Zit- en Slaapkamer Stadsnieuws. Advertentiën. Havik overwoog, gebrek (aan ernst verwijt er welmoet gedacht van den ernst van dien Voorzitter. dien Voorzitter. De markt-commissie putte haar cijfers uit het officieele Jaarverslag der Kamer van Koophandel. Als nu de Voorzitter dier Kamer de markt-commissie gebrek aan ernst verwyt omdat zij zich beroept op die oiïicieele cijfers wat moet er dan toch wel worden gezegd van den ernst van een Voorzitter die, wetend bij erkende het bij de discussiën dat de cijfers onbetrouwbaar zijn, deze bekrach tigt door zijn handteekening. De Voorzitter der Kamer beeft met zekere Schadenfreude gesproken over de accijns- cijfars. Dat de markt-oomissie ook die cijfers te goeder trouw aannam, omdat er niet de mmste of geringste opheldering aan wastoe- gevoegd, was toch niet zoo idioot, evenmin als dat zij daarin zag eei: verblijdend teeken. Dat ook een ernstig college als het Drankweer- comité dupe is geworden van deze cijfers doet spr. leed. De schuld ligt bij den hoog- ernstigen Voorzitter der Kamer. Spr. zou ertoe komen, te bevoegder plaatse het beleefd verzoek te doen, voortaan niet meer op kosten van de Gemeente misdruk te doen verspreiden, doch gegevens te doen verstrekken waarop ieder belanghebbende aan kan. Met opzet heeft de markt-commissie zich onthouden van het instellen van een eigen onderzoek en er op gebouwd, dat de gegevens in bet verslag der Kamer volkomen betrouw baar waren. De Voorzitter zegt, dat de markt- commisgie zelve de opmerkingen over de cijfers zal beantwoorden. Spr. meent, dat een officieel lichaam, als de Kamer is, verplicht was geweest in zijn verslag een noot te geven en het hoe en waarom aan te duiden van een zoo belangrijken terugloop. Spr. moet nochtans opmerken, dat het citeeren dezer cijfers niet toe- of afdoet aan ue quaestie-zelvehet verbeteren der markt- toestanden. Spr. leest den brief van den heer Ont vangen der accijnzen (zie «Aft. Crt". 9 Maart) en zegt, dat de tappers en slijters ook voor de Reclame-commissie der plaatselijke Inkom stenbelasting veelmaal min-zuivere opgaven doen, wat hun echter niet helpt, daar die lichter zijn te controleeren dan zij wel denken. Een lid meent, dat, sedert het overgaan eener zeer groote slijterij aan een firma uit Zutfen, er zeer veel accijns wordt betaald te Zutfen en niet meer hier. Een ander lid betreurt het, dat bet Drankweer-comité zoo ongeveer in 't ootje is genomen. Indien werkelijk het loopje, dat de tappers er op hebben gevonden een ge volg is van »het tegendeel van welstand" spr. heeft niet den minsten grond om te twijfelen aan de verklaring des Ontvangers dan duidt dit er toch wel op, dat hier ook minder wordt gedronken. Een derde lid heeft uit het verslag der Kamer in de »Aft. Crt." gezien, dat de Voorzitter der Kamer zich zoo verschrikke lijk heeft uitgesloofd om zich te verontschul digen over zijn optreden tegen H. N. Spr. heeft daarbij gedacht aan de spreekwijze qui s'excuse, s'accuse. De tegenwerking is speciaal uitgegaan van den Voorzitter. Spr. weet niet of hij dit deed als Praeses dan wel als particulier persoon. Is dit laatste het geval dan is hij niet op zijn plaats als Voorzitter van een officieel lichaam. De Kamer van Koophandel is een publiek lichaam, waar zorgvuldig moeten buiten ge houden persoonlijke gevoelens en particuliere quaosties. Dwarsdrijven, is niet precies het zelfde als het behartigen van openbare be langen. Weer een ander lid betreurde ten zeerste het verschil van meening tusschen de Kamer en H. N. Ook heeft het spr. bevreemd, dat leden der Kamer, die tevens lid zijn van H. N., homogeen hebben kun nen wezen met den Voorzitter der Kamer. Een Rest uurslid zegt, dat dit ook het Bestuur van H. N. heeft bevreemd. Een der leden heeft aan het Bestuur van H. N. hulde gebracht voor haar streven; een ander lid heeft als Bestuurslid eener vereeniging er voor geijverd het rapport en-bloc te doen steunen. Deze veranderde houding wordt echter begrijpelijk als men bedenkt wat de Kamer verstaat onder »ernst", d.i. juist het tegenovergestelde van hetgeen ieder ander verstaat onder ernst. De Voorzitter sluit de discussiën en herhaalt, dat het Bestuur hoopt alsnog ge legenheid te verkrijgen, de zienswijze van de meerderheid der Kamer te mogen weer leggen. By de rondvraag zegt een lid, dat in de vorige vergadering werd ter sprake gebracht do quaestie der contante betaling. Spr. had de oor, in de commissie te worden benoemd, doch heeft sedert niets meer er van gehoord. De zaak is wel niet in den doofpot? De Voorzitter antwoordt, dat, ter vergemakkelijking van den arbeid, het Be stuur elders inlichtingen trachtte in te win nen en daarbij ervoer, dat bijvoorbeeld te Rotterdam twee groote middenstands- ver- eenigitigen het hierover lang niet eens zijn in stede van elkaar de hand te reiken. Ook het Bondsorgaan noemt doze quaestie een en uiterst teer punt en raadt ue Besturen aan, haar niet te entameeren voor en alleer ze goed beslagen ten ijs kunnen komeD. Beter is het daarom, eerst materiaal te ver zamelen. Nochtans kan wel eens vergaderd met de commissie. Het Bestuur blijft dili gent. De Penningmeester deelt mede, dat vier candidaat-leden zich opgaven en dat nog anderen hun voornemen te kennen gaven om als lid toe te treden. Het ware wel zeer gewenscht dat allen, die lid willen worden, zich aanmelden eer het nieuwe boekjaar aanvangt. Een lid brengt andermaal ter sprake de eerste ochtendbestelling en wil een motie indienen, beoogend de eerste post-bestelling te doen uigaan om 7.30, de tweede om 9 uur, enzoovoort. De Voorzitter antwoordt, dat de auuestie de eerste postbestelling reeds zoo ïkwyls is besproken, tiet laatst indevoiige vergadering, en het niet aangaat, telkens met de zelfde zaak te komeD aandragen. Het Bestuur, de post-autoriteiten gehoord heeft nog geen andere opinie dan dat de huidige regeling het meest is in het algemeen belang. Hierna werd de vergadering gesloten. mededeelingen doen, zelfs niet of al dan niet waar is, dat de vereeniging de beschikking zal krijgen over het huidig hoofdgebouw der Hoogere Burgerschool, zooals door de bladen publiek werd meegedeeld. Te betreuren is het, dat het buitengewoon hooge Rijks-subsidie van f6000 gereed ligt, doch niet kan getoucheerd eer het eigen ge bouw er staat. Wordt er niet gebouwd, dan is bet verloren. Het onderwijzend personeel is thans zóo uitgebreid, dat nu voorlnopig aan alle tak ken van onderwijs kan worden voldaan. Als men hen die nog steeds kotelsoosonderricht geven meerekent, dan is het onderwijzend personeel zelfs volledig. Onder hen heeischt de aangenaamste stemming. Hun aller toewijding is boven lof, doch zeer groote erkentelijkheid mag zeker uitge sproken voor hen, die geheel belangloos hun klachten geven aan de school. Het Bestuur blijft hopen op de hoog ere subsidies óok van Provincie en Gemeente, doch zou het zulk een gerustheid vinden als eenigen van de 232 leden donateur of be langstellend lid werden en de school dus niet alleen moreel, maar ook financieel steunden. In de vacaturen in het Bestuur werd voor zien door de verkiezing van mevrouw Schim- melpenninck van der Oyc en mevrouw De Pool. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat de tegen2Maart aangekondigde verkoopingder huizen, waarin thans de school is gehuis- est, niet is doorgegaan en dat de vereeni ging ze tot 1 Juli 1908 in huur heett. liet Bestuur blijf intusschen diligent. Het eigen terrein aan de Blankenbeimstruat wordt thans verhuurd, zoodat men geen r derft. Hierop werd de vergadering gesloten. Dl'. P. Heering.Remonstrariscb predikant te 's Gravenhage, hoopt aanstaanden Zondag ochtend half elf voor te gaan bij de gods dienstoefening in de Remonstransche kerk, hier. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam zou in Mei worden gebracht. De heer T. W. de Tourton Bruyns, gepension- neerd kapitein der artillerie I., is benoemd tot Voorzitter van de commissie van keuriDg voor het Departement van Koloniën te Am sterdam. De vuurwerker O. H. Verhaar, van de tractie-werkplaats der H. IJ. S. M., mocht gister den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij de Maatschappij in dienst trad. Sergennt-majoor-instrecteur J. W. Hart- hoorn heeft voldaan aan het examen voor sergeant-majoor-administrateur bij de land weer. xu a us trie- en Huishoudschool. Prof F. Kenninck presideerde de 11de Algemeene ledenvergadering van bovenge noemde vereeniging die Dinsdagavond in een barer vijf schoolgebouwen gehouden en maar matigjes bezocht werd. De notulen van 30 October werden onge wijzigd vastgesteld. Bij monde van den heer Reyckers werd namens de commissie, belast met he! nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester, gerapporteerd dat. zij in vol maakte orde is bevonden en voorgesteld, décharge te verleenen onder dankbetuiging voor het hoogst accuraat, beheer. Naar aanleiding hiervan merkte de Voor zitter op, dat, zoolang de school nog niet is in eigen gebouw, de vereeniging niet kan toucheeren het buitengewoon hooge Rijks subsidie en te rekenen heeft met de oude subsidies. Hoewel niet is ontvangen het subsidie van het Nuts-departement, heeft de rekening toch een batig slot; een gevolg óok van het groot bedrag aan schoolgelden, dat in totaal beliep f 3486 of f 038 booger dan werd geraamd. Toch zijn die schoolgelden geenszins af gepingeld zelfs genieten 17 leerlingen koste loos onderwijs, terwijl voor de overigen het schoolgeld wordt geheven naar draagkracht der ouders of verzorgers en consciëntieus wordt nagega-n. De uitgaven aan salaris bleven beneden de raming. Het Bestuur wil niet verzwijgen, Jat hem zeer hindert, dat nog moet worden ge- maaki. voor krachten, die geheel belangloos onderricht geven. Aan salarissen werd uit betaald f 5315.13. Aan huur f1356. De nitgaven voor schoonhouden, verwar ming, verlichting, enz. zijn hooger dan ge- i'uamd werd; een gevolg van de vijfhuizen waarin de school is onderdak gebracht. Bij de Begrooting kon niet gedacht aan het be trekken van nog een vijfde perceel; had dit niet plaats gehad, dan zou het goed lot hooger zijn geweest dan f1.18. Spr. hoopte, dat de Gemeente, op wier instigatie dal vijfde perceel is betrokken, althans eenigszins de daarvoor gemaakte onkosten zal vergoeden. Daar het Jaarverslag welhaast in druk zal uitgaan en geen der aanwezigen voorlezing verlangde, deelde spr. er de hoofdzaken uit mede. De indruk van hel Pestuur over de school L zeer gunstig. Zij bevindt zich in bloeipnde» staat. Het aantal leerlingen bewijst, dat dit geen subjectief oordeel is. Maar met dat al is de kleine zóu groot geworden, dat de klBertjes niet meer kunnen uitgelegd en er noodig een nieuw pak moet komen. Thans zijn er 274 leerlingen of 65 meer dan in bet vorige jaar, waarvan 67 de Frö belschool en de 207 overige de Industrie- en huishoudschool volgen leerlingen uit alle rangen en standen. Niet minder dan 15 huismoeders uit den werkmansstand leeren er koken. Hun trouw Door de „Bataafsche Brandwaarborg-maat- bezoeken der lessen bewijst wel, dat deze fchappij" (agent de heer C. H. Valkenburg) cursus voldoet aan een bepaalde behoefte, i 's,a^n de vereeniging »Amersfoortsche Vry- Vei'der jbehooren 63 tot den dienstboden- willig® Brandweer" een flinke premie toege stand, 91 zijn kinderen van ambachtslieden, 29 van kleinhandelaren, 23 van ambtenaren en groothandelaars, 10 van militairen bene den den rang van officier en 6 kinderen van officieren. Over 'tgeheel zijn ambitie en ijver te lo ven, maar toch en zegt het voort is het gewenscht, dat het ongewettigd school verzuim door de ouders worde tegengegaan vooral by de de cursussen, die vrijwel kos teloos zijn, óok al is er ijs of eeo ander pretje. Gunstig hierbij steken af de moeders, dio den cursus volgen en van wie# drie kin deren op de dagschool hebben. De ruimte der lokaliteiten is zóo penibel, dat liet tot het uiterste loopt. Dut is nu wel niet zoo erg voi r het Bestuur maar el voor hen die er in moeten werken. Het vorig verslag eindigde met de hoop, dat de leden weidra weder zouden worden opgeroe pen, maar nog altijd is het Bestuur even wijs als toen ea kon het dus geen nadere De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat, te rekenen van 1 April a.s., de militaire buk- kerij en het militair magazijn van levens middelen te Harderwijk worden opgeheven en dat de verstrekking van levensmiddelen aan het personeel der Koloniale reserve al daar zul geschieden uit het militair magazijn van levensmiddelen te Amersfoort. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat in de aNederlandsche Staatscourant" van Woensdag 6 Maart 1907, no. 55, is opgenomen een aankondiging betreffende de toelating-examens tot de Ko ninklijke Militaire Academie, den Hoofdcur sus en do Cadettenschool in 1907. voorzoo- ver deze nier le lande zullen worden afge nomen. Voorts zijn in die aankondiging, voorzooveel de toelating-examens tot de Koninklijke Militaire Academie en de Cadettenschool betreft, ook opgenomen de exaamen-pro- gramma's, de modellen van de door belang hebbenden in te dienen bescheiden, alsmede de verdere regelingen der examens. Do Rijks-a,ivoraal t? Utrecht;rordwdeeen Wel waarschuwden kommiezon hem, dat h^a oTdwaL vo,-koord.!>,dt Mj^'ü pmwStikts wi.1t*liet Rijk, dat thans zijn inspection, die ««"trekt terrein loupen. 1„ don Snn.te.onp is MM°J"/,"l''''"gmnn! paard van luitenant L-. ran net li-n«im,ent veld-artillerie hier, dat schrikte mi hel op een lonpen zette, dermate in prikk" verward geraakt, dat het per wagen oatu de ziekenstal moest gebracht. Een paard, door een Han.ersveldei U ns dag op de paardenmarkt hier gekocht, scliiiM - op den Leusderweg en kwam te vallen wp een juist passeerend wielrijder, die er afkwam met een trap op zijn voet. Het boertje oliei'de voor smartegeld en ry wielreparatie een tien jt. De Gemeenteraad van Barneveld heelt aangehouden de beslissing omtrent hel doen bouwen van een overdekt gebouwtje ten behoeve voor de opkoopers van eieren aldaar. Als bijzondere me kwaaidigheid wordt uit Eemnes gemeldt, dat bij het boren va" oen Nortonpomp daar op een diepte van -0 Meter een scbelplaag is doorboord, die een dikte had van ruim 20 Meter. Dat zou iets wezen voor dr. Van Capelle. Hoe velen, di nis, kennen ziele roemen op menschenkui ell het minst. Maatsohappij tot Bevordering der Toonkunst. [y jl Afdeeling UTRECHT ij J) Dinsdag 19 Maart Bacli, Matthaëus Passion ij J Leden persoonlijk. kond voor haar flink en doortastend optreden bij den zwaren binnenbrand in Fongars rijwielen-depot aan den Arnhemscheweg. Wat is er toch met de »V. P. N." Het tot stand brengen van eierveilingen te Utrecht is niet gelukt. Maar 't is een kansje te meer om die hier te krijgeu. De heerenhuizen Viandenstraat 15,17, en 19, thans in gebruik bij de Industrie- en Huis houdschool en samen groot 6. A. 43 c. A., zyn in publieke veiling opgehouden voor f5060 per stuk. Er staat f20 000 hypotheek op. Het kapitale heerenhuis aan de Nieuw st raat 8, bewoond geweest door nu wijlen mevrouw Soheltus en groot niet den voor- en don achtertuin 12 A„ met het daaraan grenzende ruime pakhuis, groot IA 20 c. A. is voor f8000 verkocht aan den heer A.' Herschel Bzn. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 7 tot 14 Maart 1907. GEBOREN Elisabeth Hendriks, d. van Reinier Meijer en Sijt-ske Boumari. Petionella Maria Jo sephine, d. van Cornelis Johannes Josephus van Luijn en Maria Boerssen. Jacoba, d. van Antonie Smeitink en Dorothea Lucia Linck. Mijntje, d. van Jan Ramselaar en Hendrika van 't Klooster. Berk, z. van Piettr Brunseluar en Grietje Terpstra. Johannes Cornelis Willem, i. van Willem Derogee en Catharina Roovers. Johanna Maria, d. van Antor.ius Gijsbertus Aloysius van den Eist en Elisabeth Antoinetla van den Eist. Maria Elisabeth, d. van llidde Terpstra en Joanna Alicia Angelina van Rijs- sen. Jacoba, d. van Johannes Bouw en Evertje van Leuveren. Aartje, d. van An tonie Koenen en .Maria Gijsberta van Plate ringen. Gerarda Adriana, d. van Hendrik Willem Eerensi en Maria Elisabeth Bikkers. Martina, d. van Jan van Kranenburg en Antonia Renes. Johanna en Margaretha, twee d. van Barend vun de Geest en Johanna Carolina Eversen. Arie, z. van Everl, Buis en Willomina van Veen. Een natuurlijk kind vr. gesl. ONDERTROUWD: Willem Dirk Huisken en Johanna Manné. Cornelis Met en Anna Louise Rasch. Jan \erton en Cornelia Daalmeijer.Gerar- dus Meijer en Jacoba Peterse. Nicolaas de Man en Johanna Hagenheuk. GETROUWD: 3 Gerrit Hagenheuk eD Jannetje van Loen. Lukas Pol en en Elisabeth Adriana Ver- hoeff. OVERLEDEN Joanna Catrina Ouwerkerk, 59 j„ echtg. van Reijervan Wageningen. Levenl.aung. kind m. g. vau Gerrit de Ruiter en Gerrit- dina Smit. Johanna Maria Alida Jacoba Kuntz, 15 m. Johannes Bosboom, 79 j., wedr. van Maria Elisabeth van Doggenaar. Leycfil. aang. kind vp. gesl. van Johannes van Leden en Antonia van Ouwerkerk Wilhelmus Zijsvelt, 77 j., wedr. van Rverdina Hendrika Velticn. Cornelis van dun Berg, Helena Adriana Smeulders, 08 j., wed, van Wilhelmus van de Ven. Met 1 April wordt door een heer gevraagd een met ot zonder PENSION, liefst omtrek Berg. Brieven onder motto „Ka mer" aan het Bureau der Amersf. Crt., Kortegracht 9.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2