Ingezonden. Kievits, C. W. Versluijs, I* Adam, H. van Hoorn, Sjoukje Oosterbaan, C. van den Donker, W. A. Molengraaff, J. L. Raub, H. van der Bijll, P. M. Geraerds Thesingh, J. F. Mounier, A. M. Frederikse, H. F. van Eek en voorwaar delijk A. Prins. Niet-bevorderd werden 3 van de 38 leerlingen der Ille klasse. Van klasse IV tot klasse V werden bevorderd Aletta C. van Os, Ch. N. Dieters, Alb. L. de Tourton Bruijns, H. J. Vermeij, L. A. K. M. Doorman, G. Cool, W. F. Burlage, G. C. N. Roodhuijzen de Vries, G. Bicker Caarten, G. M. van der Plank, J. J- Staverman, F. C. T.Schu- ver, W. G. Lohman, K. W. F. M. Doorman, A. J. Prins Visser, H. G- B. Rissink, J. B. Bloe mendal, P. van de Nieuwenhuizen, G. J. Wil- lems, J. Th. Stroeve, C. A. J. Kroeze, H. Vee- nendaal, J. Tjassens Keiser G. d'Aulnis de Bourouill, H. J. Paris, A. \V. Sanders, J. G. van Rhijn, J. H. van der Burg en J. L. Dudok van Heel. Her-examen werd opgelegd aan E. J. van Goor, terwijl 10 van de 40 leerlingen der IVe klasse niet werden bevorderd. Van de 209 leerlingen, die de school bij het einde van den cursus telde, zijn dus 35 niet tot een hoogere klasse bevorderd, terwijl door 2 leerlingen her-examen moet worden afgelegd en 39 aan het eind-examen deelnemen. De her-examens zullen worden afgenomen op Maandag 3 September a.s. en beginnen des ochtends te 9 uren. De lessen van den nieuwen cursus beginnen Dinsdag 4 September, des ochtends te half negen. Aan de Industrie- eu Huishoudschool te Amersfoort werden heden bevorderd tot de 2e klasse: van de cursus Hulp in de huishouding: E. L. Klerk de Reus, Cb. Maassen, S. M. Slothou wer en A. Wesseling van den voorbereidenden cursus B: J. F. M. A. Brinck, A. M. C. Storm van Leeuwen, B. J. van Wisselingh en J. H. Makkink. Programma van het concert, door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie onder directie van kapelmeester G. Bikkers mor genavond te acht uur te geven op het terras van «Amicitia": 1. Hohenzollern Ruhin, marschUnrath. 2. Ouverture „Dmitri Donskoi" Kubinstein. 3. Frenet euch des Lebens, Walzer Strauss. 4. Grande fantaisie sur des inotifs de l'opéra „Hérodiade'' Massenet. 6. Ouverture „Banditenstreiche"Suppé. 6. Bénédictou des poignards de l'opé ra „Les Huguenots" Meijerbeer. 7. a. Auf der Brübl'schen Terrasse, mazurka capriceSchroder. b. The Seneganibian patrol, Cha- rakterstückRosey. 8. Graude fantaisie sur des motifs de l'opéra „Mignon"Thomas. Ter opluistering van het stedelijk kegel concours in »De vereeniging" zal morgen avond ook in den tuin dier Sociëteit een concert worden gegeven. De Donderdagavond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden maand vergadering van de vereeniging «Handel en Nijverheid" was strikt genomen een voor vergadering voor het 19 dezer te Leeuwarden te houden Congres van den Middelstands- bund, waarheen afgevaardigd werden de heeren Van Duinen en Berns. Enkele prae-adviezen voor op dat congres te behandelen ztken werden zeer in 't kort door den Voorzitter meegedeeldzóo dat over een Museum voor den kleinhandel en de klein-industrie, waarop nadere toelichting van den inleider ten congresse wel zeer ge- wenscht is, en de twee over détail-vet koop, welk onderwerp óok aanhangig is in de »Ned. Juristeu-vereeniging." De opmerking werd gemaakt, dat de pas sus «het bonnen-stelsel behoort veroordeeld te worden als leidende tot oneerlijke concur rentie" wel wat sterk is uitgedrukt; andere leden daarentegen keurden het bonnen- systeem ten sterkste af. Het langst werd besproken het ad vies over de wenschelijkheid van oprichting van Ge meentelijke handelsscholen en helder in 't licht gesteld, dat door de zeer lofwaardige me dewerking van het Gemeentebestuur hier het Herhalmgsonderwys is aangepast om hendie in administratieve betrekkingen gaan ot kleinhandelaar of klein-industrieel worden even uitstekend vakonderwijs te doen ge nieten als de aanstaande ambachtslieden vinden op >le Burger-Avondschool. De Voorzitter, die meer in 't bijzonder ten congresse over dit onderwerp zal spreken, herinnerde hoe »H. N." indertijd het voorrecht mocht hebben een practisch koop man, den beer I. van Hoogstraten, bereid te vinden ->m den vanwege de vereeniging gestichten cursus in boekhouden te leiden. Juist toen de vereeniging er op bedacht moest zjjn, dien cursus uit te breiden en dit uit financieelen hoofde niet kon, kwam de circulaire van den districts-schoolopziener in Utrecht, waarin het nut van handelson derwijs eu de mogelijkheid om het Herha- lingsonderwijs daaroy aan te passen, werden uiteengezet. Thans is het Herhalingsonderwijs hier daardoor feitelijk een Gemeentelijke handels school met 3-jarigen cursus en niet zeer moeilijk zal het zyn daarvan te maken een 5-jarigen cursus, door hen, die de 3 jaren van het Herhalingsondeiwys met vrucht hebben gevolgd, nog 2 jaren de lessen aan de school voor Meeruitgebreid Lager onderwijs te doen volgen. Geheel onbereikbaar is dit niet, al zal ook in de naaste toekomst deze materie niet volkomen geregeld zijn. Verre boven hel praj-advies van dr. Borg- manD, dat men te zeer theoretisch achtte, werd gesteld de reeds in 1901 uitgegeven lezing in brochure-vorm van den heer K. Be versluis, getitel I «Het Herhalings-onderwijs" en opgemerkt, dat bijkans het ideaal zou zijn bereikt als enkele lessen konden gegeven, door mannen van de practyk. Ingekomen waren de Statuten en het Huishoudelijk regle ment van den «Ned. Bond van Handelsver- eenigingen", gevestigd te Haarlem, in wier jongste Algemeene vergadering, Woensdag te Amsterdam gehouden, de heer G. Berns is benoemd tot lid van het Hoofdbestuur en die voortaan de lijsten der wanbetalers in geheel Nederland collectief zal uitgeven een handelaar in galanterieën schreef, dat hij moest terugkomen op zyn belofte om te negen uur te sluiten door de tegenwerking van het publiek. Het branche-comité zal de zaak onderzoeken het Jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1905 ter kennisneming voor de leden in het Bureau der vereeniging, Van Asch van Wijckstraat 1 een lijst vm wanbetalers, uitgegeven door d «Zaaulandsche Handelsvereeniging" als voren. Aan die lijst is toegevoegd een ernstige waarschuwing om geen crediet te verleeuen op pensioens- of gageraents-akten. Een oud zeer, dat toch nog niet overal bekend schijnt een schrijven van 7 Maart van het Bonds- bestuur over de reorganisatie der Kamers van Koophandel. De opmerking werd gemaakt dat, ofschoon aanvankelijk de ter mijn voor beantwoording was gesteld op 25 Maart, in het Orgaan van den Middel- standsbond werd meegedeeld, dat die termijn verlengd was tot 5 Juli. lntusschen heeft »H. N." acte de préseuce gegeven door het rapport der plaatselijke Kamer in te zenden en daarmee ten volle adhassie te be tuigen een schrijven van den heer Directeur van het Postkantoor over het terug doen be zorgen van de ten deele gedrukte, tendeele gehectografeerde kaarten des heeren Eggink. De Voorzitter, die met den heer Gunter Mohr een onderhoud had over deze zaak en dezen grooten lof bracht voor zijn hulp vaardigheid, achtte het 't best, de beslissing van den heer Directeur-generaal der Poste rijen en Telegraphie af te wachten. De Mededeelingen bepaalden zich tot éen en kele van het Bestuur, nl. dat sedert de vorige maandvergadering de toen gevraagde circu laire over de 9 uurs-sluiting heeft doen uit gaan en, ouder herinnering dat de proeftijd voor de vervroegde winkelsluiting loopt tot 31 October 1906, kon meedeelen, dat deze circulaire succes had. Hierop werd de vergadering gesloten. De „Haagse he Winkeliers-vereeniging" heeft eeu adres gericht tot den Minister van Financiën, waarin nogmaals wordt gewezen op den zwaren druk, welke door de Personeele belasting hier te lande op de winkeliers wordt gelegd. 'tZou bijna te voorspellen zijn, dat dit adres ook hier groote adbïesie zal krijgen. De temperatuur van het water in de Bad en Zweminrichting was gister- en heden ochtend 65° F. De jeugdige Burger-schietvereeniging «Prins Hendrik" heeft een zilveren- eo een bronzen medaille beschikbaar gesteld voor den schiet wedstrijd welke 14 Juli op de Leusder heide wordt gehouden door hen die deelnemen aan de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht. Gisteravond ontstond door broeiing brand in een tweeroedig hooibergje op het terrein tusschen Hoogeweg en Flierbeekstraat. De brandweer, die aanstonds met veel ma terieel aanwezig was, kon niet verhoeden, dat het bergje en een er neven geheel uit brandde en dat een schuurtje mede veel van het vuur te lijden had, doch voorkwam dat de dicht omgelegen woningen en schuren mede in vlammen opgingen. Het overigens vrij onbeteekenend brandje is echter aanleiding geweest voor een onzet- tend ongeluk. De stukrijder 2e klasse H. T. van het le regi ment veld-artillerie, had naar het brandje en de bedrijvigheid staan kijken met den huzaar van het eskadron ordonnansen Bovenlander, een goed vriend van hem en evenals hij een Rotterdammer. T. was bezig met zyn zak mes een stokje aan te punten toen, door het opdringen der menschen, die vluchtten voor het water uit een straalpijp, B. voorover viel. Het mesje drong door zijn stalbuis heen en verwondde hem in de volle borst. B. riep «dat is raak" en ging onmiddellijk naar het Militair hospitaal, doch overleed daar zeer kort na aankomst. De toegesnelde geneesbeeren konden slechts den dood con- stateoren. T. was zoodanig bevangen door den schrik, dat hij gesteund moest worden om de kazerne te bereiken, waar hij in onmacht viel en, bijgebracht, een lievig zenuwtoeval kreeg. Den ganschon nacht moest bij hem worden gewaakt. Natuurlijk is aanstonds een uitgebreid onderzoek ingesteld om te kunnen consta- teeren of hier manslag door onvoorzichtig heid is gepleegd. De «Maatschappij tot opvoeding van wee zen in het huisgezin" (doorgangshuis „Zand bergen") ontving sedert de vorige opgave, behalve een gifi van f250 van H. M. de Konmgin, aan giften een bedrag van ruim f200. Zoolang de Koninklijke bewilliging der benoeming van den lieer Joh. Harmsen tot Gemeente-ontvanger van Ëemnes niet is ontvangen, is de heer A. A. A. Snel, ambte naar ter Secretarie <n Penningmeester van het Waterschap Eemnes, belast met de function van Gemeente-ontvanger van Eem nes. Een verstandige vraag is soms meer waard dan het beste antwoord. Inhoud Wereldkroniek" 7 JuliDe Duitsche huzaren- officieren te Venloo Huizen van glas Bernard de Hoog Tentoonstelling van kunst-fotografieën Personalia De romeinsche wagenrennen in den circus max- mus Paardenschouw op Zorgvliet bij Den Haag - Kroniek van de week. De lieer H. Meursing, Secretaris van „Vreem delingenverkeer" verzoekt ons een plaatsje voor de volgende waarschuwing. De geachte bezoekers van den Sint Pieters berg bij Maastricht worden gewaarschuwd tegen de aanbieding van toegangskaarten, niet afkom stig van de „Société des Amis des Sciences, Let tres et Arts" te Maastricht. Uit naijver, ontstaan door het buitengewone succes onzer Koninkl. goedgekeurde vereeniging, heeft men zich niet ontzien onzen naam op een listige doch tevens belachlijke wijze na te boot sen en wel onder den naam van „Société des Amis de Ubant, Grottes et Beaux-Arts". Al zijn de aanbevelingen of toegangskaarten onderteekend door de Edel Achtbaren heeren J. Ceulen, Burgemeester van Sint Pieter, en N. Wiilems, Wethouder der zelfde Gemeente, zoo late men zich daardoor toch niet in den waan brengen, dat zij betreffen de oude beroemde grot, maar slechts langs den ouden ingang onder de ruïne Lichtenberg te bereiken zijn het Mu seum onzer Vereeniging, de Negendrup en de merkwaardige gangen woikö bezocht werden door H.H. M.M. Koningin Wilhelmina, Koningin Emma, Prins Hendrik en andere Vorsten. In dit Museum bevinden zich ook de authen- Ihieke handteekeningen van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. De grot van de heeren Ceulen en Wiilems is door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik nooit bezocht. De eenlge, doch zekere waarborg is de naam onzer Vereeniging: Société des Amis des Scien ces, Lettres et Arts. Onder den poinpeusen titel «Het land van Rembrandt" heeft de uitgever S. L. van Looij het licht doen zien een vijftiental prentjes van Albert Hahneen rake en soms heel leuke charge op hetRerabrandt-gedoe, waar van we over een paar dagen de crisis zullen beleven. 't Ligt ons zoo bij, dat de bijschriften by de goed geteekende prentjes zijn gefabriekt door een vroolijke bent van dë Teeken-aca- demie, de Ryks-normaalschool voor teeke»- onderwijzers, of dergelijke goed-ingewijden. Zeer iraai is wol 'tdra populaire Rem- brandt-lied, met dit pakkend refrein Rembrandt, Rembrandt, Rembrandt Kielekiele, Rembrandt Kiclekiele hopsasa! Eéns in driehonderd jaar Begrijpt ge Rembrandt maar. Leuk, de charge op de Rembrandt-artike- len, waarvan slechts worden genoemd speech, fiets, lantaarn, sigaren, lokken, sokken, uur werk, en nog vele meer. Ook de «stoete" van Arti, die aan de voeten van Rembrandt hulde zal brengen, krijgt er van langs. Al zeer oneerbiedig antwoordt een Jor- daansch joffer den leden van het Hoofd comité voor het veelbesproken Rembraudt- albumde «echte namaak-Rjmbrandtiek" «Blaaf vamrae laaf met je lekkere plaatjies «Kom vent loop nou deur met je boch Waai mensse kraage margerien genog". Heel goed ook is de proeve van een menu voor Rembrandt-diners, dat eindigt, niet met «vruchten", doch met: Bruit, Dessert, Dis cours, Décoré En deze vriendelijkheid aan de «Rembrandt- huldigen" Een krans in de hand stapt de prreses vooraan, Daarachter de verdere leden 'tls heden voor de eerste maal, Dat zjj het Museum betreden. Schuifelend, weifelend komen zij voor D'Anatomische les van Backer. Dit stuk roept bij de huldigersscbaar Een vage herinnering wakker. „Anatomische les? Anatomische les? Dat moet toch van Rembrandt wezen1'. En de prieses begint met vaste stem Z'n lofdicht op Rembrandt te lezen. De kraus in de hand staat de prteses vooraan, En om hem de andere leden. 'tls heden voor de eerste maal, Dat zij het Museum betreden. Heel geestig geteekend is het bijditvaers behoorend prentje, waarop de zaal-opzichter de heeren uit den droom helpt door met majestueus gebaar hen te wyzen op de in de nabijheid hangende «Staalmeesters". Jammer, dat er te veel geest op eens is losgekomen en daardoor enkele personaliteiten niet werden vermeden. Het boekje is bij iederen boekhandelaar zeer goedkoop verkrijgbaar. Het opnemen van Ingezonden stukken hewyst niet, dat de Redactie ateeds onvoorwaardelijk instomt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan n I plaatst wordt nimmer teruggeven. Geaohte Redactie I In uw voorgaand nummer schryft U naar aanleiding van mijn Ingezonden stuk„Met grooten vreeze, vreezen wij,datdegeachteinzender zal vernemen, dat hij ongelijk heeft. „Immers hij zond een gedrukte kaart wier inhoud hij veranderde door een hectografisch bijvoegsel. „Veranderingen nu in dergelijke circulaires zijn verboden, juist door de Postwet waarop in zender zich beroept. „Te zijner tijd hopen we echter, ter voorlich ting van den handel, de beslissing van den heer Directeur Generaal te kunnen mededeelen". Ik betwijfel niet, geachte Redactie, of U, als mede de handel, zullen met genoegen vernemen, dat ik nu reeds in staat ben, deze mededeeling te doen. Ik ontving hedenmiddag door bemiddeling van den Directeur der Posterijen alhier een brief van dezen inhoud: Amersfoort, 6 Juli 1906. Den heer J. W. Eggink, alhier. Als antwoord op mijn schrijven aan den heer Directeur-Generaal, wordt mij zooeven per tole- gram bericht, dat kaarten als door U bedoelde voorshands voor het tarief van gedrukte stukken kunnen worden verzonden, mits bij tenminste 20 stuks ter post bezorgd. Ik heb de eer U hiervan kennis te geven. De Directeur. Na bovenstaande mededeeling is commentaar overbodig. Ik verheug mij ten zeerste in deze spoedige oplossing, welke den handel m. i. ten goede komt, terwijl tevens de kwestie is opgelost, waarin de Postwet niet voorziet. De 3den dezer schreef ik aan den Directeur Generaal en den 6den had ik reeds afdoend bericht. Ten zeerste hoop ik dat de vereeniging „Han del en Nijverheid" waar dergeujke zaken m. i. thuis behooren, hiervan notitie neemt alwaar ik een en ander wenach te borde te brengen. Te vens kan ik niet nalaten den Directeur der Posterijen alhier mijn openlijken dank te be tuigen voor zijn loyale medewerking. Reeds meermalen bad ik het genoegen genoemden heer te spreken en telkens deed ik de ervaring op, dat hij, zoover de Wet toelaat, zich ten zeerste voor den handel interresseert. Hoogachtend Uw Ed. dw. dr., J. W. EGGINK. Amersfoort, 7 Juli 1906. Nog een klein nootje. In het ambtelijk bericht van den heer Directeur van het Postkantoor staatvoors hands. De beslissing zal eerst later worden genomen omdat nu pas de stukken van overtuiging kunnen worden opgezonden. Die eindbeslissing hopen we mettertijd te kun nen meedeelen. Eerst als die genomen is, bestaat er zekerheid en is er rede tot vreugde. - Red. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het teven van gei.den ter leen zal eene commissie uit het Bestuur op MAANDAG don 9 JULI aanstaande, 's namiddags ten twee uuu, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óik voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIJST van de aan het postkantoor Amers foort en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde BRIEVEN en BRIEF KAARTEN, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet kunnen worden uit gereikt, over de tweede helft der maand Juni 1906. Brieven (Binnenland). Westraaat, Amsterdam. J. F. Schouten, J. van Heesch, Geilen. M. C. ran Hoek, Haag. F. van Dijk, Hilversum. J. Bliek, Nieuwland. Directeur muziekgezelschap, Utrecht. Brieven (Binnenland). De Haan, Capetown. Briefkaarten (Binnenland). A. Veldhuizi n, Amersfoort. G. H. van Kuik. De Rijp. Fein, H. van Haareo, Veghol. P. Hesel, H. de Voe,

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2