Stadsnieuws. Laatste berichten. den staf van zijn regiment. De adspiranten-militie-officier bewonen afzon derlijke vertrekken, kunnen aan de onderoffi. ciers-menage deelnemen en xjjn vry van huis- houdelijke diensten en corvée. Zij zorgen echter zeiven voor het in zindelijken toestand houden van de door hen bewoonde vertrekken, zoolang zij den rang van sergeant nog niet hebben be reikt. Hun kan worden toegestaan, het mid dag.naai buiten de kazerne te gebruiken, en, wanneer zij den rang van sergeant hebben be reikt, ook daarbuiten te overnachtenminder jarigen moeten voor het laatste een bewijs van toestemming van ouders of voogden overleggen. De tijd voor opleiding is een uiterste minimum om nog goede resultaten te krijgen; er moet dus flink aangepakt worden, zoodat men bij onvoldoenden ijver door den Minister van Oorlog kan worden ontslagen van de opleidingdaar door is men niet ontheven van zijn vrijwillige verbintenis, zoodat menden verderen werkelijken diensttijd, waartoe men zich verbonden had, moet uitdienen in den rang of stand, dien men vervuit. Het zelfde kan ook geschieden wegens het niet naar behooren nakomen van zijn ver plichtingen of wegens gedragingen, waardoor men niet langer waarborgen geeft, dat men waardig zal zijn, den officiersrang te bekleeden Het in deze gevallen n i e t-onthefien van de verbintenis is natuurlijk, omdat anders een weg zou worden opengesteld voor niet-goedge- zinden- Ook kan men ontslagen worden van de oplei ding als men physiek te zwak of intellectueel achterlijk blijkt te zijn, of zich niet gunstig onderscheidt door beschaving of andere hoeda nigheden, voor den officiersrang vereischt, mist; maar dan wordt men wel van zijn vrijwillige verbintenis ontheven en heeft men alleen zijn verplichtingen volgens de Militiewet te vervullen. Hierdoor wordt alzoo geheel in het belang gehandeld van hen, die om redenen, niet van eigen wil afhankelijk, niet bij de opleiding slagen. Het programma van het examen voor militie tweede-luitenant is gelijk aan dat voor vaandrig: voor de categorie A moet het examen geëindigd zijn uiterlijk den laatsten dag in Februari vol gende op net jaar, waarin de verbintenis is aangegaan; het tijdstip van het examen voor categorie B wordt door den Inspecteur der infanterie bepaald. Bij niet-slagen, mag het examen geheel of gedeeltelijk nog eens afgelegd worden; neemt men daaraan geen deel of slaagt men ook voor de tweede maal niet, dan wordt men van de verbintenis ontheven eD moet verder weer dienen volgens de verplichtingen der Militiewet. Ook hier dus weer een tegemoetkomende houding van Rijkswege. Na afloop van het examen gaat men met groot-verlof en worden de geslaagde adspiranten voorgedragen voor benoeming tot militie-tweede luitenant. Als tegemoetkoming in de kosten van eerste uitrusting ontvangen de militie-officieren bij benoeming een som van honderd vijftig gulden. De militie-officier is na zijn benoeming ver plicht onder de wapenen te komen le. ter beëediging op een door den Minister te bepalen dag, zoodra mogelijk na de benoeming; 2e. in het jaar der benoeming of het daar opvolgende jaar tusschen 1 Juli en 31 October gedurende zes weken; 3e. daarna om het andere jaar vier weken tusschen 1 Juli en 30 September, of jaarlijks twee weken in dit tijdvak, en wel zoolang totdat de lichting, waarbij hij behoort, naar de landweer is overgegaan. Bovendien kan men, op aanvrage, vrijwillig onder de wapenen komen, voor korten of langen tijd. Wanneer de lichting, waarbij de militie-officier behoort, naar de landweer is overgegaan, dient hij verder daarbij als landweer-officier gedurende do herhalingsoefeningen van deze landweerlich ting (d.z. twee herhalingsoefeningen var. telkens ten hoogste zes dagen), maar bovendien moet men binnen 30 dagen vóór het tijdstip waar op die herhalingsoefeningen aanvangen, ge durende veertien achtereenvolgende dagen bij een der regimenten dienst doen om een practischen herhalings-cursus te doorloopen. Voor den militie-officier gaat dus aan elk der twee herhalingsoefeningen een herhalings-cursus van veertien dagen vooraf, een opfrissching dus van het vroeger geleerde, die voor den officier wel in de eerste plaats noodig is en waardoor voorkomen kan worden, dat de betrokkene een minder goed figuur zou maken tegenover zijn minderendie opkomst van veertien dagen vooraf is daarom eerder een voor- dan een nadeel. Wenscht rneD de bovengenoemde verplichte perioden van opkomst op een bepaalden datum te doen ingaan, dan kan men zulks den regi ments-commandant verzoeken, die zulks, wanneer het mogelijk is, ook gewoonlijk toestaat. Voor een goede vervulling van zijn taak als aanvoerder is echter het dienst doen met zijn eigen lichting wel het meest vruchtdragend. Verder moet men natuurlijk inallebyzondere f;evallen onder de wapenen komen waarin de ichting, waarbij men behoort, dat óok moet, zooals in geval van oorlogsvaar, bij oorlog, op roer, enz. Gedurende het verplicht verblijf onder de wapenen (dus niet als men vrijwillig aan oefeningen deelneemt) geniet men het trak tement van zijn ranggenooten van het zelfde wapen bij het leger en, zooals dezen, verschil lende voordeelen (zooals vrije geneeskundige hulp, vergoeding van reis- en verblijfkosten, c. d.). TijdenB dit verblijf geschiedt ook de oplei ding voor bevordering. Met vergunning van den Minister van Oorlog mag men zich ook in het buitenland ophouden; voor een verblijf buitens lands korter dan drie maanden zelfs zonder die vergunning. Voor hen, wier werkkring veel rei zen medebrengt, behoeft de militie-officiersrang dus óok geen bezwaren op te leveren. Dat de lezing van deze bepalingen bij allen, die kunnen ook het w i 11 e n te voorschijn moge roepen, ioodat van de miliciens der lichting 1907 kan gezegd worden, dat zij niet alleen den plicht van art. 180 dor Grondwet vervulden, maar dat ieder van hen dit ook deed met aanwending van al zijn gaven van geest en hart, door alzoo meer te geven dan strikt genomen geëischt wordt hot kenmerk van energie. Moge onze aankomende jongelingschap ook in de in dit opstel behandelde zaak toonen veel energie te bezitten ten bate van zichzelf en van het logor, d. i. van een integreerend deel van het bestaan en den bloei van ons land I C. D. VIEHOFF. Ds. E. M. ten Cate, uit Apeldoorn, hoopt aanstaanden Zondagochtend hall elf voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doops gezinden kring hier, welke wederom wordt gehouden in het Logo-gebouw aan de Van Persy n-st raat. Tot lid der Provinciale Staten van Utrecht in het district Amerongen (vacature-Roghair) is gekozen jhr. G. J. A. Schiramelpenniuck, Burgemeester van Rhenen. Den 23 Maart, den 300sten gedenkdag van do geboorte van Micbiel de Ruyter, zullen de leerlingen der openbare scholen hier vacantia hebben. Over do N. V. «Amersfoortsche Rijwiel-, Automobielen- en Machinefabriek voorheen D. H. Eysink" hebben we verleden jaar reeds met zeer voel lof geschreven, zegt het «Hdbld." We kunnen thans slechts herhalen wat we toen schreven en er nng eens de aandacht op vestigen, dat deze hoogst energieke fabriek gerust met buitenlandsche fabrieken mag wedijveren, ja ze zelfs, wat de motorrijwielen aangaat, in vele opzichten overtreft. Ook de Eysink-auto's zien er goed uit. Op stand 96 laat deze fabriek nog rijwielen zien. Den 1 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. W. Ising bij de Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij in dienst trad. Bij de in dienst stelling van het gemeenschappelijk spoorweg-station, nu vijf jaar geledon, ging hij als commies-telegrafist over bij de H.IJ. S. M. Wat dit jubilé zoo bijzonder sympathiek maakt, is wel de persoon van den heer Ising, die zich menigmaal in dienst stelde van zijn evenmenscb. immers kort nadat hij als wachtmeester der Rijdende artillerie te Arnhem in garnizoen was gekomen, redde hij den hee.- Hartogde Zoete uit de derde verdieping van een in lichtelaaie staand huis. De Gemeente Arnhem schonk den moe digen man een kostbaar gouden horloge met iusci iptiehet Rijk verleende hem de bronzen eere-penuing voor menschlievend hulpbetoon. Doch bij die redding had hij zulke ernstige brandwonden opgeloopen aan hoofd en rech terhand, dat hij moest worden afgekeurd voor den dienst. Hem werd een klein smar- tegeld toegelegd. Als gezegd, trad hij 1 Maart 1S82 in dienst bij de N. C. S., in den tijd toen de heer Van Asperen hier nog stations-chef was. in 1894 redde hij vrouw Van Wandelen uit de Koppelsluis. Andermaal werd hom de bronzen mei taille toegekend, nu met den beeldenaar der Koningin. In 19Ü2 redde hy voor de derde maal oen menschenleven, dat van een kind dat in de Eem was gevallen en onder een boot was geraakt. Weer ontving hij toen de medaille. 't Wil ons voorkomen, dat ook buiten het stations-personeel van allen rang, velen den jubilaris zullen huldigen. Kapitein A. J. Ebeling, vroeger van het 5e regiment infanterie en sedert 22 Sep tember 1904 op non-activiteit te Nijmegen, is eervol ontslagen uit den militairen dienst onder toekenning van pensioen. De heer George H. Nord heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig ge volg afgelegd het theoretisch geneeskuudig examen. De indeeliHg der miliciens, bestemd voor volledige oefening, zal plaats hebben op 20 Maart voor de lichting 1906 eu den 22sten tot 27steu voor de lichting 1907. Zij geschiedt in het Militair logement aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht. Als aanvulling op het Dinsdag ontvangen er als bulletin verspreide telegram lazen we in do grootc bladen Van de bereden wapens zullen de man schappen, die I April a.s. naar hun haard steden zouden terugkeeren, niet met tijdelijk verlof naar huis gezonden worden, zoodat de maatregel volgeus de voorgestelde Oorlogs- be«rooting voor 1907, waarbij bet blijvend gedeelte met verlof zou gaan, is ingetrokken. De Amersfoortscho voetbalclub „H, V. C." klopte Zondag op het terrein bij «Rustoord" de Soestei' club «Prins Hendrik" met 4—1. De rust ging in met 4—0 in het voordeei der A mer stoort ers. Aangaande het concert door het Eldering- quartet gisteravond in «Amitia" gegeven kunnen we, na hetgeen we daar omtrent reeds overnamen ter aanbeveling, niets moer zeggen, dan wat de muziek-recensenten der groote bladen over dit subliem quaitet 8°NuVook het laatste dezer vier prachtige concerten hier zoo'n succes hen 1 geMJs de wensch niet onbescheiden, dat de »Alge meene Muziekhandel te Amsterdam, ook ten volgenden jare Amersfoort op zijn lijstje Z°Eu zeker past ook eon woord van dank aan hen, die deze concerten zelfs hier mo- gelyk maakten. De heer H. B. Hehenkamp (Nieuwstraat) heeft aangenomen zijn benoeming tot Be stuurslid van «Handel en Nijverheid Er worden pogingen te werk gesteld door de gecombineerde schildersgezeilen-vereenl- gingen om te geraken tot een standaardloon van 18 en 19 cent per uur. Na een bezielende rede van mej. H. W. Spiering, de Vice-presidente, en een hoogst bevattelijke uiteenzetting van het doel, door mej. H. Loeff, de Algemeene Secretares, werd hier Dinsdagavond opgericht een afdeeling van den «Ned. Meisjes Bond". De vergadering, die in »De Arend" werd gehouden, was goed bezocht en een llink aantal jonge vrouwen en meisjes meldde zich als lid aan. Gisteravond werd door de zelfde spreeksters ook te Baai'n een afdeeling opgericht van dezen nuttigen Bond, dio in Maart haar 12V2 jarig bestaan zal kunnen herdenken. Dinsdagavond hield de plaatselijke afdeeling van don »Chr. Nationalen Werkman» Bond" haar 9e Jaarvergadering. De le Secretaris, W. Jagtenberg, die na 4'/a jaar de zeer moeilyke functie te hebben bekleed, aan de beurt van aftreden was, nam afscheid van de afdeeling doch spoorde de leden aan, trouw te blijven aan doel en streven van den Bond en deed toezegging, dat ook als gewoon lid hij naar zijn beste krachten den Bond zal voorstaan, voor God, Koningin en Vaderland. Het ledeutal is door vertrek en overlijden iets verminderd, doch ook weer toegenomen, zoodat het ook in 1906 stationnair is gebleven. De le Penningmeester der afdeeling, H. Voortman heeft bij een ontvangst van f241.77® een bate van f 12.74'. De Penningmeester van het Ziekenfonds, R. van Dijk, had, ondanks 155 weken zieken geld, tot een bedrag van f 839.84, eeu batig slot van f 1244.51 bij een totaal-ontvangst met do gekweekte renten, enz. van f2084.35. Er werd f 191.61 minder uitbetaald aan zieken geld dan over 1905. De Penningmeester van bet eigen gebouw, «Eben Haezer", de heer A. Hulst, bad, bij eeu ontvangst van f 871.42®, een bate van f459.56®. De Penningmeester van «Hulp in Nood" heeft een saldootje van f 38.60. De biblotheek telt thans 450 boekwerken. Er wordt zeer veel gebruik van gemaakt en ooh baar kas heelt een saldo tegoed. De afdeeling, die beden avond haar Jaar feest viert in de groote zaal van «Het Valkje", is thans aangesloten by het gewestelijk comité. In de Dinsdag gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling van «Patrimonium" werd besloten, adhsesie te verleenen aan het adres der gecombineerde vak-vereenigingen aan den Gemeenteraad van Amersfoort, houdende verzoek om wijziging en aanvulling voor de bepalingen in bestekken voor Gemeente werken. Een zeer breedvoerige discussie volgde over de in den laatsten tijd veelbesproken quaestie van een Werklieden-reglement voor de geëmployeerden in Gemeente-dienst, waaronder men óok wenschte opgenomen te zien de lantaarnopstekers. Zulk een reglement werd beslist noodza kelijk geacht en verwondering werd er over uitgesproken, dat, hoewel reeds in tal van Gemeenten het voorbeeld ten goede is gege ven, hier nog steeds als een soort barmhar tigheid wordt beschouwd hetgeen toch eigen lijk behoort tot de rechts-positie,en algemeen was men het gevoelen toegedaan, dat voor allen die in Gemeente-dienst zyn de rechten on de verplichtingen behooren te zijn om schreven. Dat bij de behandeling in de jongste Raadszitting voor deze zaak geen meerder heid was te vinden, werd als onbegrijpelijk beschouwd. Dat met name het voorstel- Hagedoorn (althans te beginnen met de regeling van de rechts-positie der werklieden) slechts een zóo klein aantal stemmen mocht verwerven, heeft de afdeeling bovenal ver baasd. Der afdeeling kwam dit voorstel als het meest gewenscht voor, onder meer ook om te niet te doen het argument van het veel omvattende, dat aan dezen arbeid zou zijn verbonden. Besloten werd, dat «Patrimonium" zich zal wenden tot de plaatselijke afdeelingen van «Chr. Nat. Werkmans Bond" en »R. K. Volksbond" en deze zal uitnoodigen tot eon onderlinge bespreking ten einde gemeen schappelijke stappen by den Raad te doen om althans te komen tot een Werklieden reglement. De Centrale anti-revolutionnaire kiesver eniging «Nederland en Oranje", voor het district Amersfoort, vergadert hier heden avond. In het laatst der maand zal hier een ver gadering worden belegd om ook hier op to richten een afdeeling van do voreeniging «Ncderlundscho tentoonstelling van huis-in dustrie". Dit jaar zul geen tentoonstelling worden gehouden van de werkstukken der leerlingen van de Ambachtsschool. Bij advertentie iu dit nummer wordt aan gekondigd, dat aanstaanden Maandag de in schrijving plaats heelt voor leerlingen der Muziekschool van «Toonkunst Voor het toelatings-examen tot de Rijks- Normaal-inrichting hier hebben zich aange meld 17 caDdidaten. De milicien-kanonnier G. A., van het le regiment veld-artillerie, is door den Krygs- raad veroordeeld tot éen maand militaire gevangenisstraf wegens dienstweigering. De geweldige storm der laatste twee dagen heeft hier geen ander dan vrij onbeteekenend materieel nadeel berokkend. Een boomtak, eeu pan, een stuk schoor steen werd afgerukt en een paar teleloon- draden raakten in het ongereede. Doch dat was ook alles. Eerst nu de storm een zoo groote ramp veroorzaakte aan den Hoek van Holland (zie Laatste berichten) is de wind wat gaan liggen. Door de politie is andermaal een gesigna leerde hier aangehouden en naar Utrecht geleid om zijn siruf aan te zuiveren. Te Amsterdam zijn weer valsche kwartjes en valsche rijksdaalders in omloop gebracht. De kwartjes dragen den beeldenaar dei- Koningin en de jaartallen 1901,1902 en 1903. De rijksdaalders hebben het jaartal 1878. Het is leelijk gietwerk, van lood gemaakt. Oppassen blijft echter de bood chap. Ook de Gezondheids-commissie voor Baarn en de daaronder ressorteerende Gemeenten heeft gehouden haar jaarlijksohe openbare vergadering ter vaststelling van hot Jaar verslag. Daaraan zij het volgende ontleend IJe algemeene gezondheidstoestand gal geen aanleiding tot byzondere opmerkingen. Alleen kwamen in de Gemeente Soesl een betrek kelijk groot aantal gevallen van diptheritis voor, n.l. 23, waaronder 3 sterfgevallen. In do Gemeenten Bunschoten, Baarn, Hoogland. Leusden, Maartensdijk, Wéstbroek en De Bilt kwamen enkele gevallen voor van febris typhoiden, roodvonk en diptheritis, totaal 35, waaronder 3 sterfgevallen. Kluchten omtrent gebreken of misstanden in of bij scholen kwamen niet in. De hout- cementvloeren in de schoollokalen schyaea niet te voldoen, daar deze koud opgeven in de nieuwgebouwde meisjesschool «Midden bosch" te Baarn zijn dan ook weder houten vloeren aangebracht. Een sub-commissie werd benoemd, be staande uit de drie geneeskundige leden dei- commissie, om een concept te maken voor een Gemeente-verordening op het verkoopen van melk, met het doel dit concept in een vergadering te behandelen, het advies daar over in te winnen van den Inspecteur der volksgezondheid, den heer J. B. W. Coebergh, en het dan aan de Gemeentebesturen ter overweging toe te zenden. Melk-controlc dus ook in de omliggende Gemeenten. Voor de vacante betrekking van onderwij zeres aan de openbare Lagere school aan den Eemnesserweg te Baarn hebben zich on geveer 50 sollicitanten aangesteld. De Gemeenteraad van Bunschoten heeft besloten, het salaris van het Hoofdder open bare Lagere school met f 100 te verhoogen. De titularis is reeds dertig jaar bü bet onderwijs en genoot tot dusver slechts de minimum-jaarwedde. Laat een scherp of boos woord onbeant woord. Het antwoord alleen veroorzaakt den twist. Rond 12 uur verspreidden we zooveel mo gelijk per bulletin de volgende mare Men seint ons uit Amsterdam Volgens hier in den loop van den morgen ontvangen telegraphische berichten is de in komende Harwichboot «Berlin" te ongeveer 6 uur op het Noordcrhoofd van den Nieuwen Waterweg gestrand. Onmiddellijk werden door sleepbooten en redding booten pogingen aangewend om passagiers en bemanning to redden, maar door den vliegenden storm en de hemelhooge zue konden deze het schip niet naderen. Later zag men, dat het schip gebrokon moest zijn, althans het achterschip verdween in de diepte en de jongste telegrammen la ten geen twijfel over of ook bet lot van het voorschip werd bezegeld, zoodat niemand van de opvarenden is gered kunnen worden. Uit de aard konden de agenten der lijn te Amsterdam geen opgaaf doen van het aantal passagiers aan boord. Het gemiddelde behaagt gemeenlijk 60. Dit is de eerste maal, dat aan eentlarwich- boot zulk een ramp overkomt.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2