Gemengd nieuws. Kamer te Haarlem is het verzoek om in te voeren eenheid van tyd. Daaraan zou do Amsterdamsche tyd óok voldoen. Spr. meent, dat hot aannemen eener afwachtende houding in de gegeven omstaudigheden de meest ge makkelijke en gepaste weg is, te meer daar de Regeering wel een voorstel van de spoor weg-maatschappijen zal aanvaarden. De Voorzitter vereenigt zich met het voorstel-Vau Duinen. Spr. weet niet wanneer hi t ontwerp in de Tweede Kamer zal worden behandeld, doch zou het toejuichen als de spoorwegmaatschappijen er toe besloten. Nu echter niet bekend is of het voorstel daartoe spoedig bij de Tweede Kamer wordt ingebracht, is het wellicht gewenscht, het adres te steu nen, althans aan te dringen op invoering van èen tijdsregeling xoor heel het land. Spi. herinnert, dat, in verband met het request van den «Ned. Horlogemakersbond", deze Kamer reeds een adres heeft ingezonden om te komen tot eenheid van tijd en het regelma tiger geven van tydseineD. Ook meent spr. dat er geen bezwaar kan zijn om den Amster- damscben tijd in te voeren als uniformen tijd, zelfs al behouden de spoorwegen hun tijdsrekeuing. Een groot bezwaar is thans, dat enkele middelen van vervoer rekenen naar spoortijd, andere naar plaatstijd. Daar door komt menigeen falikant uit. De heer Sinnige kan niet begrijpen waarom de spoorwegen zich óok niet zouden kunnen houden aan de eenheid van tijd voor het Rijk. in Duilschland gaat dat toch wel. Spr. wil overigens gaarne het voorstel- Van Duinen steunen. De Voorzitter zou niet zijn voor uit stel. Wel bracht een der bladen bet bericht, dat de spoorwegmaatschappijen niet langer zouden gehouden zyn, zich te houden aan den zóne-tijd, doch officieel is daarvan niets be kend. Te meer nu slechts de helft der leden van deze Kamer zijn meening uitsprak, zou 'tiang niet onmogelijk wezen, dat eerlang weer een spoedvergadering diende belegd. De heer Van Dam acht óok den toestand eenigszins gewijzigd na dit bericht, maar ziet er geen bezwaar in, wederom aan te dringen op invoering vao eenheid van tijd, welken ook, en dus het adres der Kamer te Haarlem te steunen. De heer Van Duinen is er beslist tegen, het Haarlemsche adres te steunen én onder de gewijzigde omstandigheden én omdat het adres en bovenal de toelichting zoo vaag en onduidelijk is gesteld. Iets anders is een zelfstandig adres, waarin deze Kamer aan dringt op eenheid van tijd, subsidiair dien naar de meridiaan van Amsterdam. Spr. meeni, dat de Minister zulk een verzoek met beide handen zal aanvatten. Intusschen blijft het de vraag of de spoorwegmaatschappijen daardoor niet weer in moeilijkheden zullen geraken. De Voorzitter stelt voor de afdoening aan te houdenzoo noodig kan hierover later een vergadering worden belegd. Waartoe wordt besloten met algemeene stemmen. In de voorlaatste vergadering is aange houden het adres der Kamer te Steenwijk aan den Directeur-generaal der Staats Spoor wegen over het vervoer van lang hout en lang ijzer, in het algemeen goederen van groote afmetingen, tegen gewoon tariet. Tot 1 Januari 1905 bad dit dagelijks plaats daarn* is het beperkt tot Dinsdag en Vrijdag. Door liet overladen te Meppel, dat nimmer den zelfden dag geschiedt, blijven deze zen dingen thans veel te lang onder weg. Een zending, Vrijdag uit Groningen vervoerd, komt eerst Dinsdag te Steenwyknog veel grooter is de vertraging als het vervoer moet plaats hebben uit het Noorden des lands nair het ZuideD. De heer H. van Haselen meent dat, waar de Kamer te Steenwijk, blijkens haar toelichting, in gebreke bleef de reden dezer wijziging te onderzoeken, het voor deze Kamer hoogst moeilijk is, het adres te steunen. De heer Van Duinen is 't daar mee eens. Intusschen vindt spr. het gebeurde een zeer teekenend staaltje ten bewijze, dat Staats-exploitatie der spoorwegen niet wen- schelijk is. Te Steenwijk is slechts éen spoorwegmaatschappij nu deze dit vervoer wat lastig vindt, verandert zij de verzend dagen maar, zij 't ook tot wellicht groot ongerief van handel en industrie. Als er concurrentie ware, zou dat niet gebeurd zijn. De Voorzitter denkt toch wel, dat de Kamer te Steenwijk zich alsnog op de hoogte heeft gesteld van de reden. Dit toch is eerst noodig. De beer H. M e u r s i u g meent, dat de oorzaak ligt in gebrek aan zeer Jange wagens waarop die voorwerpen moeten vervoerd, zoodat het overladen niet stetds zoo vlug kan geschieden. De beer Van Duinen zegt, dat daarom toch niet twee dagen behoevervverloren te ^De Voorzitter gelooft oók, dat dit waarschyolijk wel de reden zal zijn en stelde voor, het adres aan te nemen voor kennis- geviog. Waartoe besloten werd met algemeene stemmen. Daar by de rondvraag geen der leden iets lmd op te merken, wera hierop de verga dering, welke te 8.15 aanving, te 8.54 ge sloten. Beleefd verzoeken we eenige aandacht voor de artikeltjes over de Internationale veree- niging «Vrede-tentoonstelliug", welke eenigen tijd aan het hoofd van dit blad zullen ver schijnen. De brieven- en telegrambesteller W. Dyke- ma is met ingang van 1 November op zijn verzoek overgeplaatst van hier naar Win schoten. Voor de vacceerende betrekking van Hoofd der school aan de Koningsstraat zyn 25 can didates Een vergelykend examen zal 9 November worden afgenomen. Zuster A. G. Burgligrael' is met ingang van 1 December benoemd tot Directrice van het Stads-Ziekenhuis te Kampen. De heer F. Wijnia, onderwijzer aan de bijzondere school voor Cbr. nationaal onder wijs hier, is benoemd tot eerste onderwijzer aan de Chr. school te Sneek. Tot onderwijzer aan de Chr. school is be noemd de heer S. S. Leppinck. Kapitein J. A. F. Keetell, van het 5de regiment infanterie, is aangewezen om, ter vervanging van kapitein F. A. Nieuwenhuijs, van dat regiment, van 1 tot 29 November bij het ie regiment vesting-artillerie te Utrecht bij te wonen den cursus in de artillerieweten schappen voor de aangewezen vesting- en fortcommandanten. Sergeant H. J. Roll, van het 5e regiment infanterie, heeft den militairen dienst met vervroegd paspoort verlaten. Het ongedachte is gebeurd. «Quick" heeft «P. W.", de kampioen van het Oosten, Zondag hier geslagen met 40. Rond 10 minuten na den aanvang van het spel maakte «Quick" haar eenig doelpunt. Wel werd haar doel onophoudelijk bedreigd door de oudere en lichamelijk veel sterkere Enschedeërs, doch het goede werk van den doelverdediger en van een der achterspelers, die den vijandelijken bal telkens onschadelijk wist te maken, bleef Quick's net vry en zoo ging de rust in met 1—0 in het voordeel van Quick, dat intusschen dood-op was. Oüdanks de waarschuwing hielden de Quick- menschen ook na rust geen rekening met het sublieme kopwerk van P. W. en gaven zij den langen P. W.-ers telkens hooge ballen. Maar toch lukte het Enschede niet, ook maar éen doelpuntje te maken, ofschoon ze kranig beletten, dat Quick een nog meer geflatteerd resultaat bereikte. Bij »tijd" ging van het vrij goed bezette veld een luid gejubel op voor Quick, dat, als gezegd, met 1—0 won. De Utrecbtsche wielrijders- en athletieke unie «VolhardiDg" hield Zondag een club- tocht naar hier. Hier is opgericht een aldeeling van den Bond van Gemeente-werklieden, aanvankelijk met 25 leden. Veel werd er over Heyerman's «Ghetto" geschrevenmeer wellicht is er nog over gediscussieerd en gepraat in de huiskamers, maar beslist zeker is bet, dat bet diepen indruk maakt op ieder, die het ziet ver tolken. Eerst dagen later, als men het stuk kalm ontleedt, dan komt men tot de nuchtere beschouwing, dat Rafaël, hoewel diep ver achtend het bedrijf van zijn vader en vooral de wijze waarop deze het uitoefent, toch niet schroomt, zich te laten onderhouden door dien vader. Zonderling klinkt het ook, Ra faël bij het lijk van Rose, eensklaps te hooren gewagen van «plichten, boogere plichten", zonder echter nader aante duiden tot welke «plichten" hij zich zoo plotseÜDg geroepen acht. Veel meer ontroerend, veel meer waar zou het, dunkt ons, zijn, als het gordijn viel op 'toogenblik, dat Rafaël zich op het Ijjk van Rose werpt tenzij we in Rafaël niets meer en niets anders mogea zien dan een Ghetto-droomer, die, zijn leven versoezend, nimmer komt tot een daad 1 Maar nog eens, tijdens de sublieme ver tolking, welke «Ghelto" bier gisteravond in Amicitia genoot voor een bijzonder talrijk publiek, hadden allen slechts oor en gevoel om mee te leven met wat zy op het tooneel hoorden en zagen gebeuren. Men vergat, dat men slechts «spel" volgde en waaDde getuige te zijn bij scènes, zooals, in hoofd trekken althans, reeds in zoo menige familie zijn afgespeeld en zich afspelen zullen. Wie moeten we het eerst noemen van het talentvolle gezelschap; den heer J. Musch, die als «Sachel" geroest scheen in zyn be drijf en in zijn wantrouwen jegens iedereen en alles, gevolg van zijn blindheid. Of «Rafael", door den heer Alex Post uit gebeeld, zóo vol overtuiging, dat men wer kelijk sympathie gevoelde voor den slappen, willoozen aroomer. Maar tante Esther dan 't bedrijvige, kakelende, kortzichtige vrouwtje, trachtende alles goed te praten als in 't in haar kraam te pas komt om even later los te barsten in haar ware gedaante van sla w, listig menschje, die met iedereen goede vrienden wil blijven. Kan men zich volmaakter creatie wenschen zoo in zeggen en bewegingen, als m kleeding? Een eeresaluut aan mevrouw E. de Boer-Van Rijk, die, in welke rol ze ook optreedt, zich zoo heelemaal geeft En «Rebbe Haëzar". We zagen dien elders door Ternooy Apèl voorgesteld en schoon diens orgaan meer het zangerige heeft, dat juist zoo'n cachet verleent aan de betoogen van den geestelyke, toch heeft de heer Van der Horst hoogst geacheveerd en zeer tref fend zijn zware rol gozegd en gespeeld, nimmer te levendig, steeds hoogst correct. Wat kwam dat veelzeggende: «Neen, hun haat" er heeilijk mooi en juist uit. Zijn «waar tikt de klok", en/., leidde heel mooi in het huiselijk tafereeltje, dat Heyer- mans, in een paar regels slechts, zoo innig mooi schetst van een joodsch gezin, gehecht Dog aan godsdienst, vormen en traditie. En hoe als van zelf was ons zijn «door slaan", als hij bewyzeD wil dat zwart wit, en wit 2Wart is. En zoo komen we van zelf tot «Rose", in de eerste twee bedrijven de weinig spraak zame, ietwat morsche dienstbode bij Sachel, in 't laatste bedrijf, als ze ziet en voelt, dat en hoe ze bedrogen en geminacht wordt, zich in vollen toorn vertoonend en in felle verontwaardiging afwijzend, wat tante Esther haar als 'n verstandigèn zet voorhoudtWie trildi niet mee met haar uitgebruld «tuig, tuig" wie zou op dat oogenblik een beter woord hebben kunnen' uitbrengen. We kunnen ons geen betere vertolking van die moeilijke rol denken dan mevrouw Van der Horst gaftot in de minste klei nigheid overdacht en gevoeld, wist zij juist door groote soberheid te treffen. De overige meespelenden droegen het hunne bij tot het volmaakte cachet, dat over alles lag de drukke, slimme Aëron, de over blufte Rebecca, ontzet over de heftigheid van Rafaëlze deden geen moeite om meer op den voorgrond te treden, dan de bedoe ling eischte, en dat verdient waardeering. In éen woord, van ganscher zij 't kleine gezelschap, dat zouveel;presteert, aanbevolen dikwijls met een even ernstig, belangwek kend tooneelstuk bier terug te keeren. Het zal dan weer een volle zaal en een hoogst dankbaar publiek vinden. Bij «Rooie Anne", een der beste créaties van de immer jeugdig blijvende mevrouw Budorman, loopt het hedenavond óok vol. Er werd een massa besproken. Over Henri ter Hali's gezelschop, dat van morgen avond tot en met Vrijdag in «Amicitia" optreedt, lezen we in de «Apel- doornsche Crt." voor 17 October Wat het bezoek betreft, sloeg Tivoli gister avond het record van de opkomsten in alle an dere zalen hier ter plaatse. Behoudens enkele onbezette zetels op den eer sten rang, waren zaal en balcon op de beide overige rangen zóo dicht bezet, dat de bezoekers achteraan op elkander gepakt stonden. We kwamen nog juist op tijd om van de keurige werkzaamheden te genieten (enz.). Na de pauze volgde de opvoering van de revue „De publieke opinie", waarvan de hande ling ons verplaatst in de dagen van de Rem- brandtfeesten. 't Achterdoek stelt het Rembrandt- plein voor, met het beeld van Rembrandt in het bekende Park. Rijk aan komische parodieën als deze revue is, komen beurtelings ten tooneele do nieuwe Beurs, de Velzer pont, het Westelijk viaduct in afbraak, de mode, de hoofdrivieren, ZeeuwBche boerinneljes collecteerende voor den watersnood, verschillende Mogendheden, enz. enz. De geestige coupletten en toespelingen werden op hoogst komische wijze aangevuld door het uitnemend spel van den heer Henri ter Hall in het karakter van parkwachter op het Rem- andtplein. De revue geeft een rijke schittering van coe- umes vooral de toiletten van de Mode en de Mogendheden zijn -zeer karakteristiek en elegant |en de muziek en coupletten zijn even opge- enkt als melodieus. Onkiesche uitdrukkingen we platheden komen in Ter Hall's nieuwe revue niet voor. Overbodig zeker, hier neer te schrijven, dat „De publieke opinie" een beslist succes had. We lezen in de «Amersfoortsche Drank- weer-Courant" «De barometer van het Amersfoortsch Drank weer-Comité voorspelt in de week van 22 tot 27 OctoberBy droog, frisch weer menig winkelier goede zaken. By re genmenig goed gebruiker van binnen en buiten doornat en zijn kleoren bevuild." 't Is maar te hopen, dat vooral de laatste prognose niet wordt bewaarheid. In dat blad lezen we nog «Een volgenden keer zal ik U, als het mij ten minste weer vergund wordt, eens iets vertellen, van een bierhuis in een van de buitenwijken, waar, voor het oog, een paar fleschjes bier staaD, maar waar de vrouwen, des Maandags hun boeltje beleenen voor brandewyn met elikster en dan Zaterdags met het soms zuur verdiende weekloon van den man hun boeltje weer aflossen, s'tls eigenlyk geen kroeg meer, maar eon gevaarlijk pandjeshuis." Zou 't inderdaad zoo zijn? En, zoo ja is dan ingrijpen geen gebiedende plicht? Die «goede buitenlui" toch, die «domme boertjes". Niet alleen voorzien ze af on toedeslads- magon^van vleesch van een uit nood geslacht, somsj ook wel zoo-pas-gestorven koebeest^ maar ze hebben ook andere streken onder' hun staart. Zoo nu weer <le boerenknecht A. K. die wetende dat deze vulsch was, een valschen rijksdaalder hier Hitgaf. Dat kan hem drie maanden kostou. 't Was gister je dag voor de Maandag- houders. Al gauw echter zaten er drie onder de Beurs en acht in het Polilie-bureuu. Wel werd hier en daar een poging ge daan om te vechten zonder bakkeleien hebben sommigen immers geen pret maar telkens voorkwam de politic erger. De politie heeft een prachtig succes be haald. De ochtendbladen berichtten, dat gister te Maastricht werd aangehouden K. L. J. van M., een 24-jarig jongmensch, verdacht van uitgifte van vijf valsche bankbiljetten van 100 franc. Toen hij werd gefouilleerd, vond men nog vijf van die biljetten op hem. De Commissaris en de Inspecteur van politie deden hedenochtend oen huiszu' .dng bij J. A. D., hier woonachtig, den schoon vader van den verdachte, en vonden daar een groot aantal stempels waarmede de biljetten zijn vervaardigd. We zijn niet gerechtigd, nadere mededee- lingen te doen, welke immers het onder zoek, dat nog niet is afgeloopen, zouden kun nen bemoeilijken. Het zoo vlugge ingrijpen der politie, waar door voorkomen werd, dat de belangrijkste stukken van overtuiging werdeu vernietigd, verdient allea lof. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde do recidiviste G. L. wegens diefstal van een rok tot vier maanden gevangenisstraf. Vreemdelingenverkeer te Buain telt thans 207 leden. Haar Begrooting voor 1907 werd vastge steld op f1900 in Ontvangst en Uitgauf. Een dienst, ruw en onwillig bewezen, is een steenhard stuk brood wie honger heeft, weigert het niet, maar hij stikt bijna als het hem door de keel gaat. Inhoud «Wereldkroniek" 20 October. De Alorechtsburg hij Dresden, waar H. M. de Koningin thans vertoeft. Tentoonstelling in den Larenschen kuusthandel. Tentoon stelling P. P. Schiedges. Personalia. Jubileum Kokadorus. Tentoonstelling Amateur-photographen-vereeniging «Rotter dam". Tentoonstelling J. A. Macneill Whistler. Kroniek van de Week De Bommen 150 jaar boekverkooper. Uit Schouwburg en Concertzaal.Burger's hout handel te Leerdam. Karikaturen uit het Buitenland, Tegen kanker. Voor eenige maanden bevatte het bekende Engelsche tijdschrift voor genees kunde de „Lancet" een artikel over kankergenezing door middel van bladeren van viooltjes. De Londensche berichtgever van het „Handels blad van Antwerpen" ziet zich in staat gesteld, het recept mede te deelen, opgesteld door de thans twee-en-zeventigjarige lady Margaret Mar sham, zuster van den graaf van Romney, zelve door het middel genezen. Vier jaren geleden kreeg genoemde dame een gezwel in de keel, hetwelkdoor een voornaam specialist voor kunker verklaard Werd. De kwaal verergerde snel, zoodat in eenige dagen tijds de keel byna gansch gesloten was en voedsel slechts op kunstmatige wijze kon toegediend worden. Een barer vrienden gaf haar toen den raad, een afkooksel van viool tjesbladeren te beproeven om de hevige pijnen te verminderen, zonder een oogenblik te denken, dat het als geneesmiddel kon dienen. Tot ieders verbazing kon men bijna oogen- blikkelijk zekere beterschap beBpeuren. In een week was het groote, harde gezwel verdwenen en alle pijn had opgehouden en na verloop van 14 dagen was er geen spoor van kanker meer te vinden. Sedert heeft lady Marsham geen enkele maal van haar vroegere kwaal te lijden gehad. Ziehier nu het recept: Neem een hundvol versche groene bladeren van viooltjes en gieter ongeveer een halven Liter kokend water over. Dek den pot en laat dien omtrent twaalf uren staan, totdat het water groen is, en zift daarna het kooksel. Warm alsdan opnieuw een goede hoeveelheid van het afkooksel eu houd die gedurig warm. Neem een stuk lint en dompel het |in het hecte vocht, totdat het goed door weekt is. Leg dit dan, zoo heet als verdruag- buar is, op aa, zieke plekbedek het lint met een stuk gewast linnen of dunne mackintosh en vernieuw het lint telkens wanneer het droog of koud is. Wanneer men een open wond heeft, alsook bij koud weer, moet men flanel gebruiken in plaats van gewaste taf. Het afkooksel moet om den anderen dag vernieuwd worden. Vele personen drinken het ook, terwijl zij tevens het compres gebruiken. In dit geval raadt lady Marsham aan, eiken dag een versch afkooksel te bereiden en drie wynglazen daags te gebruiken. Indien de smaak niet bevalt, kan

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2