Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. eenen kant wordt dan niet te veel gekocht, waarvoor men later maar zorg heelt om het te betalenaan den anderen kant zouden de wiukeliers heel wat minder zorg hebben om aan hun verplichtingen te voldoen. Inderdaad zou het gewensebt zijn, deze zaak eens goed onder de oogen te zien. Het slagen ligt niet in onze machtdoch zijn best gedaan, is alles gedaan. Wat heden een utopie schynt, is over eeD paar jaar een axioma, Hierop werd de vergadering gesloten. Verkoop op rekening en contant. Voor het congres van den Nederlandsche Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand heeft mr. E. J. Kort- huls Altes, uit Amsterdam, een rede gehouden, waaraan we het volgende ontleenen De verkoop op rekening is de verkoop op cre- diet, dat, al naar mate plaatselijke gebruiken en den aard van het bedrijf dit medebrengen, van een week tot een jaar loopt. Ik kan, zei spreker, bij ervaring alleen over de gewoonten te Amsterdam oordeelen en kom dan tot de ondervinding, dat in den regel tot voor weinige jaren de kleedermak-r, boekhande laar, leverancier, apotheker, kortom nagenoeg alle kleinhandelaren en werkbazen, een jaarre kening indienden. Al deze kleinhandelaren wachtten het einde van het jaar af om dan half Januari vóór dien tijd stond 't niet hun rekening over het afgeloopen jaar aan hun klanten toe te zenden rekeningen, die door sommigen terstond of al thans in de eerste maanden van het jaar werden voldaan, doch door anderen maanden en maan den, ja zelfs jaren nog onbetaald werden gelaten. Dit systeem telt onder handelaars en afnemers nog vele aanhangers. De voorstanders er van vindt men onder de winkeliers en kleinhandelaars die blijven vast houden aan het oude begrip van „klant" leder had zijn klanten, die jaar injaarüit,op gezette tijden, hun bestellingen kwamen doen. Zulk een vaste klant loopt niet spoedig naar een ander. MiBte men hem eens in het seizoen, waarin men zeker was den klant bij zich te zien, een bezoek werd gebracht of een briefje geschreven met beleefd verzoek opheldering of mededeeling van eventueele klachten. En ook het publiek telde zijn vooratanders van dit systeem. Men ontviug zelf in de eerste maanden van bet jaar betaling van de uitge schreven jaarrekeningen, kwam zelf ruimer in het geld te zitten en kon dus op zijn beurt ge makkelijker betalen, wat in den loop van liet jaar misschien zeer ongelegen zou gekomen zijn. In de laatste vijf en twintig jaren nu is in dit systeem, het verkoopen op jaarrekening al thans, geducht bres geschoten. Volkomen terecht is men gaan inzien, dat de voordeelen die dit systeem oplevert in geenen deele opwegen tegen de nadeelen en gevaren die aan dit systeem kleven. De nadeelen van den verkoop op crediet zijn in hoofdzaak de volgende: In de eerste plaats het renteverlies. Hoeveel rente derft de winkelier niet door het uitstaan, gedurende jaar en dag van zijn vorderingen In de tweede plaats het gevaar voor kwade posten. Geen gering euvel voorwaarHoeveel geld laten de winkeliers en kleinhandelaars niet zitten tengevolge van wanbetaling? Dubbel hatelijk vooral is het doen oploopen van jaar rekeningen bij een aanlal hooggeplaatste per sonen, die in alle deftigheid schulden makende, niet willen gemaand worden, zelfs niet op de meest bescheiden wijze. In hoeveel gunstiger toestand zouden de win keliers en kleinhandelaars niet komen, indien do verkoop op rekening als regel aanmerkelijk zou verminderen Wat zou de Middenstand niet in koopkracht winnen, met hoeveel meer winst zou hij niet handelenImmers, inkrimping van het door winkeliers en kleinhandelaars ge geven crediet beteekent ook, althans kan leiden tot, inkrimping van het door hen genoten cre diet, cn 't behoeft wel geen betoog, dat in de prijzen die zij den grossier betalen, rekening wordt gehouden met de betalingstermijnen. De grossior kent toch ook rentevergoeding toe aan eigen of opgenomen kapitaal. Onder de voordeelen, aan den contanten ver koop verbonden, valt ook te rekenen de veel geringer kans op geschillen over de rekening en op reclames. De eigenaar van een bazar of verkoophuis zal alleen en uitsluitend k contant verkoopen. Geen week, geen dag, ja geen uur crediet wordt ge geven. De strikt contante verkoop is de hoeksteen van het gebouw. De eigenaar vun zulk soort zaken kan dan ook niet spreken van een clien tèle, de groote massa, het geheele publiek is clientèle. Hoe anders nu oordeelt de groote kleedermaker, de fyno modiste I Deze spreken van hun clien tèle, noemen u families in de stad, die zij bedienen. Zullen dezulken zich sterke voorstanders vun den verkoop !i contant betoonen? Ik acht dit zeer te betwijfelen. Zij miskennen daarmede niet de voordeelen van den contanten verkoop; integendeel, ook zij zouden wel gaarne, al ware 't slechts half jaarlijks, ontvangen, wat zij nu oen vol jaar of langer moeten laten uitstaan, doch zij durven niet uit vrees hun clientèle van zich te ver vreemden Wat men de betere clientèle noemt, d. w. z. de personen die met grootere inkomsten ook daaraan evenredige verteringen maken, trekken die inkomsten vaak op bijzondere wijze. I)e officier, de ambtenaar, de onderwijzer, die uit sluitend van ziin salaris leeft, leeft bij de maand, gelijk de handwerksman leeft bij de week, en Dij hem is dus sprake van een geregeld inkomen, dat hun aanleiding geeft om hun uitgaven in verband daarmee te regelen. Wat nu in dergelijk geval voor den ambtenaar geldt, geldt nog in veel belangrijker roate voor kooplieden en renteniers en zoo kan men zich de ontstemming denken bij iemand met een groot inkomen, indien hij zijn inkomen met groote nauwkeurigheid zou moeten rep elen naar de wijze waarop zijn inkomen hem toavlooit. Die ontstemming bij hun clientèle teweeg te brengen, op het gevaar af van verlies der klan dizie, ziedaar hetgeen waarvoor een aantal winkeliers en kleinhandelaars met reden terug schrikken. Ten slotte kwam spreker tot de volgende conclusiën De verkoop contant behoort, als de meest voordeelige voor den kleinhandelaar, met gepaste middelen te worden aangemoedigd. De verkoop k contant, gepaard met het ver strekken van cadeaus en bons, behoort veroor deeld te worden. De indiening van een factuur van het geleverde, bij elke levering, behoort regel te worden, als mede het toestaan van een extra korting van éen percent boven de gebruikelijke korting van het percentage bij betaling van net gefactureerde bedrag, iudien de betaling geschiedt binnen een maand na de indiening der rekening. Men weet, dat op instigatie van prof. Pyfferoen te Gent, in België gesticht is een Bond voor contante betaling. Te Brussel vergaderde dezer dagen die Bond en de heer Beernaert, Minister van Staat, heeft op de bijeenkomst het woord gevoerd. Hij geeselde het misbruik, dat de klanten van het hun door de winkeliers verleende crediet maken. De leveranciers kunnen éen, twee jaar, ja langer wachten. Maar de kleine burgerij, de winkelstand, lijdt kreunt en vergaat. Zij moet de wissels op dertig dagen betalen. Aan het verslag van het „Handelsbl. van Ant werpen'1 over die rede ontleenen wij verder nog het volgende: ^Welk is het redmiddel tegen dezen toestand? Welke maatregelen kunnen er genomen worden Er zijn voorbeelden van initiatief in België. Te Doornik werd in 1875 een kleinhandelaars- bond gesticht, waarby ieder handelaar zich ver plichtte zijn waren contant aan den bond te betalen, die den fabrikant op den vervaldag eerst voldeed. Daardoor won men geld en men kon goedkooper verkoopen. Men had onderliüg een lijst van slechte betalers, hetgeen een groote waarborg was. Veel teveel kleinhandelaars leveren zonder inlichtingen te hebben. In 1896 bestudeerde Cooreman het middel tegen het overtollig crediet, dat de kleinhandel moest geven en om een langer termijn van de fabrikanten te bekomen. Als Minister stichtte hij een inlich- ting8kautoor voor handelaars in zijn departement. Te Antwerpen begonjmen het onderzoek over den toestand der kleine burgerij, wat daarna in da overige plaatsen des lands geschiedde. En er steeg uit al de steden en dorpen maar éen kreet op Men betaalt ons nietl Er is een vereeniging van den middenstand, welke internationaal is en waarbij België is aan gesloten. Haar;orgaan geeft alle goede wenken aan de handelaars. Er is in het Ministerie van Arbeid een bijzonder departement voor de kleine burgerij gesticht. Deze twee instellingen zuilen veel nut kunnen doen. Alle landen hebben reeds pogingen in het werk gesteld: Duitschland, Zwitserland, Nederlandhier bestaat een vereeni ging van nij veraars en handelaars, welke meer dan 25 000 leden telt. De belanghebbenden moeten medewerken, niet alleenstaande doch in machtige bonden of vereenigingen, waar gemeenschappelijke belangen behandeld worden. De mededinging van den gebuur is dan zoo zeer niet meer te vreezen. De slechte betaler weet dan, dat hij tegenover een groep staat, waar hij dra bij ieder zal be kend zijn.. De kleine burgerij moet zich verstaan en zich vereenigen. Maar de koopers moeten óok in dien bond treden. Wii vragen aau deze laatsten niet in 't vervolg regelmatiger te betalen, doch door de bijtreding een gevoel van solidariteit daar te stellen, welke al de klassen der samen leving vereenigt. Lang crediet is niet gerechtvaardigd, alhoewel een zeker crediet dient toegestaan; bijvoorbeeld drie maanden. Geef aan hen die vroeger betalen een kort'ng van 2 ten honderd. Dit is in het belang van kooper en verkooper. Sommige huizen te Parijs betalen alle maanden terug al hetgeen wat op een aangeduiden dag verkocht wordt. Anderen geven interest-bons of koning-zegels, waarvan men een vol boekje tegen geld kan inwisselen. Men moet bij voorkeur eenvoudiger berekeningen zoeken. Al de leveran ciers zouden bij de afgeleverde waar een factuur moeten voegen, waarop de vervaldag en de ver leende korting geschreven zijn. De kooper zou zich aan die voorwaurden moeten verbinden. In geval op den vervaldag geen betaling ge schiedde, zou men een voorzichtige vermaning zenden en de afsluiting uit den bond verkrijgen. De vervaldag zou dienen het uitgangspunt te worden om aan den verkooper recht te geven op interest van zijn geld en dit door wetgevende tusschenkomst. Al de moeilijkheden dienen over wonnen door geduld en volharding. Dan zullen de gewoonten in onze zeilen ingang vinden, de hervormingen zullen geschieden, zoo wij immer voortgaan het schoouc, het nuttige, ik zou bijna zeggen het heilige werk van de heropbeuring der kleine burgerij te ondersteunen. Bij het verschijnen in de «Temps" van het eerste artikel van generaal Langlois, dat de Belgisch-Hollandsche entente bespreekt, meldden we aldus «Da Telegraaf" dat geen enkel nieuw gezichtspunt bet noo- dig maakte, over den inhoud uit te weiden. Het vervolg-ai'tikel echter<geeft iets nieuws, dat der vermelding waurdig is. Men weet, dat België bij verdrag van 1839 verplicht aeutiaal is verklaard gewor den. Deze verplichte neutraliteit nu zou moeten vervallen, wil bet België mogelijk zijn, met onze natie een militaire overeen komst tan te gaan Vijf mogendheden hebben dit neutrali teitsverdrag onderteekend, te wetenEnge land, Frankryk, Rusland, Oostenrijk en Pruisen. Generaal Langlois nu beweert, dat, volgens het internationaal recht, er* geen Pruisen meer bestaat, zoodat aan Pruisen noch aan Duitschland verlof zou behoeven te worden gevruagd, het neutraliteitsverdrag te doen vervallen. Engeland en Frankrijk zullen zich tegen opheffing niet verzetten, en de beide andere Rijken hebben bij deze aangelegenheid geen belang. De Algemeene Synode der Ned. Hervormde kerk heeft dezer dagen een paar besluiten van ingrijpenden aard genomen. Er werd besloten, met elf stemmen tegen acht, ter hand te nemen de reorganisatie d t kerk in de tweede plaats werd een voorstel aan genomen, insgelijks met elf stemmen tegen acht, luidende: #l)e Algemeene Synode is samengesteld uit evenveel stemhebbende leden als er classes zijn (4")), van wie a/3 dienstdoende predikanten en '/3 ouderlingen zijn. Zij worden gekozen door de classikale vergaderingen van het ressort." De Ned. Hervormde kerk wil geen vrou welijke predikanten in haar gemeenten hebben. Aldus is thans uitgemaakt door de Algemeene Synode van dit kerkgenootschap. Mej. A. G. E. Gerlings, studente aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, had namelijk verzocht om wijziging van art. 1 van het Reglement op hei examen, bedoelende de toelating tot het examen voor de Evangelie bediening en de uitoefening der Evangelie bediening mogelijk te maten voor vrouwelijke personen. Dit verzoek gaf in de Synode aanleiding tot breedv .erige discussie. Ten slotte werd de conclusie van het rap port, die afwijzend luidt, aangenomen. Derhilve zijn en blijven hier te lande in de Hervormde kerk vrouwen uitgesloten van het predikambt. Dr. B. Tideman, .'zo, emeritus Reraon- strantsch predikant te 's-Graverihage, hoopt aanstaanden Zondagochtend half elf voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk, hier. In de Lutbersche kerk wordt aanstaanden Zondag wegens verbouwing geen godsdienst oefening gehouden. Nogmaals herinneren we alle werkgevers onverschillig of zij al dan niet behooren tot een verzekeriogsplichtig bedrijf aan art. 12 dei Veiligheidswet, hetwelk voor schrijft, dat van elk bedrijfsongeval «binnen driemaal vier en twintig uren nadat het on geval heeft plaats gehad of de gevolgen van dat ongeval zich hebbeu geopenbaard", schriftelijk moet worden kennis gegeven aan den Burgemeester. Afgescheiden dus van de aangifte bij de Rijks-Verzekeringsbank. Bijna iederen dag wordt dit artikel over treden, waardoor meu in moeite kom en in boete kan vervallen. rustende in de Koninklyke Galerij te Kassei, is dit jaar bestemd als premie voor de leden der «Vereeniging tot Bevordering van Beel dende Kunsten". Opgericht in het jaar 1845, verspreidde die vereeniging in haar 60-jarig bestaan onder haar leden rond 3100 kunstwerken. Bovendien deed zij 46 gravures waaronder verschil lende etsen vervaardigen, die telken jare als premie zijn uitgereikt. Door de belanglooze medewerking van 368 correspondenten hier te lande, de heide Indien en op onderscheiden plaatsen in het buitenland blijft hel ledental bij voortduring toenemen en bedraagt dat thans ruim 5600. Met lid- I maatschap kost f5'sjaars, waarvoor men een iot in de tegen het einde van December te houden verloting ontvangt, benevens als premie voor 1906 het bovengenoemde plaat werk. Correspondent -te Amersfoort is du heer R. Cruyff, Hof 17. De temperatuur van hel water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend 65° F. De reticule, in ons vorig nummer gesi gnaleerd als gevonden op do openbare straat, is nog steeds ten Pulilie-buroele voor de eigenares terug te bekomen. Daar is óok een zilveren vingerhoedje terug te krijgen, evenzeer op straat gevon den. H. M. de Koningin-Moeder wordt Zater dagmiddag tegeu 3 uur op »Soestdijk" te rugverwacht. Up den top van den Soesterberg en 50 Meter ten zuiden van de bocht in ue zuide lijke helling van den Soesterweg worden vanwege den Alg. Nederlundschen Wielrij ders-Bond waarschuwingsborden geplaatst. Het «Zeister Harmonie Muziekgezelschap", dat ook hier een enkele maal in sAmicitia" belangloos een concert gaf, behaalde gister in het Groot nationaal concours van dilettan ten-harmonie eu fanfare-gezelschappen, te Driebergen gehouden, in de afdeeling uit muntendheid den eersten prijs, een verguld zilveren medaille mei zilveren lauwerkrans. De harmonie-kapel der Ned. gist- en spiritusfabrieken te Delft verwierf den twee den prijssEuterpe", uit Zevenbergen, den derden. Rijkdom is als de zeepbel, van buiten louter schittering, louter leegte van binnen 1 Behalve de in bet vorig nummer genoemde leerlingen der Hoogere Bugerschooi hier, J. C. Bouscholte en C. F. A. de Bruijn, zijn nog geslaagd voor de Kon. Militaire Academie te Breda de jongelingen J. J. P. Beernink en G. Greidunus, beiden voor infanterie b.t.L, en A. C. Perk, voor artillerie h.t.l. De zoogenaamde Kollewynsche spelling, officieel de «vereenvoudigde Hollandschespel- ling", zooals opgenomen in het Woorden boek van drs. Salverda do Grave, Buitenrust Hettema en R. A. Kollewijn, en de gram maticale wyzigingen van de «Vereniging voor Vereenvoudiging van de Nederlandse sehrijltaal" worden, blijkens mededeeling in do Transvaalsche Staatscourant in bet vervolg erkend op alle examens, door het Trans vaalsche Departement van Onderwys ge houden. Doorgaans worden de karpetten op ver keerde wijze uitgeklopt, n.l. overlangs. Dat is de beste manier om er spoedig scheuren in te krijgen. Wie ze liever zoo lang moge lijk vvenscht heel te houden, doet beter, ze overdwars en dan by voorbeeld dubbel ge vouwen uit te slaan. Als middel tot verdelging van muggen wordt de raad gegeven, in de slaapkamer eeu brandende kaars in een waschkom met water te zettende kaars natuurlyk water- vrij op een verhooging, bijv. op een omge keerd bierglas. De muggen komen dan op het licht af, schroeien zich de vleugels en vallen in het water. Den 28 Augustus wordt op de Vlasakkers wcor een zoogenaamde dokters-manoeuvre gehouden. Luitenant J. H. A. L. Strybosch, van het 5e regiment infanterie overgegaan naar hel Oost-Indische leger, vertrekt Zaterdag naar Indië. Het 4e eskadron van hot le regiment huzaren keert hier morgenmiddag omstreeks 3 uur terug van de manoeuvres in Braband en Limburg. Een groote fotografische reproductie van de schilderij van Rembrandt «Jacob zegent zyn kleinzonen Ephraïm en Menasse", be. In de „Scientific American" worden de vol gende interessante bijzonderheden vermeld be treffende de onderzoekingen, in Amerika gedaan, om den invloed te bepalen, welke het tijdstip van vellen heeft op ae hoedanigheid van het hout. Daarbij is gebleken, dat er buitengewone verschillen bestaan tusschen het hout van hoornen, die op verschillende tijden van het juar gerooia worden. Ken sprekend voorbeeldmen had vier den nen genomen van gelijken leeftijd en gelijke grootte, opgegroeid in den zelfden bodem onder de zelfde "condities. Eén boom werd einde De cember geveld, éen einde Januari, da derde einde Februari en de vierde ultimo Maart. Vervol gens werden zij op de zelfde wijze behandeld- Bij buiging bood het üecember-hout dubbel zooveel weerstand uls dat van Maart. Heipalen van het eerste waren na een half dozijn jaren volkomen gezond, terwijl die van het laatste na drie vier jaar gemakkelijk gebroken werden. Winterhout verdient dus de voorkeur en daar om moeten hoornen in den winter geveld worden. Voor menigeen is rusten een natuurlyk ver mogen, terwijl het voor anderen een kunst is. De eerste voorwaarde om zich van de noodige rust te verzekeren, is gewoonlijk het regelen vun dc dagelyksche plichten en werkzaamheden, zoodat niets, dat afgedaan moest en kon worden, overblijft om er deB nachts de gedachten mee bezig te houden. Afmatting cn loomheid worden, aan de andere zijde, vaak te voorschijn geroepen door zich bezig te hcaden met onaangename zaken, waardoor de nachtrust wordt verstoord. Vaak kan verbetering verkregen worden door verkorting van de tusscheuruimte tusschen twee rustperioden. Een „uiltje-knappen" van slechts eenige minuten op het midden van den dag by v., helpt meer dan verscheidene uren van slaap,

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2