Stadsnieuws. Gemengd nieuws. zoek van den Minister, hem omtrent don stand der werkzaamheden van de commissie nader te willen inlichten Nadat do commissie de verschillende vra gen waartoe het haar opgedragen onderzoek aanleiding geeft, had nagegaan, heeft ry een sub-com:nissio uit haar midden uitgenoodigd, haar voor te leggeu een ontwerp van een herziening van de Wet van 24 Mei 1897 (Stbl. nr. 156) voorzooveol deze betreft de regeling dor financieele verhouding tusschen het Rijk en do Gemeenten, en oen ander, waarbij, met intrekking van deze regeling, het Rijk ten behoeve van de Gemeenten geheolon of gedeeltelijken alstund doet van een Rijksbelasting. Ik vlei mij, dat deze ontwerpen, vergezeld van de financieele uitkomsten, die hun uil voering voor het Rijk en tal van Gemeenten zou medebrengen, binnen weinige dagen door de subcommissie zuilen worden vast gesteld en kort daarna door de Staatscom missie zullen worden in behandelinggenomen. Tevens wordt een ontwerp van een her ziening van het Gcmeentebelastingstulsel voorbereid. Het is altijd bezwaarlijk, zich aan voor spellingen te wageu, maar ik vertrouw, dat de commissie, zoo geen onvoorziene om standigheden haar werk vertragen, in den loop van het volgende jaur haar taak zal mogen volbrengen. Analytisch Kamerverslag. De Tweede Kamer besloot Dinsdag met twee stemmetjes meerderheid een bedrag van veertigduizend gulden goed te keuren voor een analytisch verslag harer openbare ver gaderingen. Wat dat eiger.lyk voor een ding is, weet geen sterveling; maar dat komt er minder op aan. Gebeurt meer by dit achtbaar college. Te oordeelen naar den naam, zou men zoo zeggen, dat het een verslag is, waarin de beeren stuk voor stuk geanalyseerd zullen worden. Dat kunnen prettige scheikundige formules wordenZooveel deelen tinctuur van onbe nulligheid op /vioveel deelen spraak verwarring. Bij oververhitting scheidt zich een troebele massa af, die naar zwavel begint te rieken. Anderen beweren, dat het analytisch verslag zijn ontstaan te danken heeft aan den angst van sommige heeren voor vriendelijke critiek in de kranten. Daar zyn ze doodsbenauwd voor. Die Pers-angst van sommige Kamerleden is trouwens ongemotiveerd. Als de liberale kranten hen uitmaken en uitlachen, staan den zelfden avond opgewonden artikelen over hun redevoering in de bladen van den over kanten omgekeerd. Maar nu komt dan toch voor hoe kort zouden we willen vrageu een officieel verslag van de Kamerzittingen; een samen- persing van de redevoeringen door een of ander ambtenaar, diegeen verslag kan maken. Waartegen door het Kamerlid-journalist Van Vuuren dan ook niet zuinig is gewaar- schu vd. Ook de hoeren Van der Zwaag, Drucker en De Beaufort fulmineerden er sterk legen. Offlcieele snelheid. Al is het minzaam, schryft de «Lirnb. Koerier", toch worden we gehoond in de Duitsche grenspers en dat nog steeds naar aanleiding van de onjuiste mededeeling in de «Staatscourant", door onzen Minister van Buiteulandsche Zaken. Ithme/rs, wat is er n- gebleken Dat op de staking, die dezen zomer op Rotbe Erde voorviel, tvaardoor er op die fabriek inder daad werljliedengebrek heerschte, door een der Nedeylandscbe consuls de Minister is gewezen., Daar 'levenwei rnet ambtelyke zaken den slakkengang pleegt te gaan, zoo verneemt de Akener lAolksfreund", is, ingevolge van deze verwittiging, pas in November de be kende mimsterieele mededeeling in de »Ne- derlandsche Staatscourant" verschenen, hoe- v;èl er toen geen sprake meer was van werkliedengebrek. Wat is daar ru allemaal het gevolg van geweest Ie. dat de Directie der Rothe Erde de in derdaad vele Nederlandsche werklieden, die zich bij bnar gemeld hebben, heeft moeten op de hoogte stellen van de vergissing. 2e. dat vele reizen en brieven vergeefs gemaakt en geschreven zijn. 3e. dat by de Duitsche arbeiders wel is waar een tijdelijke ontevredenheid is gekweekt tegen de Directie, daar eerslge- noermleu bij den toeloop van vreemdelingen meenden, dat nu hun gedaan sou worden gegeven als wraakneming wegens de slaking van dezen zomer. En dit allemaal door onze officieele blik semsnelheid Ds. EX M. ten Gate, uit Apeldoorn, hoopt aanstaanden Zondag hier voor te gaan bij de godsdienstoefooing van den Doopsgezinden Kring, welke om half elf io bet Loge-gebouw aan do Van Persijn-straat zal worden ge houden. In de kapel van het seminarie der Oud- bisschoppelyke klerezie zal dr. J. J. van Thiol, bisschop van Haarlem, aanstaanden Zondag wijdon tot diaken den heer J. F. van Wijk en tot subdiaken den heer J. van dor Üord. De heer J. W. Ensinck, thans diaken dor Evang. Luthersche gemeento, is benoemd tot ouderling, in de plaats van den heer G. P. Ittmann Sr. Het aantal manschappen voor de lichting 1907 der Nationale militie door de provincie Utrecht te leveren, bedraagt 613 ter volledige oefening en 260 tot korte oefening. Het stoffelijk hulsel van kapitein-adjudant A. A. van Schilfgaarde werd hedenochtend per trein naar Buren vervoerd om daar in het familiegraf te worden bijgezet. Aan den overweg bij het station werd de lijkstoet opgewachi door het officierskorps van hot 5e regiment infanterie, deputation van de ollicierskorpsen der andere wapens ïd dit garnizoen en de stafmuziek van het 5e regiment, benevens enkele officieren en oud-officieren van elders. Onder dezen merkten wij op generaal-majoor W. A. T. de Meester, den vorige» regimenfs-commau- dant, en do oud-kapitein W. Puffius. Nadat generaal-majoor L. de Vlaming, schoonvader van den ontslapene, dank had gezegd voor de warme belangstelling in dit zoo zeer droevig verlies, nam ook behalve enkele vrienden plaats in den trein de depu tatie van het oflicierskorps van het 5e regiment, aan wier hoofd stond kolonel W. L. van Hoek, de regiments-commandant. De stafmuziek bracht ecnige koralen ten gehoore. In den ouderdom van 50 jaar iste's-Gra- venhage overleden de heer P. Koiff, oud hoofdadministrateur der Deli-maatschappij. De officier van gezondheid 2e klasse G. A. S. Lijnkarap is van het le regiment veld artillerie overgeplaatst naar het Militair hos pitaal hier. Tot 10 December is bij die inrichting ge detacheerd de officier van gezondheid 2e klasse J. G. Brandjes. Overste jhr. L. A. P. Six, van het le regi ment, is benoemd tot commandant van het 3c regiment veld-artillerie, te Breda. Kapitein O. L. G. F. Aberson, van het le regiment infanterie, is bevorderd tot majoor en toegevoegd aan den Inspecteur der ar tillerie, te 's-Gravenhage. Ook op de openbare en vele bijzondere Lagere scholen is gister het Sirit-Nicolaasfeest weer met groote opgewektheid gevierd. Voor het Nuts-departement zal dr. A. van Raalte, uit Dordrecht, morgenavond spreken over de phonograaf. In aansluiting dan het berichtje in ons vorig nummer over het ongewoon zachte weder voor den tijd des jaars schrijft ons een abonné, dat hg gister let wel5 December in zijn tuin, dus van den kou den grond, nog pronkboonen plukte. Nochtans heeft het hier gisteravond rond half negen gesneeuwd, zeker in verband met het geweldige onweer, dat boven do Vechtstreek woedde. De «Continental Bodega Company" (depot hier ter stede in Hotel Smolders van Osch) zond een even fraaien als practischen kalen der voor 1906, tevens vloeiboek. Het heerenhuis aan den (Jtrechtschen weg no. 12, bewoond geweest .door wijlen den lieer W. A. Croockewit, met tuin, stal en koetshuis enz., ter grootte van omstreeks 24 Aren, is bij de ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden openbare veiling verkocht voor f H 800 aan den heer P. N, Koppen. De Directeur van het Postkantoor te Am sterdam verzocht aan de daar verschijnende couranten, het volgende te willen opnemen »Eeu dezer dagen plaats gehad hebbend ongeval door verwonding van een mijner beambten aan een koperen stift, zooge- naamden «papierbiuder'', welke in den regel voor de verpakking van monsters van koop waren, maar ook meermalen voor de sluiting van drukwerken gebezigd worden, geeft me aanleiding, het betrokken publiek beleefd te verzoeken, deze stiften aan te brengen zoo danig, dat de punten geheel zijn omgebogen en daarmede de kans vlin vorwonding tot een minimum wordt teruggebracht". 't Komt ons niet overbodig voor, dit ver zoek ook onder de aandacht van onze lezers te brengen. Het gerucht loopt, dat G- J. D., den 24 November geyankelyk naar Utrecht geleid als verdacht in zake den moord op den rangeerder H. Drost, den 15 November gepleegd, gister uit de voorloopige hechtenis ontslagen en hier teruggekeerd is. DÜ de politie is dienaangaande evenwel niets bekend. De mensch heeft drie wegen om te leeren, verstandig te handelen. Door nadenken; dat is de edelste. Door navolgendat is de gemakkelijkste. Door ervaring; dat is de bitterste. Groote eters.Onder de groote eters, van wie de gesclxiodoniB spreekt, bekleeden de toon dichters een voorname plaats. Dikwyls was hun eetlust oven groot als hun genie. Zoo bestelde Hiindel, als hij alleen in een restaurant ging oton, steeds een maaltijd voor drie personen. lions had by weder door zijn kneeht zulk een maal laten bestellen in een restaurant, dat hij weinig bezocht. Toen hij kwam, vroeg hij den kellner, of het eten klaar was. „Ja" .was het antwoord, „zoodra het gezelschap komt." „Laat dan maar opbrengen'', zei Hiindel. „Het gezelschap ben ik." Haydn had een nog grootere eetlust. Hij at bjj voorkeur alleen en bestelde dan eten voor vijf personen. Ook een Hertog van Norfolk, die ten tijde de" van Hendrik VIII leefde, at Yoor vijf. Bril lat Savarin, een vermaard gastronoom, verhaalt van een pastoor to Brequir, die bij éen maaltijd ongeveer zooveel gebruikte als een gewoon ar beider in tien dagen. Hij zag eens dien gees telijke in den tijd van drie kwartier een schaal vol soep, oen schotel rundvleesch, een grooten schapebout, een ham, een schaal salade, 2 pond kaas, een hoeveelheid brood, een flesch wijn, een flesch water en een kan vol koffie naar binnen werken. Een moderne „hongerige Gijs" ,de vicomtede Vieil Gastel, wedde eens, dat hij in twee uren tjjds voor een bedrag van 500 franc aan spijs en drank zou gebruiken, en hij won die wedden schap in 1 uur 40minuten. Indien tijd gebruikte hij 24 dozijn oetsers, soep, een biefstuk, een ge- trutleerden fazant, een salami-worst, een schaal erwten, een schaal asperges en een schaaltje kruisbessen. Daarbij dronk hij vijfflesschen wijn en koffie en likeur toe. De nieuwste uitvinding van Edison. Thomas Edison kondigt een nieuwe uitvinding aan, die in de electro-technische industrie, en met name in het moderne transportwezen, een geweldige omkccring tengevolge kan hebben. Hij wil na melijk kobalt aanwenden voor electriciteitsont- wikkeling en in 't bijzonder voertuigen van een motor voorzien, waarvoor kobalt gebruikt wordt. Daardoor zou het mogelijk worden, het ge wicht der batterij en ook den prijs zoodanig te vermiuderen, dat het aanschaffen van motor wagens ook voor kleine beurzen mogelijk zal worden. Autoproeven. Te Berlijn zijn proeven ge nomen, die moesten aantoonen, dat een auto zich op korter afstand tot stilstand laat brengen en in de vaart korter draaien kan nemen dan een paard en rijtuig. Het bewijs is geleverd, al is daarop nog wel een en ander af te dingen in verband met do kortheid van het weggedeelte waarop ze werden genomen en de onzuivere metingen, vooral van de snelheid. Landauers, taxameters, automobielen van velerlei gading en sterkte, zelfs auto-omnibussen en een brandweer-auto uit Grünewald namen aan de proeven deel. Herhaaldelijk mislukte het, de reeds pas in working te stellen op het oogenblik, dat de man met de roode vlag, die de onverwachte belemmering voorstelde, werd bereikt. Een aulomobildroschke en een dergelijk voer tuig met een „hooimotor" er voor, reden met gelijke snelheid. De auto's kwamen van 4*/i tot 12 M. nadat de rem was aangezet tot stilstand, de met een paard bespannen rijtuigen 8 tot 24 M. nadat het paard was ingehouden. Een motor- vrachtwagen stond 4 M. na het aanzetten der remmen stil, de wagen met een paard had 22 M. noodig. E«n brandweerauto, die concurreerde met een vrachtwagen, stond stil 2.8 M. voorbij het punt waar de remmen werden aangezet, de vrachtwagen ruim 12 M. voorbij de pluk waar geremd werdeen landauer die te gelijk poogde te stoppen 17 M. verder. Slucnts eenmaal overwon do met een paard bespannen wagen, die 25 Meter noodig hadde auto stond toen 1 M. later stil. Of deze proeven het gewenschte resultaat zullen bereiken, namelijk of zij invloed zullen oefenen op de besluiten van den Rijksdag bij de bebundeling der wet op het rijden met auto's, acht de „Voss. Ztg." zeer de vraag. De aanwezige Volksvertegenwoordigers woon den althans slechts een deel der belangwekkende wedstrijden bij. Meer dan door dergelijke prooven zal worden bereikt als bij de automobilisten het inzicht sterk wordt, dat dc publieke weg geen geschikt terrein is om er met een wedstrijdvaart over te vliegen zonder zich om iets te bekommeren. Buitenlandsche loterijen in ons land. Nog altijd gaan de buitenlundsche loterijen met drieste onbeschaamdheid voort, hun uiet gewenschte en zelfs door de Nederlandsche wet verboden aan biedingen in ruime mate aan degoedgeloovigen in ons land toe te zenden. Om te voorkomen, dat de Post zou weigeren deze paperassen te vervoeren, worden dio ver lokkende aanbiedingen verzonden in enveloppen, die uiterlijk niet doen vermoeden wat do inhoud is. Geen enkel kentceken is op de enveloppe aangebracht; zij zijn geheel blanco en verraden in geen enkel opzicht wie de afzender is. Het ware te wenschen, dat de Post wat meer van do bevoegdheid gebruikt maakte om, alvorens dit drukwerk door te lateD, te constateeren wat het behelst. Robinson-eiland. Kort na de aardbeving in Chili kam de tijding, dat het eiland Juan Fer nandez het verblijf van den matroos Selkirk, het voorbeeld van Robinson Crusoe door die ramp waren verdwenen. Dit bericht werd des tijds reeds tegengesproken. Hettijdschift „Globus" meldt nu, dat bet werkelijk gebleken is een verdichtsel te zijn. lScn oorlogsschip is door de Chilecnsche regeoring uitgezonden, en men heeft bevonden, tint eilandengroep niet enkel nog boven de zee uitsteken, maar ook geenerlei wijziging vertoonen. De bewoners verzekerden, dat zij niets van een aardbeving hadden bemerkt. Rood haar Menschen met rood haar worden minder spoedig kaal dan anderen. Een geneeskundige schijft dat verschijnsel daaraan toe, dut rood haar betrekkelijk dik is. Een rood haar is bijna zoo dik als vyf blonde en drie bruine haren. Met 30 001) roode haren is een schedel goed bedekt, terwijl een hoofd met even zooveel blon de haren betrekkelijk kaal iB. Er zjjn vooreen behoorlijken haardos ongeveer 160000 blonde en 105 000 bruine haren noodig. Steriliseeren van kurken. Reeds raeor- 'malen is getracht kurken stertel te maken, doch steeds werden moeilijkheden onder vonden, in verband met de weinige door dringbaarheid van het kurk. Nu echter schijnt men in deze tot goede resultaten gekomen te zijn en wel door de kurken in een 20% formaline-oplossing te leggen en daarin langzaam te laten koken. Daarbij is op te merken, dat liet gereed schap, waarin gekookt wordt, van boven goed algesloten moet gehouden worden, opdat geen stoom ontsnapt. Door deze behandeling worden de kurken niet alleen gesteriliseerd, doch zelfs veel houdbaarder. Bij de nu juist niet zoo bijzonder zuivere behandeling van het kurk, zoowel bij den oogst als by de bearbeiding daarvan, ware bet wel te wenschen, dat deze eenvoudige behandeling zóo goed bleek te zijn, dat ze algemeen kon worden toegepast. Aldus be handelde kurken moeten reeds proefonder vindelijk aanbevelenswaardig zijn gebleken, tot afsluiting van verschillende dranken op fiesschen. De bril. De Berlijnsche oogarts prof. Hirschberg, heeft dezer dagen een voordracht gehouden over de geschiedenis van den bril. Hij sprak de bewering tegen, als zouden de oude volken reed? glas hebben gebezigd als hulpmiddel voor zwakke oogen. De Grieken en Romeinen kenden wel de kunst om glas en bergkristal te slijpen, maar er is geenerlei bewijs, dat zij lenzen vervaardigden; dat de smaragd, welke Nero in den circus voor het oog hield, een ge slepen lens was. blijkt uit niets. Evenmin zijn er Bewijzen dat de Chineezen en Arabieren eerder brillen kenden dan de Europeanen. Wel hadden de Chineezen reeds voor onze jaartelling holle spiegels, maar zij maakten er geen gebruik van voor het oogzij leerden eerst in de 15de eeuw uit Europa de brillen kennen De eerste zekere berichten over den bril zijn van 1270, toen de beroemde Britsche geleerde Roger Baco, de „doctor mirabilis", uitvinder o.a. van den parabolischen brandspiegel, in zijn ge schrift „Opus Majus" onder andere optische toe stellen ook gewag maakte van vergrootingsglazen, welke hij aan ouden van jaren aanbeval als hulpmiddel om beter te zien. Daar is ook voor het eerst sprake van de „loup" en haar gebruik. Als uitvinder van den bril, zooals wij dien kennen, mag vermoedelijk de Florentijnsche edelman Salvino degli Armati worden beschouwd, die in het begin der 14de eeuw overleed. Een tijdgenoot van hem, de Domicaner monnik Alexander van Spina, maakte zich verdienstelijk door den bril in ruimer kring bekend te maken. De oudste brillen waren convex, dus vergroo- tend en stellig al in gebruik in de helft der 15de eeuw. De concave, voor bijziende oogen, dagteekeneu van twee eeuwen later. Eerst be vestigde meu de bril aan de mutslater met een haak om den neus. Het woord „bril" is afkomstig van het woord beryllium, dat in de middeleeuwen voor glas werd gebezigd en uit Jndiö stamt. Het oudste woord voor bril is „spiegel", of „oogspiegel". De maari en haar invloed. Wie op het platteland woont, weet dat aan de kuische Luna allerlei geheime invloeden worden toe gekend en niet het minst op weer en plantengroei. Het wekt verbazing hoevele gevolgtrekkingen visscher en landman maken uit de voortdurende afwisseling van haar schijngestalten, want wij noemden weer en plantengroei, maar nog tal van andere zaken zijn aan haar onderworpen. Landlieden, jagers, herders, zeelieden en allen, die telkens met de natuur in aanra king kwamen, brachten de gebeurtenissen op de aarde in verband met de verschijnselen der maan, en olschoon veel van bet byge- loof door verbeterd onderwijs is verdwenen, is'men toch nog niet geheel vry geworden iD zijn denken over de invloeden aer maan. In zuidelijke lauden heeft de maan nog steeds haar vollen invloed op het leven, denken en gevoelen der menschen behou den. Zoo vinden wij vermeld, dat de be woners van de Adriatische Zee met zeker heid gelooven, dat een huwelijksband, ge legd bij wassende maan, geluk on voorspoed brengt; dat de geboorte bij wassende maan den nieuwen wereldburger schoonheid kan geven, De landlieden geven by wassende maan het zaad niet aan den akker, maar bij af nemende maan mag men het gerust aan de aarde toevertrouwen, waarop evenwel

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2