Stadsnieuws. Advertentiën. Colleges prof. Bolland, FOURAGE. Dr. A. M. A. Reynders, Remoostrantsch predikant te Arasterdam, hoopt Zondagochtend half elf voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk, hier. Uit de Millioenen-nota met de «zeer eerbiedwaardige parlementaire traditie" van het lezen der lliilioenen-rede is thans ge broken blijkt, dat een verhoogd Rijks subsidie wordt in uitzicht gesteld voor de Industrie- en Huishoudschool en voor de Ambachtsschool en op de Staatsbegrooting een subsidie is uitgetrokken voor de Oud heidkundige vereeniging «Flehite". De eindcijfers der verschillende hoofd stukken van de Staatsbegrooting 1907 zijn als volgt Hoofstuk I (Huis der Koningin), f800 000. Hoofstuk 11 (Hooge Colleges van Staat). f743 005.37i/2. Hoofdstuk 111 (Buitenl Zaken) fl 138855.50. Hoofdstuk IV (Justie) f7 298774.15. Hoofdstuk V(Binnenl. Za ken028303775.50. Hoofdstuk VI (Marine) f 17 691 O?!}.1/* Hoofdstuk VllA(NationaleSchuld) f4719900. Hoofdstuk VIIb(Financiën) f235114:i3.83V2 Hoofdstuk VIII (Oorlog) f26 055.831. Hoofdstuk IX (Waterstaat) f35218 578.46. Hoofdstuk X (Landbouw, Nijverheid en Handel) f4 032965. Hoofdstuk XI (Koloniën) f3 08006818. Door de Regeering is overleg gepleegd, ten einde te komen tot eenheid van hande len door de verschillende Departementen in zake de Ongevallen wat. Dit heeft er toe geleid, dat te beginnen me 1 Januari 1907 alle Departementen de ongevallen-risico zul len overdragen op de Rijks Verzekeringsbank, behalve de twee militaire Departementen, die, op grond vuti de in vorige jaren opge geven redenen, den aldaar bestaanden toe stand weuschen te bestendigen. Maandagavond had in Den Haag onder leiding van het Kamerlid dr. D. Bos de druk bezochte protest-meeting tegen de pandjes huizen plaats. De winst, die door de banken van leening wordt gemaakt, is luttel, vergeleken bij die van de pandjeshui* en. Volgens het Nuts- rapport bedroeg in 19i)2 de winst van de openbare banken f15000, terwijl volgens globale berekening de winst van de pandjes huizen f625 000 bedroeg. Ten slotte werd de volgende motie aan genomen. „De verga lering, zich verzettende tegen den woeker in eiken vorm, van oordeel, dat deze in de pandjeshuizen welig tiert, roept de hulp v in den wetgever in uui .Jien woeker te bestrijden en mede door verbetering van de wetgeving op de B inken van leening aau het euvel der pandjeshuizen een einde te maken". Tevens werd aangenomen het volgende «De vergadering, van oordeel, dat tot be strijding van den woeker ter vc orlichting van het publiek en ter verbetering van het crediet der behoeftigen, de aaneensluiting van in dit opzicht gelijk gezinden ook bij verbeterde wetgeving uoodig is, spreekt den wensch uit, dat een vereeniging voor dat doel worde opgericht". Het comité werd gemachtigd de oprich ting eeuer dusdanige vereeniging voor te bereiden. Mej. M. A. Radersma is benoemd tot on derwijzeres in Handwerken aan de openbare Lagere school 2e soort. Mej. R. Stolberg is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Stroe, bij Barneveld. Aan majoor M. van Kuijk, van het wapen der cavalerie, sedert 17 Augustus 1903 op non-activiteit te Nijmegen, is opzijn verzoek eervol ontslag verleend, onder toekenning van pensioen. Majoor T. E. M. van Lilaar, thans van het 2e regiment huznren te Venloo, wordt op non-activiteit gesteld. Aan den le luitenant A J. A. Busquet, sedert 10 October 1905 op non-activiteit te Bergen-op-Zoom, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dien t. Tot kapitein bij de rustende Schutterij te Amersfoort is benoemd de le luitenant-ad judant J. Busquet Sr. Bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd tot 2e luitenant de sergeanten H. D. Seher- penbuyzen, van het regiment grenadiers en jagersJ. P. Holten, van het 4e en A. Go- vers, van het 10de regiment infanterie. Tot 2e luitenant der infanterie zijn nog bevorderd de volgende sergeanten herkomstig van den cursus bij het 5e regiment infante rie J. Detmar en A. C. Stadlander bij het le regiment infanterie, H. D. Buurman bij bot 3e regiment. J. M. F. van Everdingen bij het 6e regiment, H. J. Juta en C. Gordijn bij het 9e regiment en W. de G'oot bij het löde regiment infanterie W. G. A. Raat tot 2e luitenant-kwartiermeester bij bet le regiment infanterieen B. C. M. Martens en A. J. Sparenburg bij de infanterie O. I. leger. Het 1e regiment veld-artillerie wordt bin nenkort bewapend met het nieuwe snelvuur- geschut van c.M. Blijkens advertentie in dit nummer is hier opgericht een Normaalschool tot opleiding van Christelijke onderwijzers aan welke, behalve in de vakken van het Lager onder wijs, les wordt gegeven in Wiskunde, Alge- meene geschiedenis en twee moderne talen. Jongens en meisjes die den 14-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt, kunnen worden geplaatst in een voorbereidingsklasse, aan die inrichting verbonden. In dit nummer kondigt de heer J. de Lange aan, dat hij voor de definitieve r< ge ling zijner lessen in moderne danskunst aan staanden Zaterdagmiddag van 12 tot 5 uur zitting zal houden in «De Arend". Gegeven de welverdiende groote renom 1 iee welke de heer De Lange ook hier ter stede als «lansleeraar bezit, behoeft hieraan wel niets onzerzijds toegevoegd. De verschillende draukbestrijdings-vereeni- gingen hier ter stede zijn op het goede denkbeeld gekomen, samenwerking te zoeken om met vereende krachten den gemoenschap- pelijkei. vijand gezamenlijk te lijf te gaan. Zij hebben daarmee een uitnemend voor beeld gegeven aan tal van andere vereènigin- gen te dezer plaatse dio een gelijk doel beoogen doch, iu plaats van saam te werken en daardoor het doel te bereiken, liever blijven voortsukkelen i^der onder eigen Bestuur en ieder met een noodiydeivle kas. Dinsdagavond dan werd saamgiSteld het «Plaatselijk Prankweer-coraité" uit de »Nat. Christen Geheelonthouders-vereeniging", het R. K. «Kruisverbond" en de R. K. aMaria- vereeniging" en den «Volksbond, vereeniging tot bestrijding van drankgebruik" In het Drankweer-comité zijn die vereeni- gingen vertegenwoordigd door de bei .ren C. Ruitenberg en Pb. van der Pol, Tb. J. Hs Rianchi en F. J. Kisner, raej. A. M, Sander, en mej. C. P. Tn. Welters, en de heeren prof. F. Kenninek en S. Posthuma. .Vloge dit comité een lang en nuttig leven beschoren zijn. De plaatselijke afdeeling van den «Chr. Nationaal Werkmans Bond" heeft er thans toe besloten de benedenzalen van zijn ver- eenigingsgebouw «Eben Haezer" te doen ver beteren. Zij, die het voormalige «Volksheil" ook aan den binnenkant kennen, zullen stellig erkeunen, dat dit geen weelde is. De afdeeling heelt zich thans tot deloden der Ned. Hervormde kerk gewend met een verzoek om steun voor de verbouwing. Dinsdagavond werd in «Ons Huis" de eerste cursus- vergadering gehouden van de Vrij zinnig-democratische kiesvereeniging. Het ledental bedraagt thans 64. De plaatselijke afdeeling der Maatschappij tot Bevorderiog der Toonkunst zal Vrijdag avond in haar Muziekschool de 67ste leden vergadering houden, 0. a. tot het voorzien in Bestuui-s-vacatures door periodieke aftre ding. De vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" houdt een leden- vergadering op Woensdag 26 September ditmaal in het schoolgebouw aan bet Plant soen. Ook daar is aan de orde de voorziening io Bestuurs-vacatures. Door' uitlandigheid van bet lid van het Hoofdbestuur dei Internationale vereeniging «Vrede-tentoonstelling" zal de vergadering tot stichting eener plaatselijke afdeeling ook hier ter stede eerst in het oinde dezer maand worden gehouden. Omtrent bet concert door raej. Van Iter- son en de heeren Wegerif, dat 27 Septem ber iu «Amicitia" zou worden gegeven, hoorden we nog iels naders. Gebrek aan belangstelling Door den Secretaris der plaatselijke af deeling van de «Alliance fran^aise" is ont vangen het 105e Bulletin dier vereeniging, voor hen die de Fransche taal bestudeeren te meer belangrijk om het bijvoegsel, een zeer uitgebreide aanbieding van tuinbouw- gereedschappen met een schat van technische termen op tuinbouwgebied. Belangstellenden kunnen, zoolang de voor raad strekt, kosteloos een exemplaar bekomen, Kortegracht 9. De temperatuur van het water in de Bad en Zweminrichting was hedenochtend 57® F. Ten Paleize «Soestdyk" zijn aangekomen Vorst en Vorstin Alexander George van Teek. Morgen wordt daar verwacht de Hertogin van Albany, zuster van H. M. de Koningin- Moeder. Veel wal ons op 't oogenhlik Jood toeschijnt, wordt goud in de herinnering. De Haagsche briefschrijver der „Zutph. Crt." geeft het volgende middel in overweging tegen de steeds veelvuldiger rijwiel-diefstallen Men veratrekke ieder rijwieleigenaar een me talen plaatje, voorzien van een nummer als bij de hondenbelasting. De politie door het ganeche land, boude een register, waarin achter ieder nummer de naam van den eigenaar van het rijwiel, diens woonplaats, enz. vermeld wordt en de wet bepale eenvoudig, dat geen rijwiel mag worden verhandeld, dan voorzien van het wettelijk vastgestelde nummerplaatje, zooals effecten zonder zegel niet veriocht kunnen worden Aan hen, die andera dan bij erkende rijwiel handelaren een rijwiel willen koopen, legge men de verplichting op om, alvorens hiertoe over te gaan, bij de politie even te informeeren naar den naam van den eigenaar en als sanctie worde op die bepaling gesteld, dat in de eerste plaats het door art. 637 Burgerlijk Wetboek aan hou ders van ontvreemde of verloren goederen ge geven recht op teruggave van den koopprijs vervalt en voorts, dat niet-informeeren een ver moeden in hun nadeel doet ontstaan ten opzichte van heling. De politie verkrijgt hierdoor het voordeel, dat zij telkens kan weten, waar een rijwiel te koop wordt aangeboden en dus onmiddellijk poolshoogte kan nemen. De eerlijke kooplieden zullen voor den maat regel dankbaar ziju en de oneerlijke, die zoo bijzonder naief op elk aanbod ingaan, worden gedwongen die onnoozelheid af te leggen. Nederland is rijk aanschulden. In rende cijfers bedraagt de nationale schuld een som van maar eventjes zestienhonderd millioen gulden. Maakt eens een denkbeeld van zulk een som en stelt u dan eens voor, dat de heeren in Den Haag het goede plan zouden hebben, het ge- heele bedrag in zilvergeld ineens af te betalen. Hot vervoer zal per spoor geschieden. Alle goederenwagens vau de Staatsspoor zijn aangespannen en nu wordt opgeladen van belang. Tien duizend Kilogram op iederen wagen. Pakt maar aan, jongens I Wagens van de Centraalspoor aangehaakt. Vooruit maar, mannen Ooster- en Hollandsche Spoor! Vrachtwagens asjeblieft Zoo, al aanhakende en vastsjorrende, raken we eindelijk klaar. En daar staat eindelijk het bedrag der Staats schuld in zilver op den spoorweg. Kom nu eens meewandelen langs den trein. Goed tellen, hoor. Een twee-drie-45-100-500-1000-1200-l400-1600- gelukkig we zijn er. Zestienhonderd waggons staan daar, elk be laden met twintigduizend pond zilver Een stuiver, in het jaar I na Christus tegen 5 percent op samengestelde interest gezet, zou in het jaar C tot f6 geworden zijn, in het jaar CC tot f1000, onder de regeering van Diocle- tianus tot f118000, in het jaar CCC tot 15'/t millioen, ten tijde van Clovis tot f 203 12-5 000, onder Karei en Groote tot ruim 4'/j milliard en eindelijk in 1895 tot f692 015 000.000.000. 000.000.000.000.000.000.000.000. Moraalieder kan niet rijk wordenmaar voor elk menscb is het een bagatel, aan zijn driemaal- overachter- achter- achterkleinkinderen een behoorlijke erfenis na te laten. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 12 tot 20 September 1906. GEBOREN Maria Helena, d. van Willem Berghuizen en Anthonia Maria Markhorst. Caiharina Johanna, d. van Cornelis Engelbertus Scherp- zand en Catbarina Constantina Schippers. Maartje, d. van Bartus Cornelis van d Bor en Wilhelmina Anna Geerfruida Bijvank. Nicolaas Gerardus, z. van Cornelis van Drie en Engelina de Goede. Hendrika, d. van Hendrik Wouters en Jannetje Hofland. Wilhelmina, d. van Willebrord Roovers en Maria Mensen. Hendrikus Johannes, z. van Johannes Verhoef en Jansie van den Berg. Willem, z. van Willem, van Genderen en Johanna van den Hooff. Rijkje, d. van Willem Heetveld en Hendrika Boons. Catbarina Jakoba, d. van Johan Michon en Jansje Peeman. Jacobus, z. van Albert Haarsma en Anna Maria Schouten. Geer- truida Hendrika, d. van Antbonie Wijnen en Adriana Pot. Nicolaas, z. van Gerrit Drieen huizen en Neeltje Sijtsema Johanna Jacoba, d. van Jacobus Cornelis Veenendaal en Clara Reijerse. Wilhelmina Petronelia, d. van Marinus Hendrik Josephus van Lent en Hen drika Morlijn. Frank, z. van Frank Schuur man en Willernina Gerth. Dieuwertje Cornelia, d. van Jan Lukas Boersma en Cornelia Krans. Christina Antonette, d. van Willem Frederik Woudenberg en Wille rnina Margaretha Jens. Johannes Gerardus, z. van Pieter Kraan en Maria Hartman. ONDERTROUWD: Dirk Wybrand de Jager en Maria Suzanna Meijer. GETROUWD: Jacobus Stomphorst en Hendrika van den Brink. Meioe van der Leeuw en Lolkie Bakker. Wouter Overvest en Geurtje de Bruijn. Hendrik van den Eshof en Wijtske Jasper. Johan Mourits van Nimwegen en Margrietha Brandsen. Lucas van Gastel en Johanna Letta van der Heijden. OVERLEDEN Gerardus de Waal 10 mnd. Johannes Hubertus Tönis, 6 w. Sophia Wilhelmina Adi iana Volkers, 6 mnd. Elisabeth Johanna Watervis, 7 mnd. Gerrit Snyders, 12 d. „Met vreugde begroet". Behalve andere gifteD nog *an N. N„ te A., in hartelijken dauk oitvangen f 10. stize Frederiks Van Cleeef. Getrouwd H IN RICH PAULS LÜCHT en HELENA CATHARINA HULST die, mede namens wederzijdsche familie, dank betuigen v<>or|de belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Amersfoort, 20 September 1906. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming, ondervonden by het overlijden myner geliefde echtgenoote G. M. van ZWIJNDREGT-Ter Meulen, betuig ik mijn oprechten dank. H. A. van ZWIJNDREGT. Amersfoort, 20 Sept. 1906- Prof. G. J. P. J. BOLLAND heeft zich bereid verklaard, te Amsterdam gedurende den cursus 1906—1907 twee maal per week, van 7 tot 9 uur, COLLEGE te geven: des Dinsdags voor eerstbeginnenden, des Vrijdags voor meergevorderden. Hel openingscollege voor beide groepen wordt Di n s da g 25 September a. s. te 7 ure in «ODÉON" gegeven de volgende in bet gebouw Lijn baansgracht 247 (bij het Leidschc plein). Hun, die een of beide cursussen wenschen te volgen, wordt verzocht, zich daartoe aan te melden bij den pedel der Universiteit. LEVERING van De Luitenant-Kolonel, fung. plaatselijk Commandant te Amersfoort, zal op Maan dag 1 October 1906, les middags ten 12 ure, te zijnen burette, Appelmarkt II, on der nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar herbesteden De levering van Hooi, van Stroo, van Haver, teD behoeve van de paarden bij de troepen, die gedu rende het tijdvak van 1 November 1900 tot en met 31 October 1907 te Amersfoort garnizoen zullen houden. De voorwaarden van levering, vastgesteld by beschikking van den Minister van Oorlog van 21 Juni 1900. Vle Afdeeling No. 38, met de wijzigingen van 18 Juli 190l, Vle Afdee ling No. 86, van 22 Mei 1902, Vle Afdeeling No. 63, en van 22 Mei 1905, Vle Afdeeling No. 7, zijn tegen den prijs van vijftien cent 0.45) per exemplaar, verkrijgbaar bij de firma de Gebroeders Van CLEÈF te 's-Gra- venhage. Aldaar zijn ook verkrijgbaar gedrukte for mulieren voor inschry vingsbiljetten met en veloppen, tegen den prijs van, ongezegeld f 0.04, gezegeld f0.26^. De aandacht van gegadigden wordt erop gevestigd, dat de insch rij vingsbiljetten voor de levering van de artikelen hooi, stroo en haver, prijsopgaven moeten inhouden voor de levering van elk artikel afzonderlijk en voor de levering van de drie artikelen ge zamenlijk, alsmede dat de biljetten, welke prijsopgaven bevatten voor meer dan éen artikel, en daaruit niet blijkt of voor elk afzonderlijk of voor de artikelen gezamenlijk wordt ingeschreven, huiten aanmerking kun nen worden gelaten. Nadere inlichtingen kunnen ten bureele van den aanbesteder wordeu ingewonnen, waar de monsters Haver éen uur vóór de aanbesteding moeten zijn ingekomen. De Luitenant-Kolonel, fung. Plaatselijk Commandant, J. H. van der BURG. Amersfoort, September 1906. StoomZuivellabriek Nijkerk MELK-SALON AKNHEMSCHF. WEG 40 Ziektekiemvrije Melkproducten, onder vaste controle van den heer W. A van den BOVEN KA MP. Tweemaal daags aan huis bezorgd MELK per Liter f0.08, per glas f0.05 KARNEMELK f0.03 per Liter. ROOMBOTER f1.40 per K.G. BIEREN en ALCOHOLVRIJE DRANKEN

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2