Stadsnieuws. Gemengd nieuws. van vernieuwing van een brug aan den Eemdyk naby de «Welkomst" (f209.88). Het onderhoud van de schuiten vorderde f60, van do rasterwerken t 512.52, waaronder eon buitengewone herstelling^ van het hek aan dc Koningspoort, die 1167.10 kostte. 5. Grachten on haven. Voor hot uitdiepen van alle binnen grachten on van de haven is uitgegeven f 1478. Tegenover het Raa Ihtiis went een peilschaal aangebracht. Voor bagger werk in de haven- kolk, hetwelk van woge het Eomcollege is uitgevoerd, werd door de Gemeente de hellt der kosten gedragen, zyndo 1 69.50. 6. Trekpad en zeewering. Het ver\oer van steonpuin tot onderhoud van bet trekpad beliep voor 93 schuitvrachten f 1032. Voor het verrichten van verschillende onderhoudswerken aan het jaagpad, bruggen, duikers, hekken, enz. on voor herstel van schade, aangebracht door storm, werd uit gegeven f 247,52'. De herstolling van hot paalwerk van den kop van hot Wester-en liet Ooster-Eemhoofd vorderde een uitgave van f2898.84. Door deze herstelling, die in 1906 wordt voortge zet, zijn genoemde hoofden reeds in aan merkelijk verbeterden toestand gekomen. De algemoone toestand van bet trekpad. met de zich daarin bevindmde duikers en bruggen, alsmede die van de dukdalven on den lichtopstnnd is voldoende, doch voortdurend onderhoud blyft steeds noodig. 7. Kadeu, werf- en walmeren, sluizen. Een stuk werfmuur aan den Weverssingel werd uitgebrokeu on vernieuwd voor f 180.04; stukken werfmuur laugs het terrein bij den Lieve Vrouwetoren en aan den Westsingel worden vernieuwd, te samen voor f1190- Voor het onderhoud van walmuren en Monnikendam word uitgegeven f78.f>8. Het onderhoud der sluizen vorderde slechts f 13.46. 8. Riolen. Het schoonhouden, herstellen en aankoopen van luiken en berriën vereischte een uitgave van f 558.06. In het gedeelte van den Leusderweg bij den spoorwegovergang, is de rioolleiding verbeterd en in aansluiting gebracht met liet Ryksriool in den Leusderweg, waardoor de afvoer naar een spoorslootje aldaar is vervallen. Do kosten waren f72.14. Door verbreding vun den Soesterweg zijn de putteu en rionlspruiten aan beide zijden verlegd en verlengd. Eon nieuw portlaudcementori riool word gelegd in de Beekstraat voor i 786.24. De toestand der nieuwe riolen is good, omdat daarin tot heden nog geen verstop ping is voorgekomen. ilet geregeld schoonhouden van de zink- kolken en slraatsyphons blijft voor geregelder) afvoer van straat- en regenwater dringend vereisclit. 9. Pompen. De werkzaamheden aan de buurtpompen bepaalden zich tot gewoon onderhoud en kosten f 186.31». De toestand vuti de pompen is goed. 10. Urinoirs. De urinoirs met schuttingen vorderden aan onderhoud f32.52. Aan de plaatsing van een urinoir op het Stationsplein is geen gevolg gegeven, omdat aldaar geen gelegenheid is, Je urine in een riool at te voeren, zoodat deze niet andeis dan in een onderaardschun zinkput zou kunnen afvoeren, waarvoor men uit vrees voor infectie van den bodem heeft afgezien. 11. Klokken en uurwerken. Hot gewone onderhoud van klokkeu en uurwerken beliep f 177.56 12. Muziektent. Het plaatsen en afbreken van de tent met de kosten van liet in orde maken voor ueht uitvoeringen kostte f80.61. c. Werken, niet aan de Ge meente b e h o o r e n d e. Over het algemeen verkeeren de wegen enz. van polderbesturen, eorporatiën en bijzon dere personen, voorzoover zjj door verboef- slaagden worden onderhouden, in voldoenden siaat. De begraafplaatsen der Roomsch-Katho- lieken en der Israëlieten worden in goeden staat onderhoud. Wordt vervolgd.) had gebruikt en daarbij, om zich beter ver staanbaar te maken, den mond dicht by de spreekbuis had gebracht. Aan het plaatselijk telephoon-not zyn thans aangesloten de heeren (1. J. van Zalingen, confiseur, Langestraat 1, met no. 171 en J. B. van Gyen, cargadoor, Utrechtsche weg 86, met no. 172. De heer J. A. Haverkorn, werkzaam bij den Inspecteur der directe belastingen, legde met gunstig gevolg af het examen voor Rijks kerk der directe belastiugen, invoerrechten en accijnzen. Moj. J. T. J. van Schuick is benoemd tot onderwijzeres te Stroe, onder Barneveld. De heer C. Baars, thans te Voorburg, is geslaagd bij het examen voor opzichter hij 's Ryks Waterstaat. By het 5e regiment zijn bevorderd tot le luitenant: de 2e luitenants L. A. M. üttenhof, J. Busquet en G. Kuyper en de2eluitenant- kwartiermeester S. P. Visser, allen vm het korps. Aan luitenant F. W. Diemont, thans van het 3e regiment veld-artillerie te Bergen-op- Zoom, is acht maanden non-activiteit verleend. De »Avondpost" weet mee te deelen, dat de Minister van Oorlog een nieuwe regeling overweegt voor het toekennen van burger lijke betrokkingen aangewezen militairen; liet zoogenaamde eapiiulanten-stelsel, dat by de buren reeds lang bestaat. Binnenkort zal voor deze aungelegenheid waarschijnlijk een commissie worden benoemd om den Minister van advies te kunnen dienen. Als een militair beneden den rang van officier, zoowel gehuwd als ongehuwd, in on door den dienst een ongeluk overkomt, dun wordt lijj gepensionneerd en is dat pensioen afhankelijk van liet ongeluk, Of hein dat geheel dan wel gedeeltelijk ongeschikt maakt tot verdere waarneming zijner dienstbetrek king. Bekomt hij een ongeluk buiten dienst, zóu dat hy geheel of gedeeltelijk tot verdere waarneming van zijn dienstbetrekking onge schikt is, dan kun hij zijn recht op aan spraak op pensioen niet doen gelden. Geeft men iets, dan moet zulks als een goedheid van do zijde der Regeering worden aange merkt j verplicht is men bet niet. Uithoofde van dien moeten, zoo stelt thans luiten int Cluckener Brousson voor, alle militairen by de landmacht beneden den rang van officier, zoowel de gehuwden als de ongehuwden en hun vrouwen in een verzekerings-maatschapptj door het Ryk tegen ongelukken worden in geschreven. Overkwam iemand dan een ongeluk, dan was men niet plotseling broode- loos, vermits men onmiddellijk een geldelijke uitkeering b' kwam ook de vrouwen der gehuwd€n kunnen een ongeluk krijgen, waar door zij 'tzy geheel of gedeeltelijk niet meer in staat tot werken zijn. De premie der polis kon in 's mans zakboekje ingeschreven worden en, zoo by gehuwd was, ook die zyner vrouw. Daar valt inderdaad veel voor te zeggen, te meer waar het Rijk bijna alle werkgevers verplicht, hun werknemers le verzekeren tegen ongevallen. By den Zondag in het Brongebouw te Haarlem gehouden muziekwedstrijden be haalde de «Harmonie" van de H. IJ. S. M.- werkplaatsen hier, directeur de heer J. G. Del- salle, den 2den pry's, een medaille van de Verfraaiïngsvereeniging te Haarlem, met 31 punten. De 1ste pry's werd behaald met 62 punten. In de publieke spreekcel van het Postkantoor hier is naast het telefoontoestel een nieuw soort ontsmetiingsdoek gehangen om daarmee, nadat het gesprek is atgeloopen, spreekbuis en hoorbuis als we 't zoo maar mogen noemen af te vegen. Dat dit niet overbodig is, moge blijken uit hel volgendo. Een Dunsch geneesheer deelt uit zijn prak tijk ter waarschuwing een geval van besmet ting mee door de telefoon. Een grondeigenaar had zich onder zijn behandeling gestold wegens een zeer ernstige raondonlsteking. Twee weken later komt een telefoonlij nop- ziebter zich aanmelden, die de zelfde kwaal beeft, doch minder ernstig. Het bleek nu, dat de beambte de iclefoon vau den grond bezitter, wiens aanalui ling to wenschen overliet, By de wedstrijden ter viering van het 10-jarig bestaan van »U. D. I." te Arnhem beha tide het 5e regiment infanterie den 3dco prys, zilveren medaille, in den militairen korpswedstrijd geweer, den 2den, zilveren medaille, in den militairen korpswedstrijd sabel, en den lsten, groote bronz m medaille van H. M. du Koningin-Mooder, in den militairen wedstrijd floret. Sergeant W. Derogé won daar den 3den prijs personeol sabel en sergeant-majoor J. de Jong de 3den prijs floret. De onderofficieren - schermvereenigirig «E.M.M.A" verwierl den lsten prys korps wedstrijd geweer. In den Nationalen schietwedstrijd op Flobert-buks, uitgeschreven door de Utrecht sche schietvereenigiug «Prins Hendrik", is de stand tot dusver en voorzoover Amers foort aangaatin den eero-wedstrijd, maxi mum 100 punten, D. van Buuren met 90 punten den 4den prys; en in den korpswed strijd, maximum ;j00 punten, «Wilhelmina" met 24 treflers en 418 punten den 4den, on «Prins Hendrik" met 24 treffers en 382 punten den 5den prijs. Ingevolge de beslissing. Zaterdag door het Bestuur van den Nederlandscben Voetbal Bond genomen, behoort de A. F. C. «Quick" in de Oostelijke eerste klasse competitie, die derhalve is samengesteld als volgt»P. VV.", Enschedé»U. D.", DeventerWilhelmina", Den Bosch«G. V. C.", Wageniogen«Vi tesse", Arnhem«Quick", Amersfoorten «Quick", Nijmegen. In de Amersfoortscho Bad- en Zwemin richting zijn diploma's uitgereikt aan de jon gedames T. Noest, H. E. W. Vos enN. Rolan- dus Hagedoorn en de jongenheeren J. H. J. Hoog, W. J. van den Berg, W. Maassen en J. I. Noest. De temperatuur van het water in de Bad en Zweminrichting was hedenochtend 61° of welgeteld 7 graden minder dan verleden Dinsdag. Vrijdagavond laat kwam 'l tusschen jonge lui 'te spreken over den tyd waarin men per ry wiel Baaru kon bereiken. De meesten meen- der, dat daar drie kwartier voor stond éen zou 't per stoomliets best in veel korter tijd doen. l)at wilden ze wel eens zien. Een motor-rijwiel werd ter beschikking ge steld en de jonge O. zou tei controle met zyn vrijwielfiets meegaan. Aanvankelijk ging het goed, doch by den spoorwegovergang ter hoogte van de Japan- sche bosehjes werd de door den A. N. W. B. als «gevaarlijke kromming" aangeduide bocht niet goed genomen; de motorrijder schoot door het houf doch bleef zadelvast, maar O., die eerst kort fiets rijdt en op den schouder van den motorrijder had gesteund, vloog in volle vaart tegen een der boomen. Met een eïttstige wonde auu het hoofdJen hevig bloedend werd bij opgenomen en op last van dr. Groneman naar het tijdelijk Ge meente-ziekenhuis aan de Muurhuizen ge bracht. Tot Zondagmiddag bleef hy buiten kennis en gaf hij herhaalde muien bloed op. Thans is zijn toestand redelijk. Van het Remonte-depot te Millingen was een paard weggeloopen en ondanks alle moeite gelukte het niet, het dier te vangen. Eindelijk werd het gevonden op de spoor lijn tusschen Ermeloo en Hardervykd' ,1. juist op dat oogenblik was de sneltrien uit Amersfoort in aantocht. Ofschoon nog po- gingert gedaan werden om den deserteur te vangen, mocht men daarin niet slagen het werd door don trein gegrepen en vermorzeld. Op last van den Officier van justitie te Utrecht is door de recherche hier aange houden A. J., uit Baarn. Ook werd door haar aangehouden D. van E., alhier, iemand die ondanks zijn jeugdigen j leeflyd reeds een zwaar strafregister heeft en thans verdacht wordt van diefstallen van huishoudelijke voorwerpen ten nadeele van de hoeren Van Bemmel en Berus. Beiden zijn naar de gevangenis te Utrecht geleid. De kennnisgeving van den diefstal van een gobelin te Odenaarde, aan het Politie-bureau geafficheerd, luidt in haar geheel Dieverij binnen den Museum de Puydt. Schildering van een oud tapijtwerk, van Oudenaarde (Belgenland) waarschijnlijk, maar zonder handwor ker's naam, die gestolen gewest heft binnen den museum de Puydt in Bailleul stad, iu den nacht van den 31 juli tot deu leo vnn oogstmaand 1906. Ileereohend's kleur: blauwachtig; nabykomewt's waarde: 20000 franken. Deze tapijtwerk vertoogt Bacchus, kinl, geslalt in de zorg van zijne moei Ino. Hoogte, 2 meters 60; breedte, 4 meters 85; bij is niet geboort. Uitvoerige beschrijving (In het midden, onder, tusschen boomen en bloemen, den bode vau de goden vergevt eenen naakt kind van blaan gekroont, aan eene joDge wijf, gekleed, ook gekroont tegen een voetstuk gezeten,en baaren armen vordragende, om Bacchus te ontfangen eene nimf loop toe om haar te belpeu om die dierbaar bownargoving te ontfangen, een andere voortgaatom dat vertooning te zien, zy heft hare rechte hand geleet op deu gekleedt voetstuk en dragt vaasen, inhoudende fruit en de bloemenop eeu steenen stoeltje zonder leuning, voor den voetstuk zyn per ziken, oenen beker van druiven bervult, en een vaas. Mercurius is door prcfiel gezien, linksch goktert, al Ino's kant, en htj is en bet rood gekleet. I.iukscb, eene nimf, eene knie op aarde, logt baare reohte op eenen druive korf, en draait baar hooft om de vorsschriveDde groep te zien, eene zaak too- gende buiten bet tapijtwerk. Al d' kaanttegenover- stnlt, eene andere nirni komt toe, eenen druive korf op zyn kop dragende, ende voor zij, binuen een ly o waad, anderen fruiten. In de verte, versierende hov, links boomen, in verre op eeu boogie, eeneD waterbak die spat, eeu opembaar gebouw rechts, aardhoogte van Fontein's gevel wel opproukelt, voor een struikboscb. Al dedie dio deze brief ontfongen hebben, zyn ge bidt van bem te toogen aan do voorverkoppers, wottclyke-pryzers, oudheidkenners, tapitwerksber- stellors, etc. etc., en al de narichten zenden au Myu- bccr den Procureur van het Republiek, Hazebrouck, Département du Nord (Prance). De «Telegraaf' meldt, dat men doende is om in 1908 in Arasterdam een wereld-ten toonstelling to houden. In het jongste nummer van het «Tijdschrift voor sociale hygiene" schrijft dr. Ruysch over geestesleven en gezondheidsleer en zegt, dat, hoezeer wy ons ook mogen verheugen in giooten vooruitgang op het gebied der sociale hygiene, waardoor vele ziekten in hevigheid zijn afgenomen en het algemeen sterfte- percentage belangrijk is gedaald, het aantal lijders aan zielsziekten daarentegen voortdurend grooter wordl. in 1860 werden hier te lande in de krank zinnigengestichten verpleegd 2070 lijders; in 1870 klom dit aantal tot 3375, in 1880 tot 4298, in 1890 tot 6215, in 1900 tot 8139 en in 1905 is het tot ongeveer 10000 gestegen. In 45 jaar dus vervijfvoudigd. In 1860 waren er 12 krankzinnigengestich ten in Nederlandthans zijn er 36. Ook wanneer men deze cijfers beschouwt in verband met de toenemende bevolking, dan is nog de toeneming bedenkelijk want terwijl in I860 van de 10 000 inwoners slechts 10 in de krankzinnigei gestichten waren ge plaatst, nam dit aantal percentsgewijze tot de bevolking voortdurend toe en klom het in de volgende 10-jarige tijdperken voortdu rend, namelijk van 10 op de 10000 met minstens 1 per 10 000 elke 10 jaar, zoodat het thans ongeveer 15 per 10000 bedraagt. En dat gaat zoo steeds crescendo Onlangs nam een heer le Charleroi, die de duiven voor een prijskamp moest loslaten, een zwaluw mede, die hij met de duiven in vrijheid liet. De zwaluw, die haar nest had ouder de poort te Moritignies aan de Sambre, werd rood geteekend, ten einde haar goed te kunnen onderscheiden. De zwaluw was om 10.20 terug en de eerste duif om 11.35. De zwaluw had de 215 Kilometer met een ge middelde snelheid van 2150 Meter per minuut afgelegdde eerste aangekomen duif vloog met een snulheid van 1225 Meter per minuut* Sterk. Als historisch wordt door «De Telegraaf" het volgende staaltje medegedeeld. De werkweek is om en de juwelier N. N., te Amsterdam, betaalt aan zijn personeel de weekloonen uit. De diamantkloover X. is aan de beurt. Juwelier: Alstublieft meneer X. f230 (zeggetwee-honderd en durtig gulden). Kloover X.: D'r is aan u ook geen -iroog brood te verdienen Bij Kon. besluit is weder benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, gedurende de zitting die zal aan- vungen op den derden Dinsdag in September 1906, de heer J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oije van Hoevelaken, lid van die Kamer. Begeerig verlangen is de grootste bron van leed. Het schijnt als vriend, doch is in 't geheim onzo vjjand Huwelijks-picnics. 'tls eigenlijk opmerke lijk, dat er niet véél eerder gebruik is ge maakt van de huwelijks-stimuleerende kracht, die er van picnics uitgaat. Gelukkig zijn ze er nu in Amerika na tuurlijk achtergekomen. Maar de stad St. Louis kan er zich op be roemen, de eerste plaatste zijn met 'n «Huwe lijks-club", die besloten heeft, bi j alle verdere picnics 'n ambtenaar mede te nemen, die alle gewenschte liefdebanden in 'n handom draaien en ter plaatse kan aaneensmeden. Gemakkelijker kan 't moeilijker «Milly, ik heb je lief". «Ik aanbid je, James". «Pst hé ambtenaar trouw jjj ons eens even hè? Vlug en goed, asjeblieft..." Volgen de huwelijksformulieren en klaar is Kees. Desverlangd kunnen de jonggehuwden binnen 'n uur al de hoogloopendste ruzie hebben. De eerste picnic in dit seizoen, waarbij nog geen ambtenaar aanwezig was, leverde nog geen schitterend resultaat op, omdat er op de vijf vrouwen éen man kwam, die natuur lijk zöo hevig in beslag werd genomen, dat er geen kwestie was van 'n fatsoenlijke lief desuitbarsting. Maar de leden van de club houden dit nieuwe systeem voor zóo uitlok kend (hier zal wel «verraderlijk" bedoeld zijn) dat zij op een talrijke opkomst van de heeren, en een sterke inbeslagneming van 't mannetje van den Burgerlijken stand rekenen. De overheid laat zulke sinistere vrjjbeids- beroovingen in de open lucht maar kalm toe. Gister heeft met gunstig gevolg afgelegd het Notarieel Sta its-examen le gedeelte niej. M. Gosschalk, uit Amsterdam, de eerste vrouwelijke adspirant-notaris in ons land. Uit het land der groote cijfers. Te Philadelphia beeft een reusachtig faillissement plaats gegiepen. De gefailleerde firma is de Philadelphia Real Estate Trust Company. De verplichtingen bedragen circa 10000000 dollars, waar tegenover slechts bezittingen en «oliede vorderingen aanwezig zijn ten bedrage van 3 000000 dollars. Dan zijn er nog dubieuse debiteuren tot een bedrag van 8l/l millioen dollar. 't Kan schikken. Sint Bureaucraticus. Een niet onver makelijk staaltje van bureaucratische onwe tendheid meldt de «Tagliche Rundschau". In een fabrieksstad in de Rijnprovincie had het gewone onderzoek van de stoomketels plaats gehad. Bij een vry nieuwen ketel constateerde de ingenieur het voor den fa brikant heuglijk feit, dat er zich nog geen ketelsteen had vastgezet en by zette dan ook in zyn rapport«Ketelsteen was niet aan wezig". Niet zonder verbazing en vermaak

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2