KENNISGEVING. SOCIËTEIT AMICITIA. Stadsnieuws. Laatste berichten. Marktprijzen. Advertentiën. Dr. B. Borneman, te consulteeren zijn Populaire Concerten, Nieuw Parijs. NOTENKRAKERS. FLÉHITE. Het tweede blad van dit numuier bevat hoofdzakelijk kennisgevingen. Toch legge men het niet ongelezen ter zyde. Immers de bepalingen der heden afgekon digde Verordeningen nopens de openbare gezondheid, het bouwen en het voorkomen van brand zijn van te groot belang voor eiken bewoner der Gemeente dan dat hij er geen kennis van dient te nemen. Daardoor voorkomt hij lichtelijk lest en boeten. De heer P. C. blom, leeraar in timmeren en vakteekerien aan de Ambachtsschool hier, is ook dit jaar benoemd tot leeraar aan de Vakteekensch >ol te Barneveld, die thans door 34 leerlingen worden bezocht. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht is be vorderd tot arts de heer A. J. J. C. Niks. De heer G. J. Hoogewerlï legde aan die Hoogeschool met gunstig gevolg al hetcan- didaats-exaraen Nederlandsche letteren. De heer A. D. J. van 't Hooft, vroeger tijdelyk leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, is benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de Hoogere Burgerschool te Veendam. Luitenant jhr. J. VV. Godin de Beaufort, thans van het 4e regiment huzaren, wordt gedetacheerd bij de Rijschool te Saumur (Frankrijk). Tot het oudste studiejaar aan de Kon. Militaire Academie te Breda zijn alsnog be vorderd de cadetten V. A. baron Bentinck en A. C. F. van Knijk, beiden van de artil lerie h. t. I., en W. A. van der Gant, van de infanterie O. I. L. De drie bij het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde luitenants zijn hedenochtend by het korps beëedigd en in functie gesteld. Na de plechtigheid deed het regiment een marsch door de oude stad. Luitenant A. M. M. van Loon, van het 5e regiment infanterie, wordt dezen winter gedetacheerd bij de Normaal-schietschool te 's-G raven hage rot het volgen van een gym nastiek-, scherm- en zwemcursus. De miliciens de jongste lichting, die het 5e regiment infanterie vertegenwoordigden bij tie eerste Nationale wedstrijden voor leger en vloot, te Breda gehouden, hebben zich kranig gehouden. Niet minder dan drie medailles wisten ze te veroveren; denlsten prys Korfbal, den 2den Vuistbal en den 3den Driekamp, De bronzen gesp voor 13-jarigen trouwen dienst is toegekend aan korporaal-zadelmaker C. de Ruyter, van het Ie regiment veld-ar- tillerie. Onze berichtgever, die vóór het vorige nummer ons de namen der officieren uit dit garnizoen meedeelde die zouden deelnemen aan den tweedaagschen wedstrijd voor offi ciers-dienstpaarden, uitgeschreven door de Militaire sportvereeniging en bij Arnhem gehouden, heeft niet kunnen weten dat, door het voorkomen van influenza bij paarden van de veld-artillerie, te elfder ure den deelnemers uit dit garnizoen weid verboden, mee te rijden. Den 'lsten prijs behaalde luitenant Mathon, den 5den luitenant Couvée. Den 9 September legden de kapiteins Noest en Singels, van hier, den afstandsrit Maastricht Zwolle af in 34 uur en wekten daarmee de algemeene bewondering. Woensdag heeft luitenant Werner, uit Zutfen, die 240 K.M. afgelegd in 23 uur 5Ü minuten. De heer G. K. G. van Aaken heeft Don derdagavond ueor heel wat stadgenooten aan zich verplicht. Hij toch was 't, die Godowsky en Mossel aanried, zich ook bier eens te doen boorenhij was de stuwende kracht, die 't mogelijk maakte, dat een der grootste pianisten van dezen tijd ook hier een concert kon geven. Hij heeft eer van zijn pogen de groote zaal van nAmicitia" was flink bezet. Wat de beeren Sibmaclier Zijnen en Hugo Nolthenius over deze twee virtuozen schreven, deed zeer veel verwachten zij hebben echter de stoutste verwachtingen verre overtroffen. 'n Piano-recital is gewoonlijk, zelfs voor ernstige muziekliefhebbers, een zeer ver moeiend ietsdoch naar Godowsky had me;, vele malen drie uren achtereen in de zelfde aderalooze stilte kunuen luisteren, bewon derend zijn enorme techniek en zijn hoog muzikaal gevoel. Forsch in zyn soli, onbe- grypelyk week in zijn begeleidingen, deed hy zijii superbe Bechstein-vleugel bulderen en zingen geheel naar zijn wil. Nog nooit hebben we uit een concertvleu gel zulke heerlijk mooie tonen gehoord, Welk een ongelooflijke geoefendheid van de linkerhand sprak uit de twee mooie num mers van Seriabine; welk een ontzagwek kend kunnen uitzijn paraphrase over Strauss' «Küistlerleben". 't Was buitengewoon, épa- tautdoch «eerbiedig zwijgen, is de meeet gepaste hulde voor dezen Meester". En dan te weten, dat zware hoofdpijn hem folterde, zóo, dat in de tusschenpoozen bij nauwlijks kon spreken. Het spel van Mossel een onzer beste cel listen, dien we hier reeds meer mochten hooren, trof ons vooral door de juiste dictie en opvatting. Evenmin als voor Godowsky bestaan voor hem moeilijkheden. Mij heeft ons op bijzondere wijze laten genieten. Beide kunstenaars danken wij voor hetgeen zij ons meedeelden van hun goddelijke kunst. Dinsdag- en Woensdagavond zal in »Ami- citia" de Weener-dameskapel »Euphemia" onder directie van Frau Wilh. Drexler op treden. De toegangsprijs zie de advertentie is hoogst billijk en wie dit strijkje eens wil gaan hooien, komt niet meer plechtig op stoelenrijen, doch gezellig aan tafeltjes te zitten. Een aardig denkbeeld om nu reeds te vol doen aan het zoo dikwijls uitgesproken ver langen om «eens wat anders" te geven. Van de liedertafel «Onderlinge Oefening", te Amsterdam, die ten volgenden jare haar 25-jarig bestaan zal vieren, ontvingen we het Reglement van den op de vijf Zondagen in Juni 1907 te houden Internationalen zang- wedstrijd voor mannen- en gemengde koren, geconstitueerd voor 1 Augustus 1906. Behalve medailles en kunstvoorwerpen is uitgeloofd aan geldprijzen tot eeugezamelijk bedrag van f6225; in de hoogste aldeeliug zijn de drie prijzen onderscheidenlijk f 4506, f750 en f250. Inlichtingen geeft het Secretariaat, Nieuwe Hoogstraat 20 te Amsterdam. Bij den wedstrijd ter besluiting van de zomeroefeningen van de schietvereeniging «Prins Hendrik" werd de eerste prijs met 170 van de 180 punten behaald door den heer A. E. Blok de 2de prijs met 158 door den heer F. Ruitenberg, en de rozenprijs door ,den heer R. J. van Ruyven, met 10 rozen. Herinnerd zij aan de reeds in dit blad meegedeelde voetbalwedstrijden van «Quick". Haar eerste elftal speelt morgenmiddag aan den Leusderweg tegen #G. V. C." uitWage- ningen. Dames hebben daarbij vrijen toegang. Haar tweede, achter «Rustoord" tegen »H. V. C.", eveneens van hier. Van den heer Rob. Beek, den kapper aan de Langestraat. wiens prachtig bewerkt Louis seize-dameskapsel zoo terecht aller aandacht trekt, ontvingen we een paar heel goed uit gevoerde vrouwekopjes, die stellig in menige huiskamer een blijvend plaatsje zullen vinden en dan een zeer goede herinnering zullen vormen aan het kunstig bedrijf van den schenker. Aan het Bureau van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een stoffer, een lantaarntje van een handwagen en een iDSigne van den A. N. VV. B. met het jaarschild 1906, alle op den openbaren weg gevonden. Notaris H. W. Prillevitz heeft zijn ambt te Soest aanvaard en is iederen werkdag te spreken ten huize van den boekhandelaar J. van der Kolk, te Baarn. Geen mensch bereikt terstond de hoogte, waar hij wezen moet. Door opklimmen, niet door vliegen, komt men op de bovenste sport van de ladder. Inhoud «Wereldkroniek" 6 OctoberHet 15e Congres universe! de la paix te Brussel. Lijkverbranding op Bali. Tentoonstel ling teekeningen Th. van Uoytema. De nieuwe remise der Rotterdamsohe tram. De herdenking van den !50sten geboortedag van Willem Bilderdijk. Uit Schouwburg en Concertzaal. Personalia. Kroniek van de week. Proeven met de redding boot. Caricaturen uit het buitenland. Het kasteel Broekbuizen, bij Leersum, staat in vollen vlam. Reeds in 1294 bestond deze ridderhofstad, die achtereenvolgens Jin eigendom behoorde aan de familiön Broekhuize», Culemborg, Gaasbeek en Van Gent tot zij in 1460 door Bisschop David van Bourgondië werd aan gekocht. Sedert kwam zij aan verschillende voorname geslachten tot zij aan de Nellen- stevns ten deel viel, die op den Donderberg het bekende familiegraf stichtten. Het kas teel, o.a. in 1810 fraai vernieuwd, is geas sureerd voor omstreeks twee ton, een veel te geringe som. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 October. Evang. Luthersche ketk. Voorin. 10 uur, ds. De Meijere, Remonstrantsche kerk. Voorm. öi/2 uur, godsdienstoefening voor jongelieden van 9 tot 14 jaar, ds. Hooykaas. Voorm. 11 uur, ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Dormer. 's Avonds 51/2 uur, ds. Donner. Geref'orm. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 51/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform, gemeente. Voorm. 91/2 uur, lezen. 's Avonds, 5 uur, lezen. Omtrent onze pas ingetreden October- maand voorspelde een broodetend weerpro- feet dat het van 1 tot 4 October betrokken lucht of mistig weder zou zijn, met zachte temperatuur. Van 5 tot 9 October is mooi weer te wachten, met normale warmte van 9 tot 18 afwisselend nat en droog weder, met frisscher temperatuur van 19 tot 23 kouder, maar mooi weer. Dan wordt het weer zach ter en van 24 tot 31 October zijn stortre gens te verwachten, bij een temperatuur boven de normale. Naar aanleiding van het buiten de sluizen brengen van de «Rembrandt" zegt de Dag boek-schrijver van »De Telegraaf" o.a. Heel Amsterdam loopt onder I En datalloeu omdat ze 8 centimeter water iu het IJ hebben laten loopen, In de anders droogste kelder kan je nu zitten visschen en ik ken huis moeders, die wanhopig zijn, omdat de pas ingemaakte snijboonen en andijvie lustig op de golljes rondzwalken. Hinderen zul dat niet: 'tis tóch pekelwater. En dat alles om een schip door een sluis te krygeu in het land, dat eenmaal voor de heele wereld sche pen bouwde Ai, mij Wij zijn met dat liooge water nog een kleine ervaring rijker. Men weet, dat er zoo iets heet ie bestaan als eensteling Amster dam. Waar dat ding eigenlyk zit, weten alleen een paar hooge militairen, die in het geheim zijn. Nu rijst de vloed bij IJmuiden 5 Meter boven A. P. Als dus de eene of andere vijund op een schoonen nacht do sluisdeuren daar dynamiteert, krijgen wij bier te Amsterdam geen 8 centimeter water, zooals nu, maar 1 en Meter of vijf. We kunnen dan uit onze zolderramen hengelen en de forten der stel ling Amsterdam zal men als onderzeesche 1 booten kunnen gebruiken. 382e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, derde week. Trekking van 4 October 1906. (975 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 10147 10337 10518 en 16521. Te zamen 4 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4828 4834 4845 10311 10335 10354 10373 10379 14461 14962 16123 16511 16524 16533 16539 18609 18635 en 18649. Volgende trekking geschieden 8—12 Oct. 1906. Behalve de premie van f30 000 voor den laatst uitkomenden prys van f 1000 of booger en de premie van f3000 voor het laatst uit getrokken lot, zijn ingebleven de navolgende l rijzen1 van 1 25.000,1 van f 15.000,12 van f 1000, 20 van f400, 17 van f200, 46 van f 100 en 1041 van f70. Amersfoort, Vrijdag 28 September 1906. Zandaardappeleu 11.80 a 1'2.Hoender- eieren f5.50 a f6.25 per 100 stuks. Boter fl.35 a fl.45 p. k. Margarine f 0.— af 0.— Kippen f0.80 a f 1.40 Kuikens fl.—af 1.50 Piepkuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f0.a f 0. Eenden fl.— a 11.20 Hazen 10.— a f0.— Wilde konijnen f0.a f0.Tamme konij nen f0.60 a f 1p. st. Duiven f 0.50 a f0.60 p. paar. Vette varkens f0.a f 0.—Magere varkens 118 a f'25. Zeugen 150 a f70 Biggen 18.a f13. Aangevoerd waren ongeveer: 100 heet- Appelen, 40 liect. Peren, heet. Klei- aardappelen, 300 Heet. Zandaardappelen. 40000 st. Hoendereieren, 1200 Kilo Boter Vette varkens, 30 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 300 Biggen en 10 Zeugen. Voor de vele en hartelijke be. ■wijzen van deelneming, ondervonden bij de langdurige ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Nicht en huisgenoote Mejuffrouw MADELINE CORNELIA van OLDEN, betuigen wy langs dezen weg, en aan ieder in het byzonder, onzen oprechten dank. W. van OLDEN. G. D. EBELL. Nymegen Amersioort October 1906. Notaris BOLK, te Amersfoort, Sooster- weg 7, maakt bekend, dat hij door de Kamer van Toezicht op de Notarissen en Candi- daat-uotarissen in het Arron dissement Utrecht, bij hare beschikking van heden, met ingang dato heden, is aange wezen ter WAARNEMING van het vacante kantoor van den Notaris, den heer A. N. J. Tos, alhier. BOLK, Notaris. Amersfoort, 1 October 1906. LIEFDADIGHEID. Tot bet geven van inlichtingen aan De- p a r tementshnofden, W ij k b e z 0 e- kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 9 OCTOBER des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. V Ondergeteekenden betuigen hun hartely ken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden by de herdenking van hun 25-jarige Echt- vereeniging. M. DONKERSLOOT. C. J. DONKERSLOOT— Schols, Vader en Moeder in het Burger weeshuis. Amersfoort, 6 Ootober 1906. (Hilversum) zal voortaan des DINSDAGS en VRIJDAGS van 2 tot 3 voor KEEL-, NEUS- en OORZIEKTEN, LANGESTRAAT 126, Amersfoort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat op Donderdag 15 November a.s., Hes voor- middags 10 ure, ten Raadhuize de UIT LOTING zal plaats hebben van 6 Obligatiën van fl00ö.-r- in de geldlee- ning van 30 Augustus 1889. 2 Obligatiën van f'500.in de geldleening van 8 Februari 1893. 1 Obligatie van f 500.in de geldleening vaa 298eP'ember i8°6 18 October iö"°' 4 Obligatiën van f500.— in de geldleening van 9 Februari 1897. 3 Obligatiën van f500,in de geldleening van 15 Maart 1898. 10 Obligatiën van f 1000.— in de geldlee ning van 6 Juni 1899. Amersfoort, 6 October 1906. Burgemeester en Wethouders van Ameisfoort, De But-gemeaster, WUIJT1ERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. 1 en WOENSDAG, 9 en 10 OCTOBER van 8 tot 11 uur nam., in de groote zaal te geven door het WEENEB DAMESORKEST «Euphemia", Directie WILH. DREXLER. Entrée 50 cont. Plaatsbespr. vanaf Maandag van 12 tot 2 namiddags. Langestraat 37. Oudheidkundig; museum Is d a ir e I IJ k s te bezichtigen voor nlet'leden A IO cent. KostelooB des Dinsdags van 10 tot 12 en IVa tot 8 uur.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2