de muziek-vereeniging sHarmonie" om een subsidie van f300; een adres van den Keur meester der visch om hooger jaarweddeen een adres van het gecombineerd Drank weer- comité om een subsidie van f300 alle om p ras-ad vies aan B. on W. dankbetuigingen van den heer G. D. Ebell voor de goedheid en welwillendheid tijdens de langdurige ziekte van de thans overleden ondei wijzeres mej. M. C. van Oldenvan de onderwijzeres mej. Joh. M. de Bruijn voor haar vrijstelling van Handwerksonderwijs en van de onderwijzeres mej. M. J. Boukamp voor het haar verleende ziekte-verlof alle voor kennisgeving; een mededeeling van bet Hoofd der school aan de Beekstraat, dat voor de onderwijzeres A. H. G. Frans op medisch advies een verlof V8n twee maanden is aangevraagd wordt urgent verklaard, waarna B. en W. z. d. of h. st. worden gemachtigd bet verlof te ver eenen en te voorzien in de tijdelijke vacature. Nog Dinsdagavond deelden we de beslis singen over de verschillende punten der Agenda mee. Deze behoeven hier dus niet herhaald. Slechts punt G (splitsing Ge klasse Jongens school) gaf eenige discussie. B. en W. schreven 13 September »Wij ontvingen van het Hoofd der open bare Jongensschool le soort (Heerenstraat) bericht, dat het aantal leerlingen in de Gde klasse 36 bedraagt, een getal, dat zeer zeker te groot is met het oog op de voorbereiding voor de toelatings-esamens, waaraan in die klasse de laatste hand gelegd moet worden. »Wil de onderwijzer dier klasse zyn leer lingen voldoende voorbereiden voor die examens, dan worden hem eischeu gesteld, waaraan met een getal van 36 leerlingen niet te voldoen is. »Op grond hiervan stellen wij TJ voor, te besluiten tot splitsing van de 6de klasse voor den cursus 19061967 en ons te mach tigen, door tijdelijke aanstelling van éen onderwijskracht, in de vacature te voorzien." De heer Jorissen vroeg waarom het advies der Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs niet is gevraagd. Vroeger was dit steeds gebruik en de zaak is naar spr. meening ernstig genoeg. De heer Celosse, Wethouder van Onderwijs, antwoordde, dat B. en W. de zaak zóo eenvoudig en zóo geheel overeen komstig den toestand achtten, dat zij meenden de Commissie niet te moeten hooi en. Wel zijn er 36 plaatsen iii die klasse, doch die kunnen niet alle bezet zijn omdat in dtze klasse nogal heel wat wordt gevergd van onderwijzer en leerlingen beiden. De beer Jorissen achtte de zaak niet zoo eenvoudig. Spr. gelooft niet, dat bel onderwijs in de eene school anders moet wezen dan in een andere. Als dus 36 leer lingen in een klasse van de Jongensschool to veel is, dan is dat aantal óok te veel in de klassen der scholen 2e en 3e soort. Als het motief juist is, dat het onderwijs aan 36 leerlingen te gelijk niet goed kan zijn, dan geldt dat ook op alle scholen. Wethouder Cel osse heeft nietzonder eenige verwondering gehoord, dat het onder wijs up alle scholen het zelfde zou wezen. Als de heer Jorissen de leerplannen vergelijkt, zal hij zien, dat deze zeer uitcenloopen. Bij gelijke leerplannen zou spr. met deu heer Jorissen kunnen meegaannu echter niet. Indien op alle openbare scholen hetzelfde onderwijs moest ingevoerd, dan zou een ganscbe omzetting noodig ziju. Dit zal ook trouwens de bedoeling niet wezen. Zeer eenvoudig onderwijs is wel to geven aan 48 leerlingen per klassedoch niet is te verwachten, dat liet uitgebreid leerplan voor do adinissie-examens tot Gymnasium en Hoogere Burgerschool aan 36 leerlingen in éen klasse behoorlijk kan afgehandeld, het geen trouwens nimmer is geschied. Geheel onverwacht is deze klasse zou sterk geworden. i"4 Dc heer JorisSen, ten derde mulo het- woord erlangend, blijft van gevoelen, dat er geen verschil mag bestaan en vindt het van B. en W. wel wat eng opgevat, dat deze quaestie zoo heel eenvoudig en van zelf sprekend is. Spr. zal ditmaal echter geen renvooy voorstellen orn alsnog de C. v. T. te booren. Wethouder Celosse legt er nog maals den nadruk op, dat het onderwijs in deze klasse niet zooveel moeilijker, doch dat het leerplan zooveel uitgebreider is dan in andere scholen. De lieer Gerritsen meent ook, dat de C. v. T. had dienen gehoord te worden. De klassen der kostclooze scholen zijn inderdaad te groot. Daar zijn 48 en 56 leerlingen even goed te veel als 36 van onze lieve kinderen in de bedoelde klasse der Jongensschool. Spr. hoopt, dat B. en W. voortaan wat meer rekening zullen houden met de rechten der raindergegoeden. Wethouder Celosse antwoordt, dat de lokuien der scholen 2e en 3e soort zyn ingericht op 48 leerlingen, terwijl dio der school le soort zjjn voor 36.Nog nooit is een voorstel gedaan tot gelijkmaking. Wellicht uil de heer Gerritsen liet indienen. De heer Ho laud us H aged oom dankte B. en W. zeer voor hun voorstel tot splitsing. Een klasse vao 36 is inderdaad te groot voor goed onderwijs. Spr. avoueert niet hot gezegde van den heer Wethouder van Onderwijs, dat het niet noodig was de C. v. T. te hooren. Met genoegen heeft spr. gehoord hetgeen de heer Jorissen aanvoerde voor het welzijn van liet openbaar onderwijs en spr. hoopt, dat de C. v, T., waarvan de heer Jorissen lid is, een einde zal maken aan de overbe volking der klassen op alle scholen. De Voorzitter hoopte, dat de C. v. T. zich, met het oog op de financiën, eeniger- mate zou beperken. Z. h. st. werd hierop het voorstel tot splitsing «Ier 6e klasse Jongensschool aange nomen. Bij punt 9 (verhuur tuin Dumoulin) zeide de heer Hamers, dat hij eeu verhuurtijd- perk van drie jaar wel wat lling vond. De tuin is door de Gemeente gekocht om den toegang naar de stad te kunnen verbeteren. Spr. zou liever lezen: éen jaar. De heer Oosterveen meent in de ad vertentie gelezen le hebben: éen jaar. De heer Van Duinen: In de adver tentie stond: per jaar, en niet: éen jaar. De heer Hamers zegt, dat als de Ge meente geen behoefte heeft aan het terrein, er geen bezwaar is om de huur te verlengen. De Voorzitter moet opmerken, dat, als slechts voor éen jaar wordt verhuurd, er niets aan den tuin wordt gedaan. De huur der zal dan ook geen f35 huur willen be aten. De heer Hamers antwoordt, dat de huurder, do heer Van der Geest, hem zeide in de meening tc vor*eeren, slechts voor éen jaar gehuurd te hebben. Als er al eens niet veel aan zoo'n tuin wordt gedaan, dan is dat nog zoo erg niet; 'tis geen bouwgrond. Spr. wil coupeeren, dat de Gemeente telkens drie jaar vasi zit en doet daartoe een voorstel. De heer Oosterveen steunt dit. Spr. zegt, dat alle inschrijvers den indruk hadden, voor éen jaar te huren. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bet voorstel- Hamers overnemen en van jaar tot jaar zullen verhuren. De heer Hage doorn vraagt of de heer Vander Geest nu tóch f35 zal betalen. De Voorzitter antwoordt, dat de huur der zich niet verbond voor een bepaalden tijd. Spr. stelt nog voor, te bepalen, dat het onderhoud van den koepel voor rekening is van den huurder. Met algemeene stemmen wordt nu besloten, het terrein van 3.20 A. te verhuren voor f35 per jaar aan den hoogsten inschrijver, den heer P. van der Geest. By punt 11 (uitgaug huisjes van Van Keu len aan de Bloemendaalsche straat naar het Plantsoen) vraagt ra r. H e y 1 i g e r s of die uitgang uitsluitend is voor de Gemeente reiniging, of ook voor de bewoners. De V o o i' zi 11 e r ziet niet in, dat dezen geen gebruik er van zouden mogen maken. Wordt z. h. st. besloten tegen een recog nitie van fl per jaar aan Van Keulen recht van uitgang te geven. De overige punten gaven geen discussie. Gelijk we destijds meldden, heeft de 16- jarige Piet Ising den 1 Augustus twee kin deren, die al spelend iu de Eem waren ge raakt, met gevaar voor eigen leven daaruit gebaald. Thans is hij voorgedragen voor de reddings medaille. De heer J. Dieges behaalde de akte Grosn- tenteelt. Dinsdag word voor het front der aangespan nen batterijen uit Utrecht en Amersfoortbij den Stompert het ridderkruis der Oranje Nasstiu-orde uitgereikt aan luitenant P. I). van Essen, van het le regiment veld-artil- lerie, vroeger hier in garnizoen. Men weet, dat hij ue officieren van andere wapens inwijdde in de geheimenissen van het nieuwe veldgeschut. Luitenant kolonel J. H. van der Burg en kapitein F. A. Nieuwenhuis, van het 5e re giment inluuterie, zullen den theuretischcn cursus voor vesting- en fortcommandanten volgen. Luitenant L. A. M. Oitenbof, van het 5e regiment iufanterie, is met ingang van 29 dezer eervol ontheven van zijn detacheering bij het regiment genie-troepen. Het Voorbereidend militair onderricht in dezen winter wordt te Amersfoort gegeven in de lnfanterie-kazerne eiken Woensdag-en Zaterdagavond van half acht tot half tien en zal 8 October aanvangen. De plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond houdt op 3 en 23 October en 6 November cursus-vergaderingen. Plaatsge irek noopt ons een zeer uitge breide mededeeling daarover tot het volgend nummer te laten liggen. Men hou le echter reeds die avonden open. Bij de gisteravond onder voorzitting van den heer G. J. Bnija gehouden 17e periodieke verga dering van de vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" waren met 10 Be stuursleden 21 leden aanwezig. Naar aanleiding van de notulen der vergade ring van 21 Februari, die ongewijzigd werden gearresteerd, deelde de Voorzitter mede,dat de Eore-voorzitter, mr. F. D. graaf Schimmel- penninck, f100 schonk voor ae voorjaars-cur- -otesen, waardoor hun kosten feitelijk werden gedekt, zoodat het onnoodig was, voor die cur sussen een bijzondere inzameling te houden on der de leden, van wie intusschen eeu paar óok bedragen schonken. Dank en hulde werd go- bracht aan den oud-Burgemeester voor zijn on verzwakte belangstelling en krachtdadige» steun (applaus). Het Bestuur richtte een dankschrijven aan hen. Naar aanleiding van een verzoek van werk lieden der wagenwerkplaats is bij het Bestuur in overweging, een deel van den cursus voort te zetten. Hierover zal in de statutaire Maart vergadering worden beslist. De wenk, in de vorige ledenvergadering ge geven, om per circulaire nog leden te winnen, is opgevolgd. Een honderdtal nieuwe ingezetenen ontving zulk een circulaire, waarvan het resul taat was, dat 25 leden nog toetraden. Het be drag der coutributiën bleef daardoor vrijwel stabiel, doch versterking van het ledental blijft nog zeer gevrenscht. Aangaande den ontworpen metsel-cursus kon meegedeeld, dat het Rijk de daarvoor benoodigde f1200 op de Staats-begrooting bracht en zijn subsidie verhoogde van fSOOO tot f9200. Wat het Gemeente-subsidie aangaat, waarvan de toe kenning van het Rijks-subsidie afhankelijk is, daarover kon slechts meegedeeld, dat B. en W. afwijzend adviseerden, doch aanstonds bereid waren, na de behandeling in den Raad, een na der advies in te dienen. Er is dus nog eenige kans, dat het Gemeente-subsidie van f 500 worat verleend. Om het onzekere of nog in 1907 de metsel- cuisus kan worden geopend, zijn twee Begroo tingen ontworpen. De eenezonder metsel-cursus sluit in Ontvangst en Uitgaaf op fl8 7G-i; haar posten verschillen weinig of niet met die van de Begrootingen, in vorige Jaarverslagen afgedruktde school kan zich dus weer zoowat bedruipen. De andere met den metsel-cursus sluit in Ontvangst en Uitgaaf op f20 335. Bij deze laatste is rekening gehouden met het Gemeente-subsidie. Wordt dit toegestaau dan hoopt men reeds 1 April 1907 den metsel-cursus te openen. De Begrootingen werden voorloopig goedge keurd en zuilen ter goedkeuring worden gezonden aan den Minister van Binnenlandsche zaken en aan Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Tot leden der Commissie tot Dazien van de Rekening en verantwoording van den Penning meester, den heer Ed. van Vollenhoven, werden gekozen de heeren mr dr. J. W. StenfertKroese, mr. A. van Traa en J. W. Middelburg tot plaats vervangend lid de heer A. M. Tromp van Holst, lid der Commissie voor 1905, over welk jaar de Rekening inmiddels werd goedgekeurd door den Minister en door B. en W- Als Bestunrsledeu werden herkozen de heeren Ed. van Vollcnhoven. W. van den Donker, A. H. Hemuiinga, W. H. Kam en W. van der Koogh, allen periodiek aftredend. Kort vóór de vergadering is bericht ingekomen van den heer H. Gerritsen waarin deze om drukke bezigheden entslag neemt als Bestuurslid. Omdat deze vacature niet op de convocatie kon vermeld, stelde het Bestuur voor, daarin te voorzien in de volgende September-vergadering, hetgeen de Statuten voorschrijven, en het Secretariaat tijde lijk op te dragen aan een der Bestuursleden. Namens het Bestuur bracht de Voorzitter dank aan den heer H. Gerritsen die, ook in de moei lijke dagen, met grooten ijver het Secretariaat vervulde (applaus). Daar het Bestuur geen mededeelingen te doen had en bij de rondvraag geen der leden het woord verlaugde, werd hierop de vergadering, welke te S.45 aanving, te 9.20 gesloten. De heer G. K. G. van Aaken bracht ons gister een bundeltje recensies over Godowsky en Mossel, die hier den 4 October een concert zullen geven. „U kunt er niets te veel van zeggen 't is subliem en wel heel jammer zou 't wezen, als de zaal niet stampvol was". Het boekje is éen lang bewijs voor hetgeen de heer Van Aaken zeide. die anders niet zoo heel mild pleegt te oordeelen over werkelijke artisten, om des te meer vergoelijkend te spreken voor beginners op de zoo hoogBt moeilijke baan der toonkunst. Wat het „Rotterd. Nwsbld." over Godowsky en Mossel 6chreef, vinde hier een plaatsje: Als Leopold Godowsky speelt, zingt de vleugel in hoogste welluidendheid. We kennen geen klavierspeler, dio in staat is zóo het oor te streden als hij, en in de keeren, dat hij hier kwam, heeft hij met welluidendheid getooverd en betooverd zóo ruim, dat het ons weieens overdaad werd. We herinneren aan den avond, toen hij de Handpl-Brahms-varinties en al de Etudes van Chopin speelde en bovendien tech- nisch-onmogelijke dingen deed, zonder eenig inspanningsverloon. In het bont allerlei van zijn telkens omvangrijke programma's zijn we voor dezen altijd getroffen door de oneindige kleur-variëteit der klanken. Van het weer omvangrijke programma hebben we alleen het gedeelte voor de pauze kunnen hooren, in de Nutzaal. We hebben daardoor, wat Godowsky betreft, onze aandacht kunnen concentreeren op een compositie vol afwisse lende stemmiugen, vol hartstochtelijke en teedere gevoelsuitstortingenSchumann's C dur-fantaisie. En we hebben in de verklankiug, welke dc Poolsche klaviervirtuoos er vau gaf, gevoeld den strijd in het streven naar het hooge onbe reikbare, de „tiefc Klage um Klara'\ al misten we op het programma het vers van Sehlegel, dat Schumann boven deze partituur heeft ge schreven: „Durch alle Tone tönet ito bunten Erdenraum ein leiser Ton gezogen für den, dor heimlich lauschet". De spontane, onbelemmerde, zich hier om geen vorm bekommerende gevoelsuitingen van den componist, die onophoudelijk wisselen tus- schen vlammende passie en geresigneerden weemoed, verleiden menig klavierspeler tot een overdrijving, die do duidelijkheid der zuiver muzikale lijn geweld aandoet. Godowsky behoort niet tot dezulken. In zijn voordracht van do C dur-fantaisie heersehte vol komen harmonie bij de plaatsing der gevoels accenten en een klaarheid van thematische ontwikkeling, als we van dit werk nog slechts zelden beleefden. 't Was de eerste maal, dat Godowsky ons zulk een zuiver geévenredigde schoonheids-emotie gaf. Met de Sonate in fis-mineur, van den Fransch- man Jean Huré, werd het concert geopend. Mossel deed er ons in Januari van dit jaar mee kennismaken, toen hij ze met zijn echtgenoote voordroeg. De kennismaking was toen een aangename en gisteravond is onze appreciatie voor deze compositie, die door haar vrijen vorm, waarin de behandeling van het thematisch materiaal toch eenheid brengt, wel fantaisie kan heeten, nog toegenomen. De cellist evenaarde in dit werk zijn partner in het nuanceeren der kleuren, in net opvatten en voorspinnen der melodische lijn. Als artistiek voelend solist trad Mossel meer op den voorgrond in het Concert van Lalo. Mossel heeft Lalo's muziek zóo voorgespeeld, dat we er ook in 't rondo graag naar luisterden dat deed dus zijn klankmooi, geacheveerd cello- spel. Behalve de reeds aangekondigde concerten komt in de tweede week van October óok een Wiener Damen Kapelle in Amicitia. De Amersfoortsche Voetbal Vereeniging »H. V. C." is bevorderd tot le klasse van den Utrecbtschen Provincialen Voetbal Bond. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was hedenochtend 54° F. Bij advertentie in dit nummer deelt de sNed. Stotbestrijding Maatschappij" het zeer vleiend getuigschrift mee, dat zij van Kerk voogden der Ned. Hervormde kerk mocht ontvangen. Ware vrienden troosteu ons over het gemis van hen, in wie we ons teleurgesteld zagen. In de zelfde maand de warmste dag, 9 September, en de koudste nacht, die van 24 op 25 September. Blijkens mededeeling van het Metersologisch instituut te De Bilt daalde dien nacht de thermometer tot 0.1 graad Celsius; slechts iu 1855 is een lagere stand, minus 0.8 Celsius, voorgekomen. De laagste Septemberstand uit de laatste jaren is 0.8 Celsius in 1904. KENNISGEVING. Nationale militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien bet besluit van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, van den22Septem- ber 1906, no. 457/368; Gelet op de artikelen 38, 40, 41 en 42 der Militie- wet 1901 en op art. 38 van het Koninklijk besluit dd. 2 December 1901 (Stbl. no. 230), Doen te weten, dat op Vrijdag den 5 October 1906, des voormiddags te 10'/, ure, op bet Stadhuis alhier, eene ualoiing zal worden gehouden, ten behoeve van JOHAN GEORGE FREDERIK van ACHTERBERGH, voor de lichting 1908. En voorts, dat op Maandag den 8 en Dinsdag den 9 Octobor aanstaande, telkeus van voortuin- dsgs 10 tot 12 uur door of vanwege den loteling (gesteund door twee geluigeu) by den Burgemeester ten Raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften vermeld in de le en '2e zinsnede van art. 51 der wet, luidende als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men over leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, of eeu bewijs van werkelijken dienst. „Ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst moet men bovendien overleggen een getuig schrift van J.en Burgemeester, waaruit bet getal zonen tot het gezin behoorende blijkt". Eu art. 42 eerste lid van aangehaald Koninklijk besluit „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede, van art, 51 der Wet, kan, zoo het niet reeds inge volge art. 39, 3e lid, van dit besluit onder den Bur gemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag waarop de zitting van den Militieraad werd geopend, worden ingeloverd bij den Burgemeester der Gemeente, in welke de loteling, die vrystelliug verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven". Eindelijk, dat bel opgeven der reden van vrij stelling het inleveren van de benoodigde bewijs stukken en het doen opmaken van bet bij de wet gevorderde getuigschrift niet voldoende ia om zich dc vrijstelling te verzekeren, waarop de loteling meent aanspraak te kunnen inaken, maar dat zijn belang medebrengt oui bovendien do vrijstelling te vrageu in dc zitting van deu Militieraad of op don tyd daarvoor overeenkomstig art. 46 van bovenge noemd Koninklijk besluit bepaald. Amersfoort, 27 September 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgomeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. BTKNFERT KROES E. 382o STAATSLOTERIJ. Vjjfde klasse, tweede week. Trekking van 25 en 26 September 1906. (1900 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R- O. LEI N WEB ER te Amersfoort (Breede- straat 22) zyn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f1000 op nos. 4825 eu 14483. Prijzen van f70. 9971 9875 10316 14471 14618 14955 en 18627. Te zamen 9 prjjzen.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2