Stadsnieuws. sloteneo dan's nachts een dokter noodig heeft, of brand, zware vechterij, inbraak, enz. wil melden, scbelt den wachtcommandant in het Politie-bureau op. Deze begeeit zich naar het telefoon-kantoor, vraagt wat er gaande is en bewerkstelligt de aansluitingen. Of men, hetzy aan de politie, hetzij aan de Telefoon-roaatschappy, hetzij aan beiden, een kleiue vergoeding dient te geven voor zulk een nachtverbinding, mogen de ten deze bevoegden uitmaken. Zeer zeker zal deze oplossing heel wat gemak brengen en allen bevredigen. Daar in ons tegen geworpen, dat elders, waar een dergelyk systeem bestaat, bij het sluitingsuur der koffiehuizen,de eene of andere grappenmaker de kruk aan het opscheltoestel, dat in den gang was geplaatst, omdraaide en zóo de politie in 't geweer bracht. Gesteld eens, dat iemand hier óok zoo'n zoogenaamde grap uithaalt, dan is er nog niet zóo veel overstuur. Dan is alleen het lak van den in het Politie-bureau gedepo- neerden sleutel verbroken. De politie beambte ziet echter aanstonds welk nummer opriep; hij vraagt twee of drie maal water te melden is en doet rapport van bet «loos alarm" dat getuige de statistieken van Gemeentelijke brandweerkorpsen slechts hoogst sporadisch voorkomt. Den dag daarna wordt een onderzoek ingesteld en de sleutel opnieuw verzegeld. Het allerbest zou dan wezen als dan ook alle geëmployeerden bij de Brandweer in hun slaapkamer een telefoon-schel hadden. Doch deze utopie welke elders reeds lang werkelijkheid is lykt ons voor Amersloort vooralsnog onbereikbaar, gegeven «de financieele toestand der Gemeente". Het Classicaal bestuur van Amersfoort zal voor 1907 als zijn volgt saamgesteld dr. H. H. Meulenbelt, pred. t.e Baaro, prae- ses; sec. D. P. Brans, pred. te Soest. G. van Kempen, pred. te Westbroek, scriba; sec. A. Drost, pred. te Loenen a.d. Vecht. A. Gelderman, pred. te Bunschoten, asses sor; sec. E. Postma, pred. te Blauwkapel. W. Stegenga, pred. te Oud-Loosdrecht sec. dr. G. Velleogv, pred. te Nieuw-Loos- drecht. H. Th. Barbas, pred. te Vreeland; sec. G. B. Fijnvandraat, pred. te Tien boven H. J. ter Haar Romeny, pred. te Amers foort; sec. W. J. Meiners, pred. te Amers foort. H. Schoenmaker, ouderl. te Achttienbovcn sec. jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, ouderl. te Amersfoort. J. B. de Beaufort, oud-ouderi. te Wouden berg sec. mr. H. J. H. baron Van Boetze- laer van Oosterhout, oud-ouderl. te Soester- berg. W. Kleber, ouderl. te Amersfoortsec. H. Moll, ouderl. te N'gtevecht. Als quaestor voor 1907 treedt weder op ds. G. van Kempeo, te Westbroek; sec. A. Drost, pred. te Loenen. a.d. Vecht. H. M. de Koningin is Zaterdagmiddag per Staatspoor naar Den Haag teruggekeerd. Een verblijdend verschijnsel is 't, dat nog voortdurend de inkomsten der Schatkist ruim blijven vloeien. November zelfs schijot op toenemende stijging te wijzen. In de vorige maand toch bedroeg de opbreogst der Rijks middelen f 17 080 244.20 of f 1 275177.52 meer dan in de zeilde maand van 1905. De gezamenlijke opbreogst in de eerate elf maanden was in het vorige jaar f 139 030 286.026 en in 1906 f 145 371 045.066, of f6334 759.04 meer. Zouden nu toch de 10 opcenten op Vermo gens- er Bedrijfsbelasting worden geheven? De Directeur-generaal der posterijen en telegraphie breogt ter algemeene kennis, dat brieven, briefkaarten en gedrukte stuk ken, welke men op 1 Januari e. k. wenscht besteld te zien ook dit jaar reeds tusscben 22 en 30 December te voren kunoen worden ter post bezorgd. Over de geheele adreszijde moeten dan twee elkander sngdende lijnen getrokken zyu. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt aanstaanden Donderdagavond ten Raad- huize weer een openbare vergadering. Een zeer goed portret van wijlen kapitein" adjudant A. A. van Schilfgaarde is opgenomen in «De Prins" van deze week. In »De Goede Raadgever", den bekenden almanak voor drankbestrijding, die zijn 50- sten jaargang beleeft, komt een portret voor van wijlen dr. Middelburg, oud-Hoofdbe stuurslid der Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. De heer G. J. A. A- baron Van Heemstra is herkozen tot Hoofdbestuurslid van «Orni- thopbilia". In het internationaal schietconcours, dat thans te Hilversum wordt gehouden vanwege de Scherpschutters - vereeniging «Koning Willem III", staat tot dusver de heer J. D. Lammerts van Bueren met 275 punten no. 15 in den wedstrijd vrije baan cylinder; de heer R. Meyer no. 20 met 271 p.en no. 22 de heer D. van Buuren met 266 p. De heer Lammerts van Bueren is met 284 no. 3 in den wedstrijd vaste baan buks. Mr. W. D. Caudri, adjunct-inspecteur van het gevangeniswezen ia ulgcmeenen dienst, is bevorderd tot hoofd-commies bij het De partement van Justitie. De heer A. G. Jalink. thans Ontvanger der directe beladingen en accijnzen te Duiven, is in gelijk ambt benoemd te Westervoort. De heer G. Bolkesteyn legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het kerkelijk voorbereidend examen. De heer O. Siaudhai is genaturaliseerd als Nederlander. Overste jhr. L. A. P. Six en majoor O. L. G. F. Aberson, van het le regiment veld artillerie, vertrokken heden naar Breda en 's-Gravenhagede eerste om het bevel te aaovaarden over het 3e regiment veld-artil- lerie, laatstgenoemde ooi werkzaam te wor den gesteld bij den Inspecteur der artillerie. Kapitein U. N. J. Doornbos is overgeplaatst van het le regiment vesting- bij het le re giment veld-artillerie en komt hier in gar nizoen. Men meldt ons, dat in de jongste verga dering van aandeelhouders der «Amersfoort- sche Bank" aan den heer J. H. C. T. Teengs met ingang van 1 Januari, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend als Directeur dier Bank, terwijl hij met ingang van dien datum tot Commissaris dier Bark is gekozen. Tet zijn opvolger is benoemd de heer Van Hoesen Korndorlïer, thans piocuratiehouder der firma Keurenaer Co., te 's-Graven hage- Het is «Quick" Zondag mogen gelukken, «Wilhelmina", uit l)en Bosch, te slaan met 4—0. En dit, waar de Bosschenaren de week te voren »U. D." uit Deventer wisten te overwinnen. Vreemdelingenverkeer heeft weer goed werk gedaan. Naast den Kalkweg heeft ze, met toestem ming der eigenaresseo, mevrouwen Van Wal- chren en Roos Vlasman, een 2 Meter breed wandelpad doen aanleggen, een zeer mooie verbinding van Leusderweg met Utrechtsche- weg, waarmee ze de wandelaars weer ten zeerste aan zich verplichtte. Of dezen nu ook bun erkentelijkheid zullen toonen door de vereeniging te steunen met hun contributie van nog geen stuiver per week In het verslag van «Handel en Nijverheid" hebben we een der leden doen zeggen, dat de perrons van het spoorweg-station 548 M lang zijn. Bedoeld werd 548 passen. De geachte spreker die deze correctie verzocht, voegt daaraan toeIk vind dit al welletjes genoeg. In de Jaarvergadering der «Vereeniging voor Chr. nationaal schoolonderwijs" werd, ter vervanging van den heer G. J. J. Nieu- borg, die om hoogen leeftijd bedankte, als Bestuurslid gekozen de beer W. Ruitenberg. Ds. W. J. Meiners werd herkozen als Be stuurslid. Voor wie aanleg hebben, besmet te wor den door den baccil der influenza provincialis is «Groote -Stadslucht" niet alleen een blij spel, maar óok een stuk, dat ze gaarne eens weer zien opvoeren, telkens er nieuwe les sen uit puttend, steeds iets anders er in vindend, dat heel mooi is. Dat zal dan ook wel de reden wezen, dat dit blijspel van Bluraenthal en Kadelburg nóg altijd gaat, nóg altijd Yolle zalen trekt. Dat Zondagavond de groote zaal van »Het Valkje" óok zoo vol was, is hoogst vleiend geweest voor de tooneel- en reciteer-club «Thalia", want de Amersfoortsche Toyubee- vereeniging «Ons Huis", voor welke de jon gelui van «Tbalia" een reprise gaven van het onlaogs voor de leden hunner sociëteit gespeelde stuk, heeft niet zóo veel leden, dat zij allen de groote zaal kunnen vallen Dus waren er, die afgekomen waren op den goe den roep van «Thalia"en vooral dezen hebben volop genoten. De opvoering was in ieder opzicht uitmun tend voorbereid, zelfs tot in de kleinste kleinig heden. Zóo de kleeding der LudwigswaM era tegenover die van de heeren uit Berlijn zóo de groote eenvoud der raeubileering van de vertrekken in het provincie-stadje en de luxe der kamer te 3erlyn de pijp en de sigaar van 't fabrieksstadje naast de cigaret der hoofdstadzelfs de koppen der couran ten waren welverzorgd. Dj rollen zaten er best in en werden ge speeld door hen, die er buitengemeen voor geschikt waren en die met zorg waren ge kozen uit de kleine bent. Daar werd niet écu oogenblik gechargeerd waartoe dillottanten al zoo heel licht komennergens word het dik opgelegd wat zelfs beroeps-artisten zoo af en toe ple gen te doen. De dialoog liep, de standen waren natuurlijk, het spel was ongedwon gen, juist rlsof er geen publiek in de zaal was. Van mooidoenerij geen sprake. 't Gaat natuurlijk niet aan, de verschil lende «rollen" stuk voor stuk te bespreken; maar wel mogen we zeggen dat <fe oude Sohreuder een type vaneen père-noblewas dat Sabine heel den avond door mooi spel te genieten gaf; dat Walter Lenz zeer uit stekend was; dat doktor Crusius en zijn vrouw oer-typen waren; dat rector Arustedt zeldzaam goed was doch we zouden slechts in herhaling treden. Wat zei Crusius die passage uit «Germi nal" mooi en hoe vol verbazing klonk Lenz' vraag: «Leest u Zola, dokter?" En hoe in- leuk was die champagne-kuur toen Lenz opeens zoo'n hevigeo aanval van influenza provincialis kreeghoe ontzaglijk de ont dekking van dit snood bestaan, door de leeskrans nog wel. De zeer korte tusschenpauzen werden op hoogst verdienstelijke wijze aangevuld door het piano-spel van twee leden van «Thalia", die alsmede warm applaus oogstten. Geeu wonder, dat het Bestuurslid van «Ons Huis" bij zijn dankwoord den wensch uitsprak, dat «Thalia" nóg eens zoo'n prach- tigen, hoogst amusanten avond mocht geven. Nogmaals herinneren we aan de bijeen komst hedenavond half acht in de Industrie school, Viandenstraat 17. leder is welkom en heeft het recht, be langstellenden mee te brengen. Wil men óok denicen aan de openbare vergadering, morgenavond te acht uur in «Het Valkje" te houden waarbij werklieden reglement on loonsregeling ter sprake komen. Omtrent mej. Wijbauw en den heer Crikboom, die Donderdagavond in „Amicilia" het tweede concert zullen geven, hier gearrangeerd door de „Algemeene Muziekhandel", voorheen Stumpff en Koning, te Amsterdam, schrijft de heer Sib- macher Zijnen in het „Hdbld." Zoowel de violist Matthieu Crickboom als de zangeres Gabrielle VVybauw, beiden uit Brussel, waren hier, meen ik, nog onbekend. Dusniet bijzonder veel publiek ia de kleine concertzaal. Misschien zou 't niet voller zijn geweest indien bun namen bier bekender klank hadden gehad. Want het overstelpend aantal concerten—nu déAr behoef ik wel niets van te zeggen. Weinig artisten zijn zoo onzelfzuchtig als de pianist Eduard Zeldenrust die, tusschen zijn optreden in Engeland voor 'n vorstelijken kring en zijn aanstaand concert voor de Parijsche automo bielclub, in zijn tijdelijke woonplaats zich deed interviewen en porlretteeren (men zie „De Week" van heden), en verzekerde dat hij, ondanks de voordeeligst denkbare aabiedingen er voor bedankte om een concert hier te geven omdat hij in den geweldigjgrooten siroom geen drupsken wilde bijdragen. Dat is 'n hu maniteit, die in de eertse plaats door verplichte concert-bezoekers wordt gewaardeerd Niet velen deuken zoo. Zij wenschen hun kunst te toonen, al zou het betalend publiek zich onthouden en zij uitsluitend voor genoodig- den spelen. Er moet over hen gesproken en geschreven worden. Hoop doet levenwie weet wat de toekomst brengt. Niet ieder is in de- gelegenheid zich in de gouden stralen van hoo gen gunst te koesteren. En zoo gaand de kun stenaars de wereld in, of in de gewone taal, „den boer op". De „boeren" zien hen wel eens graag, komen I Matthieu Crickboom is een zeer knap violist. Hij strijkt een krachtigen, klankrijken toon, en heeft zijn talent tot 'n bijzondere hoogte van virtuositeit ontwikkeld. Zelfs in de technisch lastige presto-passages Dewaart hij de zuiverheid, maar bovendien openbaart zijn cantilene edel gevoel. Zoo deed hij zijn viool het Air van Tartini werkelijk teer zingen en droeg hij de romance van Wieniawsky inet nobel sentiment voor. Doch kon hij zijn verbazende vaardigheid toonen, als in de Variaties en cadens van Corel- lis „Folia", in het Finale van Wieniawky's overbekend D-mol-ooncert, dan vooral was Crickboom in zijn element. Hij speelde ook een compositietje van zich zelf, een „Ballade" en nuchter stukje „Nocturne waarna hij,als con trast, het vuurwerk uit Sarasate's „Jota Arra- gonesa" spatten deed. De oude Italianen stonden natuurlijk voor-op het programma: met een Pre ludium en x\llfcgro van Veracini was hy aan gevangen, volgens het programma uit het jaar 1720, Zou Joh. Seb- Bach aan dit Allegro ge dacht hebben toen hij Bromua' aria „Putron, das macht der Wind" schreef voor ziju wereld lijke cantate „Phoebus undPan"? De violist had een uiterst dankbaar audito rium, dat dit gevoel ook voor de zangeres aan den dag legde. Zoo iets scheen mij minder goed verklaarbaar. Mejuffrouw Gabrielle Wij- bauw is opera-zangereshaar zang zal op het groote tooneel waarschijnlijk beter voldoen dan in de kleine zaal, waar we alles zoo goed hooren kunnen. De stem is in het medium mooi van timbre, do toon werd dikwijls sterk opgedreven de voordracht bleek zeer ongelyk. Een paar liederen van Bach waren een allerongelukkkigst begin; een aria van Handel maakte beteren indruk. De aria „Divinités du Styx" uit Gluck's „Alceste" bleef uiterlijke geluidaopbrenging, en niet altijd fraeie. Veel meer bevredigen deed mij de voordracht van Franck's vertelling „Robin Gray" ook wel een ballade van Borodine. Ten slotte heeft mejuffrouw Wybauw met voel ovor- tuiging en voortreffelijke zeggingskracht de groote aria van Caasandre uit Berlioz' „La Prise de Troye" voorgedragen het «enige werk, dat de componist nooit zelf heeft mogen hooren (met uitzondering van deze aria en het duo van Ca»- sandre en Chorèbe). „Oh' ma noble Cassandre, mon héroïque vierge," schreef Berlioz in zijn Mémoires „il faüt me rósigner, je ne t'entendrai jamais et je suis comme le jeune ChorèbeInsano Cassandrae inceuaua amore. Men weet, dat te Brussel, de stad waaruit de viool- virtuoos en de opera- zangeres van dezen avond ons land bezoeken gaan, een opvoering niet alleen van „La Prise de Troie", maur van geheel de muzikale tragedie „Les Troyens" wordt voorbereid. Een gebeurtenis, wuarheen de zang van mejuffrouw Wijbauw met prijzenswaardigen nadruk ons gewezen heeft. Het programma voor Donderdagavond is vrijwel gelijk en luidt: 1«. Prélude et AllegroVeracini. 6. Air tendreG. Tarlini. e. La FolliaA. Corelli. Théme, Variation et Cadence Voor te dragen door den heer M. Crickboom. 2a. Vittoria mio oore!Carissimi. b. Quella fiammaB. Marcello. c. Alceste (Divinités du Styx) G. von Gluck. Voor te dragen door Mile G. Wybauw. 3. Concerto iu d-mollH. Wieniawsky. Allegro Moderato. Komanco. Finale (Alle Zingara). Voor te dragen door den heer M. Crickboom. 4a. Robin GrayCésar Franok. b. La Princesse endormie A. Borodine. 3. La prise de Troie (Air de Cas sandre) H. Berlioz. Voor te drageu door Mile G. Wybanw. 5a. BalladeM. Crickboom. b. NocturneM. Crickboom. o. Jota AragonesaP. Sarasate. Voor te dragen door den heer II. Crickboom. Begeleiding Mevr. M. Crickboom. Aanstaanden Vrijdag 22 December worden door het «Leger des Heils", in Amicitia bioscoop-voorstellingen gehouden, waarop wtf gaarne de aandacht onzer lezers willen ves tigen. Een serie nieuwe levende beelden, alle streng redelijk, sommige humoristisch, andere meer ernstig, zullen worden vertoond. Bij enkele stille beelden zullen meerstemmige liederen worden gezongen. De Bioscoop-voorstellingen van het .Leger des Heils" zijn steeds ue meest gunstige beoordeelingen in de Pers te beurt gevallen. De «Telegraaf" schreef: Zulke avonden werken in hooge mate psedagodisch. Veel meer dan urenlange redevoeringen zeggen een serie levensgroots, op 't doek getooverde beelden. De prachtige, gekleurde beelden, werden met uitroepen van bewoudering begroet De vaak komische levende pboto- graphieën deden de menschen vaak gieren van pret. Het »Rotterdamsch Nieuwsblad": Het waren zeer actueele en leerzame beelden, welke op het doek werden gebracht. De «Nieuwe Courant": Een groote men- schenmassa was gisterenavond «Tivoli" bin nengestroomd om gedurends eenige uren in verbazing te staren naar de feeërieke tableaux door de groote bioscoop der Leger des Heils-brigade op het witte scherm ge worpen. De Bioscoop-brigade heeft aan een uitgelezen schare een genotvollen, echt stich- telijken avond geschonken, die nog lang na dezen zijn invloed ten goede zal uitoefenen, De «Apeldoornsche Courant"De hon derden toeschouwers, onder wie van allerlei stand, smaakten werkelijk een genot vollen avond. Om iedereen in staat te stellen deze voor stellingen bij te wonen, Is de entree laag geiteid; men zie de advertentie hier neven. De rijwieldieven schijnen 't in de laatste dagun voorzien te hebben op de genees- heeren. Nu weer is de dokter van Monfoort de dupe geweest van zoo'n langvinger. Zater dag bijna op 't zelfde uur als collega K. zijn rijwiel verspeelde werd des dokters karretje weggespurt. De politie uit Montfoort er achter aan doch te Amersfoort vond zij niets. Dat was iets voor de Amersfoortsche re cherche, die dan ook Zondag den rijwieldiet aanhield, met het rijwiel nog wel. Een landbouwer uit Ambt-Doetinchem verkocht op de paardenmarkt te Hongeloo G.) een paard aan een koopman uit Amers- oort, die, daar hij geen geld bij zich had, beloofde, den volgenden dag de verschuldigde f350 over te zenden. Tot nu toe is hieraan niet voldaan, terwyl by onderzoek te Amersfoort, bleek, dat de man daar niet bekend is. Misschien een beetje vergeetachtig. Verstandig is, wie in het hopen zich op teleurstelling voorbereidt; wijs degene, die na een teleurstelling nieuwe hoop voedt. Even vóór het afdrukkei ontvangen we van den uitgever «Becht's Wekelijksche me morandum", een werkelijk fraaien en hoogst practischen kalender voor 1907. Vooral iemand die, hetzij als ambtenaar hetzij als zakenman, veel te onthouden heeft,zal van dezen kalender heel veel nut hebben, terwijl de prijs slechts 75 cent wer kelijk zeer gering is.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2