Dinsdag 12 Februari 1907. No. 7311. 56e Jaargang. Feuilleton. Het Kroontje. firma a. h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post /"1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels/-1.25;elke rege, meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telepboon 19. Uit het Jaarverslag van de Gezondheids- commissie te Amersfoort. Slechts een maal in liet jaar, in de tweede week van Februari, hoort men wat meer van deze commissie. Dan toch houdt zij haar openbare vergadering ter vaststelling van het Jaarverslag. Voor het overige werkt zij meer in stilte; doch dat zij hard werkt, blijkt wel uit het groot aantal gewisselde brieven met allerlei autoriteiten en af en toe uit hetgeen omtrent haar a iviezen wordt meegedeeld bij de Raadsvergaderingen. Voor de eerste maal presideerde dr. H. W. Schreuder Vrijdagavond die openbare vergadering. Na het vaststellen der notulen van 9 Feb' uari 1906 bracht de Secretaris, de heer A. M. E. des Tombe, het Jaarverslag over 1906 uit. Daaraan zij het volgende ontleend Gememoreerd wordt het bedanken als lid en Voorzitter door rar. J. Heyligers, wienl3 Januari 1935 eervol ontslag werd verleend, en die als Voorzitter werd opgevolgd door overste L. F. Bnekelman, na wiens vertrek dr. H. W. Schreuder den 19 Maart tot Voorzitter went benoemd. Ter vervanging van mr. Heyligers werd 18 April tot lid benoemd rar. A. van Traa. De vacature, outstaan door het vertrek op 20 Juli van overste Boekelman, duurt voort doordien zoowel de heer W. 11. van Haselen als de heer J. C. Roland us Hagedoorn de benoeming niet aannamen. De periodiek aftredende leden werden her benoemd door den Commissaris der Koningin in deze Provincie, zoodat de commissie op 31 December 1906 bestond uit de boeren dr. H. W. Schreuder, VV. A. van deu fioveo- kamp, mr. A. van Traa, H. Hoekstra, VV. G. Klomp en C Prins Gz. Het meerendeel der 12 niet-openbare vergaderingen werd bijgewoond door een der Inspecteurs van de Volksgezondheid. Dr. Schreuder vertegenwooridgde de com missie bij de op 21 December te Utrecht gehouden vergadering van Voorzitters van Gezondheids-commissiën in deze Provincie. De gewone rubrieken, welke later in extenso worden opgenomen als bijlage van het Ge meente-verslag over 1906, geven weinig v r- meldeoswaards. Slechts zij medegedeeld, dat de toestand der volksgezondheid in 't algemeen gunstig kon genoemd. Overheerschende ziekten kwamen niet voor; besmettelijke ziekten ve toonden zich spora iisch bepaalde aanwijzingen om trent bun ontstaan konden niet gegeven. 21.) Lilian hield het pakje op haar vlakke hand en bewoog het op en neer als wilde z\j 't gewicht aobatten. „Hel kasteel ia vergeven van deleolieven" antwoord de lord Harlsmore «enigszins zenuwachtig. „Het ia om je gek te maken. Ik heb baar al eenigo malen verteld, dat hel dwaasheid is, er zooveel vreemde lui bij te balen zy zijn eerder in ataat, zelf juwee- len te stelen, dan ze te ontdekken. Maar moeder luistert niet naar my. Zy zegt, dat zij geeu steen op den anderen wil laten. Vanochtend hebben ze den vjjver afgeviacht; het ia toch al te gek om te onder stellen dat iemand de moeite zou doen, eerat eeu juweelen kroontje te atelen om het daarna in een vijver te gooien. Ik heb zelfa een van die kerels in mijn slaapkamer gevonden. Ik zou wel eens willen weten, wat hjj daar dacht te vinden." „Misschien verdacht hjj u", merkte Lilian glim lachend op, ofschoon haar oogeu erualig bleven. Hij keek haar even van terzjj aan. „Daar was hij onbeschaamd genoeg voor" zei hjj na een oogenblik gezwegen to hebben. „Stel u voor, dat hjj dit doosje eens had geopend en op die manier al uw platen bedorven 1" Weer keek hjj haar wantrouwend aan. „Daar waa ik óok bang voor." Lilian keek hem met een raadaelachtigen blik aan achteloos trommelden haar viugera op het kleine pakketje. „Het ijjn immers platen?" vroeg zjj. „Hoeveel?" „Ongeveer.ongeveer een dozjjn." Geklaagd wordt over den slechten water afvoer in de nieuwe stadswijk op den Berg, hetSasjeeti Romtnelenburg en betreurd wordt, dat de Bouwverordening geen middel aan geeft om tot verbetering te komen zonder medewerking van de eigenaars der wegen. De commissie zal in 1907 proeven nemen met stofbindende middelen, o.a. met calcium- chloride, Er werd itt 1906 geen voorzetting gemaakt met het systematisch woning-onderzoek omdat de commissie wenschte te wachten op de vaststelling der Bouwverordening. Die ver ordening door Gedeputeerde Staten gegeven, »munt zeker uit door groote beknoptheid, tnaar wij missen er in verschillende nuttige voorschriften, die waren opgenomen in het ontwerp van B. en W., indertijd bij den Raad ingediend". Ook uit dien hoofde werd bet woning-onderzoek gestaakt en werden slechts een 20-tal woningen cp Rommelenburg be zocht. De commissie stelde in 1906 een uitgebreid onderzoek in naar de school-inriclitingen in leze Gemeente. Aan bet rapport daarover zij bet volgende ontleend choolbanken. In de H. B. S. vindt inen overal tie zeilde schoolbanken. Het zoude gewenscht zijn, met het oog op de zeer verschillende grootte der leerlingen, hierin verandering te breogen. Verlichting. Op de H. B. S. is deze op een triestigen dag in vele lokalen onvol doende, terwijl in enkele het licht van rechts in plaats van links invalt. Ook in de R.-K. school, Muurhuizen, was Ie verlichting in een lokaal grenzende aan ile Sehoutensteeg onvoldoende, wegens te groote nabijheid der huizen aan de Westzijde van het straatje. Ook de lokalen der Fröbelschool waren onvoldoende verlicht wegens aangebrachte serres met houten dak aan de achterzijde. Bij de openbare school in de Puntenbur gerlaan was in enkele lokalen de afstand dei- voorste banken tot de wet'ktnuur te klein hierdoor kunnen de kinderen op de voorste zijbanken niet voldoende op het bord zien. In de naaikamer van de Industrieschool zitten ile 18 leerlingen in een klein vertrek (2.4 M3 per leerling) om een vierkante tafel. Aan de kortste zijde der kamer is het bord geplaatst. Deze inrichting is dus geheel on- vohknmde. Ventilatie. Deze geschiedt in de H. B. S. door schuiframen, deuren en tuimelende bovenramen en vraagt verbetering. In de school aan de Puntenburgerlaan „Het doosje is nogal lioht voor eea dozijo platen.' „Het zijn films," antwoordde hjj. „O, zoo," Weer was er een oogenblik stilte. Hij dwong zich, haar aan te zien. „Ik geloof, dat ik u maar niet lastig zal vallen.Ik kan ze evengoed over de post sturen." „Dut zal 't beste zijn," zeide zij ernstig. „Ik ben 't met mezelf niet eens, of ig dit wel voor u zou wil len bewaren." Zij logde hot pakje op tafel. „Hoe bedoelt u vroeg byterwjjl hjj een kleur kreeg. „Laat ik u niet langer aan de praat houden. Uw moeder wacht u." Hij keek baar angstig aau. „U verzwijgt mj iels." zei hij. „Ik beu geen kind." „Hoe oud is u?" vroeg Lilian hem plotseling, ter wijl haar gelaat eeu moederlijke uitdrukking kreeg. „Hoe oud? Achttien." „Zón joug nogl En u is eenig kind?" „Ja." „Leeft uw vader nog „Neen." Zij keok hem medelijdend aan. Uit zijn gelaat was alle kleur verdweneu en zijn blauwe oogen waren BtraK op de hare gericht. „Waarom vraagt u mij dit?" vroeg hjj heesch. „U is nog maar een jongeu, niet waar Nog maar eon jongen." „Ik begrijp u niet. Waarom spreekt u zoo tegen mij Qeloott u werkelijk „Hel is zoo jammer. Waarom hebt u dit gedaan „Wat Lilian keerde liet hoofd af en zuchtte. „Hotgaat my eigenlijk niet aan." zeide zy, „maar 't spyftny, 't spijt my." Zij wilde weggaan. „Dacht u, dal eeu vrouw niet op 't gevoel een juweelendoosje zou her kennen Het gelaat van den jongen lord was door angst verwrongen. wordt geklaagd, dat 's zomers, door het neer laten van een rolgordijn, de ventilatie dooi de boventuiraelramen verhinderd wordt. In de Industrie- en Huishoudschool is het aanbrengen van wasemkanalen boven de kook kachels noodzakelijk. Dok da ventilatie is primitief, maar te wijten aan het feit, dat deze school is gehuis vest in een complex huurhuizen, vroeger als particuliere woningen gebouwd en verhuurd. Verwarming. Geschiedt in 't alge meen door kachels. Deze zijn in de Industrie- en Huishoud school soms onmiddellijk naast de banken geplaatst. (Jok in de H. B. S. treft men deze fout aan, bijv. een afstand van 1/.i M. van kachel tot bank. Op de openbare Meisjesschool, openbare Lagere school Puntenburgerlaan en Instituut »Van der Sluys" vindt men in ieder lokaal een thermometer; in de meeste andere schoollokalen ontbreekt deze. Meestal treft men kachels met mantels aan, waar tusschen de versche lucht eerst ver warmd wordt vóór ze opstijgt. Urinoirs en privaten. De venti latie van deze in de H. B. S. (hoofdgebouw) is onvoldoende zij verspreiden stank in de gangen. In de openbare school Puntenbuigerlaan werd ook geklaagd over stank verspreid ing gangen en in enkele nabij zijnde lokalen. In de Industrie- en Huishoudschool zijn privaten, die niet direct met de buitenlucht in verbinding staan en waarvan de lucht kokers muw zijn. K 1 e e r e n b e r g p 1 a a t s c n. In de H. B. S. bevinden zich deze o. a. in de meisjes kamers. Dit verdient afkeuring. Soms is de afstand tusschen de kapstokken te klein. Drinkwater. Overal van goede kwa liteit. Waschgelegenheid ontbreekt dikwijls, bijv. in het hoofdgebouw der H. B. S. Vloeren. Het stneeren der vloeren met stotbindende olie in de Gymnastieklokalen voldoet goed en verdient aanbeveling. Niet algemeen wordt zij echter toegepast en gaf dan aanleiding tot klachten over stof- verspreiding, zooals in de H. B. S. Schoon in a a k. Deze geschiedt gewoon lijk éen maal per week door dweilen en éen paar maal per week door zoogenaamd stollen. Deze laatste bewerking heeft weinig waar de. Een stofbindend middel, b.v. nat zaagsel, zoude aanbeveling verdienen. Over 't algemeen kan gezegd worden, dat de toestand in deze Gemeente gunstig is. De meeste door de commissie onderzochte scholen zijn echter nieuw. Het oude hoofdgebouw der H. B. S. is echter geheel onvoldoende; vooral Ie wijten aan het te groot aantal leerlingen. üok de Industrie- en Huishoudschool, be nevens de Fröbelschool, die in het zelfde ge bouw is ondergebracht, zijn onvoldoende van inl ichting. Het geheel draagt echter een Yyde- delijk karakter. Omtrent beide inrichtingen bestaan even wel reeds plannen van geheele vernieuwing. Wanneer het onderzoek van alle scholen is afgeloopen, stelt de commissie zich voor, bij autoriteiten op verbeteringen aan te dringen. De commissie stelde dit jaar voor de eerste maal, ook een melk-ouderzoek in. Haar sub-commissie rapporteert daarover Bezocht werdea 21 melkverkoopers, onge veer de helft van het geheele aantal, waar onder 12, die teveus een boerderijtje hebben. Daarbij werd nagegaan de kwaliteit der verkochte melk, waar en boe de melk bewaard wordf, de toestand van het verkoop lokaal en wat daarin verder verkocht werd wijders werd nagegaan welk water gebruikt wordt voor het reinigen van het vaatwerk, op welke wijze dit geschiedt en hoe het met de algemeene zindelijkheid gesteld was. In de meeste der bezochte perceelen wordt •Ie melk bowaard in vertinde bussen, geë mailleerde en geverfde houten en (jzeren emmershier en daar werd roestig vaatwerk aangetroffen. Bij eenige melkverkoopers stond de melk in open vaatwerk in een onfrisch lokaal of gangetje, veelal onbedekt tegen vliegen en stof. In 5 gevallen werd nortonwatergebruikt; in de 16 oveiige werd gebezigd water uit de welpomp, welk water vrij algemeen van onvoldoende hoedanigheid werd bevonden, waarschynlyk ten gevolge van bodemver- I vuiling door mestvaalten, enz. Vooral is dit I een punt van ernstige overweging met het oog op ziekten. Alles te samen vattende, kan naar het oordeel der sub-commissie de toestand by 6 verkoopers goed en zindelijk, by 8 vrij j goed en tamelijk zindelijk, en by 7 onvol doende en onzindolijk worden genoemd. In 't geheel werden 22 monsters melk, zooveel mogelijk genomen by verbruikers, onderzocht naar velgehalte en vaste stof en soortelijk gewicht. Als minimum-vetgehalte werd aangenomen 2.9 procent, welk cyfer voor deze streek door langdurige proefne mingen als norm is vastgesteld. „U praat onzin," stootte hy uit. „Ik geloof, dat u gek is." Hy stond op. „Denkt u, dat ik hier beleedigd wil worden „U vergeet het doosje," zei Lilian. Hij nam uet van tafel en stak het in zijn binnen zak. Juist op dit oogenblik kwam zijn vriend bin nen hy scheen lang niet zoo goed geluimd als deu vorigon dag. Hy trauspireerde verschrikke lijk en met een smerigeu zyden zakdoek veegde hy voortdurend het gelaat af. Met haastige schreden liep hy op lord Harlsmore toe. „We zitteu er mooi tusschen," fluisterde hy dezen toe, terwyl hy Lilian met eon haudweging beduidde,, dat zij moest heen gaan. „Heel den middag ben ik door een paar van die kerels gevolgd. Ik dacht, dat ik ze nooit kwyt zou raken, maar ten slotte ben ik ze toch te slim af geweest." Lord Harlsmore onttrok zich achter een beschot aau 't oog. „Hebben ze je gevolgd?" zei by. „Hoe heb je 't dau in hemelsuaam in je hoofd gekregen, hierheen te komen?" Iu zyn stem klonk ingehou den drift. „Ik wil niet in jou gezelschap gezien wordon. Wat zullen ze wel denken V' „Het kan me niet achelen wat ze denken. Ik heb niets gedam wat niet mocht." De Jonge man keek het vertrek rond om er ze ker van te zyu, dat Lilian hem niet kon booreu. „Ik wed, dat hel twee deteclievan van 't kasteel zyn geweest." „Gisteren kwam ik inspeoteur Welks iu de High- street tegen," zoi de andor nadenkend. „Ik verbeeldde me, dat hy me wat al te scherp aankeek. Dat zal het zyn. Hy heeft my gezien en daaruit zyn gevolg trekkingen gemaakt. Niet, dat hy me ooit op iete betrapt heeft, dat niet, ofschoon hjj er wol eea paar keer zijn best voor gedaan heeft." „En toch beu je hierheen gekomen 1" voegde het jougmensch hem woedond toe. „Maak nu maar niet zoo'n drukte, m'n waarde," „Heb je 't ding of heb je 't niet?" „Ja, ik heb 't. Neem 't in godsnaam, want ik wil er af zyn." Hy haalde bet doosje uit zijn zak eu gaf het aan makker over, die er met begeerige vingers naar greep. „In orde." Hy balanceerde het op den top van zyn vinger. „En nuvervloekt I" Zijn blik viel op het gelaat van een man ,die door het raam naar binnen stond te ktykeD. „Ze zyn me waarachtig tot hier gevolgd 1" Lord Harlsmore vloog opnieuw overeind. „Ik wil niet in jou gezelschap gezien worden. Ga in hemelsnaam ergens andere zitten. Waarom ben je ook hier gekomen I" De ander echter bleef kalm. „Word niet zoo driftig. Hier, neem dat lamme ding maar weer terug. Ik wil 't liever niet meer hebbende zaak wordt me te gewaagd. Geef het mij later maar." „Ik wil het evenmin hebbeD," riep de jonge Lord uit. „Jy bobt me in deze moeilijkheden gebracht ea je moet er my ook maar weer uit helpen." Zyn stem eindigde in een gefluister, toen bjj Lilian tag nade ren. „Wat mag ik uw vriend brengen vroeg zjj. „Een brandy-soda zou me 't meest van pas komen, maar die zal je er wel niet op na houden. Dsarom zal ik op 't oogenblik maar niets gebruiken, ik moet slechts even dezen heer spreken. Vervloektby komt binnen." „Wie komt binnen?" vroeg Lilian. „Niemand. Ik vergiste my." „Uw vriend schijnt niet al te wel te zjjn vandaag," voegde Lilian lord Harlsmore toe. „Zou 't van die warmte komen „Myn lieve kind" zei de vriend „Je bent wat al te familiaar met je klanten. Ik heb me bedachtbreng me maar eens gauw een kop koffie, dan ben je een beate meid." Lilian ging terug naar het ballet. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1