Donderdag 20 September 1906. No. 725L 55e jaargang. Feuilleton. De misdaad zijns broeders. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschynt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f t. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.. Reolames 15 regels f 1.25; elko regej' meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9 Telephoon 19. IMF- Nieuwe ABONNÉ'S ontvangen de tot 1 OCTO BER verschijnende nummers van deze courant KOSTELOOS. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, maken bekend, dat exemplaren van het door den Gemeenteraad vastgestelde en door de Gedeputeerde Staten van Utrecht goedgekeurde uitbreidingsplan voor de Gemeente Amersfoort te verkrijgen zyD op de Secretarie tegen betaling van f3 per exemplaar. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Bekendmaking. REGENTEN van het BURGER WEESHUIS, maken bekend, dat zij voornemens zijn aan de Gemeente Amersfoort kosteloos afte staan het ten name van het Buiger Wees huis kadastraal bekend staande gedeelte van den Liendertschen weg, Gemeente Amersfoort sectieD. no. 698, onder uitdrukkelijk voorbe houd, di^t tenjbe hoeve van het aan het Burger Weeshuis toebehoorende perceel, kadustraal bekend sectie D. no. 1368, als heerscbend erf en ten laste van het aan de Gemeente over to dragen gedeelte van het perceel no. 698, als lijdend erf, zal worden gevestigd de erf dienstbaarheid van onbeiemmerden uit- en overweg. Bezwaren tegen den voorgenomen afstand kunnen vóór 25 September u.s. worden in gebracht bij den Secretaris. Het Collego van Regenten. De Voorzitter, P. J. F. VAN VOORST VADER. De Secretris, VAN ITTERSUM. Amersfoort in 1905. v. Nationale Militie en Schutterij. Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1905 der Nationale militie bedroeg 220. Vrijgesteld werden: wegens broederdienst 28, wegens gebreken 36, wegens eigen mili- tairenJfiensi^O^ils^fc^ „Natuurlyk biyft u van naoht hier; uw kamer ia Eereed. Het verheugt my, eeu vrieud van myu roeder onder mijn dak ty kunnen herbergen",ging Herbert voort, bly, dat het gesprek een andere richting genomen had. Hij voelde zich eohter vol strekt niet op zyn gemak in do tegenwoordigheid van dezen vreemden man. „Ik zal hier zeer ganiue overnachten, want ik ben vermoeid. Daarenboven zal ik my gelukkig achten, te rusten onder het dak van een vriend het is een genoegen, dat my in lauge jaren niet te beurt viel." ,Hoe langer u blijft, des to aangenamer zal het my zyn", zeide Herbert, eenigszius gerustgesteld door de laats'e opmerkiug van don heer l'earson. „U is wel vriendelijk. Ik zou thans gaarne naar mijn kamer gaan." Herbert geleidde zyn gast naar de gang en schelde een net dienstmeisje verschoon. „Marie, breng dezen beer naar de logeerkamer. Zorg, dat de kachel goed brandt en alles in orde is. Ik hoop, dat u goed zult slapen, my o heer Pear son." En Herbert Muurse was niet rouwig, toon zyn gast hem alleen liet. De gedachten van den vreemdeling waren niet van de aangenaamste terwijl by aohter do dienst bode de trappen opging, Hij viel neder op een stoel voor het vuur, beantwoordde bijna worktuige- lyk haar „goeden naobt" en verzocht baar, de deur achter zich te sluiten, „Dit is dus de broeder, naar wiens „Welkom- thuis" ik al deze jaren verlangd heb I Welke in- personen waren vootioopig uitgesloten van militairen dienst en éea werd vrijgesteld ingevolge art. 50 der Militicwet 1901. Èéo persoon is vóór de inlijving overleden; éen is gedurende zijn diensttijd wegens lichaamsgebreken ontslagen. liet aandeel der Gemeente in de lichting bedroeg 72, waaronder voor korte oefening21. Ingelijfd worden 57 bij het 5e regiment infanterie, 7 bjj het le regiment huzaren, 1 bij het regiment genietroepen, I bij het 8e regiment infanterie, 1 bij het le regimont veld-artillerie, 1 by het le regiment vesting artillerie 2'hij het regiment grenadiers en jagers, 1 bij de zeemilitie en 1 bij het korps mariniers. Aangezien de sterktestaten der Schutterij niet meer worden opgemaakt, kunnen geen opgaven worden verstrekt. Als auditeur fungeert de heer G. Dekker, terwijl de le luitenant-adjudant J. Busquet met de functie van kwartiermeester is belast. Het korps officieren bestaat nu uit de hoe ren: A. M. Tromp van Holst, majoör-com- raandant, .1. Busquet le luitenant-adjudant, C. de Jongh 2e luitenant, dr. F. A. Jt1. Gro- neman officier van gezondheid der 2e klasse. Op een verzoek van den Gemeenteraad aan H. M. de Koningin, om de dienstdoende schutterij en hare leden gelyk te willen stellen met eens rustende schutterij on hare leden, was op het einde des jaars nog geen beschikking genomeu. Kerkelyke Zaken. Er waren 10 kerkgebouwen met 18 leeraren of geestelijken. De godsdienstoeteningen der Doopsgezinde gemeente werden gehouden onder leeraren van elders, in den eersten tyd van het jaar 1905 in liet kerkgebouw uer Luthorsche gemeente, later in het gebouw der Loge aan de Van Persijnstraat. Uitgaven voor den openbaren eeredienst werden niet gedaan. Koninklijke machtiging werd gevraagd en verkregen tot het aanvaarden van legaten: door de Naderd. Hervormde gemeente van een legaat van 13000; door kerkvoogden der Nederd. Hervormde gemeente van een legaat van f6000; door het Burger Weoshuis van een legaat van f2000; door devereeni- ging «Liefdadigheid" van een legaat van f2000 alle besproken door wijlen mej. H. M. Hoefbamer; door het bestuur van het R. K. Weeshuis voor jongens en meisjes van een legaat van f1000 en door het R. K. Armbestuur van èen legaat van flOOO beide besproken goving deed my onder een aaugonomon naam voor hem veraohyuen Wanneer ik my dadelijk als zyn broeder bad bekend gemaakt, zou hij m|j mis schien verloochend ol aan de politis ovorgegevon hebben 1 O, wat heb ik gedaan om dit te verdionen Het noodlot houdt niet op, my te vervolgcu. Waar om ging ik terug naar dit land, waar myn naam door niemand geëerd wordt en allen zelfs mijn broeder my veroordeelen 1" Toen Herbert Muurse aan zyn brooder op Madeira schreef, verzuimde hij een zeer belangrijk iuit to vor- molden. Eenige maanden na het ongeluk, dat haar echtgenoot was overkomen, was Isabella bevallen vau een zoon, dien zij Frank genoemd had maar Her- bert had het raadzaam gevonden, dit feit te verzwij gen, toen by nan zyn brooder op Madeira achreof. Doze zoon luid thans den leeftyd van vyf-en-twintig jaar bereikt. Hij had het karakter vnn zijn vador geërfd, was een manlijk, eerlijk, edelmoedig, goed hartig jongmensch. lloowel by niot by zyn oom in huis woonde, hnd Herbert zyn opvoeding bekostigd en door zijn be moeiingen had de jonge man thans een goeda be trokking op een kantoor gekregon. Dit was echter allee, wat Herbert ooit voor het oenig kind van zyn broeder gedaan had. Twintig jaron geleden had mevrouw Herbert Muurse haar echtgenoot een dochter geschonken, diozo Er- minie doopten. Éjj was thana een allerliefst jong meisje en beloofde eon zeer mooie vrouw te zullen worden. Zjj had een nederigen, gehoorzamou, lief- talligen aard on was in ëon woord eon juweel van een dochter en Herbert had haar lief on was trotsoh op baar. Toen zij beiden kinderen waren, was Erminie dikwijls in aanraking gekomen met haar neef, Frank Muurse. Zjj apoolden gaarne samen on toon zo ouder werden, was het gevool, dat ze voor elkander koes terden, inniger dan gewoonlijk tussohen neef en nioht het geval is. Zij bad thans haar neef Frkon door W. H. Overgoor door hot Kerkbestuur van dun H. Fran- ciscua Xaveriua word eon legaat van f 1000 besproken door J. Dommorshuizon. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappon. A. Onderwys. 1. Sch den voor Lager onderwijs. In de Verordening, rogelende do samen stelling en inrichting der Commissie van Toe zicht op het Lager onderwijs werd een be paling opgenomen volgens welke degene, die, na zijn benoeming als lid der Commissie, tot lid van den Gomeentoraad wordt benoemd, lid blijft, totdat hij volgens den rooster van aftredlog ophoudt lid dor Commissie te zyn. Een voorstel van ons collego tot het in voeren van Gymaastiek-onderwys op de open bare Meisjesschool (le soort) voor de 6o tot 10e klasse, benevens een voorstel tot het niot- invoeren van dergelijk onderwijs op de opon- bare Jongensschool (lo soort) was op het einde van het jaar nog niut behandeld. Boide voorstellen waren ingediend naar aanleiding van bij uw vergadering ingekomen adressen. Door uw vergadering werd besloten tot een uitbreiding van het llerhaliogsunderwys. De cursus loopt thans over drie jaren als volgtvoor jongens van 1 September tot 1 Mei gedurende vijf avonden per week telkens van 7 tot 9 uur on voor hen, die hel beperkt leerplan volgen, gedurende het zeilde tyd vak tweo avonden per week op de zelfde uren voor meisjes van 1 Maart tot 1 November gedurende vyf namiddagen per week van 5 tot 7 uur, en voor hen, die hot beperkt loor- plan volgen, gedurende liet zelfde tyd vak drie namiddagen por week op de zeilde uren. By Kon. besluit van 23 Juni 1905, no. 73, werd tot 1 Mui 1900 vrijstelling verleend van de verplichting voor meisjes gelegenheid te verschaffen om buiten avonduren, 96 uren in het jaar horhalingsonderwys te genieten. Besloten word nogmaals gebruik te maken van de voorlichting van mej. Teunisse, to Amsterdam, bjj het onderwijs in de hand werken op de openbare Lagere scholeu. üp een verzoek van eunige gehuwde on derwijzers beneden 28 jaar om in hot genot te worden gesteld van oen tegomootkoming m huishuur, als is bepuald voor gehuwde onderwijzers boven 28 jaar, werd afwjjzend beschikt. Naar aanleiding van een adres van onder wijzers tot wijziging van do salarisregeling hadden wjj in het eind van 't jaar een advies uitgebracht, 't goen evenwel in 1905 uog niet behandeld is, 2. Zondags-, werk- en bewaarscholen. lief cn hy beminde haar wodorkoorig met b&rtatuoh- lelyke liefde. Do twee jongelieden zaten dikwijle bnud in haud in bet eeno of andere nfgelogon boekje, van dun grootun tuin, luisterend naar bot zingen dor vogels of' hot murmelen van een book, torwyl ze elkander do oude en tnob altijd nieuwe goscbiodoniH hunner liefde vertelden. Hun lievoliuggplaiilsjo was het zelfde zomerhuisjo, wnnrvau in het begin van dit verbaal goaprokou is en dat op do grens van hot buitengoed van den boor Muurso gelogen was «on verborgen plokje, waar ze hun lieflijke beloften van eeuwigdurondo trouw zonder vrees voor stoornis konden wisselea. Maar bun ontmoetingen droegen mot de goedkourlug Erminio's vader on moedor weg. Zy hadden bun neef sedert lang to kounon gogevou, dat zyn hu- zoeken te bunnen huizo niet gewensebt waren. Het bevel was eobtor te laat gekomendo noof en do nicht hadden clkanduJ roods lief ontmoetten olkau- der dikwijls zo uier toestemming der uudors. Erminie, die nooit met du harde wereld in aan raking was gelcomon, droomde rustig on kalm haar liefdedroom, maar Frank, diu maar al te good don mooilyken strijd des levens kende, kou slechts ge durende enkole oogenblikken do werkelijkheid ver geten on dat wus, wanneer by hand in hand mot liet Ionge meisje zat cu voeldu, hoe lief zy olkuudor hadden; doch nauwelijks had by haar verlaten, of vol bezorgdheid ducht by aan hetgeen do toekomHt breogou zou. Zelfs in n^ar togonwoordigheid kon hij niot nityd zyn moedeloosheid verborgen. Dan streek Kriuinie zyn baar uit zyn oogen weg eu kuste hum, zeggende „Waarom kykt myu Hove ling zoo bedroefd 't Waarom is by treurig, terwijl bij bii my is T" Frank zag haar in do oogon on antwoordde: „Ik dacht aan je vader, Erminie en wat hy doon zou, als bü giste, dat wjj elkander lieluobbon. H|) zou jo dauofijk wogzotiden." Haar voorhoofd was een Oogenblik bewolkt, doch Do ProtestanUche Zondagsscholen werden bezocht door 783 kinderen. Wcrluebotafc Op di openbar* Leger* scholen bestaat gelegenheid voor muisjes om onderwys te ontvangen ia vrouwelijke band- werken. De naai- on broischool van de Zusters van Onze Lieve Vrouwe word bezocht door 80 meisjes. Bewaarscholen, 5 in aantal mot 11 onder wijzeressen, 3 helpsters, 0 kweokelingon, 282 jongens en 382 meisjes. 3. Inrichtingen tot opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen. Hot onderwijs aan de Rijks-Normaallessen word gevolgd door 14 mannelijke on 35 vrouwelijke leerlingen, torwyl ook aan de bijzondere school voor Ohr. nationaal onder wys gelegenheid bestaat tot opleiding voor onderwijzers en onderwijzeressen. 4. Scholen volgens do Wet tot regeling van hot Middelbaar onderwijs. a. Hoogere Burgerschool. Door U werd naar aanleiding van een adres van belanghebbende ouders hosloton, aan do vrouwelijke loorliugen dor Hoogere Burgerschool Gymnastiekonderwijs te doon geven op afzonderlijke uren door een vrouwe lijke onderwijskracht. I)e vorgunning tot het mogen geven van privaatlessen door leeraren aan de Hoogere Burgerschool word, in plaats van van uw toe- 9tomming, afhankeryk gestold van de toestem ming van ons c< llege. üp een verzoek van oonlge leeraren om voor hen een minimum-salaris te willen vast stellen, word afwyzcnd beschikt. b. Burger Avondschool. Door U werd besloten, het salaris per wekeljjksch les-uur van de onbevoegde leer aren aan de Burger Avondschool te brengen van f25 op f30. Do cursus ving ook dit jaar oen maand later aande ruden hiervan was, dat een aanvrage van den Directeur tot in gebruik name van eenige lokalon buiten He Ambachts school niot vóór den aanvang van don cursus voldoende beoordeeld kon worden. Een adres van eenige workliedon-vereeni- gingon tot het wederom instollon van een klasse van voortgezet teekenonderwys wus aan het einde van het jaar nog niet door U behandeld. (Wordt vervolgd). zij antwoordde„Donk "cr mei aan, Frank, waut ik wout hoiiHch niot wal ik zou moeten boqiunun. Ik heb myn ouders lief, maar ik geloof, dal ik jou nog liever bob cn zij kunnen ons nu niot meer scheidon." Op deze wijze brachten Frank eu Erminie menig gelukkig uur in het geheim door io het zomorhuisjo. Op den zelfden Maandagavond, dien de hoor Pear son ton huizo van zyn broeder doorbracht, werd elders oen looneol, mot dozo geschiedenis in verband slaande, afgespeeld. In een huis - veel minder fraai doch aau dun zelfden wog gelogen als dat van don heer Muurso -- zat do eigenaar, Orosby, hoofd der flirraa Orosby <fc Co.. to Londen, in zjjn studeerkamer met zyn eersten klerk, den jongen Frank Muurso. Hy was op bet kautoor der firma Crosby gokomoo, toon hij nog zeer Jong was, door do beraooiïng van zyn, oom dio eon vrlond van don hoor Orosby was, In den loop der jaren was Frank door «iju vlijt, bekwaamheid en toowjjaing aan do belangen vau zyn patroon do ineost vertrouwde klork geworden op het kantoor dor oogansohijolyk bloolondo nrraa. Do tafel tussohon do twoe mannon was mei boeken en papieren bodokl; hot galaat, vau den oudsten heer nail eon alles behalve gelukkige uitdrukking. .Dit is eou ernstig geval, vindt jo niet Muurso f Do zaak staat veol slechter dan ik daoht, vool slechter. Ik wist, dat wo maaudeu aohtoroon vorloreu hobbon, maar bad goon flauw vorraoodon, dat bet vorlies z6o groot was, als jo mij zooeven aangetoond hebt, dal het in werkelijkheid ia". Do jonge man antwoordn niot, Zijn goiaat verried hot grootste modelijden mot do zorgen on raooililk- hoden, waarin zijn patroon gewikkeld was. Dal modelijden kwam niot uit eigenbelang voort; want hoewel hj) zijn betrokking verloor, al* bet kantoor van don boer Crosby to gronde ging, daoht hij hier niot in de oorsto plaats aan. Hy hnd zyn patroon lief, dio hom altijd vriendelijk en edelmoedig bod behandeld «n vroosdo don onvorinydeHjkon afloop ik ovonzonr voor den hoer Crosby als voor (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1