Stadsnieuws. Laatste berichten. KIN I 8 V 1 8 l)e BURGEMEESTER AMRRAFO0ia\ ber. ion.» beieoKbebbeniton uil tarn». ™«°V»ijl ingevolge 4 der Leerplichtwet, vóór 1 tebruwi 1907 bu hem opgave te aoeD omtrent kinderen, dte h":%. bui.bbd.,.u. n'b!6 de nemen dor kindoron, niot byvooRiue ven voornemen, geboorte-detum en plaats ven weriwuK vorbiyi, elemede do pleet», weer het ondorwy» wordt ^'ó.eVdouemon en voornemen ven hen, door wie hot huitondorwjje wordt gegeven. Amotsfoorl, 29 Jeouen 190<. Do Burgemooster voornoemd, WUIJTIERS. Door het Classicaal bestuur van Amersfoort zijn de heeron dr. li. H, Meulenbelt, to Bmvrn, en ds. C. van Kempen, te Westbroek, praeses en scriba vau dat Bestuur, benoemd tot leden van do commissie, bestaaude uit vijl leden van den Utrechtschen Hervormden Kerkeroad on uit twee loden van de Classicale. Besturen van Amersfoort en Wijk bij Duurstede, aan wie is opgedragen Statuten te maken voor do vereent- ging nKindmotg", tot welker oprichting in verband mot de Kinderwetten door 38 Horvormde kerkernden uit dc provincie Utrecht in bogtnsel is besloten. Van alleszins botrouwbare zijde wordt ons meegedeeld, dat bij de periodieke aftreding op den eersten Dinsdag van September 1907 nir, 1J. F. van Voorst Vader zich niet meer herkiesbaar wenscht te stellen voor hot lidmaatschap van den Gemeenteraad. Aan mr. C. Heymans, thans hier wonend, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als uqjunct-commies bij de Rijks Verzekeringsbank. Tot Deurwaarder bij het Kantongerecht is, in E laats van den heer J. C. Kleber, benoemd de oer I). de Groot, Rijks-klerk ten kantore van den Ontvanger der Registratie, enz. De Minister van Oorlog heeft het voornemen om dc milicien-sergeanten, die op 4 December vau hot jaar hunner inlijving met groot-vorlof vertrokkon, en ook hen. die alleen bij de eerste van het blijvend gedeelte dienden reeds in het jaar, volgende op dat van hun inlijving, voor herhalingsoefeningen op te roepen, om hen vorder practisch te bekwamen. In 1099, dus nog bij helleven van den Koning- Stadhouder, stelde Odijk in een vergadering dor Staten van Zeeland voor, een metalen standbeeld voor Willem 111 op te richten np dc markt te Middelburg. De zeer prinsgezinde Staten hadden er wel ooren naar, verschillende ontwerpen werden gemankt, doch het plan kwam niet tot uitvoering. Thans staat de zaak er beter voorin ufzien- baren tjjd zal een standbeeld verryzou van den Stadhouder die, ondunks zijn wankele gezond heid, hot kloino land aan de Noordzee bracht tot de conté der Staten van Europa nadat de reguerinR radeloos, het volk redeloos, het land readeloos was. Dat het standbeeld thans komt, is voor het grootste deel te danken aan het dozyn officicron uit Haarlem, dat op de goede gedaohte kwam, Schimmels „Kind van Staat" op te voeren ten bate van het Fonds tot oprichting van een Btsndboeld voor Stadhouder Willem III. Door de opvoering er van in verschillende plaatsen des lands brachten zij reeds een kleine f 11 000 bijeen. Zaterdagavond gavon de heeren hier een voor stelling, aan welke een feestelijk karakter was gegeven, zoo door de medewerking van een orkest onder leiding van den heer Bikkers, als doordieu zeer velen onder de dames en heeren die do uitmuntend verzorgde opvoering bijwoon den, meer toilet hadden gemaakt dun hier anders ploegt te geschieden. Geen stoel in de groote zaal van „Amicitiu" was onbezet. Wie gemeend heelt, dat het dramatise hetafe- rcelen gelijk Schimmel zijn jeugdwerk noomde, vervelend zou zyn en dat de vertolking er vnn echt dillettanten-werk zou wezen, heeft zich doorliik vergist en door wegblijven veel gemist. Dat het een goed stuk is, wordt wol bewezon door dc vele opvoeringen en vele herdrukken die het beleefde. Dat het vooral door deze heeren met groolo zorg is voorbereid, bleek Zaterdag avond. Nog nimmer hebben we hier een zóo gesig neerde miBe-er,-scène gezien, zulke fraaie costu mes en pruiken, 260 uitmuntende qrime. Alles was tot het uiterste overdacht en geregeld en de regisseur, die alweer elders een voorstolling voorbereidde terwijl bet stuk hier ging, verdient dan ook bizonder lof. Vooral bet spel van als beide hoofdpersonen, den jongen Prins en den Raadpensionaris, stond verre boven dat van dillettanten. Beiden had den een zoor moeilijk emplooi, doch beiden ook kweten zich op uitmuntende wijze van hun zoo moeilijke zaak. 't Is niet ieder gegeven, een Prins uittebeel- don, niet alieen in kleedij en qrime, maar ook in bewegingen en wijze van spreken. Hoe on verbeterlijk gaf de vertolker van dezo rol weer den lichamelijk zwakken, maar geostolijk zoo sterken jongen Vorat, bukkend voor zijn kwaal, elke driftbui bokoopend met kuchen en hoofd pijn, doch niet te bewegen 0111 tc bukken voor Hunne HooglSdelMogenden, die „kooplieden en vettewariers," die hij zóo minachtte en wier listen en lagen zijn scherpzinnigheid steeds wist te verijdelen of zooveel mogelijk onschadelijk te maken, zóo dat zyn wil op'teind steeds A'crd uitgevoerd. Slechts weinigen ook zullen zóo den Raad- Ësnsionans kunnen zeggen en spelen, gelijk die ier werd gegeven; den voor alles eenvoudigen man, al was hij feitelijk de meest gezagheb bende in de Republiek, die tocli zulk een hoog heid toont als by den Zonnekoning het jaar geld weigert. Hoe hoogst natuurlyk liep de dialoog tusschen den Prins en den Raadpensionaris ofschoon 't eeu kruisvuur was van diplomatieke zetten en beiden toonden geheel op hun hoede te zijn voor den even gehate» als govreesdeu tegenstander de veete vau stadhouderlijke- en anti-stadhou derlijke partij, de wetenschap dat éen van beiden moet ondergaan; „zelfs de allerhoogste", gelyk De Witt zoo heel mooi zeide. Ook Willem Hoppeveld was heel goed en maakte van zijn zoo dubbelzinnig emplooi wat er van to maken wus. Zyn rol was geen zeer dankbare. De verraden type uit de eerste helft der vorige eeuw is niet meer van dezen tijd. Doch, als gezegd, de rokonmeoater-dwarskijker, bloef steeds goed in zyn rol. Zuylesteiu, de man met het veelbewogen leven, Bromley, de Kamerdienaar des Prinsen voor do renovatie der hofhouding, en Jacob, detypisch- burgerlijke dienaar van den Raadpensionaris, verdienen evenzeer lof voor hun wel overdacht spel. Evenzeer dient geroemd te worden dat den gezant vau dondrooten Lodowyk, die echter af en toe wel wat Al te convoudig deed, en Lord, juister gezegd buron Arlington door zyn huwelijk met Isabella van Nassau-Beverweerd verlwanl- schapt aan den Prins en wiens vertoef in vollen oorlogstijd op 't Binnenhof ook daardoor nog niet zoo onwaarschijnlijks is. In de „Overblijfsels van geheugchenis van l'oenraad Droste" wordt meer dan eens gewag gemankt van zoodanig bezoek, ook al was daarop de doodstraf gesteld. Dank mag óok gebracht aan de heeren F. W. J. de Witt Huberts en J. W. Enschedé beiden uit Haarlem, voor hun historische toelichtingen tot het tooneelstuk en de muzieknummers, welke laatste hier niet die erkentelijkheid verwierven als ze wel verdienden. Alleeu het meer bekende „Berg op Zoom", dat als toegift werd uitgevoerd na de drie zoo melodieuse nmrsohen, lokte wat applaus. Een heel aardig denkbeeld was 't, de voorstelling te doen eindigen met „Al is ons Prinsje nog zoo klein". 'tWil ons zoo voorkomen, dat menigeen „Het Kind van Staat" nog eens zal willen lezen en zal trachten zyn kennis omtrent dit zoo hoogst belangrijk tijdperk uit do geschiedenis van ons vaderland wat te veririsschen en te vergroo'en. Niet zoo spoedig wellicht zullen we hier jen zóo goed gesohreven stuk zóo mooi zien ten tooneele brengen. Een woord ook vun hartelyken dank aan de commissie, die de Haarlemsehe heeren wist te bewegen, ook hier te komen en die do voorbe reidingen trollen voor den zoo heel interessanten avond. Het slechte weer en de aanwezigheid van een tweede bioscoop zijn zeker oorzaak geweest, dat gisteravond de voorstelling van Hommerson's bioscoop in „Amicitiu" slechts door een goede honderd personen werd bijgewoond. Maar dezen hebben dan ook volop genoten van de zeer afwisselende en alle heel mooie beelden eu de goede explicatie. De Hommerson's zijn hier reeds goede be kenden vun do kermismaar daar trillen de beelden tooh altijd in het tijdelijke gebouw. In „Amicitia" was vun trilling niets waar te nemen. De films waren ook gansch andere, fonkelnieuwe zelfs. Zoo bijvoorbeeld bet allerkoddig>t geval var. den wereldberoemde» „Kapitein van Köpe- nick"; de hoogst spannende Nijloaardenjacht in Duitsch-Afrikade vermakelijke scène van den automobilist, die niet kan rijden. Morgenmiddag een Kindervoorstelling met een voor de kleinen gekozen programma. De bioscoop blyft tot en met Vrijdag. Zondagavond werd 'e Utrecht een wedstrijd gehouden tusschen de „Onderofficieren-schaak club" uit Amersfoorten „Schaakmat" uit Utrecht. De Amersfoortsche club kwam met slechts ll in plaats van 15 spelers uit en maakte slechts 1punt, tegen de spelers van „Schaakmat" 9'/,. De zeer belaugrijke mededeelingen en voor stellen van het Bestuur der vereeniging „Am bachtsschool voor Amersfoort en omstreken" gisteravond in de goed bezochte Buitengewone ledenvergadering gedaan, zijn nog niet vatbaar voor publicatie door de bladen. Niet heden- doch Donderdagavond houdt de anti- re volutionnaire propaganda-olub „Groen vun Prinsterer" haar cursus-vergadering. Weldra wordt ook eeu openbare vergadering belegd. De hier uit 1S9G nog zoo bekende Duitsche experimentator Gustav Diihne, wiens komst dr Oorver in het vorig nummer aankondigde, zal half Februari hier weer twee avonden geven. Het gerucht, dat Donderdag onder Arnhem een voerman van de firma Oostermeijer Co. door de kou bevangen en op den wagen dood gevroren zou zijn, blijkt bij navraag van allen grond ontbloot. Het Nationaal kogel-concours in „De Vereen- ging" wordt gehouden in Juli. Van de vorige commissie hebben zich bereid verklaard om weder zitting tenemen de heeren H. I. von Santen, H. Meursing en A. H. van Kalken. van: S. f2.50, L. f0.50, J. f0.50, Q. N. flO.OO, en B. f 0.25 totaal f 18.75; bij mevrouw Krapols—Kiev van: N. N. I N. N. f 10.-, v. H. v. H.n- N. N. 10 pond spek, G. zoolang het noodig is per week fl.-, v. Th. fl,—A. G. f0.25, R. 1 010, A. 10.10, B. fO.10 en N. N. f 1.— De correspondent van hot Handelsblad te Ba tavia seint „aan het opstootje bij Baron, te ICediri, namen 200 opstandelingen deel. De Regent is gevlucht. De wedono Berked werd vermoord. De adsistent-resident en de contro leur zijn gewond. Een compagnie soldaten ver trok met een extra-trein vnn Soerabaja". Een tweede telegrnm luidt: „Hot getal op roerlingen bedraagt 300. De adsistent-resident te Irenggnleh is zwaar gewond. Er zijn veel dooden en gewonden". Do Gemeenteraad van Ha "der wijk heeft met 7 logen 4 stemmen besloten, Burgemeester en Wethouders te machtigen om bij de Regeoring mot bekwamen spoed aan te dringen op de ves tiging aldaar vaneen Itijks-Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus, onder mededeeling dat do Gemeente voldoende bouwterrein kosteloos be schikbaar stelt. In een vorig nummer vermeldden we het on gunstig praj-advies van B. en W. te dezer zake. Beloof uiet meer dan gij kunt, maar doe niet minder dan gij belooft. Voor de gezinnen der in verband met den moord op C. Drost in voorloopige hechtenis ge stelde twee spoorweg-beambten is, ingevolge den oproep van mevrouw Krapels—Kley in het vorige nummer, te onzen bureele ingekomen Bij de hedenmiddag onder vooriziltiiig van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barcb- man Wuytiers van Vliet, van 1.45 tol 3.45 gehouden openbare Raadsvergadering waren tegenwoordig 16 leden en do Secretaris, nir. dr. J. G. Stenfort Kroese. Afwezig was de heer C. Th. van Beek. Tegen de notulen der vergadering van 27 December waren geen bezwaren ingebraent, zoodat ze als goedgekeurd werden beschouwd. Do V o 0 r z i 11 e r opende de eerste ver gadering in dit jaar niet eon kurle toespraak. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren afschrift Kon. besluit vrijstelling Burger Dagschool. P. en W. wendden zich onverwijld tot de Ambachtsschool om deu metseleursus te regelen en hopen in een volgende verga dering daarover te kunnen rapporteeren rapport markt-commissie Handel en Nij ver heid" met betuigingen van adhmsie om advies aan de Kamer van Koophandel adres timmerlieden-vereeniging om wijziging Gemeente-bestekken 0111 prai-udvies aan B. en W. verzoek «Kindervoeding" om f450 subsidie wordt urgent verklaard en toegestaan z. d, of b. st. Om 2 uur kwam aa:i de orde de Agenda 1. Benoeming van eon leeraar (vast) in de Natuurkunde aan het Gymnasium. Benoemd de heer H. Oorver, thans tijdelijk leeraar. 2. Vaststelling van pensioengrondslagen van personeel bij Ilooger- en Middelbaar onderwijs. Conform het voorstel, wordt de pensioens- grondslav van den heer Oorver geregeld. 3 Bonoeming van een Hoofd der openbare Lagereschool 3de soort aan dc Kooingsstraat (vacature-N. van Veen). Benoemd de heer G.A.SpelbergteWestzaan. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school 2de soort aan de Hellestraat (vacature-mej. Buytenhuys). Benoemd mej. Van Eek, te Bokzijl. 5. Beuoeming van een curator van het Gymna siuoi (vacature-prof. J. J. vau Thiel). Benoemd prof. Tn. van-Santen, president van het seminarium der O. B. K. 6 Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken stand (vacature-L. A. baron Van Itteroum). Benoemd j'ir. S. M. van Reigersberg Versluys. 7. Benoeming van een derden Gemeente-opzich ter Uit de 240 sollicitanten wordt, op proef voo- éen jaar, benoemd de heer G. L. Paape, te Noordwolde. 8. Voorstel van Burgemeester er. Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den on derwijzer C. Moerman (school 3desoort Konings- straat). Wordt wegeus benoeming te Hilversum eervol verleend met ingang van 15 Februari Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van verordeningen houdende verbodsbepalingen tot hot stellen van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn tot den aanleg van straten. Zulks in verband met de Woningwet en het in Juli 1906 vastgestelde Uitbreidingsplan voor de Gemeente. Voorloopig wordt dit ver bod van bouwing gelegd op terreinen, bestemd om ingang te worden van aeopde vastgestelde plannen geprojecteerde wegen. Aangenomen z. d. met alg. st. Belanghebbenden zullen goed doen, te zijner tijd ter Gemeente-secretarie inlichtin gen in te winnen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van instructies voor de Ge meente-opzichters. De le opzichter is' in hoofdzaak belast mei het toezicht op de wegen en waterleidingen, wandelplaatsen, bosschen en landeiijen, bet vlaggen van de Gemeente-gebouwen, de zorg voor stembureiu en yklokaal en het contro- leeren der loonlijsten van de stads-werkers. De 2h opzichter houdt toezicht bij het stellen van gebouwen en by den aanleg van 1 iolen en putton, aanleg en onderhoud vau straten, 011 opfle steigers en schuttingen bij woningbouw. De 3e opzichter is meer in 't bijzonder belast mot net toezicht op de bruggen, riolen, urinoirs, pompen, werfmuren, spoelsteigers, Gemeente-gebouwen, meubels, kachels en brandstoffen. De Instructies werden vastgesteld z. d. met alg. st. 11. Behandeling van de motie van den heer Van Eb veld betreffende het benoemen van een Raadscommissie, in verband met den rechtstoe- sliind en de arbeidsvoorwaarden voordeGemoente- ambtcnarcn en werklieden, en rapport van Bur gemeestor en Wethouders dienaangaande. B. en W. schreven 18 Januari Naar aanleiding van de motie, ingediend door dei. heer Van Eweld komt het ons wenscheljjk voor, het volgende onder uw aandacht te brengen: Voorzoover de motie bedoelt den rechts toestand in de uitgebreidste beteekoms van alle Gemeente-ambtenaren in tegenstelling van de werklieden te regelen, "meenen wij er op te moeten wijzen, dat aan het vaststellen van een dergelijke nlgemeene, alle ambtenaren omvattende regeling, groote moeilijkheden verbonden zijn rekening zal gehouden moeten worden niet sleehls met de wettelijke voorschriften, betreffende liet onderwijzend personeel bij bet Hooger-, Mid delbaar- en Lager onderwijs, Gemeente secretaris en Ontvanger, ambtenaren en be dienden bij de Secretarie, Commissaris eu dienaren van politie, maar ook met de on derscheiding of het ambt al ol niet als hoold- of bijbetrekking is te beschouwen, met de eigenaardige po.-itie van het politie-persooeel en vele andere omstandigheden. Gevallen, waarin liet gemis van een d u-gelijke alom vattende regeling zich heeft doen gevoelen, zijn, voorzoover ons bekend, niet voorgekomen, 'tgeen vermoedelijk te verklaren is deerde wyze, waarop door uw vergadering, bij ziekte en dergelijke omstandigheden, de belangen der ambtenaren behartigd zijn. Wat nu betreft de regeling van den rechts toestand en arbeidsvoorwaarden van de werk lieden merken wij op, dat indiening vun een wetsontwerp, betrekking hebbende op de Gemeente-bedrijven, waarbij tevens voor schriften gegeven worden betreffende de arbeiders, in dienst hij die bedrijven, te wachten is. Bovendien is reeds een wets ontwerp ingediend, waarbij ten aanzien van ile voorziening in geval van ziekte, de Ge meenten verplichtingen opgelegd worden. De vraag dient derhalve gesteld to worden, of het de voorkeur verdient, thans tot de vast stelling van een Werklieden-reglement over te gaan, dan wel hiermede le wuchton, totdat de toegezegde wettelijke voorziening op dit punt is tot stand gekomen. Wij zijn geneigd, deze vraag in laatstge noemden zin te beantwoorden, teneinde te voorkomen, dat een thans vastgesteld regle ment liinnon korten tijd weer herzien zal moeten worden. Hierbij komt, dat de voorwaarden, waar onder de Gemeente-werklieden arbeiden, v.tu dien aard zijn, dat nadere regeling daarvan niet zoo dringend genoemd kan worden. Ten bewijze hiervan zij het volgende medegedeeld ln 1906 zijn noch aan de vaste werklieden bij de Gasfabriek, noch bij den Reinigings dienst straffen opgelegd, hetzij doo.-inhouden van verlof, oplegging van boete of anderszins gemiddeld heeft ieder werk nan een verlof van vier dagen, met behoud van loon, kunnen genieten; bij ziekte is steeds het volle loon uitbetaald (o.a. zyn ziekteverloven voorge komen van 308, 90. 73, 04, 63, 63, 39, 37, 321/J, 31, enz. dagen) terwijl zoo noodig na herstel de arbeid, in de eerste dagen verlicht, geleidelijk hervat is; bij opkomst vooroefe ningen bij de L-indweer is bet volle loon uitbetaaldhet pensioen is bij verordening geregeld. Wat betreft de regeling der loonen, merken wij op, dat jaarlijks bij de behandeling dor Begrooting voor U de gelegenheid bestaat, leze te verhoogen, ook al is deze regeling bij verordening aan ons opgedragen. Bij ons besluit van 13 September 1906 is voor de Gasfabriek een nieuwe loonregeling vastgesteld. Vun 1901 tot 1907 is aan luons- verhoogingen aan de Gasfabriek uitbetaald 15985. Onder deze omstandigheden geven wij er de voorkeur aan, met de regeling dezer materie te wachten totdat de daarbij aan de Gemeentebesturen te stellen eischen be kend zijn. Na een discuseie van bijna drie kwartier staakten de stemmen, zoodat in de volgende Raadsvergadering de mot»S-Van Esveld op nieuw in stemming komt. 12. Nader voorstel van Burgemeester eu Wet houders tot hot toekennen eener tegemoetkoming aan eenige personen, te voren dienstdoende bij de Schutterij. B. en W. schreven 11 Januari: ln de vergaderingen van uw afdeelingen van 8 en 9 October 1900 werd de wensch te kennen gegeven, de behandeling van ons voorstel dd. 16 Augustus 1906, Afdeeling I, No. 1684 (gedrukte stukk -n pag. 211 e. v., bijlage 300) betreffende liet ter zyde ge noemde onderwerp aan te houden, totdat dc discussion 10 de Tweede Kamer der Staten- Generaal over deze aangelegenheid beëindigd zouden zijn. In do vergadering ylin de Tweede Kamer van 12 December 1906 werd eeno motie aangenomen, waarbij (Je wenschelijkheid l it- gesproken is, »dat bij do wet eeno billijke regeling worde getroffen voor het personeel «Ier Schut teryen, dat door opheffing .laarvan zyu^ vaste inkomsten als zoodanig moet mis- BJykens de behandeling is aan deze motie

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2