Stadsnieuws. aandrang toegegeven, omdat ik zeide hot niet biJlnk te vinden, dat de f1500 werd terugge bracht op f1000. Toen kwamen wij op een oyfer, dat in die omstandigheden billijk was te noemen, maar nu zijn de omstandigheden dit jaar gewijzigd en nog ongunstiger voor Amers foort geworden Ik meen, dat het subsidie gelyk moet blijven aan da. van verleden jaar. De Minister zegt, dat f 10 000 het normale subsidie is, waarvan slechts om bijzondere rede nen kan afgeweken worden. Welnu, voor Amersfoort geld m die bijzondere redenen. Qeen gemeente heeft zooveel buitenleerlingen als Amersfoort en 's Ministers voorganger zeide dan ookindien er ten bate van Amersfoort een vermindering kwam in het aantal buitenleer- liugen dan zou er reden zijn om dat verhoogde snbsidie te verminderen. Nu gaat de vergelijking van den Minister met andere gemeenten niet op, want Arnhem heelt wel is waar meer uitgaven in totaal voor de Hoogere Burgerschool dan Amersfoort, maar Arnhem heeft maar 75 buitenleerlingen; een groot verschil dus met Amersfoort. Acht de Minister het billijk, dat ingezetenen van de eene plaats medebetalen in de kosten van opvoeding van kinderen van ouder# die elders wonen? Dat is onbillijk. Kr zou in Amersfoort een Rijk#- Hoogere Burgerschool moeten komen juist met het oog op die buiten- leerlingen. Onderhandelingen met die strekking zijn indertijd door den Minister Goeman Borgesius gevoerd, maar zij ziju niet tot een goed einde kunnen gebraoht worden. De gemeente heeft toen gedreigd de bnitenleerlingen van de school af te doen en heeft zelfs voor die leerlingen het schoolgeld verhoogd. Toen zijn allerlei klachten gerezen en is een toestand ontstaan, die ten nadeele ven het onderwijs was. Er is onder den vorigen Minister een modus vivendi gevonden, die deze Minister in het belang van het onderwijs moet blijven handhaven. Als de Minister, doorgaat met hot Rijkssubsidie te verlagen, dan zouden weder maatregelen door de gemeente kunnen geaomen worden, welke noodwendig ten nadeele van het onderwijs zullen s rekken. In het belang dus van het onderwijs kom ik Dogmaals met de vraag tot den Minister, om dit jaar nog het subsidie to laten zooals het is. Dan kunnen wij het volgend iaar verder zien. Is dan het getal buitenleerlingen verminderd, dan zal ik de eerste zijn om den Minister te prijzen als hij een matigen aftrek van het sub sidie voorstelt. De heer Rink, Minister van BinnenlaDdsche Zaken: Mijnheer de Voorzitter! Ik heb alleen gezegd, dat het mij leed doet, dat ik aan het verlangen van den geachten spieker niet kan voldoen. Naar mijn overtuiging is juiat de modus vivendi ten aanzien van Amersfoort, dat wij geleidelijk tot een normaal subsidie terugkeeren. Toen dat verleden jaar niet geleidelijk dreigde te gaai», heb ik er in toegestemd, den geleidelijken weg te volgen, en daarop moeten wij nu verder gaan. De beraadslaging werd gesloten en onder artikel 135 zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Prof. dr. T. Cannegieter, kerkelijk hoog leraar aan de Rijks-uoiversiteit te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondagochtend te half elf voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk, bier. Tot ouderlingen bij de Gereformeerde kerk aan de Langegracht zyn herkozen de heeren O. G. Veenendaal eu D. Eggink; tot diakenen, de heeren H. J. Bast, H. vau Haselen en D. van Schooneveld. In bet Aartsbisdom Utrecht is voor bet klein-seminari-: te Culemborg bijna een ton gouds bijeengebracht. Aan het Rijks-telefoonkantoor is tegen den bekenden lagen prijs verkrijgbaar de De- cember-uitgave van den Rijks-gids voor den telefoondienst, uitgegeven door het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie. De Raad dezer Gemeente zal aanstaanden Donderdag in oponbare zitting bijeenkomen. Met ingang van i Januari zijn bevorderd tot agent van politie 2e klasse P. van Ger- deren en J. D. van Veenendaal en zijn be noemd tot agent '2e klasse J. Seegers en tot agent 3e klasse H. J. Cossen. Do beer H. Oorver, tijdelijk leeraar in Natuurkunde aan Let Gymnasium en de Hoogere Burgerschool hier, is benoemd tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool' te Dordrecht, doch heeft zijn sollicitatie inge trokken. Voor het Voorbereidend militair onder richt hebben zich uit deze Gemeente aange meld zeven jongelieden. Do aangifte is nu gesloten. Luitenant A. P. I.ouman, van het 5e regi ment infanterie, is bevorderd tot kapitein by dat korps. Mgr. dr. J. J. van Thiel zal 1 Januari het presidium van het seminarium der Oud- bisschoppelijke klerczie overdragen aan den heer T. van Santen, thans pastoor te Dor drecht. «Alles bezet" klonk 'l cns Dinsdagavond even na zevenen reeds tegen toen we by een der vyf gebouwen van de Industrie- en Huishoudschool kwamen. Eerlyk gezegd, we dachten dat onze zegs man een grap maakte om rtfn leedwezen te verbergen, dat zy voor wie de bijeenkomst was belegd allen waren weggebleven j doch 't bleek waarheid te zyn. Alles was reeds vóór half acht bezet en wie na dien tijd kwamen, moesten zich tevreden stellen met een bankje, eau tafel, alle denkbare nood- zitpiaatsen. De heer Wesseling, die de bijeenkomst opende, constateerde dan ook tot zijn groot genoegen, dat hij uier nog nooit 2oo'n vollo zaal had gezien, zelfs niet by de officieele opening der school, en noemde deze zóo drukke opkomst een schitterende belofte voor de kostelooze cursussen, die mej. De Holl zich voorstelt ook hier te geven in de kunst om voor weinig geld een voedzame pot te leeren bereiden door hen die met een kleine beurs veelal grooten honger moeten stellen. Mej. De Holl, de bekwame Directrice dei- school, die reeds in Den Haag dergelijke cursussen gaf, deelde hierop mee, dat reeds in het begin des jaars ter sprake werd ge bracht het geven van cursussen om eenvou dige, degelijke en goede maaltijden te leeren bereiden voor weinig geld, doch dat de nieuwe inrichting te veel zorgen eischtedan dat aan dat voornemen ook gevolg kou ge geven. Spr. noemde deze cursussen van hoog belang voor gehuwde vrouwen en volwassea meisjes, die geëngageerd zyn; zij rekende er op, dat de eventueele deelneem sters allen althans zoo ongeveer reeds konden koken. Elk mensch verlangt naar geluk, doch vergeet allicht, dat de beste bron van geluk ligt in het huisgezin, waar 't gezellig en goed moet wezen. En nu zegge men niet, dat dit alleen kan voorkomen als er volop geld is; ook zij die zuinigjes moeten leven, kannen dit bereiken, als zij maar met overleg te werk gaan. Doch daartoe behoort de vrouw vakkennis te hebben. Vakkennis is even noodig voor de vrouw als voor den man, anders gaat hetgeen de man met hard werken verdient, weer ver loren door de onkunde der vrouw. De man heelt veelal vakkennis; by de vrouw echter is dat lang niet zoo algemeen. Zoo menige vrouw, die gaat trouwen, zegt nog: »Ik zal 't wel leeren als ik getrouwd beu'' en sommigen hunner leeren dan inder daad het huishouden op de beste wijze be stieren, doch langs harden weg, door schade en schande en beleven eerst veel huwelijks ellende. Het sterven van kindertjes in hun eerste jaar, het loopeu van dei man naar herberg of sociëteit zijn ernstige aanklachten tegen bet gebrek aan vakopleiding. Spr. herinnerde nu hoe '25 jaar geleden hier te lande het eerste huishoudonderwijs werd gegeven, omdat het destyds zoo kost baar was, aanvankelijk uitsluitend aan meer bevoorrechten en hoe van lieverlede dat ouderwijs ook werd toegankelijk gemaakt voor minderbedeelden, doch door dezen met vrij algemeen wantrouwen werd begroet. Menige moeder en niet alleen uit den warkmansstand gevoelde zich diep belee- digd, dat zelfs maar verondersteld werd, dat zij haar taak niet verstond en zeide op hoogen toon «ik zal 't mijn dochters zelf wel leeren". Die zoo spraken, vergaten dat de tijd van grootmoeder niet meer is die van kleindochter, dat ei nu niet meer in buis wordt gesponnen, genaaid, gehakken, enz. En ook, dat, al heelt iemand ook nog zoo veel vakkennis, zij nog niet altijd den slag heeft, die kennis mee te deelen aan anderen. Alle ouders kunnen lezen en schryven; toch zenden ze hun kinderen naar school om dat te leeron. Een militair, die jaren lang gediend heeft, ziet zija zoon even goed indeelen voor de militie en de militaire vakopleiding als den jongen van iemand die nog nooit een geweer in handen had. Vooral de moeder in het arbeidersgezin kan geen goede leermeesteres zijn. Immers zij heeft altoos tyd te kort en kan haar kin deren wel bezig houden, hun soms ook wel iets leeren, doch zoo'n meisje is dan lang nog niet altijd «aardige hulp". En zoo'n moedertje doöt heel verkeerd, boos te worden als de mevrouw, bij wie haar oudste dochtertje het eerste dienstje vond, zegt, dat het kind zoo weinig kent. Zóo moest het wel komen, dat huis houdonderwijs werd erkend als een volksbelang en dat men ging inzien dat, evenals voor jongens de Ambachtsscholen, voor meisjes de Huishoudscholen noodig zijn. Op deze scholen wordt reeds den kinderen vakkennis bijge bracht en worden reeds volwassen meisjes op juiste wyze ingelicht omtrent hun taak als huisvrouw en moeder. Uit het zeer ryke gebied van het onder wijs op deze scholen wilde spr. voor dezen avond behandelende voeding. Evenals de bloemist leert welke aarde bij geven moet aan zyn planten, de fokker welk voedsel hij moet geven aan zyn vee, moet de mensch weten welke keuze van levens middelen als verzamelwoord genoemd voedsel hij moet toedienen opdat het pasgeboren kind, van 7 of 8 pond, kunne opgroeien tot oen flink mensch van 140 of loO pond. Ieder weet wel waarom men moet eten, doch niet ieder weet nog, dat eten en voeden twee zeer verschillende zaken zyn. Wil men de zoo hoog noodige menschelyke warmte bewaren en verzekeren, dan moet men het lichaam voeden. Waardelooze stoffen vullen wel de maag, doch geven aan hetpasgeboren kind niet die stoffen welke liet noodig heeft um voldoende beenderen, bloed en spieren te vormen, zóo, dat het een sterk mensch wordt. Daarom is het niet onverschillig, juist te kunnen kiezen uit de zoo lange lijst van levensmiddelen. Een hoogst belangrijk voedingsmiddel is eiwitstof en noodig is 't dus eitwitstof te geven. Doch dat is daarom niet altijd een ei, dat nu 8 cent kost; dat kan er bij menigeen niet at, maar 'tis niet noodig bovendien; men kan met veel minder geld toe. Reeds Vader Cats heeft het zoo juist gezegd «Honger kost den mensch niet veel maar hoogmoed en een lekkere keel". 't Is niet noodig, dat men steeds in zijde gekleed is; ook in katoen kam men geluk k:g zyn. Zoo gaat het ook met de voedingsmiddelen. Spr. vergeleek nu verschillende voedings middelen die het zelfde eiwit-gehalte hebben, doch waarvan de prijs zeer uiteenloopt. Als basis nemend een ons stokvisch van 10 cent dan zyn daarmee gelijk 1 ons stokvisch voor 10 ct. 4 kallsvleesch 56 4 rundvleesch 44 4 varkensvleesch 40 4 paardevleesch 24 1 gezouten haring 20 D 1 zoutevisch 61/2 volle melk 16 afgeroomde melk karnemelk «Va zoetemelksche kaas 30 magere kaas 11 13 stuks eieren 101 boonen of erwten 10 S 4 Kilo aardappelen 28 brood 8 havermout 6 curatjiosche mangeltj'es 24 (Heel aardig was de uitroep „Hoe is 't mogelijk" toen spr. het stukje geweekte stok visch naast de groote bak met vier Kilo aardappelen zette en herhaalde, dat in beide precies evenveel eiwit aanwezig was, terwyl de prijs zóo veel verschilde). Spr. vervolgde, dat men er vooral op dient te letten, onvervalschte levensmiddelen te koopen (dusboonen, erwten, enz. in plaats van brood met gips of zaagsel) en dus óok niet te veel te letten op zoogenaamde koopjes. Ook hier is goedkoop meestal duurkoop. Spr. meende het bewijs geleverd te hebben, dat zelfs de huismoeder die slechts overeen klein weekgeld heeft te beschikken, toch kan zorgen voor voldoend voedsel. In plaats van steeds kool met aardappelen en aardappelen met kool te geven, moet men de maaltijden eens afwisselen. Dat dit kan, heeft het mee gedeelde staatje bewezen. En is al eens een maaltijd een beetje zuir.ig geweest, dan vuile m8n het tekort aan met een halven Liter karnemelk of geve bij het avondbrood een stukje schar. Hoe men dit doen kan, hoopt spr. uit een te zetten op de eigenlijke lessen, waar veel zal gepraat en gevraagd, maar óok samen maaltijden zullen bereid worden. Die lessen zullen in Januari aanvangen en over 10 of 12 avonden van 2 uur loopen. De deelneemsters behoeven niets te betalen en slechts tot éen zaak zich te verbinden en weltrouw te komen. Overigens zijn ze geheel vrij, óok om het geleerde toe te passen. Als er veel deelneemsters zich aan melden, zal spr. deze volgorde nemen: 4. huismoeders, 2. verloofde meisjes, 3. de overigen. Volgt men dezen cursus dan zullen de deelneemsters geen zieken gezond maken, maar wel kuDnen zij dan voorkomen, dal gezonden ziek worden en ook voorkomen, dat de man naar de herberg loopt omdat hij zoo'n flauw gevoel heeft in den maag, die wel gevuld werd, doch niet met voedsel. Spr. liet uu een hooikist zien van het ge wone model en ook een hoogst eenvoudige, bestaande uit een mandje met houtwol waarin de pot met eten omwikkeld was met los papier, oude couranten. Zij deelde mede, dat een hooikist f3.50 kost, doch voelgoed- kooper zelf te maken is als men maar een huisgenoot heeft, die wat kan knutselen. Zoo'n mandje is te maken door iedereen. In de hooikist was gaar geworden een zeer smakelijk maal, bestaande uit groene erwten met winterwortelen, waarover voor 't oog wac peterseliesaus was ge daan en dat heel wat voedzamer is en veel smakelijker bleek dan de beroemde kool met aardappelen en aardappelen met kool. De erwten waren slechts 20 minuten gekookt en bleken na twee en een half uur volkomen gaar te zijn. In het mandje wa9 rijstebrij van tapte (onder) melk met curafaosche mangeltjes. De lijst was slechts vijf minuten gekookt; na drie uur was 't gerecht gereed en ook dit bleek smakelijk. Spr. deed uitkomen hoe, bij gebruik van hooikist of mandje, moeder de vrouw gerust van huis kan gaan zonder vrees te hoeven hebben voor ongelukken met het beruchte petroleum-stel, door de zonder toezicht thuis blijvende kleinen veroorzaakt. Na deze twee proefjes van juiste kook kunst waarin met graagte werd gebeten, al vond men de combinatie iu den aanvang ook hoogst vreemd werd-gesmuld van chocolade (Blooker's Daalders-cacao met taptemelk) en daarbij gezegd hou men, in plaats van volle melk te nemen, die velen te zwaar is, voor de zelfde 8 cent kon krij gen '2>/2 Liter of twintig kopjes chocolade. Nadat" de heer Wesseling een woord van dank had gesproken tot hen die waren ge komen en tot mej. De Holl die op zóo be vattelijke wijze luid gesproken, word gelegen heid gegeven, zich aan te melden voor den cursus. Niet minder dan zeven-en-dertig vrouwen en meisjes meldden zich aan. Wie heeft zoo'n groot aantal durven ver stellen Een reusachtig succes, waarvoor mej. De Holl groote hulde toekomt. Zeven-en-dertig deelneemsters. Moge nu toch de Gemeente volgen het goede voorbeeld, door hot Rijk, de Provincie en het departement van het »Nut" gegeven, en de Industrie- en Huishoudschool helpen aan een eigen gebouw. Als de Gemeente het aangevraagd subsidie verleent, dan volgen Rijk en Provincie, die de subsuliën reeds toestonden. Nu zóo overtuigend blijkt, dat ook de kleyne luyden dit onderwijs verlangen, zal 't niet goed meer mogelijk zijn, den goeden gang van zaken in de school tegen te houden. Waar het getij veranderd is, dienen ook de bakens verzet; De Kerst-vacantie op de Lagere scholen begint morgenmiddag om 4 uur en eindigt 3 Januari. Velen kleinen zal 't wel zeer spijten, dat «Kindervoeding" dan óok vacantie houdt. Maar er zijn, door de groote werkloosheid, dit jaar ook zoo veel hongerige maagjes en de giften vloeiden zóo traag, dal het Bestuur van «Kindervoeding" wel niet anders kon. In de onder voorzitting van ds. W. J. Meiners gehouden Jaarvergadering v/iu de «Yereeniging voor Chr. nationaal schoolon derwijs" bracht de Penningmeester, de heer K. vau der Burg, hot fiuanlieele verslag uit. Daaruit bleek, dat de Ontvangsten bedroegen f 12 993.80s en de Uitgaven f 13 0D5.606, zoodat er een nadeelig saldo zou zijn vau f 11.80, bij een geraamd tekort van rond 1' 1250.00 Aangezien echter het Ryks-subsidie toi 30 Septemuer nog niet is ontvangen, is er feitelijk een batig slot van f5831.00. De Begroeiing voor 1900/07 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op f 15 531.54. De post voor schoolgeld is daarin f 000 lager geraamd dan voor het vorig boekjaar. Nogmaals zy herinnerd aan het concert- Crickbo"in-Wybauw, dat hedenavond-, en de Bioscoop-voorstelliug van het Leger des Heils, welke morgenavond in «Amicitia" wordt gegeven. Zaterdag komt SpeenhofPs Vrije tooneel weer in «Amicitia" met een mooi programma en een splinternieuw nummer. Omtrent een vrijwel gelijkluidende voor stelling, te Groningen gegeveo, lezen we in de »N. Gron. Crt.' Een reusachtig succes is de vooretelling van gis terenavond voor „Het Vrye Tooneel" geweest. En zeker in de eerste plaats door de opvoering van „Zyn Edelachtbare, of Het Vrye Tooneel iu duizend Vreezen", een oorspronkelijke, historische schets in öen bedrijf. „Zyn Edelachtbare" dankt, zooals men weet, zyn ontstaan aan het optreden van den Burge meester van Helmond, die een voorstelling van het rye Tooneel" verbood. Natuurlijk doen handige menscheD, als de leiders van het Vrije Tooneel zijn, daarmee hun voordeel. Beter reclame dan een der gelijk verbod is haast niet denkbaar. Want iedereen wil „Zijn Edelachtbare'' op de planken zien, wil er getuige van zijn hoe er een loopje wordt genomen met des Burgemeesters opvattingen van wat eer en deugd is. Do schets is heel handig in elkaar gezet door den heer A. Schinitz en de vertooners, 'ieven leden van het Vrye Tooneel, zorgen voor de rest. De heer Nap do la Mar ia „Zijn Edelachtbare", eeu prachtig type van eeu dorpsburgemeesterde heer Speeuboff en mevrouw zingen hun liedjes, terwyl mevrouw De la Mar—Klopper als Isadora IJuucau optreedt. Twee loden vau een plaatselijke vbreeoiging. „Voor eer eu jeugd" eu een dorpsveldwachter doen het overige aan de uitvoering van dit «takje vol geest en humor. Voor 't overige was de voorstelling zooals gewoolyk. De heer Speenboff zong liedjes, mevr. SpeenbotT deed hot zelfde, de heer Nap de la Mar trad opals humorist, terwyi voorts een tweetal kluchten Y/erden opgevoerd, door het echtpaar Bpeeuhoff en door den heer en mevrouw Do la Mar. Natuurlijk met het resultaat dat er zooveel geap plaudisseerd, werd dat de artisten er zonder toegift Hoins niet afkwamen. De plaatselijke afileeling van het «Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" zal 28 dezer bier vergaderen. De heor H. A. Vermeulen, veeartste Utrecht, zal spreken over tuberculose bij rundvee. Voorzien rocét worden in twee Bestuurs- functiën door het periodiek aftreden van don heer J. B. de Beaufort, die, na dertig jaar Voorzitter te zijn geweest, zich niet herkies baar stelt, en den heer D. Lam. Hot maanriblad„Androcles" vestigt er de aandacht op, <lnn onder de trekhonden, eu wel voornamelijk do honden van vischkooplui, schurft zóo algemeen is, dat men in plaatsen waar de dieren dagelijks passoeren of verblijven, deze ziekte als oen zeer ge woon verschijnsel aanmerkt. Zóo zelfs, dat dezovor- vorschrikkelyke ziekte niet eens als zoodanig wordt beschouwd. Dit blykt ook hier uit, dat de houders dior honden ze nog steeds ongestraft kunnen gebrui ken, niotttgen staande artikel 82d van Reglement 1op de wegen o.a. bepaalt, dut hondeD. die kennelijk ziek, kreupel, gewond zyn niet als trekhonden mogen gebezigd worden.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2