Gemengd nieuws. aanstonds na het Paasch-reces bet Arbeids contract in behandeling zal nemen. Mr. A. J. de Beaufort, te Leusden, in Juli periodiek aftredend lid der Provinciale Staten voor het hoofd-kiesdistrict Amersfoort, heeft meegedeeld, om persoonlijke omstandigheden vast besloten te zijn, in geen geval een nieuwe candidatuur meer te aanvaarden. Gister werd te Utrecht een vergadering gehouden vanKerkeraden der Ned. Hervormde gemeenten in de provincie Utrecht, ter bespreking van maatregelen in zake de Kinderwetten. Vertegenwoordigd waren 31 Kerkeraden. Besloten werd tot de oprichting van een vereeniging vanwege ne Kerkeraden der Ned. Hervormde gemeenten in de provincie Utrecht voor kinderzorg. Voorts werd een commissie benoemd, welke de zaak verder zal leideD. In deze commissie hebben zitting de heeren dr. A. W. Brons veld, voorzitterP. A. Lens, secretarisG. C. van Beynum, mi'. W. Th. Grothe van Schellach eD dr. J. Adriani, allen te Utrecht, terwijl verder de classicale besturen van Amersfoort en Wijk-bij-Duurstede ellc twee leden zullen aanwijzen. De lichting der Nationale militie voor het jaar 19U7 bedraagt 17 500 mau, waarvan 12300 man ter volledige oefening en 5200 man tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Van de ter volledige oefening in te lijven manschappen worden 400 bestemd voor den dienst ter zee. Het aantal voor de Provincie Utrecht, waar uit 2597 ingeschreven, bedraagt 873, waarvan 613 zullen ingelijld voor volledige en 260 voor korte oefening. De »N. Gr. Ct." verneemt, dat bij het Ministerie van Oorlog plannen in bewerking zijn om binnen afzienbaren tijd al degenen, die voldoen aan de eischen, gesteld om te worden ingelyfd voor verkorte oefeniog, dit voorrecht deelachtig te doen worden. Hier door zou dus de onbillijkheid verdwijnen, die op het oogenblik nog bestaat, dat militie- plichtigen, die het brevet van bedrevenheid verkregen, toch voor volledige oefening worden ingelijfd, terwijl zij die dit brevet niet bezitten thans somtijds voor dien ver korten oefeningstijd in aanmerking komen. Onder zeer groote belangstelling werd gistermiddag het stoffelijk hulsel van den heer H. van Gelder op de Nieuwe algemeene begraafplaats bijgezet. Op den doodenakkcr hadden zich ver- eenigd de heer M. L. Celosse, Wethouder van Onderwys, het onderwijzend personeel der openbare Lagere tchool 2e soort waartoe de ontslapene bijna 31 jaar behoorde en eenigen zijner leerlingen, een deputatie van het Hoofdbestuur van den »Ned. Schutterij Kader Bond", majoor Trump van Holst en luitenant-adjudant J. Busquet n hun qualiteit van Beschermheer en Eere-voorzitter van «Broederschap", de plaatselijke afdeeling van dien Bond, benevens Bestuursledeu dier afdeeling en vele familieleden en belang stellenden. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door het schoolhoofd, den heer A. van den Hooff Pz., namens het personeel der school aan de Hellingstraat, door adju dant J. Bol voor het Hoofdbestuur van den N. S. K. B., door sergeant-majoor J. W. van Achterberg!) namens «Broederschap", en door ds. II. Teerink, die den afgestorvene in zijn laatste ure bijstond. Ds. G. W. C. Vunderink hoopt 45 Mei op de Jaarvergadering der Chr. patroons-ver- eeniging sBoaz" een referaat te houden over: Beginselen van sociale wetgeving. Jhr. J. Michiels van Verduynen is werk zaam gesteld als honorair attaché bij het gezantschap der Nederlanden te Berlijn. De heer D. van Buuren heeft ontslag ge nomen als Voorzitter der schietvereeniging «Wilhelmina", onder-afdeeling der plaatse lijke afdeeling van den „Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren". De zoo verdienstelijke leider der schiet oefeningen van »\Vilhelmina" was niet te bewegen, ziju ontslagaanvrage terug te nemen. Volgens den officieelen uitslag van den internationalen schietwedstrijd, gehouden door de Scherpschutters-vereeniging «Koning Willem de Derde" weiden pryzen behaald dooi de volgende stadgenooten korpswedstryd buks: 5e prijs Schietver eeniging Wilhelmina" 25 treffers, 438 pun- ten (4e pr. 25 tr. 465 p.); korpswedstrijd cylinder3e pr. Schietver eeniging «Wilhelmina" 25 tr. 430 p.,40epr. Schietvereeniging »Prin3 Hendrik" 24 tr. 390 p. (Ie pr. 25 tr. 446 p.).- vaste baan buks: 7e pr. D. van Buuren 28k p., 48e pr. Soetekouw 280 p. (Ie pr. 292 p.); r r vaste baan cylinder: 1e pr. D. van Buuren 285 p., 15 pr. Serré 376 p.; personeele baan buks2e pr. D. van Buu ren 96 p., bij loting. vrije baan buks: 12e pr. D. van Buuren 290 p. (Ie pr. 298 p.); vrije baan cylinder: 13epr.D. vanBuuren 284 p. (Ie pr. 294 p), De heer 1). van Buuren behaalde onk een dag-medaille buks en een dag-medaille cy linder, onderscheidenlijk met 99 en 96 punten Kapitein L. J. van Heukelom, van het le regi-' ment veld-artillerie, is ter vervanging van majoor-magazijnmeester R. M. Hoogeveen, aangewezen om 1 April op te treden als magazijnmeester der artillerie te Utrecht. Ds. Tj. Kielstra, uit Oegsgeest, hield Dins dagavond in de Remonstrantsche kerk hier voor de leden der plaatselijke afdeeling van den «Ned. Protestanten Bond" en hun ge- noodigden een lezing over «de godsdienst en de vrijzinnigen". Vóór de pauze ging spr. na wat aamleiaing heeft gegeven tot het verval der vrijzinnige beginselen, om te concludeeren, datdeover- heerscbende reden hierin gelegen is, dat tiet religieuse vereenigsleveu niat voldoende wordt onderhouden. Na de pauze gaf spr. de middelen aan, die tot verbetering aanlei ding kunnen geven en wees bij als voor naamste middel aan herstel van de Protes- tautsche samenkomsten, waaraan allen kunnen deelnemen. De inteekenlijsten voor de opvoeriDg door officieren uit het garnizoen Haarlem van «Het Kind van Staat" liggen thans in alle sociëteiten voor, terwijl ook de loopers er mee uit zijn. Door de politie is naar «Zandbergen" terug gebracht een jongen, die het huis zijner pleegouders was ontloopen. Dat een dronkeman rare dingen kan doen, is overbekendmaar zóo gortig als toch gister een zoon van het groote Duitsche vaderland het hier gemaakt heeft, komt niet alle dagen voor. Sinjeur was op zoek van werk en had in afwachting daarvan vast zijn reisgeld ver dronken. Ganschelijk in de olie zag hij tegen een huis aan de Varkensmarkt een bakkers rijwiel staaD, de broodmand aan het stuuv. Dat ding benam hem wel wat veel het toch al i-' wat beneveld gezicht en dus wurmde hij de mand er af en klouterde toen op het rijwiel. Zwaar slingerend, alsof hij nog leer ling-wielrijder was, sukkelde hij de Utrecht- sche straat door naar de Bergstraat, doch daar kwam hij te vallenzijn hoofd stuk en het achterrad zwaar gebukkeld. Op aanwij zing van een joDgen hield toen de politie hem aan. Toen hij vanochtend zijn roes had uitge slapen, wist hy zich van het heele geval absoluut niets meer te herinneren. Desniet temin werd hij vanmiddag met het karretje naar Utrecht geleid. Voorloopig gaat hij niet heimwarts. In het afgeloopen jaar is de bevolking van Baarn gestegen van 3738 mannen en 4529 vrouwen, totaal 8267 inwoners, tot 3849 mannen en 4567 vrouwen, toiaal 8436. In 4906 vestigden zich in die Gemeente 989 personen, terwijl 978 haar metterwoon verlieten. Men schrijft uit Baarn. Als een bewijs, dat armen niet gauw van de bedeeling gebruik maken, kan het volgende dienen. Zooais men weet, deelt de Nieuwjaar- commissie aan behoeftige gezinnen vet en spek uit. Ondei dc velen, die zich dit jaar aanmelden, bevond zich ook een vrouwtje, dat een sober bestaan heeft door te wasschen en te strijken voor anderen. Toen het haar beurt was om voor de heeren te komen, ver telde zij, dat ze nu wel moest vragen, omdat een van haar klanten haar niet betalen wilde, waarop ze al zoo lang wachtte. Het vrouwtje dat als zeer oppassend bekend staat, werd ingeschreven en verwijderde zich. Een uurije daarna komt ze haastig üinneuloopen en vertelt aan de heeren, «dat het nu niet meer noodig is", want dat ze juist een daalder op afkorting heeft ontvangen op de oude schulJ. De Commissie, getroffeo door de eerlijkheid van het eenvoudige vrouwtje, dat eerst in den uitersten nood was gekomen en nu haar best deed om niet tot de bedeelden te be- hooren, heeft haar evenwel niet vergeten. 't Gaat te Bunschoten hard tegen hard. In het vorig nummer deelden we mee, dat do President-kerkvoogd der Ned. Hervormde kerk de burgerlijke Gemeente bij exploit som meerde de deur van het Gemeentehuis met 4 Januari dicht te maken omdat deze naar zijn meening ultkouit op terrein van de kerk. Zondag was echter de toegang tot de kerk gesloten. Die toegang is in den toren, eigen dom der burgerlyke Gemeente, die het luiden döbf klok verbood en de deur deed sluiten. Van het bestaan van twee andere toegangen veinsde men hoegenaamd niets te weten. Het gevolg hiervan was, dat predikanten kerkgangers, den sinds menschheugenis ge bruikelijke!) weg versperd vindende, huis waarts keerden en er ook voor het verdere gedeelte van den dag geen dienst was. De heer W. van de Kuinder, ruim veertig jaar Gemeente-ontvanger van Eemnes en Penningmeester van het Waterschap van dien naam, uit welke betrekkingen hem een paar jaren terug om hoogen loeftyd op zyn verzoek eervol ontslag werd verleend, is Zon dag na korte ongesteldheid in den ouderdom van 76 jaar te Eemnes overleden. De bevolking van Hilversum wies in 1900 aan van 12 904 mannen en 14 008 vrouwen, totaal 26921 inwoners, tot 43363 mannen en 45 239 vrouwen, totaal 28 602. Ten vorigen jare vestigden zich in- die Gemeente 2080 mannen on 2592 vrouwen, toiaal 4072, en verlieten haar metterwoon 4398 mannen en 1642 vrouwen, totaal 3440. Evenals voortdurend wantrouwen een eerlijk man tot een schelm maakt, zoo heefi menigmaal geschonken vertrouwen een af gedwaalde terecht gebracht. De Zwitsersche militie. Nog moet het volk bij referendum beslissen. Valt deze be slissing gunstig uit, dan heelt de /witsersrhe republiek, op practische en weinig kostbare wijze er voor gezorgd, dat haar weerkracht ook op organisatorisch gebied gelijken tred houdt met die van ander. Mogendheden. De Nationale Raad heeft met een ouverwel- digende meerderheid slechts vier leden stemden tegen een reeks bepalingen in zaken militaire reorganisatie goedgekeurd. En dit dient er bij gezegd die voorstellen waren niet van een karakter, dat hun veel kans op populariteit schonk. Er is dan ook wel geamendeerd. En zij, die namens het leger meenden te spreken, hebben zich met minder moeten vergenoegen dan wat door hen onvermijdelijk noodig werd geacht. Natuurlijk is vastgehouden aan de formule in de Zwitsersche republiek reeds sinds lang ingeburgerdde gewapende natie steeds ge reed om in haar geheel den overweldiger te keereu. Volgens de nieuwe reorganisatie duurt de eerste oefenperiode van de militie 65 dagen (vroeger 45). De artillerie komt voor eerste oefening 75 dagen op, de cavalerie 90 dagen, de soldaten der hulptroepen slechts 69 lagen. Voor herhalingsoefeningen moest de mili cien van de infanterie vroeger elke twee jaar eenmaal, gedurende 46 dagen, opkomen nu verschijnt hij elk jaar gedurende 11 dagen onder de wapenen, en dit zevenmaal achter een. De herhalingsoefeningen der artillerie duren 3 dagen langer, terwyl de cavalerio acht maal 11 dagen voor die oefeningen samenkomt. Men heeft 't er dus op toegelegd, de lasten van den militairen dienst uitsluitend te leg- f;en op de jonge mannen van 20 tot 28 jaar. s die laatste leeftijd bereikt dan wordt de infanterist nog slechts éénmaal tusschen den 32- en 40-jarigeri leeftijil gedurende 6 dagen bij de landweer geoefend. In 't geheel wijdt de Zwitser dus geduren de zijn leven aan militaire oefeningen 65-f- 77 -j- 6 448 dagen, of 5 maandengeen al te drukkende last. En van die 5 maanden zijn 142 dagen oefening verdeeld over acht opvolgende jaren. Jn dit luttel tijdsbestek wordt het strijd bare deel der natie begiftigd met militaire kwaliteiten welke zelfs den lol' wegdragen van zeer streng kijkende, delegeroefeningen volgende Pruisische officieren. Maar ginds wordt dan ook geoefend, puur geoefend. Alle franjes en bijhangsels, alle «Spielerei", alle bijbaantjes» corvees, gelurn- mel, tijdzoek-brengerij (vulgus: lijntjestrek- kerij), alle droevig en drabbig bezinksel van beroepslegertijden, zyn al sinds lang uit,|den booze verklaard, opgeruimd, verdwenen aan 't huidig geslacht onbekend. VerJer een zachte winter De «Telegraaf' schrijftOnze correspondent uit Gcldermal- sen zendt ons een levende meikever, die in den ochtend van 8 Januari te voorschijn kwam. Zóo vroeg in het jaar is het zeker wel een zeldzaamheid, een mulder te vinden. Wel een bewijs, dat dc kou tenminste uit den grond is. Zou het diertje een voorbode zijn van blijvend zacht weer? Amerika geslagen. Dezer dagen werd werd bericht, dat een Amerikaansehe juffer, die in een jaar 4000 eiren verorberd had, zich wereldkampioen in het eiereneten roemt. Dit kampioenschap wordt haar betwisteen der lezers van de »N. R. Ct." schrijft, dat hij, lijdende aan suikerziekte, eenige jaren geleden stellig meer dan 6000 eieren per jaar heeft gebruikt. Voor 't overige is tiet hem geenszins om de «eer" van het kampioen schap te doen. Tusschen-hospitalen, In Japan bestaan ziekenhuizen, waar de zieken in afzonder lijke kamers door hun eigen betrekkingen worden verpleegd en gevoed, terwyl de ge neeskundige hulp en geneesmiddelen door de directie van het ziekenhuis worden ver strekt. Een van de wijkdoctoren van Parijs, dr. Malbec, wenscht iets dergelijks ingevoerd te zien in zijn woonplaaatskleine zieken huizen voor lichte ziektegevullon, die op zichzelf geen gasthuisverpleging noodzakelijk zouden maken, doch dio in gebrekkige werin gen moeilyk kunnen worden behandeld, zou- versterking van het verplege i zou daarvoor noodig wezen. En kil «dispeDsaires-infirmeries chirurgicaleofvoor specialistische hulp kunnen worden bestemd. Zonder nog o voedingen verzorging der zieken ovti te 1 eigen betrekkingen... die in «leibedoelde ge vallen niet veel eten over hebben jouden op deze wijze met besparing va kos^en overvulde gasthuizen kunnen worden vei licht. De ramp to Leiden. Aanstaanden Zaterdag zai het honderd jaar geleden am, dat een groot gedeelte van Leiden vernield door de ontploffing van ecu bus- kl Daarover werd 13 Januari 1807 uit Den Haag geschreven aan de «Arastord. On. Gisteren namiddag, tusschen vier en vyr uren, trof de Stad Leiden een allergeducblste ramp. Een vrij groot Beurt-schip, graden roet Buskruid, en in het Rapenburg, nabij de Koopoortsgiaeht liggende, sprong m«J zulk eenen geweldigen slag in de lucht, verscheidene huizen in de nabijheid geheel instortten, en andere verder afzijnde ruiuo moer beschadigd werden. De verslagenheid welke deze droevige gebeurtenis, waarby een aantal ingezetenen is omgekomen en ande ren gekwetst zijn, alom verspreid heeft, is onbeschrijfelijk (zoodra wij oehte en om standige borigten van dit ongeluk zullen be komen hebben,zullen wij ubt nalaten dezelve mede te delen). Nauwelijks was de tijding van dezen ramp alhier bij het Gouvernement ontvangen, ot alles werd met de grootste snelheid in het werk gesteld om de inwoners van die onge lukkige Stad zooveel mogelijk te gernoet te komen. De Garde van Zijne Majesteit (Bodewijk Napoleon) en een gedeelte van het overige Garnizoen kreeg dadelijk order om zich op marsch te begeven, zoodat dio Troepen dan ook in den avond naar Leiden vertrokken. Vier a vijf Brandspuiten werden dadelijk in gereedheid gebracht un vertrokken successievelijk, door paarden getrokken, naar Leiden. Zoodra de Koning de tijding van "lil on geval vernam, begaf zich lloogstdezolve, vergezeld door een klein gevolg, derwaarts, en eerst hedenochtend, ten ongeveer acht uren, is Zijne Majesteit in goeden welstand geretourneerd. Blindedarm-ontsteking. Ook over ap pendicitis (blinde darmontsteking) laat «Dorn- krag" zijn meening hooren. Hij schrijft: «Nuwe tye, nuwe sede, seg di spreek woord. Nu we mense, nuwe sickles, klink ok amper gawerig. Een van di nuwe siektes word genoem appendisitis. Di klank is am per soos «apen di siek is". En waarlik, as ons die filosoli van iii kwaal nagaan, Ijjk dit wel nf dit iets met »ape" te doen het, al het di woord self niks te doen met di ape- gelag ni. My mede-professors en natuur- genote virtel, dat di mens van (li aap afkom stig is. Mar uk virskil van opini. Elk denk di aap is vanni mens afkomstig. Maar ek wil dit 'n ape en 'ri ope kwessi laat. Wat is appendisitis Dis 'n siekte wat <li mens in sy blinde derm krij. Daar kom pirty keer goedjes, soos beentjes, klippertjes en anner onverteerbare goedertjes, in di blinde ilerm te lande, en daar bly hun steek, en den kmn daar inllumusi in, en di dokter maak dan 'u operasi. Nou kom di vraag: waarvoor het'n mens 'n blinde derm Di geleerde seg, dat hy S' nner dari dempi goed kan klaar kom ea dat dit 'n nuttelose "ding is wat ons meer tot las as tot vreugde is. Mar ek glo ni -lat daar so'n fout is di skepping gemaakt, is ni. Di skuld leg an di mens. Hij eet te veulen te vinnig, en hy slik goed in wat boo sy vuurrnuakplek behoort te bly en ni duur in ni. Diere sluk beentjes en klippies in, maar di mens moet di ni doen ni, anners kry hy «apen di siek is". Dis 'n nuwe mode oni dari sielcte te krij". 383« STAATSLOTERIJ. Vierde klasse, Trekking van 8 tot 19 Januari 1907. (1100 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. 0. LE IN WEB ER te Amersfoort (Brccde- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f65. 1704 1708 2506 2510 0510 6513 6533 0536 8018 8030 9i09 9111 9129 9170 9183 13003 13020 43866 43869 13877 15712 17032 17040 47049 en 18381. Te zamon 25 prijzen. tVIJ. klasso> wtiIke tr«kt v'1" 21—24. 29—31 jan., 1 Ecbr., 4—7 en 11—15 Febr. 4907 bevat behalve de premie van l'SOOOO voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 ol hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende i rijzen van f 100.000,1 van f50.000,1 van f25.000* 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 vanfoOOO' van f2000, 3 van f1500, 55 van flOOü'

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2