Stadsnieuws. vim 15 Januari 11)04 een vermeerdering met 22.82 Ken opgave van do arrondissementen, aange vende de voornaamste vermeerderingen en ver minderingen, licht dit laatste verschijnsel toe. De inleiding besluit met een overzicht van het gemiddelde volstrekte leerverzuim in de jaren 1892 tot 1900, gevolgd door een zooveel mogelijk in do inrichting daarmede overeen stemmend overzicht voor de 983, resp. 1059, gemeenten, waarvan over 1904 en 1905 do ge gevens volledig bekend zijn. Daaruit blykt ten auideiyklto, dat de Leerplichtwet op do afne ming van hot ongeoorloofd verzuim van grooten invloed is; het verzuim is sedert de invoering der wet belangrijk gedaald. Zondagochtend wei d ds. G. W. C. Vunde- rink. nieuwberoepeo predikant by de Ned. Hervormde gemeente bier, bevestigd door ds. H. Hakker uit Woudsend. dio tot tekst gekozen hud Ps. 127:1. Des uvonds verbond tie nieuwe loeraar zich aan zyn gemeente met de woorden van II Thimoteus 41 «Predikt bet Woord"'. Beido malen was het kerkgebouw overvol. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn gistermiddag instreug incognito vertrokken naar «Albrechtsberg" bij Dresden, waar Zy als gravin en graal van Buren zes wi ken zullen vertoeveD. Op last van H. M. de Koningin brengt de Directeur van het Kabinet der Koningin in de «Staatscourant" ter algemeene kennis, dat, gedurende H. M. verblijf in het buiten land, de aan H. D. gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze por post kunnen worden ingezonden of be zorgd by het Kabinet der Koningin, te 's-Gravenhage. In het verkeer tusscben Nederland en Nederlandse!» Oost-Iodiö kunnen brieftele- grammen worden verzonden; dat zyn berich ten, welke naar Genua of Marseille worden geseind om aldaar per eerstvertrekkende mail boot te worden overgebracht naar Sabang of Padang, van waar ze don weer telegrafisch naar de plaats van bestemming wordendoor- gezonden. Behalve het telegramtarief naar Genua of Marseille, moeten uus door deu afzender nog betaald worden de kosten voor de verder- seining in Ned. OosL-lndië zelf. Het schijnt, dat deze door de Nederland- sche telegraal-adraistratie sinds een jaar of wat ingevoerde nieuwigheid weinig hekend is. Uit Nederland worden toch geraitldpld per jaar niet meer dan 3 a 4 brieftelegrammcn verzonden. Waar voor spoedeischende med« deelingen de huoge telegramkosten afschrikken, en men deze tnededeelingen toch spoediger dan met de post mogelyk is aan de belanghebbenden wil doen toekomen, zijn de brieltelegram- mon een groot gerief. Bij de vereeniging «Winkeliers- en han delsbelangen" te Rotterdam zijn ingekomen adbsD3ie-betuigingfij met de Nationale betoo ging tegen de Pandjeshuizen (Huizen van verkoop niet recht van wederitikoop) van 44 middenstands-vereenigingen met circa 12 000 leden. De loting voor de lichting 1907 der Nati onale militie zal hier plaats hebben op Maan dag 29 October voor he.:, wier naam aan vangt met de lettors A tot F en Dinsdag 30 October voor de overigen uit deze Gemeente beide malen in di school aan de Helling- straat. Aan het plaatselyk telephoonnet is thans aangesloten de heer H. J. van Gijen. carga door, Utrechtsche weg 80, met no. 172. Een nieuwe aansluiting is aangevraagd voor bet kolenpark van den heer Aug. de Steenhuysen. De heer L. R. Sinoige, tot dusver onbe zoldigd assistent, is met ingang van 24 Sep tember benoemd tot assistent voor Schei kunde aan de Ryks-universiteit te Utrecht. Den heer N. R. Luiken, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool is in gelijke betrek king benoemd te Weejp en zal 1 November daarheen vertrekken. De heer G. K. G. vun Aaken is benoemd tot lid der Jury voor het Nationaal concours van^ harmonie- en fanfare-korpsen in Juli 1907 op aanstichting van «Crescendo" te Baarn le houden. Met hem hebben o.a. zitting in die jury de heeren Leop. E. Beers, thans te Zwolle, en F. J. Schweinsberg, thans te Nijmegen. Generaal-majoor J. M. Campbell, Inspecteur der infanterie, is met zyn adjudant,kapitein jhr. N'. W. Storm van 's-Gravensande, hier aangekomen ter by woning van de regiments- oefeniogen van het De regiment infanterie, en heelt intrek genomen in Hotel-Reichmano. In afivykuig vun heigeen te dier zake tol nog toe is geschied, heeft de Minister vun Oorlog nader bepaald, dat voor bet tijdvak van 1 December 1900 tot 27 Juli 1907 voor den dienst van het blijvend gedeelte der lichting 1906 by het 5e regiment infanterie een dorde ploeg zal worden aangewezen, ter sterkte van 206 mun. De wyging van deze ploeg haoft ten doel om tot het verleenen van militairen bystand, bij verstol ing der openbare orde of vrees daarvoor, de sterkte van de onder de wapenen zynde troepen zoo spoedig mogelijk te kunnen verhoogen. Dogouden medaille voor 30-jarigen trouwen dienst wérd gisterochtend door overste A.J. P. Metelerkamp op plechtige wyze in de rijbaan en voor het front der troepen uitge reikt aan opperwachtmeester-lioefsm d B. .1. Larmené, van de Rij- en Hoefsmidschool. Na do indrukwekkende plechtigheid werd do jubilaris geleid naar de keurig versierde smidse, waar hem door officieren, onderoffi cieren en minderen geschenken werden aan geboden. Gisteravond noodde de jubilaris de onder- officiereu in «Het Boompje". Van de 40 adspirauten voor de Burger Avondschool slaagden 33 by het toelatings examen. De cursus begint 1 October. Nog even zij herinuerd aan de ledenver gadering van de Ambachtsschool, morgen avond hall negen in het schoolgebouw, eu aan de openbare vergadering Oor Kamer van Koophandel en Fabrieken, Donderdagavond acht uur teu Raadhuize te houden. De Nationale schaakwedstrijd, Zondag in Hoiel-Reichman gehouden, lokte heel wat be langstelling. Lr werd in 3 klassen gespeeld. In de le klasse waren 4 deelnemers. In de le ronde wou l'ijth (Buunik) Van Milborn (Rotterdam); De Brie (Utrecht) van Van de Vecht (Amers foort). In de 2e klasse waren 10 deelnemers, lu do le ronde won Smit (Vrees-wijk) van Sikken (Amsterdam)Arbous (Zeist) van N'. J. Bosch (lieerden); Keesiuk (Zeist) van Molsbergen (Utrecht) R. Wieliuga (Haar lem) vun N. Bosch (lieerden). In de derde klasse werd gespeeld door 19 deelnemers. In de le ronde, gespeeld van 10 lol 1 uur, won Van 'tVeer tutrecht) van Wlsaema (Amersloort); nyder (Amsterdam) van Sjouw (Zaandam)De Rocheu.out (Amers foort) van VVelzer (Santpoort); Job (Amers foort) van Van der Wou le ('sGiavenhuge.) In de 2e ronde, gespeeld van 2 tot 5 uur, bleven overwinnaars in de le klasse Milborn i eu Van de Vecht; in de 2e klasse Smit, Ar bous, Reesink en N. Bosch in de 3e klasse Sjouw, Snyder, Van der Bijll, Do Rochemont en Job. In de 3e ronde, gespeeld van 0l/2 tot 9V2 uur, bleven overwinnaars; Milborn eu Fijth in du le klasse; N. J. Bosch, Wieliuga en Reesink in de 2e klusseSjouw, De Roche- raoüt, Job, Tugelon en Snyder in de 3e klasse. De pryzen werden oehaald door le klasse; le prys Fijth, le Bunnik, 2p. 2e pr. S. J. Milborn, le Rotterdam, 2 p. 2e klasse; le prys: Reesink, te Zeist, 3 p.; 2e pr. Arbous, te Zeist, 2t/2 p.3e pr. Smit, te Vreeswijk, 21/2 r. 3c klasse: le prys: De Roclier-iont, te Amersfoort, 3e p.; 2e pr. J. Snyders, te Amstealam, 3 p.; 3e pr. A. J. Job, te Amers foort, 3 p. Het geheel stond onder leiding van den heer P. MunijewerlT, die met enkele toepas- selyke woorden de prijzen uitdeelde. Onder begunstiging van helder, doch wel wat erg frisch weer had gister de jaarlijksche jachtrit plaats van de officieren van het le regiment veld-artillerie uit Utrecht en Amers foort. De deelnemers van hier reden rond 9 uur af van de Koninginne-laan, telkens met een interval van 5 minuten, naar den Doldert- schen weg en moesten het vooraf aangewezen parcours van 21 K. M. uileggen in 1 uur 40 minuten eu daarin heel wat natuurlijke en kunstmatige hindernissen nemen, o.a. een natte sloot van 2 M. en een droge sloot met zeer steile taluds. De eindwedloop ging over 700M. waarby óok eenige hindernissen te nemen waren en ten slotte over 400 M. vlak terrein. De snelste tyden waren 1 uur 7 en 1 uur 15 minuten. I Bij de hoeve van 's Rijks- veeartsenijschool weidt geluncht, terwyl als gebruikelyk vele dames en de korpsmaziek daar aanwezig waren. De uitslag was deze: 1. luitenant jhr. Klias, 2. kapt. Preuyt, 3. luitenant Andre de la Porte, 4. luitenant Looyen, 5. luitenant Haitsinu Muller. Zelden, op een gewonen avond althans, zagen we de groote zaal van «De Arend" zóo goed bezet als Zondagavond. Men amuseerde zich met de voordrachten van zangeressen en zangers, accompagneerde den verdienstelijken pianist vooral als deze i de «Mutchicbe" of «O Susanna" deed lioo- ren, met gezang of fluiten; doch de belang- stelling bleek 't allergrootst voor den worstel- i wedstryd. Er werden mooie partijen te zien gegeven niet het minst vooral din tusscben een lid vao »Ajax" en een korporaal der huzaren. Het zangkoor van «Patrimonium" telt reeds vijftig leden, met een zeer juiste ver deeling der stemmen. Het volksconcert van «Jubal" wordt in «Amicitia" gegeven op 2 October, de uit voering voor donateurs en kunstlievende leden op 3 October. Beido avonden zal het te Haarlem bekroonde quartet «Euterpe", vau dc wagenwerkplaatsen der H. IJ. S. M., zich doen hooren en in verbind hier mee zullen de vroeger aangekondigde lie deren van Van Eijken eerst op een volgend concert van «Jubal" worden ten gehoore gebracht. Do temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend 55° F. In het Algemeen Politieblad wordt opspo ring vei zocht van een vrouw, zich noemende Anna 'vau Beek, Maria van Beek of Anna Dekker. Zij maakt er haar werk van om, onder overlegging van een valsch getuigsehift, zich te verhuren als dienstbode en zich de gods- penning toe te eigenen. Een ieder zy dus op zijn hoede. Haar signalement is: ongeveer 28 jireo, donker uiterlijk, gezonde kleur, middelmatige lengte, gekleed met donkerblauwe japon en zwarten hoed met roode rozen, en een wit beenen broche, voorstellende een hand. De Rechtbank le Utrecht veroordeelde W. J. S., van hier, wegens plegen van onzede lijke handelingen tot anderhalf jaar gevan genisstraf. In de Zaterdag gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Koud- water-geneesinrichting te Baarn werd beslo ten de zaak te liquideeren en f700 per aan deel uit te keeren. Het oude Sanatorium, thans Badhotel en eigendom geworden vun den lieer Van Doornik, zal dus alleen als familiehotel dienst doen, daar de baden reeds sedert geruimen tyd op den achtergrond geraakt zijn. Op de Staatshogrnoting komt wederom voor een post van f2500 voor ter herstelling van den Kerktoren te Soestde helft van de nog Dader benoodigdo 15000 waarvan de andere I helft door de Gemeente wordt betaald. j Het Militair Tehuis in de Legerplaats by I Zeist, dat het ten vorigen jare afgebrande verving, is Vrydagavond heropend. Vele menschen kennen wel de theorie, maar niet do practijk van het goede. En theorie is dan eerst schoon, ais daarop zet pructyk du kroon. Inhoud Wereldkroniek" 22 September Het standbeeld vau graaf Willem Lodewijk van Nassau. Het 12j/2 jarig bestaan van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. Personalia. Jubileum- De Leur. Uit Schouwburg en Concertzaal. De Bali-expe- ditie. Kroniek van de week. Tentoon stelling van Huisvlijt te Enschede. Karika turen uit het buitenland. Bij de hedenmiddag onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. VV. A. Barch- man Wuytiers van Vliet, van 1.45 tot 2.45 gehouden openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente waren aanwezig 13 leden en de Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de heeren: Van Beek, Van Esveld, Van Kalken en Tromp van Holst. Tegen de notulen der vergadering van 28 Augustus waren geen bezwaren ingebracht, zoodat zij als goedgekeurd werden beschouwd. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren een verzoek van Regenten van hot Sint Pieters en Bloklands-gasthuis om ruiling van grond mei de Gemeenteeen request van de muziek-vereeniging «Harmonie" om een subsidie vau 1300een adres van den Keurmeester der vischomhóogerjaarwedde; en een adres van het gecombineerd Drank- weer-comité om een subsidie vau f 300 alle om prae-advies aan B. en W. Een mededeeling van het Hoofd der school aan de Beekstraat, dat voor de onderwijzeres A. H. G. Frans op medisch advies een verlof van twee maanden is uaogevraagd wordt urgent verklaard, waarna B. en W. z. d. of' h. st. worden gemachtigd het verlof te ver leenen en te voorzien in de tijdelijke vacature. Om 1.50 kwam aan de orde de Agenda 1. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burger Avondschool. Herbenoemd tot tijdelijk leeraar in Na tuurkunde de heer F. Faber, in Wiskunde de heer A. A.* Verburg, in Nederlandsche taal de heer E H. Buytenhuis, in Lijnteekenen de heer C. van Ouwerkerk. De benoeming voor Handteokenen werd terug genomen omdat, door het niet-splitsen der klassen, de heer Van Weezei Errens geen hulpleeraar noodig heeft. 2. Benoeming van eene onderwijzeres en een onderwijzer aan de openbare Jongens school 1e soort. Benoemd mej. M. B. Eykelboom, te Amers foort. De vacature-Slot werd niet vervuld omdat de eerst voorgedragene elders aannam en de andere nog niet geneeskundig werd onderzocht. 3. Benoeming van drie onderwijzeressen aan de openbare Meisjesschool le soort. Benoemd mej. M. C. van Milten, te Amers foort mej. E. W. de Waard, te Dalenen mej. J. W. D. Daamen, te Maartensdijk. 4. Benoeming van een onderwijzeraan de openbare Lagere school 3de soort aan de Beekstraat. Benoemd de heer A. W. Boerman, te Epe. 5. Benoeming van twee onderwijzers aan de openbare Lagere school 3de soort a in de Puntenburgerlaaa. Benoemd de heeren N. Hazen donk, te Ga meren en J. W. Krom, te Epe. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot splitsing van de 0de klasse aan de openbare Jongensschool le soort. Na cenige discussie aangenomen z. h. st. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot nadere vaststelling v m de gratifica tie, verleend aan den onderwijzer E. Linden- hovius. In de vorige Raadszitting werd verzuimd de Woningvergoeilingin rekening te brengen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot nadere vaststelling van de jaarwed den en pensioensgrondslagen van leeraren bij Hooger- en Middelbaar onderwijs. Aangenomen z. b. st. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onderhandscho verhuring van een perceel, gelegen bij de Bloemendaalsche Poort. 't Betreft den tuin groot 3.20 A. met koepel van wijlen den heer H. Dumoulin, sedert 29 Mei 1906 eigendom van de Gemeente. Voor f35 per jaar werd de heer P. van der Geest, als hoogste inschrijver, huurder, voor ten hoogste drie jaren. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot. onderhandsche verhuring van den tuin bij de hooibergen aan E. en M. J. Houpst. De voormalige looierij Overgoor werd hun weer voor drie jaren verhuurd tegen ('30 per jaar. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een recht van uitgang ten dienste van huizen, staande aan de Bloemendaalsche straat. Aan J. van Keulen werd voor een retri butie van fl per jaar reebt van «uitg ing verleend voor zijn vier woninkjes en ten behoeve van den Reinigingsdienst, zoodat de tonnen niet meer door die huizen behoeven gebracht. 12. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders betreffende een adres van N. Schoon- derbeek e. a. tot het leggen van een trot toir op deu Hooglandschen weg. Conform het voorstel van B. en W. ge wezen van de hand omdat twee der eige naren van die woningen weigerden een kwart der onkosten, begroot op f575, te dragen en de derde eigenaar, ook na herhaalde uit- uoudiging, geen antwoord zond. Een eu ander z. d. of h. st. 13 Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende verhooging van de jaar wedde van den Gemeente-societaris. 1. d. of h. st. verhoogd met f600. Nadat de Secretaris was teruggekeerd in de Raadszaal wenschte de Voorzitter hem geluk met dit blijk van waardeering zijner dienstenwaarna de Secretaris dankte. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemaente-begroo- ting voor 1906 in verband met de uitbreiding van de Meisjesschool. Z. d. of h. st. wordt besloten voor de bouwkosten te bestemmen f3300 en voor het meubilair f400, een en ander te vinden uit een leening, waarvoor nadere voorstellen zullen gedaan. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wyziging der Gemeente-begroo ting voor 1906, tot versterking van verschil lende posten in uitgaaf. Aangenomen z. d. of b. st. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toestaan vau een crediet, ten einde te voorzien in de vacature, die ontstaan zal door het geven van verlof wegens ziekte aan een ambtenaar ter Secretaris. Aan den adjunct-commies J. H. C, Kuy- laars moest tot 1 Januar'e 1907 verlof wor den verleend met behoud van salaiis. De Raad nam z. d. of b. st. het voorstel voor de vervanging aan. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethou- d rs in zake de aanvrage van den agent van politie E, Leijdekker om in het genot van pensioen te worden gesteld. Z. d. of h. st. werd hem geheel volgens de Verordening een pensioen toegelegd van 1175 per jaar, ingaande I October 1906. Hierop werd .Ie vergadering gesloten. Meer uitgebreid verslag in het volgende nummer.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 6