Stadsnieuws. Ingezonden. oogpunt ran handelspolitiek. Spoorwegver dragon, aansluitingen, onz. zullen door de Eegeering soms moeilyk zyn te weigeren aan een naburig groot link, terwijl alsde tlegeering staat achter particuliere maatschappijen, deze bezwaren veel gemakkelijker zyn op te io-sen. Ook daarom zou ik aan Staats-explotatie niet de voorkeur geven. Ik zou u nog meer argumonton kunnen aanvoeren die, volgons myn meening, tegen Staats-exploitatie spreken, als daar zyn: Staats exploitatie levert het publiek over aan de willekeurige regelingen van Staatswege, waar boven geen controle en waarop geen hooger beroep is. By Staats-exploitatie worden de klachten licht op de lange baan geschoven, terwyler nu, by het op de lange baan schuiven door de Maatschappyen, nog hooger beroep is, enz. Doch ik meen niet te lang te mogen zyn en voldoende te hebben aangetoond, dat achter de, volgens bedoeld blad door my in de Kamer van Koophandel smet zekeren pa thos neergeworpen argumenten" wol een dieperen achtergrond zat. Dat ik niet alleen sta in m|jn overtuigingen bewast de «Vereetiiging van Ned. werkgevers" waarin personen zitten, met klinkende namen zoowel op commercieel als industrieel gebied. Onder nog andere, besloot het Dopartement Amsterdam van de Maatschappij van Ny ver heid" aan het Hoofdbestuur te berichten, dat zy Staats-exploitatie niet wenschelyk acht. Ik vermcenl' hiermee mijn persoonlijk gevoelen in dez'e zaak eenigszins te hebben uiteenge zet en daar ik als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken de belangen van handel en industrie heb voor te staan, dacht ik, met terzyde stelling van welke gevoelens ook, met het oog op de komende behandeling van de motie-Bos in de Tweede Kamer, het verzoek van de Vereeniging van Ned. werk gevers" te moeten steunen. Myn kiezers meende ik deze korte mede- deeling schuldig te zi)n. De Voorzitter daukte voor de mede- deeling en sloot hierna de vergadering. Het Provinciaal kerkbestuur der Ned. Hervormde kerk in Utrecht zal voor het jaar 1907 als volgt zijn samengesteld Tb. H. Nahuys, pred. te Zeist, president; sec. dr. H. H. Meulenbelt, pred. te Baarn; tert. W. H. Stegeuga, pred. te Oud-Loos- dreebt K. A. de Groot, pred. to Houten, vice- president sec. W. de Lange, pred. ie Rhenen tert dr. H. E. G. van de Meene, pred. te Overlangbroek C. L. Meuse, ouderl. te Zeistsec. F. I*a- boucbère, oud-ouderl. te Doorntert. lid vacant; Secretaris M. A. Adriani, emer. pred. te Utrecht; sec. J. Quast, pred. te Utrecht. De heer C. H. van Buuren heeft zyn be noeming tot diaken by de Gereformeerde kerk aan den Zuidsingel niet aangenomen. De wekeiyksche vergaderingen van Gede puteerde Staten van Utrecht zullen voorlaan op Maandag in plaats van op Donderdag worden gehouden. Tot Vice-President der Arrondissements rechtbank te Utrecht is benoemd mr. R. D. Baart de la Faille, thans rechter in die Rechtbank. Telkens wordt er door hen, die een inler- comuoaal telefoongesprek willen houden, over geklangd, dat zy zoo heel lang moeten wachten. In verband daarmee mag hier wol vol- Sen hetgeen in de Memorie van antwoord oor den Minister van Waterstaat wordt gezegd Een onlangs ingesteld uitvoerig onderzoek naar den tyd, die verloopt tusschen de aan vraag van een interlocaal gesprek en den aanvang van het gesprek heeft het volgende aangetoond 41.40 pet van bet aantal aan gevraagde gesprekken wordt gevoerd binnen 5 minuten, 22.77 pet. binuen b tot 10 min., 11.84 pet binnen 11 tot 15 min., 6.97 pet. binnen 16 tot 20 min, 7.86 pet. binnen 21 tot 30 min., 4.02 pet. binneu 31 lot 40 min, 2.15 pet. binnen 41 tot 50 min, 1.10 pet. binnen 51 lot 60 min, on 1.84 pet. boven 60 minuten. Waar alzoo meer dan drie vierden der gesprekken binnen het kwartier kan worden gevoerd, is de toestand niet slechtte noemen; niettemin zal het mogelijke worden gedaan om de aansluiting steeds meer te bespoedi gen. Verlaging van het tarief voordringende geapreaken, in het Voorioopig verslag te hoog genoemd, zou bet aantal van die ge wone gesprekken meer doen toenemen dan voor de aanvragers van gewone gesprekken redelyk is. Bovendien schijat hel tarief ook op zich zelf niet te hoog voor hem, die voor zyn gesprek voorrang verlangt boven de door ieder ander aangevraagde gesprekken. De heer W. H. J. Cambier van Nooten is aan de Ryks-universiteit te Utrecht bevor derd tot doctor in de Rechtswetenschap. Door de hoeren De Klerk, Marchant, De Ridder en Duynstoo is by amendement voor gesteld, op de Begrooting van Binnenlandsche Zaken 1907 als memorie-post te plaatsen •Toelagen aan gewezen bezoldigdo ambtena ren bij de Schutterij". Naar aanleiding van het verzoekschrift ge richt aan den Minister van Oorlog door het Bestuur van sSobriëtaa" federatie van R. K. diocesane bonden tot bevordering der Christe lijke matigheid en tot bestrijding van het alco holisme, is door Z. Exc. bepaald, dat bij het uitdeelen van versnaperingen, by feestelijke gelegenheden, zooals verjaardagen van leden van het Vorstelijk huis, do keuze moot wor den gelaten tusschen bier en alcoholvrije dranken. De 2e luitenant H. H. do Lange, van het 2e regiment infanterie, is in activiteit her steld en ingedeeld by het 5e regiment. De luitenant-kolonel H. Oolgaardt, van den staf der artillerie, toegevoegd aan den Inspec teur der artillerie, is thans met eervolle ont heffing als zoodanig overgeplaatst bij hut le regiment velil-arlillerie. De luitenant-kolonel jhr. E. C. Boogae^t, van het 1e regiment veld-artilleric te Utrecht, is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 2e regiment veld-artillerie te 's-Grovenhage en en wordt vervangen door majoor I. Francois, van het 4u regiment vesting-artillerie. De 5de batterij van het le regiment veld artillerie wordt 1 September 1907 van hier overgeplaatst naar Eue en dan ingedeeld bij bet 4e regiment veld-artillerio. Dat was Dinsdagavond in Amicitia een echt droevig gezicht; op het podium 57 exécutanten, in de groote zaal 103 raenschen, Nu hebben Commissarissen der Sociëteit „eens wat anders" doen optreden, nog wel bet in heel den lande met eere bekende »Utrecbtsch Stedelijk Orchest", geheel vol tallig en onder persoonlijke leiding van Wouter Hutschenruyter; zij gaven gelegen heid om een zóo uitnemend orkest te hooren zonder dat men naar Utrecht zich behoefde te begeven het heel mooie en aan afwisse ling zeer ryke programma was alom bekend gemaaktal het mogelijke was gedaan om •een vol buis" te hebben en kunstlie vend Amersfoort bleef weg. Maai die naar Amicitia gingen, hebben ten volle genoten van de buitengewoon mooie muziek, en al bun best gedaan om door warm applaus de lauwheid der wegge- blevenen den Utrechtscben heeren te uoen vergeten, althans minder te doen gevoelen. 't Was heel, heel mooi en zeker heeft in de laatste vijftien jaar hier niet zoo'n uitne mend orkest zich doen hooren. In 't bijzonder willen we even melding maken van Wagenaar's ouverture voor •Cyrano de Bergerac" èn om dat forsche werk van een landgenoot èn om de su blieme uitvoering. Wel heel jammer is't, dat Commissarissen geen grooter steun kregen by hun pogen; in ieder geval komt hun daarvoor toe groote lof en warme dank en zeer is't te hopen, dat zij zich niet Al te zeer lieten ontmoedigen. We herinneren aan het concert, hedenavond door het Amersfoortsch symphonic-orkest •Jubal" met medewerking van ae mandoline club »Ariou" hedenavond in Amicitia te geven. En aan de opvoering van «Heimat", morgen avond door de N. V. »Het Utrechtsche Tooneel- ge/.elschap", van Amsterdam. In dit zeer mooi tooneelspel van Sudermann, dat intuschen niet geheel voor kinderooren geschikt is, vervult mevrouw AleidaRoelofseo op uitstekende wyze de hoofdrol. In de 7e Jaarvergadering der anti-revolution- naire propaganda-club »Groen van Prinsterer" onder voorzitting van den heer H. P. Goossens gehouden, kon geconstateerd, dat ook het daarmee afgesloten vereenigingsjaar gunstig was. Er werden 6 ledenvergaderingen gehouden en éen openbare bijeenkomst. De Rekening en verantwoording sluit met een klein nadeelig saldo. De aftredende Bestuursleden, de heeren D. van Schoneveld en H. de Gans, werden herkozen. Het Amersfoortsch Drankweer-comité laat niet af, zyn goed werk vol te houden. Nu weer heeft het, met machtiging van het Dagelyksch Bestuur der Gemeente, bovenop de Óemeente-aanplakborJen doen aanbrengen blauwe bordjes waarop het thans een oproep doet voor de groote vergadering in >Het Vrlkje" morgenavond en later spreuken, piat-'n, enz. zal doen plakken tot waarschuwing en leering van de zwakke broederen. In »Het Valkje" zal de heer Th. van der Woude, het bekende schoolhoofd uit Amster dam, inleidenHet alcoholisme is oen sociaal gevaar". De begaafde spreker hoopt op eon flink debat. De vergadering is kosteloos toegankelijk. Dinsdag 18 December, des avonds half acht, stelt de Directrice der Industrie- en Huis houdschool zich voor, in het schoolgebouw aan de Hendrik van Vianden-straat nu. 17 een korte bespreking te houden over «goede, smakelijke en goedkóope voeding in het gezin van den werkman". Zoo wol huisvaders als huismoeders en jonge dochters worden dringend uitgenoodigd, daarbij tegenwoordig te zijn. De toegang is kosteloos. Hlykt er voldoende belangstelling, dan zal in Januari een cursus begonnen worden van avondlessen, die eenmaal per week gratis zullen worden gogeveu. By do ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden veilingen van vaste goederen werden verkocht het heerenhuis met tuin Utrechtsche weg nr. 1 hoek Beukenlaan, groot 9.10 A., voor f13 800 aau jhr. J. W. A. Barchman Wuy- tiers van Vliet, Burgemeester dezer Ge meente oen villa met tuin aan den Utrechtschen straatweg no. 92, groot 6 Aren, aan E. J. Ruitenbeek voor f3600; Onder Hamersveld naby »Bosveld" A. de perceelen weiland, zooals die ter grootte van 2 Hectaren, 67 Aren, 4 centiaren als éen geheel gelegen zijn tusschen de Linie en de Atlandsche wetering, tot 1 November 1907 voor f 100 's jaars in huur zijn bij Wilhel mus Kok, aan mr. A. J. M. de Beaufort, te Leusden, voor f2510; de perceelen gekadastreerd als weiland, genaamd Atlanden tusschen de Linie en de Moorsterbeek, samen groot 3 Hectaren, 76 Aren, 20 centiaren, iu 4 perceelen en massa, aan den heer ,E. van den Hoek, te Amers foort, voor f2680; oen boomgaard gelegen naast Kleinveld tusschen Liniedyk en Oude Steeg, groot 96 Aren 50 centiaren, aan den heer H.G. Bos- selaar, te Amersfoort, voor f1340. De 40-jarige voermansknecht R. van P., van hier, die gister eep wagen tabak vau Wageningen naar hier moest brengen, liep, om de koude te verdrijven, een eind naast zijn wagen en trachtte omstreeks 11 uur tusschen Ede en De Klomp daar weer op te stappen, doch had het ongeluk daarbij te vallen en den wagen over het lichaam te krijgen. Een kameraad, die hem vooruit reed en reeds wat vroeger weer op den wagen had plaats genomen, bemerkte onraad, verleende zooveel mogelijk hulp en deed den genees heer uit Renswoude ontbieden. Kort nadat deze ter plaatse was aangekomen, blies Van P. tegen middernacht den laatsten adem uit. De ongelukkige laat een weduwe met vyf nog jonge kinderen onverzorgd achter. in do jongste zilting van den R»ad der Gemeente Harderwijk werd ingebracht een schrijven van het comité tot hut verkrijgen van een Rijks-Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus voor de Ovcr-Veluwe, te vestigen in die Gemeente. Uit dit stuk bleek, dat ook de Minister van Binnenlandsche Zaken het oordeel van den Raad hierover wenscht te kennen. Na een langdurige geheime vergadering werd een definitief besluit tot een volgende zitting uitgesteld. Naar in verschillende couranten »van be" trouwbare zyde" wordt vernomen, zou me1 1 Januari a.s. het Koloniaal Werfdepot van Harderwijk naar Nijmegen worden overge- plaatse. Ook wy hebben van betrouwbare zijde over deze zaak het een en ander ge hoord aldus de »Harderw. Ct." en dat lijkt ons meer betrouwbaar, in alle geval meer waarschijnlijk, namelijk, dat de ver andering niet vóór 1 April of 1 Mei zal plaats grijpen. Geen der officieren toch, die aan het Werfdepot zijn verbonden, heeft tot nu toe eenige aaoschryving of wenk gekregen, dat by met 1 Januari overgeplaatst zal worden en dat die overplaatsing zal geschieden, is zeker omdat officieren van het Indische leger de tegenwoordige zullen vervangen, indien het aanstaande Werfbureau dat een aidee- ling van de Koloniale reserve wordt, in de plaats treedt van het tegenwoordige Werf depot. Het Werfbureau te Harderwijk zou dan, naar het plan, alleen belast worden met de aanneming van vieemdelingen. Nog bestaat een ernstig vermoeden, we plaatsen het onder reserve, dat de Regeering het plan koestert om de Reconvalescenten- afdeeling van d9 Koloniale reserve, die thans in Zutphen is ondergebracht, naar Harder wijk over te brengen. By den aanvang van de gister gehouden vergadering van den Raad der Gemeente Zeist deelde de Burgemeester mede, dat hij naar aanleiding van een van verschillende zjjden tot hem gericht verzoek, besloten heelt do door hem aan H. M. de Koningin gerichte aanvraag om ontslig in te trekken. Verschenen is het rapport der Commissie uit het Hoofdbestuur van den Landelyken Bond van miliciens, oud-miliciens, reservis" ten en landweermannen tot ondersteuning van de gezinnen der gedoode en gewonde landweermannen en miliciens, door den blik- sem getroffen op den 22sten Juni 1907, in het militair tentenkamp bij Zeist. Aan vyf gezinnen werd ongeveer (400 uitgekeord. De raensch, die het meeste doet, het in nigst lief heeft en het helderst denkt, is het gelukkigst. De verguldpartij. Op sommige dor pen van het eiland Tholen en mogelijk ook wel op andere Zeeuwse,he eilanden, bestaat nog altijd de ge woonte, dat eenige avonden achtereen vóór St. Nicolaas de bakkers een kring van meisjes ont vangen om te komen vergulden. Het moge dan geschieden in eenigszins anderen vo rm als in de .Camera Obscura" door Hildebrand is beschreven, de zaait i& de zelfde gebleven. De bakker beeft eeu grooten voorraad ruiters, paar den en poppen gereod. Een groep meisjes vergade- reu in des bakkers woning en onder het genot van chocolade en gebak zyn zij bezig, in plaats van met eeu penseo! Eva's en oorlogsschepen te vergulden, van goudpapieren en andere kleurtjes stroken, linten en strikken te knippen. Daarvan krygen de paarden veelkleurige Blaarten, dekkleeden, leidsels en strikken, de ruiters boeden, steken en ordeteekens, bovendien eon vlag. Nu komeu de laatste scbrydeling op bun rijdieren, waarna door den buik van ieder paard een stok wordt gestoken, die in de borst van deD ruiter eindigt. Iu ae dagen van Hilbebrands jeugd was vergulden en vergulden twee, maar ook net tooien van deze van deze figuren is niet iedereens werk. Een stel- lelje van een dubbeltje of 15 cent, dat gaat nog maar een vaD balven gulden of drie kwartjes is lang- □iet gemakkelijk. De poppen worden als dames met jurk, boeze laar en hnteuboed opgetuigd, maar ook zy worden evenalB hun mannelyke collega's op een stok ge spitst. In de feestweek na den Sint Nicolaasavond ziet men de kinderen deze bont getooide figuren in triomf op eiraat en in bnis ronddragen. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redaolie eteeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Herstellings- en Vacantle-kolonies voor kinderen. Er is geen land in West-Europa ,waar betrek kelijk zóo weinig kinderen worden gezonden naar Herstellings- en Vacantie-kolonies als Nederland. Deze kolonies, meer speciaal Gezond heids-kolonies genoemd, omdat over 'tgeheel alleen de zwakke kinderen verpleegd worden, komen nog altijd in ons land sporadisch voor, terwijl zij bij onze naburen reeds jaren burgerrecht hebben gekregen. Parijs bezit 81 vereenigingen, die zich met dezen tak van liefdadigheid bezig houden en die jaarlijksch 4 pCt der sohoolbevolkiDg, 4000 kinderen, naar buiten zenden. De grootste en meest gezaghebbende Fransche bladen, zoowel als de locale Pers, wijden voortdurend hoofd artikelen aan deze uitnemende instelliugen en houden het publiek steeds op de hoogte van de gunstige uitkomsten. Toch is geen land beter geschikt voor de uit* •onding van zwakke kinderen dan het onze, waar de grootste afstand naar het heerlijke Noordzeestrand, naar hei en dennen, nog zeer gering is. Gelukkig is ook hier een ontwakend gevoel van belangstelling duidelijk merkbaar. Het aan tal comitö's wordt steeds grooter en het Cen traal Genootschap voor Kiuderherstellings-en Vacantie-kolonies maakt het aan de kleinste plaatsen mogelijk een Vereeniging voor Ge zondheidskolonies op te richten. Dit genootschap tracht door geheel Nederland afdeelingen te stichten. Deze afdeelingen feitelijk zelfstandige vereenigingen houden zich bezig met de keuze der kinderen uit eigen omgeving, met het toezicht op de kleeren zy houden voeling met de ouders en brengen de gelden bijeen voor de verpleging van hun eigen kinderen. Voor de verpleging zelve zorgt het Hoofdbe stuur. Het bouwt of huurt Tehuizen, die het inricht en in exploitatie brengt, onder mede- toezicht der afdeelingen. Het zorgt voor een verpleging, zóo gunstig en economisch als de omstandigheden zulks veroorloven. Door een weldoordachte wijze van verpleging zorgt het er voor, dat eteeds het karakter van 't gezins leven bewaard blijft, zelfs wanneer 40 of meer kinderen in éen huis bijeen zijn. Iedere dame heeft haar troepje. Het Centraal Genootschap en zijn afdeelingen geven een voorbeeld van de meest gezonde vereeniging van centralisatie en decentralisatie. Het Btreven van het Centraal Genootschap wordt gaandeweg meer begrepen. Dit bewyst de ongekende vooruitgang in dit jaar. Het aantal afdeelingen steeg van 5 tot 25. Deze zonden in den afgeloopen zomer 261 kinderen naar de 3 koloniehuizen van het Centraal Genootschap. In 1905 bedroeg het aantal ver pleegden 31. Toch waren de meeste afdeelingen pas in het vorig jaar opgericht en nog niet voldoende ge organiseerd. Het bouwfonds, voor korten tyd slechts 4600 gld., bedraagt nu 25 000 gld. Op 27 October II. werd de eerste steen gelegd voor een Koloniahuis. dat met de beste inrich tingen op dit gebied kan wedijveren. De sym pathie, waarmee dit eerste gebouw wordt begroet, belooft veel voor de stichting van meerdere Tehuizen, die dringend noodig blijken. De resultaten van het afgeloopen seizoen waren schitterend, nl waren de huurhuizen primitief. Dogewichtstoenumen waren verrassend en telkens komen uit de afdeelingen do meest gunstige berichten over den zedelyker en lichamelijken vooruitgang der kinderen. De geleidsters, voor hot ineerendeel leerlingen en oud-leerlingen van de School voor Maat schappelijk werk, te Amsterdam, waren ten yoll -

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2