Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ik heb er mij toen niet over uitgelaten of de spreker gelijk had, want ik achtte mij toen en ik acht mij nog niet competent om daarover te oordeelen. Maar ik heb tot hem gezegd, dat, indien men koortspatiënten door chinine geneest, zij dan reeds zeer dankbaar en gelukkig zijn. Dat verder menschen, die koorts hebben, weinig energie bezitten en hun denkvermo gen beperkt is. Ik heb gezegd, dat gebukt gaan onder groote lasten energie en werk kracht verlamt en dat allen, die streven naar vermeerdering van de welvaart hunner mede- menschen, hun steun verleenen aan iedere daad, die dat streven bevordert. Dat was ook de meening van den heer Appleton, die op het 14de Internationale vre descongres, te Luzern gehouden, als gevol machtigde van twee millioen werklieden sprak en bel Congres voorstelde om gevolmachtig den naar de arbeiderscongressen te zenden. Op dat Congres waren rijk en apni, adel en burgerman vertegenwoordigd. Daar was de vrouw, door wier kreet »de wapens neer" de geheele Vredesbeweging sinds de laatste tien jaren voortdurend met nieuwe krachten is vermeerderd. Zij, barones van geboorte, gaf olies wat zij bezat, haar gezondheid incluis, om de wereld te overtuigen vau bet afschu welijke des oorlogs. Die vrouw heeft tien jaren hard gewerkt om het geweten der menschheid wakker te schudden. Door haar propaganda is de besveging tegen den oorlog zóo sterk geworden, dat daardoor alleen meeniugsverschillen als de kwesties van Hull, van Marokko en die tusschen Zweden en Noorwegen, door minnelijk overleg zijn uit den weg geruimd. Indien dergelijke geschillen dertig jaar ge leden waren voorgekomen, zouden zij door oorlogen zijn beslecht geworden. Nu ik tóch over bet laatste CoDgres spreek, wil ik de aandacht vestigen op enkele aldaar genomen besluiten. In de eerste plaats op het besluit, waarbij de wenscb wordt uitgesproken, dat in de scholen met het streven der Paci fisten rekening worde gehouden en de leer lingen daarvan op methodische wijze op de hoogte worden gebracht. Het tweede besluit draagt aan de leden van het Internationale vredes-bureau te Bern op om te trachten in ieder land de mede werking der Pers voor de vredeszaak te ver krijgen. Het eerste besluit is van groot gewicht. Immers onzen kinderen worden de overwin naars van veld- en zeeslageu als helden ge schilderd en menigmaal ten voorbeeld gesteld. Zoo worden reeds aan de jeugd verkeerde begrippen opgedrongen. Het kind m et zoo vroeg mogelijk loeren begrijpen, dat indien er vroeger van heldendaden in den oorlog sprake mag z.jn geweest, wijl toen begrippen en omstandigheden anders waren, tegenwoor dig een oorlog zóo afschuwelijk, zóo vreeselijk is, dat daarbij geen roemrijke feiten kunnen voorkomen. Dat de Pers een groote factor kan zijn voor de vespreidiug en besprekingen der ideeën, betwijfelt niemand. Wij kennen baar macht. Is het wonder, dat het Congres zeer uit drukkelijk baar werkdadige en constante me dewerking beeft verzocht en verwondert het U, Jat ik verheugd beu te kutinea verklaren, dat vele Nederiandscbe dagbladen en zeker niet die, welko hot minst gelezen worden, als «stichter" der Internationale vereeniging »Vrede-'.entoonstelling" konden worden inge schreven Ik ben overtuigd, dat de Pacifisten den steun van da Nederlundsche dagbladen hoog lijk zullen waardeeren. Nog moet ik mededeelen wat een officier o.a. aanvoerde tegen het plan. Hij vond het niei slecht, maar waarschuwde, uiet te vergelen hoeveel personen een be staan vinden bij leger en vloot, hoeveel jongelingen daar gehard worden hij schreef óok, dat een oorlog zooveel heldenmoed kweekt. Ik heb hem medegedeeld, dat vele personen hun brood vinden in het militairisme, maar dat de werkkracht dier personen de productivi teit der wereld niet ten bate komtdat met een weinig gunden wil wel een hardingswijze voor jonge mannen zal zijn to vinden, waarbij hun werkkracht liet productie-vermogen der maatschappij vermeerdert. Betreffende zijn inedeleehng over heldenmoed heb ik geant woord, dat ook de brandweerlieden helden moed vertooner:dat wij herhaaldelijk vol bewondering opzien naar ben, die bun leven wagen om bet eigendom van auderen te redden, maar dat wij, schoon bij een brand de heldenmoed wordt aangekweekt, er ge lukkig niet over denken, onze huizen in brand te steken en onze eigendommen te vernietigen, alléén opdat heldeumoed kan worden aangekweekt. Ik kom nu tut het bespreken van een argument, dat dagelijks wordt genoemd. Ik bedoel het gezegde, dat bet streven der Pacifisten een «utopie" is. ik zou wel eens een Batavier willen terug roepen en, na hein de tegenwoordige rechts verhoudingen uiteen te hebben gezet, hem de vraag willen stellen: «Waarde vriend, indien ik in den tijd toen gij leefdet, U gezegd bad, dat naar mijn meening cenige honderden jaren later, de inwoner van een laud, die van e0n in zuil nabjjheid wonenden buurman een kalf had gestolen, twee maanden lang in een groot gebouw op kosten van de andere in woners te eten, te drinken en logies zou krijgen, zoudt ge dat niet onbereikbaar hebben geacht, zoudt ge dan niet hebben uitgeroepen ge zijt een utopist! «En als ik U dan had verteld, dat wij twee duizend jaar later schietwerktuigen vervaar digd zouden hebben, waardoor uit Amsterdam de stad Haailem plat is te schieten, zoudt gijlieden mij dan niet gesteenigd of voor krankzinnig verklaard hebben? «Maar wanneer ik U dau bad verteld, dat in Europa per jaar 51)00 millioen gulden zouden worden uitgegeven voor leger en vloot, om te verhinderen dat de eeQe buur man den andere aanvalt, of zooals men dat zegt >ora den vrede te verzekeren", zoudt gij mij dan niet vragen, te mogen terug- keeren tot uw voorvaderen?" Is hel een utopie, door een groote tentoon stelling de volkeren te overtuigen, dat het veel verstandiger is die 5000 millioen jaarlijks te besteden voor het genezen van verschrik kelijke ziekten, daa op die wijze te trachten den vrede te bewaren? Immers, ieder volk wenscht vrede; Duitsch- Jand, Frankrijk en Engeland breiden steeds leger en vloot uit, uitsluitend om den «status quo" te handhaven en wanneer wy nagaan, dut in de laatste vijftien jaren tie bedragen, per jaar, door de Europaesche Kijken uitge geven aun leger en vloot, bijna zijn verdub beld en wij dagelijks zien, dat de wedren ouder de iialiëu, wie de sterkste zal zijn, steeds méér geld, mper slaclitollers kost, is het dan niet zonneklaar, dat die wedren een krankzinnigheid is, die nooit kan eindigen in een stationnairen toestand? Men behoeft geen Pacifist te zijn om be weegredenen van philanthi'opischen aard men kan het in even sterke mate zijn op practische gronden. Indien hel streven der Pacifisten om epn internationalen rechtstoestand te scheppen, opd it er een duurzame vrede verzekerd zij, een utopie is, dan moet hier toch verklaard worden, Jat de Europeesche Stateu per jaar eeuige duizenden inillioenen uitgeven ten behoeve van die utopie. Bertha von Suttner heeft gezegd, dat het met het Pacifisme zal gaan, zooals het met alle nieuwe denkbeelden ging. Eerst noemt men het streven een utopie en wordt het belachelijk gemaakt; dan wordt het denkbeeld bestredenen daarna wordt gezegd, dat de voorstanders bezig zijn een open deur in te trappen. In de weinige weken na het oprichten der vereenigiug hen ik in mijn woordenstrijd met verschillenden deze drie stadia doorloopen. Neen, het is geen utopie te gelooven, dat een Internationale rechtstoestand zal komen; het is daarentegen een utopie, te gelooven, dat door een gewapenden vrede de oorlog vermeden kan worden. Indien wij nu meer dan 25 van ons budget betalen om den »gewapenden vrede" in stand te houden en de geschiedenis ons leert, dat de uitgaven voor leger en vloot in ieder land steeds harder stijgen dan de draagkracht der volkeD, dan zal men toch wel gelooven, dat wij geen stijging tot 100°/° van ons budget kunnen afwachten. Vóór dien tijd moet er óf een reusachtige, dood en ellende brengende Europeesche oorlog zijn, óf een toestand van recht ontstaan, die zulke uitgaven overbodig maakt. Indien wij allen niet met woord en daad strijden om daarvan de volkeren te overtuigen, zal bittere ellende ons deel zijn. De Internationale vereeniging «Vrede-ten- toonstelling" heeft ten doel, die overtuiging ingang te doen vinden. Voor dat streven wordt uw steun gevraagd. A. ten BOSCH N.Jzs., Algemeen Secretaris der afdeeling Nederland. In bet Afdeelingsverslag der Tweude Kamer over Hoofdstuk IX (Waterstaat) wordt ouder meer het volgende gezegd Algemeen werd geklaagd over de onveilig heid vari het verkeer op de openbare wegen, veroorzaakt door bet rijden mot automobielen en er werd op gewezen, dat de verregaande brutaliteit en de onbesuisdheid van bestuur ders van motorrijtuigen in den laatsten tijd tot het verlies van verscheidene rnenscben- levens aanleiding heeft gegeven. Voorzich tigheid is niet te verwachten, tenzij met dwang. Enkelen noemden als afdoend middel afzondelijke wegen voor automobielen. Ver scheidene leden vvenschten de Motorwet ge wijzigd te zien in dien zin, dat barder rijden dan inet een snelheid van 25 K. M. per uur belet wordt, en in overweging werd gegeven, alleen die automobielen toe te laten, welke niet barder kuunen rijden dan 25 K. M. per uur, of mot oen behoorlijke snelbeidsregistrator om overtreding met zekerheid te constateeren. Voorts werd van verschillende zijden aange drongen op stren 'ere repressie van overte- dingeu der wet. Ernstige vergrijpen dienen rnct hechtenis gestraft. Van andere zjjda werd onder meer betoogd, dat men in de alleszins gerechtvaardigde ver ontwaardiging toch niet uit het oog moet verliezeu, dat de automobiel als vervoermid del voor menschen en goederen baar waar de heeft. Ook de klachten over rijwielen zijn langzamerhand verstomd. Wetswijziging reeds nu achtte men voorbarig. Men verzoekt ons het volgende te willen opnemen De onlangs door den Minister van Oorlog geïnstalleerde commissie in zake de toeken ning vaD burgerlijke betrekkingen aan ge wezen militairen, beeft reeds van verschil lende gewezen en van nog in dienst lijnde militairen verzoeken ontvangen, waaruit blijkt dat, bij velen de indruk is gevestigd, dut de regeling van deze toekenning spoedig zal tot stind komen, dan wel dat de commissie zelve de macht zou hebben, betrekkingen te vergeven. Beide meeningen zijn onjuist. De commissie heeft tot taak eeu regeling te ontwerpen ten bate van gewezen militairen in boven be doelden zin. Zij dient daarna het ontwerp in aan de Regeering, die, als bet wordt goed gekeurd, de maatregelen tot vaststelling moet nemen. Zoolang dit laatste niet heelt plaats gehad, kan er van toekennen van betrekkingen op den nieuwen grondslag geen sprake zyn. Verder heelt uit den uard der zaak de commissie geen beschikking over eenige be trekking. De «Vereeniging van Voorzitters en Secre tarissen van Kamers van Arbeid ï.i Neder land" tot dusver is hier nog slechts een Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven zal 20 December te Utrecht een Algeineene vergadering houden, waarin, behalve enkele kleinere zaken, de twee volgende onderwer pen zullen behandeld worden; 'le. de instel ling van een commissie, die zal worden uit- genoodigd een rapport uit te brengen over een ulgeheele reorganisatie der Kamers van Arbeid, waardoor de bestaande gebreken un leemten worden weggenomen. en by haar rapport een of meer wetsontwerpen met memorie van toelichting te voegen 2e. de wensehelijkheid van dn verleening van bet enquèterecbi aan de Kamers van Arbeid, hetzij in haar huidige samenstelling dan wel na reorganisatie. Door het Bestuur zullen binnen enkele dagen over deze beide punten praeadviezen worden uitgebracht. Hedenochtend had ten Raadhuize plaats de uitloting van 25 obligatiën in tl geld- leeningen ten laste der Gemeente tot een gezamenlijk bedrag van f21 000. De nummers en de plaats van allossing, na 31 December, worden later vermeld. De heer J. A. Haverkorn, thans particulier klerk van den Inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen hier, is rr.et ingang van 1 December benoemd tot Rijksklerk ter Directie Middelburg van die middelen. Mej. J. Timmermans behaalde de acte vrije- en orde-oefeningen Gymnastiek. De heer C. E. J. Bosch is benoemd tot stationsklerk te De Bilt. Tot surnumerair hij de N. C. S. is be vorderd de schrijver C. J. Laugelor, die in verband daarmee wordt overgeplaatst van Utrecht naar hier. Kapitein A. J. W. van der Grinten, die van het 5e regiment infanterie werd gede tacheerd bij de landmacht op Curasao, is teruggekeerd bij het Koloniaal werfdepot. In het «Weekblad voor Muziek" vonden we het volgende testimonium van Leopold Godowsky, die met den beer J. Mossel on langs ook hier optrad Amsterdam d. l6-l0-'06. «Da ich jetzt am Schluss der dritten holliindischen Tournee bin, die ich gemeinsam rnit Harm J. Mossel gernacht habe, müchte ich bevor raeiner Abreise meine aufriohtige Bewunderung für sein Spiel uusspreehon. Er ist meiner Meiuung nacb Einer der allerersten Cellisten der Gegenwart". By Kod. besluit zijn benoemd bij den grooten staf tot luitenant-kolonel, adjudant van H. M. de Koningin, de majoor R. J. graaf Schimmelpenninck, gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie bij den generaleu staf tot luitenaut-kolonel do majoor A. L. Klerk de Reus, chef van den staf der 4e divisie infanterie. De bij het 4o regiment huzaren nieuwbe noemde reserve-luitenants zullen niet 17, doch 24 dezer worden beëedigd en in functie gesteld. Het nieuwe gebouw voor het Sint Pieters- en Bloklandsgasthuis, dat achter liet bestaande wordt opgetrokken, volgens verlangen vau wijlen mevrouw de wed. O. Scheltus van Leusden-Fenerna, zal nu eerlang verryzen. Regenten dier stichting noodigdon de archi tecten lis. Kroes, W. van Schaïck. W. Salo mons en E. I'. J. Smith uit, plannen daar voor te ontworpen, welke plannen thans zijn ingezonden. Gistermiddag werd ïq Hotel-Reichmann oen Algemeene vergadering belegd tot het ver- kiezen, in verband met de nieuwe Statuten van een nieuw Bestuur der Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjari gen in het huisgezin «Zandbergen." Gekozen werden: tot lid en Vcorzitter ds A. J. Adriani, predikant te Warmennuizen' tot leden mcj. E. M. Ament, te Laren (NoohL Holland); mevrouw H. Boddaert-Schuurbeque Roeije, te 'sGravenhage; mevrouw D. H. Meursing—Kirchner, te Amersfoort; mevrouw A. Stoel—Wijn, te Bergen-op-Zoommr. J. A. Fokker, advocaat te Leiden; mr. A. L Peerbolte, referendaris BinnoülandscheZaken' te 's Gravenhage; B. Steggerda, directeur Ambachtsschool te Eindhoven; prof. F. Ken- ninck, te Amersfoort; mevrouw A. M. C. BlokDuyvis en de lieer, n C. Dijkstra R.Huz. P. H. Majoor en J. N. de Jong, fabrikant te Westzaan. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde P. van W., melkrijder te Hoogland, beklaagd van overtreding der Jachtwet (hooger beroep vonnis Kantongerecht te Amersfoort, 1 Oc tober 190ü) overeenkomstig dat vonnis tot tweemaal f5 of tweemaal 5 dagen hechtenis, met bevel tot verbeurdverklaring van liet geweer, of f'6 boete ol' dagen hechtenis; J. de W., 35 jaar, koopman te Amersfoort, beklaagd van openbare dronkenschap, (hooger beroep vonnis Kantongerecht te Amersfoort van ll Juni-1900) overeenkomstig dat vonnis tot 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting; en I). van D. 20 jaar, koetsier, zwervende, beklaagd van diefstal van twee rijwielen, tot 2 jaar gevangenisstraf'. Men schrytt uit Bunschoten Het vraagstuk van den aanleg van een nieuwe burgerlijke begraafplaats voor deze Gemeente nadert slechts langzaam zijn oplossing. De pogingen om land onteigend te ver krijgen loebehoorende aan de familie Van de Kolk zijn gestaakt naar aanleiding van een schrijven van die familie, ingekomen bjj den Raad, waarbij aangeboden werd een be drag van flOÜO ter beschikking van ile Gemeente te stellen bijaldien de Raad geen verdere pogingen meer aanwendde oin land van haar onteigend te krygen tot den aanleg van een nieuwe begraafplaats. In eeu spoed- eischende vergadering besloot de Raad, mede met het oog op de toch reeds groote kosten aun den aanlog van zoo'n begraafplaats ver- bonden, de schenking te aanvaarden en te trachten een ander perceel, eveneens gelegen aan den Bunscholer straatweg, beuoorden den Nijkerker grintweg, to koupen. Doch nu is weer de eigenares vart dat stuk grond, waarvoor namens de Gemeente een hoog bod werd gedaan, niet bereid dezen grond aan de Gemeente te veikoopen tot den aanleg van een nieuwe begraafplaats. Vanwege het Gemeentebestuur is thans de tusschenkomst der Regeering ingeroepen, ten einde ten spoedigste een wet to ver krijgen, verklarende, (lat het algemeen nut de onteigening vordert. Tot 18 dezer zijn, 's avonds na 11 uhr, in het Oost-Noordoosten weer tal van vallende sterren te zien, die zich onderscheidendoor groote snelheid en helderheid. Wie slecht is, heeft alleen zijn eigen slecht heid; wie zwak is, heeft de slechtheid van al degenen die hem omringen en beheerschen. Alweer eeu legende verdwenen. Algemeen wordt aangenomen, dat de maag van een kameel voor den van dorst bijna omkomenden zwerver in de woestijn een laatste waterreservoir biedt. Brehm, die sterk twijfelde aan de waarheid daarvan, heeft verscheiden in de woestijn grijs geworden kameeldrijvers ernaar gevraagd maar geen hunucr had ooit van iets dergelijks ge hoord geen enkele had de legende ook maar hooren vertellen. Brehm 'heeft daarop eens toegekeken bij bet slachten van kameelen, die nog den dag tevoren te drinken hadden gehad en heeft er zich van overtuigd, dat het gewoon onmogelijk ia, water to drinken, dat dagenlang met do voedselstotl'en en het maagsap samen in den maag gelegen heeft. De kameel zelf riekt al onaangenaam maar zulke maagbrij moet zells den van dorst omkomende een ouovcrwinnelijkeu afkeer in boezemen; de lucht uit een versch opengesne den kameelmaag is ondraaglijk. Het schip der woestijn is dus geen wandelend waterreservoir. Ook de steenkool overbodig. We hebben een poosje geleden al eens verteld van een geestelijke die een uiterst krachtige springstof heeft uitge* vonden welke onmiddellijk in het Portugeesch» leger is ingevoerd, na uitmuntend geslaagde proeven te Cintra, in tegenwoordigheid van den Koning. Do zelfde geestelijke heeft een nieuwe uitvin ding gedaan, zoo wordt althans uit Madrid aan de „Éclair" gemeld die minder menschen- levens zal verslinden en nuttiger is. Het bel reft de „Pyrhtfliophore", een toestel, dienende om do zonnewarmte te concentreert® door middel van een rellcelor van een nieuwen geomctiriscbjn vorm. De terugkaatsende opper vlakte bedraagt S0 vierkanten Meter, en de opga* zamelde warmte conoentreort zioh in een oven,

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2