Dinsdag 11 September 1906. No. 4277, 55e Jaargang. Feuilleton. De misdaad zijns broeders. FIRMA A. H. VAN CLEEFF ie AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag, ^bonnement per 3 maanden f 1. franco per post 4.15. Advortentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames i5 regels/'1.25;elke regej meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9 Telephoon 19. KEN) S G E V I N G E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor Ge meen to AMERSFOORT, Gelot op artt. 0 en 7 der HINDERWET, Brengen Ier Kennis van liet publiek, (lateend oor de Veroenigiug „DE EEMBODE" ingediend vcizoek, mat bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eeno drukkerij in het perceel alhier gelegen aan de Langegractat No. 1, bjj het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 4953, op de Secrotarie dor Gemeente ter yisie ligt, en dat op Donderdag 20 September aanalaaude, des voormiddags te half elf uren, gelegen heid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen hot oprichten van de inrich ting in te brengeu. Amersfoort, 6 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoe md De Burgemeester, WÜIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDER3 van AMERSFOORT, Gelet op art. 26) der Gemeentewet Doen te weten, dat het le aanvullings kohier der Inkomsten-belasting over het dienstjaar 1906, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten vau Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een iedor ter lezing ligt. Amersfoort, 10 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WÜIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: le dat bjj 'ïen ia ingediend een verzoekschrift om vrlof tot verkoop van alcoholhondenden drank, anderen dan sterkendrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door BARTUS DENEKAMP in dé voorkamer van het perceel Havik No. 20, alhier: 2e dat binnen twee weken na doze bekendmaking ieder tegen bet verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 11 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WÜIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Amersfoort in 1905. ui. Eigendom ui en bestemd voor den openbaren dienst. 1. Openbare Gemeente-gebouwen. Afgewezen werd een vei zoek van J. C. Snouck strekkende tot het mogen gebruiken van een Gemeente-gymnastieklokaalop een tweede adres van genoemden adressant was op het oinde van het jaar nog niet beschikt. Aan het Bestuur van de vereeniging «Amerstoortsche Industrie- en Huishoud school" werd vergunning gegeven een lokaal van het Werkhuis en van de school in de Hellestraat te gebruiken. 20.) Kapitein Thompson deed wat hij kon om FraDk afleiding te bezorgen en op zekeren avond zeidehjj hem, dat h|j een prachtig schouwspel zou kunnen genieten. Het had in den laataton tyd veel geregend, de nacht was donker en somber, er was geen ster le zien, maar het woei sterk. Ongeveer ten negen uur riep de kapitein Frank op het dek ec het schouw spel, dat zich daar aan zijn oogen voordeed, ma- kte grootou indruk op hem. Do geheele oppervlakte der zee aohoen met vloeibaar vuur overdekt en het schip, dat met een snelheid van tien knoopon per uur voortstoomde, liet lange stropen licht achter, die oen rossen gloed in het rond verspreidden. Frank kou zjjn angst, hoewel deze met bewondering vermengd was, niet onderdrukken. De kapitein legdo uit, dat dit liohten werd veroorzaakt door een klein diertje, dat veel gelijkt op een garnaal, doch kleiner is. Het lioht, dat deze beeaijes uitstralen, ia eoms zöo sterk, dat het de oogen smartelijk aandoet. Plotseling ging tot hun groote verbazing het licht uit, hen iu volkomen duisternis achterlatende. De Gemeente verkreeg in eigendom een bitrak met inventaris voor de verpleging van personen, lijdende aan eetiige besmettelijke ziekte en een lijkenhuis van den HoogWel Geboren beer mr. H. J. II. baron Van Boet- zelaer vau Oosterhout tegenover afstand van de verplichtingen van laatstgenoemde tot het doen verplegen van lijders aan eenige besmettelijke ziekte. Raadhuis. Ten gevolge van de ver bouwing, in het vorige jaar tot stand ge bracht, waren nog verschillende werken noodigeen nieuwe tochtpui werd bij den in ang aangebracht, de deuren in boven-en benedengang werden geverfd, het bureau van den Gemeente-architect werd geverfd en behangenverschillende afgebladderde plafonds en muren werden gerepareerd, eenige kasten werden grooter gemaakt; in de kamer van den Secretaris werden een nieuw vloer kleed en overgordijnen aangebracht. Verder werd nog voor verschillende vertrekken het meubilair verbeterd en uitgebreid en hadden verschillende kleine herstellingen plaats. Eeu en ander vorderde, rnet de kosten van den schoonmaak, f'1869.095. Politie-gebouw. Do buitenomtrek werd geverfd, het witwerk van het geheele gebouw werd gewit; aangeschaft werd een gaskachel met waterkoker voor het verband- lokaal; verschillende meubelen werden ver nieuwd eu aangeschaft. De totale kosten, waaronder die voor de schoonmaak, bedroegen f595.88. Gebouwen Gemeente-reiniging. Voor het leveren en stellen van een ijzeren hek om de puinplaats aan de Zandhopen werd betaald f274.10. Verschillende toe gangen tot de gebouwen der reiniging werden bestraat of verbeterd, 'tgeen een uitgaaf vorderde van f 154.65. Voor de bewaring van kleine materialen werd aangekocht een bergplaats, die tevens gebruikt kan worden voor schaftgelegenheid. De kosten bedroegen f 109.47. Voor 't onderhoud van de gebouwen en den paardenstal werd f 75.Ó65, voor'l onder- boud van de Directeurs- en Stalbaaswoning werd f56.88 uitgegeven. Nieuwe hekken en rasters werden geplaatst ter waarde van f86.64. Voor kleine herstellingen enz. was een bedrag van f31 noodig. De Oude Begraafplaats vorderde voor onderhoud van gebouwen, hekwerk en heesters, boomen en paden een uitgaat van f 182.22. Voor de Nieuwe Begraafplaats werd uitgegeven f381.98. Torens. Aan de Westzijde Yan den Lieve Vrouwetoren werd de eerste omloop, die teekenen van inwatering vertoonde,drie lagen diep uitgebroken en door horde waal klinkers in sterke portjand-cementmorlel vervangen. Dit werk werd in eigen beheer uitgevoerd eu kostte aan materialen met steigerwerk en arbeidsloon f207.75. Zij wachtten eenigeu tijd, maar daar liet lichten der zee niet weder bogon, begaven zij zich naar beneden. Toen Frank den volgenden ochteud wakker werd, voelde hij, dat het schip geweldig slingerde. Tot dusverre hadden zjj Heerlijk weder gehad, mnar toen Frank met moeite,het dek bereikt had, zag bjj, hos groote donkere wolken langs het luchtruim joegen, terwijl hemelhoogo golven elk oogenblik hetk'eiue schip dreigden op te nemen en te verbrijzelen. Frank haastte zich weder naar beneden en kv.am ai et weder op bet dek voor den middag, '.oen do store eeuigszins was bedaard. Tegen den avond stak de wind echter met nieuwe woede op eu nam ge durende twee dagen in hevigheid toe, zoodat de be manning geheel uitgeput was door zjjn pogingen om het schip te behouden. De „Dantrune" liep thans evenwijdig met de kust eu was bjjna uiet te besturen, terwijl het schip ieder oogenblik gevaar liep,op een klip te stooton eu verbrijzeld te worden. P.otseling deed dan ook een hevige sohok bem van schrik verstijven. Hot schip was ongeveer vjjf mijlen van het laud op eon rots geloopon en hot water drong reeds met kracht binnen. Frank haastte zicb nuthel dek. Hjj voelde hoe het vaartuig reeds begon to ziuken en zag, dat oonige matrozen bezig waren, de eenige boot, die was over gebleven, in bet water te laten. Hij had niet opge merkt, dat de kapitein, met verscheidene andoren der bemanning, waaronder Job Suddorland, reeds vroeger in eon andero boot hetiohip vorlaton hadden. De bliksemafleider werd dit jaar weder onderzocht en in orde bevonden. Hot torentje op het Schutterij-magazijn werd geverfd, de wij terplaten en de windvaan werden verguld en het leiendak hersteld. Een eu ander kostte f78.92. Gymnasium. Cocoskleeden werden ge legd in de kamer van den Rector en de leeraren. Het gewone onderhoud on schoon houden van het gebouw en de meubelen, waaronder begrepen het witten, het was- schen van gordijnen, onderhoud van kachels enz., vorderde een uitgaaf van f174.065. Hoog ere B u rg e rsc h o ol. De vloer in de voormalige handteekenzaal werd ver nieuwd en de zolderbinten werden verzwaard voor f220.01. In het chemisch laborato rium werd een houten separatie aangebracht, kostende f 121.25. Voor gewoon onderhoud en schoonmaak van het gebouw en het Werkhuis, waaronder verfwerk, onderhoud kachels, enz., benevens voor het onderhoud van schoolmeubelen werd uitgegeven 1'986.39. De aanschaffing van vier nieuwe salaman derkachels kostte f72. Scholen Lager onderwijs. Voor het gewone onderhoud van de verschillende schoolgebouwen voor Lager onderwijs werd uitgegeven f556.34, als volgt verdeeld over de scholenMeisjesschool f37.91, Jongens school f'113.24, School Hellestraat f80.585, School Beekstraat f 55.06,School Koningsstraat 1196.44 en School Puntenburgerlaan f73.133 De volgende buitengewone werkzaamheden werden uitgevoerd Voor de Meisjesschool werd een bergplaats voor rijwielen, gedeeltelijk afkomstig van de school aac de Koestraat, gemaakt voor f 40.61. In het oude gedeelte van de school in de Hellestraat werd voor f95.88 een nieuwe vloer gelegd. De buitenomtrek van de School Beekstraat werd geverfd, 'tgeen aanbesteed werd vcor f405. Het schoonhouden van de gebouwen vor derde een uitgaaf van 1631.73. Voor onderhoud en aankoop van school meubelen en kachels werd uitgegeven 1935.06. De onderwijzerswoningen vereischten voor onderhoud een bedrag van 1"195.27. 2. Straten, wegen en pleinen. De toestand van straten en wegen is over 't algemeen goed, doch zij blijven, mede door de omstandigheid dat voor gas- en water leiding, telegrafische- en telephonische onder- grondsche draadgeleidingen, rioleering, enz. gedurig straatgedeelten moeten worden opge broken, veel aan onderhoud kusten. Met het college van Kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente werd een ruiling vun grond aangegaan, gelegen aan den ingang van de Langestraat naar de Groenmarkt, in verband met den bouw van een nieuwe kosterswoniug. Tengevolge van deze ruiling kon deze ingang ecnigszins ruimer gemaakt worden. „Kom, mjjuheer," riep een matroos, „baastu wat: als we nog langer hier bljjveu, slaat (le boot om." Frank sprong in de boot on de matrozen roeiden uit allo maoht, om uit tie buurt van het schip te geraken. Vóór zij echter enkele Metora verder waren, werd de „Dantrune" geheel uit elkander geslagen en na tien minuten was er niets over van het kleine schip, dat hen bijna tot hun bestemming gebracht had. Dc matrozen hadden geen tyd tot spreken. Zij roeiden uit alle macht, doch kwamen zeer weinig vooruit, want hoewel de wind eenigszins bedaard was, was de zee nog zeer onstuimig. De golven beukten tegen de boot en dreigden ieder oogenblik haar te zullen overstroomen en sleobts met moeite hielden zij haar boven water. Een der matrozen was vau meoning, dat de „Dan trune" op de hoogte van Kaap Volta, een weinig bezuiden de OraDje rivier, was vergaan. De nucbt begon to vallen en uog schenen zij mijlen van het land verwydord, toen een der matrozen de ..olvon tegen hot strand hoorde breke-i. Na eenigo minuten bourdon allen hot luide geklots der golven tegen do rotsen, en weldra toekende het land zio.h sombor af tegen dou loodkleuripen hemel. Een- of tweemaal roods voelden ze de kiel derboot schuren tegen een onder hot water verborgen rots; ieder oogen blik kon hun laatste zjjn. Plotseling hief een reusachtige golf het lichte vaartuig op en wiorp bet met zjjn levonden last tegen de rotsen. Overgenomen werden van de coöperatieve bouwvereeniging «Eigea Haard" en van A. van der Pol eenige terreinen, bestemd voor den aanleg van een straat, loopende van den Appelweg naar den Leusderweg. Aan het einde van het jaar waren de bestratings- en rioleeringswerken daar nog niet uitgevoerd. Aan het einde van de Puntenburgerlaan werd een strook grond overgenomen van den HoogWelGeboren heer P. E. H. V. L. baron Van Boecop. Do voetpaden langs den Zuidsingel, op de Appelmarkt, Groenmarkt en langs de West en Noordzijde en gedeeltelijk langs de Oost zijde van den Hof werden vernieuwd. De Arnhemsche weg en een gedeelte van den weg naar Leusdeu werden eveneens nieuw bestraat. Deze werken kostten f6000.45. Aangelegd is een nieuwe weg langs de West zijde van de nieuwe woningen nabjj de «Hooiberg", uitkomend op de Wolferstraat. Deze weg is bestraat in veldkeien voor den rijweg en in waalklinkers voor het eene trottoir langs genoemde huisjes. Dit werk werd in eigen beheer uitgevoerd met nog voorradig materiaal voor f209.91. Het herstellingswerk voor de verschillende straten bedroeg 17 951.25 M2., waarvoor met andere kleine werkzaamheden de uitgaaf bedroeg f3114.756. Aangekocht werden 80000 waalstraat klinkers voor f1420. De kosten van de bestrating en rioleering van de Stationsdwarsstraat bedragen f 2735.98. Het totale onderhoud van de wegen vor derde een uitgave van f4068.75. Voor het opruimen van sneeuw, 't strooien van zand, het uitvegen en schoonhouden van goten en het opruimen van puin werd uitgege ven f619.10. 3. Wandelplaatsen. Voor onderhoud van de wandelplaatsen werd aan arbeidsloon uitgegeven een bedrag van f i501.48. Tengevolge van het omwaaien van verschillende boomen door storm in Januari 1905 en daardoor ontstane werkzaamheden is deze uitgaaf hooger dan in vorige jaren. Voor aankoop van boomen en heesters werd f 166.05, van sintels en mest f201.42 be taald. 4. Bruggen, veeren, schuiten en rasters. Ds brug aan de Bloemendalsche poort is geverfd en geteerd delen voor een nieuw bovendek zijn aangekocht doch nog niet ge legd. Naast de brug is de eiken schoeiïng vernieuwd. Een en ander kostte f333.59. Leuning en balie van de brug aan den Grooten Luiaard werden geverfd. Voor de brug aan de Molenstraat zijn aangekocht nieuwe eiken brugdekdelen, die nog niet gelegd zijn. De ijzeren leuning van deze brug, dié steeds door moedwil verbogen en gehavend werd, is ver sterkt en geverfd. Voor de bruggen werd in het geheel uit gegeven f816.815. De Gemeente betaalde 2/3 in de kosten Frank slaagde er m, zich aan eeu rots vast te klemmen tot do golf teruggeweken was; toeu verr zamelde hy al zjjn krachten en klom over eeuigo rotsen heen. tot hij buiten het bereik dor golven was. Daarna viel liij, door inspanning en vermoeie nis uitgeput, bewusi9loo8 op den harden grond neder Het is een Zondagmiddag in de leute van 1835 en or zjjn vijf en twintig jaren yerloopeu siuds de gebeurtenissen, die iu bot vorige hoofstuk verhaald werden. De lucht is zoel en de boomen zijn getooid met het eerste, teedere groen de zon schijnt en daarbuiten heereobt algemeene vrede en rust, het kenmerk van den Zondag. In het huis te Norwood, dat jaren geleden door wijlen deu heer Wilson werd bewoond, zit Herbert Muurse de krant te lezen, terwjjl zijn vrouw zich onledig houdt met het krakeu van noten. Deplech- tigo stilte, die.in het vertrek heersebt, wordt het eerst door mevrouw verbroken, die vraagt„Waarom wil je van avond nnar de kerk gaan, Herbert?" „Ik weet het niet, Emeline, maar sinds ons huwe lijk ziju we nice in een kerk geweest, behalve toen Erminie gedoopt werd, Hoe het komt, weet ik niet, muur ik heb van avond behoefie om to gaan. Je be hoeft rnjj niet le vergezellen, als je er geen lust too gevoelt." „Wat wordt je bjjgeloevig en dwaas, Herbert. Je scbjjnt nog altijd le bcchten aan die verbalen uit den Bjjbel, uiettcgestaanie ik je zoo dikwjjle heb zooken te overtuigen hoe onwaarecbjjnljjk die zjjn." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1