Stadsnieuws. meeste uitstallingen. De aard van elk volk C spreekt uit die kleuren, uit de wijze van versieren. Daar vindt men weefsels van Atjehsche kunst opgehangen, een sombere pracht van donkerroode kleuren in alle nuances. En hiernaast het werk van Borneo, van gansch ander karakter. Ook hier is rood demeest voorkomende kleur, maar een rustiger rood en getemperd door een versiering met dooreengestrengeUle lijoen. Be geweven stof fen van (Ie Vorstenlanden, met het diepe bruin en blauw, hebben iets rijks en deftigs. Zeer kleurig is het geheel van Bali en Lombok. Uier is de vorstelijke rijkdom van prucht- lievende hoofden. Javaansche sarongs hangen met goud bedrukt. De Bataklandeu daaren tegen vertonnen zeer ernstige donkere kleuren. Eu weer meer variatie is in het werk van de Timor-groep. Indien waaraau wij niet twijfelen onze Indische tentoonstelling slechts een nabijko menden indruk zal geven van al de artistieke pracht en kleureurijkom, van al de kunstig gemaakte wapens, schilden en gebruiksvoor werpen, die toen in het Suasso-museum de algemeene bewondering tot zich trokken, dan mogen wij met vol vertrouwen aan de kunstvereeniging een druk bezoek voorspellen. Grondwetsherziening. Het verslag der in October 1905 door de Regeering ingestelde Staatscommi sie voor de herziening der Grondwet, is thans open baar gemaakt. Volgens baar opdracht had de commissie li iet te oordeelen over hetgeen de Grond wet behoort te bepalen omtrent do kiesbe voegdheid voor de Tweede Kamer, de Pro vinciale Staten en de Gemeenteraden. Enkel over wijzigingen, die zij in de nadere bepa lingen gewenscht acht. De voornaamste door haar voorgestelde wijzigingen zijn de volgende Het recht om veranderingen voor te stel len in voorschriften omtrent de T r o o n so p- v o 1 g i n g, thans aan de Kroon alleen toe gekend, wordt ook aan het initiatief van 40 leden der Staten-Generaal gegeven. Be invoering van evenredige ver tegenwoordiging en de toekenning van kiesrecnt am de vrouw wordt mogelijk gemaak'. De leden de Eerste Kamer zullen ook voortaan door Provinciale Staten worden gekozen, doch niet enkel uil de hoogstaan geslagenen en bekleeders van hooge betrek kingen. Voor die Kamer zullen de zelfde Nederlanders verkiesbaar zijn als voor de Tweede Kamer (mannelijke Nederlanders minstens 30 jaar oud). Een Kamerlid, die tot Minister wordt be noemd, heeft zich niet aan een nieuwe ver kiezing te onderwerpen. Voor de geldigheid der verkiezing van Kamerleden kan beroep op een rechterlijk college worden ingevoeld, alvorens de Kamer over de geloofsbrieven beslist. Elk van de beide Kamers benoemt zijn Voor zitter en ondervoorzitters. Aan de Eerste Kamer wordt het recht van amendement toegekend. Be Tweede Kamer beslist dun uitsluitend over de dooi' de Eer ste aangebrachte wijzigingen. Leden der Provinciale Staten kunnen ook leden der Eerste Kamer zijn. De voorafgaande goedkeuring der Kroon voor Provinciale verordeningen vervalt. Do voordracht der Tweede Kamer voor leden van den Hoogen Raad vervalt. Het voorlezen van vonnissen in hun ge heel kan oiinoodig worden verklaard. Be wet kau voor leden de rechterlijke macht en van de Rekenkamer een leeftijdsgrens bepalen. Voor Grondswetsherziening wordt, na ont binding der Kamers, vereischt, dat bij de tweede lezing in een vereenigde vergadering der Staten-Generaal de gewone meerderheid haar goedkeurt, doch met ten minste 76 stem men vóór. Ds. A. J. van Loghum Slaterus, Doopsge zind predikant te Dordrecht, hoopt aanstaan den Zondagochte d half elf vóór te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden Kring hier, welke weer wordt gehouden in het loge-gebouw aan de Van Persijn-straat. Be heer B. J. Bloemendal heeft aangenomen de benoeming tot ouderling van de Gerefor meerde kerk aan deu Zui '.singel. Baar moet dus worden voorzien in een vacature voor diaken Benoemd is een commissie van prse-advies voor de door de Regeering aan de orde gestelde en toegezegde wettelijke bepalingen op de vee- en vleeschkeuring. Bat gaat er slecht uitzien voor de hier vigeerende verordening op deze materie, welke 20 October 1908 haar gouden feest zal kunnen vieren. Tot brieven- en telegrambesteller hierzy» met ingang van 1G Februari benoemd J. P. VV. Lodewijks, uit Haarlem,en N. M. A. ter Wolbeek, bulpbesteller hier. Er zyn dan aan het kantoor hier 24 be stellers en 3 jongens, De Gezondheids-commissie houdt morgen avond haar openbare Jaarvergadering. In ons nummer van 2 dezer is een abuis geslopen met batrekking tot de ontvangsten der Amersfoortsche tram in de maanden Januari 1907 en 1906. In de opbrengst der passage van 1907, ad f 448.05Vji 's geen> 'Q van Januari 1906, ad f514.75, is echter wel een jaarabonnement begrepen. De opbrengst der tram gaat niet achteruit en is in de twee laatste jaren, over het geheel genomen, stationnair gebleven. De vuurwerker J. O. Verhaar, van de H- IJ. S. M., hoopt 12 Maart den dag te her denken waurop hij 25 jaar geleden hij die maatschappij in dienst trad. Aan brigadier-majoor D. Otten, van de Rijks-veldwacht, is toegekend de verguld- zilveren medaille van den «Algemeeneü Ned. Politie-bond". Herinnerd zy, dat do aanmelding voor de Rijks-Normaaliorictiling aanstaanden Zaterdag wordt gesloten. Onder voorzitting van overste O. G. H Heldring werd gisteravond gehouden de Jaarvergadering der Oudheidkundige ver- eeniging «Flehite". Nadat de notulen van 11 Januari 1906 waren gelezen en onder dankbetuiging aan den Secretaris, den heer W. Croockewil W. Azn., waren vastgesteld, deed de Penniug- meester, rar. H. J. M. van den Bergh, Re kening en verantwoording. Hieruit bleek dat, bij een ontvangst van f2002.25, een batig saldo is van f 15.07 en dit ondanks de grootere uitgaven ten gevolge van het exposeeren van het legaat-Kok. Het financieel beheer werd nagezien door de heeren Des Tombe en Oostermeijer, die het accoord bevonden en voorstelden den Penningmeester te déchargeeren van zijn beheer, waartoe eveneens onder dankbetui ging werd besloten. Als Bestuurslid werd herkozen dr. H. J. Reynders, die periodiek aftrad. Uitgeloot werden de aandeelen 5,7,8 en 11. Aan het Jaarverslag, dat hierop werd uit gebracht en weldra in druk wordt verspreid, zij het volgende ontleend Het ledental slonk in 1906, zoo door ver trek als overlijden, van 122 tot 117. Herinnerd worden de zeer belangrijke diensten door het Bestuurslid, den heer A. M. Tromp van Holst, bewezen aan het ge nootschap. Evenals in 1897, toen het oude Museum-gebouw op invallen stond, beeft de heer Tromp van Holst weer de mogelijkheid bereid om thans het legaat-Kok behoorlijk onder dak te brengen. Het aantal betalende bezoekers nam weer toe en bedroeg 1320, terwijl het aantal niet- betalende bezoekers op Dinsdag gevolg van het verhoogd Gemeente-subsidie zeer ruim was. Ook het aantal reproductiën van aquarellen, schilderijen en voorwerpen uit het Museum was dit jaar weer grooter dan in vorige jaren Herinnerd wordt aan de opgraving op, «Groot Sandbrink". Een aardige bijzonderheid is, dat Amers foort het vaderschap heeft van den huidigen Haarlemmerhout. Immers 10 September1583 opende de vroedschap van Haarlem een cor respondentie met die van Amersfoort ten gevolge waarvau op 10 November 1584 ook toen ging 't dus nogal langzaam tienduizend jonye eiken hier werden aange. kocht om deu Hout opnieuw te beplanten. De vereeni#ging «Handel en Nijverheid'' zal hoogst vermoedelijk aanstaanden Woens dagavond haar gewone maandvergadering houden. Mogen we nog even herinneren aan de opvoering, hedenavond, van «Het hoogste recht", het overal zeer gunstig ontvangen toonoelspel van mevr. Boudier-Bakker. Tevens zij meegedeeld, dat het concert van Emma Nevada, aanstaanden Dinsdagavond, buiten abonnement gaat. Van vriendelijke hand ontvingen we de aan het hoofd afgedrukte aanbeveling voor de kunstbeschouwing, Zaterdag en Zondag in «Amicitia" te houden. Aan deze plaats willen we èn op dat arti kel èn op de belangrijke tentoonstelling nog eens wijzen. Zondag- en Maandagavond zal chevalier Van Kinsbergen, de bekende leerling van Ernst Basch, in de groote zaal van «Het Valkje" hier voorstellingen geven. Wat hy doet, en te zien geeft, grenst aan 't ongelooflijke. Jn de «Prov. Groninger Crt." lezen we Wanneer de geesten Jer oude kokeleisof goochelaars, zooals die op de markten in de middeleeuwen verschenen, uit hun graven konden opstaan, zonden ze hun geestenhanden verbaasd ineenslaan over den vootuitgang die ook in hun kunst, de goochelkunst, heeft plaats gehad. Het publiek is thans zoo goed en lichigeloovig niet meer als in dien goeden ouden tijd en er behoort handigheid en vin gervlugheid toe om den toeschouwers bewon dering vuor de toeren, die verricht worden, in te boezemen. Handigheid want dat i goocheltoeren niets met zwartekunst en bovennatuurlijke geestenbesweringen u kon hebben, weten we immers ook allen in dezen verlichten tijd Over die handigheid nu beschikt de heer Van Kinsbergen io hooge mate en door de aardige toeren die hij verricht, èn door zijn flux de bouche, waarmee hy zyn verrichtingen verduidelijkt, weet hij het publiek aangenaam bezig te h°D90tweede afdeeling van het programma, de «serieuse hypnotische manifestation schenen op de aanwezigen echter met zulk een diepen indruk te makeu als men ver wacht zou hebben; de geestenwereld liet hen blijkbaar koud. Toch scheen van de vrede-op-aarde-apotheose eenige geestelijke invloed uit te gaan. Als geïnspireerd dool den bazuin van den vredeseugel speelde de pianist gedurende dit tableau met veel gevoel Jung Werners Afschied, bet welbekende: «Behïit dicb Gott". Het laatste nummer, de Noderlandsche Maagd, werkte sterker op het vaderlandslievend gemoed van het publiek; zoodra ze de driekleur zagen, ontbrandden ze in geestdrift en een hartelijk applaus weerklonk. Na de pauze werd de ark van Noach 'en toooeele gevoerd, waarbij als bijzonderheid dient vermeid, dat het water van den zond vloed in de ark terechtkwam. Doch al het kwakend en kakelend gedierte, dat er later op onverklaarbare wijze uit te voorschijn werd gebaald, scheen hieronder in 't minst niet geleden te hebben. Alleen werd een der kippen door het applaus wat zenuwachtig en vloog met veel misbaar de zaal in- Zij werd echter gauw weer opgevaugen. De zaal was goed bezet en de heer Van Kins bergen oogstte veel succes met zijn prestaties. Ter gelegenheid vau haar 5-jarig bestaan gaf de «Zutphensche ürkestvereeniging" Bins dagavond een uitvoering. Haar tegenwoordige Directeur, de heer G. K. G. van Aaken, leidde het eerste gedeelte van het program ma, terwijl de oprichter der vereenigiug, jhr. W. H. J. van de Poll,het tweede deel diri geerde. Mej. G. van Aaken, violiste uit Amersfoort, gaf ouder orkestbegeleiding het concert no. 2 d mollvan Wieoiawski en «Introduction et ren do capricioso" van Saint-Saëns. Zij werd hartelijk toegejuicht en met bloemen ge huldigd teruggeroepen, speelde zij nog een «Ungarischer Tanz", waarbij de heer Caland het piano-accompagnement op zich nam. De Vereenigiug „Zutphen Vooruit" felici teerde de Orkestvereeniging met haar 5-jarig bestaan, terwijl de heer Caland, President der voreeniging, den heer Van Aaken met hartelijke woorden zijn erkentelijkheid be tuigde voor hetgeen hij als directeur voor de Orkestvereeniging deed. Morgenavond weer een extra-nachttrein van de H. IJ. S. M., die om 12 uur uit Amster dam naar hier vertrekt. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een 48-jarig landbouwer te Leusden, beklaagd van vernieling van een afsluitboom van een hek, tot 110 boete, sub--. 20 dagen hechtenis, en betaling aan de beleedigde partij van f'3 schr.de vergoeding. Een jongen, die inet allo aandacht had staan kijken naar de talloos vele begeerlijke zaken, die bij den grooten uitverkoop van «Nieuw Parijs" zijn uitgestald, miste, toen hij verder wilde gaan, zijn rijwiel, dat hij, onnadenkend genoeg, onbeheerd had neer gezet. Met looden schoenen ging hy huiswaarts, doch groot was zijn vreugde toen hij daar zijn karretje terugvond. Vader had her, om den knaap een goede les te geven, meegenomen eer het werd gestolen. Tydens de cathechisatie in de Reraon- strantsche kerk werden gister twee rijwielen gestolen, die voor het raam der consistorie door de leerlingen waren neergezet. Daar zit systeem in deze rijwiel-diefstallen. In «Eben Haëzer", het gebouw van den «Chr. Natiunalen Werkmans Bond", is, na ailoop van een en vóór het begin eener andere bijeenkomst, op een zeer in 't oog vallende plaats gevonden een rolletje bankpapier tot een bedrag van ruim f500. Er wordt vermoed, dat deze ol gene, die op minder eerlijke wijze dit geld verkregen heeft, het veiliger heeft gevonden, er zich op die manier van te ontdoen. Een onderzoek is ingesteld. Sedert middernacht is weder ingetrokken de beperking van het vervoer van zware vrachten over de Rijks-wegen in Gelderland. Zoo gij met uw lotsbeschikking somtijds ontevreden zijt, merk dan hoeveel erger 't leed is, dat zoo menig ander lijdt. RECLAMES. van 1—5 rogels fl.25, elke regel meer t 025. 1)0 huiselijke werkzaamheden putten vele vrouwen uit. Dut moest niet zoo zijn. I Toch is dat zoo doordat veie vrouwen nrui bloed hebben. l>o armoede i.. bloed maakt dat de vroubleek en onmidel- lijk vermoeid is, dat zij spoedig ballen I adem is. In dien toestand eet zij bijna I niet meer, verteert zij liaar eten slecht on I vermagert zij met den dag. De Pink Pillen geven rijk bloed, krachten en brengen de gezondheid terug. Prijs f 1.75 de doos, 1'9 per 0 doozo» verkrijgbaar bij SN A BI LIE, Steiger 27 la Rotterdam, en Apotheken Ook echt, verkrijgbaar bij A. van de WEG, dro gist, Langes raat 23 te Amersfoort, en A. nis VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pit- leti heeft nog nooit iemand g~ nezen. Afbeelding der doos: Door den Penningmeester van liet Amers foortsche stenn-comitó voor do werkstaking te Ryssen is opnieuw verzon lenaan bij dragen op verschillende lijsten 145.77, en aan giften van G. S. E. 11 en E. M. f2.50 samen dus f 49.27 of, met de vorige zending in totaal f81.97. Be Penningmeester, de heer W. G. Klomp, Pepersteeg 2, zal gaarne nog bijdragen ui ontvangst nemen. Indien ge voor Uwe kin- I deren een gezond voedsel en f tevens een aangenaam tijdver drijf wenscht, geeft hun dan Quaker Oats. lil de pakken /ÏÏJ bevinden zich de aardige j Quaker Oats puzzles, waar- door men verschillende waar- ^devolle voorwerpen gratis kan verkrijjen. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 31 Januari lot 7 Februari 1907. GEBOREN Aleida Wilhelmina Maria, d. van Engel- bei tus Bernardus Mattheus Kaspers en Reijertje van dni Berg. Maria Adritna, d. van Jan Cornells van di r Starre en Wille- raina Everdina Hertenberg. Albortus Johanne*., z. van Dirk Ruijs en Trijntje Pol ro- nella Koppen. Elbertus, z. van Peter Hermans en Anna Cornelia Maria Mark. Johanna Hendrika, d. van Jan van Doornik on Johanna de Groot. Susanna Johanna, d. van Gerardus Evers en Berendlna Aartseri. Barend Gerrit, z. van Gijsbertus Cornells de Vries en Alijda Johanna Bouhaijs. Gerritje Catharina, d. van Jan vut) den Hnoiï en Aaltje Drika van Veluw. Arendina Alda, d. Yan Pioter Wilhelmus en Junsje Molenaar. Hendrikus Gijsbertus, z. van Jan IJzerman en Willempje Born. Stepha- nus Johannes, z. van Hermanus Johannes Schwitzner en Alberta Vinken. Antonia Maria, d. van Johannes JosephusTeeuwi-sen en Maria Elisabeth van der Voort. Dirkje, d. van Augustinus Franciseus Verstraten en Maria Hendrika van Kooij. - Evert z. van Hendrik Jekel en Jannetje Buisman. Johanna, d. van Johannes Steen beek en Johanna Middelaar. Gregorius, z. van Jan van Ruitenbeek en Aloisia Maria Hendrika Helienkamp. Johanna Hendrika, d. van Wouter ter Maten en Maria Pouwe. Drie natuurlijke kinderen. ONDERTROUWD: Johannes Hendrikus Joseph de Greet 'en Cornelia Meijer. Willem Los en Aalbartje vau boeren. mr. Leonard Louis Ferdinand Andrédi lePorte en Francioa Adriana Bart ha Antoinette Moll. Albortus Jacobus van Dam en Alijda va» Araerongen. GETROUWD: Willem Johannes Wiggers en Johanna Lablans. Hein vuti Laar en Marie Verhoef. Everhardus Dirkse en Anna Maria Haze laar. Hendrik Gouw en Jeanuetto Verweij. OVERLEDEN Geertje Rijn, 7 mud. Levenl. auiig. kind VI'. geslacht van Willem van Bniii.melen en Heintje va» Loo. Wilhelmina Hoovers, 71 j., wed. van Jan Cornells Sijen. Maria Fontijn, 5 mud. Hentjo Dijkman, 55 j., echtg. van Cornelia van der Veer. Mem Cornelia Annetta Jacobs, 80 j., eclitg. v.i» Wijnand Frans. Klaske Koopman» 44

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2