Stadsnieuws. Ranker en fijner en hooger verheft zich -hot. zustergewasie stekel, bescheidener op tredend met. haar kleine, lichtpurpere, zelden witte bloemhoofdjes. Op do heide staat uil de gewone struik- heide in vollen bloei en wat in Maart een bruine woestenij geleek, is nu overdekt met duizenden on duizenden teere, rose bloem pjes, die voedsel verschaffen aan ontelbare legioenen van bijen, zoo tamme als wilde. De dopheide bloeit óok nog; de zonnedauwljes bloeien nog druk. Maar de Koningin der heibloemen, de blauwe klokjesgenliaan, spant de kroon; er is geen mooier bloera in gansch het jaar op heel de hei te vinden. In hot bosch bloeien nog al de bloemen van Juli. 'tEenige nieuws, dat zich vertoont, zijn de klimop, die begint te bloeien en de vele en groote paddestoelen, waaronder ver giftige. Eet liever braambessen en boschbessen maar als ge eeo uitstapje naar Zu'd-Limburg maakt, vergrijp u dan niet aan de mooie, zwarte trossen van de giftige zwarte bosch bes. In de duinen vormen de groote planten blauwe zeedistel, St. Tenniskruid, slangen- kruid en toorts nog altijd de hoofdschotel. Op den akker is Augustus de maand der opruiming, die nog altjid terecht Oogst maand wordt geheeten. Met het rooien aer aardappelen wordt geregeld doorgegaan gerst, haver, mosterd, karwij en tarwe rui men in deze maand het veld, zoodat aan het «inde van Augustus het mooie van het bouwland al' is. Den landman echter is het niet om bet schoone te doen, maar om iets anders. (Naar Heimans en Thijsse c Wandelboekje".) Ds. S. Lulofs, Doopsgezind predikant te VGravenhage, hoopt aanstaanden Zondag ochtend half elf vóór te gaan bij de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Mgr. prof. dr. J. J. van Thiel, nieuwbe noemd bisschop der Oud-katholieken te Hairlem, zal Woensdag 22 Augustus te Amsterdam als zoodanig worden gewijd. Assistent A. J. J. M. Otten, van de R. K. kerk aan bet Zand, is benoemd lot kapelaan ie Hoogland, ter vervanging van kapelaan Bijle- velt, die bevorderd is tot pastoor te Lituop (Deuekarnp). Het IJkkantoor te Utrecht is tot 22 Augus tus gesloten. Men kan zich dus tot dien datum de moeite besparen, daarheen meet- of weeg- werktuigeu te brengen of te zenden. De heer W. Middelveld Vierseu, school opziener in het distriet Utrecht, is benoemd tot lid en Voorzitter der Ainstenlamsche commissie voor de hoo.'ii-akte, ter vervanging van dl-. J. II. Gunning, wien opzijn verzoek eervol ontslag als zoodanig werd verleend. In «Het huis, Oud en nieuw" geeft de heer Jan Kalf een bijdrage, getiteld «Monumenten" versierd do.tr tien zeer fraaie afbeeldingen van merkwaardige huizengevels, van welke niet minder dan zeven uit Amersfoort. Met name: de Boterbal aan den Hof; het woonhuis van de- heer Van der Geest aan de Langegracht eei dat werd verbouwd het woonhuis van den heer Putman, hoek Lieve Vrouwe kerkhof; de Kloosterhof van het Burger Weeshuis; het huisje, thanstimmer- winkel van Meester Haariscboten, aan de Krankeledenstraaten liet Kapelhuis vóór en na de restuureering. Luitenant-generaal J. E, N. baron Schim- melpenninck van der Oye van Hoevelaken, Voorzitter der Eerste Kamer, hoopt aan staanden Zondag zijn 7Üsten verjaardag te herdenken. De heer A. P. H. J. van Weezei Errens zag z\jn ook hier bekend schilderij Weg op de heide" op de internationale tentoonstelling van schoone kunsten te Lyon met goud be kroond. De beer A. Herschel Bzn. is een dor vier Nederlandsche exposanten op de tabaks-ten toonstelling ie Brussel, welke Zaterdag werd geopend. Aan den beer C. D. van Kuijk, Directeur der «Amersfoortscbe Stoomweverij", die gister den dag mocht herdenken waarop hij 25 jaar geleden aan die fubriek werd ver bonden, werd gisteravond een ovatie ge bracht door het kantoorpersoneel en dat der fabriek, voorafgegaan door Je «Amers foortscbe Muziekvureeniging". De jongedames A. J. van Hamersveld en H. M. Kuarsgaren behaulden deakteFrausche taal, Lager onderwijs. De bjj het He regiment infanterie nieuw benoemde kapitein J. C. W gner wordt be last met het nevel over de compagnie, thans i gecommandeerd door kapitein Koetell. j. a. r. Luitenant L. A, M. Ottenhof, van het 5e regiment infanterie, wordt 29 September ontheven van zijn detacheering bij het re giment genie-troepen. Do beaèdiging der nieuwbenoemde offi cieren, herkomstig van de Kou. Militaire Academie zal niet plaats hebben op aan- staundcn Zaterdag, zooals aanvankelijk was bepaald, doch op Zaterdag 18 Augustus. By het ie regiment "eld-artillerie bier wordt óok ingedeeld de nieuwbenoemde 2e luitenant H. D. S. Hartmans. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend 66<> F. De «Oranje-vereeniging" vindt hoe langer zoo meer medewerking om aanstaanden Koninginnedag een mooi feest te kunnen ge ven. Het bloemen-curso is verzekerd en zal heel goed wordeo. Tal van vereenigingen, velen met hun eigen muziekkorps, zullen deelnemen aan den om megang met fakkels. Er is bereids een groot aantal vetpotjes en lampions aangekocht voor illuminatie van een der pleinen. 't Zal goed worden. Gister werd in „Eensgezindheid" te Amster dam gehouden de Jaarvergadering der „Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huis gezin" (doorgangshuis Zandbergen). Aan het Jnarverslag over 1905 zij het volgende ontleend Herinnerd wordt aan de stormachtige tijden, die de Mij. in het afgeloopen jaar heeft doorge maakt; het ontslag van den Directeur-secretaris J Woudstra door het Bestuur, later herroepen door een Algemeene vergadering, die besloot een commissie van onderzoek in te stellen. Daarop volgde het aanbieden van verontschul digingen door den Directeur aan een nieuw Be stuur en het intrekken van diens ontslag, zoo dat de heer Woudstra thans onder andere bepalingen weer als Directeur werkzaam is. In 1905 zijn door de Mij. geplaatst 220 kinde- n, van wie er dat jaar 15 weer werden afge staan en 18 in eigen onderhoud voorzien. Het iaar 1906 werd dus met 205 kinderen begonnen [n het afgeloopen jaar zijn er 21 kinderen aan de zorgen der Mij. toevertrouwd, van wie 11 door den Staat afgestaan, 8 door armbesturen, en 2 door particulieren. Roomsch-Katholiek zijn er 9, Ned. Hervormd 8 en Doopsgezind 4. Van de 150 pupillen aan het eind van het aar zijn in gestichten geplaatst 8. in doorgangs- luizen 12, in militairen dienst 2, bij pleegouders 188, verdeeld over 117 gezinnen, waarvan 15 pCt. kosteloos de verpleging op zich namen. In 1905 werden 140 aanvragen om pleegkinderen gedaan, ongerekend het groot aantal aanvragen om dienst meisjes e.d. Het gedrag en de gezondheidstoestand van de pupillen was over het algemeen zeer gunstig. Het financieel verslag maakt melding van een bedrag van f 26398.107», waarmee de winst- en verliesrekening sluit, en van een saldo verlies van f 12 217.68 dat gedekt wordt door een saldo kapitaal van f83706.87Vi- Aan verpleegkosten werd ongeveer f 47396 uitgegeven waarvan f 31477 werd betaald door den Staat,'burgerlijke arm besturen, particulieren, enz., en het overige, rord f15 000, door de Maatschappij. De werkzaamhedeu der vereeniging zijn door de Kinderwetten tegenwoordig uitgebreid. Men heeft zich tevens ten doel gesteld de opvoeding van andere minderjarigen, die onder voogdij staan. En dus zou de naam veranderd worden Maatschappij tot opvoeding \an Weezenen andere minderjarigen in het Huisgezin". Daar dit wel een weinig te laDg werdt geacht, wilde men de vereeniging noemen „Maatschappij „Zandbergen", tot opvoeding, enz. Men was ochter bevreesd, dat dit bezwaren met zich zou brengen voor het geval testamentaire beschik kingen op den ouden naam geschreven waren. Daarom werd besloten aan den ouden naam toe te voegengenaamd „Zandbergen", zoodat men met deze benaming in het vervolg de Maatschappij kan aanduiden. In het algomeen is het do bedoeling der maatschappij haar zorgen over de minderjarigen tot hun meerderjarigheid uit te strekken. Ken minderjarige, waarover door de Maatschappij de voogdij niet wordt uitgeoefend, zal in het vervolg j echter, wanneer ernstige redenen daar voor bestaan, aar den voogd worden gezonden. De bestaande comilé's worden bij het in wer king treden der gewijzigde Statuten opgeheven. Men heeft dit daarom noodig geacht, omdat deze comité's altijd eenigszins los waren van de Maatschappijen, als 't ware een eigen lichaaip vormden. In de leemte, die door het opheffen der co mité's is ontstaan, wordt voorzien door de cor respondentschappen, bestaande uit éen of meer personen, die belangloos de belangen der maat schappij plaatselijk behartigen. De overige Statuten-wijzigingen werden sommige na eenige discussie of met geringe veranderingen aangenomen. De aftredende Bestuursleden de heeren D. H. Idsenga en prof. F. Kenninck werden bij acclamatie herkozen. Het Bestuur der „Vereeniging tot opvoeding van half verweesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen, in het huisgezin (doorgangshuis Bus- sum) zond ons onlangs het Jaarverslag over 1905 toe mot verzoek, daarop de aandacht te willen vestigen. Gaarne gaven we daarvan aanstonds gehoor; doch we zagen toen niet de circulaire, aan dat verslag toegevoegd, waaruit we thans het een en ander doen volgen: „Bij de vraag, dat verslag in uw blad wèl te willen bespreken, hebben wij nog een dringend verzoek te doen. „Op 1 December 1905 werden de lang ver wachte Kinderwetten ingevoerd. Uit het verslag zal blijken, dat wij ons onmiddellijk loyaal bereid verklaarden, wetend hoe groot de nood is, om de Regeering te helpen bij het volvoeren van de taak, die deze wetten op haar schouders leggen. Ons aanbod werd gereedelijk aanvaard. Maar om de verplichting te kunnen volvoeren, en de vele kinderen, die de Voogdijraden onder onze hoede stellen, duurzaam te kunnen blijven opvoeden, hebben wij steun, krachtigen financiee- len steun noodig. «Sedert 1 December hebben wij eeu 50-tal kinderen opgenomen; voor ons liggen aanvragen van verschillende Voogdijraden om plaatsing van 70 kinderen. Voor de meeste kinderen er zijn enkele uitzonderingen vergoedt de Re geering ten hoogste 40 cent per dag, wat niet genoeg is om de kinderen te voeden, te kleeden, onder dak te brengen, te doen onderwijzen, enz. Elk kind, dat wij dus opnemen, maakt een toelage uit de kas der vereeniging noodig. En daarop zijn onze middelen tot nog toe niet be rekend. De uitgaven overschrijden reeds nu de inkomsten, en znllen wij niet genoodzaakt zijn ons klein kapitaaltje aan te spreken, dan is versterking der financiën hoog noodig. «Bovendien, elk kind dat opgenomen wordt, brengt een jaarlijks terngkeerende uitgaaf met zich. De Kinderwetten verstaan ondor „duurzame" erzorgingde zorg voor de kinderen tot hun 21ste jaar. En de meeste onzer pupillen zijn nog niet eens 10 jaar. „Jarenlang zal onze zorg zich moeten uitstrek ken over hen, en iedere dag brengt nieuwe aan vragen, die alweer geld kosten. „De Regeering rekende op den steun der par ticuliere philantropie laat zij in de verwachting daarop niet worden teleurgesteld. Wij zijn bereid de opvoeding der kinderen te aanvaarden, wan neer wij slechts de middelen kunnen vinden, om die taak te kunnen volhouden." Na hetgeen we reeds naar aanleiding van het Jaarverslag schreven in ons nummer van 31 Juli hebben we hieraan niet veel meer toe te voegen. Wie als lid of begunstiger zou willen toetreden en daarmee de vereeniging helpen, haar deel bij te dragen tot het welslagen der Kinderwetten, kan van den heer C. L. D. Monnier, Secretaris der kantonale afdeeling, Pinter Both-straat 3, alle gewenschte inlichtingen bekomen. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aanbestedingen werd ingeschreven als volgt voor het vernieuwen van vier vakken werfmuur aan den Zuidsingel door: N. Wolfswinkel f2894, J. van Harpen 2872, Th. W. Bonte f2835, H. Noorman f2771, T. van Daal f2589, J. Wildeman 12575, C. Ruitenberg f2555, E. van Keulen f2510 en J. van Keulen H. Lensing f2480. voor het rioleeren en herstraten van de St. Andriesstraat, de Kleine St. Janstraat en Beestenmarkt, door: D. Spijker, te Amster dam, 11725; D. J. Boks f1591, N. Wolfs winkel f1540, G. Wassink f1539, Th. W. Bonte f 1264, J. van Harpen f 1110 en C. Ruitenberg f 1094. voor het verharden van drie wegen op den Berg door: D. J. Boks f4739, M. Kó- nings, te Amsterdam f4697; J. van den Berg f4444, D. Spijker, te Amsterdam f3690; G. Wassink f3445, Th. W. Bonte f3400, M. van den Berg f3384 en J. van Harpen f2830 de overigen bier. Door de assurantie-maatschappij »De Ne derlanden" te Zulphen (agent hier ter stede de heer J. Bnsquet Jr.) is een premie toege kend aan de vereeniging «Amersfoortscbe Vrijwilliger Brandweer" voor haar vlug en actief optreden bij den brand van het ma gazijn «De Lelie" a<m ile Langestraal. C, K., een bij de justitie niet zoo geheel onbekend »koopman" uit de Heintjehoeksteeg te Amsterdam, had het voornemen de «boertjes" van Amersfoort eens op te knap pen mot een zeer goed bedacht loterijspel. Als lokmiddel waren in een handkoffertje keurig geëtalleerd de hoofdprijzen: een mu ziek-wekker, een gouden horloge, enzoovoorts. Voor éen kwartje maar mocht men éen keer met acht dobbelsteenon werpenwie de acht. eenen gooide, won deu boofprijs. Maar wie gooit er acht eenen Ongelukkig voor den vindingrijken Am sterdammer liep hij leelijk tegen de lamp omdat hij bijna onmiddellijk na aankomst nun het station zich waagde in 't hol van den leeuw, in casu het huis van een politie ambtenaar. Dobbelsteenon, koffer met prijzen, enzoo- voort werden in beslag genomen en zullen wel worden verbeurd verklaard. Door de groole activiteit van dien ambte naar blijft echter menig kwartje binnen Amersfoort, om Jat den snaak goen tijd werd gelaten/ veel slachtoffers te maken. Hoe oneindig gemakkelijker worden de verdiensten van vreemden erkend dan van personen uit onze naaste omgeving. In een der flaagsche bladen komt do vol gende veelzeggende advertentie voor: «Iemand, wonende bij Den Haag,opdrukken verkeersweg, wil zijn huis rnet grooten- bloementuin, vóór 15 jaar modern en geheel nieuw gebouwd voor 35 mille, ruilen voor een pand van omstreeks de zelfde waarde in de provincie Zuid-Holland of Utrecht, doch gelegen aan een weg waar geen automobielen mogen of kunnen lijden". Londen heeft, als hoofdzetel van hot Engel- sclie juweliersvak, een byzooder gebruik voor de keuze der verlovingsrin gen ingevoërdHet grondt zich op hot oude volksgeloof', dat de steen der geboortemaand zijn drager bijzonder geluk aanbrengt. Do steenen worden er volgenderwijze over de maanden verdeeldJanuari, granaat Februari, amethyst; Maart, heliotroop; April diamant; Mei, smaragd; Juni, robijn; Augus tus, onyx September, saffier; October, opaal November, topaas; December, turkoois» Van laftstgenoemdon steen zegt het volks geloof, dat zijn kleur verandert wanneer de geefster ontrouw wordt of de drager ziek is. De opaal mag alleen door Octoberkinderen gedragen worden. Wie niet in die maand geboren zijn, brengt hij ongeluk aau. Het vrouwtje kwam de kamer binnen, waar haar man zat te leien. Zij draaide en wrong zich in p gingen om den rug te zien van de nieuwe blouse, die zij aanpaste. Hij zag aan alles dat zy, gelijk zoo dikwijls het geval was, haar mond vol spelden had. «Lvvd.j. Ilzznppp" mompelde zy. »Ja," zeide hij. «Hij ziet er heel goed uit." «Gg 11 d 111 zzz ppp." «Ja zeker" zeide by, over zijn courant heen naar haar kijkend. «Hij zit je keurig netjes." «Kk z gg II v II zz ppp" fceide zij, ongeduldig op den grond stampend. «Ik zei je immers al, dat hij jo uitmuntend past", sprak hij, terwijl hjj zijn courant neer legde. «Het kon misschien nog wat ingenomen worden bij de schoudersmaar dat valt niet in het oog." Nu liet zij al de spelden uit hara monl vallen en riep boos „Ik heb je al driemalen gevraagd, de ja loezieën op te halen, zoodat ik wat meer licht heb. Hel is toch verschrikkelijk, datje nooit goed Hollandsch verstaat." De man had natuurlijk iets scherps kun nen antwoorden maar hij was wijzer, zeide niets en haastte zich aan het verlangen zijner vrouw te voldoen. De kostelijke citroen, voor zoovele dinjen van nut, levert ook in zijn sap een miiael tegen roestvlekken in waschgoed. Het citroensap heeft daarbij het dubjele voordeel, dat het altijd by de band ij en dat het niet, als andere bijtende middjen, nadeelig werkt op het linnengoed. Men laat wal citroensap druppelen of de roestvlekken, legt er een vrij vochtigen oek op en strijkt daar dan met een flink uirtn yzer over heen. Zijn de vlekken versch, dan behoeft men doorgaans niet meer dan tweemaal die bfaan- deling toe te passenbij oudere vlfcken moet dat meer geschieden, soms wel zs-ol achtmaal. Burgerlijke Stand van Amorfoos van 2 tot 9 Augustus 4906. i GEBOREN Cecilia Elisabeth Johanna, d. van herrit Ariër en Elisabeth de Groot. Hpdrik, z. van Albertus Groenestein en Geetruida Woudenberg. Adriana Cornelia Maria, d. van Christiaan Mark en Johanna Heersen. Willem, z. van Gozewinus Geaardus Veenendaal en Grietje van den Bcg. Hermanus, z. van Hendrik van Eden en Dirkje van Harselaar. Amelia idriana Johanna, d. van Hendrikus Gerardus .melias Adrianus Akkermans en Jacoba Tuilof. Gerrit, z. van Cornelis Arendt en jntonia Galjee. Petronella Wilhelmina fiiria, d. van Gijsbertus Aloysius van Loo enlornelia Elizabeth Maria Rijter. Jacobus Wijelmus, z. van Jan van Enk en WillemijnB Huis man. Gerardus Johannes, z. vaimndries van der Last en Maria Verhoef. Jbannes Hendrikus, z. van Johannes Beyer eouhanna van Koelen. Agnes Geertruida ornelia, d. van Gijsbertus van Valkenhoef Mech- teline Alijda Gijsberta Ramselaar. -jStijntje d. van Jacob Huisman en Fokeltje 'feser. - Zegen Albert i. van Albert Tetenjo Antje de Graaf. Maria Petronella d. \h Gerrit Snijders en Maria Petronella Meije Wil helmina Margaretha, d. van Oé Henri George Gelderman en Petronella aria Su sanna Backer van Leuven. ONDERTROUWD: Willem Boon en Willemyntje an den Broek. Johannes Groenhuizen i Petro nella Frederica Wilhelmina Tillnans. Hendrik van den Hoek en Rijntj(/eer. Steven Hendrikus Massa en Wilhejina Hen- drika Neerincx. GETROUWD: Anthonie van den Berg en Aalfrtie Dina iha<•-i.r... j «m.. Hendrika Adams. Cornelis va akker en Johanna Spijke. Tbeodus Houtzager en Margareth Jacquet. Johannes Josephus Francisct Weyer en Willomyntje Wagensi OVERLEDEN Reinier Johannes van Dorland Bar bara Gerarda Maria Huurdeman, imtd. de Vlas- gustinus

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2