November 1906. No. 7270. 56e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. De UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CIEËFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f i. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels/-1.25;elke regel' meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht KORTEGRACHT 9- Postbus 9 Telephoon 19. KEN NISGE V ING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, breugi ter kenuiB vau belangbebbeuden, dat volgens mededeeling van den' Minister van Oorlog op 20 en zoo noodig ook op 21 November a.a. eeu schietoefe ning zal worden gehouden van het fort Pampus, waarbij gevuurd zal wordon met kanonuen van licht kaliber (6 c.M). De onveilige spctor wordt begrensd door de rich tingen O. N. O. en Z. Z. O. (90") tot op 4500 Meter van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlug waaien van minstens éon uur vóór den aanvang der BcbietuefeniDgen tot aan bet einde daarvan bovendien zullen tegelijker tijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemer- dain en Durgerdam, de Westbalterij naby Muiden en den Kers toren te Muiderberg. Amersfoort, 1 November 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Bij de behandeling der Gemeente-begrooting in de afdeeltngen verklaarde een der leden van de le nfdeeling bij de Algemeene beschouw ingen, dat bij in de toelichting bij de Begrooting eon overzicht van den finuncieelen toestand der Gemeente bad verwacht. Verder merkte hij op, dat het geheele saldo van de Gasfabriek over 1905 in de Begrooting voor 1907 is gebracht, terwijl B. en W. zich hadden vereenigd met het voorstel der Gua- commissie om f6000 vun het saldo van den dienst 1905 te reserveeren voor vernieuwing van ovens. Wei is daardoor het saldo der Gemeente rekening natuurlijk hooger, zoodat geen belasting- verhooging noodig is op de Begrooting voor 1907, maar de dienst 1906 voor de gasfabriek wordt nu met f 60'JO bezwaard en zal dan een minder hoog saldo aanwijzen, hetgeen dan van invloed is op de Gemeente-begrooting voor 1908. Do Voorzitter deelde mede, dat de schuld bij hem, als Voorzitter der Gas-commissie, is gelegen deordat hij den Secretaris niet nader met de regeling in kennis had gesteld. Eerst bij het afsluiten der Rekening over 1905 kwam de zaak aan het licht. Een der leden bespreekt verder de be steding der gelden, welke worden gestort door particulieren bij overdracht van straten of wegen aan de Gemeente naar aanleiding van een ver zoek om inlichtingen van de vereeniging „Eigen Haard" en van Van de Pol, daar dezen meenen meer te hebben betaald dan de aanleg, rioleering, verlichting, enz. der Westerstraat hebben gekost. Wel is het billijk, dat de verordening wordt toegepast en de belanghebbenden de vastgestelde som betalen, daar zij vrijwillig de straat over droegen, maar toch zoude het beter zijn, een geraamd bedrag te doen deponeeren en na afloop van het werk terug te betalen of bij te vorderen. De Voorzitter wees er op,dat hij het storten van een soort waarborgsom, altijd gevaar bestaat, dat bijvordering niet wel mogelijk is, terwijl bij faillissementen de gedeponeerde som wellicht door den curator zou worden opgevorderd. Hij belooft echter deze zaak eens by B. en W. in behandeling te zullen brengen. Door de 2e afdeel ing werden geen Algemeene beschouwingen gehouden. B. en W. schreven in hun Memorie van ant- W°Voorêoover gemaakte opmerkingen blijkens het verslag niet reeds beantwoord zijn in de vergaderingen der afdeelingen volgt hier een beantwoording. Het lid, dat een overzicht van den financieelen toestand der Gemeente verwacht had, verwijzen wij ten eerste naar de uitvoerige uiteenzetting van alle leeningen der Gemeente, opgenomen als Bijlage B. in het Gemeente-verslag over 1905. In die uiteenzetting zijn alle gegevens medegedeeld, die op de leeningen der Gemeente betrekking hebben. Voorts verwijzen wij ge noemd lid naar de Memorie van Toelichting, waarin ieder artikel zoowel in ontvangst als in uitgaaf zoo volledig mogelijk is toegelicht. Bo vendien is op uitvoerige wijze uiteengezet uit welke bestanddeelen het salao over den dienst 1905 bestaat, dat als eerste artikel der Ontvang sten voor de Begrooting 1907 voorkomt. Dat het ten gevolge van dit booge saldo alleen mo gelijk is geweest, de Begrooting sluitend te ma ken, blijkt uit de Begrooting en de toelichting duidelijk. Wij meenen, dat met het bovenbedoelde de financieele toestand van de Gemeente voldoende te voorzien is. Het oorspronkelijk voornemen om van het saldo-winst der gasfabriek over 1905 een bedrag van f 6000 te reserveeren voor herstellingen van ovens, die in 1906 zijn verricht, is niet uitge- gevoerd. Intusschen bestaat er geen administra tief bezwaar, een dergelijke reserve nog te be werkstelligen, door nl. het saldo over den dienst 1905 met f 6000 te verminderen en deze over te brengen naar de Begrooting voor 1906. Evenwel zal dan by handhaving, van de voorgestelde posten van uitgaaf, een versterking der middelen door belasting verhooging reeds voor 1907 nood zakelijk zijn, aangezien gelijk reeds is opge merkt het alleen door het hooge batig saldo over 1905 mogelijk geweest is, de Begrooting sluitend te maken. De besteding der gelden, gestort voor straat- aanleg door de vereeniging „Eigen Haard" en Van de Pol heeft plaats gehad geheel overeen komstig de vastgestelde verordeningen en uw besluit tot overname van de straat. Wij zullen overwegen of een wyziging wen- schelljk is in dien zin, dat zoowel een voordeelige als een nadeelige aanbesteding voor rekening van dengeen komt, die overname door de Ge meente vraagt. In de Raadszitting van Dinsdag vroeg bij de Algemeene beschouwingen de heer Ooster veen het woord. Den post zelf wilde spr. nu niet aanroeren, doch wel wilde hij wijzen op de belangrijke uitgaaf van f3000 voor herstel van werfmuren. De Raadsleden zei Ten kunnen moei lijk oordeelen over het al dan niet noodzakelijke van dergelijke herstelling. Spr. wilde ook geens zins een opmerking maken aangaande den amb tenaar die dezen post op de Begrooting deed brengen, doch wel het verzoek doen om voort aan dergelijke voorstellen te doen vergezeld gaan van een beredeneerd verslag. De heer Visser, WethoudersvanOpen- bare werken, antwoordde, dat de bedoelde werfmuren aan den Zuidsingel bij de Langestraat en aan het Kleine Spui dringend herstelling vereischen zooal3 een nader onderzoek heeft aan getoond. Uitstel is niet meer mogelijk. De heer Oosterveen zegt, dat het geens zins zijn bedoeling is, uit le stellen, doch dat de Raad volkomen moet weten wat er te doen valt. Zoo op 'toog zien die muren er zelfs vrü goed uit; eeu verslag van een deskundige zal echter den Raad volkomen inlichten. Ook vroe ger werd zulk een verslag toegezegd, doch tot dusver is dat niet overgelegd aan den Raad. By de behandeling artikelsgewijze der Uit gaven besprak een der leden van de le af deeling den post van f600 voor een kleed in de Raadzaalhij geloofde, dat het kleed wel goed- kooper zou kunnen zijn. De Voorzitter merkte op, dat het slechts een raming is en nog wel een gedeelte van een post. In de 2e afdeeling vroeg een der leden of het nieuwe tapijt in de Raadzaal noodig is. De Voorzitter merkte op, dat vorig jaar besloten werd, de kosten op deze Begrooting te brengen. Bij volgn. 90 (Keuring van vee en vleesch) merkte een der leden van de 2e afdee ling op, dat men nu een zeer bekwaam Keur meester van vee en vleesch heeft, die met grooten ijver zijn betrekking waarneemt. Hij vreest echter, dat deze niet zal blijven indien hij geen hoogere jaarwedde krijgt en geen laboratorium voor onderzoek. Hij dringt aan op hooger salaris en gelegenheid voor onderzoek. Ook een ander lid verklaarde dit verzoek te steunen- De Voorzitter herinnerde er aan, dat de vleeschkeuring kort geleden in de Raadsverga dering is besproken en men meende, dat alleen een algemeene Rijks-keuring afdoende zal zijn, omdat men altijd vleesch ongekeurd zal invoeren. Een goede keuring zal veel geld kosten. Het oprichten van een abattoir of laboratorium ia vroeger reeds besproken. B. en W. zullen deze zaak nog eens in overweging nemen Hij merkte verder op, dat de Keurmeester tevens Gemeente-veearts is op een jaarwedde van f350 en dat eigenlijk de belooningen omge keerd moesten zijn in verband met het werk, maar dat het cijfer f350 moet blijven, omdat een gelijk bedrag door de Provincie wordt ge geven. Een der leden gelooft dus, dat men moet beoordeelen of de gezamenlijke jaarwedden voldoende zijn. De Burgemeester belooft ook de jaar wedde nog eens te zullen overwegen. Een der leden is van meening, dat men den onder-keurmeeBter, met een belooning van f100, wel zou kunnen missen, er op wijzende, dat nu de eene slager den andere moet contro leeren. B. en W. antwoordden in hun Memorie Do vleeschkeuring is kort geleden bij U in behandeling geweest. Ook bij een uitstekend ingerichten gemeentelijken keuringsdienst blijft steeds in groote mate de vrees beslaan, dat van buiten vleesch ingevoerd wordt, dat aan de keuring ontsnapt. De meening van een der leden, dat men de tractementen van keurmeester en veerarts te samen moet nemen om te beoordeelen, of een voor de werkzaamheden voldoende belooning I wordt gegeven, wordt door ons gedeeld. Het komt ons voor, dat salarisverhooging thans niet noodig is; zoodra de werkzaamheden zich be langrijk uitbreiden, zullen wij een salarisver hooging bij U aanhangig maken. Het behoud van een onderkeurmeester achten wij noodzakelijk om, bij ziekte of afwezigheid van den keurmeester, behoorlijk in den dienst te kunnen voorzien. Naar aanleiding van het gesprokne in de 2e afdeeling moest m r. Heyligers in de open bare zitting opmerken, dat hier, in een Gemeente met ruim 24 000 inwoners, geen uitvoerbare ver ordening op de vleeschkeuring bestaat waarmee de vleeschinvoer behoorlijk kan worden gecon troleerd; noch ook zijn er behoorlijke hulpmid delen tot onderzoek. Thans hebben we sinds kort een alleszins deskundige als Keurmeester van het vleesch, die echter als Keurmeester slechts f125 traotement heeft, dus nog minder dan zijn ambtgenoot voor de viach en zelfs f75 minder dan de torenwachter. Spr. meent, dat zulk een toestand niet houdbaar is en men er zich maar niet mag afmaken door de zaak maar zoo te laten blijven als zij is. Er moeten bepalingen gemaakt, die uitvoerbaar zijn, om den vleeschinvoer te kunnen controleeren. De eerste stap moet zijn, het salaris van den Keur meester te verhoogen met f 50 en dus te brengen op f175. De heer Plomp begreep niet goed wat mr. Ueyligers wilde met die verhooging. Is dat om B. en W. te doen komen tot een betere regeling der vleeschkeuring Spr. acht dit een verkeerde gang van zaken. Wat heb ik je gedaan, Erminie, dat je niet meer tot mij spreken wilt?" riep Frank uit. Nog antwoordde ze nietmaar zy nam zyn hand en overdekte die met kussen. Dit deed Frank tot ziohzelf ïnkeeren. Hy voelde, dat ze hem nog liefhad en de gedachte, dat ze we der onder den invloed zijner liefde komen zou, ter wijl bij haar toch niet kon trouwen, vervulde hem om harentwil met schrik maar weldra maakte zich een ander gevoel van hem meester, het gevoel der hopelooze liefde, die hij in zyn hart had pogen uit le roeien. „Erminie, myn lieveling vergeef mjj, wat ik ga- daan heb. Ik ben verplicht, je je woord terug te geven. Maak er mij geen verwijt van, lieveliDg, of ik kan het niet dragen." Zy trok hem neder op den stoel naast de hare en sloeg haar armen om zijn hals. „O, Frank, ik ben zoo ongelukkig. Ik kan geen afstand van je doen. Verlaat my niet weder, of zij zullen my met hem laten trouwen." Toen kreeg Frank's gevoel geheel de overhand op zijn goede voornemens; zyn liefde zegevierde over alles. „Mijn lieveling, twijfel er niet aan, dat ik je even lief heb als alijid. Ik bezweek byus, wanneer ik aan je dacht als de vrouw vun een ander, lieve, maar om jou trachtte ik sterk te zyn. Doch dit is voor bij, want by kan je niet trouwen. Zyn vader heeft Wethouder Visser zegt, dat om de be looning van den Keurmeester te beoordeelen men óok moet meerekenen de f350 salaris als Gemeente-veearts, in welke hoedanigheid de titularis bijna niets te doen heeft, doch welk bedrag hem is toegekend opdat de Provincie hem het dubbele geeft. Het ambt is intusschen niet geheel en al een sinecure. Mr. Heyligers zegt, dat het noodzakelijk is, dat een herziening der verordening volgt op een betere regeling der salarieering. De verorde ning dient echter aoodzakelijk herzien. Er kan niet gewacht totdat er een Rijks-keuring komt. Spr. wil echter de salarisregeling afscheiden vaa de herziening der der verordening. Zulk een salari eering noemt spr. bespottelijk. De heer Plomp geeft mr. Heyligers in over weging, liever een motie in te dienen opdat de verordening worde herzien. De Voorzitter acht een motie niet noodig B. en W. zijn bereid, dit te overwegen. Wethouder Celosse acht het beter, niet te tornen aan de verordening. Bij de tweede Kamer ia ingekomen een ontwerp op vleeschuit- voer, waarbij in uitzicht is ingesteld een Rijks keuring ook in het binnenland. Een lid: Klaar ben je. Mr. Heyligers merkt op, dat de Directeur van den Landbouw heeft gezegd, dat dit wets ontwerp nog geen redon mag zijn om niet zelf dc keuring ter hand te oemen. Spr. wil echter thans geen voorstel doen en trekt ook dat tot Balaris-verhooging in. Bij volgo. lol ("buitengewone werken) was men in de le afdeeling algemeen van meeniDg, dat het aanbrengen eener nieuwe bestrating op den Westsingel nog niet noodig is. Wel zijn de steenen dun, maar niemand klaagt over de be strating. Een der leden stelde voor, een houten bestrat'ng aan te brengen vo6r het nieuwe St. Elisabeth Gast- of Ziekenhuis, hetgeen voor de verpleegden in het gesticht van veel belang zou zijn, en waar men reeds nu kan zien, dat het gesticht op behoorlijke wijze aan de verwach tingen zal voldoen en voor de Gemeente van veel nut zal zyn, meent hij, dat de Gemeente de uitgaven wel mag doen. De Burgemeester vroeg of een macadam- beatrating niet beter zou zijn. Een der leden vreesde, dat men dan last van stof zal hebben, hetgeen niet gewenscht is voor de zieken. Een ander lid meende, dat houtbestrating alleen vóór het Gesticht misschien ook voldoen de zal zijn. De a f d e e 1 i ng verklaarde zich daarop voor het aanbrengen van houtbestrating, met uilnoo- diging aan B. en W. om daaromtrent te advi- seeren. Een der leden besprak nog den aanleg van een voetpad langs den Hooglandschen weg. De Voorzitter herrinnerde er aan, dat de Raad afwijzend heeft beschikt op een verzoek van de bewoners aldaar om een klinkerpad te maken en vreest voor een antecedenthij wees er op, dat de weg eigendom is van de Gemeente Hoogland. Hij beloofde nog eens te zullen be spreken of verbetering met vrijkomende keien misschien kan plaats hebben. Een der leden gaf nog in overweging een betonbrug te leggen aan de Langegracht, in plaats van een ijzeren brug. In de 2e afdeeling hoopte een der leden, dat de Mooierstraat beter zal bestraat worden dan dit jaar de Heerestraat. Een ander lid vond het vreemd, dat men de bestrating op den Hof kort vóór de kermis is gaan verbeteren. Deze wordt nu dadeliik stuk- geredeu door de kermiswagens en zal lijden door het opbreken voor gasaanleg. De Voorzitter deelde mede, dat de her stelling pzaats gehad heeft op verzoek van een heden zyn betalingen gestaakt; hy is bankroet; Alex Crosby bezit geen cent meer ie bent dusvry." Erminie hield Frank nog steeds omarmd, alsof zy besloten had, dat hy haar nooit weder zou ver laten. Toen zy deze woorden hoorde, barstte ze uit in tranen van vreugde, want ze wist dat haar vader nu niet meer zou weuschen, dat ze Alex Crosby zou trouwen. Frank, lieve Frank, ik behoor jou alleen en ze ons nooit meer scheiden", riep ze uit. nlici Toen schoot het Frank te binnen, dat by zyn be trekking kwyt was en in somber zwijgen boog by zyn hoofd. Toen hy weder opzag, was de hartstooht uit zyn oogen verdwenen en bad zyn gelaat een koude uitdrukking verkregen. „Erminie, ik kau je nog niet trouwen. We moeten scheiden, tot ik een betrekking zal gevonden hebben die mij een voldoend inkomen verzekert om een vrouw te onderhouden. Wanneer ik die verkregen zal hebbeD, zal ik komen en je vragen, of je myn vrouw wilt worden. Iodien je my liefhebt, moetje zoolang op mjj wachten. Eo de dag ïal komen, waarop ik je als myn vrouw kom opeiscben. Tot zoolang dus, lieveling vaarwel!" Hy boog zich en kuslte de snikkende Erminie, die te aangedaan was om te kunnen Bpreken. Toen maakte hy zich zacht uit haar armen los en verliet baar. Nauwelijks was bjj uit het gezicht verdwenen, of een andere gedaante verscheen voor den ingang van het zomerhuisje. Erminie sprong verrast en verschrikt van haar stoel op, want thans was bet Alex Crosby, die voor haar stond. Hij had Frank den tuin van den heer Muurse zien binnengaan en vermoedend, dat deze aan Erminie de tjjiing ging brengen van het bankroet van zijn vader, was hjj hem gevolgd. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1