Stadsnieuws. Marktprijzen. vlot zal gaan. Een der aanwezigen las de ontwerp- defensie-paragraaf en zag daaruit, dat de V. D. wen8cken een volksleger met militie-officieren en militie-kader. Spr. wilde vragen hoe inleider zich de hoogere aanvoering denkt, de commando's instellingen, van veldleger, enz. 8pr. meent, dat voor deze hoogere aanvoering vaklieden moeten blijven bestaan en deze niet kan toevertrouwd aan militie-kader. De i n 1 e i d e r antwoordde, dat deze schijnbaar eenvoudige vraag juist een der moeilijkste punten raakt en niet is op te lossen zoo maar op den valreep. Spr. verzooht ook dezen oponent, de cursus-vergadering van 28 Maart te wiilen by wonen. De Voorzitter sloot hierop de vergadering met dank aan den inleider, dien hij een tot weer ziens toeriep. Het advies der Kamer van Koophan del eu Fabrieken nopens het rapport der markt-commissie van Handel en Nijverheid. Gaarne voldoen we aan het verzoek, dat ad vies op te nemen, dat in zijn geheel luidt: Onze Kamer ontving bij missive van den lsten Februari 1.1. no. 209 van uwen Raad ter fine advieB een adres door de Vereeniging „Handel en Nijverheid" aan uwen Raad gericht, ten einde een betere regeling van het marktwezen te ver krijgen, met Jaarbij gevoegde Memorie van toe lichting, rapport markt-commissie met bijbehoo- rende teekeningen en plannen. Ingevolge uw verzoek gaan deze stukken hier nevens terug. Het zal voorzeker geen betoog behoeven, dat een betere regeling van een gedeelte der week markt zeer noodig is en ook reeds lang was en zag ook onze Kamer met groot genoegen, dat ook de Vereeniging „Handel en Nijverheid" zich eens bezig gehouden heeft met deze zaak, waar de Kamer dit reeds meermalen heeft gedaan, hoewel niet met belr.ngrijk resultaat. Zij heeft dan ook met groote belangstelling kennis genomen van het rapport van „Handel en Nijverheid" en de Memorie van toelichting en zal gaarne, zooveel in haar vermogen is, aan uw verzoek voldoen. Zij hoopt zich daarby te bepalen tot zakelijke beschouwingen, ofschoon dit wel niet altijd geheel mogelijk zal zijn, daar het rapport dikwijls de zaken ook uit hygiënisch, aesthetisch en etisch standpunt beschouwt en ook omdat zij niet geacht wil worden, toe te stemmen door over sommige vooratellen, die eigenlijk den handel niet raken, stil te zwijgen. De volgorde van het rapport zal ook door ons in acht genomen worden a Boter-en b Eiermarkt. De Kamer meende die bijeen te moeten nemen. Hoewel de aanvoer van boter belangrijk is afgenomen in de laatste jaren, door de steeds meer en meer verrijzende boterfabriekendie aanvoer waarschijn lijk door de zelfde oorzaak nog wel kleiner zal worden, is daarentegen die van eieren belangrijk toegenomen en wel in die mate, dat buiten de tegenwoordige Botermarkt een belangrijk gedeelte van den Hof daarvoor wordt ingenomen. Hoewel het hygiënisch bezwaar van „Handel en Nijverheid" tegen de bestaande Botermarkt gemakkelijk bij politie-maatregel is te verhelpen, het feit evenwel, dat deze veel te klein is, blijft, en is belangrijke vergrooting dringend noodig. Groenten markt. Onze Kamer meent, dat de toestand sedert haar advies over deze afdeeling, d.d. 30 Januari 1896, nog niet veranderd is en eigenlijke handel daarin slechts in een kleine periode van het. jaar voorkomt. In plaatsen waar groenten minder dan hier aan de huizen gevent, doch op de markt gekocht moeten worden, hebben die alle, voor zoover ons bekend, plaats op de openbare straat. Wy gelooven dan ook niet, dat groenten, die reeds vanaf hun oorsprong met minder welrie kende stoffen in aanraking komen en ten slotte veelal in slootwater worden gewasschen, daardoor nog van minder kwaliteit zullen worden. Met ooft is dat natuurlijk iets anders. Onze Kamer kan zich echter geenszins vereeni gen met het plan van „Handel en Nijverheid" om op den Hof markthallen te bouwen. Overal toch waar Gemeenten worden uitge bouwd en vergroot, tracht men zooveel mogelijk ruime pleinen uit te sparen of, in oude steden, die te verkrijgen, en hier zou men het eenige flinke plein, dat Amersfoort bezit niet alleen willen ontsieren, maar zoo goed als geheel wegnemen door drievierde deel daarvan te bebouwen met ijzeren markthallen. Deze markthallen zouden zeer waarschijnlijk, behalve op den marktdag, zeer weinig gebruikt worden en voor de omwonenden een bron van onaangenaamheden worden, tenzij die dag en nacht bewaakt werden. De kippen- en konijnenmarkt achten wij niet wenschelijk in de onmiddellijke, nabijheid der boter- en eiermarkt en worden die ook elders bij voorkeur in de open lucht gehouden. Evenmin kan onze Kamer medegaan met de bewering in het rapport, dat, «waargoede markt- gelegenheid is, ook producten komen". Trouwens het rapport spreekt dat zelve reeds tegen, eenige regels verder, bij de Beestenmarkt. Wat deze laatste betreft, is onze Kamer bet volkomen eens met het rapport. Varkensmarkt. De verplaatsi ng naarhet Havik komt ons zeer verkeerd voor, aangezien by een varkensmarkt ook gelegenheid tot stalling voor paarden en plaatsing voor wagens behoort te zijn, en die daar ontbreekt. Door een onzer leden is omtrent deze zaak nog het gevoelen ingewonnen der Boerenbonden in den naasten omtrek. Deze adviezen, hierby gevoegd, zijn alle'zeer bepaald tegen een verplaatsing naai het Havik. Indien verpluutsing bepaald noodig wordt geacht, dun naar de Beestenmarkt. Het wil ons verder voorkomen, dat het plan van „Handel en Nijverheid" ook veel ia weinig rekening heeft gehouden met de plaatsing der voertuigen die de producten aanvoeren, stalling, enz. (zie o.a- bladz. 9, vurkensmakt op 't Havik en Kerkplein) en gerekend wordt op producten die er nog niet zijn en waarvan het zeer onzeker is, dat zy hier ooit geproduceerd zullen worden. Evenmin kan onze Kamer aannemen, dat de oprichting van markthallen, enz. de landbouwers, die thans hun producten markten te Barneveld, Nijkerk, Putten, enz. zal nopen om die hier ter markt te brengen. Wie mot landbouwers en plaatselijke toestanden bekend is, weet zulks beter. Te minder zal dit geschieden wanneer hier marktgeld wordt geheven. Zij meent hier tevens de opmerVing te moeten maken, dat het Uwen Raad niet bekend zal ziju, dat de cijfers betreffende den aanvoer op de weekmarkten wel eenigszins problematisch zijn en o. i, meer op een schatting dan wel op een telling berusten. Over de verdere plannen in het rapport, zoo ter verfraaiing als omtrent de graven onzer voorouders zoowel die op het Lieve Vrouwe kerkhof als die op de marktpleintjes voor de St. Joris Kerk en op het St. Juns kerkhof (Beestenmarkt) meent zij te mogen zwijgen, als niet tot haar competentie behoorende. Alleen meent zij te moeten opmerken, dat het typisch gebouw der tegenwoordige Botermarkt daar ter plaatse altijd beter zal voldoen dan een magere yzer-conBtruclie. Samenvattende, komt zij tot de conclusie 1. de plaatsing van markthallen op den Hof beslist te moeten ontraden; 2. de Varkensmarkt indien het noodig wordt geacht die te verplaatsen dit alsdan te doen naar de Beestenmarkt, waar, op het pleintje tusschen de eigenlijke Beestenmarkt en de houten rijschool, ruimte genoeg is, en gelegenheid tot overdekken en beplanting, zoo noodig. Paarden en veemarkten worden toch op Vrijdag niet ge houden; 3. blijft zij by haar vroegere adviezen om voor landbouw- en zuivelproducten, enz. geen marktgeldea te hcflen, wijl zij bekend is met den tegenzin der landbouwers tegen zulke hef fingen. Daar echter de boter- en eiermarkt veel te klein is en die ter plaatse thans gevestigd geen overdekte uitbreiding toelaat, wenscht zij, in tegenstelling met haar vroeger advies, uwen Raad te wijzen op een geschikte plaats vcor een markthal voor boter, eieren en fruit. n.l. het gedeelte van het Havik Westelijk van de Bloe- mendalschebrug door de gracht aldaar te overdekken 't zij met ijzeren balken of op andere wijze en op die overdekking een markthal te plaatsen, zoo ruim mogelijk. De plaats is zeer gunstig gelegen zeer nabij de halte- Koppel, in de onmiddellijke nabijheid van den Hof, niet tochtig en des zomers heer lijk beschaduwd. Een dergelijke hal, daar tus schen de boomen geplaatst, zoa zeer zeker het uiterlijk der omgeving niet bederven en ook niet bet uitzicht der omwonenden. Zij zou onzes inziens ruimte te over aanbieden voor boter- en eiermarkt en tevens zou ook een gedeelte voor fruitmarkt, eventueel ook groen- tenmarkt, bij beschikbare ruimte, gebruikt kun nen worden. Wanneer toch de tijd voor fruit (alhier alleen boomvruchten) is gekomen, is de 'er-productie reeds belangrijk verminderd. De tegeu woordige Botermarkt zou eventueel voor bloemenmarkt benuttigd kunnen worden. De bloemenmarkt, die nergens overdekt is, zou ook op het Havik onder de boomen ge houden kunnen worden. Het Gemeentebestuur is door het plaatsen van een deel de kermis op het Havik reeds voorgegaan om dit tot marktplein te maken. K<5n lid der Kamer kon zich met bovenge meld advieB niet vereenigen. Hij meent, dat de overige leden de zaak niet uit een commerci eel oogpunt bekeken hebben en datnuinpaats van de plannen van „Handel Nijverheid"an dere plannen zijn besproken. Hij zegt, dat steek houdende bezwaren in doorsnée niet zijn ge noemd is zeer tegen de verplaatsing der boter en eiermarkt naar het Havik en meent dat wanneer de Varkensmarkt eenmaal daar is, ook stalling, enz. daar wel komen zalrefereert zich verder aan het rapport van „Handel Nijver heid" dat naar zijn meening in alles voorziet en door hem verdedigd wordt. Hij meent ook, dat het heffen van markt- gelden op landbouw- en zuivelproducten niet zoo drukkend zal zijn, dat zulks nadeel aan het marktbezoek zoude toebrengen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, enz. Tot diaken bij de Gereformeerde kerk aan denZuidsingel is gekozen de heer J. Treure. De supérieure en eenige Zusters van den H. Carolus Bgromeus hebben intrek geno men in het nieuwe Sint Elisabeths gast- of ziekenhuis om het gebouw te ..elpen gereed maken voor de opneming van patiënten, hetgeen reeds 8 April zal kunnen geschieden. Vóór dien tyd zullen belangstellenden het ziekenhuis kunnen bezichtigen. Vlaggen op den toren en aan de bruggen, een dozijn op de Langestraat, wat meer in het Bergkwartiermaar zells niet van het huis van hier wonenden afstammeling van den grooten admiraal. Ziedaar de hulde, welke Amersfoort brengt op den De Ruyter-dag. Maar 't heelt ook reeds genoeg gedaan. De Gemeente van bij ue 24000 inwoners «zielen" zou hier wat heel ondeugend klinken toekende voor zes en zeventig honderd centen op de lysten van bet plaat selijk comité voor de De Ruyter-hulde. Zou Speeuboff 't dan tóch bij 't rechte eind hebben? De De Ruyter-postzegels hebben Hinken J aftrek. Er zijn er heden reeds heel wat aan het Postkantoor hier verkocht. Vanmiddag al de helft van den voorraad, die echjer wordt aangevuld. Immers de zegels zijn geldig tot 30 Mei. De heer J. Smit, wiens bevordering tot arts aan de Rijks-universiteit te Utrecht we 9 Februari meldden, is gister aan de Hooge- school te Gent bevorderd tot doctor in de medicijnen. De jongedames B. C. M. de Jong, E. M. van Hamersveld en M. E. Nakken behaalden de akte Nuttige handwerken. De heer D. Reuten slaagde bij het eind examen der Ryks-tuinbouwwinterscbool te Booskoop. Kapitein L. J. van Heukelom, van het le regiment veld-artillerie, is benoemd tot ma joor-magazijnmeester der artillerie te Utrecht. Een zeer mooi portret van luitenant E. G- Gaarlandt, die, bij de marechaussee gedeta cheerd, op een patrouille in de Gajoe-landen een oog verloor en thans «vol levensmoed" in de rechten studeert, komt voor in het jongste nummer van «De Week". De portefeuille van den Haagschen Kunst kring, welke beden en morgen door de «Ver eeniging voor het houden van Kunstbeschou wingen" in de groote zaal van «Amicitia" wordt geëxposeerd, bevat een groot aantal aquarellen en etsen en eenige gravures. Enkele ervan verdienen zeer byzonder de aandacht. Ook voor niet-leden is de tentoonstelling morgen nog toegankelijk van 10 tot 4 uur, tegen betaling van 25 cent. Maandagavond de laatste abonnements voorstelling in «Amicitia" waarbij de »Ned. Tooneelvereeniging" hier voor het voetlicht brengt zHuzarenkoorts". Voor de plaatsbespreking zie men de adver tentie bier neven. De dames en heeren, die Maandag ten buie van «Kindervoeding" de zoo welgeslaagde soiree gaven, mochten de voldoening hebben, aan de kas dier vereeniging af te dragen f 188.53. Een mooi resultaat na de vele liefdadig- beids-voorstellingeü, welke dezen winter reeds hier werden gegeven. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amersfoort hield Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. van der Horst Bruyn haar Jaarver gadering. De notulen van 29 Januari 1907 werden ongewijzigd vastgesteld onder dankbetuiging aan den Secretaris, den heer Th. C. V. ter- Maat. De Voorzitter deelde, naar aanleiding van die notulen mede, dat de adhaesie- be tuiging met het markt-rapport van «Handel en Nijverheid" aan den Gemeenteraad is verzonden. In de eerste drie maanden van dit jaar is het aantal leden toegenomen met 22, dat der begunstigers met 21. Slechts door over lijden of vertrek verloor de vereeniging en kele leden; niet door bedanken. Wat de verharding van hetwmdelpvd naast den Kalkweg aangaat, waarvan óok in de notulen gewag wordt gemaakt, moest spr. meedeelen, dat geen gebruik kun gemaakt van bet genereuse aanbod van eenige leden om kosteloos paard, kar en voerman beschik baar te stellen voor het vervoer vansintels, daar deze niet meer kosteloos worden afge staan, doch moeten gekocht tegen 25 cent per stère. Waar nu ook arbeidsloon hier bykomt, moet de vereeniging wachten raeL het verharden van dat pad, omdat de kas en zoo groote uitgaaf niet toelaat. Spr. wilde intusschen nogmaals dank brengen aan de heeren, die belangloos de vereeniging wilden helpen met paard en kar. Aan de orde was het Jaarverslag. Het wordt in druk verspreid onder leden en niet- leden, in de hoop dat deze laatsien toetreden tot de vereeniging. Onder meer wordt er in meegedeeld, dat de vereeniging deed wat zy kon voorzoover baar financiën dat toelieten. In totaal deed zij 24 banken bij plaatsen ook langs Rijks wegen, liet zij de vroeger aangelegde voetpa den onderhouden, legde zy het wandelpad langs den Kalkweg aan, deed zij handwyzers en borden aanbrengen en bloemperken in de stad onderhouden. Een en ander vorderde rond f1000. De proef om sommige zitbanken in deu winter te laten staaD, mag als geslaagd wor den beschouwd. De wensch wordt uitgesproken, dat meer personen ais lid, dan wei als begunstiger, mogen toetreden opdat ook de geldelijke kracht der vereeniging vooruitga en zij daar door meer aan haar doel kunne beantwoorden. Een der leden dankte bet Bestuur voor zijn goede zorgen en den Secretaris voor zyn keurig verslag. Aan de orde was de Rekening en verant- woordiging van den Penningmeester, den heer M. W. F. J. de Joeg. Zy werd nagezien door drie leden, die baar iu volmaakte orde bevonden en voor stelden, de Penningmeester te dechargeeren onder dankbetuiging voor zijn hehe®'^ Zij sluit in ontvangst en uitgaaf op met een uadeeling saldo van f 329..J5, tegen een voordeelig slot op 1 Januari van het vorig iaar van f489.69. Dat nadeelig saldo op 1 Januari 1907 is intusschen aangezuiverd door de inmiddels ontvangen contribution thans is nog 130 in kas behalve het Gemeente- subsidie van f100. Dit jaar zyn gelukkig weinig of geen bijzondere uitgaven te doen Ook de Rekening en verantwoording wordt in druk rondgezonden. De periodiek altredende Bestuursleden, de heereu J. van der Horst Bruyn, M. L. Celosse en A. M. Tromp van Holst, werden herkozen. Aan de orde waren de Mededeelmgen. De Voorzitter zeide, dat de vereeni ging thans 50 banken deed plaatsen, waarvan 24 van hout. Wel wordt gezegd, dat deze niet zoo gemakkelijk ziju als de ijzeren banken doch de geldmiddelen der vereeniging laten niet toe, alleen yzeren banken te doen stellen. Wie een groote wandeling heeft gemaakt, is trouwens reeds blij, een bank te vind0"- De ijzeren banken staan bet dichtst bij de stad. Het Bestuur is ingegaan op een voorstel van ziju medelid den heer J. G. de Jager om een wandelkaart uit ie geven, mits door het plaatsen van advertentiën daarop de kosten van uitgaaf worden gedekt. Na vrij lange discussie werd aan het Re- stuur opgedrugeu, die uitgaat vuor te be reiden. Heeft het plan vaster vorm aangenomen, dau komen wy er op terug. Wie er intusschen meer van wil weten of advertentiën vast wil opgeven, wende zich tot den le Secretaris, den heer Ter Maal, Hof 2. Hierna werd de vergadering gesloten. De data voor het Groot nationaul kegel concours, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Sociëteit «Vereeniging" op zes banen in die sociëteit te houden, zijn thans vastgesteld van 29 Juni. Voor dit concours zyn reeds vele zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld, terwijl niets onbeproefd zal worden gelaten om aan dezen jubilcums-wedsti ijd allen mogelyken luister bij te zetten opdat het succes minstens even groot moge zijn als dat, in 1904 verwor ven. In de nieuwe prijscourant van de firma J. Nefkeus komt deze zin voor: «Op elke door ons geleverde machine wordt éen jaar garantie gegeven, desgewenscht onder de bepalingen van den Algemeenen Neder- landschen Wielryders-Bond, waarvan elk wielrijder lid behoort te zyn". Inderdaad. Een groot :>antal wielrijders, zelfs toeristen, dat wel geniet van de lusten van den A. N .W. B., doch niet bijdraagt in de lasten, raag zich dit ter harte nemen. De contributie bedraagt nog geen cent per dag. Door het plaatselijk steun-comité voor de werkstaking te Rysen is weder verzonden aan bydragen een sorn van f 37.67, makende met de vorige zendingen een totaal van f 119.64. Door de Brandverzekering-maatschappij «Holland", agent de heer D. R. Struve, is een flinke premie toegekend aan W. Jugten- berg voor diens kordaat optreden bij den ernstigen binnenbrand op 17 dezer in het perceel Muurhuizen 81. Eén ezel overbalkt tien nachtegalen. Amersfoort, Vrijdag 22 Maart 1907. Appelen fü.— a f0.— Peren ft).— a f0.— Nieuwe aardappelen i'0.— a f0.— Zandaardappelen fl.80 a f2.—Hoender eieren t'3.60 a f4.— per 100 stuks. Boter f 1.35 a f 1.45 p. k. Margarine f 0. - a f 0.— Kippen f0.90 a fl.20 Kuikens i'0.—afO.— Piepkuikens f 0.— a i'0.— Ganzen f0.—a f0.— Eenden fl.— a 11.20 Hazen 10.a f0.— Wilde konijnen f0.— a f0.— Tamme konij nen f 0.80 k f 1.40 p. st. Duiven f 0.50 a tü.70 p. paar. Magere varkens f 18.—a f 25.—Zeugen 150 a f70. Biggen 18.k f 13. Aangevoerd waren ongeveer: heet. _ppelen, heet. Peren, heet. Klei' ?o^PPelen\, 80 Hect- Zandaardappelen, 120000 st. Hoendereieren, 1100 Kilo Boter. Vette varkens, 20 Magere varkens.— Var kens voor exportslagerijen, 400 10 Zeugen. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- artementshoofden, W ij k b e o e- - e r 8 Belangstellenden zal het Centraat-bnroau a. s. DINSDAG 26 MAART dos namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer n. g. vandeSTADT Kleine Haag 7.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2