vallou reeds door de ambtenaren van de Rijks Verzekeringsbank werden onderzocht en dat deze Bank precies op de hoogte is van oorzaak en gevolg van elk ongeval. Wat al menschen worden er dus geplaagd door- dit onnutte artikel 12werkgevers, Burgemeesters, Inspecteurs en agenten van politie, Inspecteurs van den arbeid met hun personeel, dat het werk niet af kan, ambte naren van liet Openbaar Ministerie, kanton rechters, deurwaarders, enz. enz. en dat in bijna alle gevallen xonder dat daarmede ook maar iets nuttigs wordt bereikt. Ook hier vindon wij weder de verschijn selen, die zoo dikwijls de Staatsbemoeiing, de Staats-sexploitatie" kenmerkenonprac- tisch handelen, zoo moeilijk zich aanpassen aan gewijzigde toestanden, tijd en werkkracht en geld verspillen. Onze conclusie, aldus het blad, is dat zoo spoedig mogelijk een voorziening dient te worden getroffen om de vele ergernis op te hjffen, waartoe art. 12 aanleiding geeft. Veel zou er al gewonnen worden, indien de In specteurs van den arbeid een officieelen wenk kregen, dat op inlevering der Ongevallen- formuiiereu bij den Burgemeester niet be hoeft te worden aangedrongen, aangezien de daaruit getrokken statistiek toch niet meer wordt bewerkt. Zulk een wenk zou kunnen worden gegeven in afwachting van de wet telijke voorziening, die zeer zeker zal moeten komen, doch nog wel «eenigen tijd" op zich zal laten wachten. Ware deze weg vroeger gerolgd, dan zou zijn voorkomen, dat de populariteit der sociale wetgeving weder een deuk heeft gekregen en wat wij niet minder bedenkelijk achten dat deze voor schriften en hun uitvoerders in veler oogen door bet absoluut onnutte werk belachlijk zijn geworden. Stadsnieuws. Maandag is de warmste dag des jaars geweest. Van het Kon. meteorologisch instituut te Be Bilt wordt dienaangaande gemeld De thermometer te De Bilt bereikte Maan dag 3 September zijn hengsten stand in 1906, nl. 30.3 Celsius (d.i. bijna 87° F.) Slechts eenmaal, 9 September 1893, werd een hooger stand in deze maand bereikt, nl. 30.8 Cel sius. In 1903 kwam op (ten 2en September eveneens een stand van 30.3 Celsius voor. Als jaarmaximum is intusschen 36.3 Cels vrij laag. Dn hoogste hier (De Bilt) waar genomen stand sinds de oprichting van het Instituut is 34.4 Cels., den 3en Augustus 1857 te Utrecht, en den 20en Juli 1900 te De Bilt. Aan het filiaal te Botterdam wees de thermometer 31.4 Celsius of 88.5 Fahrenheit. Na langdurig lijden is hier hedenochtend overleden mej. M. C. van Olden, sedert 27 Augustus 1901 onderwijzeres aan de Meisjes school. Aan den agent van politie le klasse E. Leydekker is, op zijn verzoek, met ingang 1 October eervol ontslag uit dat ambt ver leend. B. en W. hebben lieden bekendgemaakt, dut de Jaarmarkt zal aanvangen op Maandag 22 October en zal eindigen op Zaterdag 27 October des avonds elf uur. Loting staanplaatsen 11 October. Als student aan 's Rijke-Veeartsenijschool te Utrecht zijn ingevolge hun eind-diploma Hoogere Burgerschool van hier toegelaten de heeren J. M- G. Nu mans en G. de Vries. By Kon. Besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de reserve- Ie luiteuaDt J. P. van der Meulen, van het regiment grenadiers en jagers, e i is hg be noemd tot reserve-le luitenant der infanterie, met bestemming voor den landweerdienst in bet 31e landweer-district s-Gravenhage). Bij advertentie in dit nummer kondigt de heer J. de Lange, de bekeude dans-leeraar te Kampen, de heropening van zijn cursus in moderne danskunst tegen 1 October aan. Evenals verschillend» menschen, die een zelfde leed of een zelfde geluk onder binden, hun Atyuefbeid of hun vreugde op zeer ver schillende wijze duidelijk merkbaar uiten, zoo drukt de muziek, die uitsluitend tot het gemoed spreekt, do zelfde aandoeuingen op tallooze wijzen in melodieën en harmonieën uit. Men vergelijke nüie zwei Grenadiere" gecomponeerd door Reissiger en door Schu mann een treurmarsch van Beethoven en van Cbopin. Nu is het er een liederen-componist om te doen, de gemoedstemming die een gedicht moet opwekken, naar eigen opvatting zoo getrouw mogelijk in muzikale timen weer te geven. Daarom is het voor de hoorders veel waard, hij een uitvoering de woorden waarop muziek gemaakt is, te kunnen volgen. Om die reden zuilen by de eerstvolgende uitvoering van tJubal", nog in deze maand te geven, de woorden van de door wjjlen onzen stadgenoot G. J. van Eyken gecom poneerde liedereu op het programma worden afgedrukt. Van verschillende zyden werd ons gevraagd of de bijvoeging «assurantie dektde schade" bij het berichtje over het verbranden der eereboog in de Groote Haag wel juist was. Inderdaad was het gevaarte in hoofdzaak verzekerd tegen brandschade. Immers het houtwerk was saamgesteld uit steigermate riaal, gehuurd van een stukadoor die zijn materiaal ook buitenshuis doorloopend heeft verzekerd tegen brandschade. Minder gelukkig echter is een der Hage naars geweest, de eigenaar der fonkelnieuwe stoelen op het platform, voor de plechtigheid expresselijk gekocht en betaald met veertig harde guldens. Eerst was hij er maar weinig over te spreken, dat zijn mooie •nWtwe1' stoelen óok verbrandden, maar spoedig stelde hij den schadepost onder de uitgaven voor het prach tige feest en was hij weer getroost. Bij de Dinsdag ten Garizoensbureele ge houden aanbesteding voor de levering van fourages en van turfstrooisel voor de bereden troepen in di< garnizoen gedurende het tijd vak 1 November 1906 tot 31 October 1907 waren 8 inschrijvers voor de fourage, van welke de laagste was de firma H. Gerritsen met 48 cent voor hooi, stroo 24, inlandsche haver 85 en buitenlandsche haver 84 cent, alles per 10 Kilo; en 4 voor turfstrooisel, van welke de firma Terwind Arentzen, te Millingen, met 10.1 cent den laagsten prys bedong. Onder het gewone voorbehoud gegund aan de minste inschrijvers. Rij de heden ten Kaadbuize gehouden aan besteding voor de levering van 1615 dubbele H. L. lange en 585 dubbele H. L. korte turf voor de Gemeente-gebouwen, 700 dub bele H. L. lange en 300 dubbele H. L. korte turf voor het Sint Pieters- en Bloklands gasthuis, en 125 dubbele H. L. lange en 125 dubbele H. L. harde turf voor het Bur ger Weeshuis werd ingeschreven door: E. van ijken voor de Gemeente lange31, korte 61, voor het Gasthuis en liet Weeshuis lange 30 en korte 61 cent; E. Bakker voor de Gemeente lange 29, korte 49, het Gasthuis en het Weeshuis lange 28 en korte 48 cent; J. H. van den Heuvel voor lange 30 en korte 55 cent zou voor de Gemeente-gebou wen als voor het Gasthuis en het Weeshuis; Ph. M. Putman lange 29 en korte 49 cent, als voren; J. van Ginkel lange 29l/2 en korte 54y2, als voren. De gunning is aangehouden tot Dinsdag. Aan het Politie-bureau zijn als gevonden gedeponeerd een sigarenkoker en een dames manteltje. Typisch vooral om de spelling derNedor- landsche taal is de mededeeling van den diefstal van een gobelin, voorstellende Bac chus en van zeer groote afmetingen, uit het Museum te Bailleul (Frankrijk), welke ken nisgeving in het bekende kastje aan het Politie-bureau voorhangt. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend 04° F'. Morgen zal bet muziekkorps van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. Bikkers een concert geven in den tuin van het paleis sSoestdijk" bij gelegen heid van de ontvangst der afgevaardigden ter internationale conferentie tot bestrijding der tuberculose. Met ingang van 11 September wordt bet post- en telegraafkantoor te Soest ook voor den Rijks-telefoondienst opengesteld. Het regiment grenadiers en jagers betrok beden de Legerplaats bij Zeist. De bataljons werden tot Utrecht per extra-treinen vervoerd en marcheerden van daar naar het kamp. In de Memorie dar thans ingediende Indi sche begrooting voor het jaar 1907 komt het volgende voor betreffende het Kolc iaal Werfdepot te Harderwijk. Nader overleg met den Minister van Oorlog beeft den Minister van Koloniën tot de over tuiging geleid, dat het oogenblik gekomen is om de zorg voor de koloniale werving over te brengen van Oorlog mar Koloniën, in verband waarmede dan het Koloniaal Werfdepot, als onderdeel van het leger hier te lande, zal komen vervallen on in de plaats dau'van een afzonderlijke afdeeling hij de Koloniale reserve zal zijn op te richten, om de belangen van de werving te bevorderen. De reorganisatie, die laatstbedoeld korps in verband hiermede zal raoeteu ondergaan, is nog in studie. Alleen is geen traktement uitgetrokken voor den commandeerenden officier die, onlangs op non-aciieviteit gesteld, gedurende den overgangstoestand niet zal worden vervangen. Het commando blijft zoolang berusten by den oudsten kapitein van het korps, die verhooging van toelage krijgt t< t f1200. Voor memorie is uitgetrokken een post voor betere huisvesting der Koloniale reserve. Schijnt wat we bezitten ons meestentijds van geringe waarde, wat we verloren heb ben, stijgt steeds in prijs. Ingezonden. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijs niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk inetemt met hun inhoud. Kop\j van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst w ordt nimmter eruggeven. Aan Patroons- en Werkliedenvereenfging en Bonden in Nederland. Ingevolge besluit van onze Algemeene ver gadering dezes jaars wenden we ons tot U en vragen uw belangstelling voor het volgende Zooals U bekend is, wacht ons een Wet op Ouderdomspensionneering, welke wet van ingrijpend belang zal zyn voor arbeiders zoo wel als voor patroons. Immers zal 'tde groote vraag zyn, wie de kosten voor de ouderdomspensioenen zullen hebben te betalen. Een paar voorbeelden zullen U dat duide lijk maken. In Duitschland moeten de patroons, ook zelfs voor de losse arbeiders, de premie be talen. De arbeiders betalen de helft dier premie aan de patroons terug. In Denemarken daarentegen wordt géén premie betaalddaar worden de pensioenen betaald uit de belastingen, dusdoor ieder naar draagkracht; en in Nederland eischten het wetsontwerp- Lely 1901 en het wetsontwerp-Kuyper 1905 beiden premiebetaling door arbeider èn patroon, terwijl we weten, dat ook Minister Veegens thans bezig is meteen wetsontwerp voor ouderdomspensioen, maar of Z. Exc. daarin het Duitsche dan wel het Deensche stelsel zal huldigen, dat weten wij niet, en wij gelooven, dat U met ons overtuigd zult ziju van het allergrootste belang, dal hier voor patroons en arbeiders op 't spel staat. Daarom is 't zaak voor U, om er een eigen oordeel over uit te spreken. Als gij er U niet over uitspreekt, handelt men met U, over U, maar zonder U 1 'tls daarom, dat de »Bond voor Staats- pensionneering" U de gelegenheid aanbiedt van uw meeniug in deze boogst gewichtige zaak te doen blijken. De Bond voor Staatspensionneei'ing meent, dat noch patroons noch arbeiders premie voor ouderdomspensioen moeten betalen, en wel om de volgende redenen le Vele patroons hebben reeds moeite genoeg om het hoofd boven water te houdon. Zij kunnen gewoonweg geen premie voor hun werklieden betalen, en 2e Tienduizenden arbeiders verdienen niet genoeg om van hun loon iets voor premie te kunnen missen. Zeer veel is er nog te zeggen tegen ver plichte premiebetaling voor ouderdomspen sioen, maar 't aangehaalde achten wij reeds voldoende om ons van uw belangstelling voor wat wij willen bereiken, te verzekeren. Slechts dit nog De Bond voor Staatspensionneering voert vooral strijd tegen een pensioen met ver plichte premiebetaling en wii de kosten ver kregen zien door de belastingen, vóór alles naar draagkracht. Wigneming van broodsgebrek op den ouden dag", zegt de Bond, »is een volkbelang, waarvoor ieder Nederlander, naar[zijn of haar vermogen of draagkracht moet bijdragen en niet alleen de loontrekkende arbeiders moeten recht op pensioen verkrijgen, maar ieder Nederlander behoort gevrijwaard te zyn tegen broodsgebrek op den ouden dag, en dat recht moet voor ieder in de Wet zyn vastgelegd 1" Dat zegt de Bond, en hij zegt ook nog, dat de arbeiders, die daartoe in staat zijn, dan vanzelf voor pensioen zullen hebben mee te betalen, maar dat daardoor dan toch van betalen zullen vrijgesteld worden hij of zij, die niets kunnen missen eigenlijk altijd te kort komen en juist daardoor allerminst van recht op pensioen worden uitgesloten. Na deze uileeDzetting k >men wij met ons verzoek om in uwej vergaderingen deze zaak een ernstig punt van bespreking te doen uitmaken en bijaldien uw vergadering, wair- aan wij niet kunnen twijfelen, zich uitspreekt zooals de Bond voor Staatspensionneering dit bedoelt, de volgende motie in stemming te brengen: •De (naam Uwer organisatie) bijeen in vergadering op (datum) te (plaats) gehoord de discussies »is van meening, dat de geldelijke last eener wettelijk geregelde ouderdomsverzor ging niet gelegd behoort te worden op den arbeid, dus niet op werkgevers en werkne- i mers, doch naar draagkracht behoort verdeeld te worden over allen, en het recht op pen sioen niet alleen moet ten goede komen aan luontrekkenden, maar ook aan niet-loontrek- keudeii, zoowel mannen als vrouwen. »En besluit, deze motie te publiceeren en ter kennis te brengen van de Tweede Kamer per Staten-Generaal." Wij houden ons beleefd aanbovolen oenige mededeeling omtrent het besluit uwer ver- eeniging te ontvangen. Namens den Bond voor Staatspensionneering, A. GROENENDAAL C. JZN. Voorzitter. A. VOORBROOD, Secretaris. P S. Besturen van plaatselijke vereenigin- gen of landelijke Bonden, wien deze circu laire niet werd toegezonden, wordt beleefd verzocht, haar uit de courant te nemen, of aan te vragen bij de Alg. Secretaris, A. Voor brood, te Arnhem. Wie verder wil meewerken om door een weldadige actie een wet in het leven te roepen waarin allen Nederlanders het recht gewaar borgd wordt op Staatspensioen, zonder premie betaling de tosten te vinden uit de bestaan de of nog te heffen belastingen worden uitgenoodigd lid te worden van den Bond voor Staatspensionneering. De Bond telt reeds meer dan 17 000 leden in 226 afdeelingen. Algem. Secretaris A. Voorbrood, Gemeente raadslid te Arnhem. De minste contributie bedraagt 50 cent per jaar, in deafdeelingeii iets meer. Krachtig orde de leuze: »Géén mensch meer oud èn arm Burgerlijke Stand van Amersfoort van 30 Augustus tot 6 September 1906. GEBOREN Maria Elisabeth, d. van Gerardus van Ke ken en Clasina Hoogevest. Teunis, z. van Aalt van de Veenbrink en Roelofie Sekuur. Sara Josina, d. van Hendrik Wierman en Sara Josina Smit. Lambertus Johannes z. van Simon Vonk en Maria van Loevezijn, Lutske, d. van Gerrit Gerritsen en Tetje, Bleeker. Gerarda Johanna, d. van Wil helmus van de Koot en Wilhelmina Kaats. Theodora Hendrika, d. van Hendrikus Bernardus Rouwhorst en Clasina Veltbuizen. Evert Peter, z. van Roelof Willemse en Grada van der Wart. Geertje, d. van Douwe Meijer en Doortje Prins. Maria, d. van Cbristiaan Fontyn en Adriana Gerth. André, z. van Christianus Andreas van Veen en Johanna Aotonia .Schoterman. Peter, z. van Gerardus Schuur Entingh en Jansje van den Hooff. Johanna Catharina Cornelia, d. van Willebrordus Pijpers en Cor nell Alles. Maria Huberta Helena,d.van Macbiel Antonie Ramsrlaar en Sara Marga- retha de Slunk. Sophia, d. van Willem Plante en Adriana Gerritsen. Albartus Hendrikus. z. van Albartus Merkes en Elisa beth Welling. Stephanus, z. vau Stephanus van den Uithoorn en Geintje van der Horst. ONDERTROUWD: Hendrik van den Eshof en Wijtske Jasper. Jacobus Stomphorst en Hendrika van den Brink. Meine van der Leeuw en Lolkje Bakker. Wouter Overvest en Geurtje de Bruijn. GETROUWD Joseph Forster en Theresa Dulaar. Ger rit van Hoeyen en Maria Francisca Willemse. Anthonie van Straten en Annetje Wind- hi.uwer. Willem Boon en Willemtje van den Broek. OVERLEDEN: Grietje Ubels, 71 j., wed. van Adulf Hen drik Crap Hellingman. Hendrik Priem, 73 j, echtg van Francinu Hendriks. Corne lia Priem, 2 m. Adrianus van de Brug, 3 d. Maria van den Hoek, 11 mnd. Gerrit Schepers, 2 j. Gerdina Jacobus de Gioot, 5 w. Hendrika Jacuba Meerbeek, 5 mnd. Antonie van Bogerijen, 71., echtg. van Johanna Hoksbergen. 382e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 46 September 1906. (1100 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van 12000 op No. 10355. Prijzen van f65. 2704 2727 3355 4831 7801 7819 7822 98 ">3 9862 9867 10305 10323 10325 10333 10339 10(95 1U398 14400 11472 14475 1 4497 14952 10089 10093 17975 17978 18606 18640 en 18659. Te zamen 30 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt 17, 19—21, 25—28 Sept., 1—4 en 8—12 Oct. 1900, be vat behalve de premie van f30000voorden laatst uitkomenden prys van f 1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uit getrokken lot, de volgende prijzen1 van f 100.000, 1 vail f50.000, 1 van 125.000, 1 van f15.000, 1 van f10.000, 1 van f5000,1 van i 2000, 3 van f 1500, 55 van 11000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van 1100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar f 3.50 per 1/ao. RECLAMES. 1 5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. 171*371® KINDER- lMélkvoerisel»«orKinderen'«iZieken:

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2