BIOSCOOP TOURNÉIS. Concertzaal „DE AREN D", Vanaf Dinsdag 26Febr.totenmetZondag3Maart Groote Gala-Voorstelling TEWE'S ELECTRO Speciale vertocning van Gekleurde en filadstilstaandn tableaux la Raua 75 cants, 2e Rang 50 cents, 3e Rang 25 cenfs. Advertentiën. er go#n Amersfoortsch linnen meer werd gebruikt. ,Dit ie toen aanstonds in de fabriek vervangen door een ander artikel. Spr. eindigt met voor te stellen, dat de Kamer adviseert, dat verbetering der marktplaatsen dringend noodig is, in den geest als de meerder heid der Kamer ter tafel gebracht. De heer Sinnige zou nog een aanvulling wenschen en bij de nieuwe regeling ook gaarne tor hand tien genomen de plaatsing der vracht wagens. dio thans overal in de stad verspreid lijn- Spr. zou wenschen éen standplaats voor alle vrachtwagens op een zelfde plaats, bijvoor beeld op den Hof, als daarvoor ruimte is. Do heer Van Dam meent, dat met dezen sinds jaren bestaanden toestand niet is te breken omdat bij eiken vrachtwagen een veerhuis be hoort. De Voorzitter meent, dat ook elders niet alle vrachtwagens op het zelfde plein staan. Het is niet mogelijk, ze aan te wijzen op het zeilde bestelhuis. Dit zou aanleiding geven tot groole moeilijkheden. Hier bijvoorbeeld zyn drie vrachters op Barneveld. De heer Van Dam zegt, dat ook twee beurt schippers op de zelfde plaats een apart veerhuis en een aparte ligplaats hebben wegens de con currentie. De heer Sinnige zegt, niet aan de bestel huizen te hebben bedacht en trekt zijn voor ste in. De heer Van Duinen zegt, dat het hem genoegen doet, dat de heeren het rapport der markt-commissie zoo goed hebben nagezien en concludeert uit het tot dusver gehoorde, dat het oordeel der Kamer zeer afwijkend is van dat van H. N. Drie jaar geleden had de Kamer de gelegenheid, zich volledig uit te spreken over het marktwezen. H. N. heeft deze materie dikwijls overwogen, doch ten respecte der Kamer tot het begin dezes jaars gezwegen. Het verbaast spr. geducht, dat nu andere plannen moeten besproken en niet die van H.&N. Verschillende bezwaren zijn ingebracht tegen de voorgestelde wijziging van den Hof, doch geen enkel bezwaar uit commercieel oogpunt, maar gansch andere zakende Voorzitter heeft zelfs aangeduid, dat H. N. dacht aan koeien met gouden horens. Nog zeer onlangs is in deze Kamer bok een belangrijke zaak behandeld, doch toen uitsluitend uit commercieel oogpunt, dat spr. dan ook het eenig juiste acht voor een lichaam als deze Kamer. Spr. had wel bezwaren verwacht, doch geen ge heel nieuwe plannen. Spr. vindt, dat een officieel lichaam moeilijk i kan concluueeren naar persoonlijke inzichten. Steekhoudende bezwaren zijn in doorsnee niet genoemd. De heer Sinnige heeft gesproken van over bruggen van het Havik en heeft de opinie der Boerenbonden gevraagd. Vrij unaniem was het het bescheid: in geen geval de varkensmarkt op het Havik. Doch niet is gezegd waarom niet, terwijl bet rapport van H.& N. zegt waarom wel. De ruimte op het Havik zelf is voldoende, althans voorloopig; bijlange don wal is de breedte 4 M. Er is gesproken over gebrek op het Havik aan koffiehuizen waarin de eigenlijke koopen worden gesloten. Maar die zijn er genoeg, zelfs een zonder vergunning. Ook is voldoende ruimte voorde boerenwagens op het pleintje bij de Muziekschool, dat 100 M! groot is en als de varkensmarkt daar eenmaal is, zal er ook wel voldoende stalling in de nabij heid komen. Dat gaat vanzelf. Spr. is dan ook niet er van overtuigd, dat het Havik als verkoopplaats der varkens moet worden afgekeurd. Er is gezegd, dat men den Hof niet moet ontsieren en in plaats daarvan het Havik moet overbruggen en op dat plankier marktnallen moet bouwen- Doch daar kouit dan bij lange na niet de ruimte, welke H. A N. op den Hof aanwijst; dat scheelt zelfs 500 M'. We moeten rekenen op de toekomst. Er is door de markt- commissie niet gerekend op koeien met gouden horens, doch zij weet, dat de ondervinding overal heeft geleerd dat. waar de gelegenheid goed wordt gemaakt, het marktbezoek drukker wordt en er zelfs binnenkort plaats te kort komt. Men moet deze plannen niet onder den voet werpen en niet zeggen „er komt toch niets van". De kosten zullen voor het Havik even groot zijn als voor den Hof, grooter wellicht omdat geen rekening is gehouden met het nazien der werfmuren. Maar stel, dat de kosten even groot zyn, ia :t dan niet beter, aanstonds de grootere ruimte te kiezen, die, zoo noodig, nog kan uit gebreid? Aan spr. is meegedeeld, dat de veran dering van het Havik fl2CXX) zou kosten, nog zonder werfmuren. De vier grootere hallen op den llof zyn geraamd op f 16 C00. Er is aangevoerd, dat de Hof zal worden ont sierd. In den regel tobt een koopman niet over artisticiteit. Maar als de Hof wordt ontsierd, dan zal het Havik zeker ook worden ontsierd, bet eenige schilderachtige grachtje dat we nog hebben nu de Kc.rtegracht zoo totaal is ver knoeid. De commissie heeft kennis genomen van het rapport in 1904 door de heeren Sinnige en Van der Zoo de Jong voor deze Kamer gemaakt en waarin staat „tot verplaatsing der boter- en eiereumarkt meent de commissie niet te moeten adviseeren". Dit standpunt nu volgde H. <k N. en daarom Btelde haar commissie voor, de boter en eiermarkt te laten op den Hof. Er is gezegd, dat het zoo kwaad zal zijn voor de eiermarkt als er marktgeld zal worden ge heven; éen cent per 25 stuks en van iedere 25 boven de honderd Vj cent, wat toch waarlijk niet zoo drukkend is. Welnu, do groote concur rente voor den eierhandel ziet dat auders in. Bij advertentie in de „Barneveldsche Crt." worden opgeroepen zij die belang stellen in een overdekte eiermarkt tot een vergadering, den28 Februari in het Raadhuis te Barneveld te nouden. Als daar, op het gerucht der reorganisatie te Amersfoort, reeds wordt gevreesd voor concur rentie, dan behoeven we hier toch geen scha duwen te zien wa&r ze niet zijn. Spr. is tegen het plan. dat hier is ingebracht, vrij plotseling, terwijl H. N. zooveel mogelijk beslagen ten ijs kwam. De heer Van Haselen heeft! gesproken over het hek rond het Lieve Vrouwe-kerkhof en zich verklaard tegen de vrij hooge uitgaaf daarvoor. Maar daarover heeft H. N. niets positiefs gezegd, docli geschreven„laat ons bij burgerlijke en kerkelijke Gemeenten er op aan dringen, dit kerkhof weder te omheinen". Reeds vroeger ziiu onderhandelingen gevoerd tusschcn Gemeentebestuur en Kerkmeesteren tot over dracht van dat kerkhof- Daarbij zat de bedoe ling voor, daarheen de boter- en eiermarkt te verleggen. H. N. dacht, dat dit een zeer gevaarlijke proef zou ziin en wijdde daarom wat meer uit over het kerkhof. In de laatste dagen is er veel gesproken over het rapport van 11. N. Zelf zei iemand tot spr. „de Gemeente moest het heele blok huizen tusschen Groenmarkt, Appelmarkt en Papen- hofsteeg koopen; dan kreeg men een mooie markt". Maar dan ook moet de Gemeente weer beginuen met geld uit te geven, terwijl H. N. juist schreef: „wij willen nieuwe bron nen van inkomsten openen, rekeuing houdend met Je bestaande toestanden In het rapport van H. N. wordt gesproken van een markt-commissie. Het is juist, dat die ten zegen wordt aan een Gemeente. Dat toont Alsmeer, met een product zóo afhankelijk van de weersgesteldheid. Thans heeft het een nieuw afzetgebied gevonden ondercontrole van de markt- commissie. Nu gaaD, in den aardbeientijd, geheele treinladingen dag aan dag np-ur Duitschland. Geen utopie is bet, dat ook bier op de uit stekende voormalige tabaksgronden aergelyke vruchten en groententeelt kaa worden uitgeoefend, als de landbouwgenootschappen maar voorlich ten en organiseeren. Daarom ook moeten de hallen niet kleiner wezen dan ze zijn ontworpen en ze moeten ver grootbaar zijn. Er is gesproken over ontsiering van den Hof. Spr. zou liever buiten deze debatten gehouden hebben overwegingen van aesthetica. architec- tonica en archaeologie, docli de zaak uitsluitend hebben zien behandelen uit commercieel oogpunt. Breidt de markt zich op den llof uit dan wordt de waarde der huizen daar hooger. men een bewijs? Zoodra er sprake was van het verleggen der varkensmarkt hebben de om- omwoneuden der Varkenmarkt zich verzet. Er is gesproken van het gebruiken van den Hof voor festiviteiten. Het gebruik voor dat doel is in den laatsteu tijd al zeer geslonken. Maar wil men een optocht opstellen, dan kan dat juist het best onder de open markthallen, waar de deelnemers zijn beschut tegen regen en Spr. acht het zeer in het belang van den Hof, het voorstel van H. N. geheel te volgen. Er is gesproken over de konijueumarkt. Het rapport van H. N- zegt aan de markt voor het zoogenaamd kleiu-veo wenschen wij een eoede plaats aan te wijzou" (enz, zie rapport bl 2). Do Voorzitter zeide, dat men vooral de kip pen niet zoo dicht bij ile boter moest zetten, maar spr- gelooft, dat de hallen ruim genoeg zullen zijn om deze beide takken van landbouw bedrijf samen te kunnen bevatten zonder over last of schade. Men bedenke toch, dat het geen besloten, doch een open ruimte is- De Voorzitter zeide ook, dat de nieuwe markt hallen evenzeer zullen worden verontreinigd door karren, enz. als thans de Botermark'. Maar de politie is er toch, die dit Kan beletten. if. N. is afgegaan op liet vroegere rapport van deze Kamer nopens ae boter- en eiermarkt. De Voorzitter zegt, dat in dat rapport ook er op is gewezen, dat de ruimte voor de zuivelproducten te klein is. Nu heeft de Kamer een beter plan, namelijk het Havik. De Kamer is toch niet verplicht, te blijven bij een minder "goed oud denkbeeld. Ware de Secretaris niet verhinderd tegenwoordig te zijn dan zou deze kunnen aantooneu hoe dikwijls de Kamer zich direct en indirect wendde tot het Gemeentebe- s'uur. maar hoe elk plan is afgestuit op de kosten. De oudere leden der Kamer herinneren 190*:. 1907. A W KRSFOOHT, ie<!cren avond van tot II uur DOOR PARISIEN, Beslist GROOTSTE Exploitatie op Rioscopisch gebied. Deze inrichting bezocht op zijne Tournée alleen 1ste Rangs Lokaliteiten. Overzicht van ons steeds rijk varieerend programma, hetwelk hier ter stede nog nimmer vertoond werd. Zoon des Duivels. Een sleehte Moeder. Drama in Venetië. Strandgezicht Boulogne. Een Toovergrot. Seherloek Holmes. Een sehip breuk in volle Zee De eerste rit van een chauffeur Klevende Liefde. Vrouwelijke Spion. Allen gekleurd. Verder de nieuwste opnamen op dit gebied, PRIJZEN DER PLAATSEN: W01SSBAG MT FIBIUAKI EN 35ATIBBA& MAART met een daartoe speciaal gekozen Programma voor de Jeugd. Voor dnze Voorstelling betalen zoowel geleiders als kindereu le Rang 40 cents, 2e Rang 25 cents, 3e Rang 15 cents. Programma's der Avond-Voorstelling zijn in de zaal verkrijgbaar Plaatsbespreking van 12 tot 2 uur a 10 cents extra. „m,D„LmJachiaerieii° eD sPP"',ten z'i° lie laatste vinding en moderne techniek gemonteerd. Minzaam aanbevelend, dc DlreoUe X- CL TIE V/B. De heer V n Duinen meent, dat dit een reden te ine" ie om rushtehouden nan het rapport van H. A N. dat bij de mzigingen de middelen aangeeft om dm te verkrijgen zonder groote kosten «oor de Gemeente. Spr. vri nog. maale herinneren, dal Barneveld toont, dat Sïktgeld geen vrees behoeft te doen ontstaan. De Voorriter antvroordt, dat hij zloh beat kan vooratellen, dal het voor don heer Van Duinen niet aangenaam IB, dal de Kamer niet geheel meegaat met het rapport van H. A N. Het ia mogelijk, dat die vereemging het juiate standpunt innSsmt, maar dat la ook niet moge- liik en dit zal eerst later «orden uitgemaakt. Vele leden der Kamer hebben een andere op- V"K°Ler Van Duinen heeft gezegd, dat de Kame, de zaak niet bekeek uit mercieel oogpunt, maar H. i N. heeft_het in haar rapport nu eens over commercie, dan weer °TprV meent"gdat de verschillende sprekers hun bezwaren minstens even goed motiveerden als in het rapport van H. N. dit is gedaan, al zijn daarin ook veel hypothesen, die met bewezen zijn en dit ook niet kunnen worden Spr. meent, dat een enkele of dubbele hal op het Havik dit niet zóo zal outsieren nis de vier hallen den Hof zullen doen. Ieder heeft daarover zoo zijn eigen gedachten. Het zal nog moeten blijken of men te Barne veld zoo is voor marktgeld. Eerst na 28 Februari zullen we daarvan iets met zekerheid kunnen vernemen, ml de vergadering. Wat de markt-commissie voor Aalsmeer deed, ;g nog niet toepasselijk voor Amersfoort, want Aalsmeer was reeds jaren lang een product, terwijl men hier reeds eer. hal bestemt voor dingen, die er nog niet zijn. Slaagt men erin, de landbouwers te brengen tot groen tenteelt dan zal er behoefte komen aan een marktplaats. Thans ligt dat nog in een erg verre toekomst,want het is een hy pothese, dat de kweekerij zal opnemen. De heer Sinnige zegt, dat zijn hoofdbezwaar tegen het verplaatsen der varkensmarkt naar het Havik was het gebrek aan stalling. Nu stallen alle boeren in de Utreclitsche straat, vlak in de buurt. De beer Van Duinen acht bet verplaatsen der boter- en eiermarkt van den Hof naar het Havik zoo ingrijpend; welnu bet verleggen der varkens markt naar het Havik is zeker niet minder in grijpend, zelfs nog meer, want Havik en Hof zijn, ook langs de Vijvers*raat, zoo dicht hij elkaar, dat hot als 't ware het zelfde blijft. In zijn rapport van 1904 heeft spr. ook verlegging der botermarkt voorgesteld naar een plaats vlak bij den Hof, maar hij zou stemmen tegen ver plaatsing naar het Lieve Vrouwe-kerkhof. Ter loops zei gezegd, dat de Kamer van dat rapport nooit meer iets heelt gehoordhet Gemeente bestuur verwaardigde zich niet, er op te reageeren. De heer Van Duinen merkt op, dat hij niet heeft gezegd, dat Barneveld inarktrechten zal heffen, maar wel, dat Barneveld de riemen te boorde legt omdat het ziet, dat de gevreesde concurrente Amersfoort, gaat reorgauiseeren. Spr. deelt mee, dut in 1905 hier 2 60U00U eieren werden aangevoerd of 128000 minder dan in 1904. Intusschen hecht, spr, niet de volle waarde aan die cijfers, al geven ze ook althans eenig overzicht. De Voorzitter zegt, dat die cijfers zijn ontleend aan het Verslag der Kamer van Koop handel. De cijfers daarin omtrent het belang- rijkste deel, spoor- en scheepvaartbeweging, enz. zijn, zeer juist maar de marktcijfers zijn ontleend aan de marktbriefjes, die niet worden opgemaakt door een beëedigd makelaar of een officieele markt-commissie. Ieder weet wel, dat deze berichten óok behooren tot de hypothesen en er eigenlijk maar een slag in wordt geslagen. Maar dit is een reden te meer om er de even- tueele ontvangsten uit marktgelden niet op te baseeren. Ook de cijfers omtrent den aanvoer van paarden zijn vrijwel nauwkeurig. De heer Van Haselen zegt, dat hij zijn goedkeuring niet kon hechten aan het plan tot verfraaiing van het Lieve Vrouwe-kerkhof; hij dit deed om de daardoor vrijkomende gelden aan te wenden voor verbetering van de markten. Waar de heer Van Duinen zeide, dat de Kamer het rapport niet zoozeer moest bezien uit archi tectonisch oogpunt, wil spr. opmerken, dat in het rapport zelve wordt gesproken van een stylisch afdak. Spr. zou dien uitbouw gaarne behouden zien en gebruikt voor bloemmarkt. Heel veel van de plannen van H. N. zal vastloopen op financieele bezwaren. De heer K 1 e b e r is het ten opzichte van de huidige Botermarkt volkomen eens met den Van Haselen. Ook spr. vindt dit gebouwtje heel wat mooier dan een ijzeren geraamte. Spr moet ook opmerken, dat het voorstel van 1904 om de boier en eiermarkt te verleggen naar hei Lieve Vrouwe-kerkhof niet is uiigegaan van den han del, doch van Kerkmeesieren. ™ee s'u'^ 8Pr' discussiën en steltvoor te besluiien als in den aanhef is aangegeven. De heer Van Duinen vraagt of ook de opinie der minderheid wordt vermeld. De Voorzitter: Dai is mijn voornemen. De heer Van Duinen: Anders zou ik, ge bruik makend van art. 8 Regalement van ordei mijn bezwaren schrifielijk inbrengen. Resloien wordt, het concept-advies «aam te stellen uit de notulen en dit vast ie siellen in de volgende vergadering. Hierna werd te 10.12 de vergadering gesloten. en I)e Rekening en verantwoording over 1906 ligt roor de leden ter inzage in het Schoolgebouw, Hendrik van ViandenNtraat No. 19. HET BESTEL B

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 4