Stadsnieuws. 21 MAART te lend opnieuw heeft geregeld en doSohuttcrij heeft vervangen door de Landweer, een maat regel. die op tichzelven oen groote verbetering had kunnen zijn, dooh jammer genoog vorkoord ie uitgevoerd. Wel win de Sohnttory stork in hot houden van maaltijden naar historisch voorbeeld en had ze ©enigen room nis Oeteldonkscbc burgerwacht, doch ze oefende zioh althans nog in plaatselijke ■ohiet-conooursen. Thans is zij reeds veelai, of wordt ze straks, geheel opgedoekt en vervangen door Landweer, wier manschappen vroeger allen bij de militie diendon. De militie werd in tweöon gesplitst, voor korto en voor volledige oefening, onderscheidenlijk 4 en 8% maand. Word dit goed doorgevoeradnn zou men werkelijk krijgen een brug nnnr hot volksleger, doch de gebrekkige, sleohte, verkeer e toepassing kweekt veel ontevredenheid. De viermaanders zijn door Minister Eland bedoeld als corveöers, die in tijden van oorlog bij de dopota zouden komenaooh er werd vooral door toedoen van dr. Kuyper, bepaald, dat do vier maandors zouden worden aangewezen uit de élite, uit hen die vooraf reeds werden geoefend. Juiat dat hinken op twee gedachten heeft hot instituut der viermaanders zijn dool geheel doon missen. Men heeft er niet voldoende aan vor- bonden do voor-oefeDing en niet bepaald, dat alleen zij viermaanders kunnen worden die mot vrucht de voor-oefeningen hebben bijgewoond, doch de onvergeeflijko fout gemaakt, voor te schrijven, dat er 6200 viermaanders moeten wezen bij elke lichting, om 'teven of die geoefend 4jn of niet. Kn men heeft dat contin gent niet omgoelagon over het gehoolo Rijk of per Provincie, doch Gemeentesgewijzo. Het hoogst treurige, zeer faohouso gevolg hier van ia, dat de Gemeentebesturen nu onverschillig zijn wie 4- en wio 8 meander wordt en de voor oefeningen geenszins in de hand werken ol aan moedigen. Ja, er zijn er, die ze feitelijk be moeilijken. In of by een grooto garnizoensplaats als Amers foort wordt hot getuigschrift van voorgeoefend heid zeer gemakkelijk behaald. Doch welk oen moeite kost dat voor oen aanstaand dienstplichtige die op de Drentscho heide woont. En U>oh kan ook deze laatste 4-moander wordon, zelfs al heeft h\j in 't geheel goon deelgenomen aan de voor oefeningen. Een andere fout is, dat het ondorricht in Januari eindigt, terwnl de militieplichtigen eerst in Moi onkomen en aan weer veel van het ge loerde heoben vergeten. Eon nog grooter lout ligt in de Militiewet, die voorschrift, dat er geloot moet worden. Zeer terecht ngeeren do heeren Korthols Altes en Dudok van Heel hier togen. Wie een kykje in do kazerne heeft genomen, bedroeft zich over de mannetjes, vooral by de infanterie, waarbij naar het schijnt wel het uitschot wordt ingedeeld en vraagt zich af hoo 'ttoch bestaanbaar ia, dat Erachtmonschen, sterke, gezonde jongelieden, vrij omen door loten. Slechts de geheel ongeschikten, de bepaald gebrek kigeu, worden door do keu ring uitgezonderd. Het is een gansoh verkeerd systeem, dat van de 50000 ingeschreven voor do militie er slechts 17 500 hun grondwettelijken dienstplicht moeten vervullen. Zelfs al is de keuring strenger dan nog zou men por jaar 38 a 40000 man kunnen oefenen of in 15 jaar een millioen geoefende manschappen hebben, tegen nu slechts 20000. Doch ook hier isnlweerdedubbcltjos-quacstie do grooto factor. Koer desnoods aan een kost winner f3 por dag uit, doch gooi hot geld, dut thans aan vergoodingen wordt betaald, niet zoo weg ale du geechiedt. Wie thuis niet kan worden gemist, late men cvonxcer vrij ale hem die arm of been mister zijn getonde jongelieden, die best kunnen worden gomist, in overvloed om het contingent op do volle sterkte te houden. Dat er schromelijk misbruik wordt gemaakt van de gelegenheid om vorgoeding te krijgen, blijkt wel hieruit, dat in 1906 op 16 400 mili ciens 3200 of 20vergoeding kregen en van ben die voor herhalingsoefeningen opkwamen 8000 of ruim 26%. Van de Landweer, sterk 19 959 mnn, kregen 10 490 vorgoeding of 52'/,%. A fee wezen werden slechts 800 verzoeken van miliciens en 1335 van landweerlieden. Wie ver goeding vroagt, krijgt haarzelfs een 2e klerk bij de Staatsspoor, die toch een traotement van f 1000 beeft. Maar sIb 't hier te lande niet duur is, dan is 'took niet goed. Daarom dan ook is de land weer veel te duur goincadreerd. Men is begon nen met allerlei baantjes te scheppen zoo ont vangt een sergeaDt-majoor f150 voor hot maken van éen monsterrol en het invullen van een paar zakboekjes. En dit baantjes-systeom be rokkent zeer groote nadoelen. Velen verlaten den effectieven dienBt en zoeken een baantje bij de Landweer. Natuurlijk speelt protoctic ook hierbij de grooto rol en leidt dan tot de onmo gelijkste toestanden zoo bijv., dat een Bergennt, die 't maar niet kon brengen tot den graad van dienstdoend officier, thans dienstdoend compag nies-commandant in, terwijl zijn sorgeant-majoor dienstdoend, officier bij de compagnie sergeant- majoor-administrateiir is. En niet alleen onder de subaltern officieren vindt men er zoo, maar ook onder do hoofdofficieren, van wie velen niet geschikt werden geoordeeld voor promotie, ter wijl ze thanB een veel moeilijker commando hebben omdat de troep „uit de nand" is goraakt. Ook in het legor zelf is veel dat verbetering behoeft en wel vooral do opleiding van het ka der, de zoo moeilijke technische quaestie. Daar toe moot men soldaten hebben. Wil men kader vormen, dan moet men bet practisch kunnen oefenen, evenals do onderwijzer moet gevormd in en door de school en niet kan kluargebak- ken in een Kweekschool. Kader is al even min op te leiden op de schoolbancen, doch tuoet gevormd in en door den troep. Men kan hot kader niet borekend maken voor zijn oor- logstaak door lijntjos-exerceeren en wel zcor ware het te wenscben, dat nllo honderd Kamerleden •ens de manoeuvres bijwoonden om eens met eigen oogen te zien welk een verwarring er dan is en zijn omdat ieder niet zeker is van zyn zaak juist ten gevolge van liet gemis aan oefening. Als de Kamer dat eens bijwoonde, zou ze wel mannetjos beschikbaar stellen. Vroeger was het blijvend gedeelte slechts 6500 man sterk, verdeeld en nog wel zeer ongelijk verdeeld over 40 garnizoenen. Hoe kon mon met zoo'n handjevol, in de meeste garnizoensplaatsen althans, dan nog spreken van kadoropleiding. Want onder kaderopleiding moot men wel verstaon de opleiding van hot gehceie oncadremont, dat i« van den hoogsten officier tot den jongston korporaal. Afgoscheidon van dit huncyevol manschappen is 't ook onmogelyk, althans geregeld, 's winters te oefonun en daarom moet bet blijvend gedeelte naar huis, moeten de kazernes op slot gedaan en moot het ongetrouwde kader wórden gedeta cheerd in de GeuieeDten waar het voorbereidend militair onderricht wordt gegeven. Waarom zou men mot deze categorie Rii ka-ambtenaren andere bandelen dan met zoo vele andere categorieën, die ook met tweëen en drieën worden gedetacheerd ter plaatse waor zij noodigzyn? Het getrouwde kader kan in de garnizoensplaatsen achterstand bijwerken, enzoovoort. Er i9 beweerd, dat het blijvend gedeelte noodig is voor dekking der mobilisatie. Daarvan is hoog opgegeven, vooral door menschen die er niet het flauwste begrip van hebben. Masr weet men wel, dat de heele quaestie waarover Minister Staal gevallen is ten slotte liep over een goede honderd man, welgeteld 143? Het stokpaardje van „dekking der mobilisatie" is zóo zonder beteokenis, dat het onverklaarbaar is, dat man nen als Lobman, Tydeman, enz. in ernst hebben kunnen gelooven, dat dit iets andere was dan do stok om den hond te slaan. Golyk bekend, dienen er acht lichtingen, van welke er zeven met groot-verlof zyn, die bij mobilisatie moeten gekleed, gewapend, geënca dreerd on zoo mogelyk nog een weinig geoefend. Natuurlyk zal een vijand zooveel mogelyk ver- hindoron, dat de lichtingen met |groot-verlof hun korpsen rejoigneeren en daarom moet de mobilisatie gedekt. Jaren lang werd daarvoor een dool van het blijvend gedeelte afgezonderd en men meende, daarmee te kunnen volstaan. Tot Tindal in 1890 het land eenige dagen In rop en roer bracht door zijn brochure „Neder land in gevaar", waarin hy onder meer aantoonde, dat do trappen in de nieuwe kazerne te Arnhem voel on .eel te smal waren, vooral die naar de wapen'-amere, die voor 't gemak op den zol der zijn gebouwd. Een onderzoek werd ingesteld; Minister Eland beantwoordde de brochure, doch heel het land wist daarna, dat de mobilisatie niet behoorlijk wordt gedekt. Eu gesteld eens, dat we in moeilijkheden komen met Duitschland en dat werkelijk met bekwamen spoed de 6500 man blijvend gedeelte uit do 40 garnizoenen worden saamgebracht bij Zevenaar, dun komt een Duilsch legerkorps heel gemoedelijk bij Winterswijk ons land binnen en ue zaak is in orde. Dokking is alleen mogelijk door haar op te dragen aan de landweertroepen, ieder in het eigen district. Don heeft men in enkele uren voldoende monBchon, die ook voldoende bewapend zyn, daar zy bun geweer thuis hebben, evenals de schutters dat sedert 1328 thuis hadden. Na de staking van 1903 vindt men er iets gevaarlijks in, dat die geweren thuis zijn bij de landweer- plichtigonde Burgemeester van Amsterdam verklaarde zolfs, dat, als er iets gebeurde, hy nu niet meer 500 man reserve had bij zijn politie. Maar een groot geluk is het, dat de 218 wapen- magazynljes niet zijn gebouwd. Nu hebbenallen hun geweer bij zich en in 't allerergste geval kunnen geweldmakers slechts beschikken over de geweren van een paar partijgangers, terwijl anders zoo'n magazijntje licht leeg te halen zou zijn. Ja maar, zegt men, do Landweer deugt niet, het bleek een tuchtelooze bende te zyn. Dit oordeel is wat heel lichtvaardig uitgesproken. De Landweer was in den afgeloopen zomer voor 't eerst op en bestond uit menschen, die sedert 1900 rekenden niet meer onder do wapenen te komen. Natuurlijk waren zij wat rebelsch, even als de eerste lotelingen van Napoleon I. Hadden ze gezien, dat alles in orde was, zooals 't ook voortaan zal zyn, dan zouden ze niet hebben gemopperd. Hun eten hadden ze bjj aankomst gereed moeten vinden en niet verplicht moeten zyn, 's avonds laat nog stroo te nalen, en men had hun kader moeten geven dat alleszins ge schikt was. Het ongunstig oordeel zal dan ook weldra veel verbeteren, Trouwens er is geen ander middel om de mobilisatie te dekken, Intusschen is het wel aardig, na te gaan wat in het buitenland wordt geschreven over ons loger, bijvoorbeeld in do „Jnhrbücher für die doutscho Armee und Marine", waarin o.a. de uit de laatste Iiijksdagverkiezingen nogal bekend Sewordcn generaal Keim gemoedelijk aanraadt, at Nederland zich zou laten ontheflen van zijn neutraliteits-plicbt en de daardoor uitgespaarde 26 millioen zou afstaan aan de „Deutsche Flot- tenverein", waarvan hij de volijverige Secre tarie is. Met deze en dergelijke machtspreuken en mot citaten uit „La Belgique militaire", een tijdschrift dat opeens werd verheven tot autoriteit, zijn de Rlannen van Minister Staal gedwarsboomd, (inister Staal ie gevallen, doch hij heeft duchtig propaganda gemaakt voor het volksleger; aan hem is het te danken, dat de defensie-paragraaf van den V. D. B., die nu al zes jaar m studie is, niet weer wordt uitgoBteld. Reeds Minister Seyffard hooft gezegd, dat one land alleen is te verdedigen als heel hei volk meewerkt en er geeo man meer thuis blijft, want dan ie de weermacht niet op te rollen of in een hoek te dry ven. Slot in 't volgend nummer. Ds. E. M. ten Cate, Doopsgezind predikant *v ..vu w.u wu .v.v. u.u te Apeldoorn, hoopt aanstaandenZondagoch- zenuwachtige angst, die er wol moet i tend half elf voor te gaan by de godsdienst oefening van den Doopsgezinden Kring, welke weder in het Loge-gebouw aan de Van Persyn-slraat wordt gehouden. De Minister van Binnenlandse!) Zaken brengt door de »Staatscrt." ter kennis, dat aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, gedurende het tydvak vac 27 Mei tot en met 6 Juli, een cursus, en gedu rende het tydvak van 22 Juli, tot en met 10 Augustus, een vaoantie-cursus in spreekon- derwijs zullen worden gehouden. Tot eerst- bedoelden cursus, bestemd voor onderwijzers en opleiders van onderwijzers uit Haarlem en de omgeving dier Gemeente, kunnen twin tig deelnemers tot den vacantie-cursus, bestemd voor onderwijzers en opleiders van onderwijzers uit meer verwydeide deelen des lands, kunnen vijf en twintig deelnemers wordeu toegelaten. Aan ieder der deelne mers aan den vacantie-cursus zal een toe lage van 125 voor buisvesting worden uit gekeerd. Zij die voor deelneming aan een van beide cursussen in aanmerking weuschen te komen, moeten zich vóór 1 Mei aanmelden bij den Directeur der Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem, met duidelijke vermel ding van naam, voornamen, leeftijd, woon plaats en aard hunner betrekking. Degenen, aie bij de opleiding belast zijn met het geven van onderwijs in ïlezen", zullen do voorkeur g enieten. Minister Staal is Dinsdag door de Provin ciale Staten van Noord-Holland gekozen tot lid van de Eerste Kamer, met 46 van de 73 stemmenzulks ter voorziening in de vaca ture- Bultman. De hedenochtend aan Burgemeester en Wethouders aangeboden Kiezerslijst vcoi de Gemeente Amersfoort voor het jaar 1907 1908 telt 2663 namen, tegen 2610 de vorige lijst. Mejuffrouw H. W. J. Nijssen, tbans te Stoutenburg, behaalde de akte Nuttige hand werken. Kapitein A. Hogervorst, van het 5e regi ment infanterie, thans belast met het voor bereidend militair onderricht, wordt belast met tiet bevel over de compagnie, gecom mandeerd door kapitein J. M. M. Muller, wien op zijn verzoek non-activiteit werd verleend. Kapitein W. J. Steinbuch wordt belast met het voorbereidend militair onderricht. Kapitein J. Mulder, van het 7e regiment infanterie gedetacheerd bij bet Departement van Oorlog, wordt overgeplaatst bij het 5e regiment, doch blyft voorloopig werkzaam by het Departement. Blijkens advertentie in dit nummer zal de vereeniging voor Kunstbeschouwingen Zaterdag en Zondag in rAmicitia" een por tefeuille van den Haagschen Kunstkring ex poseeren. Te laat om haar nog in dit nummer te kunnen opnemen, ontvangen we de samen stelling der eind-examen commissie H. B.S» Voorzitter is dr. H. F. Jonkman, te Utrecht, bij wien men zich vóór 28 Maart moet aan melden. L)o school der zAmersfoortsche School ver eeniging" wordt na de Paasch-vacantie ver plaatst naar „Lisiduna", Emmalaan 1, waar de lokaliteiten beter aan de eischen der hygiene voldoen dan in het huidige gebouw, terwijl ook wijziging is gebracht in het leer plan in zooverre, dat tusschen de verschillen de lessen een flinke pauze wordt gehouden, waarin gelegenheid wordt gegeven voor lichaamsbeweging. «Quick" speelt Zondag te Wageningen j tegen zG. V. C." van daar. De werklieden-vereeniging zOnderlinge Hulp" houdt Dinsdagavond haar Jaarverga dering, wier bijwoning verplichtend is Yoor de trekkende leden. Aangezien zich te dezer stede geen sub commissie tot herdenking van den 3ü03ten geboortedag van Michiel Adr. z. de Ruijter heelt gevormd die eenige leiding zou hebben kunnen geven aan een huldiging van onzen grooten zeeheld, verzoekt bet Bestuur der Oranje-vereeniging den ingezetenen dezer Gemeente door bet uitsteken der vlaggen op Zaterdag 23 Maart a.s. een bescheiden hulde te brengen aan de roemrijke nagedachtenis van den grootsten burger des lands. Daarmee en met de vacantie, op verzoek van hooger hand, van de schoolkinderen zal de De Ruyter-hulde hier uit wezen. En in kleinere Gemeenten in den omtrek, %lfs te Baarn. Het gezin van Van B., in de Birkt, werd gister vergroot met een vierling, allen jongens. Drie ervan zijn nog in leven en maken 't evenals de 30-jarige moeder goed. Rond half negen gisteravond ging de groote bergschuur van den eigenbouwer P. van Achterbergh, gestaan hebbende naast diens Bad- en zweminrichting, in vlammen op. De geweldige vuurgloed, aangewakkerd door den lelien wind, deed een ontzaglijke menscher massa naar Pieter Both-straat Monnikendam stroomen. De spuiten, die zeer snel ter plaatse waren, wisten het Dadhuis te behouden, dat geen noemenswaardige schade opliep, Verzekering dekt de schade slechts ten deele Zoo is een zeer groote partij behang selpapier verbrand of door het water be dorven. Moet nu in een der veie woningen des heeren Van Arhlerhergh een bel,nng wor den bügeholpen, dan zal hot geheel moeten vernieuwd, heigeen natuurlpk groot nadeel brengt. De verdiensten vao voorouders dienen met hun portretten tot een zelfde gebruikwy bedekken er de ledige plekken mede van onze kamermuren en... van onze kaïakters. De Gemeenteraad van Montfoort besloot heden vuor 120000 deel te nemen in hot maatlrhappeiijk kapitaal van f40000 van hel tramplan-Kriegcreen paardentram van Montfoort over [.inschoten naar het station De Gemeente Montfoort telt f771 inwo ners. Hoe gevaarlijk bet is, 's nachts gaslicht aan te laten op slaapkamers is teSliedrecht gebleken. Ëergi iternacht werd, dooi' een defect aan uen regulateur der Gasfabriek, een oogfin blik de gastoevoi r afgesneden, waardoor het licht 's nachts uitging en het gas zich door de vertrekken verspreidde. »Dat er geen ongelukken gebeurd zijn schrijft de ïDortsche Crt." mag een won der heeten. Wij spraken ingezetenen die in het grootste gevaar verkeerd hebben. Door een toevallige omstandigheid gewekt, ont kwamen zij nog juist intyds, ofschoon reeds half bedwelmd, aan den verstikkingsdood". Een les voor anderen. RECLAMES. van 1—5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25 Heden is de Lente begonnen. Men moet dus beginnen met de lente - geneeswijze. De VINtiTviLLEN zijn de beste geneeswijze. Zij zuiveren het bloed, ge- Ven krachten en eetlustzij doen de rood* Vlekken, de puisten, de bloedzweren Ver dwijnen. Prijs fl.75 de doos, f9 per 6 doozen; verkrijgbaar bij SNAB1LIE, Steiger 27 te Rotterdam, eu Apotheken Ook echt verkrijgbaar bij A. van de WEG, dro gist, Langos'raat 23 te Amersfoort, en A. db- VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel cler Pink Pil- j- Ion beeft nog nooit iemand ge-JRpTj ihkV®( Afbeelding der doos: WC&'I) Burgerlijke Stand Tan Amersfoort van 14 tot 21 Maart 1907. GEBORENAntonius Jozef, z. van Bartus Rekker en Wilhelmina Peek, Joseph Jo hannes, z. van Johannes Bunnik en Ida Ja- coba Blom. Hendrika Johanna, d. van Hendrikus Pas en Petronella AlflVink. Dirk Johannes, z, van Nicolaas Johannes Meursen en Cornelia van Loon,— Hermina d. van Hermanus van der Pot en Christina Kamp. Catharina, d. van Willem llupkes en Catharine Antoinette Francine de Haan. Hermanus Johannes, z. van Hermanus Johannes Gerritsen en Muria Johanna Louise Bettonville. Adriaan Jozef, z. van Adria- nus Marinus Mol en Theodora Cecilia Maria Runde. Hendrikus, i. van Rijk Schoon- derbeek en Antje de Groot. Wilhelmus Johannes, Johannes Cornelis en Joannes Wilhelmus, drie zoons van Joannes van Beek en Hendrika van der Logt. Aagje, d. van Harmen Pieters en Geertje de Ziriger. Een natuurlijk kind vr. u. ONDERTROUWD David Veskes en Alyda Wijnands. Gysbeitus Cornelis de Vries en Anna Maria bchaar, GETROUWD Petrus van Rijszen en Alberdina Jansen. Gerardus Meyer en Jacoba Peterse. Nico laas de Man en Johanna Hagebeuk. Jan Verton en Cornelia Daalmeijer. Willem Dirk Huisken en Johanna Manné Cornc-lis Met en Anna Louise Rasch. OVERLEDEN: Hendrik van Gelder 77i echtg. van Geertruida Hymans. Lucas Koeioek, 33 j., ongeh. - Cornelia Lablans ?„K Eloabetb Geertruida Paulina de Wilde, 7 j. Anna Jantina de GraulT, 69 j.,

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2