BIJVOEGSEL Stadsnieuws. Ingezonden. behoorende bij de Amerfoortsche Courant van ZATERDAG 28 APRIL 1906, uitgave firma A. H. van CLEEFF. Gisteravond vergaderde het Kies-college der Ned. Hervormde kerk tot samenstelling, uit l:et gros van 48, van een zestal en een drietal ter voorziening in de vacature, ont staan door het vertrek van ds. D, J. van Aalst. Aanwezig waren 51 leden. Op het zestal werden geplaatst bij eerste stemming: ds. P. S. Meerburg, te Hillegom, met 29 stemmends. A. vau Kooten, te Garderen, met 28; ds. J. Buenk, te Harder wijk, met 20ds. F. Ch. Geerling, teJoure, met 26, en ds. H. Schokking, te Vlaardingen, met 26 stemmen. Voor den zesden candidaat moest een tweede vrije stemming plaats hebben tus- schen ds. Couvée en ds. Vunderink, die bij de eerste stemming beiden 25 stemmen ver wierven. Hoe nauw 't er op aankomt, volkomen juist zijn stem uit te brengen, bleek hierbij immers éen stem werd uitgebracht op ds. Couvée zonder nadere aanduiding, terwijl er vier predikanten van dien naam zijn, zoo dat ds. P. J. Couvé», te Borne, slechts 25 stemmen bekwam. By de tweede stemming kreeg nu ds. G. W. C. Vunderiuk, te Aalten, 27 en ds. Couvée 23 stemmen. Op het drietal werden vervolgens geplaatst ds. A. van Kouten, met 28 stemmen, ds. P. S. Meerburg, met 26 en ds. G. W. C. Vun derink, eveneens met 26 stemmen. Met ingang van 16 Mei a.s. is overgeplaatst naar hei Post- en Telegraafkantoor bier de klerk der Posterijen en Telegrafie le klasse R. Lubacb, thans te Groenloo. In de openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente welke gehouden wordt op Dinsdag 1 Mei, des middags balt twee, zul len aan de orde komen de volgende Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burgemeester en Wei- houders tot tijdelijke onttrekking van een gedeelte van de Koninginnelaan aan den openbaren dienst van 1 tot 15 Juni a.s. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van den pensioensgrond slag voor den leeraar A. M. Kollewijn (met advies). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders lot wijziging van hot Raadsbesluit d.d. 27 Maart 1906, no. 120, betreffende in gebruik geven van een Gymnastieklokaal (met adviezen). 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot periodieke verhooging van sala rissen van onderwyzend personeel (met ad vies). 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging met éen maand van het verlof, verleend aan den onderwijzer L. A. Slot. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de vergoeding van huis huur *voor Hoofden van scholen en regeling van de periodieke verboogiugen (met ad viezen). 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van schilders- gesellenvereenigingen tot verhooging van den minimum-loonstandaard voor schilders (met advies). 8. Voorstel van Burgeineaster en Wet houders tot. wijziging vau de Beg looting voor 1906 in verband met de verhuring van het voormalig tolhuis aan den A. ah^rascheo weg. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tut het leggen van een riool in de Sint-Andriesstraat (met advies). 10. Voorstel vau Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van het Be stuur van het Siut-Elis ibeth's Gast-of Zieken huis tot vrijstelling van plaatselyke belasting 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het Burger-Weeshuis. Voorzooveel noodig zij nogmaals herinnerd aan de Kennisgeving tot opt oeping der ver lofgangers van de Landweer, opgenomen in Onze nummers van 1 en 15 Maart, 3 en 15 April. De Van dag tot dag schrijver van het „Handelsblad" wjjdt een warm artikel aan freule Jeltje de Bosch Kemper, te Amsterdam, die heden haar zeveutigsten jaardag viert, waarin hy o. a. schrij It «Geen mooier gedenkteeken voor professor De Bosch Kemper, den volksvriend, dan het eenvoudig, onzelfzuchtig leven zijner beide dochters. «Zijn dochter Christine was 't leven lang aan jonge meisjes, die zich bekwamen voor het examen van onderwijzeres of op an dere wijze in eigen onderhoud pogen te voor zien, tot vriendin. Ze verzorgt ze en leidt ze op te Amersfoort, nu sinds meer dan een kwart eeuw. Voor iederen ridder van de Oranje Nassau orde is het een groote eer, dat de beide zusters De Bosch Kemper dat eerekruis dragen en het dus luister geven. Want een meer ridderlijke, dat is meer on zelfzuchtige, loyale toewijding aan het heil van anderen dan zij toonden, is er al niet te denken. «Voor hetjwelzijn van anderen." «Dit motto zou ik geven aan het boek, dat eens vertellen moge wat een vader en twee dochters deden voor het Nederlandsche volk, dat ze liefhadden.'' De heer W. K. Daameu behaalde de acte als onderwijzer. Mr. H. Th. 's Jacob, vroeger adjunct-com mies ter Secretarie hier, is benoemd tut Bur gemeester van Loosdrecht. Luitenant A. H. W. van Blijenburg, van het 3e regiment huzaren gedetacheerd bij de Rijschool, behaalde gister bij de Olympische spelen te Athene den derden prijs op den degen (le De la Falaise, 2e Dillon Kavanagh, beiden Franschen) en werd door den Koning van Griekenland geluk gewenscht met zijn schitterend succes. De 4e prijs werd behaald door Felix Vi- geveno, uit Amsterdam; de 6e door le lui tenant M. J. van Löben Seis, van het 11e regiment infanterie. Morgen loopt te Bussum in den Military- prijs van de Algemeene Harddraverij ver- eeuiging o. a. mee «Poil de carotte" en „Fontanges" van luitenant F. W. Diemont, «Irene Adler" van luitenant J. R. Diemont, en «Tisiphone" van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra. Laat ons toch hopen, dat de regen van heden slechts is een concurrent voor de »Ned. Stofbestrijding Maatschappij" en dient om Quick's veld morgen stofvrij en dus nog beter bespeelbaar te maken. Want de promotie-wedstrijd, die daar morgen tusscheu het Amersfoortsche Quick en zijn naamgenoot uit Nijmegen wordt ge speeld, is te belangrijk dan dat hij ook in letterlijken zin in 't water zou mogen vallen. Met dat al wanboft »S. M. A. S. H." toch maar ontzettend, die heden haar serie tennis wedstrijden zou beëindigen. Herinnerd zij, dat de inschrijving van leer lingen voor den nieuwen cursus der Indus trie- en Huishoudschool, lie met 1 Mei aan vangt, nog kan geschieden aanstaanden Maandagmiddag tusschen 2 en 5 bij de Di rectrice, mej. S. M. C. J. de Holl, Hendrik van Vianden-straat 19. De plaatselijke afdeeliug van «Patrimonium" besloot tot het Bestuur der Chr. school het verzoek te richten om, nu Rijks-subsidie aan die school is toegekend, het schoolgeld voor de Lagere school te verlagen. Haar Voorzitter, de heer A. de Boer, heeft wegens vertrek ontslag genomen als Be stuurslid. Van del52leden van» Vreemdelingenverkeer" waren er met de 6 Bestuursleden Donder dagavond slechts twee aanwezig bij de Jaar vergadering, welke gehouden werd onder voorzitting van den heer J. van der Horst Bruijn. De notulen der Jaarvergadering van 27 Maart 1905 werden door den Secretaris, den heer H. Meursing, gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van die notulen gaf bet Bestuurslid, de heer A. M. Tromp van Holst de verzekering, dat de kei, aan wiens echtheid in de vorige vergadering een der leden twijfelde, beslist de echte is, hetgeen is uitgewezen door de drie doken waarin vroeger het beeldje stond. De Rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer Maurits W. F. J. de Jong, werd alsnu nagezien en in orde bevonden. Op advies van de com missie tot nazien dier rekening werd de Penningmeester gedechargeerd onder dank betuiging voor zijn uitstekend beheer. De Penningmeester deed nu verslag, waar uit bleek, dat de Ootvangsteu bedroegen f819.3672 0' Uitgaven f333.2972 zoodat er een bale is van f486.0972, tegen f 306.8572 in het vorig boekjaar. Aan de orde was de voorziening in vaca tures door het overlijden van den heer C. B. Kok en periodiek aftreden. Herkozen werden de heeren M. W. F. J. de Joog en H. E. van Sweden; gekozen werd de heer T. C. V. ter Maat. Vervolgens werd uitgebracht het Jaarver slag, waaraan hel volgende zij ontleend Het aantal leden vermiudorde door over lijden en vertrek van UI tot 104, dat der begunstigers van 48 tot 47, dat der donateurs veranderde niet en bleef op éen. Zeer werd betreurd het verlies, dat de vereeniging leed door het overlijden van den heer C. B. Kok, die vele jaren als Bestuurs lid zijn beste krachten heeft gegeven aan de vereeniging. De perken aan de Korte- en de Lange- gracht werden ook in 1905 onderhouden. Vele banken werden weer geplaatst op mooie plekjes rond de stadandere werden verplaatst naar mooier puuten. In het geheel is er nu een 25-tal. De voetpaden op den Berg werden weer verhard en verbeterd. Door bemiddeling van de vereeniging, die vreemdelingen deed kennismaken met de zoo mooie omstreken, vestigden zich weer velen hier. De Poppen-tentoonstelling, welke door de vereeniging werd gesubsidieerd, bad niet dat succes, dat de onderneemster er zich van heeft voorgesteld. Op de Algemeene vergadering van den «Nationalen Bond van Vereenigingen van Vreemdelingverkeer" was de vereeniging vertegenwoordigd door de Bestuursleden de heeren M. L. Celosse en A. M. Tromp van Holst. Ook uver 1905 ontviug de vereeniging een Gemeente-subsidie van 1.100. De vereeniging tracht xooveel mogelijk den bloei van Amersfoort te bevorderen en de stad bekend te raakeD naar buiten. Daartoe adverteerde zij een paar malen in de groote bladen; zij gaf feesten of steunde die, kortom wendde alles aan om haar doet te bereiken. Doch om nog meer te kunnen doen, moet zij een ernstig beroep doen op de mede werking der stadgenooten wier belangen zij bevordert. Het verslag werd goedgekeurd onder dank betuiging. De Voorzitter deelde nu mede, dat te zijner kennis werd gebracht een ongeteekend Ingezonden stuk in een der plaatselijke bladen. Spr. wil niet verder ingaan op dit anoniem geschrijf dan er van zeggen, dat de klachten, daarin tegen de vereeniging ingebracht, schromelijk overdreven zijn. De vereeniging zou gaarne oneindig meer doen, doch wordt niei voldoende gesteund door de burgerij. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat de Besturen van V. V. en H. N. hebben geconfereerd over de wedstrijden in versiering van winkels, puien en balcons, te houden tijdens het Landhuishoudkundig congres en de Landbouwtentoonstelling. Elke vereeniging zal de heltt der kosten dragen, terwijl H. N. de wedstrijden zal regelen. De leden der beide vereenigingen stemmen over de toekenning dor prijzen, nochtans onder deze beperking, dat iemand die lid is van beide vereenigingen slechts éen stem uitbrengt. In verband met de vervroeging van congres en tentoonstelling worden ook deze wedstrijden een week vervroegd en gehouden in de week van 3 tot 9 Juni, dus onmiddellijk na Pink steren. Nog moest de Voorzitter er op wijzen, dat het voetpad, door de vereeniging aangelegd naast den Dievenweg, heel veel te lijden heeft van de lieve straatjeugd, die telkens de ijzer- draden vernielt en de palen uitrukt. De vereeniging is in correspondentie met het Hoofdbestuur van den Nationalen Bond om deel te nemen aan een reusachiige reclame van alle vereenigiugen voor V. V. in geheel ons land, welke zich zelfs zal uitstrekken over de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. De vereeniging hoopt kiekjes met beschrijving nog intijds gereed te hebben en zal althans financieel steunen. Nu, door verkoop van terreinen, enz. de opzichter der N. V. «Amersfoort" eervol is ontslagen, werd den onbezoldigd Rijksveld wachter L. Brink (Utrechtsche weg 30) het toezicht op de banken der vereeniging opge dragen, dat tot dusver werd uitgeoefend door bedoelden opzichter W. Jagtenberg. By de rondvraag vroeg een der leden of het niet mogelijk zou zijn, vanwege V. V. eeu bord of eenige aanwijzing te plaatsen bij het terrein der landbouwtentoonstelling ten einde hen, die de tentoonstelling be zoeken, ook naar de stad te doen gaan en de étalages en versieringen in oogenscbouw te doen nemen. Het Bestuur verklaarde gaarne rekening te zullen houden met dit verzoek. Hierna werd de vergadering gesloten. In de gister gegouden vergadering van den Gemeenteraad vau Baarn werd o.a. mede gedeeld, dat door B. en W. is benoemd tot administrateur-boekhouder der gasfabriek de heer A. J. Muis, te Alphen aan den Rijn, en tot accountuut aan de gasfabriek de heerL. Poortenaar, te Amsterdam. Goedgekeurd werd o. m. een voorstel van B. en W. tot het aangaan eenergeldleentng van f66060, tegen een rente van hoogstens i% met jaarlijksche aflossing van minstens f2000, terwijl de leening bij dnemaandelijksche op zegging steeds in haar geheel kan worden afgelost. Bij een besluit tot wijziging der Begrooting werd tevens het percentage der Inkomsten belasting verhoogd van 0.6 tot 0.8 pet. De Kiezerslijst van Baaru bevat 1180 namen van kiezers voor de Tweede Kamer, 1160 voor de Provinciale Staten en 1086 voor den Gemeenteraad. Verleden jaar bedroeg dit aantal onder scheidenlijk 1192, 1162 en 1054. De landverhuringen te Eemnes waren zeer willigde pachten liepen hoog. Voor som mige perceelen werd zelfs 10 en 20 gulden per dammaat meer gegeven dan verleden jaar. Voor wandelaars en wielrijders wier kar het onderweg aflegt, kaD het van belang zijn te weten, dat langs de lijnen der Gooische stoomtram op verschillende afstanden dui delijk zichtbare bordjes zijn geplaatst met het opschrift: «Haltestoomtram". Daarmede is nu vervallen de gelegeuheid om de treinen onderweg te doen stilhouden voor het doen instappen en uitlaten van reizigers op wille keurig gekozen punten. Wat de een in een seconde met slijk be morst, daarvoor beeft de andere uren noodig om het weder schoon te manen. Inhoud «Wereldkroniek" 28 AprilMa dame Réjane. San Francisco. Uit Schouw burg en concertzaal. Edvard Grieg, Alida Tartaud-Klein, Faassen. Het gouden feest vau het echtpaar Mesdag. Personalia. Kroniek van de week. Het Postcougres te Rome. De Olympische spelen te Athene. Amsterd'imsch kinderkoor. De oudste flesschenfabriek. Karikaturen uit het bui tenland. Het opnemen van Iugeionden atukkeo bewgit niet, dat de Redactie eteeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopg van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie, Vergun mij een kleine ruimte in uw blad voor het navolgende: De heer loco-Burgemeester betichtte mij in de jongste Raadszitting van eene vergissing, als zoude Z.E.Achtbare niet gezegd hebben, dat de stremming van de passage in de Muur huizen maar éen dag zou duren. Woordelijk is het volgeDde gezegd «Morgen breekt juffrouw Malestein deu boel af En, als zij het niet doet, want ik vermoed dat zij het niet doen zaldan (met een kernachtige uitdrukking) laat ik het morgen afbreken". Mij werd dus, op grond, dat het maar éen dag zou duren, de doorgang geweigerd, ter wijl aan den heer Bloemink de doorgang werd toegestaan op grond dat hij twee maal daags zijn luiken in de Muurhuizen moet openen en sluiten. Die luiken zijn echter al meer dar. tien jaren dichtgespijkerd ik, die er dagelijks zooveel malen voorbij kom, herinner mij niet ze ooit open gezien te hebbenvan binnen is er behang over ge trokken. In uw verslag staat ook nog, dat de toe stand zóo slecht was, dat de aannemer weigerde boven te komen. Niet de aannemer, maar de Stads-arcbitect weigerde boven te komeneen groot verschil. Als nu zoodanige motieven moeten die nen om den een den doorgang te weigeren, den ander den doorgang toe te staan, dan vermeen ik, dat, op zijn zachtst genomen, dat zaakje erg zenuwachtig is behandeld. U dankende voor uw gastvrijheid verblijf ik Hoogachtend, J. SINN1GE. Amersfoort, 27 April 1906. Mijnheer de Redacteur, Ik ben niet gewoon om in de krant te schrijveuik moet met schoenmaken mijn brood verdienen en nu verdien ik zoo goed als Diets omdat de Muurhuizen dicht zitten. De menschen komen nu niet allemaal om- loopen zoodat myn verdiensten nu heel min zijn. Dat is nu al tien dagen en de muur is al bijna afgebroken en nog zitde deur dicht; gevaar is er nu heelemaal niet meer. Is dat dan plagery om een menscb, die tobben moet voor zijn brood, dat ook nog af te nemen Mantel, de timmerman, die er óok zooveel schade' van heeft, heeft geweigerd huur te betalendaarop is het door juf. Malestein afgebroken, anders had het nog wel een maand geduurd. Is het nu nog geen tyd om open te uoen? Wie geeft mij te eten als ik niets verdien? Ik dank U vriendelyk, mijnheer do Redac teur. Uw onderdanige dienaar B. T. van der VEER, Mr. Schoenmaker Muurhuizen 61, bij de Kamperbinnenpoort. Amersfoort, 28 April 1906.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5