GELD Stadsnieuws. Gemengd nieuws Advertentiën. Faillissement J. Tb. MASSA. D.A. dat voert tot zieleloutering. Er is een rust welke de hoogste werk za&mheid is. Onder zal gaan, wie niet onlvangt ziele- spijs. 1 J J. F. T. A. Ds. H. L. Oort Hzn. Remonstrantsch predi kant tc Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Rcmoustrantsche kerk, hier. Ds. G. W. C. Vunderink hoopt 2 Septem ber intrede te doen bij de Ned. Hervormde gemeente hier. H. M. de Koningin-Moeder kwam heden ochtend omstreeks half elf bij Haar tocht naar Het Loo weder door deze Gemeente. De automobiel waarin H. M. had plaats genomen, werd door een andere vergezeld. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben aan den heer L. F. Boekelman, thans te Zeist, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der Gezondheids-commissie voor de Gemeente Amersfoort. Morgen begint de vacantie ook op de kostelooze openbare Lagere scholen. Alle inrichtingen van onderwijs hebben dan vacantie. Van de 3e groep voldeden aan het eind examen Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus: van de Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool hier de leerlingen J. W. L. Al- berdingk Thijm, E. Heybroek, AnnaC. Kune- man, Elisabeth G. Oosterbaan, D. Pasman, Annette H. Staverman, Jacoba F. van Veen en Jeannettc van Veen. De heer N. van Veen, sedert 1 April 1891 Hoofd der school aan de Koningsstraat, heeft tegen 1 November ontslag als zoodanig ge vraagd. De heer N. R. Luiken, ouderwijzer aan de R. K, Jongensschool, is in gelijke betrekking benoemd te Zutphen. De heer A. NijholT, Commissaris van Politie hier, is andermaal benoemd tot lid der com missie welke in September het examen zal afnemen voor het diploma van den »Alge- meenen Ned. Politie Bond". Luitenant J. H. A. L. Strijbosch, van het 5e regiment infanterie overg- gaan naar het Oost-Indisch leger, moet 18 Augustus zijn nieuwe bestemming volgen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de sommen, welke op de Rijks Postspaar bank zijn ingelegd ten behoeve van mili tairen, die bij bet eindigen van de aangegane verbintenis geen graad bekleeden, van hen, die den dienst op niet eervolle wijze ver laten en van ben, die zich aan desertie heb ben schuldig gemaakt, vervallen ten bale van het Rijk en zulks voor laatstbedoelden te rekenen van den dag, waarop zij als de serteur uit de sterkte van het korps worden afgevoerd. Thans is bepaald, dat het 5e regiment- infinterie van 14 tot 27 September in de omstreken van Amersfoort oefeningen op meeruitgebreide schaal zal houden. De wedstrijd vrije baan van het stedelijk kegel-concours wordt niet Zaterdagavond, doch Zondagavond gesloten. Maandag en Dinsdag de korpswedstrijden, daarna een wedstrijd voor dame en heer en vermoedelijk Zondag 5 Augustus prijsuit- deeling met al wat daaraan vast Ir. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend 65° F. De groote schoonmaak der Sint Joris-kerk is, als proef, opgedragen aan de »Ned. Stof- bestrijdings-Maatschappij". Voor den rechthebbende is aan het Bureau van politie terug te bekomen een paar splin ternieuwe hoofdofliciers-kwasten, op den open baren weg gevonden. De heer J. van Harpen was met laagste der acht inschrijvers by de aanbesteding voor het bouwen van een olieloods, brandstoffen- bergplaats, enz. op het terrein der wagen werkplaats van de H. IJ. S. M. hier. De raming bedroeg f6800. Rond half tien gisteravond werd brand ontdekt in het bovenhuis bewoond door den heer J. A. D. aan de Nicasius-straat. Op het gerucht, dat er brand was in een der blokken van «Volkshuisvesting" het geen gelukkig onwaar bleek rukten alle spuiten met spoed uit. De siangenwagen der politie was het eerst ter plaatse, doch kon een der brandkranen, die door de jeugd verstopt bleek, niet open krijgen, zoodut een der spuiten uit een andere kraan het eerst water gaf. De bovenverdieping brandde geheel uit; de daaronder liggende en het benedenhuisje, waarin de Sabathtisten een oefening hielden, óok toen het dak reeds in lichte laaie stond, leden veel waterschade. Assurantie dekt die schade intusscben. De Keurmeester der visch keurde gister avond tweemaal drie manden visch af, die van elders waren aangevoerd. Het vooral in dezen tijd zoo gevaariijke „.■edje werd onder politietoezicht onbruik baar gemaakt. Men vrage toch vooral om het keurbriefje van den zelfden dag. Het regiment genie-troepen, dat zeven weken in de Legerplaats bij Zeist kampeerde, keert aanstaanden Zaterdag naar Utrecht terug. Het kamp wordt vervolgens betrokken door verschillende regimenten infanterie. Houd niets voor zeker en niets voor on mogelijk en ge zult weinig teleurstelling ondervinden. Het „Nationaal bureau van vrouwenarbeid' verzoekt ons mee te deelen, dat het bureau wegens schoonmaak en vacantie van heden tot einde Augustus zal gesloten zijn. De bureau-tijden zijn daarnaalle werkdagen van 9 tot 12 eu van 2 tot 4, met uitzondering van den Donderdagmiddag als wanneer het bu- reaua gesloten is. li. Smeding, In- gister weer van Generaal-majoor H. A specteur der cavalerie, hier vertrokken. Z. H.Ed.Gestr. logeerde in hotel Smolders van Oscb. In verband met de in Augustus in Noord- Brabant te houden cavalerie-manoeuvres wordt met ingang van morgen hier gedeta cheerd het Ie eskadron le regiment huzaren uit Amsterdam om met het 4e eskadron hier vooroefeningen te houden. De hier uit Utrecht gedetacheerde officier van gezondheid 2e klasse L. A. S. Leinkamp wordt weder gedetacheerd in de Legerplaats bij Zeist. Tenzij overste Pichal spoedig kome, isdr. Ziegeler, waarnemend cbef van bet Militair hospitaal, dan de eenig aanwezige officier van gezondheid ia dit groote garnizoen. Vroeger hebben we alreeds meegedeeld, dat ook hier bestaat een Sint Anna-vereeni- giog, wier leden zich verbinden hun kinderen tot de communie op te voeden in geheel onthouding. Heden, den feestiag van Sint Anna, werd dien kinderen een feestje bereid. Rond 3 uur trokken zij. een 200 in getale, onder leiding van Bestuur, propagandisten en eenige dames die welwillend hun mede werking toezegden om de kleinen van allerlei t9 voorzien en aangenaam bezig te houden, van het gebouw van den R. K. Volkshond in optocht door enkele straten der stad naar »Het Stort". Daar worden zij onthaald, mogen zy zich bezighouden met allerlei spelletjes en wacht hun ten slotte een tombola zonder nieten. Hedenavond keeren zij, om de muziek in I >Amicitia", door de buitenstad terug. j Wanneer men lucht vloeibaar maakt en men laat ze daarna langzaam verdampen, dan verdampt eerst de stikstof, zoodat ae over blijvende vloeistof steeds zuurstofrijker wordt. Wanneer men dat e< nige malen herhaalt, verkrijgt men een vloeistof, die ongeveer 71% zuurstof bevat, welk percentage zelfs nog hooger opgevoerd k»n worden. Het mooie is, dat 1 M3 zuurstofgas op deze wijze bereid, slechts 1 cent kost. Het middel is gevonden om zonder eeniger- lei verbinding, zonder draad, louter met een toestelletje, dat in Engeland staat en een ander dat in Amerika staat, duidelijk ver- staanbiar, beter nog dan per telefoon, met elkaar te praten. De zaak moet nog voor de practijk bruik baar gemaakt wordenmaar dat is slechts een quaestie van tijd. Door een machinepoetser van een dag en nacht in bedrijf zijnde fabriek is een middel ontdekt om koper eu andere metalen tegen roest te vrijwaren, ook daar, waar de lucht geregeld bezwangerd i\ met schadelyke dam pen en gassen. Het middel wordt aangebracht in den vorm van een glazuurbedekking, zoodat bet blanke metaal zyn oorspronkelijken glans behoudt. De poetser heeft zijn uitvinding verkocht aan een firma hier te lande, welke baar zal exploiteeren en in den handel brengen onder den naam .Tennytinctuur". Tegenwoordig fabriceert men in Duitsch- land aluminiumpapier, dat ais surrogaat voor bladtin wordt aanbevolen. Het is papier met aluminiumpoeder bedekt, dat uitstekende eigenschappen schijnt te bezitten om levens middelen te bewaren en gebruikt worftom deze <r mede te overdekken. Scheikundige proeven hebben bewezen, dat aluminlum- Eapier slechts weinig vreemde stoffen bevat et kan nu en dan 2 ijzer bevatten, maar nooit arsenicum of andere vergiftige Het schijnt verder, dat het aluminiumpoeder, gebruikt voor de vervaardiging van alumi niumpapier, werkelijk zuiver is. Het aan gewende papier is een soort kunstmatig perkament, dat verkregen wordt door inwerking van zwavelig zuur op gewoon papier. De vellen worden uitgespreid en aan éen kant bedekt met een dun laagje van een oplossing van hars in alcohol. Door middel van heeten damp wordt dan het papier verwarmd tot de hars zacht is. Het aluminiumpoeder wordt er dan overheen gestrooid en net papier aan sterkon druk onderworpen om bet poeder erop te bevestigen. Lucht noch vettige stollen hebben invloed op de zóo verkregen metalen bedekking. Aluminiumpoeder is veel goedkooper dan bladtin en zal er den kelijk een geduchte concurrent van worden. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de geheele uitrusting van een handels kantoor bestond uit een brandkast, die noch brand- noch inbraakvrij was, een alleron mogelijkste schrijftafel, een paar brievenhok- jes, eenige boeken, een liniaal en wat liassen. Thans heeft de koopman een gansche bat terij van werktuigen tu zijner beschikking; een kluis, schrijfmachines, huis- en stadstele- foons, kasten met alphabetische loketten en brieford eners, code-boeken, vernuftige ko pieer- en vermenigvuldigings-inrichtingen, perforeer-machines voor wissels, kasregisters, alle soorten van stempels, papier-houders, en nu sedert korten tyd ook rekenmachines. Het zou de moeite waard zijn, eens een tentoonstelling te organiseeren van debulp- werktuigen van een handelsman. De reken-machines worden in Amerika hoe langer zoo meer gebruikt. Er bestaan er van éen dollarcent en van honderd dollars. Zelfs onder de goedkoope soorten zijn I ruik- bare werktuigen, die sofgetelde hersenen kunnen te hulp komen in het opsporen van fouten. Heeft men evenwel eenige honder den dollars er voor over, dan krijgt men ook iets heel voortrefüjkseen machine, die aan het wonderbaarlijke grenst en die men zou willen openbreken om zich te overtuigen, dat er werkelijk geeu rekenhoofd in verbor gen zitwerktuigen, die niet alleen allerlei berekeningen maken, mair bovendien de uitkomst vastleggen. En die zich nooit ver rekenen, als men maar op de juist9 plaats tikt; dit is natuurlijk een hoofdvereischte. Wanneer men met 9 moet vermenigvuldigen enmen tiktop 8, dan komt de zaak fout uit. Dit zal geen machine ooit kunnen voorkomen. Maar wel bestaan er machines, die door een belletje de aandacht van den bespeler er op vestigen, wanneer hij een verkeerde hand greep verricht. Is bet niet een aantrekkelijk denkbeeld door een bescheiden belletje e worden attent gemaakt, dat men zich beeft vergist en de fout dadelijk herstellen kan in plaats van achteraf op minder bescheiden wijze er aan te worden herinnerd, dat men zich vergist heeft? De reken-machiues worden nog voortdu rend verbeterd, in de laatste jaren zijn alleen op dit gebied 450 patenten door de United States Office verleend. Wij hebben nu bet beste systeem af te wachten. In de vaktijdschriften is de stryd dnor middel van advertentiën reeds begon nen. Eensgezind roepen alien het publiek toe: »Word geen reken-machine; koop er een Arlar en Jobanna Maria Bakker. - Nicolaat Hendrikus Lambertus, z. van Jacobus de Wit en Maria Koot. Gerardus Adrianus, z. van Antonius Kraaijenest en Christina Hoksber- gen. Johanna Willcmina, d. van Hermanus van den Boogert en Jobanna Barbera van Vliet. Gerdina Jacoba, d. van Jan Johan nes de Groot eu Jacoba Maria van Doorn. Frans Henri, z. van Antonius Gemer en Maria Magdalena Jacoba Schoonheim. Evortje Martina, d. van Aart van den Brink en Geertrui de Gans, Johannes Hubertus, z. van Johannes Gerhardus Tönis en Elisa beth Maria van Mourik. Rudolf, z. van Lodewijk van Dommelen en Gerarda Hen driks. Elizabeth Cornelia Maria, d. van Hendrikus Koopman en Maria Geertruida Louiza van Horsen. ONDERTROUWD Gerard Frederik Mere en Gijsberta Ca- tharina Geertruida Hubers. Jacob de Kruyf en Willemijritje Butselaar. Joan Frans Kroon en Clara Huidekoper. GETROUWD: Dirk Johannes Smits en Everdina van Haselen. Jacob Johannes de Bruin en Sophia Maria var, Dulkenraad. Gerrit Snijders en Willemina de Graaf. OVERLEDEN Aalbertus Kaal, 2 mnd. Jacomina Reijs, 80 j., wed. van Jan Gerrit Boekenoogen. Jan Kool, 9 mnd. Catharina Poot, 51 j., wed. van Gysbertus Kuijer. Jacobus Cor- uelis Geijtanbeek, 9 mnd. Christina Ge- sina Pitlo, 60 j., ougeh. Willem Gerardus Boom, 53 j., ecbtg. Alida Keijser. Jan Hendrik van Apeldoorn, 7 d. 382e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 24 tot 26 Juli 1906. (1100 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breide- straat 22) zijo aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f20. 2707 2709 3356 7809 782710307 0308 10312 10351 10356 10361 10365 1039014431 14482 14961 14966 16088 16090 1610616110 16118 16516 16517 16520 17991 1799618605 18633 18642 en 18650. Te zamen 31 prijzen. De tweede klasse trekt van 6 tot 9 Augus tus 1906. Een letterzetter te Savona (Italië) moet een middel hebben uitgedacht om de tele graaf toe te passen op dó linotype-zetmachine. Met behulp van een Hughues-seinioestel, op vernuftige wyie in verbinding gebracht met de zetmachine, zou de correspondent of de telegrafist van uit de verte in staat zyn, de berichten meteen zelf te zetten. De plantkundige wereld bedreigt een groot verlies door den naderenden dood van een beroemde camelia in den Engelschen tuin van Caserta. Het is de beroemde plant, die in 1760 geplant werd en van welke alle camelia-planten van Europa afstammen. Deze merkwaardige camelia heeft een hoogte bereikt van 8 Meter. Hoeveel wegen onze kleeren in het warme seizoen Een onverbeterlijk statisticus is tot het ge middelde gewicht van 4 Kilo en 480 Gram gekomen te weten Pantalon 750 gr.jas 978 gr. vest 536 gr. bretelles 110 gr.hemd 300 gr. flanelletje 138 gr.onderbroek 124 gr.sokken 51 gr. front 15 gr.das 9 gr.laarzen 798 gr.boed 154 gr.horloge 80 gr.portemonuaie (leeg, ongetwijfeld) 125 gr.; lorgnetllgr.sleutels 77 gr.parapluie 424 gr. Onze statisticus beeft in zyn ijver den zak doek vergeten Ed we zijn gelukkig nog niet zoo gevorderd in de beschaving, dat ieder een lorgnet moet dragen. Wat de parapluie betreft, de statisticus was zeker een Hollan der. Getrouwd mr. JAN KAREL HENDRIK de BEAUFORT en LOUISE ERNESTINE de BEAUFORT. Zeist, 25 Juli 1906. Bij beschikking vau den EdelAchtbaren heer Rechter-Commissaris in het faillissement van J. Th. MASSA, koffiehuishouder, wo nende te Amersfoort Hof 40, is bepaald le dat de termijn, vóór welker afloop de schuldvorderingen by den Curator moe ten worden ingediend den l&den Augustus 1906 eindigt; 2e dat de verificatie-vergadering zal plaats hebben op Dinsdag 11 September 1906, des voormiddags ten 10% uur in het Paleis van Justitie aan de Hamburger straat te Utrecht. De Curator, mr. H. J. M. van den BERGH, Wilhelminastraat 5, Amersfoort. Kotteloos. Bij beschikking der Arrondissements-Recbt- bank te Utrecht, d.d. 25 Juli 1906, is het faillissemem van D. A. BEU ER, Kamper binnenpoort 2 te Amersfoort, wegens gebrek aan actief OPGEHEYEN. De Curator, mr. H. J. M. van den BEEGH, te Amersfoort. Burgerlijke Stand van Amerfoort van 19 tot 26 Juli 1906. GEBOREN Hermioa Antonia, d. van Gerrit Nicolaas Nederlandsche Hypotheek- en Credlet- Yereennigig, PRINSENGRACHT 708, A MSTERDAM verstrekt gelden op Ie en 2e hypotheek rente 4 h 6 pCt. Ook voorschotten en bedrijfskapitaal op langen termijn van af f300 tot elk bedrag flossiugen in 5—10,15—20 jaren.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2