Stadsnieuws. tebqpven gaat, wegens het aanzienlijker ver lies aan electrische krach t, welke langs den geheelen kabel plaats grijpt. Een ander bezwaar der »wilte steenkool" is, dat zij geen geregelde aanwending toelaat. De borgstroomen, welke bij dooiweer zeer overvloedig vloeien, zijn schier den ganschen zomer uitgedroogd. Evenwel dit bezwaar heelt men uit den weg geruimd door op halve hoogte vergaarbakken in te richten, waarin bet overtollige water zich gedurende hot natte jaargetijde verzamelt, zoodat het tekort der droge maanden daardoor kan worden vergoed. Ook laat zich dit te veel aanwenden voor neventakkeu van industrie, welke, op zekere tijden, zonder schade kunnen worden stil gelegd. De groote quaeslie is namelijk deze, of de nijverheid eenmaal de wijk zal nemen naar de bergstreken. Eenige takken van industrie hebben dit reeds gedaan, nl. die, welke de mechanische kracht rechtstreeks aanwenden, o.a. molens, papierfabi ieken eigenlijk boutmolens houtzagerijen, fabrieken, welke de electriciteit benutten om het water in waterstof en zuurstof te ontleden of anders om ontploffingsstoffen te vervaardigen, zooals cbloorzure potasch, noodig, zooals men weet, io de lucifers-fabricage. Andere werkplaat sen, welke de buurt der watervallen hebben opgezocht, zijn voorts de fabrieken van cal- ciumcarbuur, de stof, waaruit acetyleen wordt getrokken deze industrie werkt namelijk met booge temperaturen, die slechts door middel van electriciteit kunnen worden verkregen. De bedevaart naar de bergen heeft de groote ijzerindustrie tot heden niet onder nomen. Zij kan de steenkool door niets ver vangen, om reden dat deze, door zich onder het branden te verbinden met het ijzererts, gietijzer voortbrengt. Van een andere zijde hebben de hooge temperaturen, verkrijgbaar langs electrischen weg, ons toegelaten bet nog niet lang ontdekte aluminium af te zonderen uit de samenstellingen, welke zoowat overal worden aangetroffen de klei, de bouwaarde, als ook de aardsoorten, door de geologen ïcryoliet" en «beauxict" genoemd deze laaiste, omdat zij gevonden wordt in het Fransche gewest Beauce, Niet onwaarschijnlijk is dit aluminium het metaal der toekomst; het oxydeert zich ot roest niet in de vochtige lucht en is drie maal lichter en heeft een even groot weer- slandsverino eu als het ijzer, alle qual- teiten, welke li e stempelen tot de voor m- taalconstructie best geschikte stof. Tot hedn echter is het nog vrij hoog in prijs, zooat van een uitgebreid gebruik vooralsuog geen sprake zijn kon. lntusschen is deze prijs reeds gedaald van 1500 tot 10 guiikn per Kilogram, zoodat het zich laat voorzien, dat de vooruitgang der techniek het spoedig binnen ieders bereik zal brengen. De groote waterval van den Rijn, te Schiffnausen, wordt tegenwoordig gebruikt tot het langs electri schen weg winnen van aluminium. liet zou natuurlijk een ramp zijn, als al de groote industriecentra van den tegen- woordigen tijd naar de bergsteken verhuis den. Iets dergelijks is echter weinig te vreezen voorloopig althans niet. De oplossing van liet bezwaar ligt voor de groot-industrie misschien elders. In twee ërlei richting namelijk wordt deze oplossiug gezochtof de turbine moet ook bruikbaar worden gemaakt bij langzaam vloeiende ri vieren, of wel de kracht ontleend aan het nederstortende water, moet worden over gebracht op groote afstanden en tegen lage prjjzen. Reeds is men erin geslaagd om degasseu getrokken uit de ontleding vau bet water door middel der electriciteit in ijzeren bui zen te verzamelen met een drukking van tweehonderd atmosferen, en deze gassen, wezenlijke «kracht op fleschen", dienen reeds heden om gasmotoren in beweging te bren gen. Zeer waarschijnlijk is het dau ook, dat men eenmaal en hierbij is wellicht het aluminium bestemd om alweer een gewich tige rol te spelen electrische accumula toren zal weien te vervaardigen, licht, krachtig en goedkoop genoeg om op vuor- deelige wijze te kunnen dienen tot het overbrengen op verre afstanden van de door de watervallen voortgebrachte electrische werkkracht. Dan. doch eerst dan, zal het uit zijn met het rijk der zwarte steenkool. En de eeuw welke zij tot roem heeft gebracht, zal dan den schepter hebben over te reiken aan een nieuw tijdperk, dat dor «witte steenkool", welke zicb reeds heden aankondigt als een factor, geroepen om in de wereld der weten schap eu der techniek een gansche omwen teling te weeg te brengen. Een ware exodus heeft heden plaats naar Utrecht. Wie maar even weg kon, is reeds vroeg naar de jubelende Academie-stad getogen. De vele extra-treintjes van de Centraal waren heel den dag volen dan zy, dieper rijtuig of per fiets uittrokken om van de triomf tocht van Gerinanicus en het feestgedoe iets te zien. En wie nog door bezigheden werd terug gehouden, gaat hedenavond nog om wie weet hoe laat morgenochtend terug te komen behalve de rijwielers, die listiglijk hun trouw karretje meenamen en terugtrappen als 't hun lust, en thuis zijn als aan de stations de moede feestgangers elkaar verdringen om een plaatsje, ja, misschien nog wel in de bagage-wagens. Aan het plaatselijk telefoonnet is aange sloten de heer H. A. de Vries, ijzerhandel aau de Kampstraat, met no. 167, terwijl voor den heer Rob. Beek, coiffeur aan de Lange- straat, een aansluiting wordt gemaakt, met no. 166. Luitenant-generaal J. E. N. baron Schim* melpenninck van der Oye van Hoevelaken, thans Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-generaal, zal aanstianden Zaterdag den dag mogen herdenken, waarop hy vijftig jaar geleden werd benoemd tot officier der genie. De heer H. J. Bolderdijk, thaps stations chef te Doetinchem, wordt met ingang van 1 Juli bevorderd lot stalions-chef 2e klasse bij de hoofdlijnen der H. JJ. S. M. Ter bijwoning van den schietcursus D worden met ingang van 1 Juli gedetacheerd bij de Normaal Schietschool te "s-Gravenhage de le luitenants van het 5e regiment infan terie L. J. Rieber en W. J. A. de Wolft. Luitenant-Kolonel jhr. L. A. P. Six, van het le regiment veld-artillerie, vertrok gister naar de Legerplaats bij Üldebroek ter bij woning vau de oefeningen met de snelvuur- batterij. Het «Nieuws van den Dag" weet te melden, dat de beweging, reeds geruimeu tijd op touw gezet door het onderoflicierskorps, om pensioen te verlangen voor eventueele we duwen en weezen, kansvun slagen begint te kr|jgen. De tegenwoordige Minister van Oorlogzou er geheel mede instemmen en dan ook plan hebben te zijner tijd de uoodige voorstellen daartoe in te dienen. Dit zou dan gepaard gaan met invoering van het kapitulanten- stelsel, dat ten doel heelt Rijksbetrekkiugen te verschaften aan hen, die een bepaald aan tal jaren in het leger gediend hebben. Het voordeel hiervan zou zijn, dat dekadernood niet meer zou voorkomen, omdat vele jonge lieden, die een Rijksbetrekking wenschen, dan verplicht zouden zyn in het leger dienst te nomen om op deze wijze hun doel te kunner. bereiken. Door den Minister van Oorlog zijn ver schillende commissies benoemd, belast met het onderzoek van verschillende legertoe standen en met de bedoeling, zooveel moge lijk te bezuinigen. Thans wordt bericht, dat de Geneeskundige commissie den Minister heeft voorgesteld, alle militaire hospitalen te doen vervallen, behalve die te 's Gravenhage, Utrecht en Amsterdam. De commissie stelt voor in gar nizoenen, waar genoemde hospitalen worden opgeheven, in de kazernes zelve ziekenka mers in te richten, of unders de militairen te doen verplegeu in particuliere zieken- inrichtiDgen. De commissie, belast met de kleeding- vereeevoudiging, stelt voor, bij wijze van bezuiniging, aan alle miliciens bij alle wapens een tuniek voor klein- en groot tenue te verstrekken, met kleine wijzigingen voor be reden wapens. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zullen de kortejassen en attilla's vervallen en wordt ook op dit punt heel wat bezuinigd. Bij gunstig weer zal de muziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van kapelmeester G. Bikkers, Donderdagavond te half acht een concert geven op het terras van «Amicitia" en daarbij het volgende pro gramma ten gehoore brengen 1. Jubileums feestmarsoh Van Aaken. 2. Ouverture .Zampa"Herold. 8. „Au Dicb", WalserWaldteufel. 4. Oraodefantaisieaur de» motifs de l'opéra „La Filte du Régiment"Donizetti. 5. Ouverture „Atbalie" Mendelssohn. 6. „Rêverie"Vieux temps. 7. Balletmusik und Hocbzeitszug bub der Oper „Feramors". Rubiueteiu. 8. „Aus und mit dom Publikum", potpourriFélras. Do muziektent, die vroeger op den Hof, laatstelijk op het Stationsplein stond, zal nu worden geplaatst op den hoek vanKoninginne- laan on Prins Hendrik-kun. De inhoud van de op de achterpagina van dit nummer voorkomende annonce van do «Compagnie Lyonnaise", te 's Gravenhage, zal ongetwijfeld door vele staugeuooten, die den vooruitgang vau Amersfoort gaarne zien, met genoegen worden gelezen, vooral dooi de dames die gaarno goed gekleed gaan. W|j zijn in staat omtrent de vestiging van het inagaz|jn nog het volgende toe te voegen aan het daarover reeds in het nummer van 21 .Juni geschevene: Het bekende perceel op den hoek der Stoovestraat zal zoowel in- als uitwendig belangrijk worden gerestaureerd en voor het doel geschikt gemaakt, hetgeen trouwens vanzelf spreekt nu er een succursale in wordt gevestigd van het bekende magazijn aan den Kneuterdijk te 'sGravenhage waarvan de eigenaar bewezen heeft in alle opzichten zijn tijd te begrijpen, waardoor het magazijn een der eerste in het land is geworden op het gebied van nouveauté's voor dames- kleeding, zoodat het te verwachten is, dat zoowel de inrichting als de exploitatie niets zullen te wenschen laten. Mej. C. van Wageningen zal in het per ceel waar sedert 1890 de filiaal van »A la Ville de Lyon" hier ter slede door haar met succes werd geleid, gevestigd blijvenz|j zal daar voor eigen rekening een zaak op richten in fijne lingeries, tafelgoed, uitzetten, iuiermandsgoederen en aanverwante artike len, alles in de betere genres. Men verzoekt ons, naast het korte ver- slagje over die vergadering, in ons nummer van Donderdag 21 Juni, ook het volgende verslag op te nemen Woensdag der vorige week hield de afd. Gooi en Eemlana van de „Ned. Ver. tot bescherming van dieren" haar Jaarvergadering in het hotel Boachlust te Zeist. De Voorzitter, do heer A. J. Bicker Caarten, uit Boarn, opende de vergadering en wijdde eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachte nis van de beide overleden Bestuursleden, de heeren C. B. Kok (Amersfoort) en R. H. H. toe Laer (Baarn). Na lezing en goedkeuring der notulen bracht de Secretaris zijn Jaarverslag uit over 1905, waaraan wij het volgende ontleen en. De afd. Zeist sloot zich met haar 100 leden bij ons aan te Bussuin vermeerderde het leden tal met 120, hetgeen te danken is aan een groot dierenvriend alduar. Sedert 1 Januari 1905 steeg het ledental in zijn geheel met 373, zodat de afdeeling op ultimo December 1905 reedB 795 leden telde. In het afgsloopen jaar werden door de Kan tongerechten te Amersfoort, Utrecht, Hilversum en Breukelen 214 vonnissen uitgesproken wegens mishandeling van dieren, enz. Door het Bestuur werden weer hondentuigen, buikriemen en steunijzers uitgereikt aan min vermogende eigenaars van hondenwagens. Verbetering in do behandeling van marktdieren mocht worden geconstateerd te Hilversum en te Amersfoort. Het Bestuur bleef bij de slagers aandringen op het gebruiken van het schietmasker. De drinkgelegenheden voor dieren werden meer en meer gewaardeerd; er werden er weer 2 nieuwe geplaa'^t. Iu het najaar van 19Q5 heeft het Bestuur propaganda gemaakt voor vogelvoedering in den winter. Een groot aantal particulieren kochten vogelvoederkooitjes aan. Het Bestuur is dank baar voor den steun der Pers en van de zijde der onderwijzers. Hierna bracht de Secretaris als waarnemend Penningmeester het financieel verslag uit, waar uit bleek, dat de ontvangsten f1151 beliepenen de uitgaven f987. Vervolgens werd het Bestuursvoorstel om het aantal Bestuursleden van 12 op 15 te brengen (wegens uitbreiding der afdeeling) aangenomen en ging men over tot de verkiezing der nieuwe leden. De aftredende leden, nl. de heeren B. H. Schroder (Leusden, J. J. lïschauzier ('s Graven land) en H. Boissevain (Amersfoort) werden allen herkozen en voor de nieuwe plaatsen in het Be stuur werden benoemd de heeren 1). R. Hinse (BusBum), W. A- H. van der Mersch (Zeist) G. A. A. van de Wall (Baarn), A. M.E. des Tombe (Amersfoort) A. Sprenger (Hilversum) en G. Cal- koen (Zeist). Besloten werd verder, de volgende Jaarver gadering te BusBum te houden. Na afloop der vergadering wezen de Bestuurs leden onderling uit hun midden den heer G. Cal- koen (Zeist) aan als Penningmeester in plaats van wijlen den heer R. R. H. toe Laer. De Statuten van de «Amersfoorlsche Be grafenis Vereeniging" werden goedgekeurd bij Kon. besluit van 17 Juli 1876, no. 16. Nu de termijn expireert en de vereeniging haar rechtspersoonlijkheid wenscht te be houden, werden op de jongste Algemeene vergadering de Statuten opnieuw vastgesteld en zal de Koninklijke bewilliging thans weder daarop worden gevraagd. De heer A. Frederikse, periodiek aftredend lid der Commissie van Toezicht, werd her kozen. De vereeniging telt thans 736 leden. Het loopt nog niet heel hard met de aan meldingen voor het bloemen-corso, dat de «Oranje-vereeniging" zich voorstelt op den eerstvolgenden Koninginnedag hier te doen houden. Maar toch is de animo zóo groot, dat het Bestuur goeden moed heeft om iets goeds tot stand te brengen. Het kent de Amersfoorters, die ozoo voorzichtig zijn en niet alleen den kat uit den boom maar don ganschen boom tegen don grond kijken, en wil dus den termijn van aanmelding nog éen maal verlengen en wel tot 15 Juli. Men werke toch wat mee en bedenke toch, dat er zoo heel veel te regelen valt. Door abonné's van de «Amersfoortsche Bad- eu Zweminrichting" is opgericht een water-polo-club onder den naam «Neptunus" met 31 heerenleden en 13 damesleden. Het Bestuur is saamgesteld als volgtH. van Nieuwenhuizen, Voorzitter: A. W. Sanders, SecretarisJ. G. A. Smalt, Penning meester. In de commissie, welke het zeven- 'al vaststelt, hebben zitting: G. vau dei- Plank, J. van Nieuwenhuizen en Th. Stroeve. Niet abonné's die als begunstiger der club willen toetreden, hebben vrijen toegang bij het spel, 's middags tussaben 2 en 4 uur; begunstigsters mogen het spel komen aanzien 'sochtends tusschen 10 en 12 uur. De temperatuur van het water in de Zweminrichting was gisterochtend 66° en hedenochtend 65<> Fahrenheit. De firma Fortmaan Hehenkamp is druk bezig met hef etaleeren, in haur magazijn aan de Langestraat, van de prijzen voor het stedelijk kegel-concours, dat Zaterdugavond in de Sociëteit «Vereeniging" aanvangt. De eerste prijs, in geld, is f125de overige prijzen zijn medailles en kunstvoorwerpen tot een gezamenlijke waarde van f425. In het Laiidweerkamp op de Zeister heide kampeeren thans tot Zaterdag het 15e en het 16e Landweer-bataljon, uit Harderwijk en Arnhem. Het Bestuur der afdeeling Zeist van den «Ned. Militairen Bond" hoopt binnenkort het Militair Tehuis in de Legerplaats bij Zeist te heropenen. Wie nog iets ter muubilee'-ing van hut nieuwe gebouw, dat het door brand vernielde verving, wil afstaan, of wie goede Holland- sche lectuur mocht willen geven, zende vóór 1 Juli bericht iuu den heer J. van Zanten, 2e Dorpsstraat 3D te Zeist. 't Is mooi gezegd, dat de mensch half dier en half engel ismuur 't is jammer, dat zoo velen van het engelschup maar een kwart bezitten en anderen geheel en al dier zouden zijn, als ze den staart maar hadden. Het bulletin van het Meteorologisch In stituut geeft het volgende overzicht van het weer in de maand Mei De eerste dagen der raauud waren regen achtig in verband mot de ondiepe depressies, die tot boven de Britsclic eilanden werden aangetroffen, terwijl van 2 tot 9 een belang rijk gebied van hooge drukking zich in de omgeving van de Oostzee bevond. Den 2en kwam op eenige plaatsen nachtvorst voor. Na het onweer van den 9e» in de W helft van ons land volgden eenige «lagen met ge ringe bewolkingvan 0 tot 9 was de tempera tuur boven de normale. Den 8 en 9 onweerde in de O. hollt, den I2«len in de Z. helft, den I3den over het geheele land en den 14den in de O. helft. Bjj al deze buien kwamen vele trelgevallen voor; den 9 ook hagel. In de tweede heltt der maand was de lucht meest betrokken en de temperatuur vrij laagverscheidene depressies trokken over Middel-Europa, terwijl van 25 tot 30 in Frankrijk de luchidrukking vrij hoog was. Den 24 werd een tijdelijke temperatuursver- hooging gevolgd door een onweer, «lat over he geheele land woedde. In het algemeen was de windkracht in Mei ering, de neerslag daarentegen veel meer an de normale, in het Z. deel van ons land zelf meer dan het dubbele. Intertijd deelden we mee hoe vier werk lieden te Bromley, in Kent, zich leenden tot de proef of zij, iu hun gewonen doen en bij hard we- keu, drie maanden gezond kon den blijven op een voeding, die ten hoogste vier stuiver per dag kost. Het voedsel was strikt vegetarisch en er werden geen alco holische dranken verstrekt noch tabak. Thans zijn de drie maanden om. De man nen hebben onder strikt toezicht in een ruim huis met grooten tuin geleefd en hun gewoon handwerk verricht. Zij waren allen gezond als een viscb, zagen cr flink uit en waren besloten, hun leven lang vegetariër te blijven. De biefstuk, die oen verslaggever hun aan bood, sloegen zij af. Zy verkozen een ontbijt met brood en kaas. Ook kon geen havanna hen bekoren. Wat een geld wordt er aan eten vermorst aeide een van het viertal. Eu ze gaven op van de heerlyke, eenvoudige meelspijzen en de voedzame noten, waarop ze geteerd had den. Een hunner zeide, aat hot ongewone eten hen na een week tegenstond, maar gaandeweg had hij or meer smaak in ge kregen. Behalve van sober, maar sterkend voedsel te leven, hadden de mannen geloerd met open ramen te slapen. Daar was een hunner vol van. Zoo gezond als dat was By hem gaat er 's nachts nooit meer een raam dicht, hoe koud 'took is, maar zoo wijd raogelyk open. Inhoud «Wereldkroniek" 23 Juni: De baan Duindigt. Personalia. Tentoonstelling R. Takens. Jubileum H. Koopman Sr. Kroniek van de week. St, Blasien. Karikaturen.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2