Stadsnieuws. eiêren ter markt gebracht en bijna geen beter. Spr. acht de marktplaats voor loter dan ook groot genoeg. Da eieren worden veel meer in café's en dergelijke verkocht dan op de eigen lijke markt. De heer J. G. deJager acht daarentegen de huidige marktplaats voor boter veel te klein, vooral in April en Mei. Marthallen. De Voorzitter vraagt of iemand is tegen het bouwen der hallen. De heer Des Tombe brengt hulde aan de lofwaardige poging van H. N. en aan het Bestuur van V. V. dat het rapport zóo spoedig in behandeling bracht. Spr. wilde echter vragen of de plaatsing der hallen op het Z. O. deel van den Hof wel goed is en zou ze beter op het midden van dat plein achten. Spr. zou het be jammeren als het belang van den handel zou achterstaan bij de kermis-ontvangsten. De Voorzitter merkt op, dat rond de hallen een straat van 10 a 12 M. breedte blijft uitgespaard. Bij de plaatsing der hallen op het deel van den Hof naar den kant der Langestraat blijft de rest van dat plein beschikbaar voorde kermis. De heer Van der Wal zegt, dat de com missie deze plaats koos èn met het oog op de inkomsten voor de Gemeente tijdens de kermis èn om bij grooter toevoer die zeker zal komen als de marktplaatsen verbeterd zijude hallen te kunnen uitbreiden, hetgeen dan heel een voudig kan. Spr. moet nog opmerken, dat dc hallen zeer laag worden en dus het licht der huizen niet zullen onderscheppen, Vischmarkt verplaatst naar Plantsoen, zyde Kleine Spui. De heer Des Tombe vraagt of deze niet kan worden gehouden in een der markthallen op den Hof, zoodat dan alles bij elkaar is. De heer Van der Wal zegt, dat de aan leiding tot de verplaatsing vooral ligt in den onanngenamen geur eener vischmarkt. Bij de Eem is tevens een buitengewoon beste gelegen heid voor reiniging der marktplaats, beter dan overal elders. De teekeningen doen zien, dat het Plansoen volstrekt niet zal worden ontsierd door het rustiek gebouwtje. Varkensmarkt. De Voorzitter haalt, dat in het Bestuur van V. V. bezwaren zijn gerezen tegen de verplaatsing der Varkens- markt naar het Havik. Men acht dat niet breed genoeg en vreest ongelukken. De heer Van der Wal antwoordt, dat de commissie voorstelde de markt te verplaatsen omdat het mooie plein thans wordt ontsierden omdat de Varkensmarkt ondoelmatig is voor den verkoop van varkens. Er is hier geen beter plaats denkbaar dan het Havik. Boeren en kooplieden juichen deze verplaatsing toe. Het terrein is daar breed in overvloed en gevaar is niet te duchten bovendien komen er balies rond het water en de reiniging is zeer gemak kelijk. Elders wordt overal gezocht naar een schaduwrijke marktplaats voor varkens zelfs middels zeilen zet men de dieren uit de bran dende zon. Het Havik is tevens in het centrum van het marktverkeer; zoowel door de Vijver straat als de l.avendelstraat is de Hof dadelijk te bereiken. De heer Stork herinnert, dat de oud-Wet houder jhr. mr. Van Sasae van Ysselt de varkens- markt wilde verplavtaen naar de Beestenmarkt, waar zelden Vrydags paarden of runderen worden aangevoerd en waar in den omtrek overvloedig stalling is en berging voor de hokken. Spr. zou het betreuren als het Havik werd ontsierd door er een varkenmarkt te houden en vervuild door er den afval in te werpen. De heer Maur. de Jong is het eens, dat als de varkensmaikt moet verplaatst, dit beter kan naar de Beestenmarkt, althans zoolaog liet Havik niet is overkluisd. Spr. vernam van boeren dat het Havik een ongeschikte plaats is, vooral voor jonge dieren; tekens zuilen daar drenke lingen zijn. Maar het is niet goed, de marktplaats van varkens te verleggen. Dit zal groot nadeel brongen voor de bewoners van het stadsdeel by de Varkens- markt, dat dan al spoedig alle landbouwers uit de winkels zal missen. Is spr. welingelicht dan zal er ook een adres uitgaan aan den Raad om de varkenmarkt niet te verplaatsen. Spr. stelt hoogen prijs op het werk der commissie, doch mag niet nalaten haar te zeggen, dat een groot deel der stad zich niet zal vereenigen met dit gedeelte van het voorstel. De heer Des Tombe vraagt of er overwegend bezwaar is, de varkenmarkt te verplaatsen naar de Beestenmarkt, een inderdaad mooie ruimte. Spr, ïiet niet in, dat de bewoners van Utrechtsohe-, Arnhemsche- en Langestraat inderdaad nadeel zouden ondervinden van de verplaatsing. De boer gaat koopen in den winkel waai in zijn vader en grootvader reeds kochten en blijft daar koopen. De heer Van der Wal zegt, dat de com missie geen verplaatsing naar de Beestenmarkt voorstelde omdat dan de varkensmarkt uit het centrum zou komen van het marktverkeer. De huidige Varkensmarkt is een beslist ongeschikte marktplaats, wat ook hieruit wordt bewezen, dat na een zonnigen dag de boeren hun dieren liever voor een kleinigheid verkoopen dan dat zij zo mee terug neracu naar huis, uit vrees dat zy zullen sterven. De heer Van Sweden herinnert, dat de Beestenmarkt zelfs is bestraat met het doel, de varkensmarkt daarheen te brengen. Als de var kensmarkt moet verplaatst worden, wil spr. voor stellen, die te verleggen naar de Beestenmarkt. I)e heer Van Kalken acht hetgewenscht, dat, als men iets aan den Raad verzoekt, men ook eenigszins moet welen, dat zulk een verzoek kan worden ingewilligd. Spr. herinnert, dat ook by de planting van don Wilhelmina-boom het voorstel is gedaan, de varkensmarkt te verleg gen ook toen is ingekomen een request van omwonenden om die markt niet te verplaatsen en de Raad bieek niet geneigd, tot die verplaat sing mee te werken. Spr. acht het ongoweuHoht, deze verplaatsing nu voor te stellen indien men althaiiB niet kan aanwijzen een geschikte plaats in de nabijheid, juist omdat men nagenoeg ze ker weet, dat de Raad er niet op zal ingaan. Spr. meent, dat er wel ideëen bestaan om de varkensmarkt te verleggen als daarvoor een geschikte plaats kan worden gevonden. De heer Van Sweden trekt zijn voorstel ra. De hoer Van der Wal zegt, dat men dus deze alleszins ongeschikte verkoopplaats voor varkens wil behouden op de Varkensmarkt ter wille van omwonenden- Maar als nu de bewo ners van het Havik en de daaraan grenzende straten eens bij den Raad adresseeren om de markt wel te verleggen naar het Havik, wat dan Als een deel dei Gemeentenaren wordt bevoordeeld, zal een ander deel worden bena deeld. De vraag mag alleen zijn: wat is de beste marktplaats, waar zal de grootste aanvoer komen, welke marktplaats zal de meeste baten afwerpen voor de Gemeente. Er iB hier, voorzoover de commissie althans kon nagaan, slechts éen goede marktplaats voor varkens en wel het Havik. De heer Van Kalken meent, dat de geachte vorige spr. niet geheel juist heeft begrepen den gedachtengang van den Raad, die slechts heeft te vragen wat is het belang der liemeente. De Raad zal niet een deel der Gemeentenaren benadeelen. Het Havik trekt reedo groote voor- deelen uit het markten op Hof en omgeving. Verlegt men de varkensmarkt dan onttrekt men alles aan hen, die in de omgeving der Varkens markt wonen. Spr. meent dan ook, dat de Raad juist deed door in 1898 het voorstel om ver plaatsing der varkensmarkt van de band te wijzen. De heer Stork meent, dat althans in deze vereeniging alleen de vraag kan gelden, of er een naar de eischen des tijds ingerichte markt plaats is, en niet welke winkeliers er worden bevoordeeld ef benadeeld. Willen we vreemde kooplui trekken dan is het voorstel van H. N. het best. Het rapport wordt nu in zijn geheel aange nomen, behalve het voorstel omtrent de verplaat sing der varkensmarkt (voor 4, tegen 9, buiten stemming 2 de begunstigers hebben geen stemrecht). De vereeniging zal dus adhssstie be tuigen, behoudens de qüasstie der varkensmarkt, Bij de nu volgende rondvraag memoreerde de heer Des Tombe de groote verbetering door V. V. aangebracht op den Berg en bracht hij aan het Bestuur en aan den Voorzitter in 't bijzonder lof en hulde voor de sierlijke wandelwegen, daar aangelegd (applaus). De heer S i n n i g e beaamde volkomen hetgeen de vorige spr. zeide en wilde een denkbeeld, dat hij reeds eenigen tijd had, meedeelen. De Kal k- weg heeft thans door de goede zorgen der ver- eeuiging een mooi wandelpad- Spr. vreest echter, dat dit in den zomer zal worden als het rijpad er naast, namelijk dat het na de felle zod geheel zal verstuiven. Zou 't nu niet mogelijk zijn, dit te barden met slakken uit de gasfabriek? Spr. hoorde dat de Gemeente die slakken niet kosteloos afstaat, doch dat V. V. ze moet koopen. Als dat waar is dan zou spr. dit betreuren, want derge lijke harding komt toch aan alle Gemeentenaren ten goede die daar willen wandelen. Een deel van den weg ligt bovendien in de Gemeente. Maar al krijgt men die slakken om niet dan nog is het vervoeren er van zeer kostbaar. Zou 't nu niet mogelijk wezen, dat sommigen paard en wagen en voerman eens geheel gratis afston den om die slakken te vervoeren. Spr. wil gaarne paard en wagen en knecht op een zomerdag beschikbaar stelleneen ander doet dit op een voor hem stillen tijd en zóo komt er een mooi verhard voetpad. Spr. stelt zich gaarne dispo nibel en hoopt, dat zijn voorbeeld navolging vindt (appluus). De Voorzitter zegt, dat V. V. reeds een maal sintels heeft ten geschenke gekregen van de spoorweg-maatschappij, doch dat het vervoer zeer kostbaar bleek. De vereeniging heeft nog niet aan de Gemeente gevraagd, haar sintels af te staan uit haar gasfabriek. Intusschen neemt spr. het aanbod gaarne aan Nog twee heeren stellen kar en paard kos teloos beschikbaar (applaus). De heer Stork bespreekt nog de vervuiling der grachten en meent, dat de Waterschappen het spuien beletten. Spr. zegt, dat onder het eerste Burgemeesterschap van jhr. mr. Van Asch van Wijck een sluis is gemaakt voor f8000, die slechts éen maal gedurende veertien dagen is gebruikt, doch sedert nooit meer is gebezigd. De heer B. H. K u i p e r vindt het jammer, dat V. V. slechts 104 leden telt behalve de be gunstigers en vraagt of dat aantal niet kan uitgebreid. Begrijpen vooral de neringdoenden wel volkomen van welk groot belaDg V. V. voor hen is? De Voorzitter antwoordt, dat elk Jaar verslag 6ok wordt toegezonden aan hen die nog geen lid zijn, maar het best konden worden. De contributie van f2.30 als lid of fl als be gunstiger is toch niet zóo hoog. Ook de andere pogingen om leden te winnen, werken niet bijster veel uit. Nadat hierover nog een en ander is gesproken en het Bestuur toezegging deed, het in het midden gebrachte maar dikwijls ook reeds beproefde te zullen overwegen, werd de vergadering tegen half elf gesloten. Voor de verkiezing van eeu lid der Pro vinciale Staten van Utrecht voor het district Araerougen (vacature-Roghair) worden als voorloopige candidaten aangewezen de heeren jhr. G. J. A. Schimmelpenninck en H. Spruijt, resp. Burgemeesters van Rhenen en van Amerongen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond 8 uur weer een openbare vergadering ten Raadhuize. Tot leden der Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven voor Amersfoort en Hoogland j zijn gekozen de heeren C, Prins Gzn., 4e I Amersfoort, en H. Koenen, te Hoogland. j De heer L. A. baron Van Ittersura is ook benoemd tot Secretaris-Penr.ingmeester van het Burgerlijk Armbestuur en tot Secretanis van de Commissie van bijstand voor den reinigingsdienst. Van de licht- en steendrukkerij des heeren A. L. Versluys ontvingen we een kwartaal kalender, waarvan de vier bladen!inderdaad versierd zijn met landschappen, die ten volle bewijzen welk mooi reproductie-werk die inrichting kan leveren. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat kader-reservisten, die bij het wapen der infanterie in dienst treden als adspirant- vaandrig, voor wat het afzonderlijk logoeren, de deelneming aan de onderofficiers-menage en het buiten de kazerne gebruiken van net middagmaal betreft, voorzoover mogelijk, op geljjken voet zullen zijn te behandelen als de adspiranten-militie-officier der infanterie. Diensvolgens bewonen zij, voorzoover mo gelijk, afzonderlijke vertrekken en kunnen zij aaii de onderofficiers-menage deelnemen, terwijl hun, onder voorwaarden door den regiments-commandant te stellen, kan worden toegestaan, buiten de kazerne het raiddag- maal te gebruiken. Ter viering van het 25-jarig bestaan der sociëteit «Vereeniging" zal dezen zomer in de nieuwe zalen een Nationaal kegel-concours worden gehouden. De programma's voor de opvoering op Zaterdagavond van »Het Kind van Staat" zijn sedert hedenmiddag in «Amicitia" ver krijgbaar. Hun verkoop komt ten goede aan het Fonds voor de oprichting van eeu standbeeld van den Koning-Stadhouder. De »Amersfoortsche Muziek-vereeniging" geeft Zaterdag onder directie van den heer J. A. Jochems weer een uitvoering en wel in «De Arend". In de derde abonuemanls-voorstelling, 7 Februari te geven door de «Nederlandsche Tooneel-vereeniging" uit Amsterdam, gaat «Het hoogste recht", het uitmuntende tooneel- spel van mevrouw Ina Boudier-Backer. De vergadering der Vrijzinnige Kiesver- eeniging «Amersfoort" moest Dinsdag door gebrek aan belangstelling worden verdaagd tot 1 Februari. Tot Bestuursleden der Vrijzinig-democraii- sche Kiesvereeniging zijn gekozen de heeren J.Ch. A. Havinga, J. A. J. E. Tellier en J. För- ster, zulks ter vervanging van de heeren M. Boukamp, A. Alblas en C. Moerman Jr, die bedankteneerstgenoemden wegens drukke bezigheden, laatsbedoelde wegens vertrek. De Gemeenteraden van Zwolle en van Deventer stonden de aangevraagde subsidiën van f 800 en f150 toe aan de plaatselijke Drankweer-comité's. Op de borden van het comité hier staat thans: «Vele menschen gebruiken de eerste helft van han leven om de tweede ellendig te maken". Door den heer W. G. Klomp, als Penning meester van het plaatselijke steun-coniité voor de werkstakers te Rijssen, is naar Rijs- sen verzonden een bedrag van f32.70. De stoomboot van de firma Houtzaager Sa Van Veen is gisterochtend een 200 Meter uit den wal in het ijs voor de Eem mond vastgeraakt. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aanbesteding voor den bouw van een fourage magazijntje ten behoeve van den Reinigings dienst op «Ma Retraite" werd ingeschreven als volgt: T. van Hoogevest f2561; F. Poramer, te Hoogland, f2286W. van Achter- bergb f2269, B. de Vries, te Amersfoort,en F. Pommer, te Hoogland, f 2222C. J. Kunst f2100; G. Wassink f2034; L. J. Hemels f 1970 H. Lablans en J. van Veen f 1955.54 G. van Keulen Zn. f1950; J. G. van der Geest f 1914; W. Hendriksen f 1890; J. Keizer J. Wildeman f1885; J. C. van Eijbergen Zn. f1818; W. van Gendereu 11558; en J. Yan Keulen Jr. f1557. Dinsdagavond tegen 9 uur werd brand ontdekt op de bovenverdieping van het buisje van den poelier G. D., aan do Aldegoude- straat. De slangonwagen der politie was vlug ter plaatse, doch moest op een anderen slangen- wagen wachten, daar de naastbyzijnde brand- kraan bleek te liggen op den hoek van Arn- hemschen weg en Bergstraat en dus de slang veel te kort was. Toeu men water kon geven, was het vuur spoedig bedwongen echter niet dau ten koste van heel wat waterschade, die echter, ook voor de buren, door verzekering is gedekt. In verband met den moord op den wissel wachter C. Drost, den 15 November geploegd, is Dinsdagavond ook de rangeerder G. Dr., van de H, J J. S. M., in arrest genomen en gevankelijk naar Utrecht geleid. Onlangs werd door een vyftal leden van den Gemeenteraad van Harderwijk een voor stel ingediend om f50000 uit te trekkeoafe tegemoetkoming in de opi ichtioR eener Rijks Hoouere Burgerschool alduar. B en VV adviseeren thans, op dit voorstel afwijzend te beschikken mede met het oog op de plannen tot stichting eener Chr. Hoo- gere Burgerschool op de Veluwe. Sedert enkele ïgen vertoeft te Hilversum de schrijfster van «Vrouwenweelde en Vrou wensmart", «Karakterzonde en levensleed «In den Kerkstrijd" enz. die onder den schud- naam «Johanna Bree- oort' in le terki.nd.ge kringen algemeen de aandacht trekt. Voor eenigen tijd verscheen tn.d« «Hollundsche Revue" over .Johanna Breevoort een uit voerige karakterschets. Daardoor werd in ruimeren kring bekend gemaakt, dat deze schrijfster een dienstbode was, die indertijd, na haar werktijd in de keuken, haar van literair talent getuigende werken schreef. De schrijfster bevindt zich thans te Hilver sum om aan de Hoogere Burgerschool eenigen tijd als toehoordster de lessen ui do Neder- landsche taal en letterkunde te volgen. Het hart is een bloem gelijk, din open blijft voor den zachtvallenden dauw, maar zich sluit voor den plasregen. Door plaatsgebrek moet weer een en ander uitgesteld. Over de beteekenis van het woord Louw maand schreef de heer A. J. C. Kremer in de «Arnb. Crt.": Sedert het begin van Januari is mij door verschillenden gevraagd naar de afleiding dfen de beteekenis van den oud-dietschen naam Louwmaand, welke een paar eeuwen geleden nog algemeen in ons land gegeven werd aan de eerste maand van het jaar. Langzamerhand is hij vervangen door den Latjjnschen naam Januari. De woordenboeken lieten mij in densteek. Iets vond ik in Van Hasselt's aanteekeningen op Kilian, in de noot bl. 341. Daar leest men, dat naast den naam Louw maand, ook eenvoudig Lauwe voorkomt, in Alkemade's Beschrijving van Den Briel. Van Hasselt vermeldt verder, dat over dien nauin uitvoerig en geleerd geschreven is door M. Tijdeman en A. de Rooij. Ik ben niet in staat geweest na te slaan wat die hoeren daarover geschreven hebben. Hij Zelf b"erigt den naam in verband met lauw. Wat lauw is, weet wel iedereen te naastenbij. Water onder de 20® C. is koud, tusschen de 20® en 30® lauw, tusschen de 30® en 35® warm, tusschen 35® en 40® hoot. (Meri zie Van der Wijk's «Gezondheidsleer in het dagelijkseh leven"). Het woord lauw is afgeleid van het werk woord luwen, dat is bedaren,, minder bar of heftig worden, want lauw is slechts een andere uitspraak vorm van luw. In Januari luwt de winter. Na 23 Decem ber worden de dagen lunger. Dat is voor iedereen reeds na 6 Januari, Driekoningen dag, vroeger Dertiendag let wel, niet dertiende dag merkbaar. De zon gaat ruet den dag honger aan den hemel staan. Het wordt warmer. De barre winter luwt. Mij diJDkt, dat de naam Louwmaand geen verdere verklaring zal behoeven. De Redactie teekent daarbij uun Den heer Kremer zal het wellicht belang inboezemen, dat men. o. a. in het Zuiden van Noordbrabant den naam Louwmaand samenkoppelt met het het feit, dat vooral in Januari veel louw of zeelt wordt gevungen. Iu het eerste nummer van «De Lutheraan" lezen wij nog Sommigen zeggen Louwmaand is het zelfde als Lomuuud, d.w.z. heuvelmaand. Iu dit gedeelte des jaars wiesen de rivieren door ijsgang en dergelijke. Groote overstroo mingen waren het gevolg. De menschen moesten daarom met alles wut zij bezaten een goed heenkomen zoeken op de vlucht heuvels. Anderen brengen Louw in verband mot Louwe wet (verg. Fr. loi, Eng. law), alzoo wetsmaand. In dezen tyd weiden vroeger de stedelijke overht idspersonen ge kozen. Maar men zegt ook wel. de maand heet wetsmaand omdat in dezen tijd vele huwelijken werden gesloten en dus de huwelijkswetten veel werden toegepast. De Grieken hadden ook zoo'n buwelyksraaand (gamelion.). 383e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, Eerste week. Trekking van 22 m 23 Januari 1907. (1400 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 3095. Prys van f 200 op No. 3078. Prijs van f 100 op No. 9165. Prijzen van f70. 1720 3088 8015 en 17051. Te zamen 7 prijzen. ono„ donder pim zijn uitgetrokken: 3083 6530 0532 80I3 8025 9163 9168 «SUS .SI85 15716 15729 170341704617057 18351 18369 en 18376.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2