Stadsnieuws. Militaria. Gemengd nieuws ste hulp-postkautoren zouden worden buiten gesloten. Intusschen z >u de Minister niet ongeneigd zijn om ook de grootste der 800 hulp-kantoren open te stollen /oor dezen dienst. Spr. las nu het artikel aan deze zaak ge wijd in het Bondsorgaan van Mei 1906, waarvan de conclusie is, dat deze dienst zal brengen een «vereenvoudiging in het geld verkeer waarvan op de allereerste plaats de winkelstand zal kunnen genieten", en een artikel uit een Post-vakblad, waarin geschetst wordt hoe zeer populair deze dienst in Oos tenrijk is. Spr. deelde nu mee de bezwaren, in de Bestuursvergadering tegen het ontwerp ge opperd. Men vond daar 1 5 voor de opening eener rekening-courant wel wat hoog achtte een minimum-tegoed van f25, welllicht te deponeeren voor mogelijke abuizen, eveneens wat veel; meende l/s°/o Per jaar voor ad ministratiekorting wel wat veel eu '172% 'sjaars per f 100 per maand als rentever goeding wel wat laag. Wat dien rentevoet betreft, herinnerde spr. dat de plaatselijke K. v. K. adviseerde, den rentestan.iaard gelijken tred te doen houden met de vigeerende rente. Een lid vreesde, dat fluctueerende rente aanleiding ïou geven tot telkens opvragen van het tegoed en tot speculatie en zou brengen tot zeer groote administratieve bezwaren. Spr. meende, dat het Rijk voor bet groote bedrag aan stamkapitaal hier f25, tegen ongeveer f50 in Oostenrijk alle transacties kosteloos kan doen in niet bovendieD fö a fonds perdu van iederen deelnemer behoeft te vragen. Een ander lid kon zich niet vereenigeu met deze meening. Het is het doel van het Rijk, den kleinen midiielstauder op gemak kelijke en zekere wijze te helpen, zijn be talingen te doendocb juist de kleine han delsman zal niet licht een stamkapitaal van f25 storten. Spr. zou dan ook f 10 voldoende vinden. Dan kan ieder deelnemen ïn als zulk een winkeliertje dan een wisseltje van f50 heeft te betalen over een maand, dan zal bij wel zorgen «lat hij met 1 a 2 guidon het geld daarvoor naar het Postkantoor brengt, waar het veiliger bewaard is dan bij hem thuis, wa^r by het zoo licht weer aanspreekt om een andei gaatje te stoppen. Ook spr. acht de rentevergoeding laag, doch daar tegenover staat de volkomen zekerheid van het geld, dat op eerste aanvrage direct wordt uitbe taald. De Voorzitter verzocht, tbans niet te zeer in détails te treden, doch alleen de vraag te behandelen is invoering van een post-cheque- en giro-dienst ook hier te lande gewenscht. Een der leden vraagt of 't werkelijk zoo'n gemak zal zijn. Tbans wordt de wissel aangeboden met veertien dagen ziebt en 'tgeld wordt dan aan nuls opgehaald. Da Voorzitter moet die vraag beant woorde met deze vraagis 't niet eeu groot gemak, op den wissel te zetten, betaalbaar den zooveelsten ten Postkantore te daar en daar Een ander lid vreest, dat de groot handel en du fabrikanten langer crediet zullen moeten geven dan bij den koop werd bedongen. Zij zullen bij cun factuur een cheque insluiten, doch als de kooper het geld niet op tijd ten Postkantore stort, wat dan In geen enkel landis het wisselverkeer zóo mooi als in Nederland. Gaat men daaraan tornen, dan zal men ook hier de toestanden van Duitschland krijgen en een massa brievenschrijven) nooidg maken. De Voorzitter is niet zoo pessimist en vertrouwt, dat als de dienst hier wordt ingevoerd en mea vertrouwd raakt met het cheque-wezen men de cheques aanstonds zal invullen en betaalbaar stellen op den ver valtijd. Met 5 steramen tegen en 1 blanco wordt nu in beginsel adh&sie betuigd met de in voering van den Post-cheque- en giro dienst; de bijzonderheden er van overlatend aan hen die dezen dienst te regelen hebben. Aan de orde kwamen nu de Ingekomen stukkeneen verzoek van de vereeniging van winkeliers en voor handelsbelangen te Rotterdam, om deel te nemen aan de Natio nale betouging tegen de pandjeshuizen niet de iombards, docb de zoogenaamde huizen van verkoop met recht van wetler- iukoop te 's Gravenhage op 17 dezer te houden. Omdat het antwoord vóór 10 September moest inkomen, heeft het Bestuur gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid om deze zaak spoedeischend at te doen en adbtesie be tuigd (applaus). Ook heeft het Bestuur den heer J. S. Meuwsen geluk gewenscht bij zyn benoeming tot ridder iu de Oranje Nassau-orde, als Voorzitter van den Middenstandsbond (ap plaus). Nog zond het Bestuur namens de ver eeniging een gelukweusch aan den heer Jac. Smit, die 6 September deu dug mocht herdenken waarop hjj vijltig jaren in be trekking was by de firma Greeve Co. («pphu»). De Penningmeester deelde ten «lotte mede, dat weer vyf adspirant-leden zich tiebben aangemeld. Worden zij aan genomen, dan telt de vereeniging 212 leden. Hierop werd de vergadering tegen half elf gesloten. KENNISGEVING. Afsluiting weg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, maliën bekend: dat door den Commissaris der Koningin in de Provincie Uirecht aan den Raad van Administratie der Hollaudsobe IJzeren spoorweg-Maatschappij we gens de voorgenomen gedeeltelijke vernieuwing van de Wcgbrug b\j K. M. 34 S69 voor den Spoorweg van Hilversum naar Baarn, iu den Rijksstraatweg van Amsterdam naar Amersfoort, vergunning is verleend, om bet verkeer, uitgezonderd voor voetgangers, over die brug te stremmen van 17 tot en met 22 Septem ber a.s. Amersfoort, 12 September 1906. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. D&. W. J. Mansse, van 1870 tnt 1875 predikant bij de Ev. Luthcrsche kerk hier en sedert te Zaandam, hoopt 28 October zijn 40-jarige Evangelie-bediening te herdenken. Dr. M. Bruininks, van 1870 tot 1875 Gereformeerd predikant hier, is op bijna 80-jarigen ouderdom overleden te Dordrecht, waar hy sedert 1896 als emeritus woonde. Ds J. D. Bierens de Haan, van 1896 tot 1901 Ned. Hervormd predikant te Hoogland, heeft ontslag uit het predikambt gevraagd om zich geheel te kunnen wijden aan wijs- geerige studiën. Bij besluit van B. en W. is bepaald, van de Langestraat wel naar de Groenmarkt mag worden gereden, doch niet in omgekeerde richting. De heer H. VV. Prillevitz is benoemd tot notaris ter standplaats Soest. Mej. Mina Smits is benoemd tot leerares in den solo-zang aan de Muziekschool het «Toonkunst", hier. De repetitiëa der Zangvereeniging van «Toonkunst" worden blijkens advertentie in dit nummer Maandag hervat. Er is dus een prachtige kans voor hen, die den koorzang willen beoefenen onder zóo uitnemende leiding als die van den heer Petri, om zich aan te sluiten bij het zangkoor van «Toonkunst" dat vooral nog wat goede mannestemmen kan gebruiken. In studie worden genomen «Des Sangers Flucö" en «Der Rose Pilgerfart". Morgen beginnen de groote manoeuvres van het 5e regiment infanterie, in de om streken van Amersfoort te houden onder leiding van koloiel L. W. van Hoek, den regiments-commandant en in vereeniging met de andere wapens iu dit garnizoen. Van 21 tot 27 dezer zal ook een detache ment van het regiment genie-troepen deel nemen aan deze oefeningen. De manoeuvres worden óok meegemaakt door de majoors D. J. Heinsius en E. Luden, commandanten in het 18de enhet 22ste land-, weer-district, en door kapitein 1. H. Boeije. van de Normaal schietschool te 's Gravenhage De gouden medaille voor 36 jarigen dienst is toegekend aan opperwachtmeester-hoef smid J. B. Larmené, van de Huefsmidschool hier, en zal hem 24 dezer op plechtige wijze worden uitgereikt. Aan de muziek-vereeniging «Harmonie", van de H. IJ. S. M.-werkplaatsen, die Zondag in het concours te Haarlem den 2den prijs behaalde, werd deswege gisteravond door muziek- en gymnastiekvereenigingen een ovatie gebracht. Door een kolossale menigte omstuwd ging het, muziek aan 't hoofd, in optocht van het station naar „Odèon", waar men geruime» tijd gezellig byeenblcef. De «Ned. Sport" maakt met grooten lof melding van uen afstandsrit over 230 K.M. door kapitein V. Noest, van tien Generalen staf, en kapitein A. F. Singels, instructeur bij de Rijschool, op 3 September den warm- sten dag des jaars met zeer goed succes gedaan. De beeren vertrokken 3 September 's och tends 5 uur van Maastricht en kwamen dun volgenden dag 's middags 3 uur ondanks de 90® F. in goede conditie te Zwolle aan. Aanstaanden Dinsdag zullen de officieren van het le regiment veld-artillerie uit Utrecht eu uit Amersfoort hun jaarlykschen wedstrijd houden in jacht- en terreimyden. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend 60° F. Aan het Politie-bureau is als gevonden gedeponeerd een zilveren theelepeltje. Het regiment grenadiers eu jagers keert Zaterdagochtend uit de Legerplaats bij Zeist terug naar Den Haag. Morgenmiddag half twee wordt een revue gehouden in het kamp en daarbij door ge- noraal-majoor J. M. Campbell, Inspecteur der Infanterie het ridderkruis van den Ne» dcriandschen Leeuw uitgereikt aan kolonel J. .1. G. baron Van Voorst tot Voorst, com mandant van het regiment. 't Zal zeker de moeite loonen, morgen van hier even naar het kamp te gaan. Het leven is een kunst, waarin velen slechts dilettant blyven. Ora den graad van meester er in te verwerven, moet men zijn hartebloed hebben gestort. Zijn de geruchten waar, die in de kringen der naastbij betrokken militairen de rondte doen, dan zal aldus de te Nijmegen ver schijnende «Gelderlander" Utrecht de garnizoensplaats worden van de Koloniale reserve. De commandant dier reserve was reeds te Utrecht om een onderzoek in te stellen naar de al of niet geschiktheid van de infan- terie-kazerne aldaar tot huisvesting van het Yalide gedeelte der Koloniale reserve en om zoonoodig regelingen te treffen tot bet mede gebruik van verschillende inrichtingen en oefeningsterreinen in en nabij Utrecht. De reconvalescenten-compagnie blijft te Zutfen. Of ook het Koloniaal werfdepot naar Utrecht gaat In het weekblad «De Nederlandsche Jager' wordt er de aandacht op gevestigd, dat tegen woordig zooveel gestroopt wordt door land- weerplichtigen, dia met verlof zijn. Dezen hebben hiertoe een mooie gelegenheid, omdat zij hun geweer mee naar huis kregen. In het begin meende men, dat hageipatronen niet op Rijksgeweren gebruikt kouden worden; te Z(utphen) worden nu echter hageipatronen voor deze geweren verkocht, waarmee zeer veel wild wordt gestroopt. Naar aanleiding van deze mededeeling merkt men aan de «N. Rolt. Ct." op, dat het ver anderen van losse patronen in hageipatronen zeer eenvoudig gaat. De houten kogel wordt af genomen, de huls met hagel gevuld en deze met een prop vastgezet. Een geweermaker te Arnhem verklaarde den schrijver, dal hem jaarlijks na atloop der verschillende manoeu vres groote hoeveelheden losse patronen te koop worden aangeboden, en dat dit ook aan antieren geschiedtdeze patronen worden dan gewyzigd en als hagelpatronén weer in den handel gebracht. Dat is echter zóo eenvoudig, dat verscheidene landweermaunen het zelf doen. Men kan dus hagel schieten uit het infan- teriegeweer. Natuurlijk zal het een eenigszins onregelmatig verspreid schot geven door de misvorming van den hagel op en tegen de scherpe kanten der velden (het gedeelte van den loop tusschen de trekken) en zal bij veel vuldig schieten en gebruik maken van ge- harden hagel (chiliod shot)deloop beschadigd worden op de kanten der velden en dus het kogelschot bedroven worden. Ook is bij ge bruik van groven hagel misschien een vast raken van de hagelmassa door de vervorming van den hagel en door de trekken niet uit gesloten. De schrijver wijst er nu op, dat geweren, bestemd om den vijand van ons groudgebied te weren, op deze wijze voor het kugelschot worden bedorven. De geweren worden door het schieten met hagel onbruikbaar gemaakt voor het kogelschot en dus voor het doel, waarvoor zij vervaardigd werden. Om dit te voorkomen, beveelt de schrijver in de »N. R. Ct." het volgende aan sHet meest afdoende raiddel zou zeker be staan in het bouwen vau magazijnen waarin districtsgewijze zoowel de geweren als de patronen voor de landweer opgelegd konden worden. Zeker zijn hieraan kosten verbonden doch dan was de zaak ook op afdoende wijze geregeld. Moet echter de bezuinigingswoede, die het steeds op de hooldstukken VI en VIII der Begrootiug heeft gemunt, ook bier het laatste woord spreken, dan verdient wellicht het volgende overweging «Bij mobilisatie kan de landweerman zijn geweer niet gebruiken, omdat hij geen patro nen heeft. Deze moeten hem dan worden uit gereikt. Zouden er nu bezwaien tegen zyn om, als de land weerman zyn geweer mede- neemt, dit onbruikbaar te maken door den grendel er uit te nemen cn dit stuk tegelijk mot de putronen hot t weer uit te reiken Men zal hiertegen inb-jngen, dat elke gren del by een bepaald geweer behoort, maar het is nog de vraag ol geweren en grendels niet door elkander kunnen worden gebruikt. Moet deze vraag bepaald ontkennend worden beantwoord, dan is >lit zeker een groot be zwaar, dat echter mijns inziens wel over wonnen kan worden. Dwaal ik hierin, dan is liet bouwen van maguzijnen een onafwijs bare eisch, want uit bet hierboven bespro kene blykt duidelijk, dat de toestand niet kan blyven zooais hy op bet oogenblik is." Reeds in de «Amersfoortsche Courant" van 14 April werd voorspeld, dat de landweer- pliebtigen het hun moegegeven geweer zouden misbruiken en de raad gegeven, den afsluiter er uit te nemen eu dien op te leggen en in cas van alarm op te zenden met de patronen. De schrijver van «Langs de straat" ver haalt in »De Telegraaf" volgenderwijze het geval van den vegetariër, den omnivoor en de knolraap In de Ferdinand Bolstraat bevindt zich 'n kar met groenten, waarover met Argus-oogen 'n klein menschje waakt, Om de kar zijn schilderachtig gegroepeerd 'n magere keuke nmeid met'n rooden neusen 'n vaal hondje aan 'n touw, 'n slagersjongen, 'n leelijke juffrouw met gecentimeterd haar 'n reformjapon en 'n pak kranten onder den arm, en de klassieke dot straatjongens. Ineens 'n klein incident. Drie of vier jongens doen, als de koopvrouw 'n oogenblik wordt afgeleid, 'n even venijnigen als plolsulmgen aanval naar haar appelen- mand. Maar 'n ander mager straatschooiertje verhoedt zulks uit nauw te vatten beweeg redenen en gilt schel .Blaif jullie mit jo (ladders van dat mins d'r appele af eu gauw I" Koopvrouwtje er onmiddellijk „by" enover- handigt.gelrolfen door de erge menschlievend- heid van 't straatjongetje, hem 'n minuscuul knolraapje »Jij het hart voor 'n arm mins", zegt ze, «eet die maar lijn op, jog .Straatjongetje hapt onmiddellijk met begee- rige tanden in de witte knolvrucht, zalig in de overtuiging, dat iedere goede daad haar be looning vindt. Nauw is deze idylle behoorlijk in gang, of om don hoek van de Albert Cuypstraat ver schijnt 'n vegetariër. Deze heer, spitsnnuzig, laDgbeenig, maar vooral fabelachtig, naargeestig geheimzinnig mager, blyft bij 't zien van 't etende jonge tje staan, knipt als 'n genoeglijke poes met z'n kleine muize oogjes eD zalft: «Zóóóóó mag ik het zien deden we allen zoo hoeveel gelukkiger zouden alle men- schen zijn! Besef je dat wel, jongske?' Jongkse blijft met de knolraap tusschen z'n tanden staan en kijkt in stomme verwonde ring naar den vegetariër op. Daarna kauwt hij plezierig door. Oinlerwyl is ora 'n anderen hoek een dikke, omvangrijke heer met 'o ballonbuikje en 'n bierneus verschenen. Ook hij blijft staan. Da vegetariër zalft vertier: ..Bedenk eens jongske, hoe slecht en wreed bet is, arme dieren, die ons nimmer iets mis deden, alleeo|voor ons zingenot te slachten.'' Hij klopt op 't magere schoudertje van den momenteelen herbivoor. «Ga zou door, m'n kind. Er zit minstens evenveel voedsel in de sappige vrucht, die gij daar nuttigt als in een zoogenaamde malsche biefstuk, en «Zeg es, meneer", barst hier ineens de roode dikkert uit, «hou jij dien ongelukkigen slokker nog voor de mal ook Had die magere stakker maar es 'n lekker biefstukje tusschen z'n tanden, dan zou-ie d'r niet zoo goor uitzien «Purdon meneer", zegt de vegetariër, die 'n tikje valer is geworden, «hoewel ik u niet persoonlijk ken, moet ik u toch even zeggen, dat rayns erachtens peulvruchten, appelen en andere groenten meer dan voldoende ziju om 't raenschelijke lichaam «Vreet jij voor mijn part gras", valt de dikke hem nijdig in de rede, «maar geef zoo'n armen stumper geen knollen te kauwen 1 Jij weet er niks van Jij met je groente Vleesch, meneertje, vleesch, en niks anders". «Purdon, meneer", zegt de vegetariër, nu gansch en al blauw, «ik leef ais sinds jaren by vegetarisch dieet, en «Ja, je ziet er dan ook lekker uit »Wat blieft u, meneer?" zegt de vegeta riër allernydigst. »Ik ben blij, dat ik er althans niet uitzie als 'ti als *n nijlpaard!" De dikkert komt dreigend nader. «Is dat tegen mijn bedoeld, lange sladood?" «Prysbig!" hijgt de vegetariër, hakkelend van drift, maai tevens retireerend. «Magere slampamper I" «Vette vleeschklomp I" «Vodden- en beenenwinkcl «Rooie olifant Komt 'n ageat aan: «Wat mot dat nou? Doorloope heere, asjeblieft. Nette menseben schelden niet op straat De antagonisten staan uit te putfen. De dikke strijkt met 'n zakdoekje over z'n verhit gelaat, eu de magere lange, nog trillend van te voel drift, verwydert zich schokkebeenend. En 't jongske werpt den agent, den vege tariër eu den omnivoor stukjes van het staartje van z'n koolraap achterna. De Kroraaroju'aaf. Met deze angstwek- wokkeude uitvinding neemt het weekblad «Toonkunst" een loopje Alles at adem heeft, love den heer... Laurenz Ki omar Vyf-en-dertig iareo geleden maakte deze heer kenuis met Felix Motti. De heer Kromar hield veel van muziek en verheugde zicb

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2