Donderdag 5 Juli 1906. No. 7218. 55e Jaargang Feuilleton. Geen pleizierreisje. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Vei-schijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 4.15. Advertentiën 1(i regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale- oflicieële- en onteigeningsaclvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elkerogel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht KORTEGRACHT Postbus 9. Tolephoon 19. Het Arbeidscontract. ii. Natuurlijk dient er tegen te worden ge waakt, dat het loon geheel of gedeeltelijk wordt vastgesteld in strijd met hetgeen hier- voren is aangegeven. De werkgever kan daarom worden gedwongen, den arbeider in zoodanig geval een loon uit te keoren, waarin zekere boete voor de overtreding is begrepen. Het loon, dat in strijd met de bepalingen is vastgesteld, z 1 alsdan n.l. op een bedrag in geld geschat worden en geacht worden te zijn vastgesteld op het vijfvoud van dit bedrag. Is slechts een gedeelte van het loon in strijd met het arbeidscontract vastgesteld, dan wordt dat gedeelte geschat en het ge schatte bedrag met vijf vermenigvuldigd. Indien deze berekening wordt toegepast, zal het loon in zijn geheel echter niet meer mogen bedragen dan het gebruikelijke ol billyke loon, zooals het door den rechter zou worden vastgesteld, vermeerderd met een derde gedeelte. Gesteld, dat het gebruikelyke loon f 15 is, dan zal het loon in zijn geheel niet hooger mogen zijn dan fl5-M/8 van f 15, dus 120. Ook in de gedwongen winkelnering tracht het arbeidscontract te voorzien, daar deze ongeoorloofd en nietig wordt verklaard. Elk beding toch tusschen den werkgever of een van diens beambten of zetbazen en een onder éen hunner gestelden arbeider, waarbij deze laatste zich verbindt om zijn loon of overige inkomsten of een gedeelte daarvan op een bepaalde wijze te besteden of zijn benoodigd- heden op een bepaalde plaats en bij oen be- dden persoon aan te schaffen, is ongeoor- 1 en nietig. Hierop bestaan slechts twee uitzonderingen. De arbeider mag zich n.l. wel verbinden om deel te nemen in eenig londs (ziekte-fonds bijv.) mits dat voldoet aan nader vast te stellen eischen. De tweede uitzondering be treft het sparen. Er mag toch worden be dongen, dat een gedeelte van het loon van een jeugdigen arbeider, gedurende zijn minder jarigheid, door den werkgever zal worden geplaatst in de Rijks-postspaarbank of in een daartoe opzettelijk ingericht spaarfonds (dat aan zekere te stellen eischcn moet voldoen) met bepaling, dat de arbeider betgespaarde eerst zal kunnen opvragen, wanneer hij eeu bepaalden leeftijd, welke niet hooger dan 21 jaren mag zijn, heeft bereikt of hij op andere wijze meerderjarig wordt. (bijv. door huwelijk). De minderjarige zal dan met toestemming van den werkgever ook vroeger over het geld kunnen beschikken. Tevens zal de kan tonrechter, na verhoor of behoorlijke oproe ping van minderjurige en werkgever, op verzoek van den wettelyken vertegenwoor diger van den minderjarige machtiging kun- nen verleenen om over het gespaarde te beschikken. Dit kan vooral van ung z-jn, indien bijv. de ouders het gold werkelijk noodig hebben voor het gezin. Een zeer belangryke bepaling ii opgenomen omtrent het stellen en opleggen van boeten door den werkgever aan don arbeider. Boete toch mag slechts worden gesteld op over treding van bepaald aangeduide voorschriften van een reglement, terwijl alsdan <le boete in dat reglement moet zijn aangegeven. Voorts zul, iudien bij overeenkomst boete wordi bedongen, deze schriftelijk moeten zyn aangegam. De boete zal steeds op eon be paald bedrag gesteld moeton zyn. Ten einde te voorkomen, dat de werkgever zich ten koste van de arbeiders zal vei ryken, is voor geschreven, dat de boete nooit, noch onmid dellijk, noch middellyk, mag strekken tot per soonlijk voordeel van den werkgever of van dengene wien hy de bevoegdheid heelt verleend om aan de arbeiders boete op te leggen. In de overeenkomst of het reglement moet daarom nauwkeurig de bestemming der boeten worden aangegeven. Ook is voor de boeten een grens gesteld. Binnen een week toch mag geen hooger bedrag aan gezamenlijke boeten worden opgelegd, dan het in geld vastgestelde loon van den arbeider voor éen dag, terwijl geen enkele afzonderlijke boete hooger dan dit bedrag mag zyn. Een uitzondering is gemaakt ten aanzien van arbeiders, wier in geld vastgesteld loou meer dan f4 per dag is. By schriftelijke overeenkomst raag voor deze arbeiders worden afgeweken van de gestelde grens en van de voorschriften, dat de boeten niei ten bate van den werkgever mogen komen en dat voor de boeten een bepaald bedrag moet zijn gesteld. De rechter zal echter, indien dit is geschied, steeds bevoegd zyn, do boete op een kleinere som te bepalen, wanneer de opgelegde boete hem bovenmatig voorkomt. Zeer veel is in de Tweede Kamer over de boete-bepalingen gesproken. Gevolg daar van is geweest, dat tevens is voorgeschreven, dat onder bet stellen en bedingen van boeten wordt begrepen het bedingen van straf (waaronder schadevergoeding valt) zooals uat volgens de overige bepalingen van het Burgerlijk Wetboek mogelyk is. Voor het zelfde feit mogen boete en het vorderen van schadevergoeding echter niet samengaan, zoodat de werkgever een kous zal moeten do.-n, Een moeilijkheid, welke zich by schade vergoeding in het algemeen voordoet, is de vraag of daarbij ook in aniimorking komt de schade, welke niet in een bepaalde geld som bestaat. Dit geval zal zich by het arbeids contract nogal eens kunnen voordoen. Zoo kan bijv. door gebrek aan voorzorgen van (Slot.) Verlioht stapte ik uit, sloot do deur eu bleef bui ten staan tot mijn reisgezel terugkeerde. „Alles in orde? zei hij. Mooi. Ik beb zoo even verdere lelographisuhe iustruolies naar Liverpool gezonden. Nu zal ik u aflossen, als u iets wilt ge bruiken." Daar ik koud was, liet ik my aan hot bullet een kop warmo koffie geven, doch nauwelijks had ik die aan do lippen gebracht, of het sein tot vertrek klonk en ik Blormdo hals over kop naar mijn waggon, waarvan de conducteur de deur aohler mij toe wierp, terwijl de trein zich reeds in beweging zette. Maar wie beschrijft mjjn outzelting, toen ik in plaats van den detective den zwarten baard in den aobtei- sten wagenhook bemerkte, terwijl zijn baud een revolver op mij gericht hield I „Het spel is verloren vriendje", verklaarde hij my met een ruwe basstem. Stom van sohrik, daar ik mij geheel hulpeloos eu weerloos in banden van dezen schurk gevoelde, zonk ik op rojin plaats neer. „Je bent geslopen, maar toob niet geslopen genoog, ging hjj voort. Haal my nu eerst mjjn vriend daar onder vandaan en ontdoe hem van ajj» boeien. de zyde dos werkgevers de arbeider ernstig worden buschadigd, zonder dat die schade in gold is uit te drukkeneveneens kan niet-geheimhouding door den arbeider van vertrouwolyko mededoelingen uit des work- go'vor.s huishouding dezen aanzienlijke moreele schade berokkenen. Iu die gevallen zal de schuldige tot betaling eener vergoeding kun nen worden veroordeeld omdat, indien werkgever of arbeider opzettelijk ol door schul I in strijd heeft gehandeld met een zijner verplichtingen en de diontengevolge door de andere party geleden schade niet op geld waardeerbaar is, de rechter naar billijkheid een som gelds als schadevergoeding zal vaststollen. Deze bepaling geeft dus gele genheid, ook voor moreele scli -do, welke nooit op geld waardeerbaar is waarvoor o. n. nog kan worden genoemd pyn of hot aantasten in eer en goeden naam een geldelijke vorgoeding te ontvangen, waardoor althans do gevolgen der schade eenigszins worden verzacht. Somtijds wordt tusschen werkgever en arbeider overeengekomen, dat laatstgenoemde na het eindigen zjiner betrekking niet by een concurrent in dienst mag gaan of geen eigen zaak als die van zyn vroegeren patroon mag oprichten. Meestal geschiedt dit om te voorkomeD, dat de klanten van don patroon zullen overgaan met den arbeider naar con concurrent of naar de nieuw-- zaak van den vroegere» arbeider. De werkgever stelt dus de voorwaarde om zich te vrywaren voor concurrentie, waarby de bijzonderheden van zijn zaak aan den concurrent bekend zullen zyn. De voorwaarde komt daarom o. a. wel voor ten aanzien vun handelsreizigers. Mcrt noemt zoodanige voorwaardo wel hot con- currentie-beding. Nu» bepaalt het arbeids contract, dan een beding tusschen werkgever en arbeider, waarbij de laatste beperkt wordt in zyn bevoogdheid om na bot einde der dienstbetrekking op zekere wy-ze werkzaam te zyn slechts geldig is indien hot by schrifte lijke aangegane overeenkomst of by reglement met een meederjarigen arboider is tót stand gekomen. De rechter zal het echter ook dan nog, op vordering van den arbeider of op diens verdediging in een geding, geheel of gedeeltelijk te niet kunnen doen op grond, dat, in verhouding tot bet te beschermen belang van den werkgever de arbeider door het beding onbillyk wordt benadeeld. Zoo zal by v. de rechter een verbod om een zekore zuak op te richten in Nederland kunnen be perken tot een provincie. De werkgever zal aan het concurrentie beding geen rechlen kunnen ontleenen, indien hij de dienstbetrekking onrechtvaardig doet eindigen of aan den arbeider door opzet of schuld dringende reden heeft gegeven, over eenkomstig de bepalingen van het arbeids contract de betrekking te doen eindigen. Is door don werkgever van den arbeider een schadeloosstelling bedongen ingeval van overtreding van het coneurrentie-boding, dan zal de rechter, indien de schadeloosstelling hem bovenmatig voorkomt, steeds bevoegd zyn, dezo op een kleinere som te bepalen. Een ruime vrijstelling van zegel- un regi stratierecht is by het arbeiderscontract ver leend. Alle akten en geschriften betreffende M KtBOMD, wijzigen of eindigen van arbeids overeenkomsten en alle stukkon, welke door den werkgever on den arbeider of zyn wette lyken vertegenwoordiger te zamen of iodor afzonderlijk, hot zij ondershands, hetzij ten overstaan van eon openbaar ambtenaar, zonder medewerking van derden, ter uitvoering van de arbeidsovereenkomst worden opgemaakt, zyn vrij van zegel on behoeven niet te wordoü geregistreerd. Wordt registratie gewonscht, aan geschiedt zulks kosteloos. Door deze be paling zijn zelf kwitantiëns voor loon vrjj van zegel. Deze bepalingen zjjn niet van toepassing op de arbeidsovereenkomst •usschcn de recaory on den schipper on op dio tusschou^de schip- er en de scheepsofficieren on scheepsgezellen lit betreft do zeevaart. Voor do binnenvaart elden ze wel. omdat in het Wotbook van koophandel nnar dezo bepalingen wordt ver wezen. Ook is het arbeidscontract niet van toepassing voor personen in dienst van Staat Provincie, Gemeente, Waterschap oi' eenig andor publiekrechterlijk lichaam, tenzy het vóór of bij den aanvang dev dienstbetrekking dooi' of namens partyeo dan wel by wet of verordening toopass; lyk wordt vorkluard. In de allereerste plaats rust natuurlijk op don werkgever de verplichting om den ar beider z(jn loon op den bopu-tlden tyd te voldoen. Do botaling of uitkeering van het loon is een hoofdzaak voor den arbeider. Dit loon zal, indien bet naar tydruimto (bjjv. por uur, dag. week, enz.) is vastgestold, ver schuldigd zyn van hot oogenblik waarop de arbeider in dienst is getredon tot het einde der dienstbetrekking. In het algomeen kan worden gezegd. dat Seen loon is verschuldigd voor den tdd, ge urende welken do arbeider don bedongen arbeid niot verricht. II et arbeidscontract maakt hierop evenwel uitzonderingen, waarbij de aanspraak op loon niet verioron gaat. Is een arbeider tengevolge van ziekte of ongeval verhinderd geweest te werken, dan benoudt bij recht op zijn loon voor een be trekkelijk korten tijd. Deze tyd zal dus, waar geen grens is gesteld, in billijkheid moeten worden bepaald. Bestaat hierover vorschil, dun kan door don arbeider de beslissing van den rechter worden ingeroepen. H< t recht op uitkeering van loon vervalt echter, indien de ziekto of het ongeval door opzet of nn- VIUK I" Ik gehoorzaamde in een soort van verdooving en weldra zal Burnsido op de bank on wreef zich ver ward hot voorhoofd. „Hoe voelt u zioh, mynheer Parker?" vroeg do zwarto baard, don revolver voortdurend op m(j ge richt houdend. „Ab, bon jy daar, Burt?" xeide de nudor, wiens bewustzyu langzamerhand terugkeerde. „Zijn de verwenschto schurken weg?" „Kén bobben wy, maar helaae niot don hoofd- daaor." „Goed, zeide Burnside mot een blik op my. Hoe is de auder outkomon?" „Op uw uitnoodiging wachtte ik u te Crowe op en herkende daar onzen man dadelijk, ofschoon uw afwezigheid mjj bovreeuiddo, meende ik tooh, dat u wel op de eeno of andero wyze te voor schijn zoudt komen. Daarom volgde ik ham, toen hij den waggon verliet, n»ar hot loket, waar bij een kaartje naar Glasgow nam eon bewijs, dat ergens iots was miegofoopen. Toon ijlde hu naar den waggon terug, dien ouzo jongo vriend hier dadelyk daarop verliet. Daar ik (lezen voor een go- wonen paasogior hield, heb ik niet verder op hem gelet, maar hield onzen man in hot oog die toen voor zyn wagon op en neor wandeldo, Toenualtyd nog onzichtbaar bleeft, dacht ik dndeljjk, «lat er iots niet in don haak was. Toon er geluid word, sprong hij in de coupé en wierp do deur aohtor zioh dicht. Ik wachtto nog eeu seoondo op het signaal tot vertrok en sprong hom toeu met twoo grooto apron- gen achterna. Maar de «xiupé was loog, do aohurk was verdrronen." de bank en dadolyk daarop kwam onzo vriond bier aan en liep mij kalm als oou schaap in de armen", Middelorwyl was ik tot de erkonning gekomen, dat bier eon loelüko vergissing moest plaats gelmd heb ben en dat ik my in oen Mlorongolukkigiton toestand bevond. Ik werd afwisselend glooiend ijskoud. jftJMPli misverstand te heorsohon.' „Jawel, zoide Burt honend, dat komt mijóokzoo voor. Nu, het zal immers heel spoedig opgehelderd worden. Hoe heet u?" Ik noemde iniju naam on verklaarde, dat ik kas- sierabodionde was en voor oou bruiloft naar Belfast ging. Bespaar ons allo geklots en kom vlug mot de waar heid voor den dag. Beken ons liever, waar je de bult verborgen hebt." „Buit? Wat voor buit? Ik vortokor u,mijnheer, ik woel of begryp niets van do heelo taak." „Maar do kuust van chloroformeeron versta je wel", merkte dn andur grimmig op. „Dat was do detective, niet ik", vorklanrdo ik na drukkelijk, „Wie...? „Onzo vordwonen modopaasagior, de detective I" „Hoor eens, jongo man, Je bent Cf een heel ge slepen bodriegor, öf een groote domkop. Weot jo werkelijk niet, dat wij lieidon hier detectives zUuon datje kostbare vriend, dien jejhobt holpon ontvluch ten, Burnsido U?" „Burnsido?" horhanldo ik verstijfd van sohrik,tor- wijl visioenen van korkeruollon, overvolle gerechts zalen onzoovoort voor mijn oogon zweefden „Hoor iu den hemel, hos heb ik mij tóo kunnen laten beetnemen I" „Ja, en daarvoor zal Je tor verantwoording worden geroepen." To vergeefs waren al mijn pogiugen tot ophelde ringen; men luisterde niet naar my. Plotseling viel mij do courant in, die Ik iu myu zak had. „Daar, zol ik, als u uiij niet gelooft, ziet don dat eens in." „Als Je beweringen op waarheid berusten, merkte Burt op, nadat holdon, zichtbaar getroffen, de met potlood gesohrsvon regel* hadden golezon, bewijs ons dan, dat Je do kassiorsbodlendo Dinges bout. Heb jo oen of andoro logimitatie bij jo Open je koffer." ik greep or naar on deinsde verschrikt terug. „Dat is do mjjno niotdut is dio van dea detsotive ik meon Burnsido." Do belde dotectivon sprongon op en vatten den koffer aan, verbraken hot slot om trokken or oeu plat niarokko-leoron étui onder uit. Eeu druk op de voor in deu doksol on een schitterend gefonkel ver- blindde onze oogon. Zoo was liet, Burnaldn bad mijn koftor, dien ik onder do bank geschoven had om den bewustelooss daardoor nog meer te barrloadseren, voor don zijne gehouden, waarmee hy werkclyk veel overoonkomBt had. Laohond tonkon de detectives op bun plaats terug; maar nu geloofden zjj mjj en ik was gored.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1