Ingezonden. talen, doch zou dan ook willen, dat de melk kwam onder beboorlyke controle. De Voorzitter leest uit de «Araersf. Crt." hetgeen de verslaggever aanteekende over deze quaestie in de openbare vergadering, der Gezondheids-commissie en waaruit blijkt, dat dit onderwerp reeds bij die commissie een punt van onderzoek uitmaakte. Spr. ver zoekt, op deze zaak thans niet verder door te gaan omdat het deskundig lid in een volgende vergadering haar wenscht ter sprake te brengen. Een ander lid heeft gelezen, dat de «Oranje-vereeniging" den jaardag van den Prins op 19 April wil vieren en vraagt of »H. N." dit óok niet wil doen, doch dan meer naar buiten en niet in een zaal. De Voorzitter meende, dat het niet op den weg van «H. N." ligt, dergelijke feesten te organiseereu en sloot hierop de vergadering. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat landweermannen, die de hun te verstrekken of verstrekte wapenen wegens minder goede behuisdheid niet kunnen bewaren, deze kun nen inleveren, in welk geval bedoeld bewa ren plaats heeft in de magazijnsruimten voor de landweer bestemd en in de standplaatsen der districtscommandanten in het leven ge roepen. Verzoeken om bewaringkomen zeer spora disch voor, terwijl toch tal van landweerman nen in het bedoeld geval verkeeren. In November 19U7 zullen voor het eerst •ie medegenomen geweren, enz. worden geïn specteerd. By de Rijschool hier wordt 15 Mei nog gedetacheerd de le luitenant H. A.C. Fabius, van het Ie regiment huzaren. Aan een artillerist is heden een groote buitenkans ten deel gevallen. Op zijn aandeel «Lotisico" viel, behalve de op dit oogenblik nog onbekende prijs, de premie van dertigduizend gulden der heden getrokken Staats-loterij. Dit is de tweede maal in deze trekking, dat de heer Krüsemann, vertegenwoordiger hier ter stede van «Lotisico", een belangrijke premie kan uitkeeren. Morgen wordt in het «Paleis voor Volks vlijt" te Amsterdam geopend de automo bielen-tentoonstelling, welke tot 24 dezer daar wordt gehouden. Daarexposeeren van hierde N. V. Eysink's fabriekenNefkens Zn. en L. G. Ponne. Aanstaanden Zondag zal op »Klarenbeek" by Arnhem een voel bal wedstrijd worden gespeeld, welke zeer zeker een variëteit op voetbalgebied genoemd mag worden. Twee elftallen, bestaande uit 22 derb^ste spelers van Oost-Nederland, zullen elkaar be kampen. Na afloop van den wedstrijd zal uit deze 22 spelers een elftal worden ge kozen, «het Oostelijk elftal", dat dan op een nader te bepalen Zondag tegen een Wes telijk dito zal spelen. Het publiek zij er op attent gemaakt, dat allen, leden, donateurs, zoowel als houders van vrijkaarten verplicht zijD, a.s Zondag hun kaarten aan de controle te vertoonen. Hun, die hierbij in gebreke blijven, wordt de toegang beslist geweigerd, óok al ziju zij bij het Bestuur als lid, enz. bekend. Er is te veel te doen. De ongewone win ter, die zóo velerlei en zóo veel ge Is op kunstgebied bracht zeer mooie concerten, uitstekende tooneelvoorstellingen is wel oorzaak geweest, dat bet concert van Emma Nevada Dinsdagavoud niet zóo druk was be zocht als we wel hadden verwacht. Een 25 jaar geleden kwam de veel begaafde zangeres voor de eerste maal hier te lande en nog heeft ze ook hier haar auditorium verrast door haar subliem geluid en wonder- schoone voordracht. Bij den aanvang was zekere nervositeit duidelijk merkbaar en daardoor bleek, dat de stem ietwat had geleden, doch nauw had zij een paar regels gezongen of ieder kwam onder den indruk van haar uitstekende wijze van zingen, vooral in het rnezza voce,r haar zeer groot vermogen op het gebied der' coloratuur en haar wonderfraaie uitspraak van alle talen waarin ze zong. in plaats van »leh muss nun einmal sin- geu", naar de zelling van Taubert, zong mevrouw Nevada «Quel ravissant séjour" van Fel. David, voorafgegaan door Bishop's «Lo, here the gentle lark" en het zeer mooie lied van Bemberg .La fée aux chan sons". Na de aubade van de «Roi d' Ys" droeg zij buitengewoon teer en gevoelvol voor Shapleigh's «Nachtlied" en in zeer snel tempo «Villanelle" en ais toegUt «Rosé und Schmetterling". Met ingehouden adem luis terde men naar dit beerlyk mooie lied, het zacht wegsterven dot tonen, het bijna fluis terend «bchmetterlingsetz' dich". Hoe guitig klonk de pastorale van Leh- mann's nieuwe opera «The vicar of Wake field" met den slotregel „Per chance I may...to morrow". In plaats van „Se serin rose" zong zij een wals van Strauss en, op de aanhoudende toejuichingen, .Slaap zacht" van Daniël de Lange, ragfijn en zuiver ook in de uitspraak van de voor vreemdelingen zoo hoogst moei lijke »ch" en den ui-klank. De bariton Vernon d' Arnalle heeft een mooi, vol geluid, dat hem echter af en toe wel eens de baas was; maar zyn voordracht is vol distinctie. Of de vervanging der zoo mooie liederen van Schubert dour een oud Italiaansch lied, een aria van Gliick en een canzonetta, zoo heel goed gezien was, meeuen we te mogen betwijfelen, gehoord de overige Duitsche liederen, door hem na de pauze gezongen: «Verborgenbeit" van Hugo Wolf, het zeer subtiele «Schifferlied- chen" van Weingartner en «Ach weh mir" van Strauss, welke hem een terugroepen be zorgden. Buitengewoon mooi zong hij het «Vision fugitive", de overbekende aria uit Massenet's «Herodiade". De heer Boyle toonde zich een zeer ver dienstelijk, zells buitengewoon goed accom- pagnateur. Zijn piano-soli deden 't echter niet; Chopin noch Tausig. Een Amsterdamsche juffrouw zou zoo heel terecht van hem kun nen zeggen «hij speult soo mooi, soo hart en zoo sachies en alles uit sijn hoof." Het programma was je reinste cacographie. Chevalier Van Kinsbergen heeft het hier niet getroffen beide avonden was de groote zaal van «Het Valkje" slechts matig bezet. Da eenige reden van dit slechte bezoek moet wel hierin gezocht, dat er te veel te gelijk te doen was twee bal rnasqué's, enzoovoort. Met bewondering hebben we Maandag avond den man gadegeslagen, die vooral in Den Haag zoozeer verwend is door steeds volle zalen te vinden met een hoogst dank baar publiek. In Dierentuin of Kunstkring heeft bij avond aau avond een achthonderd personen, die hem toejuichensommigen komen bij elke voorstelling, al blijft hij ook eeD week achtereen. Niet, dat hij ook hier niet hartelyk werd geapplaudisseerd niet, dat ook hiersommigen twee avonden achtereen zijn séance bijwoon den. Maar hoe kan men «werken" voor een slecht bezette zaal. En toch wat de heer Van Kinsbergen gaf, was verrassend mooi. Noemen we slechts éen nummer: het uit het niet tevoorschijn halen van zeer groote glazen kommen vol water. En het sterkste wel, hel slot van dien toer, toen hij, in de zaal staande, aan een jongedame verzocht, een zeer groote kom, van wel een kwait Meter diameter, waaruit hij onderweg met opzet nog water morste, van hem te willen aannemen. Zij strekte beide handen uit en.... kreeg alleen het kleine zijden zakdoekje, dat hij bij bet afklimmen van de trap en reeds in de zaal staande, over de kom bad gelegd. Ook de rijksdaalder, die, geheel alleen op het tooneel, tegen een glas tikkend het aan tal oogen aangaf dat met doVjelsteenen was geworpen eD, terwijl de heer Van Kinsbergen de steenen reeds aan iemand in de zaal had ter hand gesteld, zelfs vooraf bepaalde hoe veel oogen zouden worden, geworpen en op welke wijze, lokte terecht ieders bewonde ring. Ook het betooverde bruids-kabinet was een heel mooi nummer; maar bovenal werd be- wouderd de droom van den kalif. Heel jammer, dat de werkelijk zeer mooie voorstellingen niet werden bijgewoond door een veel talrijker publiek. De openbare vergadering der anti-revolu- tionnaiie propagamla-club «Groen van Prin- sterer" zal nu vermoedelijk worden gehouden op 15 Maart. In de op 22 dezer te houden openbare vergadering der plaatselijke afdeeling van de »S. D. A. P." zal als spreker optreden mr. M. Mendels. Door de gezamenlij ke hou w vak-vereenigirigen is aan don Gemeenteraad verzocht om herzie ning der bestekken voor gemeentewerken in dier voege, dat zal plaats hebbendoorbe taling van loon bij verzuim wegens weerge steldheid en bij gebrek aan materialenver hooging van hut uurloon met 2 cent voor alle bouwvakken; een werkdag van 'szomers 11 en Winters 10 uurregeling van het leer lingwezen goede schaftlokalen, enz. De voordrachtavonden van Jen heer Dahne zijn uitgesteld tot Maait. Voor de loopende maand had hij nog slechts twee avonden vrij, waarvan er een op Zondag viel eu uit dien hoofde werd het beter geacht, tot Maart te wachten. Het ijs heeft Zondag nog menigeen een benauwd oogenblik veroorzaakt. Op den Weverssingel reed een jongen zóo hard tegen een brugpyler, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen voor zyn ver wond hoofd. Bij Monnikendam en in den j singel bij het Zand gingen twee jongens kopje onder; beiden werden door hun makkertjes I weer op vasten wal gebracht. Erger ging 't j een knaap, die door het ijs voor het Militair I hospitaal zakteen er geheel onder geraakte, zóo i dal de beer B. Lensing hem moest nasprin- j gen. Met gevaar voor eigen leven wist hij I aen jongeu nog juist intyds te behoeden voor I verdrinken. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter ia de Arrondissements-rechtbank te Utrecht j mr. T. J. de Marees ven Swinderen, thans rechter in de Rechtbank te Dordrecht. De 16-jarige A. H., die onlr.ngs hier op de Varkenmarkt een rywiel wegnam dat voor eeu winkelhuis even onbeheerd stond, is deswege door de Rechtbank te Utrecht ver oordeeld tot plaatsing in een Tuchtschool voor den tijd van een jaar. Het verbod tot het vervoeren van zware vrachten op de Rijks groote wegen in Gelder land en op den provincialen weg Arnhem- Apeldoorn is op last van den Commissairs der Koningin weder ingetreden middernacht van 13 op 14 Februari. Door het onderwijzend personeel van de open bare school aan den Eemnesserweg te Baarn is, op voorstel van een der onderwijzers, een onder zoek ingesteld naar het rook. n der kinderen van 6 tot 12 jaar. Dit onderzoek had het volgende resultaat Aantal jongens le klas 25, aantal rookers 8 6e 15, Van de 125 jongens werd dus door 67 gebruik gemaakt van tabak of sigaren. Dair dit kwaad bij 53% der jongens voorkwam, meende het personeel der school, dat het noodzakelijk was, dit zooveel mogelijk te bestrijden. Het wendde zich daartoe in de eerste plaats tot de plaatse lijke geneesheeren, met het verzoek hun oordeel over don schadelijken invloed van het rooken door kindereu zoo kort mogelijk te willen uit spreken. De dokters werden hiertoe bereid ge- gevonden en schreven Tabak is een hartvergif. Rooken is hoogst schadelijk op jeugdigen leeftijd. dr. Voort buijsen, Schoolarts. Ik vind het rooken van tabak in eiken vorm voor jongelieden zeer nadeelig, zoowel met bet oog op de ontwikkeling van het lichaam als van den geest. Met name het rooken van sigaretten is allernadeeligst. dr. Greidanus. Het rooken kan bepaald schadelijk worden ge noemd voor jonge kinderen. Hetmoestaan kindereu beneden 16 jaar verboden zijn. dr. Thomas. Zeer zekor is het rooken vooral voor jeugdige personen schadelijk voor de gezondheid. Verschil lende organen oudervinden daarvan zoowel directe nadeelen, zoo b. v. oogen, keel en longen, alsook indirecte gevolgen. Duizelingen, hartkloppingen, maagstooruisseu kunnen daaruit voortkomen. dr. Muysken. Alle tabaksgebruik moet zeer nadeelig worden geacht voor kinderen beneden 17 i 18 jaar. dr. Astro. Het rooken van pijpen, sigaren, sigaretten be schouw ik als hoogst nadeelig voorde lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. Dit geldt in niet mindere mate het tabakpruimen, den allernadeelig- sten vorm van het tabakgebruik. dr. Heybroek. Aan de ouders van de schoolgaande kinderen zal nu dit schrijven gezonden worden. Ouders! Daar wij het gebruik van tabak, in welken vorm ook, «llernadeeligst achten voor de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van kinderen, wenden wij ons tot u met het verzoek, ons te willen helpen dit kwaad, dat blijkens een ingesteld onderzoek onder onze leerlingen reeds reusachtige afmetingen heeft aangenomen, te bestrijden. Geeft uw kinderen geen verlof er toe en ge bewijst hun een weldaad. Het personeel der O. L. S. a.d. Eemnesserweg. Hieraan wordt dan het oordeel van de dokters toegevoegd. Wanneer een onderwijzer bemerkt, dat een zijner leerlingen rookt, zal hij de ouders, door middel van dit schrijven hiervan iü kennis stellen, waarbij dan een strook gevoegd is, die deze mededeeling bevat: Wy deelen u mede, dat uw zoourookt. Wij vertrouwen, dat u met ons dit afkeurt. Gelieve deze strook geteekend terug te zenden. Het personeel der school. Wanneer de ouders nu de noodige medewerking verleenen, zal het kwaad zeker beteugeld worden. Men wil weten, dat ook te Hilversum door de officieren uit Haarlem een voorstelling zal worden gegeven van «Het Kind van Staat". Wie van hieruit deze model-voorstelling nogmaals zou willen bijwonen, zullen we intijds den juisten datum meedeelen. Vroege bijval wordt voor menig talent een valbijl. Een koopman te Budapest heeft aan de Kamer van Koophandel eert eenvoudig middel aan de hand gedaan om de kosten van een uitvoerig adres bij telegrammen uit te sparen, en de Kamer heeft terstond den Minister van Koophandel verzocht, dat middel toegelaten te krijgen. Het komt neder op liet gebruiken van het telefoonnummer, in plaats van het adres. In plaats van «Jan Klaassen, Korte Prinsengracht 36, Amsterdam", heeft iemand uit Berlijn slechts te seinen, stol «9437 Am sterdam" en met het telefoonboekje weet het telegraafkantoor hier precies wie bedoeld wordt. Het ei van Columbus! Maar zal het ei inderdaad gelegd worden? Aldus het «Hdbld". Maar z:tl dit »ei" niet veel aanleiding geven tot vergissingen, vooral a's het telefoon nummer uit meer dan vier cyfers bestaat? En bovendien, wie veel gebruik maakt van hot telegrafeeren, heeft in den regel een telegram-adres. En 't tarief is al zóo goedkoop. RECLAMES. van 1-3 regels ft.23, elke regel meer f 025. „Mea had het ijj wel gezegd; de Plak Pillen hebbes mij genezen." Miiufi.ouw Joh,»». °»d al i«e», «wt „i?Vil'i» jSïï^ïïfsJyia". d.., do pi»pk piS.»p zu echreef one Mej, Johanna de Graat (ponrei Goedhals). „Do Piuk Pillen zijn een opperbest geneesmiddel Men had mij wel gezegd dat zij inij genezen zouden- on zü hebben lij genezen, spoediger dan wij dach ten Ik had andere geneesmiddelen beproefd zonder baat to vinden. De Pink Pillen hebben mij een ge zond uiterlijk weergegeven. Van af den aanvang der behandeling voelde ik mijn eetlust terugkomen. De eetlust hoeft mijne krachten doen herleven, ben- maal in het bezit daarvan zijn al mijne kwalen ermiudord en daarna ceiiee! verdweueu. Ik liet) eene steken in de ijds. geer. duizelingen meer. ik slaap goed en mijn maw :s vee. Peter." De Pink Pillen zijn sec ersx-.g geneesmiddel, zij komen etipt hare be'.-::'w= ".aa:m worden zy ook door allen aanbev.-.es u:e e.r ceMutk van heb ben gemaakt. De Pink Pillen genf-w:. .-.fez.-.-«.cekiuckl algemeenezwakte, matiCut*:. v..want zy verrijken en zuiveren r-e; 5, ïsrsierken het zenuwstelsel en geve.. .«.as rssn uiten tegen zenuwziekte, zeuuwvr.-sra11.if n» .•■nrewe.matighe den by vrouwen. Prijs fl.75 de ïxis, wen verkrijgbaar bij SS'A? Ntfure; t« Rotterdam, en Ar- f)U'i Ook echt verkr:;m-z.' ni H EG. dro gist, Langes'rnat 5: .'.nn.'-Kjof.ri A. de VRIES, Kerkstras: Hi v.; .■"«rttsaa. Het namaaksel die l'iut Ion heeft nog ock.\ .'Müuhc □ezen. Afbeelding der decs Het opneuieu van niet, dat deRedaeiit -iceisi met hun inhoud, Kopy van Ingezonden sr.n t wordt nimmer"terugzet;;; geplaatst Geachte Redactie. Met groot genoeg*- se: c; lezen, dat de „Oranje-vereenigirig' zici aas:, dit jaar op 19 April ook den jaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden meer openlijk le doen vieren. Doch waar haar Statuten spreken van de herdenking van Nationale feestdagen, daar mag, meen ik, de vraag worden gedaan of zij niet leiding kan geven aan de herdenking van De Ruyter. Of moet 23 Maart hier maar geheel onopge merkt voorbijgaan? Van een grootsch feest is natuurlijk geen sprake. Daarvoor zou het aantal leden honderd maal grooter moeten wezen. Dat dit spoedig geschiede, hoopt Een Vaderlander. Burgerlijke Staud van Amersfoort van 7 lot 14 Februari 1907. GEBOREN Theodorus Johannes Cornells, z. van Theodoras Smink en Theodora Berg. Sophia Catharina, d. van Pieter de Wilde en Sophia Kttijer. Maria Johanna, d. v^n Pieter van Doorn en Johanna Maria Janssen, Wilhelmina Maria, d. van Gijsbertus Pothoven en Jannetje van Heesik. Nicolaas Leonardus, z. van Johannes Hendrikus Vorhey en Carolina Alidu Kroon.— Gysberta, d. van Jan Jochem van Doorn en Hermina van Vonno. Antonie He ndrikus, z van Antonie Hendrikus Gerth en Alijda van Apeldoorn, Dirk, van Jacob Labrie en Jo hanna van Mourik. Gerrit Jan, z. van Luber- tus Leijenhorst en AVillemijntje Bruinekreeft. Rachelly, d. van Maurits Salomon de Pool en Bertha Roos. Everardus Johannes, z van Ger rit van Deuveren en Grada Johanna Schutten. - Maria Hendrika Cornelia Anthonia, d. van Albertue Everardus Smink en Anthonia Groe- nestijn. ONDERTROUWD Albertus Jacobus van Dam en Alijda van Araerongen. Albert Ede van Zwol en Geertje Maassen. Egbortus Gelling en Aaltje Geer- truida van Slooten. GETROUWD: Aart van 'tVold en Geurtje van Veen. Willem Los en Al hartje van Soeron. Johannes Hendrikus Joseph de Grcef on Cornelia Meijer. mr. Leonard Louis Ferdinand André de lu forto on Franctna Adriana Barthu Antoinette Moll. OVERLEDEN Amelia Godefrida van Wyk, 77 j., echtg. van

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2