subsidie over 1906 aun de Industrie- en Huis houdschool. Door den grooten toevloed van leerlingen moest de school in September een vijfde woon huis inrichten voor het onderwijs. B. en W. konden geen stellige toezegging geven, dat het verzoek van het Bestuur tot stichting van een eigen gebouw spoedig door den Raad in behandeling zou worden genomen. Ook thans is een definitief voorstel daartoe niet te doen. B. en W- stelden toon lokalen in het schoolge bouw aan de Koestraat ter beschikkig van de school, doch het Bestuur meende, dat deze niet geschikt en ook te duur waren en stelde voor oen perceel aan de Vianden-stra.bij te huren, waarop B. en W- toezegging deden, te zullen overwegen of en zoo ja in hoeverre zij redenen konden vinden, aan den Raad voor te Btellen eon deel der buitengewone inrichtingskosten te dragen. De totale kosten bedroegen f 292.40. Met het oog op de Gemeente-fiuunciën stelden B. en VV. voor, daarin flöü bij te dragen. Mr. Hey 1 igers kon zich niet verenigen mot deze gedeeltelijke teruggaaf van kost n, die zijn gemaakt mot medeweten van B. en W., nu een half jaar geleden. Spr. acht dit in strijd met het billijkheidsgevoel en meent, dat de kosten geheel moeten gedragen door de Gemeente. De school zaï er geen bate bij hebbenzij heeft reeds een nadeelig saldo van f 289. De heer Jo rissen: Hebben B. en W. inderdaad toegezegging gedaan? De Voorzitter: 13. en W. hebben inder daad toegezegd, mede te zullen werken. De heer Jo rissen: Wilden B. en W. de geheele huur betalen van het nieuwe huis. De Voorzitter: Dit niet. B. en W. heb ben alleen overwogen in hoeverre zij steun zou den voorstellen. De Secretaris leest uit de notulen der vergadering van B. en W.: besloten wordt, dat het Bestuur der school een nota van onkosten zal indienen. B. eu W. weuschen vrij te blijven of zij al dan niet een voorstel zullen doen om geheel of gedeeltelijk de inrichtingskosten te dragen. De Voorzitter moet er nog op wijzen, dat de toestand der Gemeente-financiën niet zoo schitterend is. Mr. Heyligers meent, dat de Gemeente toch geen gevaar zal loopen door deze f 150 extra, 't Geldt hier een moreele verplichting. De Voorzitter acht het woord „moreele verplichting" niet geheel juist. Het gebouw was al gehuurd eer het Bestuur vroeg om hulp. De heer Van Duinen vindt, dat deze school zóo bewijst in zóo algemeene behoefte te voorzien, dat, nu ze is gesteld voor een fait accompli, de Gemeente dit kleine bedrag haar wel kan ter hand stellen- Spr. vereenigt zich ten volle met hetgeen mr. Heyligers aanvoerde De Voorzitter stemt toe, dat f300 op een budget van bijna G ton een heel klein bedrag is, doch de Begrooting 1907 is niet zoo schitterend en zóo voortgaande is er veel kans, dut do belasting belangrijk zal moeten verhoogd. Het voorstel-Heyligers wordt nu aangeuomeu met 6 tegen 5 stemmen (tegen de heerenVan Eek, Veis Heyn, Jorissen en de beide Wethou ders). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging Van de Begrooling 1906 naar aanleiding van punt 2 der agenda. Z. d. of h. st. gewijzigd met f 200.94. 4. Rapport en voorstel vari Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Verordening tot regeling vau het getal der openbare scho len voor Lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort en het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan die scho len. Aangenomen z. d. of h. st. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tol wijziging der termijnen van toelating van leerlingen lot de school 2e soort en tot wijziging van den leeftijd voor toelating voor de school 2e soort en de school 3e soort (Ko- ningsstriat.) De heer Van Duinen vroeg of 't geen aaubevehog zou verdienen, overal te stellen 1 September en niet voor sommige scholen 1 Mei, om de uniformiteit. De heer Celosse, Wethouder van Onderw ij s, antwoordde, dat de Hooiden der scholen en de Schoolopzieners de nu voorgestelde data het best aeütten. Do Raad besloot z. h. st De leerlingen worden slechts toegelaten op de scholen le soort op 1 Maart en 1 September van elk jaar; op de school 2de soort om de acht maanden, n.l 1 Mei 1907 1 Januari '1908 en zoo vervolgens; op de school 3de soort aan de Koniogsstraat om de acht maanden, n.l. 1 September i907, 1 Mei 1908 en zoo vervolgensop de scholen 3de soort aan de Beekstraat en aan de Pun tenburgerlaan op 1 Mei en 1 November vun elk jaar; alles echter behoudens de bevoegd heid van Burgemeester en Wethouders om do toelating ook op andere tijden toe te staan. De scholen 3e soort aan de Beekstraat en de Puntenburgerlaan benevens de scholen le soort zijn toegankelijk voor alle kinderen van zesjarigen en hoogereu leeftijd, alsmede voor die, welke op de tijdstippen, waarop volgens het reglement op elk dier scholen nieuw» leerlingen ïelken jar» worden aange nomen, den zesjarigen leeltijd binnen zes jarigen leeftijd binnen zes maanden zullen verkrijgen. De school 3e soort aan de Koningsstraat en de school 2de soort zyn toegankelijk voor alle kinderen van zesjarigen en hoogeren ceftjjU alsmede voor die welke op de tijd stippen, waarop volgens het reglement op elk dier scholen nieuwe leerlingen telken jare worden aangenomen, den zesjarigen leef- tijd binnen vier maanden zullen verkregen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onttrekking aan den openbaren dienst en verpachting van terreinen voor de Jaarmarkt 1907. Aangenomen z. d. of h. st. De minima-prijzen zijn wedero m verhoogd. 7. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende éen verzoek van Regenten van het St. Pieters-en Bloklands gasthuis tot het aangaan van een ruiling van gronden met de Gemeente. Wordt teruggenomen en is dus niet be handeld. 8. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende eeu adres tot verbetering van den Lageweg. Het voorstel lokte heel wat discussie. De heer Van Duinen achtte grondige verbe tering eerst mogelijk als gewacht werd tot de Begrooting 1908de Wethouder van Openbare werken wilde aan stonds den weg onder handen nemenHe heeren Veis Heyn, mr, H ey 1 igers en Van Esveld spraken ook een woordje mee eu de Voorzitter zou juist het voor stel van B. eu W. in stemming brengen toen de heer Jorissen vroeg: maar hoort die weg wel aan de Gemeente Wat do Voorzitter deed antwoordde: Dit is zeer twijfelachtig. Toen drong de heer Van Esveld aan op renvooy naar B. en W. om nader advies, welk voorstel werd aangeuomeu met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van Eek en Wet houder Visser. 9. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot tiet doen van eenige betaliugen uit den post «Onvoorziene uitgaven", dienst 1906. Voor kosten opnemen terreinen voor een nieuwe Hoogere Burgerschool werd f25 goedgekeurd en voor kwijtschelding land pacht aan A. de Vries, onder Bunschoten, f37.50 beide z. d. of h. st. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot herbenoeming van arts H. H. E. Morren tot Gemeente-heel- en vroedmeester. Met algemeene stemmen herbenoemd voor den tijd van éen jaar. Dit in afwachting eener eventueelen hervorming van den geneeskun digen dienst. Bij de nu, om 2.55, volgende rondvraag, zeide de heer Gerritsen, dat in den laatsten tijd door een leeraar aan de Hoogere Burgerschool stukken zijn ingezondeu aan een der groote bladen over die school. Spr. wilde niet nagaan in hoever die waar, dan wei onwaar zijn, doch vragen: wat denken B. en^ W. te doen tegenover dezen ambte- De Voorzitter antwoordde, dat de zaak hun bekend is, dat zij reeds een onderzoek instelden, doch daarmee nog niet geheel ge reed zijn, doch in de volgende Raadszitting inlichtingen zullen geven. De heer Jorissen: Volledige inlichtingen? De VoorzitterVolledig. De heer Jorissen 2eide, dat er twee par tijen zijn, de klager en de aangeklaagden^n vroeg of de betrok kenen niet kunnen gehoord door den Raad. De Voorzitter verzoekt spr. hierover thans geen discussie te voeren. De heer Jorissen wilde niet discussi eeren, doch wilde wel vragen of hij voorbeeld niet een commissie uit den Raad een onder zoek zou kunnen doen. De Voorzitter: Ik za! voorstellen, de deuren te sluiten. De heer Jorissen: lk zal de zelfde vraag in de volgende zitting stellen. De heer Gerritsen dankte vt or de inlichting en vervolgde, dat, hjj gedurende de Paaschdagen heeft opgemerkt, dat de Beukenlaan onveilig wordt gemaakt door automobilisten. Wandelaars loopen er ge vaar en voor de bewoners is 'teen onmoge lijke toestand. De Voorzitter antwoordde, dat B.en W. reeds lang daarop bedacht waren. Er is echter een wettelijk bezwaar om zoodanige» doorgaaudeu verkeersweg af te sluiten. Een ander bezwaar is, dat dan de verkeersweg zal worden geleid door de Bergstraat, wat nog erger zul zijn. Intusschen zullen B. en W. de zaak nader overwegen. Hierop werd de vergadering iets vöor drieën gesloten. Dr. C. E. Hooykaas, Remoostrantsch pre ▼oor particulieren. De lijsten worden 12 April geslotenvoor do dames aanmelding vóór 16 April bij mevrouw Van Loon.darre du palais, die 16 en 17 April ontvangt. Het ontwerp-Ouderdomsverzekering is thans bij den Raad van State ingekomen. Volgens betrouwbare inlichtingen wordt daarbij aan werklieden, die den wachttijd vervuld hebben, op 65-jarigen leeftijd eeu ouderdomsrente verzekerdeveneens aan hun weduwen op den zelfden leeftijd. Tegen invaliditeit wordt bij dit ontwerp niet verzekerd, doch zjj, die wegens invalidi teit de premiebetaling niet hebben kunnen voortzetten, ontvangen op 65-jarigen leeftijd een rente, waarvan het minimum f104 per jaar bedraagt. Overigens loopt het bedrag der rente voor de verzekerde werklieden uiteen naarmate van hun loonklasse en van hut aantal be- iaalde premiën, terwijl de weduwenrente op een vast bedrag van 1104 per jaar wordt bepaald. Door overgangsbepalingen wordt gezorgd voor hen, die bij het in werking treden der svet den zeventigjarigen leeftijd bereikt heb ben. Regenten van het St. Pieters en Bloklands- gasthuis hebben, zooals uit hei Raadsverslag blijkt, een verzoek tot het aangaan van een nadere ruiliug van gronden met de Gemeente ingetrokken, nadat hun was gebleken, dat het Gemeentebestuur daartoe niet wenschte mee te werken. Uit de hierover gevoerde corres pondentie is gebleken, lat de Minister van Binnenlandsclie zaken er op heelt aangedron gen, bij den bouw van het nieuwe gasthuis de kapel en den noordelijken vleugel van het oude gebouw te sparen. Het uit historisch oogpunt merkwaardigste gedeelte van den ouden bouw scbjjnt dus iu wezen te zullen blijven. De De Ruyter-zegels van 1/a, 1 en 27a cent zijn wederom aan de Postkantoren verkrijg baar. Zij zijn geldig tot 31 Mei. dikant te Boskoop, hoopt aanstaanden Zon dagochtend voor te gaan bij de godsdienst oefeningen in de Reraonstrantsche kerk hier, waar om half tien dienst wordt gehouden voor jongelieden van 9 tot 14 jaar en om 11 uur voor de gemeente. Voor den Doopsgezinden Kring hoopt om half elf voor te gaan ds. G. Witte Jz., uit Arnhem. H. M. de Koningin is gisteravond half acht op »Het Loo" teruggekeerd. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam zal worden gebracht van 23 tot 29 April. Op 23 April half twee audiëntie voor mi litaire en om 4 uur voor civiele autoriteiten; den 24 April voor comrnlssiënden 25sten Aan het Postkautoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in Maart ingelegd ter Rijks Postspaarbank f33 434.8272 »n daaruit teruggevraagd f52 207.237a. De telken jare terugkeerende quaestie der Nieuwjaarsrekeningen. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 12 975. Uil den regenmeter hier werd in Maart na 14 regendagen afgetapt 55.1 m.M. neer slag. De Amersfooi'tsche tram vervoerde in Maart dezes jaars 6768 betalende passagiers, tegen 6766 in de zelfde maand van 1906, 6977 in 1905 en 5578 in 1904. De opbrengst der passage was f 478,20, die van diversen f63.68, de totaal-opbrengst dus f 541.4-8 en de opbrengst per dagkilometer f9,71. in Mant 1906 was de opbrengst per dag kilometer f9.0672. iu 1905 f 10.33 en in 1904 f8.62. Gedurende het eerste kwartaal van 1907 werden vervoerd 19 537 betalende passagiers, tegen 19 290 in 1906, 18 951 in 1905 en 16 852 in 1904. Dat de openstelling der halte KoppeJ min der afbreuk doet dan wel werd verwacht, moge hieruit blijken, dat gedurende den zomerdienst, 1 Mei tot 1 October, werden vervoerd op de marktdagen gemiddeld 298 passagiers iu 1904, 302 in i905 (de halte werd 1 Juni 1905 in dienst gesteld) en ge middeld 321 in 1906. Het nieuwe St. Elisabeth's Gast- of Zie kenhuis wordt Maandagmiddag half drie in gebruik genomen. De beeren M. L. Celosse, Wethouder van Ouderwijs, en J. J. C. Rupp, Hoofd der Jon- i genschool, vertegenwoordigden de Gemeente Amersfoort bij het te Amsterdam gehouden Congres voor handelsonderwijs. Merkwaardig deze Paaschdagen, niet alleen omdat het Christelijk Paaschfeest samenviel met het Israelietiscbe, wat slechts hoogst zelden gebeurt, doch ook om het zeldzaam mooie weder. Althans in ons land. Want Italië, bet zonnige Italië werd ge teisterd door sneeuwbuienzelfs Rome was een hal ven dag bedekt met oen witte wade. En in Rumenië, het thans zoo ongelukkige land, zijn zelfs treinen ingesneeuwd. Doch in ons land genoot menigeen volop van het superbe weder. Al was de vreugde ook niet onvergald want de nare auto's hebben menigeen doen zondigen tegen het derde gebod. En als de eigenaars daarvan en zij die er in zaten slechts voor een honderdste deel krijgen wat hun werd toegewenscht door hen, die zij met stof overgoten, dan hebben alle Nederlaridsche medici tweu jaar iaug eeu rijk stuk brood. Wegens hun gedragingen bij de krijgs verrichtingen op Celebes zijn benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willems- Orde kapitein jhr. C. F. Geldman en,2e luite nant li. M. van Mourik en is eervol vermeld 2c luitenant J. A. van Hels.liugen. De beer D. van Scboorieveld heett zijn herbenoeming tot Bestuurslid dor .Oranje- vereuniging" niet aangenomen. Men wil weten, dat de abonnements-voor- stellingen, in den nfgeloopen winter tn «Amicitn gegeven, een verlies hebben op. gebracht van een I 170. Hoofdzakelijk te wijten aan het niet-he. zoeken van het concert door de »utrechtsche Oi'cheat-Vereeniging". Andermaal zij herinnerd aan h«t invitatie concert door het Delttscli studenten-quartet hedenavond in „Amicitia" te geven. Bij advertentie in dit nummer wordt aan gekondigd. dai alsnog kaarten voor de soiree aanstaanden Zaterdagavond in «Amioitia te geven ten bate van do slachtoffers der ftorlin- ramp verkrijgbaar zijn bij tien heer J. Mi. van Goethem, Van Ascii yau Wijck-straat lo. Het programma luidt in zijn geheel: I. Trio voor piano, viool en violoncel, opus 11, L. van Beethoven, voor te dragen door inej. J. Wolter, mej. G. van Aakon en den heer L. Ruijgrok- II. Meisjes Liof, sprookje, Johan J. de Stop- pelaar, voor te dragen door den schrijver. III. Hoilandsche Liederen, voor te dragen door mej. B. van Goethem. IV. a. Vijf verzen, J. Philip van Goetheai, b Conincskinderen, Ij. H. Qrondijs, c. Klokke Roe land, Albrecht Rhodenbach, voor te dragen door den heer Anton tl. van der Stok. V. a Air, P. Locatelli, b Perpetuum mobile, F. Ries, voor te dragen door mej. G. van Aaken. VI. a Larghetto W. A. Mozart, b Romance, id., Leo Ruijgrok, c Scherzo, id., Van Goons, voor violoncel, voor te dragen door den heet L. Ruijgrok. VIL a Kind, Samuel Falkland, b Drie verzen, C. S. Adema vau Scheltema, voor te dragen door den heer Anton II- van der Stok. VIII. Hoilandsche liederen, voor te dragen door mej. B. van Goethem. IX. Trio Orptieus, Liszt-Saiut Saëns, voor te dragen door mej. J. Wolter, mej. G. van Aaken en den heer L. Ruijgrok De plaatselijke ufdoeling van den Bond De Post" werd op Eersten Paasehdag ver rast door een stadgenoot, die haar een zeer fraai vaandel schonk. Bij de herdenking van het 10-jarig bestaan, op 28 dezer, zal het de vergaderzaal sieren. De maandvergadering van «Handel en Nijverheid" wordt vermoedelijk aanstaanden Woensdag gehouden. Amersfoort is geslagendoor Amerika natuurlijk. Hier werd een vierling geborente Mid- dlesborough, in Kentucky, schonk de vrouw van een Poolsch mijnwerker het leven aan een vijfling, drie meisjeg en twee jongens, die allen Ipringlevend waren toen het daar verschijnend plaatselijk blad het bericht mededeelde. Bij de ten overstaan van notaris J. Bolk f gehouden veiling van vaste goederen werden verkocht het huis, waarin café, met tuin aan den üuden Vlasakkerweg 10 en bet huis met tuin daarnaast, samen groot 6 A. 13 c.A., in massa voor f5500. Het blok van zeven huizen met schuren en erven aan den Soesterstraatweg werd opgehouden. Een paar jongens die de weelde van twee vrije dagen achtereen niet konden verdragen, hadden Tweeden Paasehdag de lafheid een cacaoblik te binden aan den staart van een hond en toen liet armo dier voort te jagen. Er waren nog groote menschen ook, die pret hadden in deze dierenboulerij, tot ein delijk het ai|stige beest werd verlost van zijn kwellende ratel-machine. Het 4-jarig dochtertje van II,, aan de Gast- huismolenslraat, geraakte Dinsdagavond al spelend hij de Hcllingbrug onder een passee- rende wagen. Vrij ernstig verwond werd de kleine op genomen en/loor omwonenden liefderijk ver pleegd. Tegen 15 personen is proces-verbaal opge maakt wegens het loopen langs den spoorweg. Ook werd een vrouw geverbaliseerd, die zonder daartoe gerechtigd te zijn, op bet stations-emplacement kolen zocht. De heer W. Maris, te Baarn, is mot alge meene stemm n benoemd tot Hoofd der nieuw te stich en school voor Meeruitge- breid Lager onderwijs in die Gemeente. Te Baarn is nogal voel valseh geld in om loop. Aangebracht door Paaschhoudende Amster dammers En weer te quitteeren op den marktdag te Amersfoort? Oppassen is do_boodschap. Men schrijft uit Bunschoten 't Loopt dit jaar met de visschery tegen. Verleden week storm; nu blak, heel geen wind. 't Wil voor de visschers wat zeggen. Eerst een iangdurigen, strengen winter, zon der verdiensten. De noodige behoeften wor den verkregen, door een belofte met Pasehen betalen dan is er wat geld verdiend met het haringsvisschen. En nu is het do laatste week vóór Paschen. Nog geen haring i

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2