Bal Masqué Nieuv Parijs Laatste berichten. Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën. VERLORLN KIEZERSLIJSTEN^ J, A. Sociëteit A.micitia. vindep vao deze f 550 940 bankpapier en de op 15 October hier gepleegde misdaad, thans is zonneklaar gebleken, dat slechte kan worden gedacht aan achteloosheid vanaeen kantoorbediende, die verzuimde het af te dragen aan zijn patroon en hét bitIÜQ porte feuille liet vallen. Gelukkig, dat het in handen kwam van een eerlijken vinder. De Langestraat ter hoogte van de Nieuw- straat schijnt een gevaarlek punt te worden voor de tram. Verleden week had ze daar lang oponthoud door het onklaar raken van een mallejan gister werd haar verkeef andermaal op de zeilde plaats gestremd door een wagen met kunstmest, die 't begaf. Hedenmiddag werd de spoorwegarbeider W. A. P., van de H. Y. S. M., bij het over steken van liet eeoe naar het andere per van het station, door een locomotief gegre pen en verpletterd. De dood trail onmiddellijk in, De ongelukkige was getrouwd en laat een groot gezin na. Voor den rechthebbende is aan het Poli— tie-bureau terug te bekomen een zilveren theelepeltje, door de Gemeente-reiniging in huisvuil.iis gevonden. Te Maastricht zijn weer valsche bankj es van f100 in omloop gebracht, langs lithograph i- schen weg vervaardigd en dus zeer gemakke lijk te herkennen. Oppassen is nochtans de boodschap. Drie dingen zijn er in de wereld moeilijk Ie leereneen geheim te bewaren, een be- leediging te vergeten, en zijn snipperuurtjes goed te besteden. Inhoud Wereldkroniek"9 FebruariNandi, de heilige stier te Mysore Tentoonstelling teekeningen Dirk Nijland Groepententoon stelling in «PulchriAvicultura Per sonalia De Haagsche automobiel-maat schappij De «toevlucht'' te Amsterdam Uit Schouwburg en Concertzaal (o. a. Emma Nevada) Rosier Faassen De wedstrijden ombè! kampioenschap van Europa, 'e Dav os Kroniek van de week. Door plaatsgebrek moeten zoowel versla gen als Ingezonden stukken worden uit ge steld. Men seint ons De Eerste Kamer verwierp de Oorlogs begrnoting m->t 27 tegen 17 stemmen. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Februari. Evang. Luthersche kerk. Voorra. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. IQ1/» uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Voorm. IO'/j uur, ds. A. J. van Logbum Slaterus, uit Dordrecht. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 51/2 uur, ds. Donner, Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 5»/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente. Voorm. 9ll2 uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inboud. Kopij yan Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie Mag ik zoo vrij zijn, naar aanleiding van de discussies, gehouden over de motie van den heer Van Esveld, waarin wordt aangedrongen, op een verordening, regelende de rechtspositie van werklieden en ambtenaren in dienst der Ge meente Amersfoort, een weinig ruimte in Uw blad te vragen Met groote verbazing heb ik kennis genomen van bet standpunt, door B. en W. in deze zaak ingenomen. Door hen werd voorgesteld, te wach ten met het maken van een regeling, totdat de landsregeering de Gemeenten daartoe ver plicht. Niet vrijwillig, uit overtuiging dus, willen H. en W. er toe overgaan, den werklieden en ambtenaren een behoorlijk geregelde rechtspositie te bezorgen, maar eerst dan, als de wet ben daartoe dwingt. Het is wel eigenaardig, dat in, Amersfoort be zwaren worden geopperd, die in andere plaatsen van ons land reeds lang zijn overwonnen, ja, die zelfs bijna nergens in debat zijn gebracht. Nog eigenaardiger wordt dat standpunt als wij weten, dat in verschillende plaateen van ons land, waar reeds eenigen tijd werklieden-reglementen zijn ingevoerd, de tegenstanders, de Raadsleden die zich vroeger tegen de invoering van werklie- den-reglementen hardnekkig verzetten, nu geen bezwaren meer opperen integendeel tot voor standers zgn bekeerd. De meest conservatieve elementen hebben in gezien, dat zij veTkeerd handelden met hun ver zet en verklaarde.,, dat de practijk niets'dan voordeelen heeft gebracht. Zoowel de werklieden, als de directeuren van de verschillende Gemeente-bedrijven varen er wel bij en niemand verlangt naar den ouden, ongeregelder! toestand terug. Zoo ooit, dan is dit wel gebleken bij de wijziging van het werk lieden-reglement te Amsterdam in het najaar van 1906. Zelf9 een professor Fabius, die toch door niemand als vooruitstrevend'wordt aange zien, heeft het niet noodig geoordeeld, ziin stem te verhellen tegen de wijziging van het reglement; niemand van de 45 Raadsleden heeft ook maar éen poging gedaan om bet werklieden-reglement, met het daaraan verbonden scheidsgerecht, te doen verdwijnen. Waar dus als vaststaande kan worden aange nomen, dat een regeling der rechtspositie heil zaam werkt, waar reeds door verschillende andere Gemeenten van ons land het voorbeeld van Am sterdam is gevolgd, zooals Den Haag, Leiden, Haarlem, Zaandam, Alkmaar, Arnhem, Zutphen, Deventer, Zwolle, Maastricht (in deze plaatsen zijn ze reeds difinatief ingevoerd), Delft, Dord recht, Wormerveer, Leeuwarden (hier zijn de regle menten in voorbereiding) daar mag bet toch wel eigenaardig worden genoemd, dat van de zijde van B. en W. een verzet komt, dat in de practijk hierop zal neerkomenin de eerste vijf jaren zeker, misschien nog wel langere termijn, zal de rechtspositie van het Gemeente-personeel niet worden geregeld. Zijn de motieven, die werden aangevoerd, nu steekhoudend Mij wil het voorkomen, dat ze zeer gezocht zijn. Twee motieven zijn hier in debat gebracht, die, bij een nadere beschouwing, eigenlijk blijken geen motieven te zijn. 1. De Wet op de ziekte-verzekering. 2. De „reuzentaak" om de rechtspositie vol doende te regelen. Mogen wij naar aanleiding van het eerste even opmerken, dat die Ziekte-verzekering slechts in zoover op de Gemeente-werklieden van toepassing is, als de Gemeente-besturen in gebrekezün gebleven deze materie te regelen. En zouden wij „verder mogen opmerken, dat die Ziekte regeling maar een zeer klein onderdeel is van een werklieden-reglement? In een werklieden- reglement behoort te worden geregeldde wijze waarop de menschen worden aangesteld, de ver plichtingen van den werkman, de arbeidstijd, de verloven, het loon, de bevordering, de straffen, het scheidsgerecht, beëindiging van den dienst, uitkeering bij ziekte en overlijden, en slotbepa lingen. Is er nu inderdaad met eenigen grond aan te toonen, dat dit alles zal worden geregeld hetzij door wijziging der Gemeentewet, hetzij door de Ziekteverzekeringswet? Maar bovendien, welke bezwaren bestaan er dan nog? Het eenige, dat er bet gevolg van kan zijn, is dat misschien een paar kleine wijzigingen moeten worden aange bracht en overigens is het niets dan voordeel. Men heeft heel wat voorbereidende werkzaam heden kunnen verrichter, getoond, dat men de werklieden niet aan willekeur wil bloot stellen en niet wil worden gedwongen, een regeling te maken. Wijzen wij er ten slotte nog op, dat de Wet op het Arbeidscontract deze materie reeds heeft geregeld voor particuliere werklieden, wat toch zeker wel een aansporing mag zijn voor de Gemeenten om niet bij de particuliere bedrijven achter te blijven. Nu het tweede argument, de „reuzentaak": Eerlijk gesproken, geachte Redactie, ik kan dat niet begrijpen. Waarin moet dan toch die reuzentaak bestaan? De ervaringen, in andere plaatsen van ons land opgedaan, kunnen met voordeel worden gebruikt, terwijl wij onzerzijds gaarne de verzekering willen geven, verschillende gegevens in handen van de te benoemen com missie te willen stellen, ja, sterker nog, wij zijn bereid, der commissie een concept aan te bieden, waarin rekening zal worden gehouden met de toestanden te en de draagkracht van Amersfoort. Op deze wijze zal die reuzentaak die toch zeker voor Amersfoort evenmin onoverkomelijk zal zijn als voor de door mij genoemde Gemeen ten aanmerkelijk worden verlicht. Het zij mij vergund, nog enkele zaken te be spreken, die in debat zijn gebracht. Door den Voorzitter wordt, volgens het verslag in uw geacht blad, gezegd„het woord reuzen taak is volkomen juist. Een bewijs daarvan is, dat Maastricht de eenige Gemeente is, die de zaak reglementeerde en nog slechte voor de ambtenaren en niet voorde werklieden. Dat Maastricht een unicum is, bewijst, dat men overal wil wachten, 't Is een zeer moeilijke zaak om goed te regelen." Laat mij beginnen met te zeggen, dat de Voor zitter blijkbaar niet geheel op de hoogte is van de Maastrichtsche toestanden. Vóór mij ligt het Werklieden-reglement van Maastricht en daar staat op de eerste pagina „Verordening, regelende den rechtstoestand van de werklieden in dienst der Gemeente Maas tricht. Art. 1. Deze verordening bevat de algemeene voorwaarden, waarop werklieden in dienst van de Gemeente, in dienst van het Burgerlijk Arm bestuur of van het onder het bestuur van deze instelling staande gesticht Calvariënberg worden genomen, waarop zij in dien dienst werkzaam zijn en waarop hunne dienstbetrekking een einde neemt". Zie, geachte Redactie, daar is het bewijs ge leverd, dat de Voorzitter toonde, niet op de hoogte van Maastricht te zijn. De Wethouder van Openbare werken zegt, nadat hij den heer Van Esveld heeft bestreden, het volgende: „Dat de werklieden nu gaarne een regeling zouden wenschen en eene commissie zien, eit in opstokerii van buiten; de menschen zijn tevreden. De Voorzitter is de man, die drie maanden verlof had. Dut in nu z ij u dan k". zouden hierop zeer scherp moeten »nt geweest, door onze afdeeling onlangs belegd. \Vaarschiji.lijk zou hij dan hebben ondervonden, dat van ontevredenheid zaaien of opstokerg gee sprake is geweest. Door mg mhetbelang van een goeden gang van zaken, van de Gemente en hare werklieden, deze zaak, verdedigd en dat onze opstokerij nu reeds zoover is gegaan, dat de helft der Raadsleden ook al tot de opgestookten behooren, ia dat eigenlijk alle Gemeente-besturen, die reeds een regeling hebben getroffen, dan ook al opgestookt zijn, heusch, mijnheer de Wet houder, wij hadden niet verwacht, dat onze kunst in het opstoken reeds tot verschillende Raads leden reikte. Wat nu de dankbaarheid van den Voorzitter der afdeeling Amersfoort aangaat, zou ik den Wethouder mogen vragen of de Voorzitter der afdeeling alleen dèn zijn dankbaarheid goed toont, als hij nu niets meer gaat doen om zijn positie te verbeteren Kom, kom I dat kan toch de Wethouder van Openbare werken niet meenen. Het is het volste recht, neen de dure plicht, pogingen aan te wenden om den toestand van de arbeidende klasse te verbeteren dat is ieder werkman verplicht, zoowel voor zijn klasse, als voor zijn gezin. Die man heeft toch zeker zijn geweten niet verkocht toen hij voor drie maanden tot herstel van gezondheid naar buiten ging? Iedereen doet toch ook zijn best, zooveel mo gelijk voor de toekomst te zorgen, niet waar? Niemand zal hem dat kwalijk nemen. Maar laat men het dan ook een werkman niet 011 vel duiden als hij pogingen aanwendt, het zelfde te doen, ja zelfs de eenige poging, door middel van de organisatie: andere middelen zijn er voor hem niet. Natuurlijk zou hierover nog heel wat te zeggen zijn, terwijl nog heel wat argumenten, door de tegenstanders van een regeling aangehaald, on- dt 3tboven zijn te werpen. De hoofdzaak was echter de weerlegging van de twee genoemde argumenten. Ik spreek den wensch uit, dat in de volgende Raadsvergadering een gunstige beslissing moge vallen over deze inderdaad gewichtige zaak. Wat voor andere Gemeenten voordeelen heelt opgeleverd en voor andere Gemeenten geen be zwaren had, zal toch zeker ook voor Amersfoort kunnen. Of zou men daar meer tegen wat werk opzien, dan wel daar liever toestanden van wil lekeur laten bestaan dan in andere plaatsen? Hopen wij er het beste van, zoowel voor de burgerij, de Directeuren, al9 de Gemeente werk lieden. U, geachte Redactie dank zeggende voor de verleende ruimte, teekenen wij ons met de meeste hoogachting Uw dienstv. N. VAN HINTE, Algem. Secretaris, Bond van Ned. Gemeente-werk lieden. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- parteraentshoofden, Wijkbezoe- kers e n Belangstellenden zal het Centraai-bnreau a. s. DINSDAG 12 FE BR. des namiddags te rler aar ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischeode zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de STA DT, Kleine Haag 7. Amersfoort, Vrijdag 8 Februari 1907. f4.a f8.— Peren f0.— a f0.— Nieuwe aardappelen f0.— a f0.— Zandaardappelen f0.a f0.Hoender- eieren f5 a f5.60.—per 100 stuks. Boter fl.50 f 1.60 p. k. Margarine!0.— af 0. Kippen f0.90 a f 4.20 Kuikens f0.a f0. Piepkuikens f0.a f0.— Ganzen f0.a f0. Eenden fl.— a 11.20 Hazen f0.a f0.— Wilde konijnen f0.a f0.Tamme konij nen f0.80 a f 1.40 p. st. Duiven f0.50 a 10.70 p. paar. Vette varkens f0.a f0.—Magere varkens f0.k 10.Zeugen ('50 a f70 Biggen 18.a f11. Aangevoerd waren ongeveer20 hect- Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, Heet. Zandaardappelen, 12000 st. Hoendereieren, 900 Kilo Boter. Vette varkens, Magere varkens.— Var kens voor exportslagerijen, 120 Biggen en 15 Zeugen. Nederlaadsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Oct. 1906. (Excl. tramdiensten.) Reizigers Bagage en honden Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. Buitengewone ontvangsten en telegraaf Totaal 1906 f863 291.54 2164.38 2 570.33 383e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, Derde week. Trekking van 7 F- brtmri 1907. (975 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. 0 LEINWEBER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f1000 op No. '7020. Prijs van f400 np No. 1/012. Prijzen van f70. 1706 3082 8017 9108 9i'24 en 18384. Te zamen 8 prijzen Zonder prijs zijn uitgetrokken: 6502 8027 9106 9187 13851 13880 lol32 15711 17004 17013 1701917021 17030 17037 17058 en 18382 Volgende trekkingen geschieden 11 tot Februari 1907. Behalve de premie van t 30 000 voor den laatst uitkornenden prijs van 11000 en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrok ken lot, zijn intrebleven du navolgende prijzen 13 van f 1000, 17 van 1400, 15 van f200, 44 van f 100, en 1065 vin t'70. Sen gouden kettinkj© met een gouder. fluitj e. Terug te bezorgen tejen goede belooning Blankeoheimstraat 2, Anersfoort. Zaterdag 9, Maandag 11 en Dinsdag 12 dezer, des avonds van,8 tot 9 uur, zal in »ONS HUIS", Kortegdcht, door Bestuurs leden van de Vrijzinnig Democratische Kies- vereeniging alhier, zittiig worden gehouden, ten einde belanghebberlen alle gewenschto inlichtingen te verstrekten in zake plaatsing op de Kiezerslijsten. in tapijten, behalger, stoffeerder, Xiangests-at 34. ƒ176188.86 1905 Ontv. over Oct. f I76 188.86 flSlOÖO.öS6 Totale ontv. van 1 Jan. af f 1 779 450.30 f 1 727 826.34 Gemiddeld aantal Kilom. expl. vanal' 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer /39.Ö6 38.41 T0CHTLATTEI TOCHTSCHERMEN T0CHDUFFEL TOCHTDEUREN TOHTKLEEDEN enz. enz. Dinsdag li Februari, 8 pr, Buitengewom CONCERT te gevn door met medewerking vanlen bariton mr. Vernon d'Arnalle en den pinist George Boyle. Dagelijks van 12;ot 2 (voor leden ook van 4 tot 6) plaatsene bespreken en kaarten te verkrijgen aan ht buffet. Entrée fl.50; aai het Bureau f2.00. 7i>. de aanplakbiljetten. Dinsdagavond in de Concertzaal »DE KEIZERSKROON" ,in de Hof te Amersfoort. Voor het fraaist en leukste dames- en heeren-costuum widen mooie prijzen uit gereikt. Entree 10 cent. lanrnng precies 8 uur. Langstraat 37.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2