Donderdag 15 November 1906. No. 7275. 56e Jaargang. Feuilleton. De misdaad zijns broeders. UITGAVE FIRMA A. H. VAN Cl FE FF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1.—. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Legale oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1,25; elke regej' meer /"0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat hel door den Directeur van 'sRijks directs belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaard kohier No. 3 van de Bedrijfsbelast.ng. over het dienstjaar 1906/1907 aan den Ontvanger van *8 Rijks directe belastingen alhier ia ter hand ge stald aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den b\j de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 14. No\ .-mber 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Wat wil de Internationale vereeniging „Me-tentoonstelling" Do Uussisch-Japansche oorlog heeft ons geleerd, dat liet slagveld een enorme almeting aanneemt, dat de veldslagen verscheidene dagen, ja ook dagen en nachten duren en zoo bloedig zijn als geen enkele veldslag dertig jaar terug is geweest. Wij hebben vernomen, dat de vooruitgang in de geschut-ieehniek medebrengt, dat de strijdende partyen elkander op Kilometers afstand met een rege van garnaatsplinters bedekken. Ja, de tegenwoordige oorlogen zijn reeds zóo verschrikkelijk, dat beschaafde inenschen die daaraan deelnomen den geestelijken indruk van een slag niet kunnen verdragen en krank zinnig worden. De veldslagen zijn zóo bloedig en zóo ver nietigend, dat de kampende partijen door uitputting moeten ophouden, zonder tot een positieve beslissing te zijn gekomen. De oorlog duurt zoolang totdat de strijdende volken door economische verzwakking ge dwongen zijn, hem te eindigen. Van een be- slicsende overwinning is geen sprake. Het geheele huishouden der oorlogvoerende Staten wordt in de war gebracht; honger, ellende en verbittering komen onder de menschen, terwijl door samenwerking van epidemieën, revolutie en anarchie het inwendig leven dor oorlogvoerende natiën wordt be dreigd. De Poolsche graaf Johann von Bloch, die, geboren als een arme knaap, tot Russisch Staatsraad opklom, heeft in zijn werk »Der Krieg" de onmogelijkheid van den toekomst oorlog aangetoond. Aan dat werk zijn de meeste der bier geciteerde cijfers ontleend, evenals het volgende Een oorlog tusochen het Twee- en het Drie voudig Verbond zal kosten per dag: aan Duitschland 20 rnillioen Mark, aan Frankrijk 20 rnillioen, aan Rusland 22V2 rnillioen, aan Oostenrijk-Hougarije 10>/2 rnillioen, aan Italië 10 rnillioensamen 83 rnillioen Mark per dag. Von Bloch komt na uitvoerige becijferingen tot de conclusie van 40000 rnillioen Mark per jaar, ongerekend nog de schade toege bracht aan handel, njjverhoid eu landbouw en de vergoeding voor de verwoeste gebouwen en landerijen verschuldigd. Hij toont aan, dat het onmogelijk zal zijn, die enorme legers langer dan éen maand geregeld van levens middelen te voorzien en dat nog niet de helft van de gewonden voldoende heelkundige hulp zal kunnen verkrijgen. 48.) Do beer Herbert Muurse moest zijn vraag herba len eer zijn dochter antwoordde: „Waarover de hoor Pearson mot my beeft gespro ken Wel over u on do Crosby's en nog een paar pndero dingen. Hy was bijzonder hartolyk eu vrien- dtDaar de heer Muurse bet gesprok liever niet ovoi dit onderwerp wilde voortzetten, uit vreos, de nieuws gierigheid zijner dochter to zullen opwekken, kwam En waar wij dus door enkele dagen geringe studie kunnen aantoonen, dat practisch een Europeesche oorlog tot de onmogelijkheid behoort, is hot dan niot een schoone taak, de meuschheid zoo spoedig mogelijk te over tuigen, dat het méér dan dwaasheid is, zulke enorme legers in stand te houden Do Nederlandsche Regeering is met die van Denemarken aan de natiën voorgegaan. Onze Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft haar goedkeuring gehecht aan een Arbritrage-verdrag met Denemarken, waarbij wordt bepaald, dat salie" voor beslechting door arbitrage vatbare geschillen, zonder uitzondering, dus ook die betreffende de eer, de onafhankelijkheid en de levensbelaugen, door middel van scheidsrechters uit den weg zullen kunnen worden geruimd. Maar buitendien is in dat verdrag aan alle Mogendheden de bevoegdheid gegeven, zich er bij aan te sluiten. De bekende Pacifist Alfred H. Fried, uit Weenen, wiens helder geschreven sHandbuch der Friedensbewegung" ieder ter lezing zij aanbevolen, noemt dit verdrag het uitgangs punt eoner reeks van verdragen, die aan de oplossing der geschillen langs gerechtelijken weg een veel grootere waarde toekennen. Nog enkele veranderingen in dat verdrag, nog andere natiën, die een overeenkomstig verdrag sluiten en dan zoo noodig een inter nationale politiemacht die het recht hand- haalt en de Pacifisten hebben hun taak grootendeels volbracht. Ons is de gelegenheid geschonken om aan het bevorderen dier taak een groot aandeel te nemen. De vrode-tentoonsteiling is daartoe het middel. Gezaghebbende mannen en vrouwen in ons land hebben op 5 Februari 1900 te Utrecht de Internationale vereeniging» Vrede-tentoon- stelling" opgericht. Doel en middelen 'dier vereeniging zijn De vereeniging heeft ten doel, de vestiging te bevorderen van een internationalen rechts toestand, welke den bloedigen stryd zal kun nen vervangen. Zij streeft dit doel na langs wettigen weg en wel door a het tot stand brengen en houden eoner Wereldvrede-tontoonsteliing in Nederland bij gelegenheid van de voltooiing en inwijding van het Vredespaleis (Carnegiestichting) te 's-Gravenhage b het inrichten van internationale con gressen en het doen houden van voordrachten; c het zoeken van samenwerking met ver- ecnigingen, die een gelijksoortig doel beoogen; d liet uitgeven van geschritten en het uitschrijven van prijsvragen. Elkeen, die 11 jaren oud is, kan lid zijn. Men verkrijgt het lidmaatschap door zich, onder verklaring van instemming met het doel der vereeniging, bij een barer bestuur ders aan te molden of te doen aanmelden. Het lidmaatschap wordt verloren door den dood, door bedanken ol door vervallen-vor- klaring bij besluit van het Algemeen bestuur. De leden worden onderscheiden in: a ge wone leden, b stichters, c begunstigers, d be schermers. Gewone leden betalen een contributie vau f 1.50 of een daarmee ongeveer overeen komend bedrag in de munt van hun land, hij op haar eerste vraag terug. „Eu wat zou ik nu voor je moeten dooD, Er- minio Het meisje antwoorddo niet dadelyk. Zij over dacht hoe zij haar vraag zoo overredend mogelijk kon inkleedeu. Om tjjd te winnen, liofkoosde ze haar vader; toon vorborg ze haar gezicht togou zyu schou der, zoodat hy don blos niet zien kon, die haar wangen vorfdo en zcide „Ik wou, dat u my toestond, Frank lief to heb ben." De heer Muurse schrikte op. Hij moonde stollig, dat de-c zaak voor goed afgobundeld was en had niot gudaeht, dat ze weder tor sprake zou komen. Hij antwoordde dus niet dad«lyk op do vrang zynor dochter, maar Erininie zag hem aan en bemorkte, dat hy in diep gepeins verzonken was; vreezondo dus, hem te zullen storen, legdo zo haar hoold we der legon zyn schouder en wachtte zwijgend zijn door het Nationaal bestuur vast te stellen. Stichters zyn zij die voor of by de op richting der vereeniging een bedrag van minstens f25 hebben bijgedragen; zy zyn van contributie-betaling vrijgesteld. B egu li st i g e r s zijn zij die een contributie van minstens f30 of een daarmee gelijkstaand bedrag in andere munt betalen. Bescher mers zijn zij, die minstens f 1500 schenken. Do contributie wordt éen maal voor den geheulen duur der vereeniging betaald, bij de toetreding als lid. Dient de Vrada-tentoonstelling in de eerste plaats het internationaal belang, zij zal teyens onze belangen dienen. Vergeten wij niet, dat de eigen natie op een wijze wordt onderricht, als op geen andere wijze verkregen kan worden. Een goede tentoonstelling schudt vooroordeolen tegen alies wat nieuw is, at en geeft opwek king tot meer en beter, tot krachtig aanpakken en volmaking. Ert hoeveel nut zal de Vr9de-tentoonstel- ling kunnen stichten. De. internationale Vrede-tentoonstelling, die veel bezocht zal worden, moet en zal zoodanig zijn, dat ieder bezoeker vertrekt met de over tuiging, dat do verhouding tusseheü de natiën zooals zij nu is dat de gewapende vrede niet kau blijven bestaan. Natuurlijk wordt hot streven dor vereeni ging bestreden. Zoo zeide iemand: „Ik voel er niet veel voor; ons volk is al zóo vredelievend, dat ik iedere daad, welke die vredelievende gevoelens bevordert, niet kan steunen. Bovendien, U bereikt door dio Vrode-tentoonstolling tóch geen Wereldvrede". Tegenovor dio bewering stel ik: 1e. Wij streven niet naar Vrede, doch naar Recht; 2e. Men mag vredelievende en anti-militui- ristische gevoelens niet met elkaar verwisselen. Indien een Internationale rechtstoestand bereikt wordt, zal do wereld, zal iedere natie van drukkende zorg, van grooto financioole lasten worden bevrijd. Wie strydt om zijn vaderland van oen druk- kenden last te onthelfen wie dus workt voor het welzijn van zyn vaderland toont te zijn een waar patriot. Vredelievend to zijn, is dus een deugd. Elk eorlijk middel, bevorderlijk om die deugd aan te kweeken, verdient steun. Dat de Pacifisten geen anti-militairisten zijn, is herhaaldelijk en uitdrukkelijk verklaard en dit behoef ik dus niet te herhalen. Dat door de Vrede-tentoonsielling geen Wereldvrede bereikt zal worden, kan nu moeilijk verklaard worden. De tyd zal het moeten leeren. Wij willen slechts een krachtig pleidooi houden voor de waarheid, dat de tegenwoor dige toestand van gewapende vrede een «schroef zonder eind" is, die zóo niot verder kan gaan. In ieder geval zal de tentoon stelling een eerlyk middel ziju om de groote massa te overtuigen, dat de «gewapende vrede" oen onnatuurlijke toestand is, in strijd met beschaving en reclitsgevool. De expositie zal een propaganda-middel zijn velen zullen liet streven der Pacifisten van de juiste zijde leeren bezienmisverstand zal uit den weg geruimd wordende verwezenlijking van het ideaal zal nader komen. Het directe doel der tentoonstelling is de menschheid wakker te schudden en haar een beteren weg te wijzen. Het indiroete resultaat zullen wij moeten afwachten. Daarvan kan men zich veel of weinig voorstellen, naar mate men optimist dan wel pessimist is. Een andor zeide tot tot mij»Ik houd niet van tentoonstellingenzo gelijken alle op elkanderik vind ze vervelend." Tevens voegde hij oen ovoroonkomstigo meening als de bovenstaande over de vorwezenlyking van een Wereldvrodo daaraan toe. Daarop zy geantwoord, dat do laatste Internationale tentoonstellingen voor hen die de daaraan voorafgaande óok hadden gezien, niet veel nieuws to aanschouwun gaven. Maar hoevelen in ons land hebben wol eens oen Internationale tentoonstelling be zocht? Hoevelen zouden daar oude voor- o ordeelen achterlaten Maar buitendien, nergens staat goschreve- ven, dat de Vrode-tentooristelling een tentoon stelling zal zyn als haar voorgangsters. Zy zal in de eerste plaats hierin met deze ver schillen, dat zij een speciaal «doel" heeft, een doel, dat ieder beschaafd rnensch belang stelling inboezemt. Door hetgeen wjj van andere tentoonstellingen konden leeren, zal door een boteren inlichtingsdienst, door des kundige gidsen, door meer gelegenheid om te leeren, hot vorvolende wel tot oen minimum zijn terug te brengen, ten minste wanneer men niot binnentroèdt rnet vooroordeolen ot met oen gevoel van verveling in hot gemoed. Weer oen ander zeide mij«Indien die tentoonstelling kwam in een ander land, dan zou ik er misschien heil van verwachten tnaar Nederland is de eorst belanghebbende by eon vredestoestand. Do urgumenten eener kleine natie zullen weinig kracht kunncu ontwikkelen, daar zy by oen oorlog niet dan bij uitzondering iets anders dan nadoel kan ondervinden." Hierop moet ik antwoorden, dat, indien het volk, dat hot meeste belang heeft by den vrede (zooats de tegenstander van de plannon dat beweert) nog niet eens toont overtuigd te zijn van do nadoelen dor tegen woordige verhoudingen, hoe kan men dan verlangen, dat andere, die niet zóo voel hinder ondervinden, wél overtuigd zullen zyn? Maar buitendien, is Nederland, door bot tractaat mei Denemarken, do andere natiën niet voorgegaan Is Nedorland niet door do anderen aangewezen om het Hof van Arbitrage te huisvesten Komt het Vredes paleis niet in Don Haag P Zijn wy dus niet thans reeds: "antrum van de Vredesbeweging? Is de vereeniging niet Internationaal. Aan ons is de gelegenheid gegeven. Moeten wy dio weder door laksheid laten voorbij gaan? Moeten anderen recht hebben voor do bewering, dut wy do ons toogemetou eer niet waard zijn? Nog een ander zeide mij»lk waardeer Uw onthusiusmo, maar go zijt niet op den goeden weg. Ik wil Uw gedrigslyn oous vergelijken mei iets andersik iloo dat, ofschoon ver gelijkingen zelden juist zyn. «Vroeger gaf men aan zieken, die vooi last van koorts hadden, chininepillen tegen woordig schrijft men hun oen andcro leef wijze voor. De oorzaak van oorlog ligt ergen3 anders; ze ligt in het kapitaalbezit." antwoord af. Inmiddels giag de hoor Muurse de geheolo «aak nog eens na. Die Pearson, een vriend van zyu ovorloden broe der, was plotseling vorscbouun vau hetundoreoinde der woreld, on wist naar zyn zin veul to voel van lung voorbijgegane on vergelen gobourtenissen. Herbert Muurse vreesde, dat eau tot dusor onbekend gevaar hem door toedoen van dezen man bedreigde en wonschto, dot zjjn dochter gotrouwd zou zyn, oer er eeui'g kwaad geschied was. Voor dit dool had hij den jongen Crosby don geschikten man geacht, als ieinand; die, naar hjj moonde, goede vooruitzichten had. Hij zou ouu goode party voor Erminiezyugoweest; maar natuurlijk, als het waar was, dat do vader zyn bondingen gestaakt had, kon hy zyu dochter niet toestaan, den zoon te trouwen. Daar stond tegenover, dat zyu dochter verliefd was op zyn neef, een ermen jongen zonder de minste vooruitziohten. Dit was een moeilijk goval, maar hoo slecht Her- bort Muurse ook in volo opzichten gowoost was, hy had zijn dochter lief en wiliio haar ivorkolyk gulukkig zien. Op zyn neef Frank was niols to zoggen, dan dat by arm was; dat hy Erminle gelukkig umkeu zou, stond vast, Herbert stond reeds cp hot punt, toe te govou, inaar toon verkroeg zyti hoogmoed weder do ovorhand. Kon hij zijn goedkeurig sohonkou aan het huwelijk zijner dochter met den zoon van iemand, dien do wereld oon misdadiger noemde Dat was onmogelijk, geheel onmogelijk. Ma r daar herinnerde llorhort zich plotseling hot govaar, waarin hij zich meende to bevinden door do tegouwoodighoid van dien vreemden vriend zyns broeden en in ziju vindingrijk brein kwam de gedachte op, dat hy don zoon zijns broeders hot allerbest zou kunnen gebrui ken om zich zelf to beschutten togen govaur. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1