Advertentiën. So cieteit Amicitia. Pianolessen. A. L. VERSLUYS, Lichldrukkfirij, SteeDdrakkerij. FRITZ FIKËNSCHER KÏÏHSTIOTOGMFIB VEHDEOQTINBEN. TOEZICHT en LEIDING Keukenmeid, Zuider Hypotheekbank De heer Van Esveld «egt, dat de Voor zitter sprak van een subsidie van f2000 en de heer Van Kalken noemde f2000. Spr. meeni, dat do heer Van Kalken het dichtst bij de waarheid is, want het tekort rit ook in de af lossingen. De tram zal best zijn geholpen met f2000. De heer Veis Hep ontraadt, thans.een beslissing te nemen, doch wil gaarne het voorstel- Gerritsen steunen. Het nader onderzoek en de nader relatie met de Maataohappij opent wellicht ni uwe gezichtspunten. Wethouder Gelosse zegt, dat er nu drie voorstellen zijn, een van den heer Gerritsen, een van den heer Plomp en een van den heer Van Kalken. Bpr. acht het voorstel-Gerritsen het meest geschikte. Immers het voorstel-Plomp zul vooral doen uitmaken of de tram een be hoefte is. Vijf leden zullen dit beter beslissen dan drie. De Voorzitter kan zich volmaakt ver eenigen met het door den heer Wethouder ge sprokene. De heer Plomp moet opmerken, dat hij geen voorstel deed, doch alleen de vraag stelde aan B. en W. waarom zij de zaak willen over laten aan een commissie e i die niet zeiven afdoen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het voorstel-Gerrilaen overnemen en voorstellen tot leden der commissie te benoemen de heeren Gerritsen, Plomp, Van Esvelii, Van Duinen en Oosterveen. Waartoe met algemeene stemmen wordt be sloten. Punt 8 (adres Gemeente-werklieden) gaf geen discussie. De Voorzitter deelde mede, dat hierover was ingekomen een voorstel van den heer Van Esveld, luidende: de Raad, gezien het adres, kennis genomen hebbende vun het advies van B. en W. (ora volgens de vigeerende verorde ningen, waarbij een en ander is opgedragen aan B. en W., het adres tér afdoening in hun handen te stellen) besluit te benoemen een commissie van vijf leden om te overwegen of, en zoo ja, de rechts-positie van alle Gemeente-ambtenaren en beambten dient geregeld. De Voorzitter stelde voor punt 8 met dit voorstel te benandelen in de volgende ver gadering, te gelijk met het advies van B. en W. Waartoe z. h. st. werd besloten. Puul 9 was het verzoek van het „Amers- foortseh Vrijwilligerskorps" om, bij wijze van subsidie 60 kortjasseD, 60 kapotjassen, 60 pao- talons, een trom en een hoorn te mogen ont- van: en van de voormalige dienstdoende Schut terig. In de vorige zitting werd het gerenvoyeerd naar B. en W. met verzoek nadere inlichtingen te geven vooral omtrent de quaestie of ieder lid kan worden van die vereeniging. B. en W. schreven in hun nader pne-advies „Wij hebben geen termen gevonden, U tot inwil liging van het verzoek te adviseerenbovendien zyn wij bevreesd, dat een gunstige beschikking op dit verzoek later als een antecedent be schouwd zal worden tot verdere subsidieering van gemeentewege, weshalve wij de eer hebben, U voor te stellen, afwijzend op het verzoek te beschikken". De heer Rolandus Hagedoorn voelde zich niet erg aangetrokken door het advies van B. en W. voeral »m hun vrees voor een ante cedent. In de vorige vergadering ia voorlezing gedoaD van het request en dus van de gronden waarop het verzoek steunt. Bij spr. is daarvan blijven hangen, dut het een nuttige vereeniging is, die zelfs wordt gesteund door de aanzienlijksten in den lande. Nog zeer onlangs is bevolen, dat aan de commandanten van dergelijke korpsen do zelfde eerbewijzen moeten gedaan als aan officie ren van het leger. Veel jongelieden zouden willen toetreden, doch zyu niet in staat de kosten der uniform te bedruipen dan wellicht bij kleine wekelijksche beetjes. Op verschillende plaatsen werden deze vere^niginge" reeds geholpen op de wijze zooals thans hier wordt gevraagd. Voor hen ie de Schut terij op een prachtigeu tijd weggegaan. Het geldt hier bet steunen van \mersfoortsche ingezetenen, die in tijd van nood hun best willen doen. Spr. kan zich dan ook niet begrijpen, dat B. en W. andermaal weigerden. Wat zal zoo'n oude jnsof oude broek opbrengen bij onderhandschen ver koop? yfooeven nog was min niet geheel onge neigd, f2000 toe te staan voor de train zou men dun nu een f 26 of f 50 weigeren De heer P lomp berrinnerde, dat hij in de vorige zitting verzocht, de beslissing aau te hou den tot wiidioopiger inlichtingen zouden zijn gegeven. En spr. zag slechts een Reglement waarin wordt verwezen naar Statuten en huis houdelijk reglement, doch niet vond spr. ant woord op vragen als dezewat doet voor deze vereenigirigen de Staat, wat dragen de leden bij, oit welke categorieën kotnoo die leden, moeten zij uniform dragen, enz. Spr. meent, dat B. en W. zich een beetje hebben afgemaakt van de beant woording. Zou 't niet beter zijn, ook deze zaak nog eens aan te houden De Voorzitter meende, dat nader onder soek niet veel licht zal brengen. Spr. is Eerelid der vereeniging en knu mcedeelen, dat ieder lid bgdraagt naar mute van zijn krachten doch cat is te weinig, zoodat de kas is uitgeput. B. en W. meenden, dat het korps misschien spoedig uiteen zou gaan, wat hun óok al een reden was. geen steun voor te stellen. Wethouder CeloBse zegt, dat indien do heer Plomp reeds in de vorige vergadering zijn verzoek om inlichtingen zóo had gepreciseerd als nu, die inlichtingen wellicht reeds thans konden gegeven zyn. Overigeus is er niet zoo'n haast bij deze zaak en zou ook spr. zijn voor uitstel. D« heer Van Esveld zou 'tnuttig vinden als B. en W. bij de gevraagde inlichtingen gaven een schatting der goederen. De Voorzitter vraagt of de heer Hugo- .doorn zich kan vereenigen met uitstel. Do heer Hagedoorn: Ten volle, M. d. V. Het voorstel-Plomp, tot uitstel wordt aange nomen met algemeene stemmen evenals dat van den Voorzitter om nu ook aan te houden de be slissing omtrent den onderhandschen verkoop van oud brandweer-materieel. Ook punt 10 (metsel-cursus) gaf lange discussie. De heer Gerritsen wilde even het rapport van B. en W. op zijn voorstel (zie vorig nummer) nagaan. Spr. is het niet met hen eens waar zjj schrijven „immers deze gelden zgn noodig voor de exploi tatie" enz. Dat kan niet, omdat er gebouwd moet worden. Wel is spr. het eens met hun schrijven„Boven dien meenen wij, dat de vraag'', enz; maar toch meent spr. te mogen opmerken, dat er af en toe wel een stuwkracht noodig is. Niet eens is spr. het met het einde der clausule „Er bestaat te meer aanleiding, de behandeling uit te stellen" enz. omdat dit is toekomst-muziek en geen argument. Immers dan zou de cursus eerst in 1908 of 1909 kunnen geopend. Spr. wil niet in herhalingen treden, doch releveeren dat het verzoek om een zóo klein subsidie uit de Gemeeute-kas reeds zóo lang geleden werd gedaan. In Juni 1906 is afgestemd het voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken en met algemeene stemmen aangenomen het voorstel-Plomp om een afwachtende houding aan te nemen. Nu zijn we alweer een hal.' jaar later. Reeds in September was algemeen bekend, dat op de Begrooting van Binnenlandsche Zaken een extra-subsidie van f1500 voor dezen cursus werd gebracht. Ais de Raad thans niet beslist, dan is voor dit jaar zeker de kans verkeken om dit deel van vakonderwijs ook hier in te voeren. En al geeft de Raad de f500, dan nog zal alles gehaast moeten gaan omdat er nog moet worden gebouwd en men zoodoende toch niet vooi Juni of Juli gereed zal zijn. Al zou de Gemeente verplicht worden, ook een Burger Dagschool te stichten dan nog zal spr. stemmen voor de f500. Waar we steeds royaal zijn voor het onderwijs voor meerbe- middelden, moge we niet beknibbelen op dat voor minderbedeelden. De heer Plomp ziet geen aanleiding om terug te komen op het voorstel en heeft de vorige vergadering slechts gevraagd waarom deze zaak zoo lang traineerde. Moet echter de Gemeente een Burger Dagschool stichten dan vreest spr. dat er geen geld mag besteed voor onderwijs dat we niet verplicht zijn te geven. De financieele toestand der Gemeente is niet zoo best als enkelen wel willen doen gelooven. De bate uit de Gasfabriek zal kleiner worden nu zij moet aflossen en herstellingen doen. De Gemeente kan werkelijk niets buitengewoons doen en moet hoogst zuinig zijn en zich ont houden van alle niet-noodige uitgaven. Verhoo ging van belasthig is nu al niet meer te ontgaan. Mr. Heyligers wil het voorkomen, dat B. en W. niet zeer gelukkig zijn geweest in hun argumenten. Wat betreft de Burger Dagschool zijn alle dingen mogelijk, doch tot dusver is steeds ontheffing verleend van de verplichting om ook die te hebben. Ook de ontruiming van het Werkhuis is naar spr. meening geen argu ment. Spr. meent, dat alléén financieele over wegingen kunnen worden ingebracht. Wethouder C e 1 o s s e wil met een enkel woord de houding van B. en W. uiteenzetten voor wie het voorstel-Plomp een vingerwijzing was. Spr. deelt niet de meening van hen, die zeggen, dat er niet zoo'n groot geva-ir is voor een Burger Dagschool, vooral waar een autoriteit een soort dreigement gaf. Is er dan bij den metsei-cursus zöo groote baast? Slechts in drie Gemeenten bestaat die, Ware de financieele toestand der Gemeente roos kleuriger, dan zou er over te praten zijn. Nu is 't beter, even te wachten tot er zekerheid is omtrent de Burger Dagschool. De heer Veis H e ij n vraagt hoe lang de beslissing omtrent deal dan niet vrijstelling der oprichting van die school nog kan uitblijven. De Voorzitter antwoordt tot begin 1907 Overigens nemen B. en W. geenszins een beslissende houding aan tegenover den metsel- cursus, doch zeiden zij Bleehts: het is voorzich tiger te wachten tot we kennen de hooge eiBchen die een Burger Dagschool kan stellen- Mr. Heyligers meent, dat de beslissing omtrent den metsel-cursus dan wel kan wachten, Begin 1907 zal de Raad Jan heel anders staan tegenover dit vraagstuk. De heer Hagedoorn wil vrager, of, wan neer het Gemeente-subsidie eens werd afgestemd, ook het Rijks-subsidie vervalt. Spr. vraagt of hij zich vergist dat het Rijk niet zal betalen als met 1 Januari 1907 aiet is voldaan aan het be ding, dat de Gemeente f500 toekent. De Voorzitter: Ik kan hierop niet ant woorden. Wethouder CeloBse: Al wordt er niet dadelijk over beschikt, dan wil dit nog niet zeggen, dat niet in den loop van het jaar het bedrag niet kan worden getoucheerd. De heer Gerritsen herinnert, dat de zuak reeds traineert van Juni toen B. en W. den metsel-cursus niet wilden. Spr. drong aan op haast omdat de Stoats-machine zoo langzaam werkt, Ook moet er gebouwd. Het subsidie zal nu pas in Juli of Augustus kunnen worden getou cheerd. De Voorzitter ziet geen reden tot haast. Pas in drie Gemeenten is zoo'n cursus. De heer Gerritsen meent het een gelukkig verschijnsel te mogen achten, dat het ambachts- onderwijs hier zóo hoog staat aangeschreven dat het Rijk een buitengewoon subsidie van f 1500 per jaar wil geven. De heer Plomp moet opmerken, dat hij in de vorige vergadering tegen het voorstel van B. en W. stemde om een meerderheid te verkrijgen voor zijn voorstel tot uitstel. De heer Van Duinen zegt, in Juni geheel mee te zijn gegaan met het voorstel-Plomp om dut by meende, dat de zuak veel sneller n-sr beslag zou hebben gekregen. Spr. dacht toen aan een verband tusschen Burgerdagschool en metsel- cursus. Spr. aoht het ofler der Gemeente niet zoo belangrijk, dan dat men het gevaar voor mislukking mag loopen. Spr. wil ook herinneren, dat in de vergadering der Ambachtsschool van November 1906 alle werklieden-v ereenigiDgen het nut van een met sel-cursus hebben betoogd. Een gebouwtje daar voor zal op zijn vroegst thans anderhalf jaar later gereed zijn. Spr. stelt voor, niet langer te wachten. Wethouder Celosse zou dezen metBel- cursus ook zeer aangenaam vinden, doch de uit latingen van den Inspecteur hebben hem gezegd dat het beter ware, te wachten. De heer Van Esveld zegt, dat er ook wordt gesproken over het leenen van f4000. Komt dit bedrag ten laste der Gemeente dan wel van de Ambachtsschool. Spr. meent, dat het hier eigenlijk gaat om het luttel bedrag van f 500. De Voorzitter: Pardon, de Gemeente moet die f4000 verstrekken en daarom ook raadden B. en W. aan, het Werkhuis te gebruiken voor den metsel-cursus. De heer Van Esveld is het niet eens met deze uitlegging, want de Ambachtsschool lost alles af en betaalt alle renten. Slechts zal de Gemeente het geld ter leen moeten nemen, doch de school betaalt alle kosten. De heer Plomp meent, dat aan de debet zijde dit en aan de credit-zijde een ander bedrag zal komen. De heer Gerritsen: Dat is niet zoohet is zooals de heer Van Esveld het voorstelde. Hoogst genomen, zal 't een kleinigheid verschil len, maar daarvoor ook genieten de ingeborenen goede vakopleiding. De Voorzitter brengt in omvraag het voorstel-Gerritsen, dat wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen, die van de heeren VelsHeijn ra. Vau VoorBt Vader,Celosse,Plompen Hamers, Dit voorstel luidt: De Raad der Gemeente Amersfoort spreekt de wenschelijkheid uit de subsidie, aangevraagd door het Bestuur van de Ambachtsschool voor den metselcursus, geheel onafhankelijk te behandelen van een eventueele, al of niet voorwaardelijke, vrijstelling van de verplichting tot oprichting eener Burgerdag- sohool en noodigt Burgemeester en Wethouders uit, zoo spoedig mogei.j^ voorstellen te doen betreffende het adre3 van het Bestuur der Am bachtsschool." Nog dienen vermeld de volgende benoemingen. IS. Benoeming van leden en plaatsvervangen de leden van het stembureau voor de verkiezing van twee leden van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven. LedenM. L. Celosse, Voorzitter H. W. van Esveld en A. Tromp van Holst, leden. Plaatsvervangende leden C. J. D. van Eek, Voorzitter; A. H. van Kalken en S. J. van Duinen, leden. 19. Benoeming van loden voor de Commissie tot wering van schoolverzuim. Ie Categorie: Jb. Stoopendaal, J. van Eeden en F. F. Spiekerman. 2e CategorieJ. van der Horst en A. Veen. 3e Categorie M. van Lingen en D. C. Schuur. 4e Categorie: G. Dekker en Th. J. H. Bi- anchi. 20. Benoeming van 2 leden van het Burger lijk Armbestuur. H. W. van Esveld en B. A. Siddré. 21. Benoeming van 2 leden van de Commisf ie tot bijstand in het beheer der Gemeente-reiniging. C. Th. van Beek en H. W. van Esveld. 22. Benoeming van 3 leden van de Commissie voor fabricage. C. Th. van Beek, C. J. D. van Eek en A. M. Tromp van Holbt. 23. Benoeming van 4 leden van de Commissie tot bijstand in het beheer der gasfabriek. C. Th. van Beek, A. A. Hamers, N. Veis Heijn en C. J. Plomp. 24. Benoeming van 1 lid van de Commissie van aanslag voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. J. yan WesBum, (vacature Bianchi.) 25. Benoeming van 5 leden van de Reclame- commissie inzake de plaatselijke directe belasting naar het inkomen (dienst 1907). A. A. Hamers, A. M. Tromp van Holst, S. J. van Duinen, C. J. D. van Eek en H. W. van Esveld. 26. Benoeming van 2 leden van de Commissie van wetgeving. M. L. CeloBse en mr. P. J. F. van Voorst Vader. 27. Benoeming van een curator van het Gym nasium wegens periodieke aftreding vun den heer W. J. Meiners. Da. W. J. Meiners. 28. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs wegens periodieke aftreding van den heer J-H. Krudop. Th. Sanders. 29. Benoeming van Sleden van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs wegens periodieke aftreding van de heeren N. Vels- Heyn, C. M. M. Vermolen en J. Bolk. N. Veis Heijn, C. M. M. Vermolen nn J. Bolk- PREDIKBEURTEN. Evang. Luthersehe kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Oudejaarsdag. 's Avcuds 7 uur, ds. De Meijere. Kemonstrantsche kerk. Voorm. lOVa uur, geen dionst. Oudejaarsdag. 's Avonds 7 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Oudejaarsdag, s Avonds ö'/a uur, ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avonds 5l/a uur ds. Donner. Oudejaarsdag, s Avonds 7 uur, <ls. Dunner. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, lezen, s' Avonds 572 uur, ds. Teerink. Oudejaarsdag. 's Avonds 7 uur, ds. Teerink. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente. Voorm. 9Vi uur, ds. G. Plasscher, uit Emlichheira. 's Avonds 5 uur, ds. Plasscher. Oudejaarsdag. 's Avonds 7 uur, lezen. Nieuwjaarsdag. Voorm. 91 uur, lezen. Den 23sten December over leed to Apeldoorn op den leeftijd van 28 jaar onze geliefde zuster en behuwdzuster Vrouwe CATHARINA JOHANNA van li RONK HORST SANDBERG- Godln de Beaufort. M. 1. A. J. C. Baronesse van 11 EEMSTItA-Godin de Reaukort. G. J. A. A. Raron van HEEMSTRA. Aan houders van aand.'elen in de geld" leening van het jaar 1892 wordt hierbij kennis gegeven, dat de COUPONS, betaalbaar I Januari 1907, kunnen worden ingewisseld bij den Kasteleiu der Sociëteit. De Penningmeeester, J. C- VAN DER MEER. Arnhemsche weg 27, Amersfoort. Diploma Neder], Toonkunst-Vereeniging beveelt zich aan tot het geven van Bloklandstraat, AMERSFOORT. GELITHOGRAPHEERDE Reclameplaten, Süquetten, Adreskaarten. voorheen Adr. BOER VAN CAMPENLAAN 2. Specialiteit in onvergankelijke Artistieke uitvoering. Matige prijzen. Ook aan huis te ontbieden. Wordt gevraagd een ONDER- Al4.vJL WIJZER of een ONDERWIJ ZERES voor by het HUISWERK, 'savonds van 6 lot 8 uur, van een leerling der 6e klasse Lagere school Brieven onder no. 712, bureau Amersf. Courant, Kortegracht 9. 1 Mevrouw VENING MEINESZ, •Stik», qjii- Kenaupark 29, Haarlem, zoekt tegen FEBRUARI of eerder eene bekwame genegen eenig huiswerk tn verrichten. te BREDA Do DIRECTIE bericht, dat de Op 1 Januari 19U7 vervallende COUPONS dor A pCts. en 87'2 pCts. PANDBRIEVEN vanaf dien datum betaalbaar zijn te Amersfoort bij de heeren METHORST Van LETTERVELD. De Directie, mr. H. R. van MAASDIJK- E. J. M. DE BRUIJN.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2