BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende bij de Amerfoortsche Courant van ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1906, uitgave firma A. H. van CLEEFF. geloond hebben, de prijzen en de artikelen vau bijna twee en een halve eeuw terug eens te vergelijken met die van den tegen- woordigen tijd. Blijkens advertentie in het hoofdblad heeft de «Ned. Stofbestrijding Mij." aan baar b«- drijt een nieuwe afdeeltng toegevoegd name lijk een Pui- en Glazenwasscherij. Evenals voor haar bekende Stofzuigerij heeft de Mij. ook hier weder geen kosten of moeite gespaard om haar bedrijf zoodanig in te richten, dat ze de concurrentie raetde grootste dergelijke zaken in Nederland gerust het hoofd kan bieden. Geheel geïnstalleerd met nieuw materieel, tot zelfs voor de grootste gebouwen, en met zorgvuldig uitgekozen personeel zal zij onge twijfeld ruimschoots werk vinden. De wijze waarop zij hier ter stede de Groote kerk reinigde, heeft haar een dank betuiging van Kerkvoogden bezorgd, die klinkt als een klok. Geljjk bekend, is haar filiaal hier gevestigd aan den (Jtrechtschen weg. In plaats van kapelaan A. Otten, die werd overgeplaatst naar Hoogland, is kapelaan H. W. van Soest benoemd tot adviseur van de Maria-vereeniging (drankweer van R. K. vrouwen en meisjes) hier. In de gistei avond gehouden leden verga dering /an de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" werd Rekening en verantwoor ding gedaan en werd het Jaarverslag uitge bracht. Dit laatsie wordt weldra in druk verspreid en behoeft thans dus niet geme moreerd. Als Bestuurslid werden herkozen raej. C.J. Wentzel en jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, terwijl in plaats van den heer J. D. Reimau Jr., die bedankte, werd gekozen baron Van Leeuwe van Middelstum. Even na het afdrukken van het vorig num mer kregen we telegrafisch bericht, dat het concert van mej. Van Iterson en de heeren Wegerif, dat hier op 27 September in «Araicitia" zou worden gegeven, niet zal doorgaan. Wi) waren er reeds bang voor; gezien het gering aantal kaarten, dit daarvoor werti genomen Ofschoon teleurgesteld door de niet voor ziene, geringe deelname in het vorig seizoen, heeft bet Bestuur der Sociëteit «Amicitia" besloten, op den voet Yan vorige jaren, nog eenmaal te beproeven, in den aanstaanden winter eenige abonnementsuitvoeringen te doen geven. Hierbij zij opgemerkt, dat, behalve drie tooneelvoorstellingen, óok een concert zal worden gegeven en wel door het Utrechtsch Stedelijk Orchest. De uitvoeringen zijn voorloopig vastgesteld als volgt 15 November, Rotterdamsch Tooneelgezel- schap, Directeur de heer P. D. van Eijsden, 11 December, Utrechtsch Stedelijk Orchest, Directeur de heer Wouter Hutschenruiter. Half Januari 1907, Tooneeluitvoering (nog in onderhandeling). 7 Februari, Nederl.Toneelvereeniging, van Amsterdam, Directie Je heeren Van der Horst en Ternooy Apèl. De abonnementsprijs le rang is per persoon en ,per uitvoering fl.50. De kaarten gelden voor éen uitvoering, doch kunnen gebruikt worden naar verkiezing bij die van de vier voorstellingen, welke men bezoeken wil. Men teekent dus in voor een zeker aantal kaarten, en niet voor een bepaald aantal voorstellingen. Niet-gebruikte kaarten worden slechts bij uit zondering teruggenomen. De kaarten zijn per soonlijk, in zooverre, dat de leden vau éen gezin allen als abonné worden beschouwd. De entree-prijs voor niet-abonné's,onverschillig of zij al dan niet leden van de sociëteit zijn, bedraagt f2.00. De inteekenlijst wordt in den loop der volgende week in circulatie gebracht. De looper komt hoogstens éen maal terug en 't is dus zaak, aanstonds te besluiten opdat het Bestuur van »Amicitia" in tijds kunne beslissen af de voorstellingen kunnen doorgaan. Men zie de advertentie in dit nummer. Het is nog niet zoo heel zeker, dat het symphonie-orkest „Jubal" zijn eerste concert zal geven op 2 en 3 October. 'tKan best half October worden, verzekert men ons. En dat is maar goed ook, nu op 4 Octo ber Mossel en Godowsky, bij hun veertien- daagsche tournee door Nederland, in «Ami- citia" een concert komen geven. Deze in subliem samenspel welbekende kunstenaars komen met een grootendeels nieuw programma, waarop voorkomen So nate opus 18 in D gr. t., van Rubinstein, voor piano en violoncelde Wanderer-fantasie 'van Schubert (bewerkt gedeeltelijk door Lis'.t, gedeeltelijk door Godowsky zelf); de violoncel-sonate in F. gr. t. van Marcello eenige kleinere stukjes zoowel voor p ano als voor violoncel. Ten slotte drie piano stukjes van een weinig bekend componist Seriabin, en een „Konlrapunktische-Concert- phrase" van Godowsky over een wals van Strauss „Kunstleiieben." veelbelovende concerten. De «Algemeeue Muziekhandel, voorheen Stumpff Koning"te Amsterdam verspreidde oók al een circulaire, waarin o.a. het vol gende voorkomt. Wij hebben de eer u mede te deelen, dat wij, door eenige kunstliefhebbers daartoe aangezocht, het voornemen hebben in den loop van het a. s. seizoen een 1-tal abonne- ments-concei'ten te geven in de groote zaal van «Amicitia". Wij hebben daarvoor de onderstaande artisten aangezocht le concert20 November 1906, Gertrude Peppercorn, pianiste. 2de concert20 December 1906. Matthieu Crickboome, violist, en mej. Gabriëlle Wy- bauw, zangeres. 3de concert: 22 Januari 1907. Het Ham- bourg-trio (Mark, piano Jean, viool en Boris, violoncel). 4de concert: 20 Februari 1907. Het EI- dring-Kwartet. Als nu óok maar de muziekliefhebbers komen. De hier reeds zeer bekende redacteur van «Het Schaakblad", de heer W. Muntjewerf, heeft tegen morgen hier weder een schaak wedstrijd georganiseerd, wederom te houden in Hotel-Reichmann en wel van 10 tot 1, van 2 tot 5 en van half zeven tot half tien en toegankelijk voor iederen belangstellende in het Koninklijke spel. Gespeeld wordt in 4 klassenhoofd-, le, 2e en 3e klasse. De prijzen zijn hoofd- en le klasse, gecombineerd: verguld zilveren medaille en diploma2e pr. bronzen medaille en diploma; 3 kl. le pr. groote broozen medaille en diploma, 2e pr. kleine bronzen medaille en diploma alledraag-medailles aan lint. Ook wordt een fraai diploma uitgereikt [aan hen, die van de 3 te spelen partijeu er 2 wonnen. Ook onder de timmerlieden hier ter stede is een loonsbeweging op het getouw gezet. Dezer dagen hebben verschillende vereeni- gingen daarover reeds van gedachten ge- wisseld en thans is weer een gecombineerde vergadering gehouden van Besturen der vak- vereeniging van de Neutrale, den Christ, Nat. Werkmansbond, Patrimonium en den R. K. Volksbond, teD einde reeds vóór de aanbesteding van het nieuw-te bouwen St. Pietérs- en Bloklandsgasthuis tot een betere loonsregeling te geraken. De temperatuur van het water in de Bad- en zweminrichting was ook hedenochtend 57° F. In het jongste nummer van ,De Kampioen" komt voor een mededeeling van het Bestuur j van den A. N. W. B. blijkens welke is op gezegd het contract als Bondsrijwielhersteller aan den heer P. van der Kooij, te Hoogland I bij Amersfoort, Hooglandsche weg D. 90. Een tijdje geleden deelden we mee, dat er [een middel was gevonden om puncturen in rijwielbanden om zoo te zeggen onschadelijk tn maken. Thans vindt men in het hoofdblad een advertentie waarbij wordtaangekondigd.dat het in de practijk zeer deugdelijk gebleken middel, hier ter stede verkrijgbaar is bij den heer L. Klein, Drieringensteeg. Bij het Internationaal kegel-concours ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Amsterdamsche kegel-club „Men heeft ze niet aan een touwtje" in de Hoofdstad ge houden, won de Amersfoortsche kegel-club U.D.l. (uit de Sociëteit «Vereeniging") den 12den prijs met 238 houten. De persoueele wedstrijd eindigt morgen te middernachtde vrije baan wedstrijd, Maan dagnacht. De heer C. de Jager is met 70 houten de hoogste korpsgooier. De A. F. C. «Quick" zal morgenmiddag 2 uur een voetbalwedstrijd spelen tegen de 'iBiltsche Voetbalclub, die daarmee inwydt [haar nieuw terrein, gelegen aan den Soest- dijker straatweg, halfweg het station en het dorp De Bilt, achter de hoeve Van de Haar. Ds. G. W. C. Vunderink, beroepen predi kant by de Ned. Hervormde gemeente hier, zal morgenochtend om 10 uur in zijn nieuw ambt wordeu bevestigd door ds. H. Bakker, uit Woudsend, en morgenavond te zes uur zijn intreerede houden. Agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Amersfoort op Dins dag 25 September 1906, des middags half twee 4. Benoeming van tijdelyke leeraren aan de Burger Avondschool. 2. Benoeming van eene onderwijzeres en een onderwijzer aan de openbare Jongens school le soort. 3. Benoeming van drie onderwijzeressen aan de openbare Meisjesschool le soort. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 3de soort aan de Beekstraat. 5. Benoeming van twee onderwijzers aan de openbare Lagere school 3de soortainde Puntenburgerlaa*. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot splitsing van de 6de klasse aan de openbare Jongensschool le soort. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot nadere vaststelling van de gratifica tie, verleend aan den onderwijzer E. Liuden- hovius. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot nadere vaststelling van de jaarwed den en pensioensgrondslagen van leeraren bij Hooger- eu Middelbaar onderwijs. 9. Voorstel van Burgemeestor en Wethou ders tot onderhandsche5verhuring van een Perceel, gelegen bij de Bloemendaalsche 'oort. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onrlerhandsche verhuring van den tuin bij de hooibergen aan E. en M. J. Houpst. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een recht van uitgang ten dienste van huizen, staande aan de Bloemendalsche straat. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van N. Schoon- derbeek e. a. tot het leggen van een trot toir op den Hooglandscheu weg. 13 Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende verhooging van de jaar wedde van den Gemeente-seci etnris. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo- ling voor 1906 in verband met de uitbreiding van de Meisjesschool. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting voor '1900, tot versterking van verschil lende posten in uitgaaf. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toestaan vau een crediet, ten einde te voorzien in de vacature, die ontstaan zal door het geven van verlof wegens ziekte aan een ambtenaar ter Secretaris. 17. Voorstel vau Burgemeester en Wethou ders in zake de aanvrage van den agent van politie E. Leijdekker om in het genot van pensioen te worden gesteld. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal aanstaanden Donderdagavond ten Raad- huize een openbare vergadering houden. Het behoeft niet gezegd, dat vele Neder landers in Duitschland werk vinden. Ook velen uit onze stad werken daar tegenwoor dig. Maar een paar cijfers zullen toch nog ver bazing kunnen wekken. Alleen in de kolenmijnen van Westfalen werken niet minder kan 3031 Nederlanders. En het aantal grondwerkers, steenendra gers en metselaars, welke in het distrikt Dortmund arbeid:, wordt op 2500 geschat. Dus schijnt ons een opmerking, door be voegde zijde tot ons gericht, omtrent de be langen van in Duitschland werkende Neder landers en hun verwanten de publicatie waard. Wij wenschen dan speciaal te wijzen op paragraaf 88 der Duitsche Ongevallenwet. Zulks in aansluiting met een der officieele kennisgevingen in het hoofdblad. Volgens deze paragraaf wordt den bloed verwanten in de opgaande linie (dus vader, moeder, grootvader, grootmoeder, enz.) 2% van het jaarlijks verdiende loon ''an een door een ongeval gedooden werkman uitgekeerd, indien zy kunnen aantoonen, dat de veron gelukte geheel of overwegend, uit zyn ver diend loon, het levensonderhoud der verwan ten bestreed. «Indien zy kunnen aantoonen", op die woorden komt het aan. Treft een in Duitschland werkend Neder lander een doodelijk ongeluk, dau moeten zijn verwanten kunnen b e w ij z e n, dat zij heel of grootendeels van het loon des ver ongelukten hebben bestaau. Hoe dat bewijs te leveren? zeer eenvoudig. De werkman in Duitschland bewaart de repu's zijner postwissels. En de verwanten scheuren de strooken van de postwissels af, waarop de naam des afzenders en het verzonden bedrag staat. Van bevoegde zijde wordt ons meegedeeld dat het reeds meermalen is voorgekomen, dat de overblijvende familieleden van een in Duitschland verongelukte werkman geen cent uitbetaald hebben gekregen, wijl zy hel bewijs ,niet hebben kunnen leveren, geheel of overwegend van het loon des ver ongelukten te hebben bestaan. Nu wenschen uy ouzun landgenooten in Duitschland geen ongelukken toe, dat spreekt; maar er kan hun gebeuren, wat ook anderen is geschied. En daarom zy men wijs en beware de regu's en de strooken We noodigen onze stedelijke redacties uit, dit stukje óok ter kennis van hun lezers te brengen. 't Zal zijn nut doen l Door B. en W. worden ter benoeming in de Raadsvergadering 'van Dinsdag voorge dragen Voor de Burger Avondschool a als tijdelijk leeraar in Natuurkunde F. Faber, b als tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal E. Buijten- huis, c als tydelyk leeraar in Lijnteekenen C. van Ouwerkerk, d als tijdelijk leeraar in Uandteekenen H. Moojen Jr. Lager Onderwijs A. Jongensschool. Wegens ophouden van de combinatie dor Jongensschool en Meisjes school. 1. Mei. M. B. Eykelhoom, te Amers foort. 2. Mej. M. Kerkkarap, Eist. 3. Mej. A. E. Wellen, te 's Gravenhage. Vacature-L. A. Slot. 1. J. C. van Heesch, te Arnhem. 2. L. B. A. Rolf, te Axel. B. Meisjesschool. Wegens ophouden van de combinatie der Jongensschool en Meisjes school. 1. Mej. M. C. van Hilten, te Amers foort. 2. Mej. E. W. de Waard, te Dalen. 3. Mej. Y. Jongedijk, te Stad Ommen. Wegens aanstelling van een vaste onder wijzeres. 1. Mej. J. W. E. Daamen, te Maartensdijk. 2. Mej. E. W. de Waard, te Dalen. 3. Mej. B. van Meer, te Naarden. Vacature M. C. van Olden. 1. Mej. E. W. de Waard, te Dalen. 2. Mej. J; A. Poortman, te Rotterdam. 3. Mej. B. van Meer, te Naarden. C. Beekstraat vacamre-Frantsen l.A. W. Boerman, te Epe. 2. N. Hazendonk, te Ga meren. 3. J. W. Krom, te Epe. D. Puntenburgerlaan vacature-Heijlijgers. 1. N. Hazendonk, te Gameren. 2. J. W. Krom, te Epe. 3. I. J. Ansink, te Neer- Langbroek. Nieuwe lüe klasse. 1. J. W. Krom, te Epe. 2. 1. J. Ansink, te Neer-Laugbroek. 3. L. H. van Sloten, te Elspeel. De eigenlijke regiments-oefeningen van bet 5e regiment infanterie vingen gister aan. Het regiment maakte hedenochtend een militaire marsch in de richting van Baarn en defileerde om 10 uur voor 11. M. de Koningin-Moeder, die met H. D. gasten op het bordes van het paleis «Soestdijk" zich bevond. Eeft/gisterochtend door het regiment werd uitgereikt, werd door den regiments-com mandant, kolonel L. W. van Hoek, op plechtige wijze de eere-medaille der Oranje Nassau- ordo uitgereikt aan adjudant-kwartiermeester J. Th. N. D. E. van Schouwenburg. In zijn hartelijke toespraak deed de kolonel uitkomen, dat dit eereblijk werd toegekend wegens de groote verdiensten des heeren Van Schouwenburg ten opzichte van den Koninklijken Onderofficieren Schermbond, van welken hij thans Voorzitter is. Ritmeester P. E. H. V. L. baron Van Boecop, commandant van het eskadron ordonnansen, heeft non-activiteit aangevraagd. De heer J. S. J. de Jongh, eenig firmant van de aloude en zeer gunstig bekende firma Greeve Co., heeft zijn détail-zaak in koloniale waren en aanverwaute artikelen een algeheele vernieuwing doen ondergaan door de inderdaad keurige v^bouwing van den bekenden winkel aan de Langestraat no. 125. Het timmerwerk, waarbij uitmunt de zeldzaam fraaie teakhouten toonbdnk, werd uitgevoerd door de heeren G. Prins Zn.; het koperwerk voor de gasverlichting werd ge'everd door de firma Hoogevest Van Nie, dat voor de weegwerktuigen door de I firma Becker Sons te Rotterdamhet schil- derwerk van de pui en den wiukel door den heer P. van Veen, dat van de winkelbeuoo- digheden door den heer G. Bloemink. De zaak bestond reeds in 1660 en zekei heel jammer is 't dat, bij het opruimen tydens de verbouwing, een inkoophoek van 1667 werd verscheurd. Immers 't zou wel de moeite Het seizoen zet zich anders goed in met Dat zal morgenavond vol loopen in «De Arend". Niet alleen om het goede café-concert dat er wordt gegeven, maar bovenal om den worstelwedstrijd, die na de pauze aanvangt en waaraan zoowel beroeps-worstelaars van naam als amateurs uit dit garnizoen deel nemen. De deuren worden reeds om zeven uur ge- geopend en men zal dus vroeg dienen er by te wezen. Voor den rechthebbende is ten Politie- bureele terug te bekomen een rij-dragon. Door de recherche werden gisteravond op de Langestraat aangehouden twee sinjeurs die tusschen licht en donker zoogenaamd gouden ringen trachtten te verkoopen, wel te verstaan gepolijst koperen ringetjos met een stukje glas. Bij nader onderzoek bleek éen hunner bovendien gesignaleerd te zijn en deze is hedenochtend naar Utrecht geleid. i

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5