October 1905 on deze te doen in werking treden op 1 Augustus 1906. De Voorzitter heftinnert, dat ia ingekomen eoti nader adres van den heer Snouck van 26 Maart 1906, houdende mededetiing, dat de heer Dumoulin zijn lokaal niet kan afstaan op de uren waarop adressant het zou wenschen te ge- bruikeu en dat de heeren Wéry, Massa en Van Daal hun lokalen niet kannen doen inrichten gelijk adressant dat wcnscht, dat zy erkennen aat inwilliging van het verzoek des heeren Snouck geen onbillijkheid is en hun geen schade zal berokkenen en zij hun adrei als vervallen wen schen beschouwd te zien. Spr. eindigt met voor te stellen, thans punt 1 (afwijzende beschikking) in behandeling te nomen. Den heer Gerritsen heeft hot eenigszins verwonderd, dat, na het gesprokene in de zitting van 28 November, B. en VV. thans weer voor stellen, nfwyzend te beschikken. Spr. herinnert dat de Raad nu bijua 2 jaren bezig i9 met deze eenvoudige aanvraag. B. en W. hebben idle be zwaren laten vallen en alleen behouden bun vrees, dat zij het particulier initiatief zouden schaden. De zaalverhuurders deden thans mee, dat zy geen schade zullen ljjdenblijft dus alleen de heer Dumoulin. De Raad is ervan overtuigd, dat er iets gedaan moot worden; dat loonde hij tegenover de Meisjes school. Een particulier wil hier Gymnastiek onderwijs geven en zelfs nog eenigc vergoeding betalen. Spr. herinnert, dat de hoogc Regeering ook Amersfoort heelt gewezen op het grootc nut van Gymnastiek-onderwijs. Behalve aan de Hoogere Burgerschool is hier geen concurrentie omdat er geen bevoegde leer aars zyn. Op de Meisjesschool is w I volledig Gymnastiek onderwijs ingevoerd, nadut de oudera het vroegen thans vragen do ouders dat dok voorde .Jongens school uu zou men nu aan de cenc weigeren, wat men aan do undoro gaf? Als de Lagere scholen, zoowel biizondore- ala openbare, en oud-leerlingen (lier scholen om Gym- nasiick-onderwijs vroegen, zou spr. decorate zijn omdaartoe mee te werken. We moeten dat onderwijs bevorderenhut staat hior op heele- maal geen peil. Rcsu mei rond zegt spr. dat er groote behoefte aan is; dat het een groot belang is, het te be vorderen dat particulieren niet worden benadeeld; en dataNnog aan don heer Snouck een Gemeente lokaal dient iu gebruik gegeven op de vroeger daarvoor ontworpen voorwaarden. De heeren Oostorveon en Hamers steunen het voorstel-Gorritsen. Wethouder Visser zal tegonatemmen. Spr. vindt, dat de aauvruag-Snouck wel wat wordt geamalgameerd met de voorstellen omtrent Gymnastiek-onderwijs aan de Meisjesschool, enz. Het verzoek kan niet worden ingewilligd vooral omdat de Gemeente geen concurrentie mag ranken met beBtannde inrichtingen. De heer Gerritsen: Er is geen inrichting. Wethouder Visser: Er is zelfs een goede inrichting, de zelfde waaromtrent adressant thans meedeelt, dat hij daarover niet kan beschikken op de uren welke hem juist convenieeren. Spr. meent ook, dat de Gemeente zich op een gevaarlijken weg begeeft ala zy dit verzoek toe staan, omdat ook andere vereenigingen, enz. do zelfde vraag kunnen doeD. Er is gezegd, dat het Gymnastiek-onderwijs hier op geen peil staat; welDU, de meest en hebben wel bijgewoond een aseaut op den Hof, waarbij heel anders bleek. Spr. wil niet meegaan otn den staf te breken over een leeraar, die reeds lange jaren hier is De heer Veis Heijn gaat volkomen mee, van begin tot eind, met hetgeen de heer Ger ritsen zeide. Er moet gelegenheid gegeven om goed Gypmaatiek-onderwijs te ontvangen voor onvermogenden zoowel als gegoeden. Spr. gaat niet mee met hetgeen Wethouder Visser betoogde; een vereenigi ng is nog geen Gymnastiek-onderwijs. De heer Van Es veld had aanvankelijk de idee van Wethouder Visser, dat de Gemeente geen concurrentie in de hand mag werken. Thans blijkt echter, dat de heer Snouck geen lokaal kan vinden. Spr. acht het zeer noodig, dat Gym nastiek-onderwijs doordringe in alle lagen en daaraan moet de Raad meehelpen, onder bepaling dat de onderwijzer geëxamineerd zij. De hoer Van Kalken meent, dat het Dage- ljjksch Bestunr wat te fijngevoelig is opzichtens concurrentie. Hoofdvraag moet zyn: is Gymna stiek-onderwijs gewenscht. Niet te veel moet gelet op de persoon van den adressant. Spr. acht Gymnastiek-onderwijs door een bevoegde van zóo groot belang, dat de Gemeente best een lokaal mag afstaan. De heer Joi is sen meent, dat er een heele verwarring is gekomen in de discussiën. Adres sant vraagt slechts, dat de Gemeen'.e hem een lokaal afsta voor het onderwijs. Op de gronden, door verschillende spr. ontwikkeld, acht ook spr. het niet goed, m te gaan op dit verzoek. De Voorzitter zegt, niets gehoord te heb ben dat buiten de orde was. Mr. Heyligers meent, dat de heer Jorisscn de discussiën terugbrengt tot het ware stand punt. Aan spr. is nog niet gebleken, dat er geen ander lokaal te krijgen is. Men moet ook geen precedent scheppenzoo velen zullen nu het gebruik van een Gemeente-lokaal vragen. De heer Plomp is het niet eens met den heer Jorissen. De Raad behandelde destijds ge- zamelijk de verzoeken van mej. Van der SchroefF en den heer Snouck en toen was hot hoofdmotief bezuiniging voor de Gemeente. Doch spr. wil viagen waarom aan de Meisjesschool wel en aan de Jongensschool geen volledig Gymnastiek- odderwijs wordt gegeven. De heer Snouck is niet anders dan een gediplomeerd leeraar, die les wil geven en niet verlangt inrichting van een lokaal, zooals voor de Meisjesschool is ge schied, Men slaat geen geloof aan het geen adressant aangeeft, dat hij geen geschikt lokaal hier kan krijgendoch wat doet dat er toe. Gymnastiek is een deel van hel onderwijs en het past ons dit te bevorderen, óok door een lokaal in gebruik te geven, waarvoor adressant betaalt wat by andere aan particulieren zou betalen. De heer Celosse, Wethouder van Onder- w ij s, zegt, dat de heer Gerritsen onder meer Gymnastiek-onderwijs aanbeveelt met het oog op de viermaanders. Spr. moet opmerken, dat zelfs uit den gegoeden stand niet veel jongelui gvmnastiseeren en acht zelfs den 8-maands dienst plicht niet zoo kwaad. Ook de heer Plomp heeft er allerlei bijgehaald. Met Wethouder Visser is spr. het eens, dat de Gemeente geen concurrentie inoet scheppenmaar óok moet spr. wijzen op de bezwaren, door de Hoofden der scholen ge maakt tegen het in gebruik geven van een lokaal Straks zal een ander komen meteen zelfde vraag, ook voor een nuttig doel, bijv. voor een Zing- vereeniging, en zoo zal uien koiuen tot een Salon de Variétés. Er schijnt een strooming te bestaan om het verzoek toe te wijzen, doch spr. zal d var tegen stemmen. De heer Gerritsen zal kort zijn ia zyn antwoord en wil slechts even wijzen opdefinan- cieele belangen der Gemeente. Als we er niet toe overgaan, lokalen af te staan aan bevoegden dan zal de Gemeente verplicht worden, zelf Gymnastiek-onderwijs in te richten, wat oneindig duurder zal blijken. Spr. herinnert aan het voorstel der C. v. T. op het L. O. Worden dan leeraren bem etnd, dan zal het particulier initia tief nog veel meer de hals worden gebroken. Spr. wil den heer Celosse met antwoorden hy acht dit onmogelijk. Slechts wil hy zeggen, dat indien werkelijk oen andere voreeniging het zelfde verzoek doet, de Raad nog altijd kan weigeren en elke aanvraag op zichzelf behandelt. Wethouder Visser moet, waar de heer Plomp sprak over het verschil dnt gemaakt werd Mc.sjes- en Jongensschool, herinneren aan hut advies van B. en VV. van 4 October 1905 Den heer Gerritsen wil spr. antwoorden, dat tegenover het bngatel huur, dut adressant aun- bi«dt, do Gemeente komt voor do slijtage. Willen ouders Gymnastiek-onderwijs doen geven, dan kunnen zij terecht bij mej. Vuu der Schroeff of den heer Dumoulin. Do heer Van Esvold zegt, dat hy is terug gekomen om ziia aanvankelijk plan om vóór het voorstel van B. en W. te stemmen èn omdat adressant geen lokaal blijkt te kunnen krijgen én juist ook om de viermaanders. Wel uit de dorpen komen dozen, doch niet uit Amersfoort en dit komt, naar men spr. noeft ingelicht, omdat hier zoo weiuig wordt gedaan aan Gymnastiek. De Voorzitter brengt in stemming pant 1 van het vooorstel van B. en W. (afwijzend be schikken) dat wordt verworpen met 10 tegen 6 slem men (voor stemden do beide Wethouders en de heeren Vuu Eek, V an Beek, mr. Heyligers en JoriBsen). De Voorzitter brengt in stemming het voorstel-Gerrit8en (een lokaal in gebruik te geven) dat wordt aangenomen met 11 tegen 5 stemmen (tegen stemden de beide Wethouders en de heeren Jorissen, Van Beek en mr. Heyligers). De Voorzitter: Aan de orde is punt 2 (afwijzend beschikken op het adres- Muller c. De heer Oosterveen vraagt.of men niet zou kunnen volstaan met bericht te zenden, dat aan het tweede gedeelte van het daarin verzochte is voldaan. WethouderCelosse zou het beter achten, het adres te splitsen en dus eerst uitte maken of ook aan de Jongensschool volledig Gymnas tiek-onderwijs wordt ingevoerd. De hoer Veis H e y n stelt voor, eerst punt punt 3 te behandelen, waarbij 2 zich aansluit. De heer Plomp steunt dit. Het ie precies het zelfde. Wethouder Celosse: Pardon, hst is een geheel andere toestand. De heer Veis H e y n Niet als men beide beschouwt als school le soort en niet gaat onderscheiden Meisjesschool of Jongensschool. Wethouder Celosse: Pardon, er is een groot verschil. Op de Jongensschool zijn leerlingen tot 12 en 13 jaarop de Meisjesschool tot 18 en 19 jaar. Dit is een hemelsbreed verschil. De heer Plomp merkt op, dat er op de Jongens school toch óok leerlingen zijn veel ouder dan 18 jaren. Wethouder Celosse: Wel tien. De Voorzitter stelt aan de orde de stem ming over het voorstel-Vels Heyu (punt 3 te doen voorgaan) dat wordt aangenomen met 14 tegen 2 stemmen, die van de beide Wethouders. De Voorzitter opent de discussiën over punt 3. De heer P1 o m p zal tegenstemmen uit billijk heid. Geeft de Gemeente Gymnastiek-onderwijs dan moet ze dat doen aan alle leerlingen die er prijs op stellen en omdat dit te kostbaar zal zijn, zal spr. tegenstemmen. De heer VelsHeyn heeft met verwondering uit het prie-advies van B. en W. gelezen, dat zij wel aan de Meisjesschool, doch niet aan de Jongensschool volledig Gymnastiek-onderwijs willen doen geven aan de Meisjesschool zelfs in de 6e klasse. 8pr. meende, dat Volgens de wet in iedere school vrije- en ordeoefeningen moesten onderwezen. De heer Celosse, Wethouder van On der wijs herinnert dat de leerlingen der Jon gensschool tot 12jaarzijn en lüoudereinde7een8e klasse. Op de Meisjesschool is de toestand gansch anders. De wet zegt niet in welke klasse vrije- en ordeoefeningen moeten onderwezen, doch wel aan leerlingen beneden 12 jaar en die van de 6e klasse der Meisjesschool vallen niet meer in de termen. Men bekende ook, dat de Meisjes school hier als 't ware een Hoogere Burger school voor meisjes vervangt. Boven de 6e klasse zijn er nog 4. Op die school werd het Gymna stiek-onderwijs ingevoerd nadat ouders dit hadden verzocht en bleek, dat het Jcon geschieden zonder groote kosten voor de Gemeente. De heer Veis H e y n hoorde den Wethouder van Onderwijs 6preken over 10 jongens in de vervolgklassen. Mag spr. ook eens vragen hoeveel meisjes er in die klassen zijn van de Meisjesschool. Wethouder Celosse: In klasse6tot 10 samen 57. De heer Veis Heyn:Ik reken klasse 6 evenmin mee als klasse 6 van de Jongensschool en wilde juist gaarne weten het aantal leerlingen van de klassen 7 tot 10. Wethouder Celosse: Dat moeten we nu niet doen, Mijnheer de Voorzitter. De heer Plomp: Ik kan nog steeds niet het verschil gevoelen lusschen deze beide scholen le soort. Den heer Gerritsen spijt het werkelijk, dat mej. Van der Schroeff haar verzoek dat geheel analoog was met dat van den heer Snouck heeft ingetrokken. Spr. acht het beter, het voorstel van B. eu VV. met aan te nemen. De Voorziter brengt in stemming art. 1 der Verordening, dat wordt verworpen met 11 tegen 5 stemmen (die van de beide Wethouders en de heeren Hamers, Van Eek en Van Beek). De Voorzitter deelt nu mede, dat B. en W. de ontwerp-verordeningen terugnemen en brengt in stemming punt 2 (afwijzend beschik ken op het adres-Muller c. s.) dat wordt aange nomen met algemeene stemmen. Om 3.05 kwamen aan de orde punten 5 tot 8, waarvan het resultaat reeds iu het vorig nummer word vermeld. Het centraal-comité van «Liefdadigheid" vergadert, nu de leute althans volgens den kalender is ingetreden, weer Dinsdagsom de veertien dagenvoor het eerst dus weer Dinsdag 10 April. In spoedeischende gevallen wende men zich lot den 2e Secretaris- Boekhouder, den heer N. G. van de Stadt, Kleine Haag 7. Den heer Blanke, die gister zyn zilveren ambtsfeest bjj de H. IJ. S. M. mocht her denken, werd gisteravond een serenade ge bracht. De heer O. Bussemaker, te Soest, onder wijzer aan de Rijks-normaalinrichting hier, is alsnog benoemd in de examen-commissie te Amsterdam voor het vak Kennis der natuur. üp hun verzoek is met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend, onder toekenning van pensioen, aan generaal-majoor jhr. F. L. A. van der Goes, commandant der le divisie, en aan luitenant-kolonel G. H. Nauta Pieter, plaatselijk commandant van Breda. De mnrscb van het eskadron ordonnansen dotr een groot gedeelte der met vlaggen versierde stad had hedenochtend geweldige belangstelling. Niet minder bekijks heeft de keurige etalage in bet sigaren-magazyn van den heer Brandsen, waar de moor thans is getrans formeerd in ordonnans. We meldden reeds, dat dit jaar het aantal plaatsen voor den Honfd-cursusaanmerkelijk, is verminderd. In verband daarmee zal luitenantS. Heimei eervol worden ontheven van zijn detacbeering als leeraar bij die inrichting. De bjj het 5e regiment infanterie nieuw benoemde militie-oöicieren zullen 7 April worden beëedigd en in functie gesteld Wegens incompleet zullen dezen zomerbij de landweer-infanterie moeten dienst doen 59 kapiteins en 163 luitenants van het actieve leger. We vestigen de aandacht op de tentoon stelling van .Kunstbeschouwingen", welke nog morgen tusschen 40 en 4 in .Amicitia" te bezichtigen is; voor niet-leden 25cent, Een vijftigtal meest zeer fraaie aquarellen, teekeningen en eisen, van onzen stadgenoot M. van der Valk. is daar op keurige wijze geëxponeerd. Tot ons leedwezen noopt plaatsgebrek ons, de bespreking van het concert van gisteravond uit te stellen. Doch niet mag uitgesteld de aankondiging van het concert, aanstaanden Vrijdagavond óok in «Araicitia", te geven door de dames Ang. Collard en Julie van Lennep en de heeren De Boer en Penha. Dr. F. schrijft over hen in de «Hilvers. Crt.": Zaterdagavond 1.1. hadden we in de„Verecni- ging" een uitvoering van kamermuziek door de dames Angélique Collard, piano, en Julie van Lennep, zang, beiden in Hilversum woonachtig, en van de heeren De Boer, viool,en M. Penha, violoncel. Het programma was uitgebreid en werd door, menigeen zelfs te groot gevonden. Mej. Collard geeft den indruk meer te strë naar een licht spel en geparelde loopjes c naar een kcrnachtigen aanslag. In overee stemming daarmede was haar keuze van solt stukken de beroemde Berceuse van Chopin et „Etincelles" van Moszkoweki. Beiden werden keurig voorgedragenbovendien gaf zij Rach- maninoÖ'8 Cis-Moll prélude. De zangeres, mej. Van Lennep, trad bier voor het eerst als soliste opwe wenschen haar geluk bij haar eerste optreden en gelooven dut baar stem, die een aangenamen klank heeft, bij nog verdere ontwikkeling haar in staat 2al stellen nog menig groot succes te verwerven. Zij oogstte de hulde in van het gehoor door de voordracht van een aantal bekoorlijke liederen Liebesbotschaft, van Schubert, en nog eenige liederen van Franz en Löwe, in het eerste deel van den avond. Na de pauze zong zij Schot- tische Lieder van Beethoven met piano, cello en viool en bovendien nog drie kleine liederen „Moeder's liedjen" van Scbnitzler, „Het liedje van den smid" van A. D. Loraan en „Mijn Liefken is mijn Sommer" van Nicolaï. In het begin van den avond ec zoo ook in de eerste oogenbiikken na de pauze was baar stem wat omfloersd, maar won daarna in helderheid voort durend. We kregen nog te hooren een sonate voor viool en piano van Niels W. Gade, een mooi maar niet diepgaand werk voorts een trio van Mendelssohn, zooals bijna alles van dezen com ponist gehoorstreelend door rijkdom van melodie, vooral in de finale. Hierin werkte de heer M. Penha, violoncellist, mede, die bovendien ons genieten deed van een ronj<.r.?e van Sinding en een Scherzo van D. van Goenz. Ten slotte komt mej. Collard nog lof toe voor de wijze waarop zij de andere solisten begeleidde. Waarlijk het was wel wat veel, maar deze en dergelijke kamermuziekavonden zijn ons hoogst welkom bij gemis aan uitvoeringen door een voornaam orkest. Aan den jachtrit der Araersfoortscbe en Utrechtsche Jachtvereeniging Donderdag van uit Soest gehouden, af en toe ondei irisscbe Maartsche buien, nam een 50-tal amazones en ruiters deel, waarbij zeer vele officieren uit het garnizoen, achter de honden der Veluwsche Jachtvereeniging en onder leiding van den heei Korthals Altes. Een zeer groot aantal belangstellenden sloeg de mooie jacht gade van den Stompert, waar den honden «le curée werd bereid. De jacht eindigde tegen 3 uur, nadat eeu mooi gekozen parcours vau 20 K.M. was afgelegd. Morgen loopt te Bussura mee voor den Narcissen-prys „Basia" van overste Meterler- karnp. Quick zal morgen te Apeldoorn haar naam- genoote uit Kampen ontmoeten in de Kam pioenswedstrijd Oostelijke 2e klasse. Op het terrein bij het station »De Bildt" neeft morgen plaats dc i. atste serie wedstrijd, uitgeschreven dour de Biidtscbe Voetbal Ver- eeniging. Prof. Kenninck beeft reeds zyn belofte nagekomen, op de jongste Algemeene verga dering van de vereeniging «Ambachtschool" afgelegd, en gisteravond den leerlingen dier inrichting en van de Burger Avondschool middels 't sciopticon van den «Volksbond, ver eeniging tot bestrijding van drankmisbruik" ad oculos gedemonstreerd het groote gevaar dal in gebruik van sterkedrank gelegen is.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5