Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Maar dexe omperkte vrijheid mag nooit vrucht wezen van eene meerderheid van aan tak De meerderheid van oen beginsel moet haar moedor zijn! Een regeeriog, die niets beters is dan de griffier van een stemmiogsmeerderheid, staat op oen zeer lagen trap van idealiteit. Hel meordertal der manschentoch staal in denken, vreten en gevoelen beneden de middelmatig heid. Toch wordt by iedero stemopneming iian de stem van een minderwaardige gelijke waarde toegekend als aan die van den hei- dorsten kop, het meest practische vernuft. Daarom kunnon de wetten van zulk een gelgkvloereche regeering zich nooit boven de middelmatigheid verheffen. Nooit hebben zy stuwkracht naar een hoo- gero levensopvatting 1 Zulk eeu regeering deugt niet, en een volk, dat zich zulk een regeering tot ideaal kiest, deugt evenmin Een regeering behoort hoog uit te blinken boven bet volk, dat haar gekozen heeft Een volk, dat zyn land lietheeft en zyn belangen bigrypt, kiest de edeisten en meest- begaafden tot zijn bestuurders. Het legt eigen rechten en belangen gewillig en gedwee onder de hoede dezer hoogere wijsheid en meer verlicht verstand en onderwerpt zich gewillig aan dit zich zelf gekozen gezag, zoolang dit gezag zich zijn vertrouweu waardig toont. En het wacht er zich voor, hg do beoor deeling hiervan vooroordeelen en bekrompen heid als maatstaven aan te leggen! Zulk een regeering zal zich weten te ver heden boven den volkswaan van éenen dag. Ze ral geen rekening houden met de mee ningen van lieden, die acht digen geleden Hosanna!" riepen, maar thans «Kruist hem!" Eu ook niet met de grillen van hen, die jaren aaneen zelf te vergeefs hebben beproefd tot vervroegde winkelsluiting te geraken, maar nu ze hun wordt aangeboden, weigeren ze te aanvaarden Zulk een regeering rustig te midden van de baren zal de lijnen vati bevrijding en veredeling doortrekken en de levensvoor waarden van den winkelior beter maken, zelfs tegen zgn werweta. Staatoschnldboekjes. De Regeoring heelt beantwoord het af- deeliogsverslag over het wetsontwerp, strek kende om gelegenheid to geven tot het verkrggen van Staatsschuldboekjes bij de Rijks-Postspaarbank. Op de bedenking, dat deze vorm van sparen altijd een eenigszins speculatief karakter zou dragen, doet de Regeoring op merken, dat juist dewijl tusschen de rente van spaarbank- en die van Staatsschuld- boek jos geen groot verschil zal zijn, ook geen vrees behoeft te bestaan, dat het over brengen van klciuo bedragen van spaar bankboekjes op Slaatsschuluboekjes te zeer zal worden bevorderd. Slechts voor wie reeds een belangrijk bedrag en in 't bij zonder voor wie meer dan f1200 bespaart en voor het meerdere op een spaarbank boekje geen rente kan genieten zal een Staatsschuldboekje verlokkelijk zijn, ja zelfs te onzent verlokKelijker dan in België, waar over gelden op postspaarbankboekjes inge schreven tot een zeer beperkt bedrag een rente van 2 pCt. wordt uitgekeeid. Of do reëole wamde van hetgeen is fnge schreven op oen Staatsschuld-boekje is te be schouwen als te zijn «ingelegd in dtt Rijks postspaarbank", in den zin van art. b sub 3o der Kieswet, zal ter beoordoeling staan aan de autoritciton die over geschillen in zake kiesrecht hebben te beslissen, lig een herziening van de Kieswet zal eventueel in een mogelijke leemte te dezer zake worden voorzien. Wordt het tegenwoordig ontwerp wet, dan zal voor Gemeenten en Waterschappen de gelegenheid bestaan om, bohalvi» het bedrag van 11200, dat door middel van een gewoon spaarbankboekje rentegevend kan worden §emaakt, ook nog een bedrag van f6000, oor middel vun een Staatsschuldboekje te beleggen. Door van die gelegenheid gebruik te maien, zullen dus de genoemde lichamen in totaal circa f7000 op gemakkelijke en zeer soliede wijze rentegevend kunnen maken. Het wetsontwerp is op enkele punten ge wijzigd. Hoofdzakelijk betreffen die veran deringen punten van redactie. Voorts zijn voorschriften opgenomen omtrent hetgeen maandelijks moat worden openbaargemaakt betreffende de werkzaamheden van de Post spaarbank, ook op hel nieuwe gebied, dat voor haar wordt geopend. Bg de verdediging van het door de Spaar bank te heffen commissieloon voor den aan koop of terugkoop van Staatsschuldbrieven, doet de Regeoring opmerken, dat te allen tijde meer commissieloon. zal worden geïnd dan door haar wordt betaaldhiertegenover staat echter, dat de Bank voor de administra tie der Staatsschuldboekjes vele uitgaven zal hebben te doen, welke zij niet, gelijk met de administratiekosten die haar gewone spoarbankfunctiën medebrengen het geval is, goedmaakt, doordat zij een hoogere rente kan kweeken dan zjj aan de spaarders te betalen heeft. i KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER on WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT maken een belanghebbenden bekend, del blijkens de beschikking van Z. E. den Minister ven Landbouw, Nijverheid en Heudel ven 8Augus- tus 1L, No. 6562, afdeeling Veetoell eu Landbouw, opgeDomeu in de6teet«courant van 9 Augustusd.a.T., No. 184, de in het najaar ven 1906 te houden gewone Rijkskeuringen ven tot dekking bestemde hengeten ven ten minste B' jeer oud, voor sooveel de provincie Utrecht betreft, i\jn vastgesteld op Don derdag, 11 October e.g. De regelinge-oommirsic rel tot hel aannemen ven inschrijvingen voorbede 1de keuringen rittiup houden op Zaterdag, '29 September s.s., van dee voormiddags li tot des namiddags 12'/, uur iu het hotel Bel Ie vue, aan het Vreeburg te Utrecht. Op vrachtvrije, scnrifieljjke en onderteekende aan vragen rullen door den Secretaris dier Corumitaie, den beer M. L. H. Thisson, (adres: Landbouwbank Utrecht), aan eigenaren eu houders van bengalen inschnjvingsbiljetten voor de keuringen worden verstrekt. B|j de aangifte rullen moeten worden vermeld: b. naam en woonplaats van deu eigenaar en houder b. naam, ouderdom, res, kleur, on bijzondere kenteekenen van den hengst benevons, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek cn stam boeknummer e. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoo wel van vaders- als van moederszijde, ec naam en woonplaats van den fokker. De ter keuring aangeboden hengsten zullen op genoemden llden October, des morgens te 9 uur, aan do Stads-mauêge, Achter Clarenburg, aanwezig moeten zijn. Amersfoort, 20 Augustus 1906. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JTIERS. De Secretarie. J. G. 8TENFBRT KROESE. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Oelet op art. 18 dor Wet van den 14. September 1866 (Staatsblad No 138) houdende bepalingen be trekkelijk de .n Inkwartiering, enz., Doen te wetoD, dat de b(j art 17 dier wet bedoelde lijst, door hen aangelegd, iu afschrift aan de berg plaats bij het Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secre tarie der Gemeente voor een ieder ter inzage ligt alle werkdagen vau 10 tot 1 uur. Amersfoort, £2 Augustus 1906. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. In «De Prins" van deze week is als curio siteit een afbeelding opgenomen van den verbouw cener school te Hilversum, waarby het dak werd opgevijzeld en zóo een ver dieping er tusschen geplaatst werd. Nu, dit «sterke staaltje van Airerikaansctae bouw-methodo", zooals bet in 't onderschrift heef, is niet nieuw voor Amersfoort, waar in der tijd de zelfde methode werd toegepast bij den verbouw der Ambachtsschool en thans ook toepassing vindt bij het vergrooten dor Meisjesschool Het is heden 25 jaar geleden, dat het regiment Rijdende artillerie, dat vele jaren te Amersfoort in garnizoen lag, van daar vertrokde 3de en de 4e batterij, waarby o.a. luitenant L. J. van Heukelom, naar Utrecht, ora daar als veld-artillerie garnizoen te houden de 1ste en de 2e battery naar Arnhem, waarbij o.a. de luitenants jör. E. C. Boogaert en K. D. Punt. Het telefoonnummer voor het kantoor der voreeniging «Handel en Nijverheid"zal zijn 170. Jhr. P. A. van Holthe, commies-titulair der Posteryen en Telegrafie, is benoemd Directeur van het Postkantoor te 's-Heerenberg. Bij dn Bali-expeditie zijn o. a. ingedeeld majoor C. H. van Kietschoten en luitenants J. F. J. Mollinger, P. J. A. van Mourik, L. Swartjes, J. G. Sinia en F. M. Billroth, allen vroeger hier in garnizoen. Aan luitenant J. C. J. Kempees, van het 1e regiment veld-artillleric, is toegekend het eeretceken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp «Gajo- en Alaslanden 1904". De dokters-manoeuvre wordt Vrijdag ge houden in do Bildtsche duinen. In een buitengewone vergadering van den R. K. Volksbond bracht Zondagmiddag de commissie, bij monde van den beer G. J. van Lent rapport uit omtrent haar bevinding over do gewijzigde Statuten van een op te richten Botidsverzekering in het Aartsbisdom Utrecht. Aangezien deze Statuten voor al de leden gedurende 14 dagen in het gebouw van den ond ter inzage gelegen hebben, werdou al leen die artikelen iu bespreking genomen, waarover de commissie «enige aanvulling of wyziging noodig achtte. De volgende punton werden bohandeld: De verzekeringsbond zal den naam dra gen van «Concordia". Een volteekend kapi taal van f50000 vertrouwt men gestort te zullen krggen, waarvoor niet meer dan 5% mag worden vergoed. De leden worden ia twee categorieën veideeld, t. w. categorie A leden die aangesloten zijn bij den R. K. Volksbond in het Aartsbisdom, en categorie B zy die buiten deze R. K. organisatie staan. Hiermede heeft men op 'toog een grootere toetreding tot den R. K. Volksbond. De premiën zijn lager gesteld dan bij elke andere Verzekeringsbank. Er zijn tarieven zoowel voor uitkeeringen by overlijden als by leven en overlijden en de z.g. commune verzekering. De winsten worden ;ils volgt vejdeeld: 1o. 70 voor de leden van cate gorie A, 20 voor het Dagelijkse!» bestuur van den Bond, om uit dat te vormen fonds de contributie (premie) te bestrijden die wegens ziekte, werkloosheid of rechtmatige werkstaking niet kan betaald worden, en 10 °/'o voor een reservefonds. Tot den 45- jarigen leeftyd kan men van andere Maat schappijen worden overgenomen. Na alloop van zyn uitgebracht rapport wees de heer Van Lent op het groote belang dit gelegen is wanneer men lid wordt van de/en Verzekeringsbond, niet alleeD wegens het financieele voordeel, doch ook met het og op do Katholieke organisatie. Hierna werd de heer J. Heus gekozen als afgevaardigde naar de Bondsvergadering, den 15 September a.s. te Deventer te houden, en werd den heer Kraanen opgedragen de be handeling van het Arbeidicontract op die ver- gaderind. Ten slotte werd geen gevolg gegeven aan het verzoek van een 16-tal leden om nietig te verklaren de verkiezing van den heer Th. Dieges nis afgevaardigde voor de sociale week, te Utrecht te houden, zijnde deze ver kiezing niet in stryd met het Reglement, het geen beweerd werd. Hierna werd de vergadering gesloteD. Door »Ons Belang", voreeniging van on derofficieren en militaire geëmployeerden in dien rang bcboorende tot de landmacht, is aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-generaal een goed gedocumenteerd verzoekschrift verzonden waarin weder wordt geviaagd om Rijks-pensioen voor weduwen en weezeu ook van deze landsdienaren. We komen op het request terug. Reeds aan het geweldig korten der dagen is duidelyk waar te nemen, dat de winter naakt en de tyd komt voor de aan dat sei zoen verbonden vermakelijkheden. We meenen, dat de reeks concei tier ditmaal op hoogst gunstige wijze zal worden geopend door een uitvoering op 27 Sep tember iu «Amicitia" te geven door de concertzangeres Hermine van Iterson (so praan) ends hoeren Hendrik Wegerif (piano) en Willem Wegerif (violoncel) allen uit Den Haag. Voor ons ligt een album met recensies, waaruit we later een en auder hopen mee te deelendaartoe is 't thans nog te vroeg. Dit willen we echter wel zeggen, dat zelfs Leiden, dat in den reuk van «groote lastig heid" staat, zeer gunstig oordeelde over dit drietal. Aan de gister hier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 250 paarden, 60 hitten en 40 vealens. Luxe-paarden golden van f300 tot f500, werkpaarden van f150 tot f250, hitten van flOO tot f 175 en veulens van f100 tot 1150. Ofschoon enkele buiteolandsche kooplieden de markt bezochten, Werd er niet veel ver handeld. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend 62° F. Een 27-jarig boertje uit Barneveld, dat Zondag naar stad kwam en, na reeds vele heilige huisjes te hebben aangedaan, eindelijk in een vergunning aan den Leusderweg be landde, zocht daar twist met een veld-artil- lerist, diten slotte bet boertje ter deure uitwierp. De ruziezoeker moest zijn harde bol aan het Politie-bureau doen verbinden omdat, by zijn wat overhaast vertrek, hij met bet hoofd tegen een hardsteenen stoep was be land. Door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie is benoemd tot lid der Ge zondheids-commissie voor de Gemeente Baarn c. a. dr. P. Fehrmann, arts te Hoogland, zulks ter voorziening in de vacature, ont staan door het aan den heer S. A. Cramer, te Leusden, verleend eervol ontslag. Te Baarn circuleert een verzoek aan den Gemeenteraad om daar een openbare school voor Meeruitgebreid Lager onderwijs te openen. De mensch is tienmaal sterker als zijn pols kalm en zyn oordeel vrij blijft. In navolging van «Die Gartenlaube", waaromtrent we in een vorig nummer een artikel van dr. Vitus Bruiiisma overnamen, heeft het «Nieuwsblad voor Nederland" een prijsvraag uitgeschreven, naar aanleiding van een der redactie bekend geval van een jonge vrouw uit den gegoeden stand, die plotseling èn echtgenoot èn vermogen verloor, dus sedert dat oogenblin in haar levensonderhoud zelve moest voorzien, welke taak haar veel moeilijker viel, dan zij ooit vermoed had, Aan de vrouwen in Nederland, die in oen soortgelijk geval verkeeren, of verkeerdheb - ben, stelt het «Nbl. v. Nederl." nu de vraag wat zij ervaren hebben in het leven van zorgen voor haar-zelve welke moeilijkheden er te bekampen zyn geweesten of de worsteling tot een blij einde, een overwinning heeft geleid? De Redactie, te Amsterdam, wenscht de antwoorden, eenvoudig in brief vorm geschreven, vóór 1 November te ont vangen onder het#motto «Vrouwen in den maatschappelijken stryd". Ean jury zal be slissen, welke van die antwoorden bet best anderen vrouwen ter voorlichting kunnen strekken. Drie prijzen, f100, 175 en f50, worden uitgeloofd. Men vraagt ons plaatsing van het volgende De voetbalvereeniging «Quick", teNijmegep, die, gelijk men zich herinnert, het vorig winterseizoen zulk een pover figuur maakte in de Oostelijke eerste klasse competitie van den Ned. Voetbal-Bond. ein ligend in het ver liezen van 2 der 3 degradatie-wedstrijden tegen «Quick" Amersfoort, heeft in het zomerseizoen niet stilgezeten en zich de maanden van rust in het voetbal ten uutte gemaakt om den aanstaanden winter als herboren in de voet balwereld te voorschijn te treden. Terwijl eenerzijds met succes getracht is de inwen dige organisatie van de vereeniging te ver beteren, beeft men anderzijds pogingen in het werk gesteld om te trachten liet peil, waarop het Nijmeegsche voetbal de laatste jaren stond, te verhoogen. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de Nijm. Voet bal-vereen. «Velox", die tot op heden in de Oostelijke tweede klasse competitie N. V. B. uitkwam, heeft pgehouden te bestaan en met al haar leden en begunstigers in «Quick" is overgegaan, toodat een algeheele ineen vloeiing heeft plaats gehad. In het Bestuur van bet nieuwe «Quick" hebben zitting genomen 4 leden uit het oude «Quick" en 3 leden uit het vroegere «Velox". Freule Anna de Savornin Lohman schijnt niet bijster ingenomen met de debatten in de Tweede Kamer. In de correspondentie-rubriek van „De Hollandsche Lelie" schrijft ze althans: „Dat het geklets in de Tweede Kamer u zou tegenvallen, wist ik wel vooruit I Vandieheeren zijn de meesten absoluut talentloos en aileeu maar in de Kamer getild op de schouders van het domme kiezers vee, omdat ze zelf dat 'n pret tig en tot allerlei voorrechten en eer en aanzien leidend baantje vinden. Hoe wilt ge nu, dat zulke menschen u zullen iniponeeren door mooi spreken of door mooie denkbeelden te verkon digen. Larie I Ze leuteren er op los, öf omdat ze wel moeten ter wille hunner kiezers dat ziin leden die ééns per jaar het verplichte speechje afratelen over hun speciaal onderwerp öl' ze praten zonder ophouden omdat ze zich zelf zoo ijselijk graag hooren mogen. En dat zijn dan gewoonlijk diegenen naar wie niemand luistert en onder wier leuterpraatjes de rest hun dage- lijk8che bezigheden verricht van brieven schrij ven of couranten lezen, óok wel dutjes doen, of zich in de koffiekamer met versnaperingen vol proppen I" De zeeslang is een monster, waarvan het be staan nog nooit wetenschappelijk is vastgesteld en dat jaar óp jaar gezien wordt juist in de dagen dat men altijd begint met zich af te vra gen of de slang geen „eeód" zou geweest zijn. Maar gelukkig nu weten wij vast en stellig, dat er een zeeslang is, dank zij onze Koninklijke Marine. Als de man die, of het bureau dat de namen uitdenkt, waarmede Nederlandsche oorlogssche pen worden gedoopt, een paar maal zoo fortuin lijk is geweest om zich te herinneren, dat Hol land groot is geweest ter zee, vervallen die heeren dadelijk weer in hun Grieksche of Noorscbe mythologie. Ditmaal zyn zij daaraan weten te ontkomenze hebben zelfs getoond actueel te kunnen zijn. De zeeslang heeft haar intrede gedaan in de courant en bewijs, dat men ook op ministe- rieele bureaux wel eens een courant inziet de heeren zijn dadelijk klaar geweest. Augustus is in het land; er moest een marineboot worden edoopthaar zeeslang te doopen lag dus voor e hand. En zoo zal dan de derde torpedoboot, type- Draak, in aanbouw voor Koloniën hij „De Schelde" te Vlissingen, ter herinnering aan deze Augustusmaand „Zeeslang" worden genoemd. Noten zyn plantenspek, beweert dr. Munoz. Zij bevatten veel vetten «n vormen derhalve voor bleekzuchtige, zwakke en uitgeteerde per sonen een uitnemende voeding. Daar zij ecuter nog andere voedende bestanddeelen hebben, verdienden zy al lang een hoogere plaats op onze spijslijaten dan thans, nu ze als dessert slechts de rol vervullen van bonbons en lekker nijen. Dr. Muno- heeft in de noten namelijk een eigenaardig alkoloïd gevonden, hetwelk de volgende eigenschappen vertoont Als sen ge zond mensch 's middags en 's avonds geregeld acht groote walnoten at (zoogenaamde „okker noten") dan zoudeD, dit i>Jeek uit proeven, na enkele dagen huid- en slijmvliezen een ver hoogden bloed-toevoer aanwijzen de kleur van gelaat en lippen zou oen frisecher, donkerder rood vertoonen. Bij vermeerdering der hoeveel heid noten zijn zelfs neusbloedingen te vreezen. In veel gevallen zou de hartwerking aanmerkelijk toenemen.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2