Stadsnieuws. Ingezonden. Van deie monsters waren 13 zeer goed, 4 voldoende en 5 onvoldoende, blykbaar met water verdund. Bovengenoemde bevindingen toonen aan, dat, alhoewel de toestand niet geheel onbe vredigend is te noemen, voorzooverre zich dit onderzoek voorloopig beeft bepaald tot de belft der malkslyters in deze Gemeente, deze toch niet kan worden aangemerkt als te zyn voldoende om daarin verder te berusten. Dit rapport werd aan Burgemeester en Wethouders medegedeeld, waarby o.a. werd gewezen dat na dezen verkregeD uitslag, ter verbetering van thans misplaatste toestanden en zooveel mogelijk ter voorkoming van melk- vervalsching een voortdurende controle van de melkverkoopers en van alles wat daarmede verwant is, zeer gewensclit en onmisbaar wordt geacht en dat daarin door bet vast stellen eener Gemeentelijke verordening dient te worden voorzien. Ook voegden wij hieraan ten slotte toe, dat wjj nu reeds, vóór het geheele onderzoek is verricht, de aandacht van Burgemeester en Wethouders op deze zaak vestigen, omdat onlangs, op een verga dering van melkslijters en melkboeren, door dezen zeiven een controle op hun product wenschelijk werd geacht. Hierdoor zou volgens hen de kwaliteit van dit belangrijke voedings middel bijzonder worden verbeterd. Mr. C. Heijman, advocaat en procureur hier, is benoemd tot Griflier by het kanton gerecht te Vianen. beëedigd als KEN KISflBT ING- JACHT en VIS8CHERIJ. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie UTRECHT, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utreoht, dd. 5 Februari 1907, 4e Afdeeling no. 849; Gel6t op art. 11 der Wet van 13 Juui 1857 (Staats blad no. 87) Brengt by deze ter kennis vau belanghebbenden le. Dat de Vissohery in de binnenwateren - waaronder ook worden verstaan rivieren, door sluiten afgesloten binnen de provincie Utrecht wordt gesloten van Zaterdag 9 Maart aanstaande, inet zons ondergang, tot en met 31 Mei daaraanvolgende, met altzondering a. van de Visicherij door middel van paling- fuiken, aalkorven en aaldobbers, van die met het schepnet of de gebbe, om kleine viscbjes te vangen to. aas voor de aaldobbers; b. van de Visscbeijj op spiering met bet kruisnet, welke geoorloofd blyft tot en met den 20 April aanstaande, doch slecbts zal mogen worden uitge oefendte Utiecbt buiten de Weerdbarrière.tussoben de Groot» sluis en de Roodebrugte Auiersfom van de Koppelpoort tot aan bet gebouw, genaamd de „Spijker"; eu te Vreeswijk tusscben de groote sluizen, van des middags 12 tot des avonds 10 ure. 2e. Dat by de wederopeuing der visschery in de provincie Utrecht, bet uitdrukkelijk verboden is den schubioozen en den gedeeltelijk goschubden edel- karper te vangen, vervoeren of verkoopen, welke eene mindere lengte heeft dan 45 centimeter, ge meten van af de punt vat den snuit lot aan bet uiteinde van deu staart. 3e. Dat de jaobt op eenden in de provincie Utrecht voor dit jaar zal wordeo gesloten op Zater dag 9 Maart e.k., met zons-ondergang, na welken tijd ook bet kooien niet meer zal mogen worden ongeoefend, terwijl de kooieenden opgesloten of gebokt meden zijn lot 1 Mei aanstaande, 4e. Dat de jacfa» op ander waterwild in de provincie Utrecht sa! worden gesloten op Zaterdag 13 April 1907, met zons-ondergang. 5. Dat de jacht op houtsnippen in de provincie Utrecht zal worden gesloten op Donderdag den 28 Februari 1907, met zons-ondergang. 6e. Dat bet woispel van «wartelen met steekgaren of vliegnet tal mogen worden uitgeoefend van 2 Mei e.k. tot en met 27 Juni daaraanvolgende. Utrecht, 7 Februari 1907. De Commissaris der Koningin voornoemd, F. D. SCH1MMELFENNINCK. In een deel der oplage konden we Zater dagavond nog het bericht brengen, dat de Begrooting van Oorlog heel op het eind van de zitting der Eerste Kamer, tegen vijf uur, is afgestemd met 27 tegen 17 stemmen. Hedenmiddag half een verspreidden we zooveel mogelijk het volgende bulletin •Men seint ons, dat het Ministerie zijn ontslag heeft aangeboden. De Kamerzitting is geschorst." Vooral visschers mogen wel eens lezen de hierboven staande Kennisgeving van den Commissaris der Koningin in dere Proviucie. Een nieuw clement er in is het verbod van vangen, vervoeren of verkoopen van edelkarpers, die in de E m zijn geteeld. Het is de laatste week, waarin de aangifte voor de kiesbevoegdheid gedurende het met half Mei intredende jaar nog geschieden kan. Vrydag 15 Februari is de fatale termijn. Wie tot heden nog verzuimde zyn aangitte te doen, melde zich nog zonder dralen ter Gemeente-secretarie. Woning-, huur- of spaarbankkiezer kan bijna ieder worden; maar wie het meest op aangifte bedacht moeten wezen, zijn zij, die hier in de laatste twee jaar zich gevestigd hebben, komende uit een andere Gemeente, en die niet hier, te Amersfoort, hun Bedrijfs belasting 1605—1906 of hun Personeele be lasting 1900 hebben betaald. Zy komen als regel niet ambtshalve op de Kiezerslijsten, maar moeten zich zelf aangeven. Nieuwe aan. luitingen aan het plaatselijk telefoonnet zijn aangevraagd door en gedeel telijk reeds tot stand gebracht voor de heeren A. G. M. J. baron Van Oldonneelfmetno.6), W. J. .Steinbuch (Korte Bergstraat), E. Otte Heihgenbergerwog) en de succursale .Ie •Compagnie Lyonnaise" (Langestraat). J De beer W- C. w Kameraar van het Heemraadschap »de rivier de Eem, beken en aankleven van dien". Tot Inspecteur der R. K. bijzondere scho len in bet dekanaat Amersfoort is benoemd pastoor G. H. Starink, te Harderwyk. Niet het recht op eigen geluk, maar het recht der kinderen op hun ouders is het hoogste. Ziedaar hetgeen mevrouw Ina Boudier-Bakker betoogt in haar tooneelapel, dat hier Donderdag avond ging door de „Nederlandsche Tooneelver- eeniging", van Amsterdam. Mariua Kolberg is getrouwd met een meisje „beuedeu zijn stand", dat 16 jaar jonger is dan hij. Zy was kinderjuffrouw bij zijn zuster en hij had a's ambtenaar aan „Buiteniandsehe Za ken" een mooie toekomst, wellicht in de diplo matie, die hij echter er aan gaf om zich tevreden te Btellen met een plaats als Burgemeester op een dorp. Vandaar onmin met zijn moeder. Na de geboorte van het eerstekind is er echter eenige verzoening tot stand gekomen. Al heel spoedig is er verkoeling gekomen tus- schen Kolberg en zijn jonge vrouw, die noch door hem, noch door zijn moeder zeer heersch- zuchtige karakters, vol standvooroordeel voor rol aangezien wordt. De verkoeling is langzamerhand ontaard in verwaarloozing en volkomen negatie van de zelf standigheid der jonge vrouw, zóo zelfs, dat man en schoonmoeder haar niet in staat achten, de twee kinderen op te voeden. Die moeten bij grootma grootgebracht worden. De oudste, Hein, is al op acht-jarigen leeftijd Weggebrachtde tweede, Lize, wat later, toen zij twaalf was. Eva had haar zoo gaarne thuis gehouden, vooral na het groote verdriet, het sterven van Jantje, toen het huis zoo leeg, haar leven zoo eenzaam werd. Maar Kolberg had dat niet gewildvoor het kind zelf was het beter, dat zij naar grootma ging want Eva had immers geen gezag, heette het. 't Werd in deu loop der jaren als het stuk begint, lig er reeds een huwelijksleven van meer dan 20 jaar achter na een leven naast elkaar, tegenover elkaar Was 't wonder, dat zy voor Frank van Leentsn, den schilder die zoo harte lijk meevoelde met Eva's verdriet, meer ging voelen dan vriendschap? Zij was echter oterk gebleven en weigert, hoe hij ook tegenover haar, haar recht op geluk verdedigt, hem te volgen. Na zijn heengaan 'tzou voorgoed zijn voelde zij echter de groote leegte meer dan ooit. Als zij slechts Lize, haar dochtertje, thuis mocht hebben I Zij vraagt Marius om het meisje weer thuis te nemen, waar haar plaats is. Met Hein was het iets anders; die moest studeeren, maar Lize behoorde thuis. Kolberg weigert echter beslist. Niet alleen )or het kind zou het verkeerd zyn, maar hij wil zyn moeder het verdriet besparen, haar de opvoeding van Lize te ontnemen. Dit prikkelt Eva tot verzet en als op oogeublik Van Leenten terug blijkt te zijn opnieuw bij haar aandringt om toch het geluk, dat zij zoo voor het grijpen heeft, niet langer uit een verkeerd gevoei van plichtsbesef al te wijzen, stemt zij toe, hem te volgen. Maar dan vertelt Hein haar, dat Lize den laatsten tijd zoo veranderd is, dat zij zoo vreemd doet en telkens liegt, enz. Eva weet Lize tot een bekentenis te brengen i het blijkt, dat het meisje inderdaad een hsel eind op den verkeerden weg is. Zij is een vol maakte coquette, zij is leugenachtig geworden en niettegenstaande zij het verkeerde van haar gedrag inziet, verklaart zij toch niet in staat te zijn om er een einde aan te maken zoolang zij bij grootma blijft, Als zij maar thuis mocht zijn bij moeder, dan zou zij dat wel kunnen. Dit wordt een keerpunt voor Eva. Nu voelt zy, dat zij onmisbaar is voor Lize en dat baar heengaan met Frank noodlottig zal zijn voor haar kind. En zij schrijft Frank een briefje, waarin zij haar woord terugneemt en zegt te moeten blijven by haar kinderen. In een on derhoud herhaalt zij het hem nog eens; de kinderen hebben „het hoogste recht". Nu Marius blijft weigeren, werpt Eva hem alles voor de voeten, zegt hem, dat zij een ander liefheeft, dien zij heeft opgeofferd ter wille van da kinderen. „Ik ben om het kind gebleven kind geef me nu ook het kind!" Kolberg barst nu ook los in klachten, dat hij eigenlijk degeen is, die verwaarloosd is, dat zij zich nooit tot hem heeft weten te verheffen, nooit, belangstelling getoond heeft voi r zijn werk, steeds alles in hein en van hem als vijandig heeft aangezien. Hij verwijt haar ten slotte, dat zij hem bedriegt met Van Leenten, werpt haar voor de voeten welk offer hij raar gebracht heeft en eindigt met haar zijn huis te ontzeggen. Doch de oude mevrouw Kolberg, die na een prachtige scène met Eva haar ongelijk inziet al erkent ze dat niet weet haar zoon te be wegen, Lize toch maar in huis te nemen. Gebroken, stemt hij eindelijk toe en ook Eva kan blijven. Een mooi stuk, een stuk dat menigeen in eigen omgeving heeft meegeleefd en dat Don derdag door allen werd meegevoeld. De Tooneelvereeniging een van onze beste fezelscoappen, zoo niet het beste heeft het uitengewoon mooi gcspeela. Mevrouw Van der Horst had een prachtige créatie gemaakt van de „Eva", iets dat weer ge heel af was en zij vertolkte haar rol zóo subliem, dat zij slier symphathie had, juist door haar sober en toch schitterend spel. Mari Apèl was de type van een zich ge wichtig voelend ambtenaar, ecu geweldig egoïst, voor wiens onverzettelijkcn wil alles moet zwichten. Buitengewoon was mej. Tilly Lus als 16-jarig schoolmeisje. Hoe ia-aardig haar „zalige taartjes" en de wyie waarop ze vertelt noe ze, middels een vloeipapiertje door een jongen die haar nu tyranniseert, aan voldoende cijfers voor Wis kunde is geholpen. Wel een geluk, dat zij aan dit tooneelgezelscbap is verbonden en zij onder zoo goede leiding zoo reusachtig iB vooruitgegaan. Hoe echt kinderlijk, echt natuurlijk bij het balspelhoe in-mooi biechtte ze haar stouticn- heden op aan haar moeder, wat een praeht- tooneeltje was dal. Ook de heer Gilhuys speelde den moeilijken ea weinig dankbaren rol van haar broer heel verdienstelijk. De heer Alex Post was een goede V an Leen ten en maakte evenzeer van zijn weinig dank baar emplooi wat er van te maken viel. Mevrouw De Heer gaf uitstekend spel vooral toen Eva bezig was, haar eens te zeggen, hoe ze eigenlijk de geheele oorzaak was van dit ongelukkig huwelijk, en toen ze klein geworden haar zoon troostte als in de dagen van zijn jonkheid. Er werd vele malen gehaald. Geen wonder. Nu er geen tooneelverandenng behoefde plaats te hebben, was aan de regie de grootst denk bare zorg besteed en deed het tooneel het heel goed. Alleen de man van 't licht deed af en toe wat eigenwijs. Men zegt, dat er nog een vierde abonnements- voorstelling komt. Moge die even goed worden bezocht eu evenzeer in den smaak vallen. Belanghebbenden verwijzen we naar de advertentie hierneven omtrent de Eerste on derlinge verzekering-maatschappij tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen in land bouwbedrijven. Het 9e Jaarfeest der plaatselijke afdeeling van den »Chr. Nationalen Werkmans Bond" zal aanstaanden Donderdagavond te half acht worden gevierd in de Sint Joriskerk. Ds. J. Scholten, uit Dieren, hoopt de feest rede te houden. De sOranje-vereeniging" heeft het voor nemen, den 31sten verjaardag van den Prins der Nederlanden, op 19 April, feestelijk te herdenken. Zij wendde zich bereids lot do muziek- en reciteer-vereenigingen om daadwerkelijken steun en ondervond groote sympathie mei haar plan. Slechts de leden zullen toegang hebben tot de beide lokalen waariu de viering zal plaats hebben. Reden te meer voor ben die nog geen lid zijn, zich intijds aan te melden voor het lid maatschap. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door de politie op de Kampstraat aangetrof fen een 27-jarige jonge man, leunend tegen een hek en in zóo overspannen toestand, dat hij niet bij machte was, mee te deelen hoe hij heette en waar hij thuis hoorde. Hij werd meegenomen naar het Politie bureau en daar liefderijk verpleegd in het verbandlokaal en, nadat hij goed verwarmd was en flink warm eten had genuttigd, ge lukte het, uit hem te krijgen, dat hy le Leiden thuis behoorde. De arme jongen was werkloos geraakt en is, te voet werk zoekend, tot Amersfoort ge wandeld, de nachten onder den blooten hemel doorbrengend de koude en ontbering hadden hem dermate bevangen, dat hij zoo van streek was geraakt. Hij is naar zijn verwanten terug geleid. Zaterdagnacht is proces-verbaal opgemaakt tegen een koftiehuishouder, die na bezetten tijd bezoekers in zijn lokaliteit had. Voor anderen zij dit een waarschuwing. Immers het is niet de taak der politie, te waarschuwen dat de sluitiugsiijd daar is, doch artt. 5 en B der Verordening op de tapperijen vermeldt, dat op net daarin aan gegeven uur de inrichting moet gesloten en ontruimd z ij n. Den 17 Maart 1905 zijn alle café-houders, enz. bij circulaire aan deze verplichting her innerd. ouder den invloed van sterkedrank. De vader werd deerlijk toegetakeld, vooral aau het hoofd. Na aan het Polilie-bureau te zijn verbonden en daar zijn roes te hebben uitgeslapen, kon hij gisterochtend huiswaarts gaan- Tot Bestuursleden van de Chr. Historische Kiesvereeniging te Baarn werden benoemd de heeren: jhr. C. Roëll, jhr. mr. J. W. IJ. Rutgers van Rozenburg, T. Haarman, H. van Herwaarden, Th. Hendriksen, A. B._Gerte- mans en J. de Jong. De heer Bicker oaarteu had den wensch te kennen gegeven, wegens gezondheidsredenen niet in aanmerking te komen. Ook de Gemeenteraad van Hoogland heeft afwijzend beschikt op het verzoek om ver betering der tractementeri van het onder wijzend personeel bij het Lager onderwijs, uit overweging dat bij do jongste regeling, op 25 October 1905, alljaarwedden zy n verhoogd met f50 en zij thans voldoende worden geacht. Menigeen verbeeldt zich, dat de regels zijn gemaakt voor iedereen, en de uitzonderin gen voor hem zeiven. Het opnemen van Ingezonden stuk kou bewijs niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instem met bun inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie, Reeds meermaal werd door my en verschil lende stadgenooten geklaagd over te late eerste postbestelling. Mijnerzijds brak ik voor vroegere bestelling meermalen een lans, hetzij door een Ingezonden stuk in een der plaatselijke bladen, hetzij door besprekingmet belanghebbenden, door besproking met de voormalige Directeuren der Posterijen alhier, alsmede door deze zaak in de vereeniging „Handel en Ny verheid" te borde te brengen. ik kreeg steeds nul op het request. Mij werd steeds gezegd, dat nu 's avonds de brieven en stukken nog werden bezorgd, welke met de laatste post van Utrecht, Rotterdam en verder kwamen. De vorige Directeur alhier betoonde zich ech ter zeer genegen om de eerste bestelling te ver vroegen. Meermaal werd mij door ZEd. gezegd, dat mijn klacht was te billijken, en dat dit voor hem een kwestie van onderzoek zou zijn. Z.E. zeide mij evenwel vóór zijn komst alhier te heb ben vernomen, dat voorheen de Kamer van Koophandel legen vervroegde bestelling advi seerden. Mocht vervroegde bestelling plaats heb ben, dan moest het personeel uitgebreid, hetgeen volgens ZEd. meeniug geen bezwaar zou zijn. In hoever hierin nu is voorzien m:t 21 b stel lers en 6 jongelieden of hulpbestellers is mij niet bekend. Wel weet ik, dat laatste en eerste bestelling alhier zeer veel te wenschen overlaten, hetwelk uit onderstaande mededeeling zal blijken. Ik postte Maandag 4 Februari te Gouda aan het Postkantoor verschillende brieven en brief kaarten. Het speelde juist 5 uur met het posten, dus 't was 4.40 Greenwichtijd. Verzending naar verschillende plaatsen, echter twee stuks naar Amersloort, waarvan éen briefkaart aan mijn adres. Wel vermoedende, dat bij mijn thuiskomst te circa 11 uur, bedoelde briefkaart reeds lang was bezorgd, geschiedde dit den volgenden morgen Dinsdag precies half 9. Ik maakte den besteller hierop attent eu verzocht hem van afzending en ontvangst nota te nemen, aangezien ik hierop verder wenschte in te gaan. Ruim 9 uur kwam genoemde besteher ander maal te mijnent (denkelijk volgens op.ra.h: van den Directeur der Posterijen alhier) int*, verwek om de afstempeling van de plaats der afzer. iing te mogen zien. Dit bleek te zijn 6—7 namiddag. Aannemende, dat verzending uit Gouda te laat plaats had, dan had ik toch billijkerwijze mogen en kunnen verwachten dat met de laatste be stelling die stukken nog waren bezorgd aau an deren en mij, welke ik 4.50 te Gouda postte Nu ontving ik die ruim 15 uur na afzending. Daar ik veronderstel, dat dit axioma is, vraag ik in gemoede: mag i-zich bestendigen Is het niet meer dan de Kamer Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een voerman, die de Groenmarkt van de verboden zyde uitreed, en tegen den chau- de Kamer Vfln K feur van automobiel L 80, die in het ge- I ^jvXa-aYsme^df rteelte der Langestraat by het sprengel ntft doenden stapvoets reed. Niet geheel onjuist was de opmerking van den laatsten, dat het bord aan de Langestraat niet worat opgemerkt. Immers het is van de zelfde blauwe kleur en met de zdfde witte letters als de ook aan den gevel des heeren Van Zalingen gehechte reclame-bor den van Blooker, Suchard, enz., waar het bord tusscii?nin is geplaatst eu dus weinig opvalt. In ile afgeloopen week zijn niet minder dan tien personen bekeurd wegens overtre ding der Motor- en rywielwet, met name het ryden zonder licht. Eenige jongens, die in de Stoovestraat straatsschenderij pleegden, zijn naar het Politie-bureau geleid en daar ernstig onder houden. Twee minderjarigen, die zich te Amsterdam ophielden en door hun ouders werden gezocht zyn door de politie hier overgenomen en in' de richting Groningen geleid. Zondagmid .vam het tot een vechtpartij tusschen een man en zyn zoon, beiden zeer •1 i» vereenigd door „Handel en -rijvende nering- wordt aangedrongen belangsteii-: op vroegere eerste-beste! Geen plaats van omvang als Amersfoort is mij bekend waar de eerste bestelling zóo laat geschiedt, en dit nog we. het centrum des lands, en spoorwegknoop. Hopende, dat hierin spoedig verandering komt ten goede, hoogachtend, UEd. dw. J- W. EGGINK. Amersfoort, 8 Februari 1907. Een goede raad. Geachte Redactie, Eenigen tijd geleden stond in een der grocto dagbladen een verhaal over een jong aan schrijver onbekend meisje, dat indertijd had geschreven op een advertentie waarbij een huishoudster werd gevraagd. Het meisje gin? zonder te informeeren op die advertentie in en kwam, zonder het te weten, zoo luidt het verhaal, dat, naar gemeld wordt aan de werkehjkheiuisootleend,ineen slecht hm's terecht Zij kwam door de hulp van een hoogst behon- digen detective, wiens naam aan schrijver ook onbekend is, er tijdig weer uit. Een eeresaluut zy hier gebracht aan dien detective. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt aan ouders van meisjes, die voor dezen een be trekking zoeken in een groote plaats, aangeraden alvorens daarvan ernstig werk te maken, do^

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2