Stadsnieuws. goed opgeleid worden en wol gedurende wat lunger tijd, die weldoend konden optreden zoo hun hulp vereischt wordt. Onder onze recruten zijn er toch allicht 7000 n SOOG geschikt om die lessen te volgen en do aangewezen leeraren zijn do officieren van gezondheid, die zich tegen een behoorlijke vergoeding zeker wi 1 inet het onderwijs willen belasten. Dezen hebben juist de meest geschik te opleiding voordat vak gekregen zy hebben de leerlingen bij zich wanneer ze willenzij kunnen den cursus geven en later als her haling nog eens, bij enkelen wellicht ten derden male enkele zaken behandelen en zoo worden er jaarlijks 7 a 8000 personen naar alle oorden des lands gezonden, volkomen op de hoogte van al heigeen er noodig is voor eerste hulp by ongelukken. Hoe groot nut die verspreiding over heel Nederland zou aanbrengen, moet wel ieder inzien. Korting op Rijks-pensioen. Reeds meermalen is door verschillende bladen de aandacht gevestigd op het feit, dat gepensionneerden die uil hoofde van militairen, dan wel wegens burgerlijken diensttijd gepensionneerd zijnde eventueel als burgerambtenaar, in de eene of andere Rijksbetrekking worden herplaatst wegens het bepaalde in art. 24 van de Wet tot regeling vau de pensioenen tier burgerlijke ambtenaren d.d. 9 Mei 1890 op hun reeds verkregen pensioen worden gekort, zoodra het pens'oen en de aan de betrekking verbonden bezoldi ging het bedrag van flOOO te boven komt. in die beschouwingen is vry algemeen be toogd, dat de grens van f 1000 te laag is. Im mers onder de ambtenaren in de onderschei dene Rijksbetrekkingen geplaatst, bevinden zich zeer velen met een militair pensioen, hetwelk globaal genomen, zich beweegt tus- schen de 1300 en f600. Vermits nu de meesten dezer personen niet pensioen en bezoldiging boven de f 1000 ko men, wordt dus bet ineerendeel gekort. Naar aanleiding van de vele eigonaardige toestan den, die hierdoor in het leven zyn geroepen, is dan ook by de Regeering aangedrongen op bet stellen van een ruimere grens. Thans doet zich bijv. bij een Rijksinrichting een geval voor, dut een ambtenaar reeds militair pensioen genietende en hierop gekort geweigerd heeft een promotie te ontvan gen van f 100 per jaar, omdat zijn inkomen daardoor vermindert met f 17.50 sjaars. Wat is he» geval Reeds eenige jaren was hy over de grens van flUOO en werd, zooals reeds is gezegd, gekort up het pensioen. Doordat hy uu een promotie heeft gemaakt van f 100, worden hem tegelijkertijd ook f 108 van zijn pensioen gekor'. Zyn inkomen vermeerdert dus niet, integendeel, het vermindert, vermits hij van de f100 promotic de helft of f50 moet storten in vier jaren, benevens doorloo pend daarna 4 pCt. respectievelijk voor zijn pensioen en dat zijner weduwe of weezen. In de eerste vier jaren moet bij dus fl7.50mis- sen en daarna oorloopend f 5. Naar u nlei- ding hiervan heelt de persoon in kwestie ge weigerd, een promotie te aanvaarden, die voor hem beteekent vermindering van salaris. Do autoriteiten zitten er blijkbaar mede verlegen, omdat in dit geval Diet is voor zien. Met belangsteding wordt de beslissing in deze eigenaardige kwestie te gemoet gezien. KENNISGEVING. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, maken bekend, dat op Vrijdag don 31 Augustus dc Secrotarie der Gemeente voor het publiek gealoien cal rijn, terwijl hut Bureau van den Burger lijken Stand dien dag geopend aal zijn van 's mid dags 12 uur tot 's namiddag» 1 uui uitsluitend tot het doen van iiaugifreu van geboorte of overlijden. Amersfoort, 27 Augu-tn» 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester WUIJTIEBS. Do Secretarie, J. G. STENFERT KKOE8E. Onder het gehoor van ds. W. J. Meiners in de Ni d. Hervormde kerk te Soest bevond zich Zondagochtend H. M. de Koningin- Moeder. Een 30-tal R. K. dames heeft zich hier gevormd lot een collectanten-commissie om den bouw der derde parochie-kerk bij den Soesterstraatweg te bevorderen. De parade ter gelegenheid van den 26sten verjaardag van 1L M. de Koningin zal aan staanden Vrijdagmiddag te 12 uur worden gehouden op de Koninginue-laan. De honneurs worden bewezen aan generaal- majoor A. D. Petter, commandant der 4e divisie, terwyl de parade wordt gecomman deerd door kolonel L. W. van Hoek, com mandant van het 5e regiment infanterie. Thans is verschenen en reeds in enkele stadsgedeelten kosteloos verspreid »F>e Oranje- vaan'', officieel orgaan van de »Oranje-ve;*<- eenigiug'', behelzende bet volledig programma der feestelijkheden op Koninginnedag hier ie geven. Zij bestaan uit: 8 uur Aubade aan den heer Burgemeester door de stafmuziek van het 5e regi- raeut infanterie, welwilleud aange boden door den kolonel-commandant van dat regiment, gevolgd door eeu Muzikale reveille. Doordien de stafmuziek Vry dag nog heel wat meer te doen heeft, moest de route worden bekort en is deze als volgtOldenbarneveldlaao, Vlas- akkerweg, Stationsplein, Stationsweg, Soestorweg, Utrechtscbeweg, Utrecht- schestraat, Varkenmarkt, Zuidsingel, Kleine Haag, Viandenstraat, Blao- keuheirastraat, Beekesteinschelaan, Arnhemscheweg en Leusderweg. 9 uur Bidstond in de Groote kerk onder voorgaan vun ds. H. J. ter Haar Romeny. 12 uur Parade op de Koninginnelaan. 2 uur Wedstrijden voor kader en manschap pen van hot 5e regiment infanterie op het tCrrein achter de Infanterie- kazernes. 21/g uur Tentoonstelling van «Floralia" in den tuin van »De Arend". 2J/.> uur Bloemencorso, opgeluisterd door een eerewaebt te paard, een praalwagen en twee muziekkorpsen. De route hiervoor isPieter Botb- straat, Viandenstraat, Blankenbeira- straat, Beekesteinschelaan, Beuken laan, Utrechtschestraat, Varken markt, Westsingel, Zand, Wevers singel, Kampstraat tot deüudeGas- fai riek, Kampstraat, Langestra.it, Varkenmark, Zuidsiugel, Kleine Haag, Groote Haag, Arnhemsche- straat, Varkenmarkt, Utrechtsche straat, Utrechtscbeweg, Soesterweg, Korte Bergstraat, Utrechtscbeweg, Lange Bergstraat, Leusderweg, Wes terstraat, Utrechtscheweg, Van Cam- peulaan, Oldenbarnoveldlaau en Sta tionsplein. 67a uur Prijs-uitdeellng in den tuin van Het Boompje". Deze is slpchts toeganke lijk voor de leden der «Oranje-ver- ecniging" met hun huisgenooten en <le deelnemers aan het corso. 7t/2 uur Muziekuitvoering op den Hof, te geven door de Muziekvereeniging •Harmonie", Directeur de heer G. J. Delsalle, en de «Amersfoortsche Muziek-ver. eniging", Directeur de heer J. A. Jochems. Concert in «Amicitia" door het Utrechtsch orkest, Directeur de heer H. Kuypers. Het terras wordt a giorno verlicht, terwijl ook de buorden der Luntersche beek vóór de Sociëteit worden geïllumineerd. 9 uur Fakkeloptocht van verschillende ver- eenigingen met hun banieren en muziekgezelschappen en opgeluisteid door leden van «Patrimonium" in 16de-eeuwsch costuum. Ook de te volgen weg voor dezen ommegang moest zeer worden be kort om er geen nachtwerk van te maken. De route is vastgesteld als volgt Blankenhelmstraat, Korte Beekstraat, B ekesteinschelaan, Aide- gondestraat, Arnhemscheweg, Lange Bergstraat, Utrechtsch e weg, Van Campenlaan, Oldenbarneveldlaan, Vlasakkerweg, Utrechtscheweg, Beu kenlaan, Arnhemschestraat, Varken markt, Langestraut, Zuidsingel en Si. Andriesstraat. Men ziet, dat, dank vooral de «Oranje vereniging dit jaar ook hier de verjaardag der geliefde Koningin op waardige wijze kan worden gevierd. Men bereidt zich voor, van den Konin gin.ledug een feestdag te maken. Vele kantoren en winkelzaken zullen des middags gesloten zijn.o. a. h?t correspondent schap der Nederjandscho Bank. Namens de werkliedenverenigingen bren gen we gaarne het verzoek over, den win kelbedienden, werklieden, enz. na 2 uur 's middags vrij af te geven natuurlijk met behoud van loon. Daar de post- en telegrambestellers ver zochten deel te kunnen nemen aan den fak keloptocht zal Vrydag de laatste avondbe- stelling van 8.50 niet uitgaan. Voor hen die als zo zelf niot uit zyn brieven mochten verwachten, bestaat nochtans tot 8/30 gele genheid ten Postkantore die brieven te gaan halen. Onderaan het programma van «Amicltia" voor hedenavond staat de mcdedeeling, dat na afloop van het concert op 31 Augustus er in de comedie-zaal gelegenheid tot dansen wordt geboden. Te rekenen van 1 September zullen de bureaux der Provinciale Griffie van Utrecht voor het publiek geopend zyn van des voor- middags 9y2 tot 12 uur en des namiddags van IV2 tot uur' Met ingang van 1 Öepterpbor wordt de ingenieur van den Ryks Waterstaat cpet den titel van Moofd-ingenieur D. J.Steijn Parvé, thans Ingenieur in het Arrondissement Haar lem, bestemd als Ingenieur in het Arron dissement Utrecht dor 6e Directie, ter stand plaats Utrecht. De Fransche legatie te 's-Gravenhnge ver zoekt het volgende te plaatsen, ten dienste van de in Nederland verblijfboudende Fran sche onderdanen, in de onderstaande amnestie begrepen Avis aux insoumis et déserteurs francais. La loi du 12 juillet 1906 accorde amnestie plein e et entière aux déserteurs et aux insoumis des armées de terre et de mer, ainsi qu'aux déserteurs des b&timents de commerce. Les intéressés devront se présenter k la Chancellerie de la Légation, 10 Nieuwe Uit leg a La Haye, tous les jours non fériés, de 10 heures k midi ou de 2 a 4, pour y faire acte de soumission. Le dernier délai expirera le 11 janvier 1907. Leendert Maas mocht, gister den dag her denken waarop hij 25 jaar geleden als pak huisknecht in betrekking kwam by den heer A. Herschel Bzu. Mej. A. M. G. Frans hoopt 20 September haar zilveren feest als onderwijzeres aan de openbare Lagere school aan de Beekstraat te herdenken. Mr. 11. W. Methorst, Hoofd-commies bij het Centraal-bureau voor de statistiek eu Secretaris der Centrale commissie voor de statistiek, is benoemd tot Directeur van het Centraal-bureau voor de statistiek. Bij Kou. besluit is op zyn verzoek eervol ontslag verLend aan mr. II. Th. s' Jacob, te Loosdrecht, als schoolopziener in hei ar. rondissement Loenen. Kapitein A. J. W. van der Grinten, sedert 2 September 1901 van het 5e regiment infan terie gedetacheerd by de landmacht op Cura sao, keert in November raar Nederland terug en wordt vervangen door kapitein J. H. Crena Uiterwijk, van het Instiuctie- bataljon te Kampen. In verband met de geringe sterkte van het garnizoen Amsterdam in dezen winter beeft de Minister, van Oorlog bepaald, dat te Amersfoort een kaderschool wordt ge vestigd. De heden onder begunstiging van gansch ongedacht fraai weder gehouden oefening voor personeel van den geneeskundigen dienst verschilt vooral hierin van haar zes voorgangsters, óok in den omtrek van Amersfoort gehouden, dat meer dan tot dusver de zoogenaamde dokters-manoeuvre tot haar recht kon komen. Werd vroeger de manoeuvre voor den troep op den zelfden dag gehouden als dien waarop de geneeskundige dienst meer op den voorgrond trad, nu had eerstbedoelde reeds gister plaats en werd heden als 't ware het laatste bedrijf afgespeeld, hetgeen ten gevolge had, dat beide deelen der oefening veel meer een normaal verloop konden hebben. De dokters-manoeuvre had plaats onder leiding van overste dr. J, E, L, Kraft, diri- geerenl officier van gezondheid 2e klasse uit Arnhem, wien als adjudant was toege voegd de officier van gezondheid le klasse J. Non], thans te Utrecht. Behalve do leger-autoriteiten, die als telken jare de oefening van heden bij woonden, was een zeer groot aantal belangstellenden, bij •Kampoord", waar de hoofdverbaridplaats was gevestigd, getuige van het overbrengen en verzorgen der gewonden en, toen tegen den middag de picnic-manden sierden ge opend, zag men weer van die alleraardigste tooneelijes die telken jare bij deze oefening plegen voor te komen. Een bijzonder groot aantal deelnemers woonde Zaterdagavond den eind wedstrijd bij van de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht. Éérst tegen 10 uufr kon kapitein A, Hoger- vorst, die dit jaar de oefeningen leidde en door zijn tactvol optreden de jongelieden zooveel belangstelling er voor wist in te boezemen, overgaan tot do prysuitdeeling. De wedstrjjd was verdeeld m 2 klassen. Uitslag le kl., voor hen, die vorige jaren zich hadden geoefend lo pms Wildeman 114 punten, 2e pr. Otto 101 p. 3e pr. Stroeve 101 p. 4e pr. Van Ruijven 100 p 5e pr. De Lange 99 p. Ge pr. Prins 98 p. 7e pr. Mooijen 98 p. 8e pr. Van Zwol 97 p. 9c. pr. Blok 95 p. 10e pr. Knkelaar 95 p. 11e pr. Nefkens 94 p. 12e pr. De Roo 94 p. 13e pr. Ribbe- rink 93 p. 14e pr. Van Os 91 p. 15e pr. A. van Buuren 89 p. le pr. Bakkenes 88 p. 17e pr. Ruitenberg 88 p. en 18e pr. Van Eden 87 punten. De zilveren en de bronzen medaille voor hen die met het minste aantal pa ronen aan alle oefeningen voldeden, behaalden Nef kens en Van de Velde. Uitslag 2e klasse, voor hen die de oefening dit jaar v.ior bet eerst meemaakten1ste prys W. van Surksum 97 punten, 2e pr. B, Kruijne 96 p. 3e pr. B. Éerkhoff94p. 4e pr. G. van Buuren 89 p. 5e pr. J. Dekker 73 p. 6e pr. A. van de Velde 49 p. 7e pr. E. Pij- pekatnp 48 p. 8e pr. L. de Kok 48 p. 9e pr. J. van der Eist 66 p. 10e pr. W. Mulder 61 p. lie pr. C. Renes 53 p. en 12e pr. E. Kuijntjes 53 punten. Bij de Vrijdag ten Plaatsbureele gehouden aanbesteding de levering van 6000 takke- bossen, 232.000 K.G. steenkolen, 3000 H. L. Cokes, 35.000 lange turven, 36.000 vuur makers, 8000 bruquetteD, of zoov. el meer of minder als zal blijken noodig te zijn, gedurende bet tijdvak 1 October 1906 tot en met 30 September 1907, ten behoeve van de militaire gebouwen en inrichtingen te Amersfoort, waren inschrijvers: Ph. H. Putman te Amersfoort, voor steenkolen f090 de 100 K.G., cokes f0.60 per H. L., lange turf f0,59 per 100 stuks, vuurmakers f0.24 per 100 stuks, takkebossen f5.80 per '100 bos; briquette» f2.90 per 100 stuks en L. W. de Steenhaiizen, te Amsterdam, resp. voor f 1.15, f 0.75, 10.60, f 0.23, f 3.50 f 2.00. Gegund onder het gewone voorbehoud. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was hedenochteud 62° F. De joogeu uit Huizen, die Vrijdag hier van zijn vader op de markt wegliep en wiens opsporing werd verzocht, is terecht. De bengel is met een boer meegereden naar Putten en werd daar aangehouden. Half Huizen was Zondag nog op zoek en zeer opgetogen toen hier het bericht van den Burgemeester van Putten kwam, dat de jongen reeds onderweg was naar huis. H. M. de Koningin-Moeder zal zich Don derdag van Soestdijk naar Het Loo begeven ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Vrijdag zal te Baarn het 25-jarig bestaan der School met den Bijbel feestelijk worden herdacht. De heer J. W. van der Heul, Hoofd der openbare Lagere school te Leusbroek, boopt 1 October zijn 40-jarige werkzaamheid bij het onderwijs te herdenken. Aan de moeder van den op 22 Juni inde Legerplaats bij Zeist door den bliksem ge- duoden milicien J. Bisschop uit Aduard is een bevelschrift tot betaling van 1100 uit gereikt. Dit bedrag is htar bij Koninklijk besluit toegekend terwijl het tevens de mede- dee ing inhoudt, dat het 't volgend jaar, in dien noodig, weer kan worden aangevraagd. In de jeugd heeft men tranen zonder ver driet, on in den ouderdom verdriet zonder tranen. Het circus van Barnum en Bailey komt, volgens de »Utr. Crt." in het aanslaande najaar weer eenige voorstellingen geven te Utrecht. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid eu Handel zijn de Commissarissen der Koningin uitgonoodigd, hem te doen toeko men een exemplaar der in de Gemeenten hunner Provincie bestaande verordeningen betreffende de rechtpositie van ambtenaren en werklieden. Hè. daar heb ik nog niet zoo over gedacht, zal menig Gemeentebestuur zuchten. De Raad van Onderwijs te Zurich heeft, wegens den bovenmatigen toevloed van stu denten uit andere landen, het besluit geno men, de eischen vau toelating te verzwaren en de collegelden ,to verhoogen. Bij de hedenmiddag van 1.45 tot 3.36 onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiere van Vliet, gehouden openbare vergadering van den Raad dezer Ge meente waren tegenwoordig 14 leden en de Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig waren met kennisgeving de heeren: Van Kalken, Van Beek en Rolandus Hagedoorn. Bezwaren togen de notulen der vergadering van 31 Juli zijn niet ingebracht, zoodat ze zijn goedgekeurd. De belangrijkste der 27 Ingekomen stukken waren: drie voorstellen van B. en W. tot uit breiding van het personeel der politie en tot het bouwen van een politie-posthuis aan den Soesterstrautwegtot het bouwen eener schuur voor de Gemeente-reiniging en het aanschaffen van twee sproeiwagens; en tot het verleenen eener te gemoet koming aan gesalarieerde be ambten bij de voormalige dienstdoende Schut terij alle te behandelen bij de Gemeente- begrooting 1907. Om 1.55 kwam aan de orde de Agenda: 1. Voorloopige vaststelling van de Gemeente rekening over 1905. Voorloopig vastgesteld op f 596 627.88 in ont vangst en f 521 221.41 en uitgaaf, alzoo met eei batig slot van f75416.39. 2. Voorloopige vaststelling van de Rekening der dienstdoende Schutterij over 1905. Voorloopig vastgesteld op f 1219.96inontvangsl en uitgaaf. 3. Vaststelling van de Rekening van hel Burger Weeshuis over 1905. Vastgesteld op f15 436.74» in ontvangst ez f10 230,69» in uitgaaf. 4. Voorwaardelijke vaststelling van deReke oing van het Burgerlijk Armbestuur over 1905

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2