Donderdag 14 Februari 1907. No 7312. 56e Jaargang, Stadsnieuws. Feuilleton. Het Kroontje. FIRtóA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.45. Advertentiën 1—S regels (30 cent; elke regel meer 10 cent. Legale •jfïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels/" 1.25;elko rege, meer /'0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buitea de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEORAGHT9 Postbus 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. Ilerhalingsonderwijs voor meisjes. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen Ier algeuieene kennis, dat de insohrijving van leerlingen voor het Herhalingsonderwjjs voor meisjes, le geven in het gebouw der openbare Lagere school 2e soort in de Hellestraat, van begin Maart tot einde October 1907, vijf middagen per week van 5 tot 7 uren, kan plaats hebben in bet gebouw der genoemde school, dagelijks van 15 tot 28 Februari a.s. des namiddags van 4 tot 5 en van 7 tot 9 ure. Het schoolgeld bedraagt 30 cent per maand. Voor nadere inlichtingen wordt verwezen naar do aanplakbilletten en naar het Hoofd van bet Her- halingsonderwijs, den heer P. van den Hoofi, West- siugel no. 7. Amersfoort, 13 Februari 1907. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort, Do Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Ds. J. van Loenen Martinet, uit Bussum, hoopt aanstaanden Zondagochtend half elf' vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrautsche kerk, hier. Behalve de kapelaans W. J. M. Grimmelt en J. 8. Paardekooper, van de parochie van den H. Franciscus Xaverius hier, zal ook kapelaan F. J. Hosselaar, thans te Vianen aan de Lek, morgen zijn 121/2-jai*ig priester jubileum kunnen herdenken. Aan het hoofd van dit nummer doen B. en W. een oproep voor het Herhalingson- derwijs voor meisjes, van Maart tot October te geven in de school aan de Hellingstruat. Het Hoofd der school is eiken avond 'tis- schen 4 en 5 en 7 eu 9 uur bereid inlich tingen te geven. De inschrijving sluit 18 dezer. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten kapitein W. J. Steinbuch met no. 94, de heer E. Otte met uo. 102, en de succursale der Compagnie lyonnaise met no. 179. De heer A. Hassing heeft ontslag genomen als Voorzitter der plaatselijke al'deeling van den «Koninklijken Ned. Bond van oud-onder- oflicieren". Door de Ned. Hervormde gemeente is een terrein aangekocht aan den Grooten Haag om daarop een Diaconieschool te doen bouwen. De heer C. P. van den Broek, sedert 5 Juli 1904 onderwijzer aan de openbare Lagere school 2de soort, staat no. 1 op de voordracht ter benoeming tot onderwijzer to Zeist. 22.) „Wat moeteu wo doen?" vroeg lord Hirlsraore. k bon krankzinnig geweest. Houd Je v u maar bedaard," voegde de ander hem toe. „Geloof je nu werkelijk, dat je moeder je tot dwangarbeid zal laten veroordeelen Ik loop 't mees te gevaar; vergeet dut uiel. Neen, ik wil dat smerige ding zelfs niet aanraken; houdt 't zelf voorloopig maar. Als je kans ziet er uit te konion, dan zullen we elkaar later nog wel eens spreken. Als ik mo niet vorgis, staan zo ons echter op 't oogenblik bui ten op te wachten om ous in te pikken." „Ik zal 't zoolang aan 't meisje geven," riep lord Harlsmore uit, „Dat moet ik er op wagon. Als zo 't bij mij vinden, beti ik verloren." ..Waarlyk, dat is uiet kwaad bedacht," zei zijn makker. „Wacht, laat dat maar aan my over. Ik kan met dat soort vrouwen betur opschieteu dan jij." Toen Lilian met de kofljo kwam, spruk hij baar op zjjn vriaudelijkste mauier aan. „Lief kind" zoo begon bij, „weet je wat een vogoi- tje mij verteld heeft?" „Noen," antwoordde Lilian, „en ik goloofook niet, dat een aardig, klein vogeltje ooit tegeu u zou praten." „Dat heeft er toch eentje gedaan". Hy grinnikte. „Maar 'twas oen wyfjos-vogel. Dal verklaart de zank, niet waar? Nu dan, "tzei me, dat eraan zokero beasenstruik een bniikjo van vijf pond grooide voor zekere, aardige jonge dame." Lilian boog beschaamd haar hoofd, reeds by do In de gisteravond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden maand vergadering van «Handel en Nijverheid" werd' ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heor B. Schimmel en voortdurend door het niet-aannemen door den hoer B. H. Kuiper, gekozen tot Bestuurs lid de heer H. 3. Hehenkamp (Nieuwstraal). Ingekomen was van de R. K. kiesvereeni- ging «Recht en Orde" een bericht, dat zij in haar eerstvolgende vergadering zal bespreken het rapport, der Maikt-commissie. Van de «Nationale vereeniging tot bestrij ding van den woeker" (bestrijding van de Huizen van koop met recht van vvcderinkoop) waren ingekomen de gewijzigde Statuten met het verzoek haar moreel en financieel te steunen door als lid toe te treden. Bij ac clamatie werd besloten, dat »H. N." zich als lid zal laten insenrijven op een jaarlijksche contributie van f2. In de Januari-vergadering zijn enkele me- dedeelingen gedaan over het ontworpen kanaal door tie Geldersche vallei. Het ant woord van »H. N." is door den Voorzitter ter hund gesteld aan den Burgemeester vari Amersfoort, die zeer ingenomen daarmee zich betoonde. De plannen zijn nog zóo voorloopig, dar, de Voorzitter meende, geen verdere mededeelingen thans te moeten doen, te meer daar het niet wel gaat, vooruit te loopen op het adres der betrokken Gemeen ten aan H. M. de Koningin. Hierna was aan de orde de gebruikelijke rondvraag. Den heer E g g i n k was het aangenaam, te dezer plaatse andermaal gelegenheid te krijgen om een persoonlijke ondervinding mee te lieelen en wel omtrent de eerste postbestel ling, die des ochtends hier geschiedt. Spr. heelt 4 Februari te 4.40 spoortjjd, dus 5 uur plaatstijd, aan hot Postkantoor te Gouda oenige briefkaarten in de bus gestoken, waar onder éen aan eigen adres, 's Avonds elf uur van zijn reis thuis komend, was zyn familie niet ingelicht over zijn oponthoud en eerst den volgenden ochtend half negen werd die briefkaart ie zijn ent bezorgt; 15 uur voor den afstand Gouda-Amersfoort is te lang, Spr. heeft vroeger reeds aangedrongen op vroeger uitgaan der eerste bestelling, doch toen is hem gezegd, dat er te veel onbesteld moest blijven liggen omdat dit iots eukele gedaehte, dat zij op dit voorstel zou iugauu. „Dat zou juist iots wezeu voor een kellnorin" dacht ze. „Op dat bankbiljet", ging de zoogenaamde paar denkoopman voort, „stond geschreven: voor een verstandig meisje, dat baar mond weet te houden. Weet je ook iemaud op wio dal zou kuunen slaan?" „Neen", antwoordee Liliau kortaf. „Hoe zou ik dat welen", „Ik zou zoo denkon van wel". Met half dicht geknepen oogen keek bij baar loereud aan. Op dat zelfde oogenblik werd de buitendeur hal verwege geopend en slak een man zyu hoofd naar binnen om bot echter oogenblikkelyk weer terug te trekken. De paardenkoopman word doodsbleek en vloog overeind. „Ik moet weg," zei bij. „Myn vriend zal wel botalen." Aarzelend liep hy even door bet zaaltje been en weer, daarna stapte hy do deur uit. Lord Harlsmoro bad zich teruggetrokken i» den donkersteu boek van het vertrek. Ook bij was vaal bleek en zijn oogen staarden Lilian angstig aan. „Bent u bont u zoo baug?" vroeg Lilian mede lijdend. „Wilt u dit voor my bewaren? In godsnaam" hij schoof het doosje naar haar toe „weiger't niet. Stop 't zoo spoedig mogelyk ergeus weg. Verborg bol; toe verberg bet!" Liliau raapte bet doosje op. „Zul ik 't,doen?" mompelde zy, nog steeds weifelend. Eiudeiykuam zy een besluit. „Goed, ik zal 't bewaren," voegde zij don jougenian toe, „omdat u uog zoo joug is eu dit een goede los voor u zal zyn" Zn verborg bet pakje onder baar sobort. „Het is beter, dat u nu naar buis gaat. Kom, ik zal u achter uit laten." Hy stond op eu volgde baar. Zy bracht hem door juffrouw Watts' eetkamer naar do achterdeur. De frissi lm lucht bracht weer eeuige kleur op zyu lal er aankomt. Spr. dringt thans weer aan op gezamenlijke actie opdat de eerste bestelling vroeger uit ga. Als ook deze vereeniging er zich voor spant, zal wel succes volgen. De V o o r z i 11 e r antwoordde, dat, als een brief ergens in ons land wordt gepost, liet moeilijk is aan te nemen dat hij ook aan stonds wordt verzonden. De bedoelde kaart is te Gouda afgestempeld 's avonds tusschen (5 en 7 uur, terwijl de laatste avondbestelling bier uitgaat om 8.50. De lieer Eggink reist veel en dus zal 't hem ook wel bekend zijn, dat juist begin Februari de treinen door de weergesteldheid de aan sluiting misten, aangenomen nog, dat de kaart onmiddellijk met een posttrein kón wor den verzonden. Nu de aansluiting te Utrecht werd gemist, was het dubbel moeilijk, de kaart, nog op te nemen in de avondbestelling. Daarvan is geen grief te maken aan de Post. Een verzoek om de eerste ochtendbestel ling weer te vervroegen, zal bezwttarlyk uit- guan van deze vereeniging. Immers die eerste bestelling beeft reeds een heele geschiedenis. Nog eer »H. N." werd opgericht, werd de brievenmaal dia om 0.44 hier aankomt, opgenomen in de eerste bestelling omdat zij verreweg de be- angrijkste is van den geheelen dag imraors via Utrecht komt dun hier aan de Engelsche post uit Amsterdam eu de Belgische en Fransche uit Rotterdam. Dat deze in de eerste ochtendbestelling zijn opgenomen, is inderdaad een groote verbetering. Maar daar door is tiie eerste bestelling ook iets verlaat, al wordt ook het mogelijke gedaan om haar ten spoedigste te doen uitgaan. Zelfs wordt die maal per rijtuig van het station gehaald. Ook in October 1901 werd verzocht, de eerste bestelling weer vroeger te doen uit gaan, doch toen maakte de Directeur-gene raal der Posterijen bezwaar haar te vervroe gen omdat dan de belangrijke maal uit Utrecht moest blijven liggen tot de tweede bestelling, van elf uur. Een comité uit het Bestuur vau »H. N." was bij den toen- maligen Directeur van het Postkantoor, die zeer welwillend was, doch beslist meende, dal hot met in het belang van handel en particulieren was, de bestelling weer te ver vroegen naar half z -ven of zeven uur. Ver volgens informeerde dal comité bij verschil lende belanghebbenden, die geen wijziging verlangden en busrecht hadden genomen. De zaak is besproken in de maandvei ga- dering van October eu toen werd besloten, geen vervroeging te vragen. Een paar jaren later verzocht de Kamer van Koophandel aan den Directeur-generaal de bestelling toch te vervroegen en nu, vreezend dat de voornaamste brievenmaal eetiige ureD ten Postkantore zou blijven lig gen, verzocht »H. N." de bestelling niet te wijzigen. De Directeur-generaal beschikte dan ook afwijzend op het verzoek der Kamer. Met de eerste bestelling, die om kwart voor acht plaatstijd uitgaat, wordt allo mogelijko spoed gemaakt. In de wjjk van Ion heer Eggink worden de stukken zelfs door twee bestellers bezorgd, in plaats van, zooals vroeger, door éen. Maar het is ondoen lijk, dat iemand die nogal achterin die wijk woont, zijn brieven oven vroeg ontvangt als iemand, die dichter bij bet Postkantoor wooot. Wie belangrijke correspondentie heelt, neme busrecht. Dat kost hom slechts éen gulden per kwartaal en daardoor kan hij zijn brieven reeds vóór acht uur in zijn bezit hebben. De heer Eggink dankte voor de uitvoerige inlichting, doch meoude, dat handel en par ticulieren veel klachten hebben over de pos terijen. Spr. hoeft den vroegeren Directeur verzocht, do eerste bestelling te doen uitgaan te 6.30, de tweede om 9 uur, al ontvangen dan zij die met do treinen van omstreeks half negen vertrokken ook niet alle briove-i. Dat alle verandering geen verbetering is, heeft spr. ervaren van de ochtendbestelling, die vroeger om acht uur, thans eerst om half negen in zijn bezit is. Een lid zou niet zijn voor de eerste bestel ling om half zeven. Geen enkele winkel bij voorbeeld heeft een brievenbus en geen en kele winkel wordt vóór iialf acht geopend. De bestellers zouden dus overal oponthoud vinden. Fr moesten overal brievenbussen zijn. De Voorzitter zou evenmin zyn voor vervroegde bestelling, omdat er dan Diet noemenswaard te bestellen valt. Een ander lid vraagt war de heer Eggink zijn kaart postte. In do bus van het PostkantoorEn om 5 uurEu de trein vertrekt 5.45 uit Gouda en is can 7.14 te Amersfoort. En de kaart is afgestempeld tusschen 6 on 7, dus toen de trein reeds lang vertrokken was. De kaart kón dus niet I opgenomen in de laatste bestelling en bad be- hooren te worden afgegeven in het kantoor met verzoek haar nog in het pakket te doen. Do Voorzitter tneent, d it dit onderwerp als afgedaan kan worden beschouwd. Een lid vestigt du aandacht op do ver gaderingen van molkslyters. Spr. is volkomen bereid, desnoods 18 cent per mengel te be- „Ga nu dadelijk naar huis," bov.il Lilian, tui vertol uw mooder allesalle», hoort u Hij koek haar aan, als liegroep by haar niaar half; hierna keerde hy zich om en verdween hy. Eyou nog keek zy hem na, daarop sloot zy de deur eu bekeek zy gliralncheud het pakje in tiaar hand. „VVy vrouwen ziju toch allen eender," mompelde zij. „Indien hy oud en loelijk was geweest, zou Ik hot, geloof ik, heel verkeerd gevonden hebben, hem te helpen." Ofschoon Lilian zich voorgenomen had, niot mede le spelen in de afgosproken party, zag zij zlob ge noodzaakt, toe te geven door de verontwaardigde tegenwerpingen van mevrouw Amherst, die baar den volgenden ochtend kwam Imlen. „Hebt u er geen lust in?" riep deze dame uit. „Maar went u wel, dat u heel ous spel in de war stuurt? Indien ik 't eerder geweten had, zou ik wel licht een ander hebben kunnen vindenmaar dat is nu onmogelijk." „Kunt u niemand op de baan vinden?' „Geen quaeBtie van," antwoordde ruev herat. Zij trommelde ongeduldig op tante Martha's toonbank. „Ik moet u zeggen, miss Turner, deze be handeling heb ik van u niet verdiend. U kunt niet anders zeggen, dan dat ik steeds vriendelijk voor U geweest beu. En toch, Lilian aarzelde. De gedachte aan zeker in bruin papier gewikkeld doosje, dat hoven in oen van haar hoededoozen lag. werkte weinig geruststellend op haar zenuwen. Wat moest zij er moe beginnen? t Kon daar toch niet altijd blijven „Zou u denken, dat lord Harlsmore óok komt?" vroeg zij. „Natuurlijk komt hy." „Maar ik heli hem gisteren verteld, dat ik niet meespeelde." „Daarom behoeft hy tooh niot weg te blijven," antwoordde movrouw Amherst uit do boogto. „Ik bedoel," ging Lilian voort, „dat bij mogoljjk van meening is. dat de match is uitgesteld." „Wanneer hebt u hom gezien?" „Gisteravond, omstreeks zes uur. Hij kwam hier eeu kop thee drinken." „Ik heb hem daarna nog gosprokeu," riep movrouw Amherst triomfantelijk uit. „Hij was juist op wo.t naar 't kasteel en toon heb ik hom nog aan onze match herinnerd. Hij zeiik zal or aan denken „O, goed, dan ga ik mee." Terwyl Lilian zich klaar maakte, liep movrouw Amherst ongeduldig op en neer. Lilian was heelo- maal by haar uit de gratie. Het was oen goede les voor haar om zulke meisjes niet uit haar milieu te halen zy kregeu dan dadelijk to veel verhoolding. Zwygend liepen zij naast elkaar naar do baan. Li lian was verdiept m haar eigen geduchton ou me vrouw Amherst moest zich met gewold inhouden. Toen zy echter het clubhuis naderden, ontdooide do doktorsvrouw eonigzius. Zij «ut verzot op golf en hiervoor moesten ullo andere dingon ter wereld wy- kon. „Wij zullen eon mooie match hebben," merkte zij op. „Ik betwijfel het." Lilian dacht ann de verhouding, die or bestond tuszehon haar en de beide hoeren. Hoe ay de zaak ook hi ke, k, zn kon niet anders zeggen, dan dat do combinatie si heol ongelukkig was. „Spolon u cn de heer Hemming* mode in de wed- Strijden, die binnen enkele weken beginnen vroog movrouw Amherst, haar wrevel naar don achtorgrono dringend, „lk weet, dat do hoor Hammings gaarne zou meedoen, indien hij maar een geschikte partner kon vindon." „Noen, ik doe in geen geval mee. Ik heb een af keer vau golf gekregen 't is eeu verschrikkelijk spel." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1