Stadsnieuws. Utreohtechcnweg co verdor limes do westgrens van perceel sectio C. no. 942 in oijna ruohto lijn naar den Appelweg tot de scheiding tuwehen de terreinen vundelnfantorie-kazerneon van ,,Kigen Haard'', dezo scheiding volgend tot don Leusder- weg, ou vau daar dwars over dozen weg on over den spoorweg tot het Westpunt van hot terrein „Aldogondo", langs den spoorweg tot evon voor bij do Barak voor besmettelijke zioktenon langs het Kolenpad aldaar naar den Arnhemscho wog; van hieruit gonoomden wog noordwaarts volgend tot den Bisschopswog on over dezon tot de brug aan de Kleine Luiaard, dun langs do Heiligon- borgorbeek en do daar aanwezige sloot naar do brug over do Zurink op don Heiligenberger weg; langs laatstgenoemden weg tot de Sint-Andries- poorlsbrug, langs do buitensingel tot do Steenen- brug. door do steeg aldaar tot den iloovelaker- straatwog, en noordwaarts langs dozen op liet punt van uitgang aan de Kamppoortsbrug aansluitendeeen en ander mot de daaraan ge logen gebouwen, uanhoorighedeu en erven cn de daarop uitkomende aloppon en stegen. Rehalvo boven beschreven kring wordt als „binnen dc bebouwde kom" nog beschouwd: het godoelte van den straatweg naar Hoevelaken tusschen don hoek Steenenbrugsteeg-Hoevelaker- straatweg on de Infirmerio; oon en ander mot do daaraan gelogen gebouwen, aanhoorigheden en orveu on de daarop uitkoinendo sloppon on stegen. Art. 3. Artikol 5 dor in art. 1 genooinde verordening wordt gelezen: „Dejwegen en wateren in artikol 3 vormold, wordon geacht voor do volle breedte te vallen binnen de kom en die in artikel 4 vermeld binnen de bebouwde kom". Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 16 Juli 1906, no. 54, in afschrift medegedeeld. Kn is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, don 21 Juli 1906 des middags te 12 ure. Dc Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUIJTIERS. Do Secrotaris, Van REIGERSBERG VERSLUIJS, Loco-Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen to weton, dat door den Raad dier Ge meente in zijne vergadering van den 28 Juni 1906 is vastgesteld de volgende vorordening Verordening tot wijziging der „Verordening betredende de Straat-politie" (vastgesteld bij Raadsbesluit van 27 Juni 1908 en gewijzigd by Raadsbesluit van 24 November 1903 en van 29 Mei 1906). Art 1. In art. 33 sub. a, art. 42 lid 1, art. 46, art. 58 en 61 dor „Verordening betreffende do straat- politie" wordt in plaats van „binnen do kom" gelezen„binnen de bebouwde kom". Zijnde aezo verordening aan de Gedeputeerde Staton van Utrecht volgens hun bericht van den 16 Juli 1906, no. 54, in afschrift medege- En 'is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 21 Juli 1906 dos middags te 12 uur. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgermeester, WUIJTIERS. De Secretaris, Van REIGERSBERG VERSLUIJS. loco-Secretaris. WETHOUDERS De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, doen te weten, dat door den Raad dier Ge meente in zijne vergadering van den 28 Juni 1906 is vastgesteld de volgende verordening. Vorordening tot wijziging der „Verordening, houdende voorschriften in het belang der open bare gezondheid", vastgesteld by Raadsbesluit van 17 November 1890. Art. 1. In bet laatste lid van art. 13 der „Verordening, houdondo voorschriften in het belang dor open bare gezondheid" worden geschrapt ae woorden „gehoelo of gedeeltelijke". Aan het laatste lid wordt toegovoogd„en zoo wel de putton als de gronden die bemest worden buiten ae bebouwde kom gslegon zyn". Zijnde deze verordening aan de Gedeputeordo Slaton van Utrecht volgons hun bericht van den 16 Juli 1906, no. 54, in afschrift medegedeeld En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, don 21 Juli 1906 dos middag» to 12 uur. Do Burgemeester cn Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, Van REIGERSBERG VERSLUIJS, Loco-Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, doen te weten, ciat door den Raad dier Ge meente in zijne vergadering van den 28 Juni 1906 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening tot wijziging dar „Verorde ning op de wegen en waterleidingen" (vastgesteld bij Raadsbesluit van 10 Ootober 1899). Art. 1. In art. 1 der „Verordening op de wegen cm waterleidingen" worden tusrehen„kom acr Ge- met nto" en „voorzoover" gevoegd de woorden „benevens die wegen binnen de kom, welke niet zijn verhard". Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 16 Juli 1906, No. 54, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar hot behoort, den 21 Juli 1906 fdes middagsle 12 uur. I)e Burgemeester, en Wethouders van Amersfoort, De Secretaris, Van REIGERSBERG VERSLUIJS, looo-Socretaris. Dn BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brongen Ier algemeouo kennis, dat liet Archief dor Gemeente van 24 Juli tot den 6 Augustus a.e. voor het publiek gesloten zal ayn. Amersfoort, 28 Juli 190G. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Do Secrotaris, Van REIGERSRERG VERSLUIJS, Loco-Secretaris. o Burgemeosti WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 361 dor Gemeentewet Doen te weten, dat het primitief kohier der Straatbelastiag over het dienstjaar 1906, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Utrecht in afschrift gedurende v(jf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 28 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERR De Secretaris, Van REIGERSBERG VERSLUIJS, Loco-Secretaris. Rijks-Seruminrichting. Verstrekking vau ontstof en serum tegen hot miltvuur. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Geleten eene kennisgeving van den Directeur- Generaal van Landbouw d.d. 6 Juli 1906, brengt ter algemeene kennis, dat, iugaande 15 Juli 1.1., van Rijkswege entstof (cultuur van verzwakte miltvuurbaoillen) en serum tegen hot miltvuur van paarden, runderen, schapen en geiten kosteloos en portvrij op aauvrage worden verstrekt aan in Neder land gevestigde veeartsen. De aanvragen behooreu als regel schriftelijk te geschieden en zijn te richten tot de Rjjks-Serumin- riohting, Vinkeudwarsstraat no. 15 te Rotterdam. In spoedeiscbondo govallon kunnen de aanvragen telegrafisch gericht worden tot8eruminrichting Rotterdam. Wijl het miltvuurscrum vooral als geneesmiddel b|j aan miltvuur lijdende dieren kau aangewend worden, kunnon de districte-veearteen en de prakti- zeerende veeartsen, wonende in streken waar milt vuur veelvuldig voorkomt, hot serum in voorraad krijgen. leder veearts ontvangt met de entstof (cultuur) en met hot serum eene gebruiksaanwijzing en een formulier, hetwelk h(j, nadat de werking der enting is afgeloopen, behoorlijk ingevuld en onderteekend, portvrij moet terugzenden aan de Rijks-Seruminrlch- ting voornoemd. Wanneer do inenting eene ongunstige uilwerking mocht hebben, geeft de veearts, die de operatie verrichtte, daarvan zoo spoedig mogelijk aan de in richting kennis. Amersfoort, 24 Juli 1906. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Ouderdom»- en invaliditeitsverzekering. De beer en prof. H. B. Greven, mr. J. H W. O. ter Spill en F. M. Wibaut hebben, zich bereid verklaard, van praeadvies te dienen over het door de »Vereeniging voor de Staat huishoudkunde en de Statistiek" voor dit jaar aan de orde gestelde onderwerp. De te bespreken vragen zyn sis invoering eener verplichting tot verze kering tegen de geldelijke gevolgen vau oudordom en invaliditeit wenschelyk «Zoo ueen, door welke andere middelen kan de Staat deze verzekering bevorderen De preadviezen van de heeren Greven on Wibaut zyn thans verschenen; mr. Ter Spill kon door byzondere omstandigheden zyn advies nog niet voltooien, doch het Bcsiuur hoopt ook dit advies nog tydig genoeg vóór de vergadering aan de leden te kunnen toe zenden. Mr. Greven plaatst zich op het standpunt, dat het hoofddoel van de verplichte verzeke ring is een eiodo te maken aan een der hootdoorzaken van dc onzekerheid in het stoffelijk bestaan van den werkman. Hot bereiken van den hoogcren leeftyd op zichzelf brengt die onzekerheid niet te weeg. Uit een door leden der Staatscommissie inge steld onderzoek is gebleken, dat een niet aan zienlijk deel van hen, die den 65-jarigen leeftyd hebben bereikt, nog een zelfstandig bestaan vinden in dien zin, dat zij niot ten laste komen van de openbare of byzondere liefdadigheid. Voor valide ouden van dagen is een pensioen zeer zeker begeerlijk, maar niet onontbeerlijk. Invaliditeit daarentegen maakt zelfstandig bestaan onmogclyk. Zy bedreigt den arbeider in meerdere of mindere mate op eiken leeftijd. Eenige vervroeging van den leeftyd, waarop het oudendag-pensioen ingaat, kan dus hier niet batenhen, die op jeugdigen leeftijd iavalide worden, bereikt men door het middel toch niet, en men maakt de geheele regeling onmatig en onnoodig kostbaar, wegens de talrijke aan nog validen toegekende pensi oenen. Verzekering tegen invaliditeit moet •lus het hoofddoel zyn. Wanneer daarnaast uitsluitend wegens het beroiken vanzekeren hoogen leeftyd pensioen wordt toegekend, dun geschiedt ditalleen wegens een vermoeden vau invuliditeit, wegens don omslag en de vele moeilijkheden, verbonden aan het onder zoek van telkens herhaalde aanvragen om invaliditeitspensioen. De praoaavisour besluit zijn betoog Wanneer, zooals ik hoop te hebben aange toond, tegen verplichte invaliditeiteverzekering in beginsel geen afdoende gronden zyn aan te voeren, en dit de eenige weg is langs welken hot doelvoorkoming, voorzooveel mogelyk, van invaliditeit en voorziening in de daaruit voortspruitende behoeften, kan wordon bereikt, dan kunnen de prnctiscbe moeilijkheden, die bij de uitvoering te wachten staan niet leiden tot een besluit tot onthouding Wij zullen de bezwaren hebben te ondervangen voorzoover menschelijk doorzicht dat vermag, en berustend in wat er onvermijdelijk minder bevredigends of misschien onbillijks overblijft, zullen wij ons niettemin, evenals in Duitsch- land, er over kunnen verheugen, eeD betrek- kelyken vooruitgang te hebben bereikt. De heer Wibaut acht het noodig, voor den gang van zijn betoog de eerstgemelde vraag te splitsen en nader te omschrijven als volgt: a. Is invoering eener wettelijke verplichting van arbeiders om zich te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ouderdom gewenscht b. Is invoering eener wettelijke verplichting van arbeiders om zich te verzekeren tegen gel delyke gevolgen van invaliditeit gewenscht c. Is invoering eener wettelijke verplichting van werkgevers om de arbeiders in hun dienst te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van invuliditeit gewenscht De eerste twee vragen worden ontkennend, de laatste wordt bevestigend door den prae- adviseur beantwoord, welke antwoorden hy in zijn praeadvies nader toelicht. N. Ct. De Tariefsherziening. Door den Minister van Financiën, is geïn stalleerd de Commissie tot voorbereiding eener technische herziening vau het Tarief van invoerrechten met een toespraak, waar van de inhoud hier in 't kort wordt medege deeld. 't Moet daaruit voor ieder duidelijk zyn, dat ten aanzien van het karakter dier her ziening Minister De Meester klaren wyn ge schonken heeft. Hot is van belaag, daarop in 't bijzonder de aandacht te vestigen. Na de redenen te hebben aangeduid waar om bet Tarief van 1862 voor de behoeften van den tegenwoordigen tijd dringend her ziening veroiscbt, liet de Minister volgen, dat •de Regeering dasrbij in 't minst niet tor nen wil aan het beginsel der tegenwoordige Nederlandsche politiek van vrijen handel, dat, naar baar stellige overtuiging, in het welbegrepen belang van land en volk be slist moet worden gehandhaafd". Laat deze verklaring omtrent de bedoeling van den Minister met bet aanhangig maken eener herziening van het Tarief geen twijfel toe, ten overvloede heeft de Minister die bedoeling tegen het slot zijner installatie-rede nog eens in andere bewoordingen duidelyk doen uitkomen, toen hy zeide •Veranderingen van percentage of bedrag, welke zouden doen denken aan beschermende rechten, zouden voor my onaanneemlijk zijn, maar er bestaat geen redelijk bezwaar tegeo, enkele artikelen, bijv. van weelde of welke hier te lande niet geproduceerd worden, te belasten of iets hooger te belasten. Evenmin is voor enkele posten wijziging van den maatstaf van helling uilgesloten. Komt daar- by ook de betere indeeling der onderschei dene artikelen van invoer aan de opbrengst dor invoerrechten eenigermate ten goede, dan zal ten slotte de herziening aan de Schatkist geen hooge bate brengen, maar toch wei eenig voordeel, een winst van en kele tonnen gouds verzekeren kunnen". Aan beslistheid en duidelijkheid laat deze verklaring niets te wenschen over. Al wat zweemt naar bescherming, zoogenaamd van den nationaien arbeid, maar ten koste van de burgerij welke de producten van dien arbeid voor bet verbruik of gebruik niet of slechts noode kan missen, zou voor den Mi nister onaanneemlyk zijnmaar vermeer dering van de opbrengst der invoerrechten tengevolge van een zuiver fiscale herziening en verbetering van het Tarief wordt door den Ministei, die de noodzakelijke vermeer- doring van 's Rijks inkomsten uit verschil lende bronnen wil trachten te vinden, niet versmaad. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot machtiging tot het sluiten van een overeenkomst van ruiling van grond tusschen het Rijk en de Gemeente Amers foort. De voorgenomen ruiling beeft ten doel, by de Kazerne voor bereden wapens een vol doende groot en gunstig gelegen terrein te verkrijgen voor het houden van détail-oefe ningen «n voor parkeerterrein. Tevens zal door die ruiling de gelegenheid geopend worden, gevolg te geven aan den aandrang van het Gemeentebestuur om het Vildersbosch, tegenoverden Ifanterie-kazernes, te ontdoen van de daarop aanwezige munitie magazijnen, die de regelmatige Uitbreiding en ontwikkeling van het nabijgelegen stads- grdoelte in den weg staan. Uit een schatting door deskundigen is ge bleken, dat dc waarde van de door den Siaat in eigendom te verkrijgen terreinen ruim 5-maal zoo groot is als die van de door den Slaat over te dragen terreinen. Op het in ruil te verkrijgen terrein zullen door den Staat munitie-magazijnen gebouwd moeten worden, ter vervanging van de thans op het Vildersbosch aanwezige voorts zullen er eenigo kleine werken uitgevoerd worden. Dé kosten van een en ander worden ge raamd op f16500. De agent vau politie le klasse E. Leydekker, die na geneeskundig onderzoek ongeschikt is bevonden voor den volledigeti diénst, heeft na 17 dienstjaren ontslag gevraagd onder toekenning van pensioen. Indien laatstbedoeld verzoek in den Raad komt, is 't een zeer ongezochte gelegenheid om de pensioensregeling voor de politie beambten te herzien. Immers het is niet zeer billyk dat zy, die een gansch anderen dienst hebben dan de overige Gemeente-ambtenaren en beambten, even lang moeten dienen als dezen eer ze recht hebben op vol pensioen. Afgezien nog van de gevaren waaraan ze blootstaan om by arrestatie en dergelijke ongeschikt te worden voor hun ambt. De heer H. W. Coanen Jr. is geslaagd voor het notarieel examen eerste gedeelte. De jongedames Anna C. Busquet en Sophie H. M. Schwemmer slaagden by de examens der ToonkunsteDaars-vereeniging onderschei denlijk voor piano Lager onderwijs en voor koorzang, Van de tweede'groep slaagden bij hot eind examen van de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus iu deze Provincie van de Hoogere Burgerschool hierJ. A. N. Ballin- tijn, D. Boodt, C. J. van Burken, W. van Hoorn, M. A. J. M. Jacobs, P. Post, A. Rinsraa en D. van der Zee. De officier van gezondheid 2e klasse dr. P. A. Voermao, van het le regiment veld artillerie hier gedetacheerd te Gorinchem, wordt 8 Augustus gedetacheerd bij het 4e regiment huzaren te Deventer. Paardenarts le klasse L. J. van Rhyn wordt op dien dag gedetacheerd te Arnhem en gedurende de cavalerie-manoeuvres in Noord-Brabant belast met den veterinairen dienst bij bet korps Rijdende artillerie. Iu verband met de cavalerie-manoeuvres kwam generaal-raajoor H. A. H. Smeding, Inspecteur der cavalerie, gisterochtend te Amersfoort om de oefeningen van het le regi ment huzaren bij te wonen. Ter vervanging van luitenant G. J. Maris, wordt luitenant C. S. Sixma baron Van Heem- sira, van het 4e regiment huzaren, op 4 November overgeplaatst bij het eskadron or donnansen. De 2e luitenant der genie P. W. Scharroo, bier gedetacheerd, is bevorderd tot le luite nant. In het rapport nopens den uitslag eener door den kapitein J. A. F. Keetell, van het 5e regiment infanterie, gehouden proefne ming met bet dragen van twee paar sokken over elkaar, waarmede beoogd werd den nadeeligen invloed te vermijden van warme voetpn op de marschvaardigheid van daar mede behepte manschappen, teekent de In specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht o. m. aan, dat het dragen van twee paar sokken over elkaar gedurende bet warmere jaargetijde op hygiënische gronden niet is aan te bevelen. Hdbld. Eenigen tyd geleden, bij het verschijnen van den Gids voor jeugdige militairen, uil- gegeven door de .Nationale Christ. Onder officieren-Vereen iging" hebben we op dat boekje en op die vereeniging de aandacht gevestigd. Het Bestuur dier vereeniging, dat zoo dik wijls reeds zedeljjken steun kreeg, vraagt thans ook geldeltjken steun om een deel tot stand te kunnen brengen van het zeer vele, dat zün hand vindt om te doen. Nadere inlicbtichtingen worden gaarne verstrekt en opgaven als buitengewoon lid of donateur gaarne ontvangen door het Da- geljjksch bestuur der plaatselijke afdeeling van die vereeniging, de beeren J. van Mourik en J. Rens, adres Militair Tehuis aan de Beekstraat. Programma der muziekuitvoering, bij gun stig weder Donderdagavond le half acht op het terras van >Amicitia" te geve door de muziek van het 4e regiment huzaren, direc teur de heer H. A. Maas 1. Herculea-maraobFucik. 2. Ouverture xur Oper .Joseph in Egypten"Méhul. 8. Valse de l'opéra-ooraique .Lei cloche» de Corneville"Planquette. 4. Introduction et polonaise pour Basse solo avec quatre cylin- dresDemersteman-8peek 5. Fantaisie de l'opéra „Faust" Gounod.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2