Kweekschool voor ie Zeevaart Militaria. Correspondentie. Marktprijzen. Advertentiën HsVsSgftï 'sLands Zeedienst Herinnerd zij aan de verplichte vergadering van «Onderlinge Hulp" op Maandagavond. «Handel en Nijverheid" houdt haar gewone maandvergadering aanstaanden Dinsdag. Aan de orde zijn o. a. Jaarverslagen en mededeelingen over het feest op 18 April. De 2e Secretaris der afdeeling van de «Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren" zond ons weder zijn driemaande- lijksche communiqué's. We raeenen ie nu wel bekend te mogen veronderstellen bij lezeressen en lezers. Bij de ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden veilingen van vaste goederen werden verkocht het heerenbuis Nieuwstraal 28, van den heer J. C. Kleber, met verkoop lokaal voor f4710, en het heerenhuis Beeke- steinsche laan 2, bewoond door ds. J. L. F. de Meijere, voor f6900. Bij de Donderdag ten overstaan van architect W. Salomons gehouden aanbesteding voor ver schillende bouwwerken op de terreinen van den heer Chr. Pleines, aan den Dolderschen weg, werd ingeschreven als volgt: bestek I, het bouwen van een kerkgebouw, op te leveren voor of op 15 October: J. R. de Jong, te Hilversum, f 10090Joh. Bunnik f9170 D. Juffer Sr. f9280; Roll man De Graaff, te IJselstein, f9949; Keizer Wildeman f9495; Q. C. Blanken f9600; G. van den Burg f9607; T. Eijbers, te Apeldoorn, f10600; T. van Hoo gevest f8968; D. Juffer Jr. f8539 en A. van Slingerland, te Bussum, f9897. bestek II, het bouwen eener school van drie lokalen met annexen en meubelen, op te leveren 15 AugustusJ. R. de Jong, te Hilversum, f 10 740H. D. Versteegen, te Montfoort f950318 H. Sas, aldaar, f9447.94; Joh. Buunik f8750; D. Juffer Sr. f8770; Rollman De Graaf f8312 Keizer Wildeman f8972 G. C. Blanken f9000; G. van den Burg f 8556T. Eijbers, te Apeldoorn, f9120; T. van Hoogevest f8659; D. Juffer Jr. f 7819 en A. van Slingerland, te Bussum, f 8939. bestek. III, het bouwen eener onderwijzers- .'*¥r<u\ihg, op te leveren 15 Augustus: J. R. de Jo.ng, te Hilversum, f6950, Joh. Bunnik f5280; Dl Juffer Sr. 15310; Rollman De Graaf, te IJselstein, 15791; Keizer Wildeman f5646; ,G. C. Blanken f5560; G. van den Burg f5889; T. Eijbers, Apeldoorn, f7100; T. van Hoogevest f6146; D. Juffer Jr. f4992 en A. van Slingerland, te Bussum, f6147. j Voor de bestekken 1, 2 en 8 schreven in massa in Keizer Wildeman voor f 23 898 en T. Eijbers voor f26 820. bestek IV. het bouwen van twee dubbele arbeiderswoningen, op te leveren 1 October Meester Haanschoten f 7916G. Wassink f7630; Joh. Bunnik f6560; D. Juffer Sr. f 6580 Van Keulen Lensing f 6440 Rollman De Graaf, te IJselstein, f 5000 Keizer en Wildeman f8292; Mosterdman Van Es f6700; G. C. Blanken f6800; G. vgn der Burg f7649; T. van Hoogevest f 739S D. Juffer Jr. f 5732 en A. van Slingerland, te Bussum, f7417. bestek V, het bouwen van een automobielhuis met bovenwoning, op te leveren 1 Augustus J. van Es, te De Bildt, 14414Joh. Bunnik f 3490 D. Juffer Sr. f 3510 Van Keulen A Lensing 1 3765 Rollman De Graaf f 3800 Keizer en Wildeman f 3639Mosterdman Van Es f3700 G. C. Blanken f3680; G. van der Burg f 3622 T. van Hoogevest f 3797 D. Juffer Jr. f 2798 en A. van Slingerland f3547. Keizer Wildeman schreven in voor bestekken IV en V 9amen voor f 11 931. Voor de 5 perceelen samen werd ingeschreven als volgt J. R. de Jong, te Hilversum, f 39 300 Joh Bunnik f32 603 D. Juffer Sr. f33 200 Roll man De Graaf, te IJselstein, f 32 31X1G. C. Blanken f 34 000 G. van der Burg f 34 223 T. van Hoogevest f34 848; D. Juffer Jr. f2S880 en A. van Slingerland, te Bussum, f35 646. De gunning is in beraad gehouden. Omtrent de valsche bankbiljetten, die in omloop zijn, verneemt »De Telegraaf" nader, dat zij het eerst te Tilburg werden ontdekt De politie daar ter stede heeft dan ook reeds een onderzoek ingesteld. 'Jok te Nijmegen moeten de biljetten in omloop zijn. De kleur van bet papier zou vrijwel over eenkomen met die der echte bankbiljetten van f40. Het watermerk is zeer slecht af gewerkt en ontbreekt bij sommige biljetten geheel. Ook de papiersoort moet afwijken. Door de recherche is aangehouden een in het Politieblad gesignaleerde, die, evenals de dief van den kruiwagen, dien bij reeds te Hoevelaken had verkocht, Daar Utrecht is geleid. Men schrijft uit Kemnes Ofschoon de poldervelden nog bijna geheel onder water staan en er slechts hier en daar een hooger gelegen stukje boven uitsteekt, werd toch Dinsdagmorgen door den brood jager O. Arpink het eerst voor dit jaar in deze Gemeente een kievitsei gevonden. De vogels kunnen haast uiet nestelen. Destop- Sende wind belemmert de lossing {waardoor e meeste tuinen en weilanden geheel met water zijn overdekt. De waarde van het leven ligt in zijn breedte, niet in zyn lengte. Wat nood dus als de lengte iets lydt ten koste van de breedte. In den ouderdom van even 73 jaar is Donderdagnacht plotseling te Nijmegen over leden Christina Elisabeth Perk, meer bekend «Js Betsy Perk, de stichtster, ia 4870, van de Algemeene Nederlandsche Vrouwenver- eeniging. In een hoofd-artikel van het «Utr. Dbld.", aan de varkens gewijd, komt deze zin voor «Ziehier een ruwe opgave van het aantal varkens per 1000 inwonersVereenigde Staten van Noord Amerika 508, Frankrijk 170 (volgen 5 andere Rijken) Nederland 157 en Rusland 122." 't Valt nogal mee, zouden we zoo zeggen; in Frankrijk, le pays des cochonneries, maar 170 er in ons land slechts 157 zwijnenen Rusland pas op de tiende en laatste plaat." met 122 varkens op elke 1000 inwoners, 't Zal wel verkeerd gedacht. maar niet goed gezegd zijn. Inhoud «Wereldkroniek" 1 April: De watersnood-tentoonstelling te 's-Gravenhage. Tentoonstelling in Pulchri Studip. Zil veren Konings-jubileum in Rumenië.Per sonalia. Uit Schouwburg en Concertzaal. De Kweekschool voor de zeevaart te Lei den. De watersnood in Zeeland, Kro niek van de week. Ruitenlandsch overzicht. Engeland en onze zuivel-industrie. Ka rikaturen uit het buitenland. Een groot voordeel van algemeenen mili tairen dienstplicht, op den grondslag van een zeer strenge lichamelijke keuring, kan gelegen zijn in een universeelen eiscii van geschiktheid voor alle wapens en dienstvakken. Geschiktheid voor militair moest van zelf geschiktheid beteekenen voor ieder wapen. Als dit beginsel werd vooropgesteld, kan men het streven naar zoogenaamde localisatie der militie veel beter dan thans tot zijn recht doen komen. Jaarlijks worden aan de Pro vinciale adjudanten de eischen, waarop voor de indeeling bij verschillende wapensoorten gelet moet worden, in het «Recueii militair" bekend gemaakt. Dat op die indeeling het beroep der be trokkenen invloed krijgt, zal natuurlijk door niemand worden afgekeurd. Schippers ziju lichtelijk betere pontonniers dan mannen uit andere bedrijven. M.iar behalve het beroep speelt de zoogenaamde bijzondere lichamelijke geschiktheid bij de toewyxing d r manschap pen voor de wapensoorten een groote rol. Het gevolg daarvan is, dat de samenstellende deelen van nagenoeg alle speciale korpsen van het leger van heinde en ver betrokken worden. Maakt dit een opkomst met veel spoed al eenigermate bezwaarlijk, er is ook het nadeel aan verbonden, dat de Staat voor die ver af wonende militairen eeu groot bedrag aan reisgelden betaalt. Men weet dat zoo niet, omdat het op- en neer trekken by de opkomst en bij de ver schillende herhalingsoefeningen niet afzonder lijk op de Begrooting voorkomt. De Kamer is sedert jaren gewend aan het artikel scheeps- en wagenvrachten, dat pl.m. een half milliueri bedraagt. Veel belangstelling naar de samen stellende posten van die groote eindsom heeft zich nimmer geopenbaard. De reiskosten van de militie vormen er het leeuwendeel van. En er zou door een maatregel als ik hier op het oog heb, waarbij gelijke eischen van geschiktheid werden vastgesteld voor alle wapensoorten, jaarlijks zeker een groote som te besparen zijn. Het is op den duur volstrekt onnoodig, dat het regiment genietroepen uit alle oorden van bet land gereeruteerd wordt, om van het regiment grenadieis en jagers maar te zwijgen. En ook voor de indeeling van het gering aantal benoodigde miliciens voor de regimenten huzaren, kan men wat minder ver van de garnizoensplaatsen zich verwijderen. Wanneer er een universeele maatstaf zal zyn voor den militair in het algemeen, zal men tot een logischer indeeling kunnen komen want het is zeer wel mogelijk het Rijk door een verticale en een horizontale lijn zoudanig in vier deelen te snijden, dat elk een ongeveer gelijk aantal inwoners heeft. Ieder deel kun bet recruteeringsgebied zijn voor de korpsen, enz. eener divisie. Voor de speciale wapens zou men dan twerk kunnen gaan als in Zwitserland, waar aan ieder kanton, in over eenstemming met bet bedrijf der bevolking, een of meer 9peciale korpsen zyn aangewezen waarvoor manschappen te leveren zijn. Daar is de militie, zoover dit maar mogelijk is, gelocaliseerd. leder district heeft het contin gent van een of twee bataljons. En het enorme bedrag aan spoorwegvrachten, dat hier te lande jaarlijks aarideSpoorwegmaatschappijen wordt uitgekeerd, wordt net de doorgevoerde localisatie grootendeels bespaard. De algemeene dienstplicht zal gaandeweg zeker ook tot vermeerdering der legersterkte knnnen leiden. Naarmate du volkskracht door gymnastische voorbereiding aangroeit, zal men over grooter contigent beschikken. Dan eerst zal het volksleger tot bloei komen. Want een groot bezwaar voor een korten eerste- oefeningstijd blyft altijd gelegen in een lang durig dienstverband. Moet een milicien op zijn eerste-oefening vijftien jaren teren, dan is het de vraag of er nog wel genoeg is blyven hangen, la ieder geval zyn meer- en langduriger herhalingsoefeningen bezwaarlijk te ontgaan. Dit zou anders worden als het contingent aanzienlijk ware uit te breiden. Wellicht, dat het mogelijk zou zijn, militie en landweer in éen wapenmacht saam te brengen met een gezamenlijk dienstverband van 0 A 7 jaren. Dan ware er ook iets zeer degelijks van een landstorm te maken. Maar men vleie zich niet te zeer, dat onder het huidig regime ook maar een bescheiden stap in de richting van zoo'n volksleger zal beproefd worden. Ik heb de dingen nu reeds een ruim poosje aandachtig waargenomen, maar speurde nog niots, dat hoop zou kunnen geven. A. C. Een vriend der jeugd. Uw Ingezoaden stuk wordt geplaatst zoodra u uw naam op geeft aan de Redactie. Dat is een vaste regel, waarop geen uitzondering mag worden toe gelaten. PREDIKBEURTEN op Zondag 1 April. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9'/» uur, godsdienstoefening voor jongelieden van 9 tot 14 jaar. Voorm. 11 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge-gebouw, Van Persy n-straat. Voorm. 10i/t uur, ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn. Gereform. kerk (Langegracht) Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 5Vi uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 5uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. Amersfoort, Vrijdag 30 Maart 1906. Appelen f0.a f—Peren f0.k f0.Zandaardappelen f2.50 a f2.80 Hoen- dereieren f 3.40 a f 3.(50 per 100 stuks. Boter f 1.15 a f130 p. k. Margarine 10.- al'O.— Kippen fl.— a fl.30 Kuikens f0.afO.— Piepkuikens fO.— a fO.— Ganzen f0.afO.— Eenden f0.90 a 11.20 Hazen 10.— a fO.— Wilde konijnen fO.— a fO.— Tamme konij nen f 0.80 a f 1.30 p. st. Duiven fJJ.GO a f0.70 p. paar. Vette varkens f0.a 10.Magere varkens f18 a 1'22. Zeugen f50 a f70. Biggen 110 a f 14. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, hec'. Klei- aardappeien, 180 Heet. Zandaardappelen 1300Ü0 st. Hoendereieren, 1200 Kilo Botr- Vette varkens, Magere varkens, Va kens voor exportslagerijen, Biggen en Zeugen. RJLPBANK TB AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commissie uit het Bestuur op MAANDAG den 2 APhIL aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ói k voor het teruggeven van HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Stoom Zuivelfabriek Nijkerk MELK-SALON ARNHEMSCHE WEG 40 ZiektekiemYrije Melkproducten, onder vaste controle van den heer W. A. van den BOVENKAMP. Tweemaal daags aan huis bezorgd MELK per Liter 10.09, per glas f0.05 KARNEMELK f0.03 per Liter. ROOMBOTER .f150 per K.G. BIEREN en ALCOHOLVRIJE DRANKEN REPARATIËN aan Brillen en Plnce-iiec, tnrnilen van onde Barometers bjj W. F. A. GROENHUIZEN. Lan, .estraut 42, Amersfoort. De „Algemeene Vereenigde Ooin- i missie tot leniging van rmnpendoor Wntcrsuood" beeft zich tot nog toe int hel nublick gewend met bet voice van de laatste watervloeden. tot zekere hoogte toe het geven van vereoediuc voor geleden schade, niet, toepassing van de by de Commissie geldende, indertijd na ernstigover eg eu voor het gebeele land vastgestelde regelen, die dezen vorm van hulpaan eenigszins gegoeden uitsluiten ol uau beOndern'die omstandigheden beeft de Commissie gemeend, dat het metaan- ging om, alvorens bleek welke eischen aan haar Fonds gesteld zouden worden, een beroep te doen op de offervaardig- beid onzer landgenootou. Iutusschen - het laat zich aanzien, dat aanzienlijke bedragen uoodigzu Ion zyu om hen, die door de ramp gelrofleu zijn, ook maar eenigszius bij te staan en waar nu van verscbilleude zijden de behoefte geuit wordt otn door geldelijke bijdragen te docu blijken van deelneming met bet lot der getrof fenen, terwijl bot ook niet te ontkennen valt, dat een krachtig Watersnoodlom s ook voor de toekomst geenszins onge- weuscht is, meent do Commissie zich bereid te moeten verklaren, giften voor het Fonds in ontvangst te nemou. Bijdragen gelieve men te zenden aan den Penningmeester, den heer S. P. van EEOIIEN', Heerongracbt 462, Amsterdam. Namens „De Algemeene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door Watersnood", De Administrateuren van bet Fonds: Mr. J. A. SILLEM, Voorzitter, S. F. van EEGHKN, Penningmeester. Mr. K. J. PHILIPS, Secretaris. Mr, K. van REES. Mr. W. J. van WATERSCHOOT van dek GRACHT. Amsterdam. 23 Maart 1906. 7ABEMB5CB FOSBS ter aanmoediging van Opgericht ten jaro 1781. te AMSTERDAM. COMMISSARISSEN over het Vaderlandach Fonds ter m)moedigin<j xm 'sLands Zee dienst, opgericht ten jure 1781, maken be kend, dat op Domlordag 3 Mei a.s,, des voor middags te 9 uur, in het gebouw dor Kweek school, aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, eene Inschrijving van Ad- spiranten zal gehouden worden om opgenomou te worden in de Kweekschool voorde Zeevaart, ter opleiding voor de Koopvaardij, op de bestaande voorwaarden. Voor Jongelingen, leerlingen tweede klasse een'r Hoogere Burgerschool, voorzien van vol^pende rapporten en van eene verklaring van den Directeur hunner school, waaruit blykt, dat zij geschikt zijn tot de derde klasse te kunnen overgaan, worden zonder toe latingsexamen tien plaatsen opengesteld. In dit jaar zal tevens gelegenheid bestaan voor éen jongeling ter verkrijging van koste- loozeopleiding uit liet daartoe bestemde Fonds; deze plaats zal worden toegekend aan den Adspirant, die by bet vergelijkend examen dat gehouden zal worden tusschen degenen, die zich voor die plaats aanmelden, aan de gestelde eischen het best voldoet. Voorts zal alsdan de gelegenheid worden opengesteld tot plaatsing van vier jongelieden voor den Dienst der Gouverneraents Marine in Nederlandsch-Inlie, overeenkomstig de be palingen vastgesteld door Zijno Excellentie den Minister van Koloniën en waarvan exem plaren aan het Departement van Koloniën op aanvrage verkrijgbaar zijn. Bij de inschrijving inoet worden opgegeven voor welken dienst de aangiite geschiedt, hetzy voor do Gouvernement» Marine hetzij voor do Koopvaardij of voor beide dionstey, met aanwyzing dor voorkeur voor éen van beide. Elders gevestigde jongelingen wordon drie dagen vroeger ingeschrovon bij hooien Com missarissen-Correspondent. Commissarissen voornoemd, mr. H. S. van LENNEi', Voorzitter, mr. J. F. Th. van VALKENRURG Jr., Secretaris. tommissans-Correspondont te Amersfoort: jhr. J. W. A. BARCHMAN WUIJTIERS'

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 6