kooptpAfc»die bij regen laat had van toestroomend watU Een der leden informeerde naar de ver vanging van een houten brug over de Lange- gracht door een ijzeren en vroeg of de brug niet nog kan worden nersteld. De Voorzitter deelde mede, dat de ar chitect de vervanging aoodig vond. Ken der leden adviseerde om dan ook de houten leuning bij langs de gracht te doen vervangen door een ijzeren, vooral omdat deze reeds gedeeltelijk van ijzer is, en hel houten ge deelte niet in besten staat verkeert. De Voorzitter beloofde den toestand te zullen onderzoeken. Een der leden wees op den slechten toestand van de Koestraat. De Burgemeester zeide, dat ook daar over nog eens zal worden gedacht en deelde mede, dat de lste afdeel ing wenscht te schrappen de f7140 voor bestrating van den Westsingel, maar op de Begrooting wil brengen een bedrag voor houtbestrating van de St. An vesstraat en in ieder geval vóór het nieuwe St. lisabeths-gast- huisde architect raamt de kosten voor de ge- heele straat globaal op f6000. Een der 1 eden informeerde naar de duur zaamheid der houtbestratingen. De Voorzitter zeide, dat de houtbestra ting vóór het Gymnasium te kort ligt om een oordeel te kunnen vellen; in groote steden, bij druk verkeer, voldoet deze soort bestrating niet geheel. De Burgemeester had daarom de aan dacht gevestigd op macadam-bestrating, maar men meende, dat deze te veel stof gaf. Een der leden gaf in overweging om met Regenten van het St. Elisabeths-gasthuis te spreken over de kosten. Deafdeeling stelde voor, B. en W. uit te noodigen tot het indienen van een plan met opgave van kosten van de houtbestrating. B. en \V. antwoordden in hun Memorie De opmerking dat de Heerenstraat niet goed bestraal zou zijn. moeten wij voorbarig noemen. Verschillende gedeelten moeten nog herbestraat wordende straat is dan ook nog niet opge leverd en de laatste termijn nog niet betaald. De voorgestelde vernieuwing van een houten brug door een ijzeren acht de Gemeente-archi tect beslist noodzakelijk, zoodat wij geen vrijheid vinden, dit voorstel terug te nemen. Het aan brengen van een brug van beton is duurder dan een ijzeren brug Voorzoover het aanwezige houten hek nog in goeden staat verkeert, vinden wij geen vrijheid, ait te vervangen door een ijzeren hekzoodra het bestaande hek niet meer goed is, zijn wij voornemens, aanbrenging van een ijzeren hek voor te stellen. De Koestraat zal door verlegging zooveel mogelijk verbeterd worden. Gaandeweg zullen wij trachten, evenals in vorige jaren, de nog aanwezige veldkeienbestratingen in de Gemeente door andere te vervangen. In verband met de voor Openbare werken uitgetrokken uitgaven stellen wij niet voor, in de Koestraat thans een andere bestrating aan te brengen. Op aandrang van vele leden nemen wij de voorgestelde bestrating van den Westsingel terug, onder opmerking evenwel, dat de bestaande bestrating spoedig vernieuwd zal moeten worden. Wij hebben, gevolg gevend aan den wensch van vele leden, voorgesteld een houtbestrating vóór het Sint Elisabeths-gasthuis aan te brengen. Volgens het plan van den Gemeente-architect zal de lengte bedragen l2o M. Het Ziekenhuis i9 breed 11 M„ zoodat de houtbeslrating zich aan weerszijden van het Gesticht ongeveer 24 M. zal uitstrekken. De breedte is 4.40 M. de totale kosten worden geraamd oij f6740. Indien de houtbestrating aangebracht wordt vanaf den Zuidsingei tot aan de Sint Andries Poortsbrug, zullen de kosten bedragen f8088. De voorgestelde bestrating is evenwel ruim schoots voldoende te achten. Art. 101 kan dus f 400 lager geraamd worden. In de openbare zitting zeide m r. Hevligers, dat in een der afdeeliugen is meegedeeld, dat de hout bestrating vóór het Gymnasium te kort ligt dan dat men over de duurzaamheid van zulk een bestrating kan oordeelen. De proef is dus feitelijk niet afgeloopenzou men nu een tweede proef nemen Spr. zou liever voorstellen asphalt. De heer Visser, Wethouder van Open bare werken, zeide dat de houtbestrating vóór het Gymnasuim ligt sedert April 1903 en daar zeer goed voldoet. De onderhoudskosten zijn nagenoeg nihil; slechts een hoogst enkelen keer is er een blokje losgeraakt. Spr. raadt ten sterkste de zelfde bestrating aan vóór het St. Elisabeths-gasthuis. Mr. Hevligers zegt, slechts te willen doen opmerken hetgeen in de 2e afdeeling werd ge antwoord. De heer Van Esveld meent, dat het doel voorgaat boven de uitslag der proef. In de Sint Andriesstrant paaseeren dagelijks honderden paarden. Al is deze bestrating nu wellicht ook wat duurder, dan is dat nog niet zoo erg, want hel is in het belang der patiënten. Spr. is sterk voor een houtbestrating. De heer Van Duinen meent, na het ge hoorde van den heer Wethouder van Openbare werken, met volkomen gerustheid een houtbe strating te kunnen voteeren. Voor het Gymnasium ligt die zelfde soort bestrating nog onder de boomen, dus in ongunstiger conditie. In de Sint Andriesstraat is de passage zeer druk, wellicht wel het drukst van de heele stad. W ethoudes Oelosse merkt nog op, dat men voor alphalthestratmg een heele installatie ncKxlig heeft. Mr. Heyligera wenscht er geen voorBtel tan te maken. Besloten wordt tot bestrating met hout. Benoemd zijn ïu den Militieraad 1907 voor de Provincie Utrechttot Voorzitter jhr. J. J. van Asch van Wijck, lid der Provinciale Staten; tot zyn plaatsvervanger A. J. Bicker (Jaarten, lid dier Staten; tot lid J. Meyers, lid van den Gemeenteraad van Utrecht; tot zijn plaatsvervanger A. J. van Dieren Byvoet, lid van den Gemeenteraad van Utrecht In ons voorgaand Raadsoverzicht deelden we mede, dat het voorstel om aan het Drank- weer-comité een subsidie van f 300 te ver- leenen, werd aangenomeu met 10 tegen 6 stemmen en noemden als tegenstemmer den heer Van Esveld. Dit is niet juist. Tegen stemden de beide Wethouders en de heeren Hamers, Plomp, Hagedoorn en Van Eek. In den ouderdom van ruim 65 jair is hier hedenochtend na langdurig lijden ontslapen de heer G. Prins Sr., sedert de oprichting, in 1870, Bestuurslid en laatstelijk Penning meester der «Amersfoortscbe Begrafenis- vereeniging''. Hij was óok lid van het College van zetters voor de Grondbelasting, de Personeele belas ting eo de Bedrijfsbelasting en bekleedde tot het begin dezes jaars het ambt van Opper- brandmeester. Zijn stoffelijk hulsel wordt aanstaanden Dinsdagmiddag bijgezet op de Nieuwe Alge- meene begraafplaats. Als aandenken aan zijn zilveren feest werd den heer J. van Vulpen, opzichter bij de wagen werk plaats der H. IJ. S. M., natnens de Directie de gebruikelijke gratificatie en door het personeel een fraai geschenk aan geboden. Het muziekkorps der werkplaatsen bracht den jubilaris een serenade. De heer E. VV. J. Wentink, die Donderdag den dag mocht herdenken waarop hij 25 jaar geleden onderwijzer werd aan de R. K. Jongensschool hier, werd toegesproken door het Hoofd dier school, door den heer Wet houder van onderwijs en namens de Com missie van Toezicht op het Lager onderwijs door den heer Jorissen. Van het onderwijzend personeel der school ontving bij een fraaie schrijftafel, waaraan de leerlingen een mooien stoei toevoegden. Na veertigjarigen dienst bij het openbaar Lager onderwijs heelt Donderdag de heer N. van Veen, wien op zijn verzoek op zoo eervolle wijze ontslag is verleend, afscheid genomen van de school aan de Koningsstraat, die sedert 1 April 1891 onder zijn beheer stond. 's Ochtends gaven de autoriteiten wederom blijk van hun warme belangstelling. Het plaatsvervangend Hoofd, de heer C. A. Heunks, sprak hem toe in het Gymnastiek-lokaal en herinnerde aan het zeer vele, dat de heer Van Veen deed voor de school en voor de leerlingen, die, onder meer, aan hem te danken hebben de schoolreisjes en de Sint Nicolaas-feesten. De heer Van Veen dankte op de bera eigen hartelijke wijze en beval de belangen dei- school aan het personeel eo zich in aller goede herinnering aan. Zij hem een i mge tijd van zoo welver diende rust gegund. De heer A. J. Krieger heeft concessie ge vraagd voor eeo paardetram Utrecht Harmeien. De Kamer van Koophandel van Gouda adviseerde gunstig omtrent zijn gewijzigde concessie-aanvraag voor een paardetram in die Gemeente. Aan den beer J. J. Heerma van Voss, laatstelijk bewaarder der hypotheken, van het kadaster en de scheepsbewijzen te Rot terdam, thans hier woonachtig, is op zijn verzoek pensioen toegekend. Ook de heer J. A. van Woudenberg be haalde de acte Vrije- en ordeoefeningen der Gymnastiek. De heer Ed. Muys is werkzaam gesteld als volontair ter Gemeente-secretarie vanLeusdeu. Tot reserve 2e luitenant bij het 4e regiment huzaren zijn benoemd de kornets M. Tyde- man en A. Th. Neeb, van het korps. Onder de Rijkspaarden van dit garnizoen is influenza heerschend verklaard. Morgen speelt het eerste elftal van «Quick" hier een bekerwedstrijd tegen >D. A. V. O." Haar tweede elftal speelt te Utrecht tegen het derde van «Hercules". Aan het Bestuur der «Vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer" is vergunning verleend tot het mogen plaatsen van rustbanken op de Rijkswegen van Amers foort naar Renswoude en van het landgoed Vollenboven naar Amersfoort, Prof. Kenninck leidde Dinsdagavond de lüe Algemeene vergadering der vereeniging «Amersfoortscbe Industrie- en Huishoud school", in een der schoolgebouv.-en gehouden. Nadat de notulen der vergadering van 8 Maart ongewijzigd waren vastgesteld, kwam aan de orde de Begrooting voor 1907, waar van éen lid inzage beeft genomen toen zij sedert 16 October voorlag ter kennisneming. Zij is ontworpen op f15500 in ontvangst en uitgaaf. Daarby kon meegedeeld, dat van den Minister van Bionenlandsche Zaken toezeg ging i9 ontvangen, dat Z. Exc. op de Staats- begrooting voor 1907 zal uittrekken f2000 j voor de inrichting en f6000 voor de exploi tatie van het nieuwe gebouween mede- deeling, die het Bestuur ten zeerste verblijdde èn omdat men niet steeds krijgt wat men vraagt, dit het hoogste bedrag is dat van Rijkswege voer deze soort scholen wordt gegeven. Dat eigen gebouw is broodnoodig. Door den gansch onverwachten toevloed van leer lingen, nu teeds 240, moest zelfs eeu vierde huis worden gehuurd aan de Viandenstraat 25; doch deze wijze van huishoudvoeren is hoogst kostbaar omdat men nu vier huizen moet schoonhouden, verlichten, verwarmen, enz. Voor vuur, licht en water moest dan ook uitgetrokken f840; voor huur, assuran tie en belasting f750, enz. De groei der school heeft ieders verwach ting verre overtroffen. Wie met zekere terughouding de oprichting der school aan schouwden, zijn er !hans van overtuigd, dat zy noodig was. Krijgen de jongens aan de Ambachtsschool flinke handen aan 't lijf en een goed ontwikkeld hoofd, aan de Industrie- en Huishoudschool leeren de meisjes nuttig werkzaam zijn en eigen brood verdienen. Niemand heelt durven verwachten, dat de school zóo zou groeien en durven hopen, dat de belangstelling van de leden der vereening zóo groot zou blijven. Het ledental neemt nog steeds toe; er zijn er nu zelfs 232, een ongekend aantal voor een Amersloortscbe vereeniging. Maar tóch is het Bestuur nog niet tevre den het wilde zoo heel gaurue wal meer begunstigsters en donateurs hebben tot stijving van de kas. Het aautal leerlingen neemt ook steeds toeer zijn er nu 240 uit alle standen en van elke richting. Alle klassen zijn bezet Er is actie over de geheele winie. Maar hoe heuglijk dit ook zij, daardoor juist voelen Bestuur en onderwijzend perso neel, dat nu voltallig is, hoezeer een eigen gebouw wordt gemist eo hoeveel moeite de bekrompen ruimte brengt om zich naar be- hooren te kunnen helpen. Als gezegd, is, op aanraden van hen die het Bestuu«- ten goede konden raden, een vierde huis bijgehuurd, doch ook nu zijn alle klassen dicht bezet er is nog maar voor sommige cursussen een enkele plaats. Een bedrag van 13740 aan school gelden is dan ook niet te hoog geraamd. Van die cursussen zijn reeds zeer goede resultaten. Voor verkochte spijzeu is f350 op de Begrooting gebracht, doch er zijn reeds vaste afnemers, zóo uitstekend is de proef uitgevallen, en als 't zoo blijft als nu, dan wordt er f50 per maand aan verkochte spij zen ontvangen, üe leerlingen, die examen deden, slaagden allenzelfs behaalde êen de Hootdacte Fröbelonderwijs. De huidige toestand van het hebben van vier huizen kan niet bestendigd blyven en zal dan ook veranderen zoodra Provincie en Gemeente bet voorbeeld van het Rijk volgen en de subsuliëa toestaan (voor de inrichting is gevraagd van de Gemeente f 1000voor de exploitatie, van de Provincie 1' 1500 en van de Gemeente 12500). Waar ook deze Regeering toont, het vakonderwijs zooveel mogelijk te willen steunen, koestert het Be stuur de verwachting, dat haar goed voor beeld zal worden gevolgd door Gewest en stad. Is dit bet geval, dan zullen de leden wel licht spoedig andermaal worden bijeen ge roepen tot het aanhooren van zeer belang rijke mededeelingen en zal de Begrooting vetmoedelijk een heele verandering onder gaan. Nog werd meegedeeld, dat de Directrice de Voorzitter uoemde het een formaliteit, den lof te verkonden van het personeel het plan beeft, ook buiten de school te wer ken door een kook-cursus voor vrouwen uit deu arbeidenden stand te geven. Veel mans zijn uithuizig door het onhuis lijke iu hun woningveel vrouwen verstaan niet de kunst om een eenvoudige, doch voed-» zame pot te bereiden. Dit nu wil rnej. De Holl hun leeren, voor weinig geld goeden kost te geven. Zij deed dit vroeger met het grootste succes in Den Haaggedurende de drie jaren, welke zij daar deze cursussen gaf, verliepen deze niet en haar wenken werden trouw ter harte genomen- Als er ruimte voor kan gevonden, hoopt de Directrice reeds half December met zoo'n cursus te beginnen. Vooraf zal een openbare vergadering worden belegd om het volk te bereiken. De periodiek aftredende Bestuursleden, mevrouwen Van Beyma thoe Kingma, Meiners en baronesse Rengeis en de heer Rost, werden herkozen, terwijl tot leden der commissie, welke de rekening en verantwoording over 1906 zal nazien, werden benoemd mevrouw J. D. Rolandus Hagedoorn—Schutte en de hee ren J. W. Middelburg en C. W. F. Reikers. Hierop werd de vergadering gesloten. Men tracht hier een afdeeling te stichten van den Bond van Christelyk spoorweg personeel. Allen die gisteravond de zaal van «Araicitia" vulden weer moest hier en daar een stoel bijgeplaatst zullen 't er wel over eens zijn, dat het spel van Louis Bouwmeesterin de titelrol van «Voerman Henschel" superbe was. Met groot enthusiasms uit de overvolle zaal werd hem een krans aangeboden; na het tweede bedrijf moest tweemaal gehaald worden; toen het doek na hel vyfdebodryf was gevallen, brak een werkelijk stormachtig applaus los. Ook de overige rollen waren goed bezet. Vooral muntten uit mevrouw Sprinkhuizen in het zoo hoogst moeilijk emplooi van Hen- schel's eerste vrouwmevrouw Kiehl als de doortrapt slechte meid en later de tweede vrouw van Henschelen Raphael Bouwmees ter als Henschel's zwager. Maar vreemd was 't, dat, ondanks dit stuk én vroeger in Holland én ook Indië herhaal de malen ging, de rollen er zoo slecht in zaten. De souffleuse was dikwijls storenJ. Over het stuk loopen de meeningen zeer uiteen. Zeer veleu waren et', die het zouden willen rangschikken onder de drakensom migen noemden het vol realiteit; anderen stooten zich aan de groote platheden. Doch men heeft Bouwmeester gezien vóór zijn tweeden tocht naar lndië en goede wen- schen voor hem gevormd. De eerste der extra-nachttreinen van de H. IJ. S. M. loopt Woensdagavon I van Amster dam naar hier. De overige vertrekken 22 November, 11 en 19 December, 10 en 23 Januari, 7 on 28 Febru ari, 13 en 21 Maart om 12 uur (spoortyd) van het centraal-station te Amsterdam. Een justitieel onderzoek heeft uitgewezen, dat het ongeval, den militair uit Utrecht ver leden Zaterdagavond by de halte-Koppel over komen, zich anders heelt toegedragen dan ook wij Dinsdag meldden. Een artillerist, io garnizoen te Utrecht, die in abnormalen toestand verkeerde, wilde met den trein van Amersfoort naar Utrecht, hetgeen hem door den stations-chef werd geweigerd. Hij begaf zich toen naar de halte Kleine Koppel en is onder de afsluitboomen doorgekropen, waarbij hy zijn maptel op de rails verloor, üp dat oogeubltk passeerden twee locaaltreintjes uit tegenovergestelde richting. Hij is toen in een der treintjes ge kropen, doch in dal naar Nijkerk. Van een en ander is door den dienstdoenden conducteur proces-verba d opgemaakt. Een uit den trein stappende dame zag den mantel op den weg liggen en raeenende, dat er een persoon lag, waarschuwde zij toen den halte-chef, die aanstonds den weg liet afzoeken, doch pas uitNykerk werd ingelicht omtrent de ware toedracht van het geval. Maandagochtend is de artillerist op eigen gelegenheid naar Utrecht teruggekeerd. Door de politie is in den nacht van Dinsdag op Woensdag proces-verbaal opgemaukt tegen VV. B., aan de Rreedestraat, wegens het ver- koopen van sterkedrank zonder daartoe ver gunning te hebben. Woensdag is daar weder beslag gelegd op een vrij groote hoeveelheid sterkedrank. De politie hield bier twee gesignaleerden aan, waarvan er een nog een half jaar in 's Rijks krententuin moet doorbrengen. De Amsterdammer, die hier indertijd werd aangehouden omdat hij ooder Alkmaar een automobiel stal, is deswege dooi het Hof te Araerterdam in hooger beroep veroordeeld ot twee en een half jaar. Woensdagmiddag ontstond een begin van brand ten huize van den heer D. P., aan den Hof, doordien de vlam eener kachel in een pot vet sloeg. De keuken brandde geheel uit, doch men voorkwam verdere uitbreiding dooi' biusscbing met emmers water. De schade worat gpdekt door verzekering. De heer L. W. Groenevoldt, Intendant van «Soestdijk", mocht Donderdag onder zeer tal rijke bewyzen van belangstelling den dag berdenken waarop hij 25 jaar geleden werd benoemd tot rentmeester van H. M. de Ko ningin-Moeder. H. M. de Koningin kende hem toe het conitiiandeurshuis der Huisorde van Oranje, terwijl hem «le eer te beurt viel, van II. M. de Koningin-Moeder te ontvangen een prach tig souvenir. Ook de dames en heonn van 11 r. Ms. huis en het personeel van Soestdyk bleven niet aebtor inet huu bewijzen van belangstelling. Ook de Garanten-vereeniging te Baarn is ontbonden bij gebreke van belangstelling in de voorgenomen voorstellingen. Een loteling uit Bunschoten is niet alleen in de loting, maar ook in 't water gevallen. Bij de loting trok hij nommertje een; bij het naar huis keeren, ging hy met honden kar, voerman en al. vlak by huis de sloot in. De laster is als de bliksem. Bij voorkeur treft hy de hoogste punten. Inhoud «Wereldkroniek" 3 November Paul Rink nn zijn kunst. Het inhalatori- um te 's-Gravenhage. De schutterij te Arnhem. Whistier. De nalatenschap van P. de Josselin de Jong. Uit Schouw burg en Concertzaal. Sport of barbaarsch- h'eid De zaak Le Fóvre de Montigny- De Geer. Personalia. De kapitein van Köpenick. Kroniek van de week. Ten toonstelling Jozef Neuhujjs. Karikaturen uit het buitenland.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2