BIJVOEGSEL Stadsnieuws. BERICHT. behourende bij de Amersfoortsehe Courant van ZATERDAG 30 MAART 1906. Uitgave Firma A. H. van CLEEFF TWEEDE BLAD. Ambachtsschool. Het einde van den cursus der Ambachts school had Donderdag op eenigszins andere wijze plaats dan in de vorige jaren. Er werd geen tentoonstelling gehouden van de werk stukken door de leerlingen vervaardigd, doch door het bijwonen der lessen in de practijk konden belangstellenden zich ditmaal op an dere wijze overtuigen van hetgeen den leer lingen werd onderwezen en dat zij zich tel kens rekenschap gaven van het hoe en waarom terwijl zij bezig waren iets te ver vaardigen. Vrij velen waren 's ochtends in het gebouw om de jongens bezig te zien. In een der zalen waren nog eenige werk stukken uitgelegd, zoodat rnen daar kon kennis nemen van den leergang en ervaren, dat die hoogst regelmatig en buitengewoon practisch is. 's Middags, by de bevordering, was de be langstelling zeer veel geringer dan in vorige jarenslechts een paar ouders van leerlin gen woonden deze bij. Achtereenvolgens werden de voor bevor dering iu aanmerking gebrachten der drie leerjaren toegelaten in een der zalen, waarin met de leeraren eeuigen Bestuursleden had den plaats genomen. De Directeur, de heer B. van der Worp Jr., deelde hun mede, dat allen waren be vorderd, doch enkelen onder de beperkende bepaling, dat zij meer ambitie moeten toonen, beter hun best doen en dat, als na een maand blijkt, dat zij niet meekunnen in het boogere leerjaar, zij zullen wol den teruggesteld. Maar ook veel beteren waren onder hen, leerlingen die uitstekend hun best deden, eiken dag en in elk vak. Spr. riep naar voren de aanstaande timmerlieden Peters, Van der Hoar en Van der Hel, van wier rapporten spr. jaloersch was en ook anderen jaluersch zullen zijn. Bij de smeden van het eerste leerjaar blonken uit Van der Waals, die vooral in den laatsten tijd uitstekend zijn best heeft gedaan, cn Broekhuizen. Van het 2e leerjaar werden vooi geroepen: Helms, Prins, Jaarsma, Slagter, Kyskes, Len sing en Van Schalk. Je moogt best weten", zeide de Directeur, adat we zeer gunstig over je denkendat is een prikkel voor jezelven en voor de andereu." Tot het 3e leerjaar zeide de Directeur ODgeveer: Het oogenblik is gekomen waarnaar je wellicht hebt verlangd, dat waarop je de scho.d verlaat. Dit was echter een verkeerde gedachte, want juist de schooltijd was je beste tijd. Zoo veel oud-leerlingen hebben later gezegd, dat die nog lang zoo kwaad niet was, veel beter dan ze dikwijls wel dachten, want iu het ambacht moet niet alleen goed, maar ook vlug worden gewerkt. Iu de school behoefde slechts goed gewerkt te worden; op vlug werk werd uit den aard der zaak minder gelet. Toch waren er leer lingen, die hard werkten, te vlug soms, waardoot ze blijk gaven van hun ernstig willen en om te doen zien wat er in hen zat. Pruil, de kleinste van allen, heeft altijd getoond, steeds hot beste te willen geven, in alle vakken, zoo bij de theorie als bij de practijk. Hij was allen ten voorbeeld, zelfs den grootsten der leerlingen. Zijn collega smid Ruitenbeek is óok klein maar dapper; bij scheelde slechts zeer weinig met Pruil, die slechts tienen op zijn eind rapport heeft. Ook werden met lof vermeld Van <ler Horst Bifyn en Kryutjes. Ook onder tie timmerlieden waren er ver- scheidenen, die flink hun best deden, het meest Van Buuren, Lensing en Wolfswinkel onder de meubelmakers Van de Brug; onder de schilders Kozijnse, Alings en Broeker, Dezen ontvingen allen een extra geschenk, terwijl hun en den overigen als aandenken een of ander stuk gereedschap werd aange boden. De Voorzitter van het Bestuurder vereeniging, de heer G. J. Buys, sprak nu den vertrekkenden leerlingen eeu woord vau afscheid toe, waarin hy er op wees, dat het Bestuur steeds warme belangstelling had voor do leerlingen en belang in hen zal blij ven stellen. De band wordt niet verbroken vrijelijk kunnen de oud-leerlingen bij bet Bestuur aankloppen oin inlichtingen of aanbeveling. Daarom ook wilde spr. hun meegeven een kleine les, die zij zich mochten herinneren als zij in moeilijk# uogenblikken kwamen. Spr. wilde zoo gaarne, dat zij beseften hoe zeer bevoorrecht zij zijn boven hen, die het vak leerden in het ambacht zelf en onder wie óuk brave, ijverige, knappe werklieden zijn. Maar dezen kunnen niet uitslaanzij hebben geen materialen-kennis. En hoe moeten zij daaraan komen Zy kunnen niet meer volgen een geregelden cursus. Daarentegen hebt gij een prachtigen voor raad in uw ransel, iets, dat je later pas zult beseffen. Nu ga je het leven ineen moeilijke tijd wacht je, waarin je onder ganscb andere omstandigheden zult moeten werken dan in de school. Maar dan ook zal blijken wie wil, wie karakter heeft, wie zelfstandig is, op wien te vertrouwen valt. leder heeft het dus in eigen hand of hij zal slagen. En hij zal slagen mits hij let op de som zijner kleine plichten, op zyn naastby liggende plicht. Doet ge dit, steeds en altijd, en wordt ge bevoorrecht, dan hebt ge uw succes ook aan uzdven te danken. Na de scheidenden geluk te hebben ge- wenscht en de hoop te hebben uitgesproken, dat allen zouden slagen nu ze op eigen bee- nen moeten staan, sloot spr. de bijeenkomst. Op zeer hartelijke wijze namen de vertrek kende leerlingen afscheid van hun leeraren. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Woens dag 3 April 1907, des middags half twee. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot goedkeuring van de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1096. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van een buitengewone subsidie over 1906 aan de Industrie- en Huis houdschool. 3. Voorsiel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de Begrooting 1906 naar aanleiding van punt 2 der agenda. 4. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Verordening tot regeling van het getal der openbare scho len voor Lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort en het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan die scho len. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der termijnen van toelating van leerlingen tot de school 2a soort en tot wijziging van den leeftijd voor toelating voor de school 2e soort en de school 3e soort (Ko ningsstraat.) 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onttrekking aan den openbaren dienst en verpachting van terreinen voor de Jaarmarkt 1907. 7. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van Regenten van het St. Pieters-en Bloklands gasthuis tot het aangaan van een ruiling van gronden met de Gemeente. 8. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres tot verbetering van den Lageweg. 9. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot het doen van eenige betalingen uit den post «Onvoorziene uitgaven", dienst 1906. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot herbenoeming van arts H. H. E. Morren tot Gemeente-heel- en vroedmeester. Nog hier en daar zijn aan kleinere Post kantoren De Ruijter-zegels in voorraad, doch overigens is de geheele eerste editie van twee millioen stuks uitverkocht. Er zal een nieuwe druk worden gemaakt. Iets voor verzamelaars. Wegens het Paaschfeest verschijnt Dinsdag 2 April de „Amersfoortsehe Courant" NIET. De heer A. C. Heijn is benoemd tot leeraar in Gymnastiek aan het Gymnasium eu de Hoogcre Burgerschool te Delft. Tot plaatsvervangend auditeur militair in het 3e militair arrondissement, hoofdplaats Arnhem, is door het li oog Militair Gerechts hof benoemd mr. J. R. H. vanSchaik, advo caat en procureur te Arnhem. Luitenants B. Jusink en S. Heimei, van het 5e regiment infanterie, laatstgenoemde gedetacheerd bij het Industrie-bataljon, zijn benoemd tot lid der commissie welke het toelatings-exnmen voor de Kon. Militaire Academie zal afnemen. Sergeanten L. L. E. E. M. Moonen en W. J. Lammertes, van het 5eregiment infanterie, zijn benoemd tot le en 2e klerk aan het Departement van Oorlog. Ook in de 7do ledenvergadering der «Oranje- vereeniging", Woesdugavond onder voorzitting van den heer P. lis.van Haselen in „De Arend" gehouden, werd weer zeer veel besproken. Nadat de notulen van 19 November ongewij zigd waren vastgesteld, deelde de Voorzitter mede, dat het Bestuur heeft geineend, ook den jaardag van Z. K- H. den Prins der Nederlan den feestelijk te doen herdenken en overwoog, de uit den aard der zaak bescheiden feestjes te doen geven in „De Arend" en „Het Valkje"en deze alleen toegankelijk te stellen voor de leden met twee huisgenooten. In „het Valkje" zullen Tie Amersfoortsehe tooneel-vereeniging en de mandoline club „Arion", in „De Arend" zullen de Zangvereeniging „Looft den Heer", de reciteer- vereeniging „Oefening baart kunst" en de gym- nastiek-vereeniging „Ajax" belangloos optreden. Onderling stellen deze vereenigingen de pro gramma's saam, welke intijds zullen rondgeaon- den aan de leden, die geheel vrij zijn in de keuze van het lokaal, dat zij wenschan te bezoeken. Sommige leden betreurden het, dat geen openbaar feest werd georganiseerd. De Voorzitter antwoordde, dat de finan ciën zulks niet toelaten. Hoofdzaak is de viering van den Koninginnedag en daarvoor moet het weinig beschikbare geld bijeengehouden. Het feest kan daardoor niet gevierd in grooten kring en dus komen nu de leden eens aan de beurt, die immers ook de contributie bijeenbrengen. Een lid merkte op, dat er toch dit jaar een zeer bijzondere aanleiding was om den jaardag te vieren van den Prins, die op '21 Februari bij de ramp der „Berlin" het hart des volks heeft gewonnen. Ook elders maakt men zich op, 19 April met|meer luister dan voorheen te vieren. Spr. wilde aanraden, alsnog pogingen te doen om een Gemeente-subsidie te verkrijgen. Andere leden zeiden, dat de Harmonie muziekgezelschappen en de Zangverenigingen niet zijn aangezocht om mee te werken. Geantwoord werd, dat voor kopermuziek deze zalen te klein zijn en dat het jaargetyde ver moedelijk niet zal toelaten, dat op een plein een zanguitvoering wordt gegeveD. Een lid meende, dat men althans den dag moest inzetten met koraalmuziek en zang. Ook anderen waren voor een meer open baar feest en meenden, dat het Bestuur te laat zijn plannen indiende. Zou er nog niet een optocht te organiseeren zijn? Geantwoord werd, dat de tijd van voorberei ding te kort en de weersgesteldheid te wankel baar is en ook de geldmiddelen geen feesten toelaten voor hen, die te lauw zijn om zelfs voor 60 cent per jaar lid te worden. Ten slotte werd het Bestuursvoorstel aange nomen, zoodat op 19 April den leden feestjes worden gegeven in de Iwee genoemde zalen. Aan de orde was een voorstel van het Bestuur om den Secretaris-Penningmeester eenjaarlijksche toelage te verleenen, te bepalen door het Bestuur. Sommige leden stelden voor, de beslis sing andermaal aan te houden met het oog op den financieelea toestand, al erkenden zij ook ten volle den goeden arbeid en zeer vele bemoei ingen van den huidigen titularis. Het Bestuursvoorstel werd ten slotte aange nomen met 32 tegen 7 stemmen (velen hadden de vergadering reeds om het late uur verlat-en), De aftredende Bestuursleden, de heeren D. van Schooneveld en G. G. van Lunteren, werden hsrkozeu en ten slotte werd goedgekeurd de statutaire Maart-vergadering te houden in Juli, in welke vergadering tevens de plannen voor den Koninginnedag kunnen meegedeeld. De lawn-tennis wedstrijden van «Smash" worden behalve door buitengewoon en gansch onverwacht fraai weder begunstigd door druk bezoek. De mooiste partijen worden op de beids Paaschdagen gespeeld, althans in zooverre de commissie dit in de hand heeft. Is 'l nog uoodig, te herinneren dat de ingang naar het mooie terrein is aan de Lange Bergstraat? De uitslag van gister was: Mej. N. Nagelhout en C. G. Reijnders slaan mej. G. Wesseling en J. Greven 6—0,6—1. Greven slaat M. van Boecop 61, 64. J. Best slaat N. Blom 40, 64, 6—2. Finale mixed-double: Mej. N. Nagelhout en C. G. Reijnders slaan mej. M. Reijnders en A.C. H. Reijnders 6—2, 4—6, 0—1. Heeren double: H. Coenen eu J.Gre ven slaan M. van Boecop en H. van der Burg 6—1, 6—1. A. C. H. Reijnders en J. H. Rolandus Hagedoorn slaan «fioose" en «Helmond" 7-%, 6—1. H. Rissink en F. Mounier slaan J. Besten H Trip 6-4, 7-5. Het Programma voor morgen is vastgesteld als volgt: 9 uur Winnaar Zijlstra-Smal tegen J. H. Rolandus Hagedoorn. 10 uur F. Noorduijn tegen »Roose". 11 uur Winnaar J. Greven-M. Mazel tegen A. Reijnders. 1 uur Winnaar F. Noorduijn-»Roose" te gen J. H. Rolandus Hagedoorn. 2 uur Winnaar A. C. H. Reynders-J. H. Rolandus Hagedoorn en H. W. Coenen E. C. J. Greven tegen C. G. Reijnders-A. M. C. Mazel. Finale heeren-double. 3»/2 uur Winnaar vau de match van elf uur, tegen winnaar mej. A. Zijlstra en C. G. Reynders. Dat voor den Tweeden Paasehdag kan heden nog niet meegedeeld. Het Wijkgebouw van „Hef Groene Kruis" zal verryzen aan de Blankenhoimstraat. Nauwelijks werd in de couranten bericht, dat aan H. M. de Koningin het eerste in dit jaar gevonden kievitsei kon worden aangeboden Of de firma Waterschot Co annonceert al, dat reeds nu bij haar dagelijks versche aanvoer is van die lekkerny voor enkele fijnproevers Wel een zeer bijzonder soort Puaech-ei, vooral nu Paschen zoo vroeg invalt en 'tkort geleden nog zóo koud en guur was. Van smullen gesproken, mag óok Wel eens gewezen op De GraafPs cröme cacao-pudding- poeder. Over de smaken valt niet te twisten. Er zijn er, die al heerlijk zich vergasten aan stijfsel met een of ander sausje er overanderen, die aan een toetje dat werkelijk lekker is de voorkeur geven, weten wel, dat ze daarvoor ook iets meer moeten betalen, maar dan ook wat goeds krijgen. De GraafPs mélange nu voldoet aan de hoogste ei8chen, ook wat de zuiverheid der grondstoffen betreft. Een proef er mee zal werkelijk meevallen, mits de pudding geheel wordt bereid naar het recept, dat op elk pakje staat gedrukt. En waar we vooral de aandacht op vestigen, is op de saus Dergelijke dingen mislukken nogal eens, maar als men De Graafts product ebruikt, dan valt ook de saus heerlijk uit. In 't kort, een en ander is zijn geld dubbel waard als men eens een werkelijk fijn toetje wil hebben. Üf ze meetel le? En of! Ze was een peroonlijkheid in het huishouden, al kwam ze ook maar een, hoogstens twee dagen per week. En w;e zal 't niet beamen, als men, terug gaand tot den kindertijd, denkt aan de huis naaister. Vijf en twintig, twintig, tien jaar geleden bestond er schier geen gezin dat er niet zoo n kunstenares op nahield, een voor wie de namen Heintje of Betje schenen uitge dacht, een hoogst enkele maal met de varia tie Heinebetje. Het gilde lijkt of is uitgestorven. De jongere generatie, Ms zij zich nog in dienst stelt van het naaisterbedrijf, vestigt" zich onder den veelbelovenden ook veel schen- kenden naam van tailleuse, costumière of coupeuse. En komt er al eens een aan huis werken dan is 't een dametje, keurig geblousd, dat weleeus eenig verstelwerk doen of 'n siopje leggen wil, bijwijlen ook een niet al te gecompliceerd blousetje maakt, doch een heele jurk, een volslagen japon neeD, dat moet meestal «buiten de deur" gegeven. En haar aanwezigheid wordt te nauwer nood in huis opgemerkt, Dat was toch heel wat anders in den tijd der Heintjes, Betjes en Heinebetjes. Den dag te voren hield moeder al reke ning met het menu voor den volgenden, wijl Betje dan immers kwam en 't maar al te zeer bekend was, dat Betje veel hield van dit en en heel niet van dat. Als Betje's ge hemelte werd gestreeld, vlotte 't werk im mers ook beter Üp zoo'n dag vau Betje's joyèuse entrée was 't net alsof het anders in 'huis was dan gewoonlijkvooral voor de kinderen ze bracht zekere gezelligheid mee, de huisnaaister. Ze posteerde zich dan in don leunstoel op de kinderkamer, zoo dicht mogelijk bij het venster «vanwege het volle licht" bijoog merken had ze daarvoor heusch niet, cette fermme entre les deux Ages en de vrouw des huizes over haar, want deze dacht er niet om zich op zoo'n Jcritieken dag van de eerste orde met iets anders bezig te houden dan met Betje en haar werk. En wij, kinderen, we zagen met zekere bewondering naar Betjes kunstgewrochten, vooral naar haar créaties van nieuwe, klee- dingstukken, waarbij ze verbazend werkte met «schuiveu, oprygsels eu plooien". Was eeu jurk te wijd en zat moeder wan hopig te staren op de overtollige ruimte, Betje schafte aanstonds raad. «Een schuif van achteren en 't zit als ge schilderd" decideerde ze met klem en over tuiging. Had ze een rok een handbreed te lang gemaakt, Beije stond niet verlegen 't recept was klaar »'n Paar oprijgsels en 'tis precies pas", adviseerde zij kalmweg. Bleek, bij 't passen, de taille te mww niets erg. »'tls geen doodwond" meende Betja ge moedelijk. «We zetten er een geplooid stuk als 'n visebgraatje in" dokterde zij en ir koene fantasie, zoo maar mir nichts d-i nichts, werd 'n lap zijde ge- en verplooid lot Betje's beroemd «vischgraatje", dat even min met een visch als met een graat te maken bad. Wat zouden zoo de species nog bestond -- de Betje» tegenwoordig bij dergelijke faux- pas van de schaar beginnen, waar de mode decreteert tailor made, gladde of althans weinig gegarneerde rokken, waarop geen uit den nood reddende schuiven, oprijgsels of vischgiaten kunnen of mogen aangebracht! Daarom moeten thans alle fouten vermeden, of zoo'n kleedingstuk is reddeloos verloren. Er wordt niet meer gewerkt met schuiven en plooien geen gebrek kan er mee ver borgen worden en daarom moet de coupe volmaakt zyn. Wat daartoe vereischt en geëisebt wordt, zou eerst een deskundige u kunnen vertellen een die, zoo zij in haar kunst een groole bedrevenheid heeft verworven, gerust een artiste kan worden genoemd. Wat «coupe" dan toch is?

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5