Dinsdag 2 October 1906. De mi No. 7256. 56e Jaargang. Feuilleton. UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. AdvertentiëA 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legate oiïicieële- en ooteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels/" 1.25;elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT Postbus 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BRGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, brengt, ter voldoening aan de aanschrijving opge nomen in hol Provinciaal Blad van Utrecht no. 143 dezes jaars, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Willige Langerak een geval van mllt- vuu r is voorgekomen. Amersfoort, 1 October 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS, Invoering tan een «ettelijken tijd. De iudiening van het wetsontwerp hetwelk beoogt ee:;heid te brengen in de verschillende tijdsaanwijzingen hier te lande in gebruik en dat in verband daarmede een wettelijken tijd invoert, was blijkens het Voorloopig verslag vr\j algemeen met instemming gezien. De keuze van den Middel Europeeschen tijd als wettelijken tijd werd door vele leden toegejuicht. Men vroeg of de Regeering zekerheid heeft, dat ook de spoorwegmaatschappijen c q. dien lijd zouden aannemen. Met de meening van de Regeering, dat de invoering van don Greenwichtijd een wezen lijke verlating van het volksleven teweeg zoude brengen, daarentegen het algemeen gebruik van dun Middel-Europeeschen tijd eeD essentieele vervroeging van het maat schappelijk leven in zich sluit, waren ver- schillend i leden der Tweede Kamer het eens, terwijl verscheidene andere leden die ver wachting echter illusoir oordeelden. Verscheidene leden spraken zich uit ten gunste van een nationalen tijd, daarmede too- nende zich niet te vereenigen met het in de Memorie van Toelichting ingenomen stand punt, dat de keuze tusschen Greenwich-tijd en Middel-Europeeschen tijd is beperkt. Zij stemden toe, dat door den tijd van Amster dam of Utrecht, ol van een andere plaats in ons land, tot wettelijken tijd te verhellen, eenheid van tijd slechts in beperkten zin zoude kunnen worden verkregen, doch dit scheen hun niet van overwegend belang toe, Hat verschil tusschen spoortijd en plaat selijken tijd is geenszins het grootste bezwaar van den tegenwoordigen toestand trouwens het wetsontwerp waarborgt, naar ook deze leden opmerken, in dit opzicht eenheid van tijd niet. De strekking der vast te stellen wet moet bovenal zijn de verscheidenheid in plaatselijken tijd te doen ophouden. Wordt dat bereikt, dan kan er in worden berust, dat nog tweeërlei tijd, spoortijd en wettelijke tijd, blijft bestaan. Bovendien zagen de hier aan het woord zijnde leden niet in, waarom de spoorwegmaatschappijen niet verplicht zouden kunnen worden, spoorboekjes uit te geven met de dienstregeling naar den natio nalen tijd aangegeven. 28.) Herbert Muurse zou gaarne zijn dochter zoo spoe dig mogelijk getrouwd willen zien en dit wan een prachtige kans. Hjj dacht langen tjjd ua en hoe langer hij peinsde, des te meer werd hij overtuigd, dat het zaak was, zijn dochter zoo spoedig mogelijk uit te huwen. Het was hem onverschillig, wien zy trouwde, zoolang de echtgenoot fatsoenlijk was en geld bad. Of ze hem liefhad, was bijzaak.Plotseling sprak hy Erminie aan met een stem zoo scherp, dat het arme meisje er van schrikte „Maar als ik er nu eens op stond, datje met hem trouwde?" „Maar ik verlang niet, met hem te trouweD, papal" antwoordde ze. „Je bent nog te jong, lieve, om te weten wit je wilt. Het is mijn grootste weDSch, dat je spoedig zult trouwen en Alex Crosby is een zeer wenschelyke partij. Den volgenden keer dat ik Alex zie, zal ik hem zeggen, dat je hem maar wat plaagde en vol strekt de bedoeling niet badt, zyn aanzoek af te slaan. Kom, lieve, deuk er nog eens over, want ik verlang werkelyk, je getrouwd te zien." Ermfnle had deze woorden verwacht, dooh toen haar vader to werkelijk uitsprak, deden ze haar veel Uit een oogpunt van versterking van ons nationaal gevoel, kon het, meende men, slechts afkeuring verdienen een buitenlandschen tijd tot eenigen wettelijken tijd te verheffen. Bij invoering van een nationalen tijd zouden de talrijke storingen uitblijven, die de invoering van eiken anderen wettelijken tijd onvermij delijk zullen vergezellen. Ook de invoering van den West-Europee- schen of Greeowichtigtijd vond eenige voor standers. Sommigen waren daar vóór, wijl dit de aangewezen tijd is naar het stelsel der zoneverdeeling en b.i. geen overwegende bezwaren tegen deze keuze verzetten. Anderen achtten den Greenwichtijd vooral verkieslijk, wijl alleen bij invoering van dien tijd zeker heid bestaat, dat algeheele eenheid van tijd verkregen wordt. Ook waren er leden, die al wenschten zij een nationalen tijd, toch te kennen gaven tusschen Middel-Europeeschen en Greenwichtijd voor den laatsten te kiezen. Voor een zeevarend volk als het onze heeft huns inziens de meridiaan van Greenwich zekere traditioneele beteekenis. Verscheidene leden wenschten, dat niet alleen alle uurwerken door of vanwege het openbaar gezag beheerd, maar ook alle uur werken die aau den openbaren weg zijn ge plaatst of wel die zichtbaar zijn voor het publiek, naar den wettelijken tijd geregeld zouden zijn, in welk geval natuurlijk een strafbepaling het voorschrift zou moeten sanctioneeren. Ook werd het denkbeeld voor gestaan, dat eqn wetsbepaling de besturen van alle maatschappijen, die openbare ver voermiddelen exploteeren, zou verplichten hun klokken en dienstregelingen naar den wettelijken tijd in te richten. Werd als wettelijke tijd een werkelijk nationale gekozen, dan kon, meenden andere leden, de Staat ten aanzien van het gebruik van den wettelijken tijd het zelfde standpunt innemen als thans ingenomen wordt ten op zichte van het gebruik van maten en gewichten. Men vroeg of de Regeering voornemens is, harerzijds tot het vervroegen van het maat schappelijk leven mede te werken doorvoor ministerieele en andere Regeeringsbureau's liet openingsuur niet te wijzigen. Enkele leden wenschten, dat de wetr«eds in dit najaar zou wordeu ingevoerd. Anderen achtten dit niet mogelijk en zagen liever in voering er van in het voorjaar, daar dan de kans bet grootst zal zyn, dat de vervroeging van het leven algemeen ingang vindt. Amersfoort iii 1905. VI. Armwezen. Over het algemeen is de toestand van de behoeftige klasse in deze Gemeente eer ongunstiger dan gunstiger geworden, zonder verdrietze bad ooh niet gedacht, dat haar vader zdo zou verlangen, dat zy trouwen zou. „Maar ik wil niet met hem trouwen" antwoordde ze vleiend, „laat tqo allyd uw liefhebbende dochter zyn en by u en mama blijven." „Je weet niets van de zaak af", riep hy onge duldig uit, „je bent te jong. Welke goede redeu kan je aanvoeren, waarom je Alox niet trouwen wilt? Hy is van goede familie, er is niets op hein te zeggen, om niet te spreken van het geld, dat zijn vader beeft. Het zijn niets dan kuren, dat je dit prachtige aanzoek afslaat en ik zeg, dat je hem je jawoord moet geven als hij je weer vraagt." Hy zeide dit zeer beslist, maar Erminie waa be sloten ditmaal haar eigen wil te volgen en ant woordde vriendelijk, doch vastbesloten „Ik zal er nooit in toestemmen, Alex te trouwen. Ik kan hem nooit liefhebben, omdat omdat ik een ander liefheb." Daar haar vader vastbesloten scheen, baar tot een huwelijk met Alex Orosby te dwingeu, had ze in haar wauhoop deze woorden uitgesproken, die baar het meest geschikt schonen om haar vader te over tuigen, hoe nutteloos zyn pogingen waren, haar tot een verbintenis met Alex over te halen. Toen haar vader zich in stomme verbazing tot haar keerde, beefde ze over betgeen ze gezegd hadmaar haar liefde schonk haar den moed alles tedrageD, water ook komen mocht. De heer Muurse dacht eenige oogenblikkon na en in dit korte tijdsverloop liet bij zyn gedachten gaan over de vele kennissen v*n zijn dochter, maar hy kon geen enkelen vinden, op wien Erminie ver moedelijk verliefd kon zijn hy vroeg dus met «ijn dat eeu bepaalde oorzaak daarvoor is aan te geven. Het aaotal voortdurend of tijde lijk bedeelden is gestegen en daardoor zijn de uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur vermeerderd. De meeste kerkelijke Armbesturen blijken neg niet in staat, in de ondersteuning hunner behoeftige gemeenteleden te voorzien. Van Gemeentewege wordt aan de kinderen van on- en minvermogenden kosteloos toe gang gegeven tot de openbare Lagere scholen 3e soort. A. Instellingen ter voorkoming en leni ging van armoede. Het Burger Weeshuis. In de samenstelling der colleges van Re genten en Regentessen kwam geen verande ring door herbenoeming der aftredende leden. Ter vervanging van den heer W. Croocke- wit W.A.z., aan wien eervol ontslag werd verleend, werd benoemd tot Secretaris-Pen ningmeester de heer L. A. baron Vanltter- sum. Op het einde van het jaar waren in het gesticht aanwezig 14 weezen, n.l. 4 meisjes en 10 jongens; bovendien wordt 1 meisje verpleegd in het gesticht De goede Herder", te Velp. Drie weezen verlieten het gesticht, terwijl éen jongen werd opgenomen. 4 meisjes bezochten de openbare Lagere school 2e soort, 1 jongen de Ambachtsschool en 4 jongens de Burger-Avondschool. De meisjes ontvingen onderwijs in de nut tige handwerken in het gesticht, en in de avonduren herhalingsonderwijs. Godsdienstonderwijs aan de weezen wordt gegeven door den Nederd. Hervormden Gods dienstonderwijzer K. Teeling. Weezen van andere gezindten waren niet aanwezig. De gezondheidtoestand der weezen was vrij gunstig. Sterfgevallen kwammen niet voor. Dooi mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout werd aan het Burger Wees huis ten geschenke aangeboden, voor een nieuw Weeshuis, het gebouw »Aldegonde" gelegen aan den Arnhemschen straatweg, onder bepaling, dat voortaan, op de zelfde voorwaarden als weezen uit Amersfoort, hoogs tens 6 weezen uit Leusden zouden moeten worden opgenomen. De noodige goedkeuring, alsmede die voor den aankoop van aangrezen- de terreinen en eenige woningen, is aange vraagd. Het Gereformeerd Weeshuis (Scheltus- stichting). In het college van Regenten kwam wijzi ging door vertrek van ds. J. J. de Visser, in wiens plaats werd benoemd ds. A. M. Donner. Het aantal weezen bedroeg op het einde van het jaar 3 jongens en 8 meisjes; éen jongen heeft in den loop van het jaar het gesticht verlaten, wegens het bereiken van den daarvoor bepaalden leeftijd van 18 jaren. vriendelijkste stem: „En wien beb je dan lief, myn kind?" Erminie antwoordde zeer zacht: „Myn neef Frank." Er verliep eenige tyd, eer de heer Muurse de be teekenis barer woorden goed vatte. Hij wilde niet aanuemen, dat hij goed verstaan had, wat Erminie zeide, maar toen zij baar het nogmaals herhaalde, raoe9t hy haar wel gelooven. En terwijl hy haar minachtend aanzag, zeide by spottend „Hij is een goede kerel, maar ik dacht niet, dat je zóo hoog keek, Erminie; heeft hy jeóokgezegd, dat by je liefheeft? Nu?" „Ja papa. Is hy geen lieve jongen?" antwoordde ze in de argeloosheid. „Ja, een edele, beste jongen, zooals je zegt, Er minie, volstrekt niet valsch of zelfzuchtig. Zjjn eenige deugd is een onbaatzuchtige liefde voor myn Nu begon Erminie te beseffen, dat haar vader haar voor den gok hield en op beleedigden tooii hernau» ze„U behoeft volstrekt niet op zoo'n apot- tenden toon te spreken, vader, want hy is werkelijk een beste jongen Toen kende de toorn van den heer Muurse geen grenzen meer. „Eer. beste jongen, jawelWaar denk je aan, Erminie Ik had gehoopt, dat myn dochter wat meer eergevoel zou hebben, dan om verliefd te worden op den zoon van eeu moordenaar Luister naar my, Erminie. Ik heb je lief, maar als je ooit toestaat, dat die jongen je weer nadert, ken ik je niet meer. Heb bem lief, gooi je aan hem weg als je wilt, maar je zult dan niet langer myn dochter Regenten verklaren, dat de vader en de moeder hun arbeid naar behooren verrichten ten genoege van het Bestuur. De gezondheidstoestand der weezen was goed. Hun jjver en gedrag gaf reden tot te vredenhe d. Do financiën waren van dien aard, dat de stichting aan haar verplichtingen kon voldoer. Het R. K. Jongensweeshuis. Het aantal weezen bleef geljjk gedurende het geheele jaar, zoodat einde December aan wezig waren 4 weezen, terwijl 3 weezen tijdo- lijk elders in betrekking waren. De gezondheidstoestand was uitstekend. Het R. K. Meisjesweeshuis. In dit gesticht werden geen nieuwe weezen opgenomen en zijn geen weezen overleden. Eén meisje verliet de instelling, en éen werd tijdeljjk in een betrekking geplaatst. Het aantal weezen bedroeg einde Decern*' ber 8. De gezondheidstoestand was zeer bevredi gend. Gesticht voor verlaten en onverzorgde R. K. meisjes. In dit gesticht werden gedurende het at- geloopen jaar verpleegd 27 meisjes, waarv» 3 het gesticht hebben verlaten. De gezondheidstoestand was over het alge meen zeer bevredigend. Diaconie oude mannen en vrouwenhuis der Ned. Hervormde gemeente. In het gesticht werden verpleegd 14 mannen en 5 vrouwen overleden zijn 7 maanen éen vrouw verliet het gesticht. De openge vallen plaatsen werden weder aangevuld, zoodat het aantal verpleegden gelijk bleet. De gezondheidstoestand was, den hoogau ouderdom der verpleegden in aanmerking genomen, gunstig. St. Pieters eu Bloklands-Gasthuis. In het college van Regenten kwam ver andering door het overlijden van mr. J. vau der Leeuwin zijn plaats werd gekozen de heer H. C. van Dam. Op het einde van het jaar waren aaowezia 60 mannen en vrouwenéen vrouw was iu den loop van het jaar overleden. De gezondheidstoestand was gunstig te noemen. De vader en de moeder waren tot tevre denheid van het Bestuur werkzaam. Ook dit jaar mocht het gasthuis een ge schenk ontvangen van H. M. de Koningin- Moeder, bestaande uit 33 konijnen. Gesticht ade armen de Poth". Door het Bestuur van het gesticht werd aan 151 gezinnen of personen wekelijks uit gedeeld t K.G. tarwebrood, 3 K.G. rogge brood, en Yj K.G. boter; voorts werd nog aan 24 personen wekelijks 3 K.G. roggebrood en gedurende de wintermaanden aan 150 personen wekelijks 3 K.G. roggebrood ver strekt. Herbert Muurse waa in zyn hart werkelijk over tuigd, dat het voor het geluk van zyn kind waa, dat hy op het huwelijk met Alex Orosby aandrong en by meende het evenzeer, wanneer hy verklaarde, dat het valsch van Frank was, Erminie'e bart to stelen, zonder de toestemming harer ouders. Vaders vergeten dikwijls, dat hun kinderen de kinderschoenen ontwassen zyn en een eigen wil en oordeel hebber Zy vergeten, dat ze zelf eenmaal jong waren en waarschijnlijk toen de zelfde dingen deden, die se nu in bun kinderen veroordeelenook kunnen se niet begrijpen, dat jonge menscben liefde veel hooger schatten dan rijkdom. Zijn toorn was ontbrand tegen zyn armen neef en hy maakte zich diets, dat die toorn geheel voort sproot uit liefde voor zijn dochter en bezorgdheid voor haar toekomst. Deze plotaelinge uitbarsting van toorn bad Erminie zeer verschrikt en ze vreesde, dat baar rader afdoende maatregelen zou nemen om haar van Frank te soheiden. „Lieve papa", xeide se vleiend, haar armen om zijn hals leggend, „het spijt me vreeseljjk, dat ik n van Frank verteld heb, want we hebben er noon over gesproken om te trouwen en ik wil alles doen, als u maar weer vriendelijk en gelukkig ia. Wat wilt u, dat ik zal doen?" „Alex Crosby trouwen, lieve, omdat ik weet, dat het voor je bestwil is", antwoordde hij langzaam. (Wordt vervoi&dj

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1