NACHTLOGIES. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Laatste berichten. Adverteiitiën. Engelsch M. O. Wereldpanorama. contract voormalig tolhuis aan den Arnhera- screweg f tOO. De Begrooting wordt gesloten door een post voor Onvoorziene uitgaven van f33 30.08», tegen f5706.278 geraamd voor 1906 en 1729.75 in 1905. Zij is reeds in de afdeelingen behandeld en wordt nog deze maand in openbare be handeling genomen. Men verzoekt ous mede te deelen, dat gravin F. Schimmelpenninck, eehtgenoote van den Commissaris der Koningin, voorne mens is Vrijdag 19 October ten balf drie haar wekelijksehe middag-recepties te her vatten. Stukken, waarvan het adres alleen bestaat uit het nummer van een lock-box (postbus) en de aanduiding van de plaats van bestem ming, kunnen niet als volledig geadresseerd worden beschouwd. Dergelijke stukken mogen dus niet worden neergelegd in de box (bus) waarvan zij het noramer dragen. Zijn er personen of firma's, die zich stuk ken op bovenbedoelde wijze doen adresseeren, dan zal hun cr op worden gewezen, dat dit niet langer kan worden toegestaan. Hun behoort echter een termijn van drie maanden te worden gegeven om maatregelen te nemen, dat de voor hen bestemde stuKken volledig worden geadresseerd. Inmiddels kunnen de voor hen bestemde stukken op de tot nu toe gebruikelijke wijze worden afgegeven. Mocht daarna nog correspondentie worden ontvangen, enkel geadresseerd aan het post bus-nummer, dan zal die als onbestelbaar worden behandeld. De Kamer Koophandel en Fabrieken houdt aanstaanden Zaterdagavond weer een open bare vergadering ten Raad huize. De 173ste aansluiting aan het plaatselijk telephoon-net is gister tot stand gebraclu en wel voor het kolenpark van den heer Aug. dc Steenhuysen met noramer 78b. Als 't zoo doorgaat, hebben we met 1 Januari 1907 de 200 vol. Arts A. J. J. 0. Niks is benoemd en aan gesteld tot olficier van gezondhlid 2e klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in N' derlandsch Indië. De heer A. J. Michielsen is gekozen tot Commissaris der Naamlooze Vennootschap «Venlosche Boekdrukkerij", te Veuloo. De heer M. H. J. van Lent is gekozen tot Voorzitter van hel R. K. Schilders-s creta- riaat in Nederland. De heer O., wien in den laten avond van 7 September bij de Japansche boschjes een zóo ernstig rijwielongeval overkwam, dat men aan het behoud van zijn leven twijfelde, heel zijn bezigheden hervat. De boer J. Dijker, te Utrecht, is benoemd tot tiidelyk onderwijzer aan de school Hcl- lingstaaat. Kapitein L. Noest zal na ommekomst zijner detacheering bij de Normaal-schietschool in November worden overgeplaatst naar het 5e/regiment infanterie. Het Mannenkoor «Zanglust", onder directie van den heer O. Aktennan, geelt morgen avond weer een uitvoering in >Atnicitia". Het mannenquartet Euterpe" zal zich daarbij doen hooren. Hier is met aanvankelijk 60 leden opge richt een Christelijk Kinderzangkoor onder den naam «Alles wat ade.n heeft lore den Heer". Directeur is de heer W. van Meg- geleu, terwijl het Bestuur bestaat uit de heeren H. P. Goossens, Voorzitter, en D. van Schonuveld, Secretaris-Penningmeester. De repel itiën worden gehouden Zaterdagsmid dags in de Christelijke school. Kinderen van 10 tot 14 jaar kunnen lid worden. Herinnerd zy, dat luitenant Alb. Vogel hedenavond in liet Nuts-departement hier zal voordragen het hern door den schrijver Hendrik van der Wall opgedragen drama «Koning Svend". Door ongesteldheid was dr. Kruisinga ver hinderd als spreker op te treden in de cursus-vergadering der plaatselijke afdceling van den Vrijzinnig-democratischen bond. De heer C. Moerman Jr. sprak daarom over de beginselen der Vrjjzinnig-democraten. In een volgende cursus-vergadering wordt behandeld: Sociale verzekering (Ongevallen wet, Ouderdoms- en Invaliditeits-pensioen, enz.). Morgenmiddag wordt hier een vergadering gehouden om te komen tot oprichting eener plaatselijke afdeeling der Internationale ver- eenigiug «Vrede-tentoonstellmg". Aanstaanden Zondagmiddag '2 uur op het terrein aan den Leusderweg een hoogst be langrijke voetbalwedstrijd tusschen het eerste elftal van «Quick" en de kampioen «Prinses Wilhelmina", uit Enschedé. Het derde elftal van «Quick" speelt op het terrein aan de Groenelaan te Hilversum tegen «Victoria" van daar. De schietvereeuigiug «Wilhelmina" der plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud onderofficieren bereidt tegen Mei van het volgende jaar een grooten Nationa-^ len schietwedstrijd voor, welke hier zal* worden gehouden. De achtste Jaarvergadering van den Boud van orde van H. IJ. S. M.-persoaeel wordt 11 November te Amersfoort gehouden. Volgende week worden hier zgnd. anti- kermisvergaderingen gehouden in het Militair Tehuis aan de Beekstraat, door de Chr. Jon- gelingsvereeniging Ps, 119 9, door het Leger des Heils, enz. Uitslag van de verkoopingen van vaste goederen door notaris Johs. Knoppers: woning Appel markt 15, groot 1.15 Aren, opgehouden door Adelaar, op f2900; woning Arnhemscheweg 127, groot 2.99 Aren, opgehouden door i. van Hof, op f2440 2 woningen Agathastraat 14 en 16, groot 1.70 Aren, opgehouden door A. Wagenaar op f1590; door notaris C. A. vau Blaricum woning Wolkerstraat ingezet op f560; perc. II, idem, naast vorige, ingez. op f 600perc. III, idem, naast vorige, ingez. op f726; perc. IV, idem, naast vorige, ingez. op f 600 perc. V, idem, naast vorige, ingez. op f620; perc. VI, woning Teutsiraat, ingez. op 1630 perc. VII, woning idem ingez. op f1140. Massa der perceelen ingezet op f4990; verkocht aan J. van de Kamp voor f5000. Aan het Politie-bureau is als gevonden gedeponeerd een gouden ringetje met dia mantje. Het aantal vreemdelingen, dat dit maal met de eigenlijke kermisreizigers meekomt, is buitengewoon groot. Nu reeds is nacht op nacht het hotel san de Utrechtsche poort naast de Kei geheel bezet en moet de dieostdoende portier al vroeg in den avond zijn «alles bezet" doen hooren. 't Schijnt er maar wat best te zijn althans de eerste kracht van het.vlooien theater nam in den afgeloopen nacht er voor de derde maal intrek. Waarmee echter niet gezegd is, dat ook de arrest-lokalen bezet zijn; die worden zorgvuldig gereserveerd voor de onvrijwillige gasten. Een leerling-modiste maakte zich heden ochtend zóo kwaad op een jongen, die een «kermiskoek" over haar manteltje haalde, dat ze hem een klap gaf met haar taschje waarin echter een paar scharen, waarvan er een den knaap zóo aan hand verwondde, dat heelkundige hulp noodig was. Een veld-artillerist, W. H. S., die sedert Zondag reeds aan 't passagieren was, stal Dinsdagmiddag een kistje sigaren uit den winkel des heeren Th. H. G. Brandsen. De man werd op verzoek van den besto lene door een korporaal aangehouden en naar het Politie-bureau geleid, waar hel kistje Goudvinkjes op hem werd bevonden. Hij is ter beschikking gesteld van de mili taire autoriteit. De heer Joh. Harmsen, brievengaarder te Eemnes en 15 Juni benoemd tot Gemeente ontvanger aldaar, heeft Maandag de Konink lijke machtiging ontvangen om dat ambt te aanvaarden. Ook N'unspeet is thans aangesloten aan het interlocaal telephoonnet, op werkdagen althans als wanneer de diensturen zijn 8.30—11.30, 12.30—2.30 en 5.30—8.30. Zon- en feestdagen geen dienst. Wie zelf niets uitvoert, bezorgt het meeste werk aan anderen. De «Nederlandsche Spectator" wordt met het einde des jaars niet meer uitgegeven. Bakhuizen van den Brink, De Witte van Citters, Campbell, Vosmaer, Nyhoff bobben nimmer kunnen denken, dat het ooit zoo ver zou komen. Het Woordenboek der NederlandBche Taal, uitgegeven door de heeren Martinus Nijhoff, te 'h Gravenhage, en A. W. Sijtboff, te Leiden, zal binnen betrekkelijk korten tijd gereed ztfn. Dit werk, in 1864 door prof. M. de Vries begonnen en Intusachon door groote taalgeleerden voort gezet, ia thans zoover gevorderd, dat men aan de voltooiing begint te denken. Daarom wil men de Redactie zoo talrijk mogelijk maken, opdat het voleindigen van dit grootschc werk spoediger kan geschieden, dan bij de tegenwoordige wijze van arbeiden het geval zou zijn. Daartoe nsoct echter het aantal inteekenaren belangrijk worden uitgebreid. En om dat zoo gemakkelijk mogelyk te maken, hebben de «it- SeverB bepaald, dat iedere nieuwe inteekenuar e tot dusver verschenen 110 afleveringen kan bekomen voor vijf-en-twintig gulden, een som, waarvan de betaling ook in termijnen kan plaats hebben. Wij twijfelen niet, of velen zullen van dit aan- neemlijko aanbod gaarne gebruik maken. Al mocht de voltooiing van dit nationale werk iets langor duren dan de Redactie meent, dan moet men niet vergeten, dat het Woordenboek, zoolang het niet compleet is, beschouwd kan worden als tijdschrift, dat ongeveer zesmaal in het jaar verschijnt en waarvan de lectuur voor alle beschaafden hoogst belangrijk en onder houdend is. Want zelfs als het Woordenboek compleet zal zijn, begrijpt ieder, dat de gedurende meer dan een halve eeuw bewerkte gedeelten niet alle meer aan de eischen van den tegenwoordigen tijd beantwoorden kunnen, dat de taal in die jaren gegroeid is, dat zij met ontelbare nieuwe uitdrukkingen is vermeerderd en dat een her ziening van die gedeelten nog geregeld zal moe ten voortgaan. Waren er in het begin van het Woordenboek meer dan 4000 inteekenaren, thans is dat getal tot ver onder de helft daarvan geslonken. In die jaren is de bevolking van Nederland met anderhalf millioen vooruitgegaan in die jaren heeft de Vlaamsche beweging aan kracht en uitbreiding gewonnenin die jaren is de be langstelling voor onzeD stam en onze taal in Noord en Zuid en Oost en Wet (het Algemeen Nederlandsch Verbond met zijn vele vertakkin gen getuigt er van) met reuzenschreden toege nomen. Alleen het aantal inteekenaren op het Woor denboek nam gestadig af. Oude leden vielen af, nieuwe kwamen er niet voldoende bij. Moge de prijsverlaging het getal inteekenaren tot meer dan het oude cijfer ophalen! Rookmachine. Een uitvinder, die een deel van de menschheid aan zich heeft willen ver plichten, heeft uitgevonden een vernuftig toe stel dat rookt als een Drentsche turfboer. Men zal zich wellicht afvragen waartoe zoo'n machine moet dienen? Zij dient tot meer dan <5cn doeleinde. In de eerste en voornaamste plaats wel om ongelukkigen ex-rookers een genoegen te berei den nadat zy op bevel van hun geneesheer het rooken hebben moeten laten. Lieden, die veel of geregeld gerookt hebben en dit om de eene of andere reden moeten laten, lijden veel meer dan niet-rookers zich kunnen indenken. Door dit rooktoeatel zullen ze een deel van het ver boden genot al zal 't slechts een klein deel zijn 1 terugvinden. In de tweede plaats is de machine bestemd om sigarenfabrikanten in staat te stellen, zui vere proeven te nemen wat de rookbaarheid van hun product aangaat vooral wat den geur en wat de snelheid van verbruik betreft. Door dit aldus te regelen, zal een machine veel betrouw baarder resultaten leveren dan de beste proef- rooker. Want het Bchijnt, dat juiat het regel matig rooken een zeldzaam voorkomende eigen schap is. Do nieuwe machine is daarentegen, wat dit aangaat, stipt als een uurwerkum de dertig seconden doet ze eën haalelke haal wordt even sterk ingezet en even krachtig uit geblazen en duurt geregeld tien seconden. In de derde plaats vertrouwt de uitvinder, dat ook de wetenschap zijn machine zal waardeeran, omdat hot lungs dezen weg mogelijk zal zyn, gemakkelijker dan anders de chemische verbran- dingsproduclen van tabak te bestudeeren. Men seint ons Het »Handelsblad" meldt in zijn middag editie Bij de militaire avond- en nachtoefenin gen, die deze week te Gorinchem worden gehouden, werd gisteravond milicien Van Kuilenburg, uit Tricht, die voor de monding van een kanon lag, doodgeschoten. Een an dere milicien werd licht gewond. De Tweede Kamer heeft verworpen het wetsontwerp tot wijziging en verhooeing der begrooting van uitgaven voor Ned.-Indië voor 1906 ten behoeve van den terugkoop van particuliere landerijen op Java. Mr. D. Fock zal nu aftreden als Minister van Koloniën. Het ging om den aankoop van het land Nanggoeng, van de Weeskamer te Batavia, voor een bedrag van f260006 (een totaal krediet van f500000). Burgerlijke Stand van Amersfoort van 11 tot 18 October 1906. GEBOREN: Johannes, z. van Johannes Paschedag en Maria Cornelia Kok. Izak Jacobus, z. van Petrus Johannes van Kalle veen en Sophia Wakelkamp. Gerardus Petrus, z. van Theodorus Smink en Cornelia Voskuilen. Jacoba, d. van Aalt van Putten en Antonia Bronswijk. Gerril Johannes, z. van Johannes van den Hoolf en Joanna Pou. Aarts Louis, z. van Aart Louis Vee- nendaal en Cornelia van Kooten. Maria Cornelia, d. van Dirk Hovestad en Johanna Hendrika van Schaik. Elisabeth, d. van Josua Michiel van den Berg en Jacoba Klin kenberg. Carl Maiius Christian, z. van Heinrich Reichmann en Augusta Christina Francisca Kreikamp. Abraham, z. van Wilhelmus Blombergen en Hendrika Meer- nik Henri, z. van Jan Fredrik Leijendek- kers en Jaapje van Soest. Carolina, d. van Willem van Nus en Hendriua Huis. Johannes Frederikus, z. van Frederik Staal en Maria Elisabeth Adriaua Hartman. Leendert, z. van Hendrikus Visser en Debora Petronella van der Wal. Neeltje, d. van Steven van den Brink en Trijntje Wallen burg. Hendrikus Jan, z. van Jan de Graaf en Hendrika Maria van der Mast. Mar- garetha, d. van Jan van Rooije en Elzelina van Diermen. Jacobus, z. van Joannes Hoff en Peternella Poort. ONDERTROU WDAnton Jacob Johannes Cornells Niks en Johanna Josine Buijs. Peter Galjee en Margje van der Vecht. Jan van Wijnen en Alijda Everardade Wijs. GETROUWD: Antonie Querforth en Everarda van Vonno. Cornelis van Zwol en Hendrika Veer. Johan van der Lip en Regina Peemau. OVERLEDEN Maria Mol, 85 j., wed. van Arie Mol. Evert Willemsen, 70 j., wed. van Geertruida Polhout. Carolina Dido Cecilia baronesse Collot d' Escury, 77 j., wed. van Frederik Maria Baltbasar ridder Alewyn. Maria Brits, 78 j., wed. van Elbert Blom bergen. Derk Hendrik de Vries, 36 j., echtg. van Hendrika Lensing. Cornelia Johanna Boomhouwer, 52 i., echtg van Jo hannes de Groot. Willem Jan Snoek, 26 j., echtg. van Maria Elisabeth de Hundt. Hendrika van den Berg, 79 j., ongeh. Gerrit Arends, 2 mud. Wijmtje van de Hoef, 5 j. Teunisje van Ree, 2 w. Wilhelmina Aleida Kurvers, 5 mnd. Jo hannes Cornelis Smink, 2 j. RECLAMES. van 1—5 regels f l.25 elke regel meer f 0.25 Een gunstige gelegenheid. Het is in de advertenties dat gij de aanduiding vindt der gunstige gelegenheden. Hier hebt gij een gunstige gelegenheid, zoo gij aan bloedarmoede lijdt, of zoo uwe kinderen dit doen, om het middel te kennen, dat u of hen genezen zal. Mejuffrouw Jonneker Keuzink, Wjjnkamp te Goor (prov. Overijsel), schrijft ons „Sedert ongeveer twee jaren leed ik aan algemeeue zwakte en bloedarmoede. Ik was bleek, had geen eetlust, sliep slecht en de minste bezigheid bracht mij in een toestand van zoer groote afmatting. Ik heb daartegen verschilleudegeneesmiddelen genomen, nauwkeurig de voorschriften van onderscheidene behandelingen gevolgdmaar, helaas, dat alles scheen niet de minste uitwerking op mij te hebben. De Pink Pillen hadden in onze plaats verscheidene ernstig aangetaste personen genezen en zoo raadde men mij van meerdere zijden aan, de Piuk Pillen te gebruiken. Ik ben daar des to gemakkelijker toe overgegaan doordat ik voorbeelden van genezing onder de oogen had. De Pink Pillen hebben bjj mij uitmuntend gewerkt; zij hebben mij volkomen hersteld, mij mijne krachten, mijn eetlust en mijn gezonde kleur weergegeven, in een woord mij heel en al weer op de been geholpen." Dit is toch wel een voorbeeld dat toont boe de Pink Pillen weer genezen hebben nadat alle andere geneesmiddelen gefaald hadden. Wil dat zeggen dat die audero geneesmiddelen slechte geneesmiddelen waren Neen, maar er komt een meer of min ge makkelijke opname bjj in bet Bpel. Een geneesmid del kan zoer goed zijn voor den eetren monsch en zonder uitwerking op den andere, omdat het niet ter opname voor hem geschikt is. De Pink Pillen doen zich door allen gemakkelijk opnemen. Zjj genezen zoowel ouden als jongen, zoowel mannen als vrouwen. Zij zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleek zucht, neurasthooie, algemeene zwakte, maagkwalen, scbeele hoofdpijnen, ucv.-algie, gewrichtsontsteking, rbeumatiek. Prijs fl.75 de doos, f9 per 6 doozen verkrijgbaar bij SNAB1LIE, Steiger 27, te Rotterdam, eu Apotheken Ook echt verkrijgbaar bij A. van de WEG, dro gist, Langestraat 23 te Amersfoort en A de VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog nooit iemand ge- nezen. w! Afbeelding der doos: JBfe IerjonniJb LESSEN aangeboden tegen nader te be palen conditiën. Brieven letter Z. Bureau (oude) Araers- foortsche Courant, Kortegracht 9. Gevraagd door een Hotelhouder gedurende de kermis NACHTLOGIES zonder ontbijt voor 6 a 7 personen. Brieven niet prijsopgave onder motto «Logies" aan het Bureau der (oude) Araers- foortsche Courant, Kortegracht 9. Het beste en goedkoopste Stereoscoop apparaat. Hoogst interressant voor jong en oua, daarom een uitstekend ca d eau voor iedereen. Apparaat met 20 voorstellingen (1,00. Prijscourant v. Gezelschapsspelen, enz. gratis. AUG. van dc ÏELÜE, Amste rdam, Prinsengracht 560

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2